Jump to content

Tüm Etkinlikler

Bu akış otomatik yenilenir     

 1. Son Saat
 2. Mazda ve Ford Tumble (Takla) Kapakçıkları ve Valfi

  O zaman seni beklemedeyim abi. Yorumlarına göre ben de bir ara girişirim o işe o zaman. Supercharger a da bi el at madem hazır herşeye el atıyorsun.
 3. 2. Nesil Mazda 3 P0303:00-26 Misfire Detected

  Stock subaplar Vialle lpi ile 70k gitti. İşin tuhaf kismi, subap değiştiren arkadaşların çoğunun egzoz supapları bitik, benim ise emme supapları daha çok haşat olmuş. Bu arada rektefiyeci stock gaydlari değiştirmeye gerek duymamış. Supsanin gaydlari, elimde mevcut. İhtiyacı olan arkadaş varsa özeli yesillendirsin. Orta yolu buluruz. @S.Halilduru Eyvallah, teşekkürler. Neyse ki mutlu son oldu.
 4. Bunuda kullandık fayda etmedi Bunuda kullandık fayda etmedi garantiden değişim istiyecez
 5. Hocam ben bu ürünle gıcırtıdan kurtuldum koltuğun alttan ve fermuarlarını aç uzana bildiğin in yerlerde sık
 6. Bugün
 7. Ben de öyle hatırlıyorum. Servise gittiğimde bir işlem yapmışlardı. Ama çok uzun süre geçti üzerinden ne yapıldığını hatırlamıyorum.
 8. 2. Nesil Mazda 3 P0303:00-26 Misfire Detected

  konuya bak masal gibi okudum Geçmiş olsun.
 9. 1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

  Yok abi ne kasnağı kasnak fiyatı 970 TL + KDV 1150 lira mı ne şaka gibi yaa kasnağıda sordum dinçkayaya 170 lira falan dedi sadece bilya 206 TL + KDV çüş ki ne çüşşş
 10. 1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

  İki bilya arasında ki farkı söyleyeyim sana, araçtan çıkacaklarda 'nsk japan' yazacak, senin aldıkların 'nsk poland'. O 240 TL'lik fiyatın sadece bilya değil de bilyali avara kasnak fiyatı olmasını umut ediyorum. Yok değilse de 'çüşş' diyorum.
 11. 1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

  @quiteguide Aynen abi hallettik çok şükür ankara dinçkayadan sipariş ettim tanesi 13 TL , bu arada mazda yetkili servisinde çalışan bir arkadaşımı aradım hemen gitti depodan aldı parçaları ölçtü kumpasla hem avara bilyasını hemde gergi kasnağını söküp içindeki bilyayı ikiside aynı ölçüde =) servis fiyatı 240 TL biz aldık 13 TL
 12. 1. Nesil Mazda 3 Otomatik Şanzıman Yağı

  Çok iyi oldu bu, takipte olacağım teşekkür ederim.
 13. 1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

  O zaman bana gönderdikleri bilyada yanlış bir etiket vardı. Hallolduguna sevindim.
 14. Mazda ve Ford Tumble (Takla) Kapakçıkları ve Valfi

  Subap değişiminde, manifoldu sökerken 'enjektor-nozzle- yanma odası' arasında ki yakıt geçişi saglayan hortumlardan birinin deforme olduğunu gorduk. Nereye sıkıştıysa, yarıya kadar büzülmüş, üzerini pense ile sıkmış gibi. Ne kadar ayar yapsak da, son zamanlarda ltft'nin 14.8 de çakılı kalmasının & aracın fakire düşmesinin sebebi de sanırım bu hortumdu. Bugün LPG taktirdigim yere durumu anlattım. Merkezden 1 m kadar hortum temin edilip, bütün enjektörlerin hortumları 10 güne kadar degistirecegiz. Konuyla ilgisi; manifold tekrar sokulecek. O ara, özel bir sökme prosedürü yoksa bu zamazingolari cikartabilirim. @Zealot un dediği gibi özellikle yüksek devirlerde rahatlama olacağına inanıyorum. Hepsini geçtim, sabahları o irrite edici sesden kurtuluruz en azından.
 15. 1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

