Jump to content

Tüm Etkinlikler

Bu akış otomatik yenilenir

 1. Bugün
 2. İlhan

  2. nesil mazda 3 yakıt sorunu

  Abi sadece bu söylediğim durum Mazda araçları için geçerli değil. Piyasadaki yeni nesil tüm fosil yakıtlı araçlar için geçerli. Günümüzün tüm yeni nesil otomobilleri artık çok az yakıt sarf ediyor. Düşük emisyon ve yakıt sarfiyatı açısından yapılabilecek belki son hadde geldi otomobil firmaları. Ama ülkemizde her şeyde olduğu gibi yakıtında birim fiyatı aldı başını gidiyor. Şimdi gelir seviyemiz, alım gücümüz ve yakıtın birim fiyatı olması gereken adaletli makul bir fiyat olsaydı bu başlık açılır mıydı ? Bilmiyorum Allah sonumuzu hayır eğlesin diyeceğim ama...
 3. Leanback

  3. Nesil Mazda 3 Kullanıcı Yorumları

  Hocam motorlar ne yazık ki torpido gözüne gözlük koyar gibi koyulamıyor. Mx5'deki 1.5 bizdeki 3'lerdeki motorun aynısı değil, uzunlamasına konumlu, manuel şanzıman ve arkadan itiş için yapılmış bir paket. Üstüne 6 ileri otomatiğe de uyarlamak için mühendislik çalışması yapılması lazım, bu ülkede 5 tane araba satacak diye? Bu kadar kısıtlı satış adedi beklentisi ile simkart'ı entegrasyonunu kabul etmemiş adamlar, böyle bir şeyi dünyada hiçbir marka yapmaz. 2009 yılında Mercedes yaptı (C180k 1.6) burası için ama Tr'de ciddi bir 1.6lt altı Ötv desteği vardı, o dönem 1.6 D sınıf premium yoktu, müthiş bir talep vardı, 1.8 motora da sadece destroking yapıp daha küçük kasnak takarak 1.6 yaptılar, sonuçta marka da Mercedes idi, kamyonlarla da sattılar. Uzakdoğulu ufacık üretici eski bir atmosferik motoru entegre edip yılda 34 adet satış planlıyoruz, 650bin tl başlangıç lansmanı japonya üretim falan Herşey aleyhte. Bu tip ülkeye özel bir çalışmayı yapacak olsa VW yapar, halihazırda 1.6 dizelleri var grubun başka markalarında, ona rağmen Golf'e uygulanmıyor, hele Passat'ta tekrar gelse yine ne biçim satacak belki ama yapmıyorlar. Öyle motoru koydum taktım, söktüm çıkardım gibi kolay değil çünkü bu işler. Hybrid, plug-in hybrid vs bunları geliştirmek Toyota'ya ait. 1 günde 15 tane ayrı elektrikli otomobil duyurdu adamlar, hemen hepsinin teknolojisi ve altyapısı Mazda'ya gelecek. Ortağı bu konuda böylesi uzman iken kendilerinin ayrıca çalışması asıl israf olur. Skyactiv-x dediğin gibi boşa kürek çekme oldu. Bu da Mazda'nın suçu değil, emisyon skandalları sonrası tüm standartları baştan yazılan ve birden içten yanmalı motor karşıtı haline gelen Avrupa birliği komisyonunun yol açtığı nihai sonuç. Ha yine satıyor Avrupa'da en çok tutulan ünite ama öbür marka eski boktan bir motora, koca bir pil takıp, yan tarafa da fiş atıyor (örneğin Ford'un şu sıralar yaptığı gibi), havadan geçip gidiyor emisyon testlerini. Yol vergisi düşüyor, katma değer düşüyor. Toplam paket çevreci veya değil pek kimsenin umru değil bu geçiş dönemi keşmekeşinde. Özetle Mazda'nın bilerek yanlış yaptığı veya yapabilecek iken yapmadığı bir şey yok aslında. Biz yanlış ülkedeyiz. En azından Ötv matrahlarının 1600cc altı olarak değil de 2000cc altı yüzde dilimler olarak kademelendirilmesi şart Mazda'nın bu ülkede varolabilmesi için. Diğer markalar için de seçenekleri birden çok zenginleştirir böyle bir değişim.
 4. tansu87

