Jump to content

Tüm Etkinlikler

Bu akış otomatik yenilenir

 1. Dün
 2. Fatih karanlık

  2011 mazda 3 arka taraftan gelen ses

  Arkadaslar denge cubugu lastikleri, arka z rotlar, on sag tabla ve z rot, sanziman takozu degisti yine ses kesilmedi.aracinda boyle bir ses gelenler bunlari degistirmesin sorun cozulmuyor
 3. Geçen hafta
 4. Leanback

  Ravenol FL22 Antifiriz Hakkında

  @g3z3g3n1616 Motorunuz 2.0 litre sanırım, aşağıdan şanzıman ve ülkeye göre kapasitelere bakabilirsiniz.
 5. g3z3g3n1616

  Ravenol FL22 Antifiriz Hakkında

  Bu tabloya göre 50/50 olmalı. Toplam kaç litre soğutma haznesi var Mazda 3 ün bilginiz varmı? Ona göre değiştireyim.
 6. Leanback

  Ravenol FL22 Antifiriz Hakkında

  https://www.ravenol.de/en/product/kuehlerfrostschutz/ravenol-hjc-concentrate-protect-fl22 Burada ürün detayı var, istenen donma derecesine göre distile saf su ile karışım yapmanız gerekiyor.
 7. AKayhan

  Bir Otomobilde Olması İstenen Özellikler

  AEB (Automatic Emergency Braking) otomatik acil durum frenleme sistemi bir aracın önüne insan veya herhangi bir şey çıktığında acil fren yaptıran çok önemli bir özellik. Kullandığımız Mazda 3 de AEB sistemine sahip. ABD'de Ulaştırma Bakanlığına bağlı NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) ulusal otoyol trafik güvenlik birimi yeni bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Bu yasaya göre ABD'de satılacak ağırlığı 10,000 pound'ın altındaki tüm araçlar zorunlu olarak 90 km/h altındaki hızlarda devreye girecek bir AEB sistemine sahip olacak. Bu yeni yasanın amacı trafikte yaralanmaları ve ölümleri azaltmak. Tüketici dernekleri bu yasayı uzun bir zamandır bekliyorlardı. https://tcrn.ch/43iDreo
 8. Leanback

  Ravenol FL22 Antifiriz Hakkında

  Saf su eklenmemesi gereken tiplerde üzerinde mutlaka "Do not add water" veya premix yazar. Sizin aldığınızda eğer yazmıyorsa ve arkasında ölçek şeması var ise istediğiniz donma derecesi korumasına göre su eklemeniz gerekiyor. Ancak 1:1 yazdığına göre bence 1'e 1 ölçek saf su/antifiriz hazır karışım olması lazım.
 9. 1-2 birimlik düşüşü anladığından değil de, tekerlekler arasındaki basınç farkından dolayı ışık yakar sistem. Çünkü bunlarda doğrudan basınç ölçümü diye bir şey zaten yok, basınç sensörümüz yok. ABS sistemi, tekerlek dönüş çapındaki milimetrik farklardan basınç kaybını anlamaya çalışıyor, onu da her bir lastiği her saniye kıyaslayarak yapıyor. Bu yüzden sizde ışık yakmasının sebebi büyük ihtimalle bir jantınızın topuk kısmından veya siboptan hava kaçırması.
 10. g3z3g3n1616

