• Mehmet Özdemir
  Mazda Türkiye’de belirli bir oranda satış yapıyor. Bu nedenle de hep “daha çok satabilir” yolunda eleştirlere hedef oluyor. Mazda Genel Müdürü Nurkan Yurdakul ile bu konuyu Barcelona’cda CX-5 lansmanında konuştuk. İşte Yurdakul ile konuştuğumuz konu başlıkları:
  KÂRLILIK  MAZDA'NIN GLOBAL KARARI
  “Beklenen karlılık varsa, adet olsun zaten. Ama adet arttıkca karlılığın düşeceği sadece otomotiv sektörü için değil; her sektör için geçerlidir. Bir o yönü seçen markalar var. Bir de adet ve pazar payı üzerine giden markalar var. Pazar payın çok olunca ne oluyor ben onu anlamıyorum? Onun getirisi ne? Pazar payı yüksek olan markalar gerçekten arzu ettikleri karlılığı da yapıyorsa helali hoş olsun. Amerika benim 5 yıldır yapmak istediğim stratejiyi uygulamaya başladı. Bayi karlılığını yukarı çekmek. Dolayısiyle markayı yukarı çekmek için böyle bir yola başvurdu. Bu markanın global bir kararı. Bu mantıkla Amerika’da 40 bin aracı feda etti, bu fiyatı ve imajı yükseltmek için. Bu rakam bu sene 15-20 bine düşer. Avrupa’da işler iyi gidiyor. Bizim markanın felsefesinin doğru olduğunu dune kadar pazarı satın almak için fiyat kıran markaların bugün ben premiumum diye ortaya çıkmalarından anlamalı. Adet her şey değildir. Yani az daha çoktur!
  TÜRKİYE’DEKİ SATIŞLAR
  “Bir markanın mutluluğu bir de bayinin mutluluğu. önemlidir. Geçen yıl ne yaptıysak bu adetlerle ayakta kalabilmek için yaptık. Aldığımız tedbirler bu yöndeydi. Bizim geçen sene para kazanamadığımız  modellerimiz vardı. Mazda ne yaparsa yapsın 1,5 milyon araç satacak. Çünkü dünyada 1,5 milyon araç üretiyor. Bu 1,5 milyon adedi en yüksek karlı nerede satıyorsa orda satar. “
  MAZDA 3 SATIŞLARINDAN ZARAR ETTİK !
  “Mazda 3’ü Japonya’dan alıyorduk sonra Meksika’dan gelmeye başladı. Meksika’dan Avrupa’ya gittiği zaman Japonya’dan gittiğine nazaran yüzde 10 vergi ödenmiyor. Ama bize geldiği zaman biz yine ödüyoruz. Bu nedenle böyle bir zarar dönemi oldu. Marka bunu düşünmek zorunda. “
  KARLILIĞIMIZ 15 BİN SATAN MARKADAN DAHA FAZLA
  “Bu sene 1.400-1.500 satış hedefimiz var. Bu sene bunun önlemini aldık. Bizim 1.500 aracın bayi karlılığı açısından çok satan bazı markaların 10-15 binine denk geliyor. Bazı markalar 300-500 TL kar ile araç satıyor, bunu biliyoruz. Bizim şanssızlığımız araçlarımız durduk yerde bozulmuyor. Müşteri için şans bizim için şanssızlık. Bir çok markanın biz bu araçları sattık, bize servis olarak geri döner dediği şey bizim için geçerli değil. Araçlarımız yılda bir kere servise geliyorlar. Artık servisten kazanırız diye bir durum yok. Servisten para kazanmak eskisi gibi değil. Satış sonrasında o karlılık kalmadı. Bizim amacımız satıştan karlılığı elde eymek. Servis de kazanacak tabi. Ama servisten kazanıyorsun satıştan kazanmayıver demenimn alemi yok. “
  YEDEK PARÇASI EN UCUZ MARKALARDAN BİRİYİZ
  Mazda’nın parçası pahalı söylemi, bu silinmesi zor bir efsane. Ama sigorta şirketlerinin parça fiyatlarını takip ettikleri bir portal var. Oradan herkes bakabilir. Mazda’dan daha ucuz parçası olan 2 marka var. Parça konusnda iddialıyız. Bu durum ne kadar sürecek bilmiyorum ama servisimiz çok ucuz. 600 TL bakım markanın kalitesine yakışmıyor. Biz de en fazla  bekleyen parça 3 günde geliyor. “
  FİLO’DA HEMEN HEMEN HİÇ YOKUZ !
