Jump to content

Mazda2 Ne Kadar Yakıyor?

omer_yildir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• 3 ay sonra ...

Selamlar

En son ölçümüm, 32 litre ile 420 kilometre.

32 / 4,2 = 7,6 lt/100km tüketim

yarısı şehiriçi, yarısı şehirdışı.

aracım 1200 km de.

D viteste ve sakin kullanımda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

arkadaşlar yeni bir mazda 2 1.3 go sahibi olarak şunu eklemek isterim. ankara'da oturuyorum, aracı bursa'dan aldım. ankara bursa arası 384 km.  bursa çıkışında depoyu doldurdum. ankara girişinde tekrar doldurdum ve 110 tl ödedim. tarih 21 nisan. benzin fiyatı neydi bakmadım ama yakın tarihte olduğuna göre ki şimdi 5.06 tl olarak görünüyor, 21.7 litre yakmışım. bu da km'de 28 kuruş demek oluyor galiba?

önceki aracım 5 yıl boyunca kullandığım dizel ford focus 1.6 110 beygirdi. zamanında bu tarz ölçümler yapmadım hiç.  ama 5 yıl kullandığım focus'un bu mesafeyi bu paraya alacağını tahmin etmiyorum?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar yeni bir mazda 2 1.3 go sahibi olarak şunu eklemek isterim. ankara'da oturuyorum, aracı bursa'dan aldım. ankara bursa arası 384 km.  bursa çıkışında depoyu doldurdum. ankara girişinde tekrar doldurdum ve 110 tl ödedim. tarih 21 nisan. benzin fiyatı neydi bakmadım ama yakın tarihte olduğuna göre ki şimdi 5.06 tl olarak görünüyor, 21.7 litre yakmışım. bu da km'de 28 kuruş demek oluyor galiba?

önceki aracım 5 yıl boyunca kullandığım dizel ford focus 1.6 110 beygirdi. zamanında bu tarz ölçümler yapmadım hiç.  ama 5 yıl kullandığım focus'un bu mesafeyi bu paraya alacağını tahmin etmiyorum?

5.65 Litre/100Km benzin yakıt tüketmişsiniz.

Focusla en kötü 6.00 Litre/100Km dizel tüketirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

yakitin son donemlerde sehir icinde oldukca yukseldigini fark etmistim. genel olarak da performansta ciddi sıkıntı vardi. oyle ki cok hafif yokusta 80 ile giderken 4. viteste gaza abanmama rağmen ibre kimildamiyor hatta dusuyordu. bunu cesitli kereler de burada dile getirmistim. sagolsun forumdan bir arkadas ankara'ds ucler oto ya da mazdaci ademden soz etmisti. ucler otoyu bulamadim acity'nin arkasindaymis, ben de sasmaza gittim ve tarif edilen yerde hemen buldum. abi cok iyi bir abi sagolsun bindi denedi ateslemede sorun olabilir bujilere bakalim dedi. actik meger oldukca iyi bujiler kullanilmis ama mazda 2 ile uyumlu olmayanlardanmis. servisten bir arkadasini aradi orjinal hangi bujiler kullanilmali diye sonra da gidip orjinallerinden aldi takti denedik...

sonuc mu?

mükemmel!

baska bir arabaya biniyor gibiyim. yokusta 60 ile giderken bile devir dusuk olmasina ragmen cekmeye basladi. yani normale dondu.

malzemeler orjinal oldugu icin biraz maliyetli oldu gerci 170 tl orjinal bujiler. iscilik falan hallettik. tavsiye ederim guzel bi abimiz kendisi oldukca da ilgilendi.

ayrica yakitin da en az yüzde 30 farkedecegini soyledi. bakalim onu da tecrube edersem eklerim buraya.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorununun halledilmesine sevindim abi. Adem usta yı ben söylemiştim. Memnun kalmana da sevindim. Sağol bilgilendirme için. Orjinal parçayı nereden temin etti usta servisten mi getirtti?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorununun halledilmesine sevindim abi. Adem usta yı ben söylemiştim. Memnun kalmana da sevindim. Sağol bilgilendirme için. Orjinal parçayı nereden temin etti usta servisten mi getirtti?

evet hocam yardimlariniz icin cok teşekkür ederim. orjinal parça icin bi kac yer aradi bilmiyorum nereden aldigini ama arabayla gidip geldi. uzerinde mazda yaziyordu japon mali. orjinal oldugu belli oluyordu zaten.

ama tam olarak nereden temin ettigini bilemedim. yagini suyunu alt takimi falan da kontrol etti baska bir sorunu yok hadi gule gule dedi:)

tekrar tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

bu aralar bayağı yol yapıyorum,  ve ortalama olarak 35 litre ile en iyi 575-600 km civarı yol yapıyorum.

üstelik bu tüketim çok sakin kullanımla elde ettiğim değerler. 120 bilemedin en fazla 130 civarinda genelde 100-110 km ile gidilen hızlarda....

bence 1.3 küsür motora sahip, bir ton civarinda bir araç icin oldukça kötü sonuçlar.  oncesinde focus ile karşilastırmıstım ve focus'usanki biraz  kötülemişim ama yanlıış yapmışım.