  Ravenol FL22 Antifiriz Hakkında

  5 lt RAVENOL 1:1 olanı aldım. Bu antifriz in kullanımi nasıl bilmiyorum. Kaç lt. antifriz kaç lt. saf su olacak, bilgisi olan varmı arkadaşlar lar?
 11. balans sorunu yoksa sorun yoktur hocam dert etmeyin.
 12. Cevabınız için teşekkür ederim. Başka bir lastikçiye de göstereceğim inşallah. Forumdaki incelemelerimde falken lastikler fiyat performans olarak tavsiye ediliyordu. Şimdi böyle şikayetler duymak açıkçası ürküttü beni.
 13. 2 barda uyarı verir. jantın tekrar kontrol edilmesi gerekiyor ya da büyük bir tesadüf söz konusu. ben lastikçiden her çıktığımda uyarı verirdi. ve bir iki tekrardan sonra sorun hallolurdu. büyük ihtimalle jant kontrolünde gözden kaçan bir sey var. diğer taraftan falken lastiklerle çok sorun yaşadım, hatta iki tanesini bir türlü balans tutmadığı için iade almışlardı, onu da tekrar kontrol ettirebilirsiniz.
 14. Cevabınız için teşekkür ederim. Her uyarıdan sonra resetleme işlemini yapıyorum. Dediğim gibi 1 hafta sonra tekrar uyarı alıyorum. Belirttiğim gibi kışlık lastikte de yeni aldığım yazlık lastiklerde de aynı durum söz konusu.
 15. Eğer henüz yapmadıysanız lastik basınç izleme sisteminin sıfırlanması (resetlenmesi) önemlidir. Bu prosedür araç kitabında sayfa 4-208'de anlatılıyor. Yöntem oldukça basit ama detayıyla uygulamak gerekir. Bu resetlemeden sonra sorun giderse endişeye gerek yok. Bence 2 psi normalde çok önemli olmayabilir ama yeni satın aldığınız lastiklerde aynı lastik 1 haftada sürekli bunu yapıyorsa bence o lastiğe iyice bakmak gerekir. Lastik garantisi bunlar için var. Ben olsam hep aynı lastiğin bunu yapmasını önemserdim çünkü ileride bu sorun daha büyüyebilir. Tabii sorun jant, vs de olabilir. Iki set lastiğiniz varsa bunu daha kolay anlayabilirsiniz. Her iki sette de hep aynı tekerlek sorun yaratıyorsa lastik yerine janttan da olabilir.
 16. Arkadaşlar aracım 2015 Mazda 3 power. Lastik ebatları 215/45/18. Aracı aldığımda üzerinde kışlık Falken lastikler vardı. Lastik havalarını 34 e ayarladıktan sonra 1 hafta içinde lastik basınç uyarısı alıyordum. Uyarı sonucu basınçları kontrol ettiğimde bir lastik 32 diğer lastiklerdeki basınçlar ise ayarladığım değer olan 34 çıkıyordu. Eksik olan havayı 34 e ayarladıktan 1 hafta sonra yine aynı durum tekrar ediyordu. Nasıl olsa yazlıkların zamanı geldi diye çok üstüne düşmedim. Yazlık olarak da hesaplı diye yine Falken tercih ettim. Bu haftada bir lastik basınç uyarısı alma durumum yeni lastiklerle de devam ediyor. Lastik, sibop ve jant kontrol edildi. Bir sıkıntı bulunamadı. Sorularım: 1) 2 birimlik düşüş lastik basınç uyarısı vermeye sebep olur mu? 2) Hep aynı lastikte az da olsa hava azalması normal mi? Bir sorun varsa yapılan dikkatli incelemede neden gözükmemiş olabilir ve sorun ne olabilir? Teşekkürler.
 17. Daha Önce
 18. omerkaynaci42

  Silindir 4te Ateşleme Sorunu

  Sorun ECU'deymis.Soket kırık olduğu için tam oturmamış plastik kelepçeyle sabitleyince sorunum çözüldü arkadaşlar.
 19. AKayhan

  VW ABD'de Scout EV Üretecek

  Volkswagen ABD'de uzun senelerdir Alman otomobili satarak önemli bir pazar payına sahip olamayınca yeni bir taktik uygulayacak: Amerikalılara Amerikan markası satmak. Rivian gibi markalardan ilham alan Volkswagen ABD Columbia South Carolina'da bir fabrika arsası satın aldı ve burada Scout markası ile elektrikli SUV ve pikap üretecek. South Carolina eyaleti bunun için şimdiden $1.3 milyara onay verdi. Aslında Scout ABD'de 1950'lerde Ted Ornas tarafından yaratılan bir marka idi ama o zaman pek başarılı olamadı. Önümüzdeki senelerde Scout bir "Amerikan" markası olarak tekrar görücüye çıkacak. https://www.wsj.com/articles/volkswagen-bets-an-old-suv-can-help-it-win-over-americans-85319f04?st=mmpb2evsmp0kqry&reflink=desktopwebshare_permalink
 20. AKayhan

