Jump to content

Mazda 3 2010 2. 6 ay veya 20000 Bakımı

baray
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar kitapçığında her 6 ayda bir bakıma gidilecek yazıyo...mazdanın bu kadar sağlam olmasının sebebi bu 6 ayda bir bakıma sokmaksa daha bişey demiyorum...ben de 2008 hyundai getz en full vardı...ilk bakımına 1,5 yıl ve yaklaşık 14.000 km de gittim..ama o da bir arıza yapmadı sağolsun..bu neiştir ben anlamadım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 94
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

9

• S.Halilduru

11

• honuuu

12

• volkanstars

8

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

6 ayda bir bakım tüm araçlar için esastır, hangi marka olursa olsun, 6 aylık düzenli bakımlar aracın ömrünü ve performansını artırır. Götürmezseniz ne olur, mazda arızamı yapar hayır. Bizim pederin bi ara mercedes 190 e arabası vardı 3 yıl binip sattı ve bu sürede sadece 2 kez yağ değiştirdi. Satarkende ilanı açtığı gün satıldı araba.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sonuçta renault, toyota, honda , hyundai olsun hemen hemen tüm markalar ilk yıl yada 10.000 km. (hangisi önce dolarsa ) bakım yapıyo...ama buna uymazsanda garantiden düşürmüyo...şimdi bunlar dayanıksız markalar mı, değil tabiki...işte bu noktada mazdanın ve diğer tüm markaların indirimli sattıkları arabaların birnevi zararlarını bu bakımlarda bizlerden çıkarıyo...bu beni fazlasıyla rahatsız ediyo...bakım yaptıran arkadaşların başına gelenleri hepimiz okuduk...birbirini tutmayan bakım unsurları başgösteriyo..bir standartta yok yani....mazdanın sağlamlığını satıştan sonraki icraatlarına bağlıyorum desem yalan olmaz...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kişiden kişiye değişebiliyor bakım mantığı, mesela ben bundan önceki aracım olan astrayı aldıktan sonra ilk bakım ( 1500 kmde) için 4 ay sonra sanayiye gitmiştim, usta 6 ay daha bakım istemez bu araç hem servise götür garantisi bozulmasın demesine karşın, yağını ve tüm filtrelerini değiştirtmiştim. Mesela ben her 6 ayda bir bakıma giderim ve 2 bakım arası kaç km yaptığıma bakmaksızın yağ ve bujilerde dahil tüm filtreleri değiştirtirim. Şimdi benim ustaya gideceğim yakınlarda eğer aynı maliyetlerle mazda içinde benim istediğim şekilde bakıma devam ederim derse hiç servise bile sokmayabilirim aracı. Varsın garantisi bozulsun.........

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

anladım...mazda hangi parçalara garanti veriyo ....mesela pistona, krank miline, marş motoruna, şarj dinamosuna, yakıt pompasına garanti veriyosa ne komiktir ki bunların çoğu, büyük bir kısmı arıza yapmışsa ben hayatta yokum demektir zaten...ama yukarıda yazdıklarıma nazaran daha dayanıksız olan parçalara garanti vermiyosa bu garanti oldukça gülünç...diğer markalarında böyledir eminim ama onlar en azından 6 ayda bir geleceksin demiyo...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda garantisi aracın tamamını ve tüm parçaları kapsıyor, garantisi çok açık. Ama ben ilk 3 yılda büyük bir sıkıntı yaşama ihtimalini düşük görerek 6. ayda usta yolunu tutabilirim büyük ihtimalle.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

demek istediğim arızalanması zor olanlara garanti veriyo ama kolay arızalananlara garanti vermiyo diye biliyorum...sen nereden biliyosun tüm parçalara garanti verdiğini....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

demek istediğim arızalanması zor olanlara garanti veriyo ama kolay arızalananlara garanti vermiyo diye biliyorum...sen nereden biliyosun tüm parçalara garanti verdiğini....

Aracın kitapçığı ve garanti belgesi evde duruyor, oradan baktım garanti kartında açık şekilde yazıyor tüm parçalar 3 yıl yada 100.000 hangisi önce dolarsa tamamen garanti altında. Sadece boyada güneşte kalma nedeniyle solma durumu garanti dışı bırakılmış oda tek madde olarak yazılmış. Ayrıca delinme ve korozyana karşı km sınırı olmaksızın 6 yıl garanti var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

anladım...bu durum olumsuz bir şey ile karşılaşılmadığı sürece doğrudur..önemli olan servisteki uygulama..inşallah bu durumlara düşecek hallere girişmeyiz...sohbet için teşekkür ediyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

başayara gidin hocam, madem ankaradasınız. sizin servis işgüzarlık yapmış. ben 12bin de burada (elazığda) götürdüm 10bin bakımına . hava filtresi temizlendi, yağ değişti, balata spreyi, 4 teker rotasyon, 160tl tuttu hepsi. 7bin km de 330tl çok çok fazla bir ücret.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Sevgili dostlar benim şöyle bir merakım var;

Ben aracı 6 ay kullandığımda henüz 8439 km'deydi. (Tarih 02.03.2011). Bakıma gittim ıvırını zıvırını yaptılar neyse; servis bakım zamanını ve km.sini araç bilgisayarından sıfırladılar. Sonuç; aradan henüz 6 ay geçmeden ben 10.000 km yaptım (lpg'nin takılması ve yazın gelmesi beklenen etkiyi gösteridi :D ) Dün araca bindiğimde servis bakım zamanı geldi diye ikaz verdi.

