Jump to content

Japonya Depremi ve Mazda

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Japonya depremi ve Mazda

Mazda Motor Corporation, Mazda Motor Avrupa ve tüm Avrupa kuruluşlarındaki çalışanları ve bayileri Japonya'nın kuzeydoğusunda gerçekleşen şiddetli deprem ve tsunamiden etkilenen herkesle üzüntülerini paylaşıyor.

Hiroshima ve Hofu'daki üretim geçici olarak durduruldu

Mazda, deprem bölgesinde bulunan çalışanlarının, ailelerinin ve tedarikçilerinin güvenliğini sağlamak ve ülke çapında yürütülen kurtarma çalışmalarını desteklemek amacıyla, deprem bölgesinin yaklaşık 1.000 km güneybatısındaki Hiroshima ve Hofu'da bulunan tesislerindeki üretimi 20 Mart 2011 tarihine kadar durdurma kararı aldı. Acil durum ile ilgili alınacak olan diğer tedbirler hakkındaki açıklamalar bu doğrultuda yapılacak.

Deprem bölgesine yardımcı olmak amacıyla 30 milyon yen bağışlandı

Mazda, ilk olarak bölgeye yardımcı olmak ve kurtarma çalışmalarını desteklemek amacıyla 30 milyon yen bağışta bulundu. Mazda durumu gözlemleyerek ihtiyaç duyulan malzemelerin yanı sıra personel tedarikinde bulunabilecek.

Avrupa'ya araç tedariki etkilenmiyor

Şimdiye kadar, Mazda çalışanları afetten doğrudan etkilenmedi. Tokyo'da bulunan Mazda yönetim binaları ve Yokohama'da bulunan Mazda Geliştirme Merkezi hasar görmedi. Mazda tesisleri ve tedarikçi firmalar hakkında sürekli olarak bilgi edinilmekte ve bu afetin araçların Japonya'dan Avrupa'ya gemiyle ihraç edilmesi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu sevkiyatlar genellikle güney rotasını takip ederek Tayvan üzerinden yapıldığı ve afetten etkilenen bölgeden uzak bir alanda gerçekleştiğinden, ayrıca Mazda'nın Japonya montaj fabrikasında araçların üretim ve sevkiyat işlemleri, Avrupa'daki taleplerin birkaç ay önünde olduğundan Mazda araçlarının bulunabilirliği ile ilgili şu an için bir sorun bulunmamaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Japon halkına büyük geçmiş olsun; ardı ardına gelen felaket haberlerine ne kadar üzülsemde, birilerinin ve özellikle tercih ettiğimiz markanın yaşananlardan çok fazla etkilenmediğini duymak sevindirici ve aynı zamanda güven verici.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

adamlar birbirlerine sahip çıkıyorlar . 17 ağustosta aksa fabrikası jeneratör vermeyi çok görmüştü. o deprem bide olsa, düşünmek bile istemiyorum . 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mesela laptop şarj etmiyorlarmış. Tek şarj ettikleri şey telefon, onu da daha az kullanmaya gayret ediyorlar. Kişisel değil toplumsal düşünüyorlar. Öyle bir kültürleri var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok polyannacı bakıyorsunuz olaya arkadaşlar :)

Adamlar marketleri boşaltmışlar stok yapıyorlar, diğer komşuma gıda kalır mı? vs. düşünen yok. Ayrıca herşeyi çok iyi düşünür diye hayran olduğumuz adamlar ada devleti olduklarını, deprem kuşağında olduklarını ve tsunami riskini bilmelerine rağmen, ilk ciddi depremde nükleer santralleri patladı, demekki derslerini iyi çalışmamışlar, her fırsatta Türk  milletini kötüleyip aşağılayan zihniyete duyurulur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adamlar marketleri boşaltmışlar stok yapıyorlar, diğer komşuma gıda kalır mı? vs. düşünen yok. Ayrıca herşeyi çok iyi düşünür diye hayran olduğumuz adamlar ada devleti olduklarını, deprem kuşağında olduklarını ve tsunami riskini bilmelerine rağmen, ilk ciddi depremde nükleer santralleri patladı, demekki derslerini iyi çalışmamışlar, her fırsatta Türk  milletini kötüleyip aşağılayan zihniyete duyurulur.

Sen krizde stok nasıl yapılırmış görmemişsin. Merak etme o konuda caponlar elimize su bile dökemezler.

Yaklaşık bir yıl caponları Türkiyede gezdirdim. Emin ol Ahmet bu konularda bizi geçerler. Haa bizim gibi pratikler mi? Cevabım kesinlikle hayır olurdu.

