Jump to content

Tüm Etkinlikler

Bu akış otomatik yenilenir

 1. Bugün
 2. Kapı kumandalarından otomatik açılıp kapanmada sorun yok.Akü değiştikten sonra anahtarlıktan kapanıp açılma işi olmuyor. Ama bir daha deneyeyim bakalım. Ekleme: Simdi asagi inip kapilari tekrar kontrol ettim. Sol arka kapinin otomatik acilmasini ufaklik bozmus. Onu tekrar programlayinca kumanda sorunsuz calisti. Tesekkurler
 3. şu işlemi yapınca oluyor diye biliyorum. Benzer şekilde akü bitince de otomatik cam fonksiyonunu geri getirmeye de yarıyor. (6'larda camı bir parmak indirip tekrar kapatıp, bir saniye sonra ikinci tık sesi gelene kadar bekleyip tuşu bırakmak yeterli)
 4. Hort Akü değişimi yaptıktan sonra uzaktan kumanda ile camları açıp kapatamıyorum. Kumandadan açma kapama için nasıl programlandığını bilen var mı?
 5. Debriyaj merkezine ulaşmak için arabayı parçalara ayırmak mantıklı gelmedi bana Daha kısa bir yolu vardır mutlaka.
 6. Dün
 7. DonQuichotte

  Mazda 3 BK Kaput açma kolunu sökme?

  Kaput açma kolunu aynı gün sökmüştüm. Her yerde tırnağa alttan ulaşılabildiği yazılmış ancak kolun üstünden, tam ortadan düz uçlu tornavida ile tırnak ve panel arasına girilince, kol çok rahat çıkıyor. İdeali, panelin arkasından girilmesi, zira tırnak, önden arkaya doğru geçmeli, ancak kolun çıplak halini görmeyen birinin bunu yapabileceğini sanmıyorum. Tekrar yapacağım için, o zaman fotoğraflayacağım. Sökmüşken, gösterge paneli aydınlatma şiddetini ayarlayan düğme de tam temas etmiyordu, onu da temizledim, diğer düğmeleri de. Bu düğmenin döner yapılması, tamamen estetik amaçlı, zira aslında tek kademeli bir anahtardan ibaret, döner düğme yerine basmalı bir anahtar bile olabilirmiş. Paneli sökme nedenim, debriyaj üst merkezini değiştirmek içindi. Ancak onda da akü kutusu engeline denk geldim, zira akü kutumun üstündeki kolun sağındaki somun açılmadı, paslandığı için altındaki sabit vida da dönüyor artık. Kolu eğdim, aküyü çıkardım, ancak kutu tabanındaki somunlar, pastan görünmüyor neredeyse, 10 numara lokma veya anahtar büyük gelirken, 9 numara sığmıyor. Yağmur da başladığı için erteledim. Dremel veya benzeri bir yolla kesip yenilemem gerekiyor.
 8. Geçen hafta
 9. maviay99

  Kaza sonrası sigorta sorunu

  Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Çok yardımcı olacak bana.Bugün yeni gelişme oldu. Servis Ankara'dan yan sanayi bulmuş expere sunacak bakalım ne cevap gelecek. Experin cevabını bana iletin dedim bekliyorum. Tabi bu kadar bekledikten sonra experin cevabı ne olursa olsun maddi manevi tazminat hakkım varsa sonuna kadar gidicem. Bu arada bu Ertan sigorta denen firmayı biraz araştırdım tam bir facia memnun kimse yok. Değer kayıplarını bile aylarca sonra ödeyen merdiven altı bir firma. Haklarını arayan insanlara hakaret bile var.
 10. paarthurnax

  cx-3 fren balatası öneri

  Servisten parça çıkış prosedürü nasıldır, parçanın başka servisten edinilmesi ile servisin direkt olarak müşteriye vermesi arasında fark var mı bilmiyorum. Muhtemelen kâr amacıyla başka servislerden parça temin edip size vermek mi istemiyorlar diyerek günah almak istemiyorum. Burada bazen İstanbul veya Ankara'ya soralım diyorlar. Bazense aciliyeti olmayan bir sarf malzeme olunca genelde benim kendim almam için yönlendirme yaptıklarını da gördüm. Olması gereken tabi sizin dediğiniz gibi. Kendim parça teminatı ile uğraşacaksam yetkili servisin ne anlamı kaldı derler...
 11. paarthurnax