  @Ilgaz-p Sağolasın hocam verdiğin bilgi için fakat bizim araçlar 2. nesil aynısı mıdır ben bilemiyorum. Ayrıca biz bu gergi kasnağını değiştirmeyeceğiz 100.000 bakımında sadece içindeki rulmanı değiştiricez. ( Benim kasnakta herhangi bir ses uğultu gıcırtı vb. olaylar olmadığı için gerek görmüyorum) Serviste bu parça komple değişiyor 1150 TL çekiyorlar malesef ki :/
 16. 1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

  Gergi Bilyasının 1. nesil için parça kodu Gates T39103 Orjinal Kod Zj01-15-980B
 17. 1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

  Bu fiyatları zaten Haldız verdi hatta termostatı bile değiştiricez dediler ne alaka anlamış değilim. Diğer servislerin hiçbirisi termostat değişimi ile ilgili birşey söylemezken Haldız termostatı değiştiriyoruz önlem olarak dediler. Onlarda bir garip :/ V kayışının bilyasını değiştirmek yerine hiç problem olmamasına rağmen önlem olarak kasnağı komple değiştiriceklerini söylediler. Ayrıca işlem yaptıracağım tüm parçaları temin ettim sayılır yetkili servisten alacağım parçalar hariç ( filtreler , şanzıman yağı vs. ) Eğer işçilik fiyatında da uçuk rakamlar söylemezler ise yetkiliye yaptırabilirim bakım kampanyasını bekliyorum. @Mazda41 Sana usta önerim yarımca sanayii sitesinde motor mekanik yürüyen aksamların için Gülünce Oto ( Japoncu dersen herkes bilir ) , Elektrik aksamları için yine aynı yerde 2 blok geride Elektrikçi Remzi Usta var ben ikisinide denedim sonuçtan memnun kaldım. zaten diğer dükkanlar bomboş dururken söylediğim dükkanın kalabalığından anlarsın iyi usta olup olmadığını. Japoncuda "Bırak abi arabayı yaparız" tarzında yaklaşım yok kafasına göre sökme takma yok oturup önce fikir alışverişinde bulunabiliyorsunuz Halil ustayla veya İbrahim ustayla hangi parçaları orjinal alman gerektiğini vs. anlatıyorlar. Eğer önemli bir parça ise elinde olan muadil parçayı bile sen zorla istemedikten sonra takmıyor usta kalitesi var anlayacağın en azından benim için. Kocaelide bende bir çok usta gezdim kaliteli usta bulmak hakikaten zor o konuda hemfikiriz. @quiteguide Abi bu arada Sabit bilya ve Gergi bilyasının ölçülerini aldım. 17 x 40 x 12 ikiside aynı dediğini gibi NSK markası.
 18. Mazda ve Ford Tumble (Takla) Kapakçıkları ve Valfi

  çıkarmak istersen bitane emme manifold contası lazım... faydası olur mu : 6000 devirden 7000e kadar faydası olabilir... alt devirlerde pek bir şey değişmez.. alt devirlerde hava sürtünmesi az zaten.. amaç türbülans yapıp yanma verimini veya atık gazların bileşimini değiştirmek.. neyse burada, sistemde başka bir darboğaz varmı onada bakmak lazım. sistem kendi içerisinde en zayıf halkanın hızında çalışıyor. mesela gaz kelebeği emme manifold kapakçıklarından daha fazla darboğaz yapıyorsa.. kapakçıkları sökünce birşey değişmez. ama tam tersi herşey rahat ve bir tek bu kapakçıklar varsa, kesinlikle rahatlama olacaktır. bunu mazda6 da açıkça tecrübe ettik.. coldair intake ve headers dan sonra gözle görülür derecede güçlendi .. öyle ki 165-170 hp lere yaklaşmıştır.. belki de şimdi bu kapakçıklara takıldık, sökme vakti geldi.. ama artık uğraşamıyorum vaktim olmuyor. istanbula gelirseniz tecrübe edebilirsiniz müsait olunca konu ile ilgili daha uzun yazarım..
 19. Yeni Mazda 3 SkyActiv Karşılaşılan Arızalar

  Ciddi bir kaza riski taşıyorsunuz bence bir an evvel aracı servise götürün. Tahminim yazılımsal bir sıkıntı olduğu yönünde.
 20. Dün
 21. Mazda ve Ford Tumble (Takla) Kapakçıkları ve Valfi