  3. Nesil Mazda 3 Kullanıcı Yorumları

  İyi işte mazda 3’de 1.5 koyup getirebilirdi yani. Soldan direksiyonlu olarak. Mazda artık bir şeyler yapmalı. Skyactiv-x’e harcağı bütçeyi hibrit veya plug-in hybrid’e harcasaydı çok daha iyiydi. Boşa kürek çekme oldu biraz
 5. Dün
 6. tüm camları tek tek her bir kapıdaki düğmelere basılı tutup aç açıldıktan sonra 5 saniye daha basılı tut sonra kapat. kapandıktan sonra 5 saniye daha basılı tut ve bekle... bu işlemi 4 cam içinde yap. düzelir. benzin ibresi için de tek seferde en az 150 tl lik benzin alırsan düzelir.
 7. HasariVarmi.com

  Mazda6 2997 akü deisimi

  Merhabalar ! akü değişimi yapıldıktan sonra, elektrik düğmeleri yeniden tanıştırılması gerekebilir. Bu tip araçlarda elektrik kesintisi olmadan akü değişimi yapmak gerekir.
 8. Geçen hafta
 9. kendi Göstergenizde bi chip gibi bişey var onun yeni göstergeye takılması lazım
 10. AKayhan

  2. nesil mazda 3 yakıt sorunu

  Kesinlikle katılıyorum.
 11. İlhan

  2. nesil mazda 3 yakıt sorunu

  50 Litre yakıtlar 500 Km yol gidiyorsunuz dersek, 100.-Km'de 10 Litre yakıt sarf etmiş oluyorsunuz. Klasik Atmosferik motorlu ve otomatik vites bir araç için normal yakıt sarfiyatı. İşin özü sorun aracınızın yakıt sarfiyatında değil. Sorun aracınızın sarf ettiği yakıtın birim fiyatında! Son zamlardan sonra trafikteki araç sayısı her geçen gün azalıyor. Trafik sorununu bu şekilde çözecekleri kimsenin aklına gelmezdi sanırım.
 12. (euro5 olan BL için söylediklerim) Kalkışta gaza basmayın. Belli bir kavrama aralığında araç zaten kendisi gaz veriyor. Değişik bir frekansı var, tam o ara siz de gaz verdiğiniz zaman devir birden 2.500 devre atlayabiliyor. (siz aslında 1500-1700 devirlik gaz veriyorsunuzdur bu anda) Bu devir atlaması kavrama anında olursa ani kalkış olabilir ama debriyaja belli aşamada basılı olduğu için genelde boşa gaz verme şeklinde olur. Normalde 1.vitesi aşırı hantal ve aşırı sınırlandırılmış gaz tepkisi var aracın. 1. viteste kalktıktan sonra ayağınız debriyajda değilken ıslak zeminde dip gaz yapın normal hızlanır kolay kolay patinaja düşmez, aynı hareketi 2. viteste yapın direk patinaja kalır. Ama atlama sıçrama şeklinde bir hareket olmaz normalde. Debriyaj basılıyken veya yarım debriyajken birden bağırır motor söylediğim durumda. O an gazı bırakır veya debriyaja bi tık basarsanız kesilir kendi verdiği gaz. Bu söylediklerimden farklı şekilde cereyan ediyorsa olay, debriyaj pedalı üzerindeki switch in konumunda veya switchin kendisinde sorun olabilir. Hız sabitleyici açıkken debriyaja ne kadar bastığınızda sistemin iptal olduğuna bakın, pedala 0,5 civarında basıldığı an hız sabitleyicinin turuncuya dönmesi lazım. En basit kontrolü böyle yapabilirsiniz. Euro 4 lerde alt ve üst konumlu olarak iki sensör vardı debriyajda, euro5 lerde tek sensör. O sistem daha iyi ve stabildi, kavrama aralığını da ölçtüğü için. Her zaman yapmadığı için; anlatınca insanların aklına başka şeyler geldiği için vs.. bu konudaki derdinizi anlatmanız biraz zor. İlk aşama kalkışta gazla kalkmayın, garip gelebilir ama çok dik yokuş olmadıktan sonra bir çok eğimli yolda dahi gaza basmadan dur kalk yapıyorum. Pedal sensör konumunu ayarladıktan sonra çok nadir yapsa da gaz vermemeye alıştım, İstanbul trafiğinde gazsız dur kalk da rahat oluyor.
 13. ISF

