Jump to content

Mazda2 Ne Kadar Yakıyor?

omer_yildir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar. Aracım lpg li 36000km de. Kış lastikleri üzerinde. 1.5 sport motorlu. Yakıt testi yaptım ve paylaşayım dedim.

Ölçümde hem şehir içi sıkışık trafik hem de çevre yolu sabit hız sürüş şekilleri var.

Benzinde 7 litre ortalama yakıyor.

Lpg de ise 35 litre lpg ye 460km gitti. Yani Lpg yi 2.16tl den alıyorum, 35ltx2.16=75.6 tl dolan depoyla 460km yol yaptım. Km de 164 kuruş yakıyorum.

Lpg kitim Brc ve 30000km dir araç lpgli. Yorumları alalım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Lpg de ise 35 litre lpg ye 460km gitti. Yani Lpg yi 2.16tl den alıyorum, 35ltx2.16=75.6 tl dolan depoyla 460km yol yaptım. Km de 164 kuruş yakıyorum.

Lpg kitim Brc ve 30000km dir araç lpgli. Yorumları alalım :)

Süper bir değer ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

benzinlide de lpg de de duyduğum en iyi mazda 2 değerleri :) tebrik ederim :)

Güzel hort olmuş. :)

Benzer değerleri Honda Jazz Cvt ile yakalıyordum. Şehir içi 32-33 Litre yakıtla, 470-490 Km'leri yakalıyordum. Şehirler arası 33 litre ile 700 Km üzerine çıkabilmiştim, İstanbul-Edrine ,  Edirne-İstanbul arası mesafede.

Tamamen kullanım tarzı ile alakalı. Gaz pedalına ayağının altında raptiye varmış gibi basacaksın artık. Devir artık ekonomi devri. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel hort olmuş. :)

Benzer değerleri Honda Jazz Cvt ile yakalıyordum. Şehir içi 32-33 Litre yakıtla, 470-490 Km'leri yakalıyordum. Şehirler arası 33 litre ile 700 Km üzerine çıkabilmiştim, İstanbul-Edrine ,  Edirne-İstanbul arası mesafede.

Tamamen kullanım tarzı ile alakalı. Gaz pedalına ayağının altında raptiye varmış gibi basacaksın artık. Devir artık ekonomi devri. :)

Özellikle Jazz gibi yüksek arabalarda rüzgarı da hesaba katacaksın, rüzgar arkadan esmeye başladımı yola çıkarsan %15 tasarruf garanti  Windactiv sistemi diyorlar buna...

Birde araba güzel cilalanırsa sürtünme katsayısı , rüzgar sesi ve yakıt tüketimi düşer, aracı devamlı temiz tutup ara sıra cilalamak lazım...

İşte vatandaşımızın marjinal tüketimi düşürme teknikleri, başka ülkede yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

geçen hafta depoyu doldurum.. o gunden bu gune sanırım 150 km gibi bir yol yaptık.. bugun tekrar doldurdum 73 tl tuttu..

bu sefer; kullanıcı km sini sıfırladım doldurduktan sonra.. onumuzdekı ctesi tekrar doldurucam depoyu ve sonucu paylasıcam..

km yi ve tutan parayı yazıcam.. bende merak içerisindeyim.. merakımı yenemedım daha sonuc olmadan buraya yazayım dedim :)

sonuc çok yakında :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Depoyu full doldur. Km'ni yap, yakıt ikaz ışığın yanınca. Yada yanmasına yakın depoyu full yine doldur. Depoya dolan yakıt miktarı, senin bu süreçte sarf ettiğin ....km'de sarf ettiğin yakıttır. En sağlıklı ölçüm, depoyu full doldurduğun zaman yapılır. Böylelikle 100 km'de aracının ne kadar sarf ettiğini ölçebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçen hafta depoyu doldurum.. o gunden bu gune sanırım 150 km gibi bir yol yaptık.. bugun tekrar doldurdum 73 tl tuttu..

bu sefer; kullanıcı km sini sıfırladım doldurduktan sonra.. onumuzdekı ctesi tekrar doldurucam depoyu ve sonucu paylasıcam..

km yi ve tutan parayı yazıcam.. bende merak içerisindeyim.. merakımı yenemedım daha sonuc olmadan buraya yazayım dedim :)

sonuc çok yakında :)

