Jump to content
 • MazdaClubTR
  MazdaClubTR

  2015'te Mazda Satışları Avrupa'da %21, Türkiye'de %34 Arttı

  Mazda, bir önceki yılın aynı dönemine göre %21 artış sağlayarak 2015 yılında Avrupa'da yine en hızlı büyüyen otomobil üreticilerinden biri haline geldi. Firma, geçtiğimiz 12 ayda 211.000  otomobil satışı gerçekleştirdi ve artarda üç yıl %20 aralığında büyüme gösterdi. Bu performans, %9.2 genişleyen genel pazarı bile bir hayli geride bırakarak, Mazda'nın Avrupa pazar payını %1.5¹’e çıkardı.

  Mazda-Filo.jpg.200db037dd14d9d92b858d03b

  Mazda, 2015’in son üç ayında %41 birim cirosu artışıyla yılı özellikle olumlu bir notla kapattı. Aralık ayında %56 ciro artışı sağlayan firma 13. başarılı artış çeyreğini yaşıyor. Mazda2 satışları hızla yükselerek 36.000’den fazla satışla son üç ayda %55’e, yıl genelinde ise %45’e ulaştı. Otomobil üreticisinin popüler model jenerasyonuna yaptığı yeni eklemeler de bu sonuçları artırdı. Sonbahar’da piyasaya sürülen Mazda MX-5 roadster, dördüncü çeyrekte satışlarını neredeyse dörde katlarken firmanın ilk küçük SUV aracı olan Mazda CX-3 yazın piyasaya sürülüşünden beri 25000 adet sattı. Bunun dışında, piyasadaki² ikinci yılı olmasına rağmen Mazda3 kompaktın cirosu 2015 yılında, geçen yılın aynı dönemine göre %5 artış gösterdi.

  Ülkeler bazında bakıldığında, satışlar İspanya’da geçen yıl %54 oranında yükselerek en büyük beş ulusal pazar arasına girdi. Bunu (%39 ile) Fransa ve (+%36 ile) İtalya izledi. Bu üç ülke dördüncü çeyrek boyunca %60 oranını aştı. Birleşik Krallık ve Almanya ise son çeyrekte sırasıyla %18 ve %32 artış göstererek yıl genelinde %20 ve %11 artış sağladı. Bunun yanında Hollanda (+%52), Slovenya (+%47), Türkiye (+%35), Portekiz (+%34), İsviçre (+%32) ve Belçika (+%32) listenin tepesinde yer aldı. Bu beş piyasa ve diğer birkaçı 2015 yılını yükselişle kapattı. Hollanda, İsviçre, İrlanda ve Kıbrıs birim cirosunu dördüncü çeyrekte 2014³’ün aynı dönemine göre ikiye katladı.

  Mazda Motor Avrupa Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Marijn ten Brink, sonuçlar hakkında “Rakamlar elbette 2015’te karşılaştığımız zorlukları anlatmıyor ama aldığımız sonuç mükemmel” dedi. “Özellikle yılı bu kadar yüksek bir puanla bitirmiş olmamız harika. Ancak 2016 yılı yine heyecan verici bir yıl olacak gibi görünüyor."

  Firma, ilkini 2011 yılında Hiroşima üretim hattından çıkardığı yeni nesildeki üç milyonuncu aracı olan Mazda CX-5’i Kasım ayında üretti. Mevcut tüm altı model de (amiral gemisi Mazda6 da dahil) hafif aktarım organları ve ilham veren KODO – Hareketin Ruhu dış tasarımının altında SKYACTIV Teknolojisi takımından platformları ile Avrupa’da mevcut durumda. Sürüş keyfinden taviz vermemeye dayalı bu reçete, son dört Yılın Otomobili Japonya unvanının üçü (CX-5, Mazda2 ve MX-5 ile) ve J.D Power müşteri memnuniyeti, araç güvenilirlik çalışmalarında yüksek puanlar da dahil Mazda'ya 200'den fazla ödül kazandırdı. Üretim ve montaj şu anda Japonya ve diğer altı ülkede yapılıyor.

   

  1) Avrupa verileri kaynağı: www.acea.be (Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği), Yeni Binek Otomobil Kayıtları, EU + EFTA
  2) Model verileri kaynağı: Mazda şirket içi rakamları
  3) Ulusal rakamların kaynakları: Mazda şirket içi rakamlarıyla beraber www.ccfa.fr (Fransız Otomobil Üreticileri Birliği); www.kba.de (Almanya Federal Motorlu Taşıma Kurulu); www.beepbeep.ie (İrlanda Motor Endüstrisi Birliği); www.en.anfia.it (İtalyan Otomotiv Endüstrisi Birliği); www.raivereniging.nl (RAI, Hollanda Bisiklet ve Otomobil Endüstrisi Birliği); www.autoinforma.pt (Portekiz Otomobil Birliği, Veri Merkezi); www.anfac.com (İspanya Otomobil & Kamyon Üreticileri Birliği); bilsweden.se (İsveç Otomobil Üretici ve İthalatçıları Birliği); www.auto-schweiz.ch (Auto Schweiz / İsviçre İthalatçılar Birliği); smmt.co.uk (BK Motorlu Taşıt Üreticisi ve Satıcıları Birliği); Mazda şirket içi rakamları tarafından desteklenmiştir.

  Burak tarafından düzenlendi

  • Beğen 3  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  Sky2 gelsin bakalım daha neler yapacaklar :) 

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  şöyle bir tablo buldum 

  Avrupa'da 2011'de satış rakamı 138bin'e düşerken pazar payı %1'miş. 2015'de 209bin araç satılmış pazar payı 1,48'e çıkmış. 

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...