  3. Nesil Mazda 3 Kullanıcı Yorumları

  Vay be üzüldüm içim bir kötü oldu..
 14. Leanback

  3. Nesil Mazda 3 Kullanıcı Yorumları

  Sadece MX5 var 1.5 litre olarak.
 15. jamesjay

  Motor Sürekli Sıcak Çalışıyor

  Radyatörde pek sorun olacağını düşünmüyorum zira dediğim gibi geçirgenliği çok güzel şu an ve içi temiz. Radyatörün önünde araca sabit başka bir ızgara olduğu için fiziksel deformasyon mümkün değil gibi. Termostat bu modellerde kullanılan bir Japon markasının ve 82 derecede açıyor diyor üzerinde. Orjinali de 82 derecelikti.
 16. Mutlu Tekir

  2. nesil mazda 3 yakıt sorunu

  12.5 lt/100 km lpg ile normal, lpg ile benzindeki tüketime göre %20 fazla yakar. Benzinde kullansanız da 10.5 lt/100km yakacaktır. E zaten bu aracın şehiriçi verisi 9.6 lt/100 km. Ben de şehiriçi 13.5 lt lpg yakardım. Uzun yolda benzinle 600, taş çatlası 650 km gidebiliyordum 90 sabit gitmeme rağmen.
 17. Acaba atmosferik benzinli bir araçtan geçtiniz de gaza biraz fazla basıyor olabilir misiniz?
 18. Mutlu Tekir

  Motor Sürekli Sıcak Çalışıyor

  20 senelik araç için devirdaimin değişim istemesi mümkün gözüküyor. Kontrol edildi mi? Radyatörün verimi düşmüş olabilir, kanatçıklar yoldaki çakıllardan yamulmuş ya da arası dolmuş olabilir. Termostatı değiştiniz ama belki yine geç açıyor olabilir, orjinale yakın kalitede mi takılan termostat?
 19. tansu87

  3. Nesil Mazda 3 Kullanıcı Yorumları

  Mx5’te 1.5 motor yok mu? Üretimde olan
 20. jamesjay

  Motor Sürekli Sıcak Çalışıyor

  Selamlar dostum. Antifrizli sulu karışım var.
 21. Öncelikle Selamlar Arkadaşlar.Aracım Çalışırken Hiçbir Vitese Geçmiyor.Stop Halinde Sorun Yok.Merkezlerdemi Yoksa Baskı Balatadamı Sorun Olabilir Acaba ? İyi Çalışmalar. Not: Aracın Motorunu Temizletip Taktırdım.Balata Ters Takılmış Olabilirmi Acaba ? Balatanın Orta Göbeğinin Uzun Kısmı Şanzıman Tarafına Bakılı Takıldı.
 22. Zealot

  Motor Sürekli Sıcak Çalışıyor

  araçta su mu var antifirz mi
 23. Leanback

  3. Nesil Mazda 3 Kullanıcı Yorumları

  @ISF Mazda 3 zaten gelmeyecek Tr'ye, eski kasasının da üretimi çoktan durmuştu, sitede unuttularsa girip kaldırmışlardır bir ara. Mazda 2'ler geldi bir ara ama onların da 2021'i gelmedi sanıyorum, zaten son üretilen araçlardı. MX-5 satıyorlar tek tük. Mazda 3'ler soldan direksiyon olarak sadece 2.0 motor ve üstü üretiliyor, bu yüzden buraya getirip satamazlar, diğer modeller komple 2.0 motor üstü zaten. "Mazda europe" olarak Türkiye'de bulundukları için Avrupa'dan çıkmadıkça burdan da çıkmazlar ama artık satış işi bitti tabi ki. Ssangyong vs gibi tek tük araç getirip satan ve birkaç büyükşehirde servis hizmeti veren bir tabela markası oldular maalesef.
 24. Yetkili servise danışın, aracınızı kullansınlar, başka aynı model-motor araçlarla kıyaslayın. Bir problem mi yaşıyorsunuz yoksa kısa bir kavrama aralığından mı muzdaripsiniz anlaşılacaktır. Benzer sorunu 98 model 1.6 manuel Polo'da görmüştüm, çok keskin bir kavrama aralığı koymuşlar debriyaja, araç çok hafif (900kg), motor da alt devirlerde çok dolu olunca ya araba fırlayıp gidiyordu, ya da stop ediyordu. Ancak bu atmosferik haliyle canlı, gaz telli falan eski tip bir araç olduğu için anlık tork veriyordu neticede, sizde böyle bir durum yok, bu yüzden zaten dizeller yumuşak kavrar ve kalkar aslında. Debriyaj merkezi ile alakalı bir sorun da olabilir.
 25. gedikpasha

