Jump to content

2010 ve Sonrası Mazda3 Yakıt Tüketimi

S.Halilduru
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bu arada imza da yazan 6.4 ortalama şehirler arası yolculuk yaptığım ortalamadır. Karıştırılmasında :D :D

Savaş abi ben arabayı senin gibi kullanabilsem lpg taktırmazdım :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Burada bir arkadaşın önerisiyle dört aydır GAS CUBBY diye bir program kullanıyorum. Onun verileri...

Toplam 6306km 2091TL'lik 493litre yakıt

100km'de max:8.79 litre minimum:6.48 litre

Ortalama: 7.81lt/100km  0.33TL/km

Kullanımım her zaman klima açık veşehirler arası 110km hızladır. Değerler o yüzden biraz yüksek...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi hafiften hort olmuş :D

Başka bir konuya buranın linki vermek için bakmıştım, senin yazını gördüm :D

Burada bir arkadaşın önerisiyle dört aydır GAS CUBBY diye bir program kullanıyorum. Onun verileri...

Toplam 6306km 2091TL'lik 493litre yakıt

100km'de max:8.79 litre minimum:6.48 litre

Ortalama: 7.81lt/100km  0.33TL/km

Kullanımım her zaman klima açık veşehirler arası 110km hızladır. Değerler o yüzden biraz yüksek...

İyi değerler bana kalırsa Yusuf. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başka bir konuya buranın linki vermek için bakmıştım, senin yazını gördüm :D

İyi değerler bana kalırsa Yusuf. :)

Değerler bence de çok iyi ama aslında daha iyi olabileceğini bildiğim için yazdım. Bu arada Balıkesir'den geçmişsin ben Balıkesir'de olsam uğramadın diye üzülürdüm ama bir dahakine kesin beklerim... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim araba 3700 km oldu 2011 . ortalama hız 26 km ortalama yakıt 8,2 lt/100km . devamlı şehir içi kullanmama rağmen km arttıkça yakıt 8,6 lardan buralara kadar indi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Bir gün herkesi toplayıp ders vereceğim zaten :D :D

Şu anda bilgisayar ortalaması 6.9 gösteriyor. Şehir içi kullanımım. Çok sıkışık trafikte en fazla çıktığım 7.6

bu rakamdan daha yukarı çıkmadadım henüz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda3 alırsam bir ders de ben alacağım :D Otomatik vites için ders var mı ? :D

Olur :)

hala 6.5 lt....

Geçen seneki yaz tatili de içinde. Hadi çıkarın 7 olsun :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...
Guest Coriolis

dersi Alman ADAC vermiş...

Mazda3FL_5HB_2011_action_01__jpg72.jpg

http://www.mazda-news.eu/2012/03/20/mazda3-more-fuel-efficient-than-anticipated/

frenkçe:

Mazda3 more Fuel-Efficient than Anticipated

20. MAR, 2012

Mazda3 achieved a striking result on the latest EcoTest from the German Automobile Club (ADAC). A Mazda3 1.6-litre petrol with 77 kW/105 PS was the only car of the eight tested models to use less fuel than the official average published by the manufacturer. Instead of a fuel-consumption average (on the New European Driving Cycle) of 6.4 litres as given by Mazda, ADAC experts measured the Mazda3 1.6-litre on their new and stricter EcoTest at just 6.3 litres per 100/km. All other tested models – including vehicles with petrol, diesel and electric powertrains – were at times far above their officially published average for fuel consumption.

Germany’s ADAC EcoTest now measures fuel consumption, CO2 and toxic emissions using new and stricter criteria. These now include NEFC measurements, a test using the world cycle or WLTP, and the Autobahn driving cycle test from ADAC itself. The latter fuel-consumption test includes driving at Autobahn speeds of 130 km/h and full-throttle acceleration. In addition, all three cycles are measured with low-beam headlights on, and on the world and Autobahn test with the air conditioning on.

