Jump to content
 • Mümin
  Mümin

  Yeni Mazda Elektrikli Otomobil 2019 da Geliyor

  Yeni Mazda elektrikli otomobil 2019’da geliyorMazda elektrikli sürüş teknolojilerini dünya çapındaki otomobillerinde yaygınlaştırmaya hazırlanıyor. Bunun ilk örneği 2019’da çıkacak yepyeni ve özel bir elektrikli otomobil olacak.

  Yeni elektrikli model Mazda’nın yeni CX-5 ve RX Vision konsepti ile tanıttığı güncel tasarım dilini kullanacak. Cenevre Otomobil Fuarı’nda konuşan Mazda Avrupa Ar-Ge yöneticisi Matsuhiro Tanaka “Tam elektrikli bir otomobil değerlendirdiğimiz olasılıklardan birisi. Elektrikli otomobillerde küçük boyut en iyisi çünkü büyük otomobiller daha büyük pillerle fazla ağır olabiliyor, bu da Mazda için mantıklı değil” dedi.

  Tanaka yeni modelin ayrıntılarını vermedi ancak modelin Renault ZOE ile rekabet etmesi bekleniyor. Otomobilin platformu sorulduğunda Tanaka “Yeni bir tasarım kullanılacak. Mevcut serimizle aynı stratejiyi izlesek de bu kez teknoloji farklı. Örneğin daha hafif materyaller kullanacağız. Ağır piller kullanırsak genel ağırlığı düşürecek birşeyler yapmamız gerek. Bununla başa çıkmak için yeni bir materyal teknolojisi geliştireceğiz” diye yanıt verdi.

  new-mazda-mazumi-5_0.jpg2021’den itibaren, Mazda elektrikli teknolojilere sahip modelleri arasına plug-in hibrit modeller de ekleyecek.Tanaka bu konuda “Hibrit bir konsept geliştiriyoruz. Japonya’da şu an Mazda 3 hibrit otomobilimiz var, dolayısıyla bu teknolojiye sahibiz” dedi.

  Japonya’ya özel Mazda 3 hibrit Toyota’dan teknolojiler kullanıyor ancak markanın gelecekteki hibrit otomobilleri bu ortaklığın ürünü olarak gelecek. Mazda’nın döner (rotary) motorunun da sürüş mesafesini uzatan bir kapasite ile tekerlekleri sürmek yerine pili şarj etmek için enerji sağlamak amacıyla geri dönüşünü görebiliriz. Son gelen haberler firmanın ABD’de benzer bir teknolojinin patentini aldığı yönünde.

  Elektrikli döner motorla ilgili soruya Tanaka “Böyle bir şey var ancak detay veremem. Döner motor ile hem yüksek performans hem de verimlilik mümkün. Standart devirlerde bu motor oldukça stabil ve sessiz çalışıyor, iyi bir potansiyeli olduğunu söyleyebilirim” şeklinde yanıt verdi.

   

  Kaynak

  • Beğen 3  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  Bence çok hoş olmuş bakalım fiyatlar ne olacak

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Rotary'i şarj icin kullanacaksa ilginç

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Galiba çift rotary olacak

  İçten yanmalı 3 rotary motor ve ayriyeten elektrikli rotary 

   

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...