  Kaza sonrası sigorta sorunu

  Öncelikle geçmiş olsun. Sizin veya yolcularınızın canı yanmasın, gerisi teferruattır. Sigorta muhtemelen süreci uzatarak sizi bıktırmaya çalışıyor olabilir. Hasar sonrası tamir için ihtiyaç duyulan parçaların bedelinin tamamını, işçilik bedelini ve sizin tekrar açacak olduğunuz değer kaybı davası sonrası aracınızın maddi hasar sonrası olası bir satışta kaybedecek olduğu değeri, kaza raporunun yeniden incelenmesi sonrası belirlenerek tarafınıza iletmek zorundalar. Karşı taraf sigortasını en düşük matrahtan yapmış olsa bile kaza başına toplamda en az 60 bin liralık ödemeyi sigorta yapabilir. Bu sene sanırım bu rakam en az 100 bin lira olmuştu. Parça hususunda ise, eskiden sigorta parçanın yan sanayi muadili varsa onu temin edip takabiliyordu. 3 yaşından eski araçlarda ise öncelik yan sanayi parça olup bulunamazsa orijinal parça temin ediliyor. 2021 yılı danıştay kararı ile birlikte buna karar veren kişi araç sahibi olup, "Eşdeğer parça, yan sanayi parça ya da orijinal parça fark etmeksizin hangi parçanın takılacağı konusunda hak sahibi, araç sahibidir" (Kaynak: Eşdeğer Parça Uygulaması ve Koşulları | Eşdeğer Parça Değişimi (sigortam.net) ) Yani bu durumda mantıken parça bulunamaması gibi bir şey olamaz. Yan sanayi bulunsa bile sizin bunu reddedip orijinal parça temin ettirme hakkınız var. Gerekirse Mazda Avrupa deposundan veya Hiroşima'dan o parça getirilir. Pandemi zamanı bile en fazla 2-3 hafta bekleyip 80 model Mazda'nın parçasını getirtebiliyorken şu an bu sürecin gereksiz yere uzatılmasına gerek yok. oem (orijinal üretici fakat mazda logosuz) veya geniue (orijinal servis parçası) temin edilip süreç ilerletilir. Muhtemelen siz hukuki süreç ile baskı kurmadan pek hızlı ilerleme niyetinde değiller.
 12. Cümleten selamünaleyküm. Mazda 6 sahibiyim Yaşadığım bir mağduriyeti buradan duyurmak istiyorum. Ekimin 16 sında maddi hasarlı bir kaza yaşadım. Araç kaza sonrası çalışmadı beyinle ilgili dendi neyse çekici ile servise indirdik sol far sol çamurluk ve tampon hasar aldı kusurun hepsi karşı tarafa verildi. Süreç başladı. Karşı tarafın sigortası mafre. Aralık ayına kadar parça incelemesi falan filan derken sabrım taşınca mafreyi aradım beni Ertan sigorta ya yönlendirdi onlarda topu servise attı. Servise gittim onlarda parçaları içeride bulamadık dışarıya bakıyoruz mafre çok çamur firma yarı parayı sizden ister gibi farklı hikayeler anlattı. Far ve tamponun yurt dışı maliyeti 38 bindi o tarihte. Ertesi gün bir avukata sordum öyle bişey yok hepsini karşılamak zorunda dedi bunun üzerine servise baskıyı arttırdım ve servisle geçen onca yazışma sonunda Ertan sigortanın cevabı toplam 6 bin civarı bir rakam verebiliriz olmuş . Hukuki yolllara başvurma kararı aldım. Özet olarak anlattığım bu konuda siz ne düşünüyorsunuz değerli fikirlerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.
 13. effect

  cx-3 fren balatası öneri

  Ben bulunduğum yerdeki yetkili servise sorarım onlar kendi arasında çözmeli bu tür problemleri, birbirlerini arayıp parça temini etmeli, müşteri olarak biz uğraşmamalıyız bu tür şeylerle. Büyük ihtimalle Türkiye'ye parça temininde sorun yaşıyorlar. Mazot filtrem de 10 bin bakımı yaptıktan 3,5 ay sonra gelmişti. Birde ona ayrıca fiyat farkı ve işçilik vs. ödemiştim. Bu gibi durumlar müşterileri mağdur ediyor. Hakem heyetine başvursam haklı çıkar bedel iadesi alırım ancak vaktim yok. Personel ilgili elinden geleni ediyor ancak Mazda parça tedarik konusunda sıkıntılı. Balataları dün özel bir serviste değiştirdim bosch marka önermişti yetkili servis bende bosch marka taktırdım.
 14. AKayhan