çünkü focus bu değerleri 180-190 kmh ile seyrederken yakalayabiliyor ve 1.6 110 beygir gücünde  turbo motor yolda hic utandırmıyor.  bastin mi az ya da cok farketmez mutlaka tepki veriyor. bunda ise sagolsun beygirler bayağı bi tembel. neredesyse yarısı hızlarda iki kat yakması da bir baska hakkaten.

bi de marka cok fark ediyor yakit tüketiminde. shell nitro plus ile daha ucuza gidiyorsunuz aslinda. ondan 35 civari litre ile 600 km'ye yakın degerler yakalarken zorunda kaldığım için almak zorunda olduğum lukoil'de bariz fazla yaktı. 550 km civarı falan.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu an İstanbul da şehiriçi otomatik vites benzinli sakin sürerek kaç km gidiyor bir depo ? Yada 100km ortalamada kaç lt yakıyor? Güncel rakam söyleyebilecek arkadaş varmı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu an İstanbul da şehiriçi otomatik vites benzinli sakin sürerek kaç km gidiyor bir depo ? Yada 100km ortalamada kaç lt yakıyor? Güncel rakam söyleyebilecek arkadaş varmı?

Mazda 2 yi sormuyorsun heralde, malum başlık Mazda 2 nin ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 2 yi sormuyorsun heralde, malum başlık Mazda 2 nin ;)

Ufukda bir mazda2 otomatik alma durumu görünüyor kesin olmamakla beraber ön hazırlık..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hemen cevaplayayım...eğer şehir dışındaysanız ve hızınız 120 ise her benzin çizgisi 67 km yol aldırır.8 çizgiyle çarparsanız : 553 km yol yapar.yani 37.5 lt benzinle ve devamlı 120 giderseniz 550 km yapar.140 ve 160 arasında hız yaparsanız geçen yıl samsuna giderken her çizgi de 52 km yol yaparsınız.bu da 8 çizgiye 416 km yaptırır...benim yaptığım 1 depoyla 408 km ydi...ben 100 ü geçmem derseniz 1 çizgiyle 74 km yaparsınız, bu da 8 çizgi için : 592 km yapacaktır...

140-160 : 408 km

120 : 553 km

60- 100 : 592 km

yol yapar...şehir içinde ise maalesef benim kullanım tarzımla tam 10 lt yakar.yani 1 depoyla şehir içi benim yaptığım 378 km dir.buyrun size net değerler...araba 2012 mazda 2 go 1500 cc ve 102 bg.km : 14500 km de şu anda...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hemen cevaplayayım...eğer şehir dışındaysanız ve hızınız 120 ise her benzin çizgisi 67 km yol aldırır.8 çizgiyle çarparsanız : 553 km yol yapar.yani 37.5 lt benzinle ve devamlı 120 giderseniz 550 km yapar.140 ve 160 arasında hız yaparsanız geçen yıl samsuna giderken her çizgi de 52 km yol yaparsınız.bu da 8 çizgiye 416 km yaptırır...benim yaptığım 1 depoyla 408 km ydi...ben 100 ü geçmem derseniz 1 çizgiyle 74 km yaparsınız, bu da 8 çizgi için : 592 km yapacaktır...

yol yapar...şehir içinde ise maalesef benim kullanım tarzımla tam 10 lt yakar.yani 1 depoyla şehir içi benim yaptığım 378 km dir.buyrun size net değerler...araba 2012 mazda 2 go 1500 cc ve 102 bg.km : 14500 km de şu anda...

Tsk ederim bilgilere .Siz şehiriçinde 10 lt yakmanız için seri ve agresif kullanmak lazım diye düşünüyorum

Ben sakin sürdüğümden şehiriçi 8 litre gibi bir değer yakalarım diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben istesem de olmuyor.trafik kalabalık olduğu için uymak zorunda kalıyoruz.sakin kullanırsanız 8 lt nin garantisini verebilirim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

bunun 1.3'ü de aynı değerlerde.

çok fark yok. hatta beim kullanıma göre hiç yok ditebilirim. 1.5 en azından çok fazla bayılmıyordur uzun yolda.

adamlar 1.3 ve 1.5 aynı yakan ama farklı çeken iki motor yapmış:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

ben şimdiye kadar mazda  2 nin o ilk çizgisinin 70 e doğru dustugunu sadece bir kere gordum :)) hatta acaba bir bozukluk mu oldu diye düşünmüştüm :)) genellikle şehir içi kullanımda o ilk çizgi 25. kmlerde yok oluyor :))

bende ki durum şöyle; şehir içinde 8,5 ile 9 lt arası.. şehir dışı da 6 lt civarı..

tl olarak bakarsak ; benzini 5 tl olarak alıyorsak;  şehir içi km de 43 kurus gibi.. şehir dışı 31 kuruş gibi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kendi kullanımıma göre Mazda 2 1.3 manuel 100km/6-6.5 lt ,  Mazda 2 1.5 manuel 100km/7 lt , Mazda 2 1.5 OtmV. 100km/8 lt dir arkadaşlar... Şehiriçi dir bilgilerinize..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kendi kullanımıma göre Mazda 2 1.3 manuel 100km/6-6.5 lt ,  Mazda 2 1.5 manuel 100km/7 lt , Mazda 2 1.5 OtmV. 100km/8 lt dir arkadaşlar... Şehiriçi dir bilgilerinize..

bu konu burada biter bence :)  :egy:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 yıl sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...