  “Bu yıl 1.300-1.500 arası bir hedefimiz var. Ayda 100 araç satışımız var. Şu an binek otomobillerdeki yüzde 15 daralma önemli bir rakam. Filoda hemen hemen hiç yokuz. Bazı müşteriler Mazda istediği için Mazda alıyor şirketler. “
  MAZDA’NIN GELDİĞİ NOKTADAN MEMNUNUM !
   “Mazda’nın kendi geldiği döneme baktığım zaman çok memnunum. Marka bir yere geldi. Premium markalar arasında artık. Ben aracın konum olarak geldiği yerden memnunum ama keşke biraz daha fazla kişiye ulaşsak. Mazda tek ithal otomobilken, çok satarken algılar oluştu. O algıları silebileceğiz.
  MAZDA’NIN 2.EL DURUMU
  Mazda’sı  olmayan insanların nezninde Mazda’nın 2.eli yetersiz. Hiç Mazda alıp satmayan insanlar öyle diyorlar. Mazda günlerce satılık durmuyor. Ender olan markanın 2. elinin zor olması mantıklı değil.
  CX-5 VE DİĞER MODEL SATIŞLARI
  CX-5 Temmuz’da geliyor hedefimiz bu araçtan 50-70 adet satmak.  Halen Mazda 3, CX-3, CX_5 ve Mazda 6 satıyoruz.  MX-5 bu sene CX-5 ve Mazda 6’yı geçecek. Geçen sene de geçti. Sınırlı bir kontenjan var ve 100 adet satıyoruz.
  Bu sene piyasa açılırsa istediğimiz kadar araç alabilme garantisi aldık. Geçen sene böyle bir durumumuz yoktu. Kota vardı. Şimdi alma şansımız var. .
  Kaynak
  Burak
  İsveçli otomobil üreticisi Volvo’nun CEO’su Hakan Samuelsson, nitrojen oksit emisyonunu azaltmanın giderek daha maliyetli hale geldiğini belirterek yeni dizel motorlar geliştirmeyeceklerini duyurdu.  Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, Samuelsson, “Daha fazla yeni dizel motor geliştirmeyeceğiz” dedi. Samuelsson, 2013 yılında pazara sundukları dizel modelleri gelecekteki emisyon standartlarını karşılamaları için geliştirmeye devam edeceklerini de vurguladı.

  Volvo dizel motorundan çekilen ilk büyük üretici oldu.
  Kaynak : HaberTURK
  MazdaClubTR
  MazdaClubTR 10.Yıl Hediyelerinin Nisan ayı kazananları belli oldu. 

  Lider Tablosu linkinden de görebileceğiniz gibi Nisan ayında ;
  Toplamda ;
  @Zealot 134 beğeni ile birinci olarak 10 puan,
  @Tarahumara 108 beğeni ile üçüncü olarak 6 puan,
  @Fotifoti105 beğeni ile ikinci olarak 4 puan,
  @M.E.G de 70 beğeni ile 4. olarak 3 puan aldı.
  Bildiğiniz gibi bunun yanında teknik konular yani Modeller kategorisi altında yer alan konularda en çok beğeni alanlara da puan veriyorduk. Buna göre ;
  2. Nesil Mazda 3 - 18" Jant ve Lastik Uygulaması konusundaki mesajı ile @SpeedMazda e 8 Puan
  2017 Makyajlı Mazda 3 Sahibi Arkadaşlar Var mı ? konusundaki mesajı ile @Leanback'e 6 puan
  Sedan vs. Hatchback - Hangisin Yol Tutuşu Daha Üstün? konusundaki mesajı ile @M.E.G'e 4 Puan
  Mazda CX-3 Kullanıcı Yorumları konusundaki mesajı ile de  @SR-71 e 3 puan verilmiştir.
