Jump to content

 • MazdaClubTR
  MazdaClubTR - SONAX işbirliği sayesinde üyelerimiz ve Mazda sahipleri araçlarına far, araç içi koruma, car fresh ve cam suyu itici uygulaması içeren paketlere SONAX Uygulama Merkezlerinde indirimli şekilde sahip olabilecekler.

  13/10/2017 - 31/12/2017 tarihleri arasında  geçerli olacak bu kampanyada Mazda Club TR üyeleri ve Mazda otomobil kullanıcıları, SONAX Uygulama Merkezlerinde aşağıda detayları verilen paketlerden indirimli şekilde  faydalanmış olacak.

  Mazda Club TR üyeleri ve otomobil kullanıcıları, SONAX Uygulama Merkezlerine Mazda marka otomobilleri ile geldiklerinde mevcut kampanyalardan yararlanabileceklerdir.

  KAMPANYA DETAYLARI
  KAMPANYA - SONAX SIFIR ARAÇ İÇ KORUMA  PAKETİ 300 TL YERİNE  225 TL
  SONAX KOMPLE İÇ KORUMA
  SONAX KOLTUK KORUMA VE KİR LEKE ÖNLEME
    KAMPANYA -  SONAX CAR FRESH PAKETİ 330 TL YERİNE 245
  SONAX KLİMA TEMİZLEME VE DEZENFEKSİYON SİSTEMİ
  SONAX OZONLA DEZENFEKSİYON VE STERİLİZASYON
  SONAX VIP OTOMOBİL YIKAMA
    KAMPANYA - SONAX FAR BAKIM PAKETİ 155 TL YERİNE 115
  FAR ÇİZİK GİDERME,PARLATMA VE KORUMA SİSTEMİ
  SONAX OTOMOBİL YIKAMA
    KAMPANYA -  SONAX ÖN CAM SU İTİCİ UYGULAMA PAKETİ 185 TL YERİNE 140 TL
  SONAX YAĞMUR KAYDIRICI-SU İTİCİ CAM KAPLAMASI
  SONAX OTOMOBİL YIKAMA KAMPANYA KOŞULLARI
  Kampanya 13 Ekim - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında bütün SONAX Uygulama Merkezlerinde geçerlidir. Kampanya başka bir Sonax kampanyası ile birleştirilip kullanılamaz. Kampanya Paketlerinde yer alan uygulama hizmetleri tek tek ve paketi içeriğinden bir hizmet çıkarılarak kullanılamaz. Kampanyadan yararlanabilmek için Sonax Uygulama Merkezlerine Mazda marka araç ile gelinmesi gerekmektedir. Kampanya binek araçları içermektedir, long  (SUV, hafif ticari) araçlarda %20 arttırılarak uygulanır. Yetkili SONAX Uygulama Merkezleri için www.sonax.com.tr Kampanya Detayları : Sonax tan Mazda Club TR Üyelerine Büyük Kampanya
   
  SpeedMazda
  Mazda, bugün sosyal medya hesaplarından 45. Tokyo Motor Show 2017 için ipuçları yayınladı. Tokyo Motor Show ziyaretçilerini ve Mazda takipçilerini heyecanlandıran bir takım görseller paylaşan Mazda Japonya,  Motor Show sunuşunu 3 ana başlıkta gerçekleştireceğini hazırladığı web sayfasında açıklıyor. Yeni Nesil ürün Kavramı Modeli - referans Sergi Otomobili, Yeni Nesil Tasarım Vizyonu otomobili ve Yeni Nesil Benzinli Motor ( Skyactive-X ) başlıklarıyla duyurduğu Tokyo Motor Show sunum akışı görsellerinde çok önemli ipuçları olduğunu görüyoruz.
  Yeni Nesil Ürün Kavramı Modeli - Referans Sergi Otomobili: Görselinde RX-Vision modelinin çizgilerini taşıyan bir Hatchback tasarım göze çarpıyor.


   
  Yeni Nesil Tasarım Vizyonu Modeli - Referans Sergi Otomobili: Görselinde RX-Vision konseptinden farklı çizgiler olduğu gözlemleniyor. Yepyeni bir tasarım konsepti sunulacaağının ipuçları verildiğini tahmin ediyor ve heyecanla bekliyoruz..