  Rivian

  Rivian R1S California merkezli firmanın 3 sıra koltuklu ve 4 bağımsız AC elektrik motorlu AWD SUV modeli. Herbir motor tek bir tekerleğe güç veriyor. Toplam araç gücü 835 hp ve 0 - 90 km/h ivmelenme 3.0 saniye. Ancak, bu SUV da yaygın kısa menzil sorununa sahip. Üretici menzil değeri 289 mil ve araç buna ulaşmakta çok zorlanıyor. https://www.wsj.com/articles/rivian-r1s-review-a-startup-ev-now-debugged-68632cff?st=k8bistajlwqqx8v&reflink=desktopwebshare_permalink
 21. omerkaynaci42

  Silindir 4te Ateşleme Sorunu

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Dediginiz gibi sorun 1 tane arızalı bobindeymis.Acmisken bujileri ve eskiyen bobin soketini de değiştirdim.Arabadaki sarsıntı problemini çözdüm fakat bu sefer de ekranda AT uyarı ışığı verdi.Otomatik sanzimanda sorun gösteriyor.Bununla ilgili ne olabilir neden olmuş olabilir bir hafta öncesine kadar böyle bir problem yoktu bir haftadir da arabayı kullanmıyorum.Durdugu yerde bir anda niye böyle bir uyarı vermiş olabilir Bu arada bulunduğum ilçede mazdadan anlayan usta olmadığı için cozebildigim kadar kendim çözmek zorundayım hakkından gelemezsem en yakın usta 90 km uzaklıkta o yüzden vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli
 22. AKayhan

  Otomobil "EN"leri

  ABD'de 1926'dan beri otomotiv endüstrisinde en iyi bilinen isimlerden biri olan Kelley Blue Book 2023 senesinin en iyi kompakt otomobillerini seçti. Mazda 3 bu listede "one of the most enjoyable cars in its class" ("sınıfında en eğlenceli araçlardan biri") tanımlamasıyla yer aldı. Best Compact Cars of 2023 | Kelley Blue Book (kbb.com)
 23. Fatih karanlık

  2011 mazda 3 arka taraftan gelen ses

  Hafta sonu birde onu deniyeyim
 24. Mutlu Tekir

  2011 mazda 3 arka taraftan gelen ses

  Tam punto olayını söyleyecektim Ömer bey söylemiş. 2010 model aracımda da vardı punto atmasından kaynaklı yapıyor. Arka koltukları indirip plastik trimleri çıkarttığınızda sacları zorlayın özellikle pandizot altındaki sacı, o sesi duyacaksınız.
 25. quiteguide

  Silindir 4te Ateşleme Sorunu

  4. silindirdeki bobinle herhangi bir bobin yer değiştirir, ateşleme hatası bu sefer farklı silindirden geliyorsa, bobin değiştirilir sorun çözülür. Sorun hala 4. silindirden kaynaklanıyorsa sırasıyla bakılır; 4. silindirdeki buji, 4. silindirdeki lpg tesisatı(hortum, nozul, LPG enjektörü ve benzin enjektörü & LPG enjektörü arasındaki elektrik bağlantısı) Bahsi geçen yerlerde herhangi bir sorun yoksa, motora kompresör testi yapılır. 4. silindir diğer silindirlere oranla çok daha düşük sıkıştırma değeri veriyorsa, üst kapak revizyonu yani subap değişimi yapmak gerekir. Gönül istemez amaaa, üst kapak acılınca karşılaşılması mümkün bazı durumlar; Triger zinciri & seti değişim isteyebilir. Üst kapak daha önce işlem görüp, aşırı taşlama işleme yapılmışsa, ya üst kapağı değiştirmek yada daha kalın bir silindir kapak contası kullanmak gerekir. Aracın yaşı itibariyle, silindir gömleklerinde tolere edilebilir değer üstünde aşınma varsa komple motor revizyonu yaptırmak gerekir.
 26. Fatih karanlık