  @Zealot ve @Tarahumara arkadaşlarımız daha önceden tüm ödülleri kazandıkları için değerlendirme dışı bırıkılmış ve bunun sonucunda toplamda toplamda ;
   
  @SpeedMazda 8 puan ile  birinci olarak Mazda Polar,
  @M.E.G 7 puan ile ikinci olarak  Mazda Yelek ve Gömlek,
  @Leanback da 6 puan ile 3. olarak Mazda T-shirt + kartvizitlik + 2GB Mazda 3 USB kazandı.
   
  Buna ek olarak Nisan ayının birincisi olması sebebi ile @SpeedMazda 5 ayın sonundaki Periyodik Bakım oylamasına katılma hakkı kazanmış bulunmaktadır.
  Bizden ve @Mazda Türkiye'den bir hatıra olmak üzere üyelerimizin hediyelerini güle güle kullanmalarını diliyoruz.
  Mehmet Özdemir
  Mazda, SUV ailesine yeni bir model daha eklemek için çalışmalarına devam ediyor, yeni modelin ismi Mazda CX-8.
  Mazda, 6 veya 7 koltuklu olarak kullanılabilecek ve gelecek yıl Japonya'da satışa sunulacak Mazda CX-8'i, Mazda CX-9'un Japonya yollarına çok büyük gelmesinden dolayı üretimini gerçekleştirecek. Japonya'da satışta olan tek SUV segmentindeki aracı, Mazda CX-5 olduğu düşünülürse; böyle bir üretim için geç bile kalınmış diyebiliriz.
  Şu an Japonya dışına satılmayacak olsa da rakipleri; Nissan X-Trail, Honda CR-V, Volkswagen Tiguan Allspace ve Skoda Kodiaq için ileride iyi bir alternatif oluşturabilecek.
  Araç ile ilgili detaylar şu an için sadece dış ölçülerini içeriyor. Kodo tasarım dilinin devamı olacak SUV, Mazda CX-5'ten 350 mm daha uzun, dingil mesafesi ise 230 mm daha fazla. Mazda CX-8'in genişliği, Mazda Cx-5 ile neredeyse aynı (1840 mm).
  Araçta kullanılacak motor, CX-5'in kaputunun altındaki 4 silindirli, 2,2 litre, 129kW/420Nm dizel motorla aynı olacak.

  Mümin
  Mazda tüm modellerinde geçerli olacak bir kampanya ile 30 aya kadar %0 faizli kredi imkanı sağlayacağını duyurdu. Haziran ayı sonuna kadar devam edecek Finans Mazda kampanyası süresince, örnek olarak ;
  20.000 TL tutarındaki kredilere 30 ay, 24.000 TL tutarındaki kredilere 24 ay, 30.000 TL tutarındaki kredilere 18 ay, 44.000 TL tutarındaki kredilere ise 12 ay vade ile %0 faiz uygulanacak. Mazda, açıklamasında daha detaylı bilgilerin ve test sürüşü imkanının Mazda Bayileri vasıtası ile sağlandığını bildirdi.
  Kaynak
  İlhan
  6 ay önce Resmi Gazete’de yayınlanan ve bugün yürürlüğe giren Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) Yönetmeliği ile birlikte, araçlara cam filmi taktırmak artık serbest oldu.

   
  Kimi süs, kimi güvenlik, kimisi de sağlık problemleri nedeniyle araçlarına cam filmi taktırıyordu. Ancak bu işlemi yaptıran araç sahiplerine, trafik kurallarına uygun olmadığı gerekçesiyle cezai yaptırımlar uygulanıyordu.
  Bugün yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte, artık araçlara cam filmi takmak serbest hale geldi. Ancak yönetmelikte, hem araç sahipleri, hem cam filmi üreticileri hem de uygulamayı yapan işyerleri için bazı şartlar bulunuyor.
  ÖN CAM ŞARTI
  Sadece standartlara uygun olarak üretilmiş ve onaylı cam filmlerinin kullanılmasının mümkün olacağını vurgulayan Avukat Cevat Kazma, araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacağının altını çizdi. Yapılması halinde kesilecek ceza miktarının 189 TL olacağını ve itiraz edilemeyeceğini ifade etti.