  Yeni Nesil Benzinli Motor - Skyactive-X - Teknik Sergi:  Daha önce de Mazda yetkililerinin belirttiği üzere yeni Nesil Skyactive-X benzinli motor detayları da Tokyo Motor Show'da ayrıca sergilenecek.


  Not: Haberin orijinali için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz:
  http://www2.mazda.co.jp/motorshow/2017/en/
  Mehmet Özdemir
  Mazda, kullanılmazken arka farların girintisine saklanan yeni bir hareketli arka kanadın patentini aldı. Hareketli aerodinamik parçalar yeni bir şey değil, buna karşın Japon üreticinin fikri kanadı sadece yukarı kaldırmaktan ziyade önce geriye, sonra yukarıya kaldırmak.
  Mazda, bu patentleri araçlarına arka tarafındaki türbülansı azaltmak ve kanat kullanılmadığında kanadı saklayarak aracın estetiğine katkıda bulunmak amacıyla koymak istiyor. Bu kanat aracın arka kısmının genişliği kadar uzun olabilir ve uçları arka farları kapatabilir. Uçlardaki ince kısımlar farların görünmesine de engel olmuyor.

  Elektrikli bir kol kanadın hareketini kontrol ediyor. Mekanizma kanadı yukarıya da kaldırabiliyor. Aparat kanat tam yüksekliğine ulaştığında bile tamamen aracın gövdesinde saklı kalıyor. Tamamen açıldığı durumda kanat aracın uzunluğuu arttırıyor ve atak açısıyla birlikte ek bir yere basma kuvveti sağlıyor.
  Alınan iki patent, fikrin iki ana özelliği ile ilgili; kanadın arka far girintilerine sokulması ve açılan kanat. Buna karşın iki patent birlikte çalıştığı için patentlerin de ortak birçok noktası mevcut.

  Yeni patentler tarz bir performans otomobili için çok uygun. Mazda da bu fikri araçlarına uygulamak için farklı yöntemler deniyor gibi görünüyor. Bu patent resimlerinde gördüğümüz teknolojileri Mazda RX-Vision konseptinde görebiliyoruz. Otomobilin de arka farlarının önünden kanat benzeri bir yapı geçiyor. Bu parçanın açılıp yükselmesini ve ufak hareketlerle aerodinemik kazanç sağlamasını düşünmek zor değil.
  Bu açılır arka kanadı yakında görebiliriz çünkü Mazda RX-Vision konseptinin üzerinde çalışılmış bir versiyonunu  25 Ekim'de Tokyo Otomobil Fuarı'na getirecek. Söylentiler bu harika kanadı yakında showroomlarda bile görebileceğimizi söylüyor.
  kaynak: motor1.com
  Mümin
  Topspeed.com da yer alan habere göre 4. nesil Mazda 3 te RX-Vision konseptinden esinlenilen ip uçları olacakmış.
  Habere göre Mazda 3 ün satışlarından firma tanıtıldığı yıl olan 2003 ten bu yana memnun. Fakat 2013 te tanıtılan 3. nesil kompakt otomobiller listesinde güçlü bir rakip olarak adını yazdırdı. 3. nesil 2016 da bir makyaj operasyonu geçirdi fakat Mazda 4. nesil çalışmalarını sürdürüyor. 4. nesil hakkında çok fazla şey bilinmiyor (sanırım tasarım anlamında bilinmeyen daha çok) ancak Mazda'nın Kuzey Amerika tasarım direktörü Julien Montousse, yeni nesil Mazda 3 ün yakın zamanda tanıtılan muhteşem Mazda RX-Vision konseptinden tasarım ipuçları alacağını açıkladı.
   
