Jump to content

Tüm Etkinlikler

Bu akış otomatik yenilenir     

 1. Bugün
 2. umut hancı

  3. Nesil Mazda 3 Ön Fren Balataları Değişimi

  Değiştirilmelisin üc ay kadar önce bende değiştirdim. Servisler bu konuda genelde sen istemediğin sürece bişey demiyorlar. 30 bin de dehiştirdim
 3. Dün
 4. abcsefa

  Yeni Mazda 3 Los Angeles Otomobil Fuar'ında Tanıtıldı

  Türkiye’de ne zaman görmeye başlayacağız net bir tarih var mı?
 5. Tarahumara

  Yeni Mazda 3 Los Angeles Otomobil Fuar'ında Tanıtıldı

  Makedonya gezisi sırasında Üsküp'te Mazda bayisi önünden geçerken dayanamadım girdim içeri. Test sürüşü yapacak zamanım yoktu fakat aracı kurcalayıp birkaç fotoğraf çektim.
 6. NeW3

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Motoru da ona göre yapacan asfalt ağlayacak
 7. Katil Balina

  3. Nesil Mazda 3 Ön Fren Balataları Değişimi

  benim araba 72 binde 3 defa fren balatası değişti ama sanırım hidrolik hiç değişmedi.
 8. Orjinal kiti takmak istiyorsanız 70 versiyona geçmeniz lazım. Yukarıdaki işlemleri 56 da iken yaparsanız, üst versiyonların hepsinde tekrar yükleyebilirsiniz. Yeni versiyona geçtiğiniz yüklediğiniz tweakler silinecektir ama yukarıdaki işlem, size tekrardan yükleyebilme imkanı sunacaktır.
 9. tansu87

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Bundan çift yapacan, 10 numara olur
 10. tansu87

  Araç İçi Kamera Sistemleri

  Diğer kameralardan bahsettim hocam. Bunda zaten kutu içinden çıkıyor hepsinde vardır illa ki. 2 tane hem de
 11. Sorun hangi radyoların iyi çektiğinde değil. Eski araçlarımda istanbul’da tüm radyoları cızırtısız dinliyordum. İstanbul’da 0.20 frekansta bir radyo kanalı var ve buna rağmen fiat punto’da bile kusursuz radyo çekimi alıyordum. Ama aynı yerde yaşamama rağmen mazda’da da radyolar cızırtılı. Her ne kadar çoğunlukla spotify kullansam da arada radyo da iyi oluyor.
 12. Mutlu Tekir

