Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Lastik Basınç Sensörü Tamir Seti


MazdaClubTR

2. Nesil Mazda 3 lerde sık karşılaşılan bir problem lastik basınç sensöründeki sibobun kırılması. Bu sorunu gidermenin yollarından biri tamir setleri. Bu setler iki çeşit. Bir tanesi büyük tip sensörlerde bulunanlar için vidalı olanı, ikincisi de küçük tip sensörlerde bulunanlar için vidasız olanı.

Aşağıdaki resimden de görebileceğiniz gibi büyük tip sensörlerde vidalı ve yukardan yerleştirilen bir sibop mevcut. Küçük tip olanlarda ise yandan yerleştirilen vidasız model

IMG_2138.thumb.JPG.f99acf3edc3b0c5246bb0

Tamir kitinin içinden sensör dışındaki tüm ihtiyaçlar ( conta, vida, sibop kapağı v.s. ) çıkıyor. Bu sebeple uygun seti alıp lastiği ve sensörü söktürmek yeterli. Sensör söküldükten sonra tamir kitini yerine takmak ise oldukça kolay ve kısa bir işlem.

Her iki setteki sibop farklılıklarını aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Dikkat edileceği gibi birisividalı diğeri ise vidasız. Vidalı olan eski tip sensörler için geçerli. Servis bunların 2011 öncesinde gelen araçlarda kullanıldığını söylüyor. Diğeri ise yeni tip. Küçük boyutu ile balansın daha kolay yapılabilmesi sebebi ile değişime gidildiğini tahmin ediyoruz.

IMG_2139.thumb.JPG.23f2f992b6b4b3240ee2b

Aslında yaptığımız denemelerde vidasız tipin de vidalı sensörlere olduğunu görüyoruz. Lastik üzerinde denemediğimiz için net bir şey söylememiz zor ama uymaması için çok da sebep görünmüyor.

Daha detaylı bilgiler elde ettikçe bunları bu doküman içerisinden paylaşmaya devam edeceğiz.

Burak tarafından düzenlendiKullanıcı Yorumları

Tavsiye Edilen Yorumlar


Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...