Jump to content

 • Mümin
  Üreticinin ilk seri üretim EV modeli olacak.
  Mazda, ilk elektrikli modeli MX-30'u tanıttı. Dışarıdan çok spor iki kapılı bir crossover gibi görünen araç, RX-8'in özel kapı tasarımını kullanarak arkasında ikinci sıra koltuklarını gizliyor. Şimdilik tüm detayları açıklanmayan araç, menzil konusunda pek çok elektrikli otomobil tutkununu üzebilir. Yine de çarpıcı tasarımı ve Mazda'nın ilk elektrikli otomobili olması kendisini özel bir model yapıyor.

  Japon üretici çok fazla detay paylaşmamış olsa da kompakt crossover'ın tek bir elektrikli motor kullanacağı ve 145 beygir gücü üretebileceği söyleniyor. Bu rakamların Avrupa pazarı için geçerli olduğunu belirtelim. MX-30, sınıfının en küçük bataryalarından birine sahip olacak. 35.5 kWs'lik batarya, aracın 210 kilometre gibi bir menzile sahip olmasını sağlayacak. Bu rakam pek çok kişinin başını çevirmesine sebep olacak olsa da Mazda, aracın sürüş tecrübesinin yaşatacağı duygulardan emin olduğunu ifade etmiş.
  Aracın karbon ayak izini tamamen ortadan kaldırmak isteyen firma kabin içerisindeki geri dönüştürülemeyen materyallerin tamamını ortadan kaldırmış. Kapı panelleri geri dönüştürülmüş plastikten üretilen aracın döşemeleri de geri dönüştürülmüş materyallerden tasarlanmış. Çok şık bir kabin tasarımına sahip olan aracın orta konsolundaki ekran aracın detaylarını görmenize yardımcı oluyor. En tepedeki 7 inçlik dokunmatik ekran ise klima kontrolleri gibi detayları kontrol etmenizi sağlıyor.

  Mazda, MX-30'un e-Skyactiv adını verdiği motorunun "çarpıcı bir geri dönüş ve pürüzsüz sürüş" dinamikleri sayesinde sürücülerin istediği performansı alabileceği bir ünite olduğunu belirtmiş. Yeni crossover ile bir diğer MX modeli MX-5'in arasında paralel hatlar çizen firma, Miata'nın da bu üniteye kavuşabileceğinin ilk sinyallerini vermiş. 145 beygir gücü Miata gibi bir otomobil için oldukça düşük duruyor olsa da firmanın bu üniteyi geliştirmesi mümkün.  
  MX-30, Avrupa pazarına giriş yapacak. Mazda aracın ön siparişlerini önümüzdeki sene başında almaya başlayacak.
    Kaynak: Mazda
   

  Mehmet Özdemir
  Motorlu Taşıtlar Vergisi bütçeyi zorlayacak
  2020 yılında motorlu taşıtlardan alınacak vergiler belli oldu. Geçen yıl 861 TL'den başlayan 1-3 yaş arası araçlara ödenen MTV, 2020 yılında 1055 TL'ye yükselecek. Fiyatı 40 bin TL'yi aşmayan otomobiller için geçerli olan MTV ücreti 70 bin TL'yi aşan otomobillerde 1034 TL'den 2020 yılında 1267 TL'ye çıkacak.
  İşte fiyat ve silindir hacmine göre ayrı ayrı 2020 yılında geçerli olacak olan MTV fiyatları.

   
  İlhan

  Mazda 3 TCR

  İlhan | Mazda Haberleri, |

  Japon otomobil üreticisi Mazda'nın, Mazda3 adlı hatchback modelinin yeni jenerasyonunda performanslı özel bir versiyonun gelip gelmeyeceği çok konuşuldu. Bugün böyle bir versiyon geldi, fakat tam anlamıyla beklenen araç bu değildi. Çünkü söylentilere konu olan performanslı Mazda3, bir yarış otomobili değil de trafiğe çıkabilen hızlı bir hatchback şeklindeydi.
  Bu haberimize konu olan performanslı Mazda3'e baktığımız zaman bu aracın Mazda3 TCR olarak adlandırıldığını ve bir yarış otomobili olduğunu görüyoruz. TCR kelimesi de zaten Touring otomobil yarışlarına karşılık geliyor. TCR regülasyonlarına birebir uyumlu olan bu yarış otomobilinde standart Mazda3'ten farklı olarak oldukça büyük bir arka rüzgarlık, genişletilmiş çamurluklar, büyük bir ön lip, bir arka difüzör ve bu arka difüzörün ortasında tek çıkışı bulunan bir egzoz sistemi gibi şeyleri görüyoruz. Bu aracın 18 inç'lik Rays jantlara, Michelin Pilot serisi lastiklere ve Bilstein amortisörlere sahip olduğunu da öğreniyoruz. Öhlins amortisörler ise bir opsiyon olarak sunuluyor.
   