  2011 mazda 3 arka taraftan gelen ses

  Bisey biryere degip tikirti yapiyor, bugun z rot ve viraj denge lastiklerini degistirdim ama eskisi kadar olmasada ses var
 27. Değerli arkadaşlar Mazda 3 2007 model 1.6 benzinli aracımda rölantide ve ara ara giderken tekleme problemi oluyor. Oksijen sensorunden dolayı sürekli yanan motor arıza ışığı yanıp yanıp sönüyor.Bilgisayara bağlandığımda silindir 4te ateşleme sorunu yaziyor.Bobinleri söktüm ölçümlerini yaptım 3 tanesi 1.59 değer veriyor, 1 tanesi 1.44 değer veriyor.Bu değerler normal mi? Bu sorun ateslemeden kaynaklı diye düşünüyorum daha önce böyle bir sorun yaşayan ve çözüm bulan var mı?
 1. Daha fazla etkinlik yükle
 • Seçtiklerimiz

  • Mazda 3 TCR
   Japon otomobil üreticisi Mazda'nın, Mazda3 adlı hatchback modelinin yeni jenerasyonunda performanslı özel bir versiyonun gelip gelmeyeceği çok konuşuldu. Bugün böyle bir versiyon geldi, fakat tam anlamıyla beklenen araç bu değildi. Çünkü söylentilere konu olan performanslı Mazda3, bir yarış otomobili değil de trafiğe çıkabilen hızlı bir hatchback şeklindeydi.
   • 7 yanıt
  • Motor secenekleri  1.5, 2, 2.5 lt benzin ve 1.8 lt turbo dizel. Muhtemelen Avrupa pazarina 1.5 lt ve 1.8 dizel gelecek. Onemli bir yenilik, ilk defa AWD modeli mevcut olacak. Turkiye'ye gelir mi emin degilim. Yeni Skyactive-X motor ise 2019 da satisa cikiyor.

   Resimler de Hatchback'teki gri rengin ismi "Polymetal" grisi imis bu arada
   • 162 yanıt
  • Mazda MX-5 Mekanik Parça Değişiklikleriye Hissedilir Derecede Fark Yaratacak
   Kısa süre içerisinde Japonya satışları başlayacak olan 2019 Mazda Miata MX-5, altyapı olarak gözle görülür değişim barındırıyor.
   • 22 yanıt
  • CX-5 ile insanlığın bilinen ilk tapınağına gittik
   CX-5 ile insanlığın bilinen ilk tapınağına gittik
   • 4 yanıt
  • Bir karede farklı iki hayat
   Bir karede farklı iki hayat
   • 1 yanıt
 • Son Güncellenen Durumlar

  • jimmypage

   jimmypage  »  quiteguide

   Merhaba, 
   Nevşehir'e yeni atanan birisi olarak, sizinle tanışmak isterim. Gördüğüm kadarıyla burada fazla Mazda kullanıcısı yok. Bilgilerinizden de oldukça istifade ettim, bu hususta da teşekkür etmek isterim. Özel mesajınız kapalı olduğu için buradan yazıyorum. Umarım yanlış yapmıyorumdur. Cevabınız olumlu ise bana mesaj ile ya da emrelbasi@gmail.com adresinden dönüş yapabilirseniz iletişim bilgilerimi paylaşabilirim. 
   Değerli bilgiler için teşekkür ederim. 
   Saygılar
   · 1 yanıt
  • Tekkurşun

   Tekkurşun  »  Onur

   arkadaşım merhaba,
   forumda da benzer konular vardı ama bir konuda görüşünüzü almak isitiyorum
   2009 model mazda 6 düz vites aracım var şimdilik memnunum.
   yanlız  şanzıman vites oranları çok kısa uzun yolda rahatsız ediyor. 6. vites dişlisini  yada diferansiyel  dişlisini (son dişili oranını) daha küçük bir dişliyle değiştirmek istiyorum. sizce yapılabilir mi.
   tavsiye eder misiniz.
   teşekkürler
   · 0 yanıt
  • Tekkurşun

   Tekkurşun  »  Zealot

   usta selam aleyküm.
   2009 manuel mazda 6 aracım var memnunum.
    şanzıman yanlız vites oranları çok kısa uzun yolda rahatsız ediyor. 6. vites dişlisini  yada diferansiyel  dişlisini (son dişili oranını) daha küçük bir dişliyle değiştirmek istiyorum. sizce yapılabilir mi.
   tavsiye eder misiniz.
   teşekkürler
   · 0 yanıt
×
×
 • Yeni Oluştur...