Jump to content

Mazda 3 Subap Ayarı

tuğrul gündoğan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

tuğrul gündoğan

Arkadaşlar benim aracım lpg li araç şu an fazla yakıyo ve yokuşta bayılıyo ve motor sanki teklemeli çalışıyo bunun sebebi sibop ayarının bozulmasımıdır bilgisi olan varmı ve yetkili serviste bu işin fiyatı nedir? aracın 2005 model mazsa 3 sedan dynamic

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeş büyük ihtimalle subap yuvaların çökmüş olabilir,mazda 3 lerde lpg ayarını açık tutmak bu arızaya yol açar ve lpg ci ustalarımız motor arıza lambasının yanmasını engellemek için bu yola başvururlar maalesef :( serviste maaliyeti 1500-1800 tl arasında sanırım-piyasada ise 1000 tl civarında..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tuğrul gündoğan

kardeş büyük ihtimalle subap yuvaların çökmüş olabilir,mazda 3 lerde lpg ayarını açık tutmak bu arızaya yol açar ve lpg ci ustalarımız motor arıza lambasının yanmasını engellemek için bu yola başvururlar maalesef :( serviste maaliyeti 1500-1800 tl arasında sanırım-piyasada ise 1000 tl civarında..

eğer arçta bahsettiğiniz olay olmuşsa başka ne gibi belirtileri olur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

en belirgini rolantideki silkelemedir-motor sarsıntılı çalışır-geçen ay 60000 km deki bi mazda 3 e subap ve kapak onarımı yapmıştım voltran lpg vardı üstünde,kullanıcıda aracı yüksek devirlerde kullanınca malum arıza meydana gelmiş,...kesin arıza teşhisi koymak istersen motorun kompresorünü ölçtürmeni tavsiye ederim ,silindirlerden birinin değeri diğerlerine göre fazla düşükse arıza kesindir..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tuğrul gündoğan

bilgi için tşk maraşta bu işten anlıcak usta olduğunu sanmıyom. zaten usta subap ayarı yapılması gerekir demişti burdan öğrendiğime göre araç zaten kendi otamatik yapıyomuş en iyisi servise antepe götürmek  :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tuğrul gündoğan

bu gün servisle konuştum subop ayarını benzinli araçlar otamamtik yapıyo dediler lpg olunca subop ayarının manuel yapılması gerekiyomu dediler bu konuda bilgisi olan varmı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda 3 te subap ayarını yapmak içinde silindir kapağı sökülür bilginize,bu araçlarda lifter mevcut değildir kendi kendini ayarlayamaz yeni gelen dizellerde bu özellik mevcut..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Aracım aynı; 2005 mazda 3 sedan dinamik. Aynı sorun bende de var. LPG ile 20 000 km yaptım, arac su an 100 000 km de. Servise götürüp olaydan bahsettim fakat bir sorun olmadığını söylediler. Tabi sübapların kesin yanacağından da bahsettiler fakat o anki çalışmasına göre sübaplarda bir problem görmediklerini söylediler. Önceleri LPG den kaynaklı olduğunu düşünmüştüm fakat benzinde iken de aynı şeyi yapıyor. LPG taktırdığım yer problemin boğaz kelebeğinin kirlenmiş olmasından olabileceğini ve orayı temizletmem gerektiğini söyledi. Bunu servise söylediğimde bu aractaki boğaz kelebeğinin çok geniş olduğunu ve kirlenmesinin mümkün olmadığını öğrendim. Bujilerimi yeni değiştirdim, ateşleme ile ilgisinin olabileceğini düşünmüyorum.  Bir de şaşmazdaki ustama götürüp bahsedilen boğaz kelebeğini açtırmayı düşünüyorum. Umarım problem ordadır da sorunum düzelir. Zira bu can sıkıcı durum beni, çok sevdiğim arabamdan yeteri kadar soğuttu. :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