  Cam filmi üreticileri ve uygulama yapan işyerleri için de bazı şartların olduğunu belirten Cevat Kazma, "Cam filmlerinin üretiminde PVC malzeme kullanımı yasak. Ayrıca uygulama yapılırken kullanılan yapıştırıcı malzemenin akrilik esaslı olması ve uygulamanın cam panellerin iç yüzüne yapılması zorunluluğu bulunuyor." dedi.
  BİR ÇOK KEZ DAVA KONUSU OLMUŞTU
  Trafik polisleri ile sürücüler arasında büyük soruna neden olan, ceza kesilir, kesilmez tartışmaları bir çok kez mahkemeye de taşınıyordu. Balıkesir'de bir sürücü, aracın ön camında film olmadığı ve görüşünü engellemediği için tarafına kesilen trafik cezasına itiraz etmiş ve Yargıtay tarafından haklı bulunmuştu.
  İstanbul'da da bir kadın sürücüye, cam filmi nedeniyle trafik cezası kesilmiş, kadın sürücü trafikte tacize uğradığını gerekçe göstererek cezanın iptal edilmesini sağlamıştı.
  Mehmet Özdemir
  Mazda, 2 - 27 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği ilkbahar bakım kampanyası çerçevesinde yedek parça, işçilik ve aksesuarlarda %30'a varan indirim yapacağını duyurdu.

  Tüm Mazda araçlarında geçerli olacak kampanya süresince, Mazda yetkili servislerinden hizmet alacak araçlar için yedek parça, işçilik ve aksesuar bedellerinde yapılacak indirim oranı, üç yaş ve altı araçlar için %20, üç yaş üzeri araçlarda ise %30 olacak. 
  MazdaClubTR
  İngiliz firması BBR 4.Nesil Mazda MX-5/Miata ND 2.0 için 252 HP güç ve 320 Nm tork üreten "Stage 1" Turbo Modifikasyonu duyurdu.
  Avrupa müşterileri için şirketin Brackley şehrindeki tesislerde , Amerika için ise Flyin' Miata firması tarafından yapılabileceği duyurulan modifikasyonun değeri 4995 Sterlin + vergiler ile yaklaşık 24.000 TL + vergiler olarak bildirildi.

  Peki bu modifikasyon sonucunda aracın teknik verileri nasıl değişiyor ?
  Tamamen yenilenmiş, 2015 yılı ve sonrası üretilen Mazda MX-5/Miata ND 2.0 araçlar ( RF de dahil ) için turbo. Güncelleme sonrası motor 252 HP ve 320 Nm tork üretmeye başlıyor. 0-60 mil/saat yani 0-96 km/saate sadece 5 saniyede çıkan aracın hızı 255 km/saat ile sınırlandırılmıştır. Fabrika çıkışı Mazda güvenlik özellikleri ve MOT emisyon uyumluluğu korunmuştur. Fabrika kalitesinde uygulama yapılır ve istenirse araç tamamen orijinal haline döndürülebilir. Turbo ile güçlendirilen SKYACTIV-G motor maksimum gücünü 7.150 devirde, maksimum tork değerini 3.250 devirde veriyor. 2.750 ile 6.500 d/d aralığındaysa 271 Nm tork alınabilen aracın 0-100 hızlanması ise fabrika verilerine göre 2 saniye düşerek 5 saniye civarında oluşuyor.


   
  Kaynak : 2017 BBR Mazda MX-5 2.0 Stage 1 Turbo
  İlhan
  Günümüzde maliyetleri düşürebilmek, daha fazla araç üretebilmek ve daha ucuza ve daha karlı araç satabilmek için otomotiv firmaları çok farklı yöntemlere başvuruyorlar ve bunlardan en önemlisi de şüphesiz ortak parça kullanımı.