  Yeni nesil Mazda RX-7 nin konsepti olarak düşünülen RX-Vision'un gelecekte şirketin çeşitli araçlarına ilham vermesi bekleniyor. Mazda 3 konseptin sportif çizgilerini kullanan  ilk model olacak ve Topspeed.com hatchback modelinin nasıl bir görünüme sahip olabileceğini gösteren bir render oluşturmuş. Yeni Mazda 3 2018 e kadar gün yüzüne çıkmayacak ancak son yıllarda şirketin evrimini gördükten sonra, bir sonraki compact modelin ne sunacağını tahmin etmek zor değil

  Mümin
  Türkiye, otomobilden alınan vergi oranında bugüne dek gerisinde yer aldığı Danimarka’yı yakalayarak tüm dünyada birinciliğe ortak oldu. Geçtiğimiz Kasım ayında en yüksek vergi oranı yüzde 206,8’e çıkarken, Danimarka’da bu oran yüzde 212’ye geriledi. Danimarka bu oranla Türkiye’nin önünde gibi görünse de teşvik oranları hesaplandığında Türkiye’nin gerisinde kalmış durumda.

   
  Ajans Press’in medya incelemesine göre otomobil sektöründe yaşanan MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) zammının son bir hafta içerisinde Türkiye gündemini belirlediği ortaya çıktı. MTV hakkında şiddetli tartışmaların yaşandığı son dönemde, yazılı basında bin 492 haber çıkışı tespit edildi. ITS Medya’nın internet portal incelemesinde ise MTV ile ilgili 4 bin 867 yansıma tespit edildiği belirlendi.
  Türkiye ve dünyada farklı kriterlere göre şekillenen vergiler, son 12 yıl içerisinde yüzde 86,3 artış gösterdi.100.000 TL’lik sıfır km bir aracın vergi ve diğer masraflarla beraber 290.000 TL’ye kadar çıkabildiği belirtiliyor. Öte yandan dünyada çevreciliği ile ön plana çıkan Norveç, araç vergilerinde Türkiye’den daha yüksek vergi alan tek ülke konumunda oldu fakat motor hacmi, karbondioksit gibi farklı kategoriler baz alınarak sıralama yapıldığında Türkiye’nin Norveç’in önüne geçtiği saptandı.
  Kaynak: Ajans Press
  Mümin
  2017 başında; bu konuda en güvenilir kurumların başında gelen J.D. Power kuruluşunun ABD'de yaptığı bir araştırmada, en az ve en çok sorun çıkaran otomobil markaları açıklanmıştı. Aynı kurum tarafından bu sefer İngiltere'de yapılan aynı konulu araştırmanın sonuçları düşündürücü sonuçlara sahip. Aşağıdaki sıralamanın tam ortasında yer alan "Sektör ortalaması" sayısı, tüm markaların arıza sayısının ortalaması alınarak tespit edilmiş ve bu doğrultuda her 100 aracın çıkardığı ortalama arıza miktarı 131 olarak belirtiliyor. Yani 1 araç yaklaşık 1,31 adet arıza çıkarma miktarına sahip. 
  Bu değerler; Araca 12-36 ay arasında bir süredir sahip olan kişilerin son 12 ayda karşılaştırdıkları arıza miktarına göre ifade edilmiş. Yani araç sahipleri en az 12 ay en fazla da 36 aydır bu araçlara sahipler ve toplam katılımcı sayısı da 12.000 kişi olarak yer alıyor. Toplam 25 markanın listede yer aldığı düşünülürse her 1 markadan 480 adet araç araştırmada yer almış. Bu arada toplanan bilgiler yetkili servislerden değil doğrudan araç sahipleri aranarak gerçekleştirilmiş. Bize göre gerek araç sayısı gerekse de bilgi toplama yöntemi açısından gayet yeterli istatistikler olarak görünüyor.

  Bu arada 8 farklı kategoride en az 177 farklı arıza kaydı elde edilmiş ve bu arızaların içinde sadece motor ve şanzıman değil kokpit-kabin aksamı, sürüş ve aracın dışı ile alakalı her türlü arıza da dahil edilmiş. Öyle görünüyor ki, (Hatanın büyüklüğüne göre puanlama yapılmadıysa) irili ufaklı her türlü arıza tek bir torba içinde toplanmış. Her ne kadar aracın genelinde arıza sayısı olarak fikir verse de, bize göre motor-şanzıman, elektronik, kokpit...vs diye ayırılıp bu tip bir araştırma yapılsa daha iyi olabilirmiş. Aslında J.D. Power'ın elinde bu veriler ayrıntılı şekilde vardır ama maalesef açıklanmıyor. Örneğin en ekstrem bir şekilde; kokpitte yerinden çıkan bir düğme ile motorda triger kayışı kopması gibi hayati bir hata aynı kefeye konmaması gerekir. 
    J.D.Power'ın sonuçları doğrultusunda;