arkadaşlar ben de bu hususta sıkıntı yaşayan mazdacılardan biriyim. 2006 mazda3 dinamik lpgli aracım şuanda 103 binde. zannederim 50- 60 bin kmdir lpg de. lpgnin markası da biraz sıkıntılı. eski bi marka omb.. ayrıca bu hususta lpg motor sesi diye bi konu açmıştım. ankaraya gittiğimde mebbaşayara uğradım. kompresyon testine sokmadım ama cesur usta sürdü denedi arabayı ve subaplarda problem olduğunu söyledi. bende rolantide tekleme yok ama, lpg sesinden farklı olarak hareket halindeykende içeriden bariz duyulan bi tıkırtı sesi var. ayrıca araç 1. ve 2. viteste giderken gazı kendi haline bıraktığım zaman çoğu zaman silkeleme yapıyor. yakıtta bi anormal fazla yakma durumu ise sezmedim. 18-21 kuruş arası değişen oranlarda yakıyor araba. forumda bu işin 1800-2000 lira civarında mal olacağını söylemişti arkadaşlar. ama servistekiler 2500 yada daha fazla bi masraftan bahsettiler. ayrıca şaşmazda başka bi ustaya da gittim. mazdalarda lpg nin en fazla 20 bin km gidebileceğini sonrasında mutlaka subap kapaklarında hasar ve eritme yapacağını söyledi. moralim bayağ bozuldu. bu işi halledip lpgyi sökmeyi ve aracımı benzinli kullanmayı düşünüyorum. bunu serviste mi dışarıda mı yaptırmayı önerirsiniz? ayrıca, merak ettiğim motor sesi eski haline döner mi acaba?biraz uzun bi yazı oldu ama kusura bakmayın :) değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar aynı sorun benim arabamdada var.92 mazda 323. 3 ay önce tüp taktırdım.tam randıman alamadım.düz yolda canavar,yokuşa gelince 3bin-4bin devire kadar çekiyorum ona rağmen vites atar atmaz araba sanki bayılıyor,sesi değişiyor.2-3 ustaya gösterdim.arabanın ayarı çok iyi dediler.gaz ayarı,karbüratör ayarı yaptırdım.bugünde açıp subap ayarına baktılar ve hiçbir problem bulamadılar.bunun çözümü nedir?araba daha161.000 kım'de ve motor hiç oynanmamış.baskı balata 1 ay önce değişti.bana yardımcı olabilecek arakadaşlar varmı?+

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

selam millet,

forumda daha önce yanlış hatırlamıyorsam m3 lerin subap ayarını otomatik yaptığını okumuştum.ve hatta sevinmiştim bi masraftan kurtulduk diye.

dün adem usta böyle bişey olmadığını subap ayarının yapılması gerektiğini, subap ayarının otomatik olmadığını söyledi. :(:(

yorumlarınızı bekliyorum....

Düzeltme: Tamamı büyük harflerden oluşan konu başlığı. Forumda mevcut konunun altında birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu işin ustası yapıldığını söylüyorsa, bizim amatör halimizle bunun tersini iddia etmemiz hoş olur mu?

Ayrıca; geçenlerde forumda bir arkadaş sübap ayarı yaptırdığını yazmıştı. Demek ki böyle bir şey var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

Merhaba 2005 mazda 3 aracta subap ayari yapiliyormu acaba,yapiliyorsa sente araligini biliyormusunuz.Aracta lpg yok.

Bogaz kelebegi temizligi yapiliyormu,yapiliyorsa bununla alakali video vb. Varmi acaba.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13.08.2016 at 20:05, social :

Merhaba 2005 mazda 3 aracta subap ayari yapiliyormu acaba,yapiliyorsa sente araligini biliyormusunuz.Aracta lpg yok.

Bogaz kelebegi temizligi yapiliyormu,yapiliyorsa bununla alakali video vb. Varmi acaba.

Konunuz forumda mevcut konu başlığı ile birleştirilmiştir, buradan devam edebiliriz.

Şöyle bir konumuzda var belki ilginizi çekebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...