   
  Mazda3 TCR'ın kaputu altında ise 7.000'e kadar devir çevirebilen 4 silindirli turboşarjlı bir motor yer alıyor ve bu motor 350 beygir güç ile 490 Nm tork üretiyor. Tüm bu yüksek güç değerleri 6 ileri SADEV sıralı şanzıman ile yola aktarılıyor. Opsiyonel olarak bir Xtrac şanzıman da araçta sunuluyor. Aracın maksimum hızı da 241 km/s olarak belirtiliyor. 
  Mazda3'ün bu yarış versiyonunun ilk katılacağı organizasyon ise 2020 IMSA Michelin Pilot Challenge olacak. Umarız Mazda, VW Golf TCR gibi bir otomobili örnek alarak, Mazda3 üzerine onun gibi trafiğe çıkabilen özel ve performanslı bir versiyon geliştirir.
   

  Kaynak
   
  İlhan
  Tanıtım süreciyle ilgili soru işaretleri de sonlanan Mazda elektrikli otomobil projesi, markasının kendi topraklarında tüm dünyanın karşısında olacak.
  Küresel üreticiler arasında elektrik hamlesini nispeten gecikmeli olarak hayata geçirmeye hazırlanan Mazda cephesi artık daha somut adımlar atacağı bir döneme doğru ilerliyor. Kısa süre önce CX-30 modelinin temel alınarak kameralara pozların verildiği bu önemli modelle ilgili ilk somut detaylardan birisi önümüzde duruyor. Yaklaşmakta olan Tokyo Otomobil Fuarı‘nı kendisine hedef belirleyen Japonya merkezli üretici, dış basında da yer bulan detaylara göre kararını vermiş durumda. Önümüzdeki ay kapılarını açacak olan fuarla birlikte Mazda’nın yakın gelecekteki önemli elektrikli ve hibrit hamleleriyle ilgili daha net detayları da öğrenmeyi bekliyoruz.

  Mazda, kendi topraklarında ivmelenme peşinde Süreç içerisinde kameralara yansıyan fotoğraflarında “Mazda e-TPV” rozeti taşıdığı görülen modelle ilgili halihazırda çok fazla detayın olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bazı kaynaklarda ise aracın yaklaşık 140 beygir güce sahip olacağını ve 35,5 kWh‘lık batarya paketini standart olarak sunacağı bilgileri karşımıza çıkıyor. Burada kenara ayrıca not edilmesi gereken nokta ise ek menzil için Wankel motoru görebilecek olmamız. Uzun süredir kendi içerisinde Wankel’in gelişimini devam ettiren Mazda, meraklıları için bu üniteyi elektrikli modellerde menzil artırıcı olarak kullanacağını açıklamıştı. Halihazırda hibrit altyapısına sahip modeli dahi bulunmayan marka için kendi toprakları içerisinde gerçekleştirilecek bu fuar bir hayli önem taşıyor. 

  Kaynak: LOG
  Mehmet Özdemir
  Sıfır Çeken Markalar
  EBS Danışmanlık'ın iller bazında yaptığı araştırmaya göre 2019 yılının ilk çeyreğinde Türkiye'de 81 ilde otomobil satan marka sayısı 7 ile sınırlı. Bu sayı 2018'de 9 marka idi. Yani bu yıl sadece Dacia, Fiat, Volkswagen, Renault, Honda, Nissan ve Skoda 81 ilde satış yapabilmiş. 26 marka ise bazı illerde hiç satış yapamamış. Bu sayı 2018'de 24'müş. Yani sıfır çeken marka sayısı ilk 3 ayda yükselmiş. 
  Sıfır çektiği il sayısı en çok artan markaların başında Mazda geliyor. 2018'de 35 ilde sıfır(0) satış yapan Mazda, 2019'un ilk çeyreğinde 60 ilde sıfır(0) çekmiş. Yani sıfır çektiği il sayısını 25 artırmış. Mazda'yı 21 il artışıyla Mercedes, 17 ille Citroen ve 13 ille Seat takip ediyor.

  Serdar Ç.
  Herkese selamlar;
  Uzun zamandır İzmir ve çevre illerdeki Mazda kullanıcısı ve forum üyeleri için bir buluşma yapamadık. Forumda daha önceki etkinliklere katılamayanlar oldu, yeni üyelerimiz oldu bir türlü tanışamadık. Bu yılın ilk İzmir buluşmasını baharın ve doğanın güzellikleri içinde güzel bir mekanda karşılayalım ve yeni arkadaşlarla tanışalım istiyoruz.
  Daha önceki etkinlik tecrübelerimize istinaden buluşma gününü Pazar günü ve öğleden sonra bir saatte yapmayı planlıyoruz. 
  Tarih           :  14 NİSAN 2019 - PAZAR
  Yer               :  ÇAPARİ RESTAURANT VE PİKNİK YERİ  (Yenikurudere Köyü / Kemalpaşa-İZMİR)
  Etkinlik       :  ÇAPARİ RESTAURANTTA ÖĞLE YEMEĞİ 🍽️
                          YEMEKTEN SONRA ÇAY-KAHVE-SOHBET ÜÇLÜSÜ 😊
                          SAAT 15:00-16:00 SULARINDA NAZARKÖY TURU 
                          NAZARKÖYDEN SONRA DÖNÜŞ YOLU 🚗
   
