Jump to content

3 Araçtan 1'i Devşirme Türk

Efebey
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

9469143205.jpg

İthal markalar devşirme yöntemiyle Türk malı oluyor. Peugeot ve Citroen'den sonra şimdi de Opel, fason üretimle yerlileşecek. Peugeot ve Citroen'in satışlarındaki yerli araçların payı yüzde 30'a çıktı

Türkiye'de üretimi olmayan ithal markalar, yerli avantajını devşirme yöntemiyle yakaladı.

Peugeot ve Citroen'in satışlarında Türk malı araçların payı yüzde 30'a çıktı. Yani 2010'da Peugeot ve Citroen'in sattığı her 100 araçtan 30'u yerli oldu. Peugeot, geçen yıl Türkiye'de üretilen Bipper'dan 11 bin 253, Partner'dan ise 11 bin 743 adet sattı.

Citroen'in yerli aracı Nemo 8 bin 620 adet satılırken, diğer yerli Berlingo 7 bin 494 adet satıldı. Peugeot ve Citroen'den sonra yerli avantajını Opel'de kullanmaya başlayacak. Opel'in Combo modelinin yerini alacak yeni bir ticari araç Tofaş tarafından Bursa'da üretilecek.

Böylece Opel'de devşirme yöntemiyle yerlileşecek. Ayrıca, İzmir Torbalı'da Vectra üretimi yaptığı fabrikayı 2000'de kapatan Opel, Türkiye'ye bir başka yöntemle yeniden dönmüş olacak.

İlk yerli Opel araç, 2011 yılının son aylarında üretilirken, 2012 başından itibaren tüm dünyada satışına başlanacak. Tofaş, Opel için 250 bin adet araç üretimi gerçekleştirecek. Böylece Tofaş, Fiat, Peugeot, Citroen'den sonra Opel için de yerli araç üretecek. Tofaş, Peugeot için Bipper, Citroen için Nemo'yu Bursa'da üretiyor.

FASON ÜRETİM

Karsan da PSA Peugeot Citroen Grubu için Peugeot Partner ve Citroen Berlingo hafif ticari araçlarını üretiyor.

Renault Trucks markası için Premium, Lander ve Kerax kamyonlarını, Hyundai Motor Company için Hyundai Truck HD serisi kamyonlarını üreten Karsan, son olarak da BredaMenarinibus ile yapılan anlaşma ile otobüs üretimine başladı. Geçen yıl toplam 21 bin 344 adet Partner ve Berlingo üreten Karsan, 2011'de 19 bin 450 adetlik üretim planlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende Megane II sedan vardı. Sedanları yerli üretim HB yurtdışı idi. Aralarında hiç fark yoktu. Araba araştırırken Megane III'e baktım yerli üretim ile yurt dışı üretim modelleri arasında çok fark vardı. Sağolsunlar onların hatası beni Mazda'yla buluşturdu... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende Megane II sedan vardı. Sedanları yerli üretim HB yurtdışı idi. Aralarında hiç fark yoktu. Araba araştırırken Megane III'e baktım yerli üretim ile yurt dışı üretim modelleri arasında çok fark vardı. Sağolsunlar onların hatası beni Mazda'yla buluşturdu... :D

demekki neymiş ?

her şerde bi hayır varmış  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...