  İngiltere'de en az arıza çıkaran ilk 5 model Kia ve Volvo eşit miktarda olmak üzere, Skoda, Suzuki ve Hyundai olmasıyla öne çıkıyor. İlk 5'i takip eden diğer markalar ise Toyota, Vauxhall (Opel), Peugeot, Seat ve Mazda olarak yer alıyor.  Mercedes ve Jaguar markaları ise sektör ortalamasının hemen üstünde yer alıyor. (Değerlendirme görsel altından devam ediyor)   Listenin sonunda ise oldukça şaşırtıcı bir şekilde BMW ve Audi markaları yer alıyor. Land Rover ve Fiat, ABD'de yapılan diğer araştırmada en altlarda yer aldığı için normal karşılanabilir ancak bu 2 markanın araç başına neredeyse 1 yılda 2 sefer sorun çıkartması son derece ilginç. Üstelik BMW ABD listesinde en iyi ilk 10'da yer alıyordu. Audi ise sektör ortalamasının hemen üstündeydi.    Şimdi her 2 ülkenin arıza miktarlarına bir bakalım;   Yukarıdaki karşılaştırmalı tablolarda görüleceği gibi İngiltere ve ABD arasında bazı markalar ya ortak değil ya da bu listelere dahil edilmemiş. ABD'de satılmayan Seat, Skoda, Peugeot, Citroen, Dacia, Renault gibi markalar ABD listesinde yer almazken, İngiltere'de yaygın bir şekilde satılmayan Chevrolet, Lincoln, GMC, Chrysler, Acura, Ram, Dodge gibi markalar da İngiltere listesinde yer almıyor. Diğer taraftan Jeep, Infiniti, Lexus, Subaru ve Porsche gibi markalar İngiltere'de satılmasına rağmen bu listede ilginç bir şekilde yer almıyor. ABD listesinde yer alan Buick markası ve İngiltere listesinde yer alan Vauxhall markasının birçok modeli ise Opel ile aynı ve bu nedenle de büyük oranda fikir verebilir diye düşünüyoruz.    Genel bir değerlendirme yapacak olursak;   - Her 2 listede de yer alıp ilk 10 içerisinde bulunan 4 markalar; Toyota, Hyundai, Kia, Opel (Buick ve Vauxhall ile) olarak yer alıyor.  - Her 2 listede de yer alıp son 10 içerisinde bulunan 4 marka; Fiat, Land Rover (Range Rover), Ford, Mitsubishi olarak yer alıyor.  - Volvo'nun ABD'de arıza miktarı sektör ortalamasından daha iyi ve İngiltere'de Kia ile en üstte yer alıyor. Ayrıca İngiltere arıza oranı ABD'ye neredeyse göre yarı yarıya az.  - Mercedes'in İngiltere'de arıza miktarı sektör ortalamasından daha iyi ve ABD'de en iyi ilk 5'de yer alıyor. Ayrıca her 2 ülkede de arıza miktarı hemen hemen aynı (ABD:131 - İngiltere: 129) - BMW'nin ABD listesinde 7.olup İngiltere listesinde sonuncu olması oldukça kafa karıştırıcı ve hayal kırıklığı yaratıyor. Bu durum, zor bir ihtimal olsa da, ABD üretimi BMW'lerin Avrupa üretimlerinden kaliteli olması olarak yüzeysel ve kesin olmayacak bir şekilde yorumlanabilir. İngiltere'deki BMW arıza oranı ABD'ye göre %40'ın üzerinde daha fazla.  - Nissan ABD'de alt sıralarda yer alırken İngiltere'de tırmanışa geçiyor. Bunda 2 ülke arasındaki model farklılığı rol oynuyor olabilir ve ürün gamı neredeyse tamamen farklı.  - VW ve Mazda'nın ABD modelleri, İngiltere modellerine göre yaklaşık %40 oranında daha fazla arıza çıkartıyor gibi görünüyor.  - Skoda ve Suzuki'nin Kia ve Volvo'nun hemen arkasından geliyor olması dikkate değer.  - Honda ABD'de daha fazla arıza yapmasına rağmen sektör ortalamasına göre iyi konumda ancak İngiltere'de sektör ortalamasının altına düşüyor.    Son olarak İngiltere listesindeki markaların en az arıza çıkartan modellerine segment bazında göz atalım; ,   kaynak
  İlhan
  Tüm markaların birbirlerine denk düşük hacimli dizel motor seçeneklerine göz atacağız.   