  Ön Park Kamerası Montajı

  Montajı tamamladım sonunda bugün arkadaşlar. Yaptığım devre bu şekilde. 12V röle(20tl), RCA çoklayıcı 2 dişi-1 erkek (10 tl), park butonu (1dolar aliexpress) ve kamera (65tl, öneri yukarıdaki mesajlarda) gerekli. Ön kameranın montajını, nasıl kabloyu içeri aldığımı anlatmıştım. Bu mesajda ise devreyi anlatacağım. Çalışma mantığı basitçe 2 kameranın video bağlantısını çoklayıcı aracılığıyla birleştirip 2 kamerayı aynı zamanda çalıştırmayıp görüntü almaya dayalı. Çünkü 2 kamera da aynı anda çalışsa gelen 2 video birbirine karışacak, görüntü bozulacak. Multimedyamın tetik (reverse) kablosu, tetiklendiğinde kameraya güç veren kırmızı artı (cam power) kablosu ve de multimedya açıldığı gibi sürekli güç veren anten (ant) kablosu bulunmakta. İşin enteresanı multimedya, vitesi geriye aldığımı canbustan anlayıp otomatik olarak ekranı açıyor. Yani tetik vermeden, vitesi geriye aldığımda geri görüş kamerasına (cam power) kablosu aracılığıyla gidiyor. Geri vitese aldığımda bir tetik alabileceğim yer olmadığı için ben de tuşla 2 kamera arasında gel git yapmayı düşündüm ve uyguladım. Butonu açtığımda röleyi çalıştıracak şekilde ayarladım öncelikle. Daha az kafa karıştırması için üstteki devre çiziminde çakmaklık dedim. Siz de herhangi bir güç kaynağını kullanabilirsiniz. Ben de elimin altında multimedyadan sürekli güç veren anten kablosu olduğu için bunu kullandım. Bu kablodan sonra buton, ve butondan sonraki kabloyu da rölenin + ve in girişine (ek kabloyla) bağladım. Böylece butona bastığımda röle otomatik olarak çalışacak ve tetiklenecek. Ön kamera görüntüsünün ekrana gelmesi için de multimedyanın tetik girişine (reverse) 12v uygulanması gerekli. Maksat burada sistemi geri vitese takıp geri vites ampulu yaktığını sandırıp geri görüş kamerasını gösterdiğini zannettiriyoruz. Halbuki biz bu röle aracılığıyla ön kamerayı da gösterebiliyoruz. Bu nedenle reverse, multimedya ekranının açılabilmesi için de butondan sonra rölenin hem + hem in kısmına bağladığımız kabloyu bu reverse kablosuna da bağlıyoruz. Rölenin 2 pozisyonu 3 ayağı bulunmakta. NO (Normalde Açık devre), COM (iletişim), NO(Normalde kapalı devre). Tetik yokken ya da röleye güç uygulanmıyorken COM-NC uçları kısa devre, COM-NO uçları açık olmakta. Fakat çalışırken tetik verdiğimizde COM-NO uçları kısa devre olur, COM-NC uçları ayrılır. Buradan COM ucuna multimedyadan kameraya güç veren kabloyu (cam-power) bağladım. NC ucuna geri görüş, NO ucuna ön görüş kamerasının kırmızı kablolarını bağladım. Röle çalışmazken yani park butonuna basılmazken arka kamera çalışıp görüntü aktarmaktayken, butona bastığım zaman güç akışı ön kameraya geçmektedir. Çalıştığını doğruladıktan sonra butonun yeri için vites trimini söküp park sensörü delme aparatı sayesinde matkapla deldim ve tam oturdu. Bağlantılarını yapıp yerine taktım ve sonuç. Aşağıda butona basmadan önce ve sonraki görüntüleri görebilirsiniz. Videosu
 13. karabatak

  mazda 3 1.6 dynamic

  merhabalar, istanbul ve çevre illerden 2005-2006 model satmayı düşünen var mıdır?
 14. Mutlu Tekir

  3. Nesil Mazda 3 Ön Fren Balataları Değişimi

  kesinlikle her şeyin bir ömrü vardır. değiştirmezlerse de isteyiniz.
 15. ozgur35

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Yok ben aracı 2016 da bayıden aldım taktırmıstım egzozu alır almaz
 16. Erdierdi

