Jump to content

95 oktan mı , 97 oktan mı? (2009 ve Öncesi AT)

goarakesh
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba,

"Mazda 3 sedan 2009 otomatik vites" için, hangisi daha uygun?

Motorun daha uzun ömürlü olması adına 95 oktan benzinmi? 97 oktan benzinmi? kullanılmalı?

Fikirlerinizi alabilirsem sevinirim.

Herkese selamlar...

Hakan Akyol

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

97 oktanın daha performanslı olduğu kesin zaten, fakat bu mazda 1.6 motoruna fazlamı değilmi?

95'e kıyasla yanışı daha hızlı olduğu için motor bunu ne kadar kaldırabilir? motoru yorarmı?

esas merak ettiğim konu bu.

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benzinin oktanı arttıkça yanıcılığının azaldığını yani buji çakmadığı sürece yanma odasının sıcaklığından kendi kendi kendine tutuşması riskinin azaldığını biliyorum.böylece motorda vuruntunun önüne geçilmiş olunur.bizim aracın kullanım kılavuzunda 87 oktan benzin kullanılması... diye yazıyor 97 oktanın performans ile alakasının olmadığı kanaatindeyim eğer motorda vuruntu probleminiz yoksa.reklamlarda yüksek performans için filan diyorlar ama bizim kullandığımız araçlarda gerek yok.haa eğer bi lamborghini ferrari vs alırsanız 97 hatta 100 oktan alabilirsiniz onların motorları ona göre tasarlanmıştır.ama trafikteki diğer araçlar için 97 oktan para tuzağından başka birşey değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabi şuna da dikkat etmek lazım: Piyasada 97 oktan diye satılan yakıtlar katkılı 95 oktan yakıttır. Aslında yakıtın oktan sayısı değişmemiştir. Yani tamamen bir reklam meselesi. Hatırlarsanız bir ara 98 oktan benzin çıkmıştı, ki vergilendirmesi farklı olduğu için 95 ile arasında ciddi bir fiyat farkı vardı. Tabi baktılar kimse almıyor, 95'e katkı koydular. Vergi dilimi değişmedi ama adı 97 oldu. Pazarlama usulü yani. Derseniz ki benim yakıtım temizleyicili, katkılı zartzurtlu olsun, 97 alın. Ama yakıtın yanma karakteristiği 95 oktan olacak, performans da aynı olacaktır. İçindeki katkılar da belki yararlı olur belki de zararlı olur. Kısmet artık...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benzin fiyatlarının yazılı olduğu büyük tabelalara bakın. 97 oktanın altında yazanı görünce şaşıracaksınız.

95 yazıyor evet, farkındayım bende

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

seferihisarlı mazdacı

şimdi arkadaşlar benim arabada ben hangi benzini kullanmalıyım ?95-OKTANMI 97 OKTANMI ?ben ucuz diye 95 i kullanıyorum ama benzin kapağının orda 97 oktan kullanın diye yazıyor ama o yazı orjinalmi yoksa sonradanmı yapıştırıldı bilmiyorum 95 ile 97 nin farkı nedir bana yardımcı olursanız sevinirim arabam karbülatörlüdür ... :fiuw::hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şimdi arkadaşlar benim arabada ben hangi benzini kullanmalıyım ?95-OKTANMI 97 OKTANMI ?ben ucuz diye 95 i kullanıyorum ama benzin kapağının orda 97 oktan kullanın diye yazıyor ama o yazı orjinalmi yoksa sonradanmı yapıştırıldı bilmiyorum 95 ile 97 nin farkı nedir bana yardımcı olursanız sevinirim arabam karbülatörlüdür ... :fiuw::hi:

Kesinlikle 95 oktan yeterli.

97 gereksiz yere cepten çıkan paradan başka birşey değil ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kapaktaki yazı orjinal olmayabilir. 2010 model bendeki araçta bile mininum 95 kullanın yazıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

bir resim çekersen yazının orjinami değilmi fikir yürütürüz, benimkinde(2007) mininum 95 oktan der yani 97 kullanmak evladır diye bir sonuç çıkarıyorum ben bundan (kaldıki Türkiyede ki 95 oktanın gerçekten 95 olup olmadığıda tartışılır)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazdagelirmazdagider

arkadaşlar benim araçta shell 95 oktan kullanınca benzin daha çabuk bitiyor, 97 kullanınca daha uzun gidiyor, gaza ikisinde de aynı seviyelerde basarak kullanıyorum ama ciddi bir fark hissetmeye başladım, 95'e su mu katıyorlar acaba  :D, şaka yapmıyorum, ondan dolayı artık hep 97 almaya başladım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...