  Her şeyden önce şunu belirtelim; Markalar kendileri yaygın olarak motor ve platform üretseler de şanzıman konusunda bu kadar rahat değiller ve bazı otomobil markaları hariç genellikle dışarıdan şanzıman temin edilmesi oldukça yaygın. Ayrıca hem şanzıman temin eden hem de kendisi üreten otomobil markaları mevcut. İşte bu nedenle şanzıman konusunda motor ve platform kadar rahat bilgi edinilemiyor ve bu nedenle de çalışmamızda eksikler olabilir ve sadece halen üretilmekte olan modelleri listeledik. Aksi takdirde liste içinden çıkılmaz bir hale gelebilirdi. Ayrıca manuel şanzımanlar konusunda da çok net bilgiler mevcut değil ve otomatik şanzımanların baskın hale geldiği düşünülürse çok geniş bilgi mevcut değil. Eksik olduğunu düşündükleri bilgileri takipçilerimiz bizlerle paylaşırsa gerekli kontrolü sağladıktan sonra listemize ekleyebiliriz. Sonuçta liste çok kalabalık ve bilgi paylaştıkça artar.

  Bu arada şunu da belirtmeden geçmeyelim; Farklı sınıflarda ve çok farklı motorlara sahip bazı araçların şanzımanları aynı başlık altında listelenmiş olabilir. Bunun nedeni şanzıman tasarımının aynı olup, dayanabildiği tork miktarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Mesela ZF 8HP kodlu 8 ileri tork konvertörlü şanzıman, 270nm torka sahip 116d modelinde 8HP45 kodu ile, 780nm torka sahip Rolls Royce modelinde ise 8HP90 kodu ile adlandırılmaktadır. Ancak tasarımları hemen hemen aynıdır.   İlk olarak otomobil şanzımanı konusunda tedarik yapan başlıca firmalara bir bakalım;(Alfabetik sıraya göre)   Aisin (Toyota - Japonya) Borg Warner (A.B.D) Daimler-AG (Mercedes, Almanya) Fiat Powertrain (Fiat-Chrysler, İtalya) Getrag (Almanya) Ford-GM (General Motors, A.B.D) Graziano (İtalya) Jatco (Nissan-Mazda, Japonya) Powertech ve Dymos (Hyundai, Güney Kore) Ricardo (İngiltere) Tremec - TTC (A.B.D) X-Trac (İngiltere) ZF (Almanya)  
  Aisin Seiki (Toyota - Japonya)  
    Manuel: Tüm Toyota modellerinde, bazı Mitsubishi, Jeep, Dodge, Mazda ve Lotus modellerinde kullanılan 6 ileri manuel şanzımanlar 6 ileri tork konvertörlü otomatik (Önden çekiş veya 4x4): 3 silindirli motora sahip BMW 2 Serisi Grand ve Active Tourer, X1 ve Mini modelleri, Opel Insignia, Astra, Meriva, Mazda CX9, Citroen, C4, C5, C6, DS4, DS5, Peugeot 308, 508, 2008, Suzuki Vitara, Baleno, Fiat Egea (Benzin) 6 ileri tork konvertörlü otomatik (Arkadan çekiş): Toyota GT86, Subaru BRZ 8 ileri tork konvertörlü otomatik (Önden çekiş veya 4x4): Yeni Opel Insignia 2.0T, Cadillac XT5, Chevrolet Malibu, Volvo S60, Volvo S90, 4 silindirli motora sahip BMW 2 Serisi Grand  Tourer ve Active Tourer, X1 ve Mini modelleri 8 ileri tork konvertörlü otomatik (Arkadan çekiş): Lexus, LS, GS, IS-F, Cadillac CTS   Borg-Warner (A.B.D) DCT (Çift kavramalı)  otomatik: VW Grubu (Audi, Seat, Skoda, VW) 6 ileri ve 7 ileri DSG şanzımanlar   Daimler AG (Mercedes - Almanya) Tork konvertörlü otomatik: Mercedes modellerinde kullanılan 7 ileri G-Tronic ve 9 ileri  G-Tronic şanızmanlar DCT (Çift kavramalı) otomatik: Mercedes