  Hummer EV Pickup

  Aktör Arnold Schwarzenegger 2017 senesinde Kreisel Electric firmasına özel yaptırdığı dünyada ilk olan elektrikli bir Hummer satın almış. Şimdi General Motors 3 elektrikli motora sahip, yaklaşık 1000 hp gücünde, 0 - 90 km/h ivme süresi 3.3 saniye olan, $108,700 başlangıç fiyatıyla Hummer EV pickup piyasaya sürüyor. Makale ve 3 adet foto aşağıda. The Hummer EV Pickup Edition 1 Is a Beast on Wheels | Barron's (barrons.com)
 15. paarthurnax

  cx-3 fren balatası öneri

  Trabzon, Ankara veya İstanbul servislerine de sordunuz mu? kargoyla oralardan getirtebilirsiniz. Ben genelde sarf malzeme edinirken sorun olmamıştı fakat yürüyen aksam ile ilgili bir malzemeyi İstanbul Merser'den getirtmiştim. Garantiyi etkileyeceğini sanmıyorum. Yan sanayi olarak trw, akebono, blueprint, bosch ve ferodo marka balatalar kullanabilirsiniz.
 16. effect

  Mazda CX-3 Uyarı Lambalarının Yanıp Sönmesi

  benimki bu kadar basitti sonra servise sordugumda konsoldaki usb girişlerine şarj aleti takılmaz diye uyardılar zaten. çakmak girişine aparat alıp ona takmak lazım. yoksa arabanın beynine elektrik aksamına kısadevre yaptırrabiliyor.
 17. proksima01

  Mazda CX-3 Uyarı Lambalarının Yanıp Sönmesi

  Sorunun bu kadar basit olduğunu sanmıyorum.
 18. Öncelikle herkese selamlar iyi günler dilerim. Aracımda özellikle park ederken ve park yerinden çıkaren frene bastığımda hafif sesler geliyor sanırım balatalarım bitiyor, birkaç ay önce 10 bin bakıma servise gittiğimde balataların inceldiğini söylemişlerdi 3 bin km daha götürür isterseniz değişelim demişlerdi, kalsın dedim. Şimdi ses yapmaya başlayınca değiştireyim dedim ama serviste balata yok maalesef, gümrük sorunları vs.. dediler yakın zamanda da gelmeyecek. Kısacası dışarıda taktırmam gerekli, bana önerebileceğiniz bir balata markası var mı acaba, yılın 8 ayı soğuk iklim şartlarında (4 derece ve altı) kısa mesafe şehir içi sürüyorum. Daha önce servis dışında aracı bir yere götürmedim ama mecburen dışarıda değişmem gerekecek bir problem olur mu acaba? Araç garantisi aralık sonunda bitti 5 senesi doldu. Bundan önce 1 kere serviste değişmişti balataları sanırım 30 bin km'de idi. Şu anda 63 bin km de. Teşekkür ederim.
 19. effect

  Mazda CX-3 Kızdırma Bujisi

  Bu durumu bende fark ettim, Çözümü şu şekilde, özellikle soğuk havalarda bunu mutlaka yapın. >> Frene basmadan start düğmesine 2 kere 1 saniye ara ile basın, 1. ilk kontak 2. kontak için. Bir süre bekleyin (yaklaşık 3 saniye) göstergelerde hava sıcaklığı derecesi gözükecek bir iki saniye kadar yanıp sönecek hava sıcaklığı derecesi sonra sabit yanık kalacak. O andan itibaren frene basın ekranda yeşil anahtar işareti yanacak 1-2 saniye böyle yeşil anahtar ışığı yanık bekleyin (araç çalışmak üzere olduğunu anlayacak ve ortam koşullarına göre gerekirse enjektör ısıtacak) ardından start tuşuna basıp motoru çalıştırın göreceksiniz ki ısıtma helezonlarının turuncu ışığı 1 saniyeliğine yanacak. Bunu yapmadan (yarım kontak ve frene basıp beklemeden) direkt frene basıp aracı çalıştırırsanız bu ışığı hiç görmeyebilirsiniz, araç daha ortam koşullarını algılayamadan aracı çalıştırmış oluyorsunuz. Bu durum hava sıcakken çoğu zaman olmayabiliyor (ben hiç olduğunu görmedim sıcakken). Yani yukarıdaki adımları yapsanız da turuncu buji ısıtma ışığı yanmıyor. Ancak soğuk havada (4 derece ve aşağısı) bunu yaptığınızda özellikle sabah ilk çalıştırmada yandığını göreceksiniz. Bu sene Erzurum'da aracı kullanmaya başladığımda bunu fark ettim. Deneyerek buldum.
 20. effect

