Jump to content
 • Mehmet Özdemir
  Mehmet Özdemir

  2020 Yılı MTV Fiyatları Belli Oldu

  Motorlu Taşıtlar Vergisi bütçeyi zorlayacak

  2020 yılında motorlu taşıtlardan alınacak vergiler belli oldu. Geçen yıl 861 TL'den başlayan 1-3 yaş arası araçlara ödenen MTV, 2020 yılında 1055 TL'ye yükselecek. Fiyatı 40 bin TL'yi aşmayan otomobiller için geçerli olan MTV ücreti 70 bin TL'yi aşan otomobillerde 1034 TL'den 2020 yılında 1267 TL'ye çıkacak.

  İşte fiyat ve silindir hacmine göre ayrı ayrı 2020 yılında geçerli olacak olan MTV fiyatları.

  2019-11-05_090808.jpg

     Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  Yıl sonuna doğru Cumhurbaşkanı ayar çekip düşürür sevindirir biz garibanları sıkıntı yok.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş
  • Yine basit olmaktan uzak ve çok komplike bir MTV tablosu yapmislar.  Ben tabloda tam 100 vergi meblagi saydim.  Herhangi bir sistemi ne kadar komplike yaparsaniz o kadar zor ve hataya açik olur.  Amerikalilarin bir lafi vardir: "Keep it short and simple" derler (Kisa ve basit tut).  Bu tablo ne kisa ne de basit olmus.  Bizim halkimiz bunu özümseyebilirse ben birsey bilmiyorum.
  • Yine MTV araç yasiyla birlikte azaliyor.  Bu eski araçlari tesvik ediyor.  Bence bu Türk otomotiv sanayicilerinin aleyhinde bir senaryodur.  Ben Türkiye'de üretim yapan bir otomobil markasi olsam bu durumun degismesi için devlete önerge verirdim.  MTV bence araç yasindan bagimsiz olmalidir.
  • Yine MTV motor silindir hacmine göre astronomik bir artis gösteriyor ve bu artis silindir hacmindeki mikro basamaklarla gerçeklesiyor.  Örnegin, 1300 cc ve 1600 cc arasinda teknik olarak hiçbir fark olmamasina ragmen MTV sadece 300 cc bir basamakla ciddi anlamda artiyor.  Bence bu küçük silindir hacminde araç kullananlara destek degil köstek olmaktir.  Bunun yönetim bilimlerindeski ismi "micromanagement" yani mikro idaredir.
  • Yine tabloda hybrid araçlar için ben bir destek göremiyorum.  Tabii bu devletin tasarrufundadir.  Ancak, ileri bir ülke olsaydik tüm çevre kurumlari buna itiraz ederdi.
  • Tablo büyük motorlar için sadece 4001 cc ve yukarisi demekle yetinmis.  Küçük silindiir hacimlerini "micromanage" eden (yani küçük adimlarla ilerleyen) devlet büyük silindir hacimleri için nedense (!) bunu yapmamis ve hepsini bir basamakta toplamak istemis.  Yani sizin 5 litrelik bir araciniz da olsa, 6 litrelik bir araciniz da olsa tamamen ayni vergiyi vereceksiniz.  Neden küçük motorlar için gösterilen hassasiyet büyük motorlar için gösterilmiyor?
  • TÜIK tarafindan bildirilen senelik enflasyon orani yaklasik % 8 iken MTV artis orani yaklasik % 22 olarak verilmistir.  Enflasyon bildirimlerinde çifte standard mi uygulaniyor?

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş

  Arabam yaşlandı Mtv bi türlü düşmedı her sene artıyo

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş
  20 saat önce, Katil Balina :

  köprüye birkaç adam daha lazım.

  😂😂

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş

  Amaç araç özelliğine göre vergi almak değil, en çok vergiyi hangi ayrıntı ile belirlersem alabilirim mantığı güdülmekte. Ülkedeki tüm araç sahipleri, 1970 -1980 model arası reno ile hacı murat veya 131 sahibi olsun, devlet aynı vergiyi toplamak için çamurluk paçalığı var diye, anten takılı diye ayrıntılı vergi toplar. ekonomi kıt kaynakları yönetmektir, yoksa kolay yolunan vatandaştan bahane ile vergi toplamak değil. 

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
 • Yeni Oluştur...