  Bu doğrultuda seçtiğimiz motor kısaltmaları ve tasarımcı markalar şu şekilde yer alıyor;   BMW - D  FCA (Fiat-Chrysler) - Multijet veya JTD Ford - TDCi (PSA ile birlikte geliştirildi) Hyundai-Kia - CRDi Honda - iDTEC Mazda - Skyactiv-D Opel-CDTi PSA (Peugeot-Citroen, Ford ile birlikte geliştirildi) - HDi - Blue HDi Renault-Nissan -  DCi (Mercedes'te "d" olarak adlandırılıyor) Toyota - D4D (1.6lt D4D motor BMW tasarımıdır) VW (Audi, VW, Koltuk, Skoda, VW) - TDI Yukarıdaki maddelerde görüldüğü gibi markalar çok farklı dizel motor uzantıları kullanıyorlar. Ancak genel olarak ortak teknolojileri bulunuyor. Şimdi bu motorların özelliklerini tablomuzda inceleyelim ve başlıklar altında açıklayalım.   Düşük hacim dizel motorların markalara göre özellikleri   Tablomuzu incelemeye geçmeden önce kullandığımız verilerle ilgili birkaç önemli not düşelim;   İlk olarak; Tüm veriler manuel şanzımana sahip modellere ait. Manuel versiyonları seçmemizin nedeni ise, araçların otomatik şanzıman olarak farklı tipleri tercih etmesi ve bazılarında otomatik şanzıman da bulunmaması olarak gösterilebilir. Eşit bir karşılaştırma için tümünü manuel şanzıman seçmek şarttı. Türkiye'de satılmayan bazı manuel şanzımanlı araçların değerlerini markaların Almanya sitesinden elde ettik. (Ford Focus ve Peugeot 308)   İkincisi; Örnek araçları C Segmenti HB araçlardan seçtik. Ancak Toyota'da C Segmenti araçlarda rakiplerine göre oldukça geride bir 1.4lt motor kullanıldığı için, onun yerine C Segmenti MPV ve D Segmenti modellerinde kullanılan BMW tasarımı 1.6lt motoru karşılaştırmaya dahil ettik.    Üçüncüsü; Honda Civic HB teknik verileri 2018 yılında satışa sunulacak yeni jenerasyon dizel motor için geçerli. Bu nedenle henüz açıklanmayan maksimum hız ve ağırlık verileri yer almıyor.    Dördüncüsü; Renault'un bir de yaygın olarak kullanılan 1.5lt dizel seçeneği mevcut ancak listedeki motorlar ile performans olarak daha denk olabilmesi için 1.6lt seçeneğini tercih ettik.    Son olarak; Bazı modellerde manuel veya otomatik şanzıman kullanımına göre tork değeri aynı motor olmasına rağmen değişebiliyor. Bu nedenle tork verilerinde fark olabiliyor. Örneğin Hyundai i30 DCT şanzıman ile 300nm tork üretebiliyor ancak manuelde 280nm olarak açıklanıyor. Benzer şekilde Ford Focus'ta bu değerler 300nm-280nm olarak yer alıyor.   Şimdi ilk tablomuzu inceleyelim, ardından değerlendirmemize geçelim;   TDi-TDCi-MJet-CDTi-CRDi-DCi-D4D-Skyactiv D motor özellikleri Tabloya ek: Bazı markalar hem motor bloğunu hem de silindir kafasını alüminyumdan üretirken bazı markalar motor bloğunu dökme demir olarak tercih edebiliyor. Bu durum araç ağırlığını etkileyebiliyor.    Motor hacmi - Silindir sayısı   Her şeyden önce motorların büyük bir çoğunluğu 1.6lt motor hacmine sahip. Ancak BMW, Ford ve Mazda 1.5lt olarak yer alıyor. Silindir sayısı konusunda ise BMW hariç tüm motorlar 4 silindirli. BMW ise daha önceden 4 silindirli bir motora sahipti ve bu motor halen Toyota Verso ve Avensis'te kullanılıyor ve listemizdeki yerini aldı. Daha önceden kullanılan ve PSA kökenli olan 1.6lt dizel motor ise BMW* modellerinde kullanılmadı ve sadece 2007-2009 yılları arasındaki Mini modellerinde kullanıldı.    * BMW'nin ne zaman ve hangi PSA motorlarını markalarında kullandığını bir başka konu başlığı altında daha detaylı inceleyeceğiz.    Silindir çapı - Silindir stroku   Yanma odasının şeklini belirleyen bu değerler, güç ve tork eğrileri açısından oldukça önemli. Fiat, Opel, Renault ve VW kareye yakın bir yanma odası tasarımına sahipken, diğer markalar yüksekliği daha fazla dikdörtgen şeklinde silindire/yanma odasına sahipler. Diğer taraftan PSA ve Ford'un motorlarının ilk paragraflarda aynı tasarım olduğundan bahsetmiştik. Ford uzunca bir süre 1.6lt olarak kullandığı bu motorun çapını emisyon kaygıları nedeniyle 75mm'den 73.5mm'ye düşürdü. Ayrıca Peugeot da 1.5lt 130ps gücündeki motorunu geçtiğimiz aylarda Avrupa'da tanıttı ve bu motora bir süre sonra geçiş yapacak. Halen Almanya sitesinde 308 modeli seçeneklerinde 1.5lt dizel motor yer alıyor.        Yakıt enjeksiyonu - Besleme    Karşılaştırmasını yaptığımız tüm motorlar Common Rail direkt enjeksiyon sistemine sahipken daha da ilgi çekici olan turbo sistemlerinin de aynı olması diyebiliriz. VGT, VTG ve VNT olarak da adlandırılan Değişken Türbin Geometrisi'ne sahip turbo sistemleri tüm motorlarda da kullanılıyor. Diğer taraftan aynı üreticilerin benzin motorlarında çok farklı tipte turbolar yer alabiliyor. Örneğin BMW benzin motorlarında genelde twin-scroll olarak adlandırılan çift-kanallı bir turbo sistemi kullanıyor.        