  Buluşma Yeri ve Saati : Saat 11:00  -  Bornova IKEA Otoparkı
  Hareket  Saati : 11:15 
  Çapari Restaurant Gidiş Rotamız :

  Nazarköy Gidiş Rotamız :

   
  Mekanla İlgili Sayfalar :
  http://www.caparirestaurant.com/index.php/fotograf-galeri/kemalpasa-capari-restaurant
  https://tr.foursquare.com/v/agora-çapari-alabalık-restaurant/508dd59be4b0645d67f157b8
   
  Katılmak isteyen arkadaşlar lütfen konu altına katılacağı kişi sayısı ile birlikte yorum yazsınlar. Buradan çıkacak sayıya göre mekanda rezervasyon, masa düzeni gibi işlemleri yaptıracağız.
  Mehmet Özdemir

  Mazda CX-30 Tanıtıldı

  Mehmet Özdemir | Mazda Haberleri, |

  Mazda'nın yeni SUV'si Mazda CX-30 bugün Cenova Oto Shov'da tanıtıldı. Yeni SUV Mazda CX-30, Mazda'nın ürün gamında Mazda CX-3'ün üstünde Mazda CX-5'in altında konumlanacak.
  Not: araçla ilgili yeni bilgiler geldikçe, konumuz güncellenecektir.


   

  Mehmet Özdemir
  İngiltere North Swindon'un Muhafazakar Milletvekili Justin Tomlinson, “Honda'nın İngiltere'deki fabrikasını kapatmasının nedeni Brexit değil. Honda, Türkiye'deki fabrikasını da kapatacak ve tüm Avrupa için Japonya'daki merkezinde üretim yapacak” iddiasında bulundu.
  Japonya'nın önde gelen otomobil üreticilerinden Honda'nın İngiltere'deki Swindon fabrikasını 2022'de kapatacağı yönündeki açıklamalar bugün tüm dünyada büyük gündem olmuştu. İngiliz haber kaynakları, fabrikadaki 3.500 çalışanın işten çıkarılmasının beklendiğini yazdı.
  Honda'dan henüz resmi bir açıklama gelmezken, firmanın kapatma kararıyla ilgili olarak salı günü açıklama yapabileceği belirtildi.
  Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan North Swindon'un Milletvekili Justin Tomlinson, Türkiye’deki fabrikaya yönelik de çok önemli bir iddiada bulundu. Financial Times’te yer alan habere göre; North Swindon'un Muhafazakar Milletvekili Justin Tomlinson, Honda’nın İngiltere’deki fabrikayı kapatma karının Brexit ile ilgili olmadığını vurgulayarak, “Honda kararında netleşti. Honda’nın İngiltere’den çekilme kararının Brexit ile ilgisi yok. Japon otomotiv üreticisi Türkiye’deki fabrikasını da kapatacak. Çünkü markanın yeni
  üretim stratejisi doğrultusunda, tüm Avrupa için üretimi Japonya’daki fabrikadan sağlanacak” dedi.
  Şekerpınar fabrikası Honda’nın Avrupa’daki ikinci büyük tesisi
  Gebze Şekerpınar´da bulunan fabrika, Honda'nın Avrupa'daki ikinci otomobil üretim tesisi konumunda. Honda binek otomobillerinin üretim, ithalat ve pazarlaması ile Honda motosikletlerinin ithalat ve pazarlamasından sorumlu Honda Türkiye, 1992 yılında yüzde 50 - 50 ortaklıkla Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. adı altında kuruldu.1997 yılı sonundan itibaren Honda’nın Civic modelinin seri üretimine başlayan şirket Ocak 2003 tarihinden bu yana Honda Türkiye A.Ş. olarak yüzde 100 Honda Motor Co. sermayesi ile faaliyetlerini sürdürüyor. Yıllık üretim kapasitesi 50 bin araç olan Honda Türkiye Gebze Fabrikası’nda 770 kişi çalışıyor. Burada üretilen Civic Sedan modeli, Almanya, Polonya, Romanya gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Mısır ve İsrail’in de dahil olduğu 30’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Bunun yanında, Accord, Jazz, CRV, Civic Sedan ve Civic 5 Kapı modelleri için panel yedek parça üretimi gerçekleştirilip Avrupa ve Amerika’ya ihraç ediliyor.
  kaynak
  edit: 
  konuyla ilgili honda'dan resmi açıklama gelmiş. açıklamaya göre;
  Japon üreticisi Honda'nın global üretim ağını yeniden yapılandırma planları Britanya'nın yanı sıra Türkiye'yi de kapsıyor. Honda yaptığı açıklamada; hali hazırda yılda 38 bin adet araç üreten Honda Türkiye A.Ş.'nin Civic sedan modelinin üretimini 2021 yılında durduracağını, ancak şirketin Türkiye'deki operasyonlarını devam ettirme niyetinde olduğunu duyurdu. Açıklamada, "Honda Türkiye A.Ş. bu dönemde Türk hissedarları ile yapıcı diyalog içinde olmaya devam edecek" ifadelerine de yer verildi.
  AKayhan
  Amerikan Car and Driver dergisi Subat 2019 sayisinda Mazda CX-5'i "Best Compact SUV" (En iyi kompakt SUV) seçti. 
  "Kompakt Mazda, aile SUV'sinin babalari Honda, Subaru ve Toyota tarafindan yaratilan bir sinifta egemen olmaya devam ediyor.
  Tüm politika çikarcidir.  Bu nedenle, sirketlerin daha sert çevre yönetmelikleri için yaygara yaptigini veya mega-zengin insanlarin en üst vergi diliminde bir vergi artisi için münakasa ettigini pek görmezsiniz (istisnalar olabilir).  Böylece biz size Mazda CX-5 bugün satilan en iyi kompakt SUV'dir dedigimizde, sadece buna inandigimiz için degildir.  Ayni zamanda, bu belirli kusursuz markayi ödüllendirerek umuyoruz ki daha fazlasi için de özendirecegiz.
  Bu sene CX-5 sinifinda baska güçlü rakipler de var.  Örnegin, Jeep Wrangler üstün bir araç ama kendi özel misyonuna o kadar odaklanmis ki onu herkese tavsiye edemiyoruz.  Subaru Forester 2019 için yenilendi ve her konuda basarili, Subaru müsterilerinin isteklerine göre gelistirildi.  Toyota RAV4 de zorlu bir rakip, temiz bir tasarim ve anlamli bir sürüs dinamigine sahip.  Fakat, Subaru çok monoton ve Toyota tatmin edici ama çekici (sempatik) degil.