modellerinde kullanılan 7 ileri DCT şanzımanlar (AMG modelleri hariç)   Fiat Powertrain (Fiat - Chrysler, İtalya-A.B.D) DCT (Çift kavramalı) otomatik: Fiat, Alfa Romeo, Jeep modellerinde kullanılan DCT şanzımanlar   Getrag (Almanya) Manuel: BMW, Mini, Ford ve Volvo'da kullanılan 6 ileri manuel şanzımanlar DCT (Çift kavramalı)  otomatik: Tüm Ford modellerinde ve Mitsubishi Lancer Evo X'de kullanılan 6 ileri Powershift (Tork: 250nm-450nm arası) şanzımanlar, BMW M modellerinde kullanılan 7 ileri DCT (700nm) şanzımanlar, Renault modellerinde kullanılan 6 ileri ve 7 ileri EDC (300nm) şanzımanlar   Ford-GM (A.B.D) Tork konvertörlü otomatik: Önden çekişli Ford ve GM araçlarında kullanılan 9 ileri otomatik ve  arkadan çekişli Ford ve GM modellerinde kullanılan 10 ileri otomatik şanzımanlar. (9 ileri GM tasarımı ve üretimi, 10 ileri Ford tasarımı ve üretimi) Karşılıklı anlaşma gereği her iki markanın araçlarında önden ve arkadan çekişli araçlarda bu şekilde bir paylaşım mevcut.   Graziano (İtalya) DCT (Çift kavramalı) otomatik: Audi R8, Lamborghini modelleri ve bazı Aston Martin, Ferrari, Mclaren, Maserati ve Mercedes AMG modellerinde bulunan DCT şanzımanlar   Jatco (Nissan-Mazda, Japonya) Tork konvertörlü otomatik: Nissan Qasqai ve Mitsubishi Outlander modellerinde bulunan 6 ileri otomatik şanzımanlar, Mazda'nın bazı modelleri CVT otomatik: Bazı Nissan, Renault, Mitsubishi, Infiniti, Jeep, Suzuki ve Dodge modellerinde bulunan CVT şanzımanlar   Powertech ve Dymos (Hyundai, Güney Kore) Manuel, CVT, DCT ve tork konvertörlü otomatik: Hyundai ve Kia modellerinin hemen hemen hepsinde kullanılıyor. (Genesis modelleri ZF kullanıyor). Ayrıca 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman da Jeep Compass modelinde kullanılıyor.   Ricardo (İngiltere) Manuel: Bazı Jaguar ve Land Rover modelleri DCT (Çift kavramalı) otomatik: Bugatti Veyron ve Chiron modellerinde kullanılan 7 ileri DCT şanzımanlar Tremec - TTC (A.B.D) Manuel: Ford Mustang GT350, Chevrolet Camaro, Cadillac ATS ve Chevrolet Corvette   X-Trac (İngiltere) Sıralı (Sequential) manuel şanzıman: Pagani Huayra modelinde 7 ileri Sequential manuel şanzıman   ZF (Almanya) DCT (Çift kavramalı) otomatik: Porsche modellerinde kullanılan 7 ve 8 ileri PDK şanzımanlar 8 ileri tork konvertörlü otomatik (Arkadan çekişli veya 4x4): Alfa Romeo Giulia ve Stelvio, Audi Q7 ve RS5, RS6 ve RS7, VW Amarok, bazı Aston Martin modelleri, tüm BMW modelleri, tüm Jaguar modelleri, Dodge Charger ve Challenger, Maserati, Land Rover Discovery, Range Rover, Jeep Grand Cherokee, Bentley Bentayga, Rolls Royce 9 ileri tork konvertörlü otomatik: (Önden çekişli veya 4x4): Fiat 500X, Honda CRV, Range Rover Evoque, Land Rover Discovery Sport, Jeep Cherokee, Jeep Renegade   Subaru Tüm şanzımanlarını kendi üretiyor, Subaru BRZ modeli 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman Aisin üretimi.   Mazda Sky-Activ motorlarla beraber tüm 6 ileri manuel ve 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanlarını kendi üretiyor. 