Ancak burada şunu da belirtmeden geçmeyelim;    Honda, Renault ve Opel'in aynı motor hacminde bir de çift turbo sistemi sunan seçenekleri mevcut. Bu motorlar 160ps güce sahipler. Diğer taraftan Renault'un Espace modelinde 160ps'in yanında bir de 180ps seçeneği mevcut ve bu motor 400nm torka sahip. Tabi bir de Mercedes C200d modelinde kullanılan 1.6lt 136ps motordan bahsetmeden geçmeyelim. Bu motor Renault'un 1.6dci motoru ile aynı ancak Mercedes'in bazı çalışmaları ile 136ps güce sahip olarak sunuluyor.    Eksantrik - Supap sayısı   Her şeyden önce şunu belirtelim tüm motorlar üstten eksantrikli (OHC) ancak eksantrik sayılarında fark var. PSA ve Ford'un beraber geliştirdiği TDCi ve HDi motorlar rakiplerinin aksine 1 adet eksantrik miline (SOHC) ve silindir başına 2 supap sistemine sahip. Ancak daha önceki versiyonlarda üstten çift eksantrik (DOHC) ve silindir başına 4 supap sistemi kullanıldığını da belirtmeden geçemeyelim. Diğer taraftan Ford ve PSA hariç diğer markaların tümü üstten çift eksantrik ve silindir başına 4 supap sistemini tercih etmişler.      Sıkıştırma Oranı   Mazda'nın Skyactiv-D motoru ve Renault DCi hariç diğer tüm motorlar 1'e 16 (16.0:1) ve 1'e 16.5 (16.5:1) olarak benzer sıkıştırma oranlarına sahipler. Mazda Skyactiv-D ise bir dizel motor için oldukça düşük sayılabilecek 14.8'e 1 (14.8:1) oranına sahip. Renault DCi 130 ise ortada yer alıyor ve 15.4'e 1 (15.4:1) oranına sahip. Mazda sıkıştırma oranı konusunda rakiplerinden farklı bir yol izliyor ve Skyactiv-G benzin motorları ve Skyactiv-D dizel motorlarının sıkıştırma oranı başarılı bir şekilde birbirlerine oldukça yakın. Normalde bir benzin motoru 11.0:1 ve benzeri sıkıştırma oranlarına sahip oluyor.       SONUÇ   Yukarıdaki karşılaştırmalı tablomuz ve değerlendirmemizden de anlaşılacağı gibi günümüzde kullanılan düşük hacimli turbo dizel motorlar temel bazı tasarım farklarına sahip olsa da teknolojileri hemen hemen aynı. Özellikle direkt enjeksiyon ve değişken türbin geometrili (VGT) turbo kullanılması motorların birbirlerine oldukça yakın özellikler göstermesini sağlıyor. Diğer taraftan markadan markaya değişkenlik gösteren çap-strok ölçüleri ve sıkıştırma oranı farkların doğmasına neden oluyor diyebiliriz.    Benzer özellikteki C Segmenti araçlar üzerinden yaptığımız performans ve tüketim karşılaştırmasına göre ise modellerin performans değerleri birbirlerine oldukça yakın. Ancak tüketim ve emisyon olarak PSA ve BMW motorları sanki bir adım önde gibi görünüyor. Tablomuzda yer alan araçlar ağırlık ve aerodinamik olarak farklı değerlere sahip olmaları nedeniyle genel bir tüketim ve performans değerlendirmesi yapmak ise oldukça zor çünkü değerler birbirlerine çok ama çok yakın. Ayrıca kullanılan şanzıman ve diferansiyel dişli oranlarıda oldukça etkili. Bu durum ağırlığa etki edebiliyor. Ancak biz yine de bu değerlere yer verdik ve birbirine oldukça benzer bu motorların değerlerinin de teknolojileri gibi çok yakın olduğunu gösterme fırsatını yakaladık.    Kaynak: SekizSilindir
  Mümin
  Geleneklere göre, organizatörler Frankfurt Motor Show'da listeye girmeye uygun modelleri ilan ettiler. Ek kategoriler hariç 35 aday içeren liste oldukça kapsamlı. Aday olmaya hak kazanan araçlar arasında Buick Regal / Opel Insignia, Citroën C3 Aircross, Dacia Duster, Ford Fiesta, Genesis G70, Honda Accord, Hyundai Kona, Jeep Compass, Land Rover Discovery, Mazda CX-5, Mitsubishi Eclipse Cross, Peugeot 3008, Range Rover Velar, Renault Koléos, Seat Ibiza, Skoda Karoq, SsangYong Rexton G4, Subaru XV / Crosstrek, Suzuki Swift, Toyota Camry, Alfa Romeo Giulia ve Stelvio, BMW X2 ve X3, Nissan Leaf ve Micra, Volvo XC60 ve Volvo XC40, Volkswagen Polo, T-Roc ve Arteon ve Kia Niro, Picanto, Stinger ve Stonic yer alıyor.

