Jump to content

Site Kuralları

www.mazdaclubtr.com'a hoş geldiniz. Sitemize üyeliğin bazı koşulları vardır. Lütfen üye olmadan önce bu koşulları dikkatle okuyunuz.

I. Genel:

Bu altyapı; arabaları bir amaç değil araç olarak gören kurucular tarafından dostluk, hoşca vakit geçirmek ve fikirlerimizi paylaşmak amaçlı olarak 26.12.2006 tarihinde kurulmuştur. Forum adında Mazda markasının kullanılmasının sebebi, kuruluş tarihinde kurucuların büyük kısmının Mazda sahibi olmasıdır.

Bu altyapı, Admin veya Moderatör olarak adlandırılan “ Yönetici” gurubu tarafından yönetilmektedir. Bu site/forumun yöneticileri her ne kadar, her türlü uygunsuz ve itiraz edilebilecek içerik ve materyali olabildiğince kısa sürede silecek olsalar da, bütün mesajların incelenmesi mümkün olamayabilmektedir. Forumlara gönderilen her mesaj, onu gönderenin görüşlerini yansıtmakta ve yazarının sorumluluğu altında bulunmakta olup, kendilerine ait mesajlar dışında yöneticiler ya da webmasterlar kullanıcı mesajlarının içeriğinden dolayı sorumlu tutulamazlar. Forum yönetimi karşılaşabileceğiniz teknik veya diğer problemlerden, herhangi bir üyenin ya da moderatörün kural ve prosedürlere ters düşen davranışlarından dolayı size karşı sorumlu değildir.

Üye olmak için, aktif ve erişebildiğiniz bir e-posta adresinizi kullanmalı, "Doğum tarihi", "Şehir" ve diğer tüm alanları eksiksiz doldurmalısınız. Foruma kayıt olmak için gerekli formu eksiksiz olarak doldurmanızı takiben bir "Yönetici" müracaatınızı inceleyecek, kurallara uygun ise onun onayı ve bildirdiğiniz e-posta adresinden yapacağınız bir aktivasyon ile üyelik işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız.

15 yaşından küçükler foruma üye olamazlar.

Sitemize/forumumuza üye olurken mümkün olduğunca kendi gerçek isminizi, avatar olarak da mümkün olduğunca kendi gerçek fotografınızı kullanmanızı öneriyoruz. Üye isimleri ve avatarlar konusunda aşağıda mesajlar ile ilgili II.2 ile III.2 ve III.3 altında belirtilen kısıtlamalar geçerlidir. Bunlara uygun olmayan üye isimleri ve avatarlar reddedilecek, isimler düzeltilebiliyorsa düzeltilerek onanacaktır.

Forumumuza yeni katılan üyeler, “Yeni Üyelerimiz ve Tanışma” bölümünde kendilerini yeni bir konu açarak tanıtmalıdırlar. Tanışma mesajına en azından ad ve meslek bilgileri yazılmalıdır. Tanışma bölümüne mesaj atmayan üyenin diğer konulara mesaj atması engellenmektedir. Tanışma mesajında kendisini tanıtmadan herhangi bir konuya cevap yazan üyelerimizin tüm mesajları, tekrarı halinde ise üyeliği silinecektir.

Forumumuza attığınız mesajların , üyelik iptali, cezalandırma veya uzaklaştırma gibi durumlarda silinip silinmeyeceğine kullanıcı değil yöneticiler karar verir. Kısaca hangi mesajların silinip hangilerinin silinmeyeceğine karar vermek kullanıcıya ait bir hak değildir, tüm konu veya mesajlar gerektiğinde foruma mal edilmiş sayılabilir ve veritabanında ister anonim ister gerçek isimli olacak şekilde tutulabilir. Lütfen mesajlarınızı buna göre foruma gönderiniz.

Foruma farklı adlar kullanılarak birden fazla üye olunamaz. Forum üyeliği başkasına devredilemez. Forum üyeleri diledikleri an üyeliklerini iptal ettirme talebinde bulunabilirler. Ancak üyeliğin iptali, söz konusu kullanıcıların üyelikleri sırasında gerçekleştirdikleri icraatlerin sorumluluğunun sona erdiği anlamına gelmez. Foruma yazılan her mesaj veya eklenen fotoğraflar; forumla ilgili herhangi bir bölümde kullanılabilir, yönetici veya moderatörler tarafından silinse de arşive alınır ve mahkemeler tarafından istendiğinde IP veya diğer delilleri ile birlikte teslim edilir.

Bu forum sistemi, bazı bilgileri bilgisayarınızda saklamak için çerezler kullanmaktadır. Girdiğiniz özel bilgilerin hiçbiri bunlarda bulunmamaktadır, bunların tek amacı forumda daha rahat bir gezinti yapabilmenizdir. Ayrıca forumda rahatsızlık verme ihtimali bulunan yada hakkında ceza vermek üzere araştırma yapılan kişilerin özel mesajları istenildiği zaman Veritabanı Yöneticisi tarafından haber vermeksizin okunabilmektedir.

