Jump to content

Mazda Servisinde Aracıma Xenon Far Taktırdım ama..

jusso
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar arkadaşlar,

İstedik ki mazdamıza orjinal xenon taktıralım. Aracımızı satın alırken fiyata eklettirdik. Orjinali en iyisi olacak diye birşey yok ama en azından mazdanın desteklediği bir ürün olmasının iyi olacağını düşündük. 1200 lira fiyatı 800 liraya çektiler. 800 lira zaten çok büyük bir miktar ama 10 yılda bir alıyoruz deyip almış bulunduk.

Dün 2 haftalık aracımın farlarından birinin yanmadığını fark ettim. Sigortası atmıştır diye düşündüm. Sonra uzunları bir yakayın orda da sorun var mı diye bakarken uzunların xenon olmadığını fark ettim. mazda 3 deki farlarda aracın kenarına doğru olan lamba, yola direkt bakan lambalar ve uzun lambaları var. Bize 800 liraya sadece yola direkt bakan lambaları xenona çevirmişler  :)

Orjinal uygulamanın nasıl olduğu bilen varsa yazsın lütfen, çok fena kazıklandığımızı hissediyorum. Umarım yanılıyorumdur ya da bir yanlışlık vardır ve düzeltilir. Zira o kısa farlar açıkken kenardaki lambalar normal halojen ortalar xenonken de hiç hoş durmuyor açıkcası..

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Var olan farlar değiştirilmediyse, sadece Xenon kit uygulandıysa fiyat çok pahalı çünkü normal bir Xenon kit 200-300 TL civarındadır.

Başta servis ile nasıl konuştunuz bilmiyorum ama uzunlara (ve sislere) xenon takmak bana çok mantıklı gelmiyor zira ışığı çok dağıtıp karşıdakini çok ciddi etkiler.

Hangi servis bu bahsettiğiniz ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

valla 150-200 Tl civarında montaj dahil Mtec xenonlar var ki gayette kaliteli bir markadır,bunun orjinal montajı diye birşey yok hatta şöyle söyleyeyim(kendi aracım ve yapılan işçilik için konuşuyoraum sadece) bende serviste taktırmıştım başka serviste hatasını düzelttiler :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şahsen ben ilk etaptaki 1200 liralık fiyatı duyunca Japonya'dan orjinal far seti gelecek sanmıştım. Sadece kit uygulanmış sanırım.. Sizce hakkımı nasıl aramalıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 lerde orjinal yani şu anda Türkiye'de sadece Mazda 3mps'lerde olan xenon lardan bahsediyosanız, (ki orjinali budur.Mazdanın kendi ürettiği) farların ve arkasındaki aparatların komple değilmesi gerekiyor. Bunu da 800 lira veya 1200 liraya yapmazlar. 2500 civarı birşeydi yanılmıyorsam.Forum içinde konusu geçmişti oradan hatırlıyorum. 

Farlara sadece xenon kit uygulandı ise fiyatlar 150'den başlayıp yukarı doğru gidiyor. Ama 800 veya 1200 liraya bende hiç görmedim. farın balastı üzerindeki markaya bakın. Bende aracı aldığımda servis problem çıkarmasın diye gidip servisinde taktırdım. Kendileri philips markayı önerdiklerini söyledi ve 500 lira bir fiyata yaptırmıştım. Ama Bülentin söylediği gibi 180 lira civarı Mtec'ler var ve memnun olmayan bir kişiye daha rastlamadım. :)

Hatta ben philipslerden biraz memnuniyetsizim. farların son kesme çizgisi biraz geriye geldi, dolayısı ile karanlık yollarda ileriyi göremiyorum ve bu tehlike yaratıyor.Servis farların kısa olmasından dolayı bunun olduğu(ampuller kısaymış) fakat yeniden ayarlanabileceğini söyledi.Servis zamanı ayarlatmayı düşünüyorum.

Kısa farlar ve uzun farlar ayrı olduğu için sadece kısa farlara xenon takılıyor, uzunlara da taktırabilirsiniz ama ayrıca aparat almak lazım ekstra masraf. ama bende tavsiye etmiyorum. hem karşı tarafı rahatsız eder, hemde yağmurlu ve sisli havalarda kaliteli görüş elde edilmez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şahsen ben ilk etaptaki 1200 liralık fiyatı duyunca Japonya'dan orjinal far seti gelecek sanmıştım. Sadece kit uygulanmış sanırım.. Sizce hakkımı nasıl aramalıyım?

Hakkınızı arayabilirsiniz tabii ama ortada bir anlaşma var. Yani siz taktırmak istemişsiniz, onlar fiyat vermiş pazarlık olmuş ve taktırmışsınız ama "orijinal" den ne kasdedilmiş onu bilmiyorum. Bu kelime sizin için bir done olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şöyle ara,

xenonları geri iade et. tüketici haklarında 15 gün içinde iade etme hakkı var. tabi bu tür malzemelerde nasıldır bilmiyorum. iade almakta istemeyeceklerdir.

