Jump to content

Silecek Auto ayarı

Serdar Elvan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Eski arabam 2005 model Micranın bu otomatik silecek ayarı çok iyiydi. Daha iyisini Mazdadan beklerken bende sizin gibi hayal kırıklığına uğradım. Sanırım yazılım yüklemesi ile bu sorun çözülebilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar hassaslık ayarı dediğiniz silecek kolunun üzerindeki uzayan çizgiler değilmi ben onun hassaslık değilde sensör açık konumdayken silecek hızını ayarlıyor diye biliyorum öyle değilmi şimdi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hassasiyet ayar durumu ve hızınıza bağlı olarak çalışır. bu durumu göz önüne alarak hassasiyetini kendinize göre ayarlayın. problem çıkacağını sanmıyorum...

okan beyinde dediği gibi;

sileceklerin hassasiyeti, yağmur sensörünün önüne düşen yağmur damlaları ve hızınıza bağlı olarak çalışır. şiddeti değişmeyen bir yağışta aracınız hızlandıkça silecekleriniz de hızlanır. aracınız yavaşladıkça silecekleriniz de yavaşlar. bunun hassasiyetini + ve - kumanda kolundan kullanma alışkanlığınıza göre kendiniz ayarlamalısınız...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski arabam 2005 model Micranın bu otomatik silecek ayarı çok iyiydi. Daha iyisini Mazdadan beklerken bende sizin gibi hayal kırıklığına uğradım. Sanırım yazılım yüklemesi ile bu sorun çözülebilir diye düşünüyorum.

Katılıyorum size. L200' ün bile daha doğru düzgün çalışıyor. Hassasiyet ayarı bi işe yaramıyor. 100 ile gidiyorum çok az bi yağmur yağıyor deli gibi çalışıyor silecekler. Kapatıp açıyorum durmadan beni deli ediyor :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle haklısınız, silecek hız ayarı yeterli değil. Ben çok fazla hızlı çalışan sileceği sevmem. O yüzden hafif yağmurlarda ben manuel olarak kullanıyorum sileceği. Çok sinir bozucu bir durum ama, malesefef böyle silecek hızı.

Yağmur kaydırıcı uygulamayı düşünüyorum. Gerçi düşük hızlarda işe yaramıyor ama, denemekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 de ben de hicbir zaman kendimce olmasi gerektigi zamanda calistiramadim silecekleri Auto mod da. Yagmur / kar yagmadigi surece de kesinlikle Auto mod a almam zaten silecekleri. Mazda bunu farketmis olacak ki cx5 de max/min ayarlamasini daha iyilestirmis.mazda 3 un aksine ,cx5 te hissedilir derecede ayarlayabiliyosunuz silecek calisma zamanini.. Ve de camin acisindan olsagerek silecekler vakum gibi yapisip tertemiz yapiyor cami tek hamlede. Keske bir de klasik su fiskirtma olayindan vazgecip Honda gibi camin tamamina zerrecikler puskurtse ! en azindan arac hizliyken fiskiran suyu direkt tavana ya da yan camlara firlatmaz bu sayede..Aah ah, skyactive teknoloji gelistiren muhendislere sahip Mazda bir cam suyunu puskurtemedi gitti :D En cok da on farlari yikarken uyuz oluyorum bu duruma.. direkt kaput ve on cama geliyor su damlaciklari ya!:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle haklısınız, silecek hız ayarı yeterli değil. Ben çok fazla hızlı çalışan sileceği sevmem. O yüzden hafif yağmurlarda ben manuel olarak kullanıyorum sileceği. Çok sinir bozucu bir durum ama, malesefef böyle silecek hızı.

Yağmur kaydırıcı uygulamayı düşünüyorum. Gerçi düşük hızlarda işe yaramıyor ama, denemekte fayda var.

Şöyle bir faydası olabilir diye düşünüyorum ben de İlhan.

Cam kaygan olacağından silecek motorunu çok zorlamayacaktır. Rahat hareket edecektir.

Bunun haricinde hızlı giderken silecekleri çalıştırmaya gerek kalmıyor. Ben bir kere yaptırmıştım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başta alışamamıştım Silecek ayarına, ama haftasonu sağanak yağış ve çok sert esen rüzgarda auto modunda silicekleri unuttum desem yeridir. İnsan sadece aracı kullanmaya odaklanıyor.Güneşli bir havada önümdeki araç cam larına su sıktı bize gelen suyu da auto mod da bizim araç direk sildi :P .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

benim araçta tam tersi ; aracı 2. el aldım sadece ön camı taş çatlağından dolayı serviste değiştirilmiş silecek gönülsüz çalışıyor şakır şakır yağmur yağarken bile iki kere hızlı çalışıp 3-4 sn ara veriyor önümü göremez hale geliyorum sonra tekrar 2 kere silip bırakıyor ! acaba cam değişirken montajını iyi yapmadılarmı vaye toz vb gibi birşeyle sensör verimli çalışmıyor olabilirmi? bu arada hassasiyet ayarıda bi işe yaramıyor hep aynı !

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim araçta tam tersi ; aracı 2. el aldım sadece ön camı taş çatlağından dolayı serviste değiştirilmiş silecek gönülsüz çalışıyor şakır şakır yağmur yağarken bile iki kere hızlı çalışıp 3-4 sn ara veriyor önümü göremez hale geliyorum sonra tekrar 2 kere silip bırakıyor ! acaba cam değişirken montajını iyi yapmadılarmı vaye toz vb gibi birşeyle sensör verimli çalışmıyor olabilirmi? bu arada hassasiyet ayarıda bi işe yaramıyor hep aynı !