Bir kaç denemeden sonra ortalama alırsanız daha sağlıklı olur...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi zaten depoyu hep full dolduruyorum :) gerçi sadece iki kez doldurdum :)

sımdı her hafta full leyip sonra yatıgım km yi hesaplıycam..

bakalım durum nedir?

sanırım onumuzdekı ctesi ilk sonucu yazarım. :)

forumu mesgul etmıyorsam her hafta da yazabilirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

abi zaten depoyu hep full dolduruyorum :) gerçi sadece iki kez doldurdum :)

sımdı her hafta full leyip sonra yatıgım km yi hesaplıycam..

bakalım durum nedir?

sanırım onumuzdekı ctesi ilk sonucu yazarım. :)

forumu mesgul etmıyorsam her hafta da yazabilirim :)

Sen yaz da istersen her gün yaz... Ne meşguliyeti...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi sizin ilk zamanlarınız olduğu için. Normalin biraz daha üzerinde, yakıt sarf edebilirsiniz. Araca alıştıkça sarfiyat azalacaktır. Kendine iyi bir akaryakıt istasyonu belirle. Ve mümkün olduğunca yakıtı oradan almaya çalış. Hatta firmaların akaryakıt kartları var. Onlardan bir tane edin, bazen güzel kampanyaları oluyor. Kart sayesinde de akaryakıt alımlarını, kayıt altına alabiliyorsun. Sana tavsiye Şhell yada Opet istasyonu olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

haydi bakalım görücez :) o kartlardan da edınırım abı.. ben  bp kullanıyordum.. ama opette var sanırım bstancıda.. hallerım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba arkadaşlar tekrar..

şimdi en son fullledikten sonra 244.2 km yaptım ve yeniden fulledim.

4.8 tl den almıştım benzini. tekrar 4.8 tl den aldım.

ödediğim para 105,7 tl.

aracı şehir içi kullandım.

100 km de tükettiğim benzin 9,017 lt.

bu da aldığım benzinin fiyatı (4,8 t) ile düşünürsek; km de 430 kurus yakmaktadır.

bu serilikte bir araba için şehiriçi kullanımda makul gibi geliyor.

herkese hayırlı günler dilerim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

herkese tekrar slm..

gecen hafta cumartesi ve bu cumartesi aracı gene fulledim..

gecen hafta hesabımda 10 kusur litre cıktıgı ıcın yazmak ıstemedım :)

ama bu hafta ile gecen haftanın ortalamasını hesapladıgımda;

toplam katettiğim mesafe; 476 km.

aldıgım toplam yakıt;  : 44,5 lt. litresi:4,8 tl.

44,5/476*100 = 100 km de 9,3 litre.

otomatik arabada bazen S de kullandım. S için yokuslarda kullanın diye okumustum forumlarda ama sanki S nin anlamının SERİ olması daha uygun :) cunku gercekten S de iken arac hafifliyor sanki :)

ayrıca; ilk hafta 10 litrenin üzerine çıktıgımda S de daha fazla kullanmıstım..

bu arada kullandıgım yolun buyuk kısmı sehırıcı ama tem de daha fazla km yaptım.. ortalamamı 90 ile 100 arasında dusunelım..

ctesi gunleri işe gitmek bu araba ile çok keyifli..

birde az yaksa :))

herkese selamlar saygılar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

otomatik arabada bazen S de kullandım. S için yokuslarda kullanın diye okumustum forumlarda ama sanki S nin anlamının SERİ olması daha uygun :) cunku gercekten S de iken arac hafifliyor sanki :)

ayrıca; ilk hafta 10 litrenin üzerine çıktıgımda S de daha fazla kullanmıstım..

Mazda 2'deki S vitesi SPORT(SERI) anlaminda degildi yanlis hatirlamiyorsam, 1-2. vites icin kullanilan bir secenek olmasi lazim, bu yuzden yokuslarda oneriliyordur. Cunku benimde dikkatimi cekmisti, acip kitapcigindan bakmistim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda3 deki benzinli, sanki daha az yakıyor, neden olabilir?

fikrim yok.. benim mazda 2 otomatik vites.. ilk aracım.. ama sadece bende değil diğer mazda 2 sahiplerinin de forumda paylaşımlarında 9 litrenin altında yaktıklarını pek okumadım.

kabullenmek zorundayız sanırım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...