çevirisi (hemen hemen):

Mazda3 Daha fazla Yakıt Verimliliğine sahip

• Beklenenden 0.1 litre daha az yakıt tüketimi

• Yeni ve daha katı bir test olan Eco Test test kriterleri kullanılarak ölçüldü

• Yakıt tüketimi ve emisyonların ölçümleri gerçek sonuçlara daha yakın

İstanbul, 19 Mart 2012. Mazda3, Alman Otomobil Kulübü (ADAC) tarafından yapılan en yeni EcoTest’te çarpıcı bir sonuç elde etti. 77 kW/105 PS’ye sahip 1.6 litre bir Mazda3, test edilen sekiz araç içinde üreticisi tarafından yayınlanan resmi ortalama değerlerden daha az yakıt tüketimi yapan tek araçtı. ADAC uzmanları yeni ve daha katı EcoTest’inde Mazda3’ün 100 km’deki yakıt tüketimini Mazda’nın belirttiği 6.4 litrelik ortalama yakıt tüketimi (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsünde) yerine 6.3 litre olarak ölçtü. Benzinli, dizel ve elektrikli güç aktarmaya sahip test edilen diğer tüm modellerin test sonuçları, resmi olarak açıklanan ortalama yakıt tasarrufu değerlerinden oldukça yüksekti.

Almanya’nın ADAC EcoTest’i yakıt tüketimini, CO2 ve toksik emisyonlarını yeni ve daha katı kriterler kullanarak ölçer. Bunlara dünya döngüsünü kullanan bir test olan NEFC ölçümleri veya WLTP ve ADAC’ın kendi testi olan Otoban sürüş döngüsü testi de dahildir. İkinci yakıt tüketimi testi, 130 km/s hızda ve tam gaz ile Otobanda sürüş yapılmasını içerir. Ek olarak, bu üç döngü de kısa farlar açık şekilde ölçülür; dünya ve Otoban testinde klima açık şekilde ölçüm yapılır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Mazda3 alırsam bir ders de ben alacağım :D Otomatik vites için ders var mı ? :D

var uğra bir arada kısacık bir seminer verelim akabinde sertifika... :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Dün Sungurlu shell'den 10.65 lt benzin(50 tl) aldım.Yol bilgisayarının ortalamasını sıfırladım.Sungurlu-Ankara bahçelievler arasında ortalama hız 86 olmak üzere yol bilgisayarı 5.1 lt gösteriyor.Hız sabitleyicisi kullandım.Sadece kırıkkaleyi geçerken elmadağ yokuşunda hız sabitleyiciyi pasif hale getirdim.Devirli kullandım.Benzin alırken depo ışığı yanıyordu ve mesafeyi 49 km olarak gösteriyordu.Yapılan yol 170 km ve şu anda kalan menzil 100 km .1 hafta önce lpg konusu açmış ve gelen yorumlar üzerine lpg den vazgeçmiştim.Şu ana kadar yakaladığım en düşük değer.Görünüyorki şehir dışı sabit hız ile 50 tl lik benzin ile 200 km üstüne çıkılabiliyor.Saygılarımla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Arkadaşlar yeni aracımla (2012 Mazda 3 Sedan Manuel 1.6 Benzinli) yaptığım yakıt tüketimi test sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum;

Karma kullanım verileri:

Toplam mesafe: 615 km.

Tüketim: 41,39 lt. = 185,01 TL (1lt=4,47 TL)

Ort. Tüketim: 6,73 lt./100 km.

Yol bilgisayarı verisi: 6,6 lt./100 km

1km maliyeti: 0,30 kr.

Zor koşullarda kullanım (Köy yolu ve tırmanışlı yollar) verileri:

Toplam mesafe: 208 km.

Tüketim: 17,45 lt. = 78 TL (1lt=4,47 TL)

Ort. Tüketim: 8,38 lt./100 km.

Yol bilgisayarı verisi: 8,2 lt./100 km

1km maliyeti: 0,375 kr.

Şehirler arası tüketim verleri (Trabzon - Samsun):

Toplam mesafe: 319,3 km.

Tüketim: 16,78 lt. = 75,01 TL (1lt=4,47 TL)

Ort. Tüketim: 5,25 lt./100 km.

Yol bilgisayarı verisi: 5,3 lt./100 km

1km maliyeti: 0,235 kr.

Range:623 ve Ort. hız 75 km/h. olarak yol bilgisayarı gösermekte idi.

Araç seyahat sonunda 1148 km oldu.

Yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...