Jump to content
 • İlhan
  İlhan

  Subaru'dan Yeni Şasi Tasarımı

  Subaru, yakın gelecekteki otomobillerinin temelini oluşturacağını belirttiği yeni şasi tasarımının örtüsünü kaldırdı.

  subaru-global-platform-yeni-%C5%9Fasi-pl

  Geliştirme aşamasındaki yeni platformu ilk olarak bu yılın sonunda tanıtacağı yeni Impreza’da kullanacak olan Subaru, gelecek jenerasyon otomobillerini “Subaru Global Platform” adını verdiği bu yapı üzerine inşa edecek.

   

  Subaru, geleneksel düşük ağırlık merkezli karoser prensibine göre inşa ettiği yeni platformun günümüzde kullandıklarına oranla %70-%100 oranında daha rijit olduğunu belirtirken, doğrudan gövdeye monte edilen yeni arka denge kolu sayesinde sallantıları da %50 oranında azalttığını iddia ediyor.

  Hakkında detaylı teknik bilgi paylaşmadıkları bu şasinin Subaru otomobillerine daha dinamik bir sürüş katacağını belirten Fuji Ağır Sanayi Başkanı Yasuyuki Yoshinaga, ayrıca; ses, titreşim ve sertlik seviyelerinin azalmasıyla birlikte konforun da artacağını ifade ediyor. Benzinli, dizel ve elektrikli olan tüm modellere uygun olarak geliştirilen yeni şasiyle birlikte tüm Subaru müşterilerine aynı kaliteyi sunacaklarına da değinen Yoshinaga, Subaru’nun her zamankinden daha çekici bir marka olması için var güçleriyle çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

  subaru-global-platform-yeni-%C5%9Fasi-pl

  subaru-global-platform-yeni-%C5%9Fasi-pl

  subaru-global-platform-yeni-%C5%9Fasi-pl

  subaru-global-platform-yeni-%C5%9Fasi-pl

  subaru-global-platform-yeni-%C5%9Fasi-pl

  subaru-global-platform-yeni-%C5%9Fasi-pl

  Kaynak

  İlhan tarafından düzenlendi
  Kullanıcı Yorumları

  Tavsiye Edilen Yorumlar

  2 sorum var

  1- ağır olmayacak mı?

  2- nasıl düzeltecekler :)

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Kullan at platform bu bi kere yamuldumu pert , kaskosu da pahalı olur subaruların bundan böyle...

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  64 km ile kaza yaptığınızda tüm arabalar zaten pert oluyor, dolayısıyla maliyete değil insan hayatına odaklanmış bi duruyor.bir çözüm g

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  10.03.2016 at 15:00, emregc :

  Kullan at platform bu bi kere yamuldumu pert , kaskosu da pahalı olur subaruların bundan böyle...

  antep sanayi yapar bunu :D ne arabalar yapıyorlar 

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Subaru’nun gelecek nesil platformu, markanın 2025’e kadar sunacağı elektrikli, hibrid ve içten yanmalı motorlu araçların tamamına uygun, gövde sağlamlığı ve performansta gözle görülür bir gelişme sağlayacak. Platform’un ilk olarak kullanılacağı Yeni Impreza konsepti, 23 Mart 2016 tarihinde New York Otomobil Fuarı’nda gösterilecek. Subaru’nun genel araç performansında bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük iyileştirme olarak nitelendirilen platform, yüksek performansın ötesine geçen, duyguları harekete geçiren bir “dinamizm hissi” verecek.

  Yeni Subaru Küresel Platform, içten yanmalı, hibrid ve elektrikli otomobillere uygun.
  Otonom sürüş için gerekli olan altyapı bugünden hazır.
  Gövde burulma direncinde % 100’e varan iyileştirme sağlıyor.
  Bir çarpışma anında darbe enerjisi sönümlendirmesinde %40 oranında iyileştirme.
  Platformun modüler yapısından dolayı tek üretim bandında montaj yapılabilme ve verimlilik artışı mümkün olacak.