  İlhan
  Halen devam etmekte olan 2017 Auto Show Fuarı 21 farklı markanın etkinliğe katılmaması nedeniyle oldukça buruk geçiyor ancak katılım sağlayan markaların dört gözle beklenen bazı modelleri satışa sunması ile de bir miktar renklendi diyebiliriz. Bunlardan bir tanesi de şüphesiz Fiat 124 Spider modeli oldu diyebiliriz. Biz de bu doğrultuda modeli en büyük rakibi olan Mazda MX-5 ile fiyat, donanım, boyut, teknik, performans ve görünüm olarak karşılaştırmaya karar verdik.   Donanım ve Fiyatlar   Fiat 124 Spider fiyatları şu şekilde;   Fiat 124 Spider 1.4lt turbo-benzin 140ps, 6 ileri manuel, Lusso - 150.000TL Fiat 124 Spider 1.4lt turbo-benzin 140ps, 6 ileri otomatik, Lusso - 165.000TL Mazda MX-5 fiyatları şu şekilde; Mazda MX-5 1.5lt atmosferik-benzin 131ps, Motion - 117.321TL Mazda MX-5 1.5lt atmosferik-benzin 131ps, Power Sense - 137.668TL Mazda MX-5 1.5lt atmosferik-benzin 131ps, Power Sport - 145.957TL Mazda MX-5 2.0lt atmosferik-benzin 160ps, Power Sport - 184.135TL   Yukarıda her iki modelin fiyatlarından da görüleceği gibi Fiat 124 Spider, Mazda'nın yüksek ÖTV oranına sahip 2.0lt motor seçeneği bir kenara koyulursa daha ucuz bir seçenek gibi görünüyor. Ancak burada donanımlara göz atmadan kesin bir şey söylemek de mümkün değil. İşte bu nedenle biz de araçlar arasındaki farklı donanımlara göz atmaya karar verdik. Bu doğrultuda Fiat 124 Spider'ın Lusso donanım paketi ve üzerine 10.000TL fark ile satın alınabilen Gusto donanımı, Mazda MX-5'in Power Sense donanım seviyesi ile hemen hemen aynı özelliklere sahip. Yani 137.668TL fiyatla satılan Mazda MX-5'in dengi olan Fiat 124 Spider, 150.000TL+10.000TL=160.000TL bedelle satışa çıktı. Ayrıca Mazda Power Sense donanımda standart olarak sunulan ısıtmalı koltuk, kör nokta izleme ve arka trafik uyarısı sistemleri de Fiat 124 Spider'ın standart veya opsiyon donanımlarında yer almıyor veya listelenmiyor.    Burada dikkatimizi çeken tek fark olarak; Mazda'da spor paket eklenmiş olarak Power Sport adı altında satılan versiyonun sadece Recaro Spor koltuklara sahip olması ve fark olarak da abartılı bir şekilde 8.289TL istenmesi  gösterilebilir. Fiat'da ise Recaro koltuk şeklinde bir opsiyon bulunmuyor ancak modelin koltukları görünüm olarak Mazda'dan daha sportif bir yapıya sahip. Yani belki de bu koltuklar Fiat 124'de zaten standart olarak sunuluyor olabilir.   Ancak bize göre bu koltuklar çok da önemli değil ve fiyat karşılaştırmasını biraz sulandırıyor diye düşünüyoruz. Bu nedenle esas yoğunlaşılması gereken noktanın, aynı donanıma sahip Fiat 124 ile Mazda MX-5 arasında 22.000TL'nin üzerinde bir fark olması gösterilebilir. Zaten koltuğu da dahil etsek hala arada %10 fiyat farkı bulunuyor.    Boyutlar
    Öncelikle şunu belirtelim ki her iki aracın platformları aynı ve bu nedenle de aşağıdaki tabloda belirtmediğimiz dingil aralığı ölçüsü her iki araç için de 2310mm olarak açıklanıyor. Ancak kasa tasarımları tamamen farklı olan araçların bu nedenle uzunlukları farklı ve Fiat 124 Spider 139mm yani yaklaşık 14cm daha uzun ve bu fark göz ile rahatlıkla anlaşılabilir. Genişlik ve yükseklik değerleri ise hemen hemen aynı ve gözle anlaşılması zor farklar diye düşünüyoruz.      