Tüm Etkinlikler

Bu akış otomatik yenilenir   

 1. Son Saat
 2. Focus Rs'in testini gördüm. Normal focusunkini izlemedim. Genel olarak kafayı sokuyor viraja, arkası güvenli bir şekilde kayarak önü izliyor. Araç bu kadar yana yatmasa çok daha iyi bir sonuç alınırdı. Lastiğin havaya kalkması çok sorun değil bana göre takla atmadıkça. Astranın da testini çok merak ediyorum, umarım yaparlar. Yeni civici de yalıtımı biraz daha iyi olsa ve rs'in son hızı 207'ye limitli olmasa veya kısaca manueli gelirse düşünürdüm.
 3. Otomatik manuel farkı vardır
 4. Bugün
 5. Toque programında defalarca ölçtüm 6800 devir. Hız gibi değil, birebir aynısını gösteriyor motor devrinde. Tekrar bakmak lazım.
 6. Dün
 7. Motorun patlama çatlama olayına gelince sadece kayış koparsa hiçbirşey olmaz. Kayış gider o kadar. sağa çeker stop ederiz. Ha motorun patlama olayı @Zealot un dediği gibi iç basıncın artmasından kaynaklı. Bu bir iki senaryoda mümkün. 3-4 bar basılır, krank, kol veya piston dayanmaz patlar gider, bizim olayda bu pek mümkün değil. o fiyata o basıncı oluşturabilecek bir alet şarcır yok maalesef keşke olsa bizim olayda ise şu şekilde olabilir. Eğer ECU herhangi bir sebepten avans verirse yani erken ateşleme yaparsa ve motor bunu kaldıramayacak kadar yüksek devirlerdeyse o zaman krank kırabilir. Bizim Ufuk la anlaşamadığımız yer burası ki o da ben de kısmen haklıyız. Kendi yaşadığımız tecrübeler var. 40 derece avansla, min 12 derece kaçık avansla 1500km araba sürmüşlüğümüz var vs vs. Anlatsak buraya sığmaz biz de anne karnında öğrenmedik, boza yapa öğrendik bazıları acı bazıları tatlı anı
 8. Güç kaybı açısından nereden aldığımızın bir önemi yok. Her halukarda o güç motora binecek. Krank kasnağından alma konusunda bu gün internette z6 motor resimlerini inceledim. Krank kasnağından almasak bile buna bağlı bir kasnaktan veya direk v kayışını uzatarak almak zorundayız. Pek bir seçenek yok. Bunda aracın öncen çekişli olması da büyük etken motor bölümünde çok yer yok. Bunlar şimdilik araştırma konusu. Elimize sc ve aracı almadan söylediklerimizin hepsi havada kalır. Bu arada motor LF ve L3 motorla baya benzer. Bu lehimize çünkü o motoru çok çok iyi tanıyoruz. aklımda bir iki yer var bakalım. Gelsin şu süper şarj yanardöner.
 9. krank kasnağı zaten V kayışını çeviriyor.. V kayışına direksiyon pompası klima kompresiörü şarj dinamosu gergi falan bağlı. hepsi de krank kasnağından dönüyor.. yani bu sc çevirmek içn bir güç lazım.. ve bu nereye bağlarsan bağla motordan elde edilecek.. bir de krank kasnağı 15cm olsa da, yanına çakacağımız 2. kasnak çapını ayarlayabiliriz.. ama bundan önce SC ı koyacak yer bulmamız lazım. braketler lazım.. yani önce sc sığacağı bir yer bulup sonra bi şekilde oraya kayışı iletiriz.. ayrıca süperşarjın, kasnağı veya motoru dağıtma ihtimali : mekanik olarak bunlara bağlı olduğuı için değil, yanma odasında fazla hava basınç olduğu için =)
 10. 5000 km veya 6 ay ile konunun tamamen dışındayım, gitmezsem motoru kucaklayarak gitme ihtimalim var. Bildiğin kafam rahat 5 senelik BMW lerde servis her sene 1 adet majör motor problemi bekliyor, arkadaşımın silindirlerinden birinin ateşlemesi bozulduğunda öğrendik. Sabah işe gitmek için çalıştırdığında deprem oluyor sanmıştı .Şimdi hangi günlük mazda kullanıcısı bu sıkıntı ile geçiriyor günlerini derseniz emin olamam ama buradan gördüğüm kadarıyla pek yok. VW scirocco piyasaya çıktıktan 1 sene sonra bayilerde bulunmuyordu, en yakın siparişi 6 aya alıyorlardı. Hatta ikinci eli sıfırından pahalıydı, yine bir arkadaşım 6 ay bekleyip önceden üretim için özellikleri belirlenmiş (kendi tercihini yapması için 6 ay bile yetmiyordu) aracı bekleyip almıştı: VW Golf alacaktı, bayi de Fan Edition buldu diye hemen aldı, çünkü kendi getirtmek istese 6 ay bekleyecekti. 