  Daha fazlası da var: Audi A8, BMW 6 Serisi Gran Turismo, Lexus LS ve Porsche Cayenne ile Panamera, En İyi Lüks Otomobil ödülü için yarışacaklar.
  BMW 530e iPerformance, Chevrolet Cruze Diesel, Chrysler Pacifica Hybrid, Hyundai FE ve Nissan Leaf, Yeşil Otomobiller kategorisinde yarışacak.
  Urban (şehir otomobilleri) ödülü için ise Ford Fiesta, Hyundai Kona, Kia Picanto ve Stonic, Nissan Micra, Seat Ibiza, Suzuki Swift ve Volkswagen Polo kapışacaklar.
   

   
  Ve (belki de en ilginç kategori olan) Performans ödülü için adaylar şunlar; Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, Audi RS 3 Sedan, Audi RS 5 Coupé, BMW M5, Ferrari Portofino, Honda Civic Type R, Hyundai i30N, Lexus LC 500, Renault Alpine A110 ve Volkswagen Polo GTI. Bu listedeki modeller ayrıca, BMW i8 Roadster ve Lamborghini Urus ile birlikte Tasarım kategorisinde de yarışacak. 
    "The Road to World Car" adı verilen süreçte gelecek Mart ayında Cenevre'de her kategoriden üç finalist açıklanacak, kazananlara ödülleri ise 80'in üzerinde jüri üyesi ödüllerini kazandıktan sonra New York Auto Show'da verilecek.
  Kaynak
  Mümin
  Mazda'nın Teknik Araştırma Merkezi başkanlığından bildirildiğine göre, yeni bir döner (rotary/Wankel) motor tabanlı elektrikli güç aktarma organının geliştirilmesi için çalışılıyor.