  Mazda CX-3 Uyarı Lambalarının Yanıp Sönmesi

  Benzer bir problemi ben de yaşadım, araç dümdüz yolda giderken birden uyarı lambaları yandı ve güç kesti, sorunun kaynağı aracın USB girişine taktığım bozuk telefon şarj kablosu idi telefonumu şarj ederken usb yi direkt aracın usb girişine takıyordum kabloda kısa devre yapınca araç bu şekilde oluyordu. Ögrendim ki çakmak girişine şarj adaptöru takıp telefonu oradan şarj etmek gerekliymiş aksi takdirde bu gibi sorunlar olabiliyor.
 21. Bende bekliyorum Forscan diye bir program varmış ince ayarlar yapılabiliyormuş onu yapabilen birisi var ise yanınada giderim yeterki işimizi çözebilelim
 22. Merhaba arkadaşlar, Mazda 3 BK kasanın makyajlı modeli olan 2009 modelinde, direksiyon altındaki paneli sökmeye çalışıyorum ancak OBD2 konnektörünü nasıl ayıracağımı bir türlü bulamadım. Sadece bir yerde yazıyla belirtilmiş, onu denedim, pek işe yaramadı. Zaten nedense youtube vs gibi yerlerdeki Mazda 3 araçlarla neredeyse tamamen farklı. Esasen debriyaj merkez silindirini değiştirmeye çalışıyorum, her yerde alt panelin sökülmesi gerektiği yazılmış veya gösterilmiş ancak bu araçta alt panel, sadece bir kapak ve onun altında, pedalların üzerini tamamen kaplayan ve tüm ön panel boyunca uzanan esas panel var. Bu arada ne OBD2 portuyla, ne de debriyajla ilgili herhangi bir sayfaya, japancars ya da partsouq sitelerinde erişemedim, kılavuzlarda yok sanki. En azından bir resmini görebilseydim, el yordamıyla bir şeyler yapabilirdim. "Piç kasa" olarak tabir edilen ve bu yüzden hakkında pek bilgi bulunmayan bir araç almış olmanın dezavantajını yaşıyorum. Güncelleme: Portun, önden-arkadan fotoğraflarını çektim. Ön taraftan, kısa kenarlardan önde olandaki tırnak esnek, tornavidayla esnetilince arkaya doğru çıkıyor. Şimdiki sorun da kaput açma kolu. Haliyle onun da bir kılavuzu, videosu, hatta resmi ve hatta parça kodu bile yok. Bana ait olmayan Megane ve BMW 5'in ön panellerinde sökmediğim yer kalmadı, bir kez bile bu denli zorlandığımı hatırlamıyorum, zira ikisinde de hiç özellikle gizlenmiş veya üreticisinin endüstriyel tasarımında olmadığı halde araç markası tarafından eklenmiş herhangi bir bağlantı elemanına bir kez bile denk gelmedim.
 23. öncelikle herkese merhabalar. 2016 - 2017 model power sense cx-3 almak üzereyim. en iyi yardımı kullanıcıların yapacağını düşünüyorum. Araç alırken donanım olarak en dolusunu almak isterim hep. Ancak power sense ile power sense plus arasında çok fiyuat farkı var. Donanım olarak ne fark var? Birinci sorun bu. Diğer sorumsa, 2016 ile 2017 power senseler arasında ne fark var? mesela direksiyondaki tuşlar değişik. Tuş Sayısı az. Direksiyonun sol altında bunulan kontrol panelinde kör nokta tuşu yok. Acaba tuşun göreviini başka bir yere mi aktardılar? Yoksa özelliği mi kaldırdılar? Aydınlatırsanız sevinirim. Kuralları net bilmiyorum hatam varsa uyarırsanız sevinirim. Ve son olarak almalı mıyım? Alacaksam ne almayım?
 24. bu konuda sitemizde bu konularda çok tecrübeli ve bilgili arkadaşlar var, size destek vereceklerini umuyorum.
 25. Daha Önce
 26. Katil Balina

  3. Nesil Mazda 3 Aks Körüğü

  hocam burayı gördüm ama stokta yok diyor maalesef, mazda parça ile iletişime geçeyim bakalım, teşekkürler
 27. Leanback