  Mazda 3 Skyactive- Tüm arıza ışıkları yanıyor

  Aracı 10. denemede falan çalıştırabiliyorum. Freni algılamadığı için frene basıp düğmeye basın hatası alıyorum. Fren Müşürü arızalı gözüktü yurtdışından fren müşürü sipariş edildi henüz gelmedi. Müşürden dolayı arıza ışıkları tetikleniyormuş.
 26. ISF

  3. Nesil Mazda 3 Kullanıcı Yorumları

  Selamlar Mazda nın sitesinde mazda 3 ün resimleri ve tanıtımını tamamen kaldırmışlar sebebini bilen var mı ? Daha satışı yapılmayacak anladığım kadarı ile.. Mazda 3 ü satamayacaksa bay ne satacak ? Bilemiyorum ama sanırım TR den çıkmayı düşünüyorlar ...
 27. Teşekkürler teknik ve detaylı bilgilendirmeniz için.Çok farklı araçlar kullandım ama dediğim gibi çok sevdiğim Mazda 3 üme hala alışamadım.Size şöyle ifade edeyim: Ayağımı debriyajdan çektiğimde çok dikkat etmesem aracım önümde yakın olan bir araç varsa ona çarpabilir.Bunu önlemek için debriyajla akıcı ve yumuşak kalkış yapmak çok zor oluyor ve dediğim gibi 26 senedir her gün manuel araç kulllanan biri olarak aracımın kalkışlarında sallama yaşıyorum zaman zaman. Teşekkürler.
 1. Daha fazla etkinlik yükle
 • Seçtiklerimiz

  • Mazda 3 TCR
   Japon otomobil üreticisi Mazda'nın, Mazda3 adlı hatchback modelinin yeni jenerasyonunda performanslı özel bir versiyonun gelip gelmeyeceği çok konuşuldu. Bugün böyle bir versiyon geldi, fakat tam anlamıyla beklenen araç bu değildi. Çünkü söylentilere konu olan performanslı Mazda3, bir yarış otomobili değil de trafiğe çıkabilen hızlı bir hatchback şeklindeydi.
   • 7 yanıt
  • Motor secenekleri  1.5, 2, 2.5 lt benzin ve 1.8 lt turbo dizel. Muhtemelen Avrupa pazarina 1.5 lt ve 1.8 dizel gelecek. Onemli bir yenilik, ilk defa AWD modeli mevcut olacak. Turkiye'ye gelir mi emin degilim. Yeni Skyactive-X motor ise 2019 da satisa cikiyor.

   Resimler de Hatchback'teki gri rengin ismi "Polymetal" grisi imis bu arada
   • 162 yanıt
  • Mazda MX-5 Mekanik Parça Değişiklikleriye Hissedilir Derecede Fark Yaratacak
   Kısa süre içerisinde Japonya satışları başlayacak olan 2019 Mazda Miata MX-5, altyapı olarak gözle görülür değişim barındırıyor.
   • 22 yanıt
  • CX-5 ile insanlığın bilinen ilk tapınağına gittik
   CX-5 ile insanlığın bilinen ilk tapınağına gittik
   • 4 yanıt
  • Bir karede farklı iki hayat
   Bir karede farklı iki hayat
   • 1 yanıt
 • Son Güncellenen Durumlar

  • S.Halilduru

   S.Halilduru

   30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.  🇹🇷🇹🇷🇹🇷
   · 0 yanıt
  • Zebercet

   Zebercet  »  İlhan

   üstadım size ulaşmak istiyorm akıl alacağım.
   · 0 yanıt
  • TuNaa

   TuNaa  »  quiteguide

   merhaba az önce sizin paylaşımınızı gördüm arka led reflektörler için link e tıkladım bozuk her yerde arıyorum ama bulamıyorum tam olarak ne diye geçiyor?
   resim koyamadım 
   · 0 yanıt
×
×
 • Yeni Oluştur...