1995 yazında lisedeyken Almanya tatiline gitmiştim, hayatımda hiç görmediğim tek kapılı opel astra ları, audi leri gördüğümde aklım gitmişti. İşin gerçeği bir araba nerede üretiliyorsa orada daha çok çeşitli model üretimi ve özel seçenek yaptırma ihtimalin oluyor. Keşke Japonya da olsaydık ben de gidip arabama 20B motor taktırsaydım aah ah 3 rotor ve sequential turbo, acaba turbo nun ayarı tutacak mı diye düşünmeden rahat rahat iş yaptırırdım.
 11. Geçmiş olsun hocam, Allah beterinden saklasın.
 12. Kadran öyle diyor ama gerçekte maksimum 6300 çeviriyor. 100 km/s gittiğimizi sanarken gerçek hızın 94-95 km/s olduğu gibi. Patron, ne yapıp edip gücü krank kasnagindan almamamız lazım. 1. Kasnağı & motoru dağıtma ihtimali, 2. Güç kaybı. 1. şık 1000 de 1 ihtimal ama 2.si kesin Motorda uygun bir yere direk V kayisina cakmamiz lazim scyi.
 13. kaba kaba kabaca bir hesap yaparsak 8000/6800=3.4/x, x= 2.89bar eder ki lineer bir basınç vereceğini tahmin etmiyorum. İlla kayıplar olacaktır. Hep turbo ile ilgili konuştuğumuzdan bunlar sadece teorik bilgiler. Pratikte nasıl acaba halen araştırıyorum. En büyük kullanım alanı drag yarışları olduğu için çok da ayrıntılı teknik bilgi yok hep dağınık bilgiler süzmek zaman alıyor.
 14. 6800 de kesiciye giriyor doktor.
 15. Yapılan bir araştırmada 2.1 : 1 oranında 1.6vw motora yapılan modifiyede 8000 devirde 5psi bastığı görülmüş. Oradan yola çıkarak bu değerleri verebiliyoruz. 6500 de redline 7000 de kesiciye giriyor sanırım yanlış bilmiyorsam. hadi 8 bin devirde dönsün 2:1 oranında 5 psi bassa bile bu hesapla 3.4 bar eder. 0.3 ü geçeceğimizi sanmıyorum. hatta yetişebileceğimizi bile sanmıyorum.
 16. Arabayı aldım, 10.k bakımı yapıldı, yılı dolmadan 20.k oldu, onunda bakımı yapıldı. Neden burada bu şekilde çıktı anlamadım ama yazılı beyan bu Biraz troll oldu bu iş
 17. Servet abi yüksek yerlerde ki tanıdıklarına söyle bize de torpil geçsinler baksana 2980 de bakıma gittik
 18. Sensör arıyorum 3 tane sensör yok. Valla tiplerini bilmiyorum ama t şeklinde olan
 19. hadi o 2 araç farklı da servet abiyle benim araç aynı. telefon şarjı bitmişti açılsın ekran resmini yollayacağım
 20. Yarın deneyeceğim, önerin için teşekkürler.
 21. İşte sıkıntı lpgde.
 22. Ses regülatör sesi de olabilir. Ses gelirken benzine al abi ses kesilirse regülatördendir. Kesilmezse rulmandır.
 23. Mutlu misafir yoğunluğundan birsüre giremedim form'a, sizede cevap yazamadım kusura bakma. Aracım LPG'li, markası landirenzo, konuyla ilgili bağlantıyı merak ettim.
 24. 33 plakalı olanı ilanı bizim iş merkezinden biriside gösterdi. Fiyat uygun dedi. Bende seninle aynı fikirdeyim ve aynı şeyi söyledim. Sattığı aracın ne olduğunu bilmeyen adamdan araç alınmaz. Birde adana olan bir ilan vardı. Aynı şekilde onlar da power yazmışlardı. Klasik bir sorun sanırım
 25. farlkı motor tipine farklı olur o normal aynı sandım. tüketim de farklıdır ses te tork ta vs.
 26. Video da benzinle çıkarken demiş, sorun yok demiş..
 27. yok ben detaylıca bakmadım ama bu saatten sonra zaten almam o aracı. dikkatinize teşekkürler. diğer gösterdiğiniz araç da reflex paket ama ben power ya da power sense dusunuyorum. biraz bakmaya devam.edecem gibi görünüyor. kısmet..
 28. Mazda Türkiye'nin kullandığı program Yanlız motor tipleri farklı
 1. Daha fazla etkinlik yükle


Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.