Deprem ve tedbir için bir şey deyemem ama emin ol akkuyuya yapılacak olan değil 9luğu, 6lık bir depremde ayakta kalırsa öpte başına koy.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Adamlar o sefalette, açlıkta girdikleri yemek kuyruğunda bakın ekteki resimde nasıl medeni bir şekilde, çizgilerle belirlenmiş olan sırada bekliyorlar. Bu mudur belirttiğiniz bencillik, düşüncesizlik? Bizde olsa o alandakiler tozdan görünmezdi, insanlar üst üste birbirlerini yerlerdi ki bizde öyle bir kargaşa için afete de gerek yok. Hangi millet bu ölçekte bir felaketi yaşarsa yaşasın marketler boşalacaktır. Siz bu böyle bir felaketi yaşasanız stok yapmayacak mısınız? Elbette yapacaksınız, ben de yapacağım. Öyle bir kaos ortamında neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz, söz konusu sizin ve ailenizin canı. Ama bu fotoğraftaki medeniyeti bir başka millette görmek zor ve stok yapsalar bile hemen ardından ellerindekinin fazlasını komşusuyla paylaşmayı çok da iyi biliyorlar.

post-2084-141695284231_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Japon halkının Türklerden daha çok gelenek ve göreneklerine sahip çıktıklarına özellikle toplum psikolojilerinin bizimkilerden çok üstün olduğuna inanıyorum.Acaba Atom bombası Türkiyeye atılmış olsaydı şimdi bu seviyede olurmuyduk ? Hiç sanmam... adamların direnç ve sabırlarına hayranım... isyan yok ayaklanma yok hükümet istifa yok...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben katılmıyorum bu pembe tablolara, madem paylaşacaksın neden stokluyorsun gitsin komşun marketten alsın. Biz atom bombasının 10 katı daha kötü bir yıkımdan kurtuluş savaşı ile çıkıp bugünlere gelmiş bir toplumuz, japonya gibi Türkiye'nin 1/10 oranında bir ülke olsak bizde onlar kadar hızlı gelişebilirdik eminim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya Ahmet Allah aşkına yavaş git. Nereden çıktı kurtuluş savaşının atom bombasından 10 kat daha yıkıcı bir etkiye sahip olduğu. Boşversene Allah aşkına. Psikolojik çöküntüsü yeter o atom bombasının. 2 bomba ile insanlık tarihinin en kanlı savaşı bitiverdi bir anda... Her şey hakkında da bir fikrin var hayranım sana.

Atom bombasından kaç şehir etkilendi, bizim tüm şehirlerimiz işgal edildi bir çoğu yakıldı yıkıldı biz tüm ülke olarak sıfırdan başladık herşeye, o adamların sadece 2 şehri yıkıldı.

Önemli olan fikir sahibi olmak değil bilgi sahibi olmaktır :) hayatta en büyük yanılgı bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben Japon halkının Türklerden daha çok gelenek ve göreneklerine sahip çıktıklarına özellikle toplum psikolojilerinin bizimkilerden çok üstün olduğuna inanıyorum.Acaba Atom bombası Türkiyeye atılmış olsaydı şimdi bu seviyede olurmuyduk ? Hiç sanmam... adamların direnç ve sabırlarına hayranım... isyan yok ayaklanma yok hükümet istifa yok...

Kelimesi kelimesine benim yerime yazmış gibi oldunuz elinize sağlık :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

+1, adamlar stok yapıyorlar ama sadece belli miktarda, elektrik sarfiyatı az olsun diye bilgisayar kullanmıyorlar sadece ihtiyaç duydukları anda mail atmak için telefonlarını yada bilgisayarlarını kullanıyorlar zaten mazdanın üretimi durdurma sebeplerinden birininde enerji olduğunu düşünüyorum ayrıca hangi firma depremde işçi ve para yardımı yaptıki Türkiye'de. Bence yanlış düşünüyorsun Ahmet Abi...
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben marmara depreminde 20 gün seyyar otobüste insanlara banka hizmeti verdim, 20 gün kumanya yiyıp otobüste yattım. Hiçbir maddi çıkar olmaksızın ankara dan evi barkı bırakıp gittik. Siz başkalarına hayran olmaya devam edin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

+1, adamlar stok yapıyorlar ama sadece belli miktarda, elektrik sarfiyatı az olsun diye bilgisayar kullanmıyorlar sadece ihtiyaç duydukları anda mail atmak için telefonlarını yada bilgisayarlarını kullanıyorlar zaten mazdanın üretimi durdurma sebeplerinden birininde enerji olduğunu düşünüyorum ayrıca hangi firma depremde işçi ve para yardımı yaptıki Türkiye'de. Bence yanlış düşünüyorsun Ahmet Abi...