  Onlar vida yerleri sanırım abi. Mazda ile ilgili çok resim yok. Ford ile mazda motorları aynı olduğundan ford resmi daha çok bulunuyor. Valla faydalıysa bidaki haftasonu çıkartırım da, kesin bilgi bulamadım hiç. @Zealot Ufuk ustam ne der bu duruma?
 22. 1. Nesil & 2. Nesil Mazda 3 V Kayışı Ölçüleri

  abi sana tavsiyem en ucuz Kocaeli Mazda Haldız fiyat verecektir yaptırma gitme ben dizel aracımı yaptırdım yeni ustalar Mazda'nın değil arabanın a'sından anlamıyor diğer servisleri de ben sizin gibi aradım hem Kocaeli'de olmam hem de ucuz fiat vermesi cezbetmişti parça stoğu sorgulamadan arabayı söküyorlar (deneme yanılma yoluyla).
 23. Mazda ve Ford Tumble (Takla) Kapakçıkları ve Valfi

  Çok gereksiz bir zımbırtı. Bilmeyen, arac ısınana kadar subaplar bitmiş zanneder. Ben aracı zaten motor isinana kadar hareket ettirmiyorum, ha 1-2 dk erken ısınmış yada geç ısınmış. Bozulan kapak varsa, kapanmayan yani olaya bak sen. Yeteri kadar hava giremeyeceği için sorunu motorda ara, subaplarda ara. Son resimde ki 8e kadar işaretli kısım ne Mutlu? Elaman birşeyler sökmuş herhalde, 5 numara bayaa canını sıkmış.
 24. Yeni Mazda 3 SkyActiv Karşılaşılan Arızalar

  Arkadaşlar merhaba. 6 aydır kullanmakta olduğum Mazda 3 2017 Dizel makyajlı aracimda daha önce de yaşamış olup fakat önemsemedigim bir durumu bugünde maalesef yaşadım. Rampa aşağı iner vaziyette kırmızı ışıklar da durmak isterken frene yavaşça basmama rağmen araç kızaklama yaptı ki son an da önde ki araca vurmaktan kurtuldum el freniyle müdahele ederek. Kırmızı ışıkta o sürede ayağım frende ama inanılmaz şekilde gaza basiyormuscasina motordan ses geldi ve sonra park konumuna alıp tekrar d konumuna alarak hareket edebildim. Bu durum bir kez daha benzer şekilde başıma geldi düşük hız da kırmızı ışığa yaklaşma sürecinde yine kizaklama yaparak fren tam olarak cevap vermedi. P konumuna alip frene biraz sert basınca çok gürültülü bir ses geliyor.. Önümüzde ki ay 6 ay bakımı var ancak o zaman servise gösterebilirim. Bilgisi olan arkadaşların yardımcı olmasını rica ediyorum..
 25. Hepinizin malumu. Bizim araçlar neden motor soğukken biraz dizeli andıran sesli (takırtılı) çalışıyor diye aklımıza gelmiştir. Çoğu markada değişken subap zamanlaması (Toyota VVTI, Honda VTEC, BMW Vanos, vs...) emme subaplarının açıklıklarını (açıldığı yükseklik) değiştirirken Mazda ve Ford'un ortak üretimi olan bu DuraTec motorlarda emme subabının yükseklikleri değişmemektedir, her zaman sabit bir açıklıkta açılmaktadır. Bu nedenle yanma verimini artırmak, motor soğukkenki emisyonları azaltmak için Ford ve Mazda da çözümü emme manifolduna gelen havanın hızını artırarak türbülansı artırmakta bulmuş. Manifold girişini bir kapakçıkla büyük oranda engelleyerek emilen havanın daha da hızlanması sağlanıyor. Hızlanan havanın türbülansı arttığı için de manifolda püskürtülen yakıt ile daha iyi karışması ve yanma verimin artması sağlanıyor. Peki bu durum nasıl sağlanıyor? Motor 63 dereceden soğukken ve motor devri 3750 rpm e kadar bu kapakçıklar kapalı bulunmakta. Motor 63 dereceden sıcaksa veya motor devri 3750 rpm den fazlaysa kapakçıklar kapatılıyor. Aşağıdaki resimden de görebilleceğiniz gibi kapakçıkların ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. Bu sistem emme manifoldundaki vakum sistemi sayesinde en sağda da görebileceğiniz bir valf ile çalışıyor. Soğuk motordaki faydası olumlu tarafı. Bir de negatif tarafı var mı acaba? Fakat bu kapakçıklar ortadan menteşeli olması nedeniyle kimileri kapakçık tam açık olsa dahi hava akışını kısıtladığı görüşünde. Yurtdışı siteleri araştırırsanız bu kapakçıkları çıkartanlar hiç de az değil. Kimisi arabanın hızlanması iyileşti, rahatladı derken; kimisi de orta, düşük bant tork azaldı diyor. Fazla km.lerden sonra bu kapakçıkları tutan kare profil metal çubuğun yatakları aşındığından aşırı titreşim oluşturabiliyor. Sökenlerin olumsuz bir geridönüşleri yok. Eğer siz de sökecekseniz arıza lambasının da yanmasını istemiyorsanız vakum hattını, selenoid valfi çıkarmadan sadece metal çubuğun, yatakların ve kapakçıkların çıkarılması gerekiyor. Sistem çalışmaya devam ediyor, fakat mekanik bağlantı olmadığından bir katkısı olmuyor. Valf ve vakum hortumu sökülürse araç bunu algılıyor ve bununla alakalı motor arıza ışığını yakıyor. Ayrıca eğer tumble valf ile ilgili bir arıza ışığı da yakarsa bu kapakçıklar sürekli açık pozisyonda kalıyor. Siz ne dersiniz faydalı olur mu bu kapakçıkların çıkartılması, motorun hava alışını rahatlatır mı. Ayrıca PCV (Positive Crankshaft Valve) iptali ve boğaz kelebeği topraklama uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz. Buyrun tartışalım.
 26. Mazda CX-3 Yakıt Tüketimi Artışı