  3. Nesil Mazda 3 Aks Körüğü

  Hayırlı olsun, dışarıda yaptırmak Mazda için her türlü mantıklı. Borusan bile eski otomobillere %25 indirim yapıyor, bizim dümdüz 5w-30 yağ kullanan, parçaları gayet ucuz Mazda'lar 3500tl'ye çıkıyor servisten. Kendileri bilir. Aks körüğü burada https://parcadolu.com/carparts/mazda/3-bm/p5y1/aks-korugu/ Bir de mazdaparça websitesi var, burada da ufak tefek parçalar bulunuyor, https://www.mazdaparca.com/
 28. Valla tebrikler hocam ben hic bukadar arastirmamistim. Guzel bilgiler.
 1. Daha fazla etkinlik yükle
 • Seçtiklerimiz

  • Mazda 3 TCR
   Japon otomobil üreticisi Mazda'nın, Mazda3 adlı hatchback modelinin yeni jenerasyonunda performanslı özel bir versiyonun gelip gelmeyeceği çok konuşuldu. Bugün böyle bir versiyon geldi, fakat tam anlamıyla beklenen araç bu değildi. Çünkü söylentilere konu olan performanslı Mazda3, bir yarış otomobili değil de trafiğe çıkabilen hızlı bir hatchback şeklindeydi.
   • 7 yanıt
  • Motor secenekleri  1.5, 2, 2.5 lt benzin ve 1.8 lt turbo dizel. Muhtemelen Avrupa pazarina 1.5 lt ve 1.8 dizel gelecek. Onemli bir yenilik, ilk defa AWD modeli mevcut olacak. Turkiye'ye gelir mi emin degilim. Yeni Skyactive-X motor ise 2019 da satisa cikiyor.

   Resimler de Hatchback'teki gri rengin ismi "Polymetal" grisi imis bu arada
   • 162 yanıt
  • Mazda MX-5 Mekanik Parça Değişiklikleriye Hissedilir Derecede Fark Yaratacak
   Kısa süre içerisinde Japonya satışları başlayacak olan 2019 Mazda Miata MX-5, altyapı olarak gözle görülür değişim barındırıyor.
   • 22 yanıt
  • CX-5 ile insanlığın bilinen ilk tapınağına gittik
   CX-5 ile insanlığın bilinen ilk tapınağına gittik
   • 4 yanıt
  • Bir karede farklı iki hayat
   Bir karede farklı iki hayat
   • 1 yanıt
 • Son Güncellenen Durumlar

  • jimmypage

   jimmypage  »  quiteguide

   Merhaba, 
   Nevşehir'e yeni atanan birisi olarak, sizinle tanışmak isterim. Gördüğüm kadarıyla burada fazla Mazda kullanıcısı yok. Bilgilerinizden de oldukça istifade ettim, bu hususta da teşekkür etmek isterim. Özel mesajınız kapalı olduğu için buradan yazıyorum. Umarım yanlış yapmıyorumdur. Cevabınız olumlu ise bana mesaj ile ya da emrelbasi@gmail.com adresinden dönüş yapabilirseniz iletişim bilgilerimi paylaşabilirim. 
   Değerli bilgiler için teşekkür ederim. 
   Saygılar
   · 1 yanıt
  • Tekkurşun

   Tekkurşun  »  Onur

   arkadaşım merhaba,
   forumda da benzer konular vardı ama bir konuda görüşünüzü almak isitiyorum
   2009 model mazda 6 düz vites aracım var şimdilik memnunum.
   yanlız  şanzıman vites oranları çok kısa uzun yolda rahatsız ediyor. 6. vites dişlisini  yada diferansiyel  dişlisini (son dişili oranını) daha küçük bir dişliyle değiştirmek istiyorum. sizce yapılabilir mi.
   tavsiye eder misiniz.
   teşekkürler
   · 0 yanıt
  • Tekkurşun

   Tekkurşun  »  Zealot

   usta selam aleyküm.
   2009 manuel mazda 6 aracım var memnunum.
    şanzıman yanlız vites oranları çok kısa uzun yolda rahatsız ediyor. 6. vites dişlisini  yada diferansiyel  dişlisini (son dişili oranını) daha küçük bir dişliyle değiştirmek istiyorum. sizce yapılabilir mi.
   tavsiye eder misiniz.
   teşekkürler
   · 0 yanıt
×
×
 • Yeni Oluştur...