Şimdi kullanım kılavuzuna baktığımızda 8-4 ve 8-5 inci sayfaların üzerinde ki tabloda diyor ki: Ay sayısı veya alınan mesafe; ilk hangisi dolarsa.

Durum iki ayrı yere göre de doğru gözüküyor ve ben ne yapacağıma tam olarak karar veremedim;

çünkü 10.000 km/6 ay bakımında değişimi yapılan malzemelerin (yağ, yağ filtresi, vs..) üzerinden 10.000 km geçti ve değiştirilmesi gerekiyor ama; 10.000 km/6 ay bakımında değişimi yapılmayan ve 20.000 km/12ay bakımında değişimi yapılacak malzemelerin (bujiler, klima filtresi vs.) ise ne km'si ne de zamanı doldu... Şimdi ben bu durumda servise gitmelimiyim gitmemelimiyim... Ya da bakıma gidip sadece kmsi gelmiş parçaları değiştirip diğerleri için beklemelimiyim. Ki bu dediğimi yaparsam olaylar ilerleyen zamanlarda çok karışacak çünkü yok onun zamanı geldi kmsi gelmedi, bunun kmsi geldi zamanı gelmedi... Ne yapmalıyım sizce???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bakım konusunda okan bey gelse de olayın servis gözünden değerlendirmesini yapsa bi süper olacak aslında...

Abi ben bu arabayı nasıl atayım çöpe; şehir içi binerken zaten zevk alıyordum, iki haftadır uzun yol yapıyorum tadından yenmiyor valla; çeşme izmir 25 dk. sol şeritten ayrılmıyorum :D

Hüzünlüyüm ama, şunu da anlatmadan geçemiycem, dün çeşmeye giderken ben 180-190 yardırmış gidiyorum aynada beliren karartıya yol vermek için sağa çekilecektim ki daha ben sinyal verirken arkadaş sağımdan yapıştırdı gitti; siyah bi maserati, plakasını bile alamadım :( yolun kalanını 120km/h cruise on müziğin sesi kısık olarak gittim :(

Gerçi klima açık ve lpgdeydim yoksa tokatlardım ben onu ama uğraşmak istemedim :D  :geyik:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest edarguner

bujiler, klima filtresi vs. nedir ki toplasanız 50 Lira tutar. ben her bakımda ki  6-7000km gibi yağ değiştiririm. bujileri ve tüm filtreleri değiştiriyorum arabalarımda. Bence takılmayın bunlar değiştirin içiniz rahat rahat binin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fiyatlar sizin dediğiniz gibi fazla uçuk değilse tamam da; ben senin kadar iyimser değilim abi :(

Bu arada bahar kampanyası bitti mi yaw :D ??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

desene colt'tan tokat yemiş gibi olmuşsun :D Çok sevdiğim, canım ortağımada ben yaptım aynısını... Sonra üzüldüm, kendime kızdım  neden böyle yaptım diye :D

Hatta dünkü buluşmada o önden çıktı, avcılar gişelerden çıkarken beni çaldırdı ben otobana girdim ikitelliden, beraber girdik evlere hanımlar çakmasın durumu diye :D

Coltla olmaz abi o iş bi de ortağından dinlemek lazım :D. Otobanda Colt 140'ın üzerine çıksa, Atatürk havalimanı sorumluluğuna girersin :D  :geyik:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bujiler, klima filtresi vs. nedir ki toplasanız 50 Lira tutar. ben her bakımda ki  6-7000km gibi yağ değiştiririm. bujileri ve tüm filtreleri değiştiriyorum arabalarımda. Bence takılmayın bunlar değiştirin içiniz rahat rahat binin.

Sadece polen filtresi 50 tl'den fazla :))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece polen filtresi 50 tl'den fazla :))

polene gerek yok, abi kafa karıştırmaya da gerek yok. mesela bizim elazığ çok toz,başayara gitmişken klima filtresini de değiştirdim .17bindeydi. klima kendine geldi resmen. ama izmirde durum aynı olmaz . ne icab ediyorsa onu yapmak lazım.ama 2-3bin için servise git gele de değmez. ben bujileri de 17binde değiştim. bujileri 10-15binde değişirim ,zaten 25 lira :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...