önce hangi marka taktıklarını öğren sonra indirim yaptırtmaya çalış veya o fark ile aksesuar getirtsinler sana.

birşey alacağın zaman da foruma danışırsan herkes yardımcı olmaya çalışacaktır ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vay canına! Forumun seviyesini düşürmek istemiyorum ancak resmen kazık atmışlar bize. Şimdi gidip adamdan para da istenmez. Bayi sahibi arkadaşlar da vardı forumda hatırladığım kadarıyla belki onlar yardımcı olabilir. Şimdiden kesin konuşmak istemiyorum ama yani burada 500-600 liralık öylesine alınmış bir para var. Mazda servislerini denetleyen bir yetkili yok mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vay canına! Forumun seviyesini düşürmek istemiyorum ancak resmen kazık atmışlar bize. Şimdi gidip adamdan para da istenmez. Bayi sahibi arkadaşlar da vardı forumda hatırladığım kadarıyla belki onlar yardımcı olabilir. Şimdiden kesin konuşmak istemiyorum ama yani burada 500-600 liralık öylesine alınmış bir para var. Mazda servislerini denetleyen bir yetkili yok mu?

Mazda servislerini denetlese bile orjinal olmayan ürünlerin takılması veya satılmasından Mazda sorumlu olmaz ve sorumluluk almaz zaten. bu servise kalmış bir olaydır. Görünüşe göre biraz yüksek bir fiyata satın almışsın. Yapılan bir anlaşma var ama Burak'ın da dediği gibi orjinal kelimesini kullanıp indirim talep edilebilir. Bu indirim ile aksesuar alınır. Aklıma gelen en iyi yöntem bu.

araç yanında ise kaputu kaldırıp ampul kablolarını takip et. küçük bir kutuya gidiyordur yani balasta, üzerinde ne marka yazıyor bak, bende merak ettim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizim Mazda larda uzun için ayrı kısalar için ayrı ampul olur.Normal olarak Xenon takılınca kısalara takılır.Uygulama açısından bir sorun yok.Burada servisi suçlu bulmuyorum.Eğer Mazda 3 mesela H4 ampul kullanıyor olsaydı.uzun ve kısalar aynı ampulde olacaktı.ozaman istediğiniz tek ampulde olacaktı. Cruze'de geçen gün dikkatimi çekti.Chavrolet Cruze geçen gün Xenon takıldı.Cruze H4 kullanıyormuş.Ben yinede uzunların sarı ampul olmasından yanayım.Sellektör yaptığın daha belli oluyor.

Fiyat inanılmaz yüksek geldi bana.Aynı işi 140 TL ye yaptırıyorsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün 2 haftalık aracımın farlarından birinin yanmadığını fark ettim.

Farlar açıkken marş yapınca birisi söner. Aç-Kapa ile düzelir. Bazen düzelmeyedebilir. Bu ucuz ürünlerde oluyor. xenon satan aksesuarcılarda zaten söylerler. Far açıkkan aracı çalıştırmayın diye.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben arabayı aldığımda 150 liraya taktırdım aslanlar gibi yanıyor..ardından sislere taktırdım oda 100 tuttu..size verilen fiyat bence çok fahiş..bir sorun olmalı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben arabaya toplu iğne bile eklettirmemekten yanayım, bu konuda çok radikalimdir, bunu fabrikada yapan adam koymamışsa benim bir başkasına dışarıda yaptırmam her zaman yanlış gelmiştir bana. En fazla pas pas değişirim valla ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sağol tüm yorumlarınız için. Bakalım cumartesi gidip sorucam. Dediğiniz gibi markasını da kontrol edicem. Umuyorum hatalarını düzeltirler. Yoksa heralde forumda sürekli kendilerini kötüleyeceğim. Çünkü bu yapılan çok ayıp.. Daha uygun cümleler var ama forumun seviyesini düşürmenin anlamı yok..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar farın markasını bulamadım sanıyorum. sadece içerde hid xenon lights diye bir yazı var ama sanıyorum hid markası değil türü olmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar farın markasını bulamadım sanıyorum. sadece içerde hid xenon lights diye bir yazı var ama sanıyorum hid markası değil türü olmalı.

HID dediğin markası oluyor. çin malı. gerçi çoğu markanın üretimi çinde artık.

Forumlardan takip ettiğim kadarı ile ucuz fiyatlı bir ürün.bana kalırsa aldığını fiyat etmeyecek bir ürün. daha bilgili olan arkadaşlar yorum yapacaktır bu marka için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...