Garantisi bitmediyse doğru servise. Burada söyleyeceklerimiz ile çözülmez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Yeni konu açmak istemediğimden buraya yazayım dedim.

Benim silecekler camı yıkamak için silecek kolunu kendimize çektiğimizde sileceğin 5 defa camı silmesinden ötürü çabuk eskidi. Bu 5 defa cam silmeyi 1 defaya nasıl düşürebilirim? Cam yıkamak için çektikten sonra 1 defa silsin ki eğer su kalırsa kendim manuel olarak çalıştırayım silmeyi. Var mıdır bir çözümü?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yok ne yazık ki mutlu. Önce de bir konuda belirtmiştim; gözlük camımın ne kadar temiz olmasına takıntılıysam, arabanın camının temizliğine de o kadar takıntılıyım. Çabuk eskiyen silecekleri bosch'un silecekleriyle değiştirdim, cama yapışma, temizlik harika. Dayanıklılığını da bu kış test etmiş olurum. Bence çok kaliteli bir malzemesi var, öyle hemen yıpranmayacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mutlu Tekir , silecek kendine çekince 5 kere mi yapıyor cidden yahu ? Akşam bir deneyeyim, bende sanki o kadar değildi diye hatırlıyorum ama yanılıyor olabilirim de. Eğer bundan rahatsızsan ikinci bir seçenek var, kolu en üste yani yukarıya doğru ittiğinde de ( bu şekilde otomatik ayarını kapatmış oluyorsun ) silecekler çalışıyor ve hatırladığım kadarı ile 1 veya 2 kere gidip geliyor ama tabii o zaman da su püskürtmüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Mutlu Tekir , silecek kendine çekince 5 kere mi yapıyor cidden yahu ? Akşam bir deneyeyim, bende sanki o kadar değildi diye hatırlıyorum ama yanılıyor olabilirim de. Eğer bundan rahatsızsan ikinci bir seçenek var, kolu en üste yani yukarıya doğru ittiğinde de ( bu şekilde otomatik ayarını kapatmış oluyorsun ) silecekler çalışıyor ve hatırladığım kadarı ile 1 veya 2 kere gidip geliyor ama tabii o zaman da su püskürtmüyor.

Sileceklerin çok sık çalışmasını bende sevmem. O yüzden otomatik ayardan çıkardım. Kendim manuel kullanıyorum, yoğun olmayan yapmurlarda. Bir defa çekip bırakıyorum. Bir çekmede bir defa tarıyor, 5 defa değil. Ama otomatik ayar açıkken bunu yapıyor sanırım. Bu rahatsızlığımdan ötürü bende devre dışı bıraktım. Birde bizim silecek ayarlarında zaman aralığı bence yeterli değil. Maksimum araya da çeksem, çok sık tarıyor. Benim Honda Jazz'ın silecek zaman aralığı daha iyiydi kesinlikle.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhabalar eski aracımda otomatiğe alınca aracın hızına göre değil yağmurun hızına göre hızlanıp yavaşlıyordu 2000 modellerde yağmur sensörü varmı acaba yağmurda bişiler yaptı kendi kendine sensör varsa ayarı nasıl olacak bilgisi olan varsa paylaşalım cok sevinecem bu arada herkese hayırlı cumalar hayırlı hafta sonları

emekli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mehmet abinin bahsetmiş olduğu silecekler sanırım 1 yıldır takılı bende. Hiç bir defomasyon yok ilk günkü gibi hala. Bosch silecekleri bende tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak abi İlhan abi silecek çalışma ayarı ya da kendi kendine çalışma değil.

Cam kirliyken sufışkırtmak için kendime çektiğimde kolu 1 kez su fışkırtıyor sonrasında ise 5 kez silecek siliyor. Bundan rahatsız oluyorum. Eğer kolu kendime çekip su fışkırtıp silecek çalışmaya başladığında kolu yukarı çekip sileceğin çalışmasını engelleyebiliyorsam ne ala. Bugün denerim.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak abi İlhan abi silecek çalışma ayarı ya da kendi kendine çalışma değil.

Cam kirliyken sufışkırtmak için kendime çektiğimde kolu 1 kez su fışkırtıyor sonrasında ise 5 kez silecek siliyor. Bundan rahatsız oluyorum. Eğer kolu kendime çekip su fışkırtıp silecek çalışmaya başladığında kolu yukarı çekip sileceğin çalışmasını engelleyebiliyorsam ne ala. Bugün denerim.  

Yok bence o yöntem bir işe yaramaz. Benim çekip bırakmam, anlık çekip bırakma. Yani su fışkırtmadan sadece tarama yapıyor 1 defa. 5 Defa taramasının sebebide cama sonuçta katkılı su püskürtüyor. Püskürttüğünde köpürüyor...Püskürme sebebimiz camda ki kiri-lekeyi çıkarmak. O yüzden çalışma prensibi gereği 5 defa tarıyor. Bir şekilde muhakkak elektronik programlama vs.vardır. Ama bu seferde leke kalır, her seferinde çek bırak yapmak zorunda kalırsın. 

Bence silecek lastiklerin eskidiğinde şu Mehmet'in önerdiği Bosch silecek lastiklerini bir denemelisin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...