  Cevap tek. Aktif rejenerasyon yapıyor aracınız. Mazda dizellerde dpf temizliği sık yapılıyor ve yapılırken aracın yakıt tüketimi muazzam değerlere çıkıyor. Rampa aşağı inerken bile 1,9lt anlık yakıt tüketimi görebilirsiniz
 27. Ah abilerim siz benim clio ya binseniz cildirirsiniz araç 2017 model 21.000 de
 28. 1. Nesil Mazda 3 Otomatik Şanzıman Yağı

  mayısın başlarında kampanya başlar mazdaclubtr sitemizden ve mazda.com.tr den kampanya duyurusunu takip edebilirsiniz
 1. Daha fazla etkinlik yükle
 • Seçtiklerimiz

  • Güncellenen 2018 Mazda CX-3'ün galası 28 Mart'ta New York Otomobil Fuarı'nda gerçekleşti.
   • 8 yanıt
  • Mazda, tüm dünyada SKYACTIV Teknolojileri ile çığır açan yeniliklerini duyururken Türkiye’de de faaliyetlerine son hız devam ediyor. Bu gelişmelerin en sonuncusu Mazda Eğitim Merkezi (Mazda Training Center)...
   • 13 yanıt
  • Geçen hafta, bir otomobil tutkununun "ölmeden yapması gereken test sürüşlerinden" birini otomobil gazetecisi olarak gerçekleştirdim.
   • 11 yanıt
  • Mazda VISION COUPE Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında düzenlenen 11. Yıllık Otomobil Tasarımı Gecesi’nde “Yılın Konsept Otomobili” ödülünü kazandı.
   • 0 yanıt
  • Mazda ve Toyota firmaları birleşerek MTMUS ( Mazda Toyota Manufacturing, U.S.A. ) firmasını ortak girişim sistemi ile 2021'de Alabama Amerika'da üretime başlamak için kurdu.
   • 2 yanıt
 • Son Güncellenen Durumlar

  • Ekrem Usta RX-8

   Ekrem Usta RX-8  »  Demarcus

   teşekkürler Burak bey. tekrar tüm müslüman aleminin kandili kutlu olsun
   · 0 yanıt
  • Ameros

   Ameros  »  Zealot

   Merhabalar hocam
   hocam mazda 2005 sedan manuel araca dediginiz vanos u nereden bulabilirim varmı bildiginiz bir yer 
   saygılar
   · 0 yanıt
  • blackcone

   blackcone  »  İlhan

   İlhan abi merhaba. Yukarıdakinin konunun fotoğraflarına ulaşma şansımız varmıdır acaba?
   · 1 yanıt

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×