Teknik ve Performans   İki aracın platform ve kokpitleri aynı olsa da tamamen farklı motorlara sahipler ve her iki üretici de kendi motorlarını kullanmayı tercih ediyor. Mazda yüksek sıkıştırma oranına imkan tanıyan Sky-Activ teknolojisine sahip 1.5lt atmosferik benzin motoru MX-5'de kullanıyorken, Fiat birçok farklı araçta farklı güçlerle kullandığı 1.4lt turbo-benzin motoru tercih etmiş. Bu motorun bir de 170ps versiyonu bulunuyor ve A.B.D'de satılıyor. Ayrıca serinin en üstünde yer alan ve sınırlı sayıda üretilecek olan Abarth versiyonunda da 170ps gücündeki bu motor yer alıyor.    Fiat 124 Spider modeli sahip olduğu turbo motorun avantajı ile Mazda MX-5'e göre çok daha yüksek bir tork üretiyor ve bu da özellikle ara hızlanmalarda modele büyük avantaj sağlayacaktır. Üstelik her iki modelin de ağırlıkları tam olarak aynı. Bu nedenle daha güçlü ve yüksek torka sahip olan Fiat 124 Spider burada öne çıkıyor ve güç/hacim, tork/hacim ve güç/ağırlık oranlarında rakibinin rahatlıkla önüne geçiyor. Zaten bunun sonucu olarak, hem 0-100km/saat hızlanmasında %10 daha hızlı hem de %5 oranında daha yüksek hıza çıkabiliyor. Diğer taraftan yakıt tüketimi de benzer oranlarda daha yüksek olmasıyla göze batıyor.      SONUÇ   Bize göre Fiat 124 Spider fiyatı olması gerekenden yüksek belirlenmiş. Ayrıca Mazda MX-5'de opsiyon olarak bile sunulmayan otomatik şanzıman farkı için istenen 15.000TL de biraz fazla. Ancak bu fiyatlara bu 2 araçtan başka 0 km araç olmadığı düşünülürse, "illa ki otomatik alacağım" diyenler için tek seçenek Fiat 124 Spider modeli kalıyor ve bu nedenle de otomatik şanzıman fiyatı belirlenirken oldukça rahat davranılmış gibi görünüyor.    Bu arada Mazda'nın MX-5 modelinde sunduğu bir diğer seçenek; 2.0lt atmosferik-benzin motor 160ps güce ve 200nm torka sahip. Bu motor ile model 0-100km/saat hızlanmasını 7.3 saniyede tamamlarken 214km/saat maksimum hıza ulaşabiliyor. Kısacası 140ps güce sahip Fiat 124 Spider ile hemen hemen ayın verilere sahip. Ayrıca fiyatı da 184.135TL ve benzer donanıma sahip Fiat 124 Spider'dan 24.135TL daha yüksek. Senelik vergisi (MTV) ise yaklaşık 3 kat daha fazla. Öyle görünüyor ki Tofaş yetkilileri, fiyat belirlemesi yaparken motor hacimlerini değil de Mazda'nın 2.0lt motorlu MX-5 modelini hedef almışlar ve "Performans aynı ama fiyat 24.135TL daha düşük" mesajı vermeyi tercih etmişler.    Ancak burada aynı donanıma sahip 1.5lt motorlu MX-5 ile 124 Spider arasındaki 22.000TL fark çok daha dikkat çekici. Bu fark, aynı platforma ve aynı kokpite sahip iki araç arasında olmaması gereken bir fark ve bu motorlarla iki aracın yurt dışı fiyatlarının da hemen hemen aynı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kısacası Fiat 124 fiyatı olması gerekenden %10 civarında daha yüksek ve araçları alacak kitle de bu tip bir farkı önemseyecek gelir düzeyine sahip. Zaten önemsemeyen bir müşteri benzer boyut, performans ve donanım özelliklerine sahip olan ve 268.700TL'ye satılan 1.6lt motorlu Mercedes SLC modelini tercih edebilir diye düşünüyoruz.    Sonuç olarak biz 22.000TL farkı vermez ve Mazda MX-5 modelini tercih ederdik. Fiat 124 Spider bir miktar daha performanslı olabilir ancak bu araçlar esas olarak keyif araçları ve aradaki performans farkı bu kadar fazla bir fiyat farkı için kenara rahatlıkla bırakılabilir diye düşünüyoruz. Üstelik aynı keyfi verebilecek daha düşük donanımlı 117.321TL'ye sunulan bir Mazda MX-5 seçeneği bile mevcut.    Görünüm            Kaynak: SekizSilindir  


Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.