  Subaru otomobillerinin üreticisi Fuji Heavy Industries Ltd. (FHI), şirketin tüm gelecek nesil araçlarında kullanılacak mimari “Subaru Küresel Platformu”nu tanıttı. Subaru’nun ana teknolojilerini temsil eden yatay yerleşimli Boxer motorlar, Simetrik Dört Çeker (AWD) ve EyeSight ile birlikte bu yeni platform, yeni nesil Subaru araçlarının da temelini oluşturacak. Yeni platformun ilk olarak kullanılacağı model 2016 Impreza olurken, 2025’e kadar bu platforma sahip araçların üretimine devam edilecek.

  2016’dan 2025’e kadar kullanılacak olan platform, gelecek düşünülerek tasarlandı. Subaru’nun genel araç performansında bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük iyileştirme olarak nitelendirilen platform, yüksek performansın ötesine geçen, duyguları harekete geçiren bir “dinamizm hissi” verecek. Yeni platformun dünyanın en yüksek güvenlik seviyelerini karşılaması da hedefler arasında. Aynı zamanda gelecekte elektrikli araçların yaygınlaşma öngörülerine de uygun olarak hem içten yanmalı hem hibrid hem de elektrikli otomobillere yönelik tasarım konseptine uyumlu.

  Subaru tarihinin en büyük genel performans evrimi

  Yeni platform, doğrudan hislere hitap eden ve benzersiz yumuşaklıkta ve konforda bir sürüş sunan, tamamen olağanüstü performans ve özelliklerle desteklenen yeni bir sürüş tecrübesini mümkün kılıyor. Özellikle yeni platform, Subaru’nun dinamiklik hissini 3 farklı alanlarda daha da pekiştirecek: “Düz hat stabilitesi”, “Gövde rijitliği ve akustik” ve “Konfor”.

  subaru-yeni-global-platformunu-tanitti.j

  Düz hat stabilitesi

  Yeni platform, aracın gövdesinde ve şasisinde sağlamlığı büyük ölçüde artırıyor (mevcut modellerde %70’ten %100’e varan bir artış) ve süspansiyon sisteminde önemli gelişimler sağlayıp daha düşük bir ağırlık merkezi elde ederek sürücülerin aracı istedikleri gibi, bütünüyle kontrol edebilmelerine olanak sağlayan son derece hassas bir yol tutuşu sunuyor. Sürüş esnasında gereksiz hareketlerin ortadan kaldırılmasıyla aracın yol yüzeyine tutmasını sağlayarak, geleceğin otonom araçlarındaki yüksek düz hat stabilite ihtiyacını ön planda tutan bir seyahat performansı sunuyor.

  Gövde rijitliği ve akustik

  Geliştirilmiş çerçeve yapısı ve parçalar arasındaki daha güçlü birleşme noktaları yeni platformun aşınma dayanıklılığını mevcut modellere göre %70 oranında artırıyor. Bu, rezonansı ve bükülmeyi tüm gövdeye yayarak direksiyon, zemin ve koltuklardaki titreşimi büyük ölçüde azaltıyor. Araç sınıfının ötesine geçen bir sessizlik sağlıyor.

  Konfor

  Yeni platform, süspansiyon bağlantısının sağlamlığını artırarak aracın gövdesini eğriltmeden süspansiyonun eğimini yükseltiyor ve yol yüzeyi ne kadar engebeli olursa olsun yumuşak ve konforlu bir sürüş sağlıyor. Yeni platformda, arka stabilizatör doğrudan gövdeye monte edilerek aracın gövde eğimi mevcut modellere kıyasla yüzde %50 oranında azaltılıyor.

  Otonom Sürüşe Hazır

  Subaru’nun yakın dönemde piyasaya sürdüğü ve sektördeki en gelişmiş güvenlik sistemlerinden biri olan EyeSight da yeni Subaru Global Platform’a uyumlu olarak geliştirilmeye devam edilecek. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ve 360 derece güvenlik sağlayan yeni Subaru modelleri yakın gelecekte günlük hayatımıza dahil olması beklenen otonom sürüş yani kendi kendine gidebilen otomobillere katılacaklar.