Gölcük depreminin sabahında Adapazarı Migros ve diğer büyük marketler camları kırılarak yağmalandı.

Benim gördüğüm ; marketten alınanlar ,tabak ,bardak ,çamaşır deterjanı gibi yani o anda o kişilerin eline ne geldiyse

Ankara dan belediye  otobüsleri ile gelen ekmeklerden aynı aileden (3 kişilik aile) 3 nün de 10 ar adet aldığını gördüm

Daha bir gün öncesi sera naylonu diye bilinen şeffaf naylonların metresi 50 kuruş iken ertesi günü aynı dükkanın o malı 5 tl ye sattığına şahit oldum

Aynı zamanda İstanbul'dan geldiğini tahmin ettiğim bir Ailenin bagajından yiyecekleri çıkartıp herkese dağıtmasını , başka bir aracın metrelerce naylonu "ne kadar lazım "diye sorarak bırakıp sadece gözlerimize bakarak "Allah razı olsun deseniz yeter" demelerine ağlıyarak şahit oldum.

Depremdir ,felakettir  ve herkes o felaket anında normal olmayan şeyler yapabilir ,soğukkanlı olup Allah korkusu insanlarda oldu fazlası ama bizi biz biliriz.

Daha geçen yıllarda İstanbulu aşırı yağışlardan yollar ,sokaklar nehirler gibi olup bilinen bir mağazanın deposundaki mallar yollarda sürüklenince o azgın sularda nasıl yağmalandığını da gördük.

O yüzdendir böylesi  felaketlerde ,diğer insanların hakkına saygı duyarak herşeyi olması gerktiği gibi yapanları gördükçe "Keşke " diyoruz..Keşke..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim bahsettiğim durum genelleme adınaydı, elbette yardım sever insanlar vardı askeri polisi normal vatandaşı seferber oldu fakat benim burda deyinmek istediğim asıl nokta yardım severlikten öte mağdur kişilerin bile başkalarını düşünerek sergilediği tutum

Madem yaptınız bir hayır bunu ne için yaptıysanız karşılığını ordan bekleyin.

Unutmayınki yapılan hayır ne kadar gizli olursa o kadar değerli olur (Yanlış anlamayın lafım kimse için değil amacım ima etmek de değil sadece hatırlatmak kendime ve inanan kişilere)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bunları kendimi övmek için yazmadım bunu sizde biliyorsunuz, ben sadece Japonlara, amerikalılara vs, imrenipte bizde olsa şöyle rezalet olurdu vs. diyenlere cevaben yazdım onları. Bugün olsun yine yaparım, hemde daha fazlasını, benim gibi milyonlarca insanımız olduğuna da inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Japon halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve bütün yorumları sonuna kadar okudum ve tam bir TÜRK zihniyeti ile yazılmış yorumları gördüm ve garip bir fıkra geldi naif milletimizle ilgili  bir al-i cenap vefat etmiş dünyadaki yaşamı değerlendirilmiş ve cennete gitmesine karar verilmiş  bu şahsa tebliğ edilmiş o da ben cehennemi görmek istiyorum demiş ve isteği kabul edilmiş gezdirmişler cehennemi görmüş ki kuyular var her millet ayrı ayrı yanıyormuş kuyularda her kuyu başında bir zebani ellerinde de birer gürz yukarı çıkan olursa vurup düşürsün diye fakat bir kuyu varmış başında zebani yok zat-ı muhterem sormuş burda neden zebani yok diye gezdiren cevap vermiş bu kuyuda TÜRK'ler yanıyor burda zebaniye gerek yok yukarı çıkmak isteyen olursa onlar aşağıdan çekerler demiş...!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende bir Japon öğretmenle olan diyaloğumu aktarıyım, ülkemizdeki Japon ailelerin öğrencilerine ders vermeye başlayan Japon bir öğretmene öğrencilerinin nasıl olduğunu sorduğumda şaşkınlıkla " onlar Türk olmuşlar" demişti,  bende şaşırdım " Nasıl yani" dedim " susun diyorum susmuyorlar" dedi  bende "Japonyada susun diyince susuyorlar mı" diye sordum " Elbette susuyorlar" demişti, yani Japonların genetik olarak bizden üstün olmadığını belirtmek isterim, hatta bilek güreşi misali bizden geridirler ama birazda çevrenin etkisi var bunu Japon çocukların değişiminde görüyorsunuz. Bence sahil şehirlerimizde böyle bir felaket olsa yine tablodaki düzen Japonyadan farklı olmaz  ama iç kesimlerdeki çoğu illerimizde durum böyle olmaz o da deniz ve kara yaşam tarzı farkından yapacak bişey yok yani...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...