Jump to content
 • Mehmet Özdemir
  Mehmet Özdemir

  Yeni Mazda MX-5'e Dokuz Ödül Daha

  Atalarının geleneğini günümüze taşıyan yeni Mazda MX-5, 2016 yılında birkaçı Avrupa'dan olmak üzere dokuz ödüle layık görüldü. Geçen yaz piyasaya sürülen roadster'ın yeni versiyonu, şu ana kadar 15 ödül aldı ve bu kadarla da kalmayacağa benziyor. 

  Mazda MX-5 What Car? dergisi tarafından, Audi A3 ve BMW 4 Serisi gibi premium rakipleri arasından İngiltere'nin en iyi üstü açılabilir otomobili olarak seçilmekle kalmadı, aynı zamanda  25.000 euro altında alınabilecek en iyi üstü açılabilir otomobili olarak da seçildi. Mazda markasının ikonu ayrıca The Sunday Times dergisinin “2016’nın En İyi 100 Otomobili” listesine girerek Jaguar, Ferrari ve Porsche gibi benzerlerinin arasından iki koltuklu roadster kategorisinin kazananı oldu.

  whatcar-mx-5.jpg

  Mazda MX-5 ayrıca, Almanya’da yayın yapan Auto, Motor & Sports dergisinin ithal üstü açılabilir kategorisinde “2016’nın En İyi Otomobili” okuyucuların seçimi ödülünü aldı. Portekiz merkezli Turbo dergisinin “2015 Yılının En iyi Cabrio Otomobili” ödülüne de layık görülen araç, İspanya’daki motorlu araçları temel alan web siteleri, bloglar ve forumlarda yer alan 800.000 girdiyi inceleyen GEOM Index’te 2015’in birinci sınıf otomobili oldu. Avustralya’da ise MX-5, 25 premium otomobilin (Mazda CX-3 de dahil) yer aldığı incelemede model tarihinde ilk defa 2016 Wheels Yılın Otomobili unvanını kazandı. US News & World Report tarafından “2016 Fiyatına Göre En İyi Spor Otomobil” olarak seçilen otomobil, Kanada’da yayın yapan TSN Motoring TV’nin “2016 Yılının Spor Otomobili” ödülünü de müzesine götürdü. 

  Son kazanılan ödüller, geçen yılın sonunda firmanın ana vatanında layık görülen iki büyük onurun (2015-16 Japonya Yılın Otomobili ve Japon Otomotiv Onur Listesi’nin 2015-2016 Yılın Otomobili) sonrasında gelirken, İskoçya'nın 2015 Yılın Otomobili yarışmasında "En İyi Üstü Açılabilir Otomobil" ve Avustralya'da Drive dergisinin Yılın Otomobili ödüllerinde bir numaralı üstü açılabilir otomobil ödüllerini aldı. 

  What Car? dergisi araç hakkında “Sunduğu zevk açısından bu küçük roadster piyasayı köşeye sıkıştırdı" diye bahsetti. Auto, Motor & Sport dergisi de hemfikirdi: “Mütevazi boyutları ve ağırlığı sayesinde üstün bir atiklik ve üstün bir sürüş deneyimi sunan zamanının çok ötesindeki MX-5’in dördüncü nesli, Aston Martin, Ferrari ve diğerlerinden tamamen ayrılıyor." En İyi 100 ve kategori kazananlarını seçen The Sunday Times Driving ekinin editör ekibi de meslektaşları gibi aynı heyecana kapıldı. “Yol üzerinde MX-5, tüy siklet bir boksör gibi yön değiştiriyor, özgürce devir alıyor ve kullanıcıya yol tutuş kontrolüyle uğraşmadan tüm gücü kullanması için imkan tanıyor.” Turbo ise MX-5 hakkında şunları yazdı: “4 metreden daha küçük bir alana sıkıştırılmış gerçek bir roadster ruhu.” 

  Tüketiciler, ödül jürileri tarafından gösterilen coşkuya şu ana kadar karşılık vermiş durumdalar. 2015’in son çeyreğinde Avrupa'daki satışlar neredeyse dörde katlandı. İlk MX-5'in 1989 yılında piyasaya sürülmesinden sonra 27 yıl içinde yaklaşık 1 milyon satış yapıldı. Piyasaya sürülüşünden beri, efsanevi spor otomobil tüm dünyadan 240 ödüle layık görüldü. 

  Geçtiğimiz sonbaharda Avrupa’da satışa sunulan yeni MX-5, kendinden önce gelen üç nesilden daha agresif bir görüntüye sahip. İki ultra verimli benzinli motoru (131PS ve 160PS) içerisinde barındıran SKYACTIV Teknolojisine sahip ilk MX-5, geniş bir modern aktif güvenlik ve bağlantı sistemleri sunuyor. Mazda MX-5 aynı zamanda hafif sadelik ve saf sürüş keyfi sağlama hedefine sadık kalınarak üçüncü nesil modelden 100 kg hafif olarak üretildi.

  • Beğen 3  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  Ödül manyağı oldu tabiri caizse [emoji1]

  • Beğen 2

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  İlk gördüğüm günden bu güne hayran olduğum nadir otomobillerden. Bence hakediyor :):clap:

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...