  Dünyanın en yüksek güvenlik seviyelerini karşılayacak

  Düşük Ağırlık Merkezi: Yeni platform mevcut modellerden 5 mm daha alçak bir ağırlık merkezi sağlıyor. Sağlamlık konusundaki büyük gelişimler ve süspansiyon sisteminin evrimiyle birlikte, bu daha düşük ağırlık merkezi her zamankinden daha sağlam bir sürüş tecrübesini mümkün kılıyor ve yüksek performanslı spor otomobiller seviyesinde olağanüstü bir kıvraklık sağlayarak engellerden kaçma becerisi sunuyor.

  Güvenlik: Çarpma esnasında daha verimli bir enerji sönümlendirmesi sağlayan çerçeve yapısı ve sıcak presleme yöntemiyle üretilen malzemeler de dahil olmak üzere yüksek dayanımlı çelik levhaların daha fazla kullanılmasından doğan güçlendirilmiş gövde dayanıklılığı sayesinde, darbe enerjisi emilimi mevcut modellere kıyasla %40 oranında iyileşiyor. Platform güç açısından daha fazla gelişim ve yeni malzemeler öngörüyor ve 2025 yılında bile dünyanın en yüksek çarpma güvenliği oranlarını sunmaya devam etme potansiyelini taşıyor.

  İçten yanmalı, hibrid ve elektrikli araçların tümüne uygun

  Yeni platform tüm Subaru modelleri için tek bir tasarım konsepti sunacak. Tüm araç türlerinin temel özelliklerini bir seferde planlamak ve bu temel özellikleri farklı modellerin ihtiyaçlarıyla uyum sağlayacak ve esnek bir biçimde ayarlamak tüm Subaru serisini güçlendirirken, şirketin her bir modelin güçlü yanlarından faydalanarak yeni modeller geliştirmesine de olanak sağlayacak.

  Yeni konsept, bir tasarım konseptinin yalnızca içten yanmalı motorlara değil, aynı zamanda hibrid araçlara, Plug-In-Hibrid (Şarj edilebilen) araçlara, elektrikli otomobillere ve gitgide daha fazla talep görecek olan diğer alternatif güç ünitelerine de uyum sağlamasına olanak verecek.

  Tek tasarım konseptine dayalı gelişim, zengin bir model yelpazesi geliştirmek ve bundan doğan tasarrufları, ürünleri daha rekabetçi kılabilecek Ar-Ge personeli ve tesislere aktarmak için kullanılabilecek. Birden çok model için tek platform kullanımı sayesinde, geçmişteki gibi farklı fabrikalarda araç üretmek yerine tek bir üretim tesisinde üretimi mümkün kılacak. Bu Subaru fabrikalarında ve ortak şirketlerde üretim verimliliğini artıracak. Yeni tekleştirilmiş tasarım konsepti aynı zamanda Japonya’daki iki fabrikada ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Subaru of Indiana Automotive tesisinin tek bir hatta birden çok farklı modelin ortak üretiminin gerçekleştirmesini kolaylaştırarak küresel üretim sistemini daha da esnek bir hale getirecek.

  Bu faydaları sunan Subaru Küresel Platformu, 2016’da piyasaya damga vurması beklenen yeni nesil Impreza’dan başlayarak bundan böyle tüm Subaru araçların geliştirilmesinde kullanılacak. Yeni Impreza konsepti, 23 Mart 2016 tarihinde New York Otomobil Fuarı’nda gösterilecek.

  Kaynak

  • Beğen 1

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş

  Arkadaşların fikirlerine saygı duyuyorum. Fakat firmalar milyon veya milyarlarca  yatırım yapıyor araçları ve sistemleri geliştiriyor. Biz toplum olarak hepsini tek kelimeyle çöpe atıyoruz.

  Eminim ki subaru bu sistemleri geliştirirken insanların kaygılarına cevap verebilecek nitelikte bir teknoloji geliştirmiştir. Çünkü sistemin temelleri ne olursa olsun, bütün teknolojileri insanlar tarafından tercih sebebi olabilmek için üretiyorlar. 

  Hedef kitle insanlarsa  kaygı ve beklentileri muhakkak önemlidir.

  Bu yorumu paylaş


  Yorum bağlantısı
  Diğer Sitelerde Paylaş


×
×
 • Yeni Oluştur...