   
  Avustralya basınına röportaj veren Mitsuo Hitomi, "Yeni nesil döner motorun geliştirilmesine hala devam ediyoruz" dedi. Hitomi sisteme sürüş mesafesini uzatan bir teknoloji de ekleneceğini ve yeni bir spor otomobilde kullanılabileceğini belirtti. Mazda'nın patronu Masamichi Kogai'nin de onayladığı gibi şirket, motor teknolojisi ile gerçek bir atılım yapmak ve döner motorların piyasaya muhtemel geri dönüşünden faydalanmak istiyor. Hitomi, "Döner motoru şu andaki geleneksel motor emisyonlarına göre geliştiremeyiz" dedi ancak, apex contaları ve yakıt tüketimi gibi tipik döner motor meselelerini geliştirmeye odaklanacaklarını belirtti.
   

   
  Yeni bir elektrikli sürüş sisteminin bir parçası olacak döner motorla ilgili bir Mazda yetkilisinden açıklama ikinci kez geliyor. Geçtiğimiz Mart ayında Mazda'nın Ar-Ge şefi Matsuhiro Tanaka, "Döner motorla performans ve ekonomiyi aynı anda başarmak mümkün. Bu motor standart devirlerde çok kararlı ve sessiz, bu nedenle ciddi potansiyeli var." demişti.
   
  Eğer Mazda döner motoru geri getirirse, devir bandının belirli bir noktasında sürekli dönerek pil takımına güç vermek için bir jeneratör görevi görecek. Ancak, bu teknolojinin hala emisyon sorunları var. Mazda görünüşe göre döner motoru yeterince temiz yapmak için çeşitli teknolojileri test ediyor. Hitomi, "İdeal koşulları sağlamak için çeşitli emisyon sistemlerini araştırıyoruz" dedi.

  Yeni döner motor teknolojisi Mazda'nın 100. kuruluş yıldönümünü kutlayacağı 2020 yılında gelebilir. 
  Kaynak 
  Mümin
  Bazen otomobil üreticileri test araçlarının casus fotoğrafçıların kameralarına yakalanmasına aldırış etmiyor. Yeni fotoğraflanan Mazda3 de bunun kanıtı. Mazda belli ki mühendislerinin Skyactiv-X motor teknolojisi üzerinde çok sıkı çalıştıklarını göstermek istiyor. Test araçları için üzerinde Skyactiv-X yazan özel mat siyah vinil kaplama ile kamuflaj yapılmış. Yeni SCCI motor teknolojisi 2019 Mazda 3'te karşımıza çıkacak. SCCI veya "Kıvılcım Kontrollü Sıkıştırmalı Ateşleme" adı verilen sistem, benzinli motorların verimliliğini % 20-30 oranında artıracak ve böylece nispeten aynı büyüklükteki bir dizel motorun yakıt tasarrufunu sağlayacak muazzam bir potansiyele sahip. Ek bir avantaj olarak, tork değerlerinin de artması bekleniyor.

   
  Dış görünüş bakımından şimdilik otomobilde fazla bir değişiklik yok gibi görünüyor. Araba açıkça Mazda 3 hatchback kimliğini olduğu gibi koruyor ancak çamurluklar biraz alçaltılmış ve yakıt deposu kapağı modifiye edilmiş. Gelecekteki prototiplerin yeni nesil karoseriyi örtbas etmek için daha fazla kamuflaj giymesi bekleniyor. 
  Kaynak

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×