  3. Nesil Mazda 3 Ön Fren Balataları Değişimi

  Fren hidrolik değişimi kitapçıkta 40.000 km de bir değişim yazıyor. Servis hiç değiştirmedi. Değiştirilmeli midir?
 17. FM radyolarin (tuner) kalitesini belirleyen 2 önemli parametre vardir. Bunlar FM sensitivity ve FM selectivity olarak adlandirilir. FM sensitivity (hassasiyat) radyonun zayif istasyonlari çekebilme yetenegidir. FM selectivity (seçicilik) radyonun ayarlandigi frekansin hemen yakininda bulunan istasyonlardan etkilenmemesi özelligidir. Araç radyolarinda maalesef bu parametreler verilmedigi için bir radyonun ne kadar iyi veya kötü oldugunu anlamamiz pek mümkün olmuyor. Halbuki ev radyolarinda (yani ev için yapilan tunerlerde) bu degerler açik olarak verilir, böylece tüketici ne derece kaliteli bir tuner alacagini bilir. Aslinda olmasi gereken de budur. Anten konusuna gelince, yukarida da belirtildigi gibi bir araca orijinal tasariminin disinda bir anten takmak pek zahmetli bir istir. Tavani delmeniz ve tavandan kablo çekmeniz gerekir ki bunlar çok kolay olmayan islemlerdir. Halbuki bir ev tunerine yeni bir anten takmak son derece kolaydir. Cihazin arkasindaki anten girisine yeni anteni baglarsiniz, o kadar. Ben Izmir'de FM 88.0 MHz dinliyorum. Son derece iyi çektigini söyleyemem ama o kadar kötü de çekmiyor. Bazen hemen yakinindan yayin yapmaya çalisan bir istasyon (korsan?) benim istasyonumu bozabiliyor ama bu nadiren gerçeklesiyor. Benim önerim bos bir vaktinizde genel olarak yasadiginiz bölgedeki istasyonlari bir yoklayin. Bunlardan sadece güçlü olanlari hafizaya alin, problemli olanlari hiç almayin. Tabii sizin müzik zevkinize hitap eden istasyonlardan bahsediyorum. Uzun bir yola gittigimde ise ben radyo ile pek ugrasmayip CD dinlemeyi tercih ediyorum. Her sehirde hangi istasyon(lar) var, bulmak zor geliyor.
 18. quiteguide

  Araç İçi Kamera Sistemleri

  Bir arkadaşın aracına taktık, jelatin mevcut.
 19. NeW3

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Bende de var damla çıkışlı , iş yerinden arkadaşım sırf o sesi dinlemek için arabaya ben çalıştırdıktan sonra biniyor.
 20. tansu87

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Mazda “yeni” o sene tüm mazdalara galiba krom mazdaspeed uç takmış. sende de var. Sesi çok hoş
 21. tansu87

  Araç İçi Kamera Sistemleri

  Diğerlerinde var mı bilmiyorum da kutudan elektrostatik jelatin çıkıyor. Önce cama onu yapıştırıyorsun. Ama yapışkanla değil. Kendiliğinden yapışıyor. Kamerayı da onun üstüne. Yani kamerayı sökeyim desen hiç iz kalmadan anında alıyorsun.
 22. ozgur35

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Çalıstırınca dışardayken egzozdan guzel ses gelıyor.
 23. quiteguide

  Araç İçi Kamera Sistemleri

  10 numara bir kamera. Montaji kolay, kamera sırıtmıyor, görüntü ve ses kalitesi çok iyi, anında resmi & videoyu telefona aktarmak çok işlevsel. Aracımda multimedya olmasaydı, ön amblemin içine oturan kamera yerine bunu alırdım.
 24. tansu87

  Araç İçi Kamera Sistemleri

  Aliexpress’ten mai 70 pro aldım. Sd kart olmadan 300 liraydı. Alırken de şüphem vardı, bakan “o zarfların içinden çıkanlar neler neler” demişti ama ürün 2 haftada hiçbir kargo-gümrük ücreti ödemeden elime geçti. Bugün de taktım. Hattı sigorta çoğaltıcı ile kutudan aldım. Kameranın usb kablosu oldukça uzun ve giriş yönü doğru seçilmiş. A sütunundan geçirip tavan döşeme boşluğundan geçirip dikiz aynasının kutusunun içine sokarak kabloyu kameraya ulaştırdım. Şöför mahalinden kamera gözükmüyor bile bence iyi oldu
 25. Merhabalar, aranıza yeni katıldım. Bende CX-3 aracım için Android Auto kit düşünüyorum. Antalya Servis deneyiminiz oldu mu? tavsiye eder misiniz? yada başka servis tavsiyeniz var mıdır?
 26. NeW3

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  ilk arabam mazdaydı, sonraki de mazda oldu ve yüksek ihtimalle bir sonraki de mazda olacak nedir bu mazdadan çektiğim? onun yüzünden başka araba binemiyorum. Mazdakolik oldum çıktım.
 1. Daha fazla etkinlik yükle

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
 • Yeni Oluştur...