  Mazda farkli.  Lüks sinif bir iç tasarimi lüks olmayan fiyatlarda sunuyor; yolda gidisi ve sürüsü ise kitleleri tatmin etmek yerine Mazda Miata ayarinda.  Bu segmentte çok yaygin olan kutuyu andiran dis tasarim yerine çok daha elegan bir dis tasarim sunuyor.  Fakat, herseyden daha önemlisi su hissiyat, CX-5 bizim gibi insanlar için tasarlanmis, yani araç kullanmaktan hoslanan insanlar.  Biz bu platformun arkasina geçebiliriz."
  Mehmet Özdemir
  İlk kez 1989 yılında yollara çıkan Mazda MX-5 Miata, 30’uncu yaşını sınırlı sayıda üretilecek özel bir versiyon ile kutluyor.
  Markanın Chicago Otomobil Fuarı’ndaki standını süsleyen Mazda MX-5 Miata 30th Anniversary Edition adındaki bu özel versiyondan sadece 3000 adet üretilecek ve MX-5’in hem soft-top hem de katlanır sert tavanlı RF versiyonlarında sunulacak. Amerika’ya özel satışa sunulan 500 adetlik stoğun hepsi saatler içinde satıldı. Geriye kalan 2.500 adetlik global stoğun da aynı hızla satılması bekleniyor. Hiç şüphesiz özel serinin en dikkat çekici özelliği Racing Orange adı verilen parlak turuncu gövde rengi. Koyu füme renkli 10 kollu jantlar ve turuncu renk Brembo fren kaliperleri de bu özel Mazda’nın dikkat çekici görüntüsünde pay sahibi olan detaylar arasında. Mazda MX-5 Miata, dünya çapında MX-5 Cup yarışçıları tarafından kullanılan hafif alaşımlı RAYS ZE40 jantları ve Bilstein amortisörleri ile çevik bir karaktere sahip. 
  Mazda MX-5 Miata iç tasarım

  Otomobilin kabini de siyah ve turuncu renk kombinasyonunun yarattığı kontrast görüntü ile dikkat çekici bir görünüme sahip. Recaro imzalı koltukları alkantara ve deri ile kaplanarak turuncu şeritlerle süslenen MX-5 Miata 30th Anniversary Edition’ın kaputunun altında ise 181 beygir gücünde 2.0 litrelik atmosferik motor görev yapıyor. 
  kaynak: log.com.tr

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
 • Yeni Oluştur...