Forumu kullanarak yapılan bağlantılar gizli değildir ve gerçek zamanlı (online) gerçekleşmektedir. Hiç bir kişi veya kuruluş, diğer kullanıcıların bağlantılarını ve ilettikleri materyalleri kontrol veya kayıt edemez. Diğer kullanıcıların, siz ve aileniz tarafından sakıncalı bulunabilecek herhangi bir içerik sunmayacaklarına dair bir garanti verilemez ve bundan forum yönetimi sorumlu tutulamaz.

Üyelerin forum dışarısından link ile verdikleri dosyalardaki içerikten dolayı site sorumlu tutulamaz, bu gibi linkler ve dosyalar eğer sorunlu yada zararlı ise bildirim üzerine kaldırılır.

Hiçbir kullanıcı kendisine ait kullanıcı hakkını ve şifresini bir başkasına devredemez, kullandıramaz ve başkası adına platforma yazı yazamaz. Aksinin tesbiti halinde kullanım hakkı derhal ve hiçbir uyarı olmaksızın iptal edilir.

Forumlarımız ya da dışında hizmetlerimizi zedeleyecek davranış ve söylemlerde bulunduğunuz, diğer kullanıcılara zarar verecek bilgiler yaydığınız, programlar bulundurduğunuz, yapımına, dağılmasına, kullanımına önayak olduğunuz tespit edildiğinde, sistem kayıtlarımızı, tüm yetkili mercilere gerekli yasal işlem ve yaptırımların yapılabilmesi için sunma hakkımızı saklı tutarız

Bütün kurallar haber verilmeksizin değiştirilebilir. Foruma üye olan herkes tüm kuralları ve yetkileri kabul etmiş sayılır.

II . Konu ve Mesajlar (Genel):

1. Hiçbir şart altında küfür, tehdit, hakaret ya da karşı tarafı rencide edici mesaj atamazsınız. Forum yöneticilerinin yetkilerini sorgulayamaz, küçümseyemez ve kendiniz yetkili bir kişi gibi davranamazsınız.

2. Site/Forumlarımızda, aşağılayıcı, alaycı, başkalarını küçümseyen, kullanıcılara saygısızlık içeren, müstehcen, kaba, iftira niteliğinde, nefret dolu, tehdit edici, huzursuzluk çıkartmaya yönelik, başka kullanıcıların kimliğini açıklayıcı, porno içerik, kopya yazılım, warez, crack, nocd, şifre kırma, hack ve hile kullanımıyla ilgili, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına, kişilik haklarına veya genel toplum ahlak kurallarına aykırı, din, dil, ırk, cinsiyet ve benzeri ayrımcılıkları destekleyen konular açmak ve içerikler göndermek, linkler vermek ve tartışmaları amacının dışına ve diğer kullanıcıları rahatsız edecek boyutlara taşımak yasaktır.

3. Forumda üye isminiz kullanılarak gerçekleştirilen her hareket ve bağlantıdan tamamen kendinizin sorumlu olduğunu kayıtsız şartsız kabul etmiş oluyorsunuz.

4. Kullanıcılar, bu forumun yöneticilerinin veya webmasterının, kendi iradeleri doğrultusunda herhangi bir başlığı silme, taşıma, kilitleme yetkisi olduğunu kabul etmektedirler. Kullanıcılar, girdikleri her bilginin veritabanında saklanacağını kabul etmektedirler. Her ne kadar bu bilgiler, 3. şahıslara verilmeyecek olsa da, herhangi bir 'hack' olayı sonucunda bu bilgilerin 3. şahısların eline geçmesi halinde, webmaster ya da yöneticiler sorumlu tutulamazlar. Ayrıca Forum yöneticileri ve alt yapısı yazdığınız her mesajı sonsuza kadar saklamak zorunda değildir. Alt yapı sorunları ve başka sorunlar nedeniyle mesajlar silinebilir yada kaybolabilir. Kullanıcını başvururken bunları kabul etmiş sayılır.

5. Forumda, Trafik kuralları dışı hareketlerden özendirici bir şekilde söz etmek, teşvik etmek, övgü ile bahsetmek yasaktır.. Bu tür mesajlar silinecek. Bu tür yorumlar yazan üye cezalandırılacaktır..

6. Başka internet siteleri ya da interaktif oluşumlar ve bunların düzenledikleri organizasyonlar ile ilgili olarak, yöneticilerden izin alınmaksızın konu açılmasına izin verilmemektedir.

7. Tüketicinin memnun kalmadığı hizmet ya da ürün hakkındaki şikayetini yasalar çerçevesinde dile getirmesi, ‘düşünce ve kanaat özgürlüğü’ kapsamında Anayasal güvencedir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kanun koyucu tüketicinin yanında iken, diğer yandan Türk Ticaret Kanunu ile de aleyhe yanıltıcı beyanlarla ticari itibarı zedeleyici hareketlerde bulunmak tazminat sebebi sayılmıştır. Bu itibarla, kullanıcısı veya tüketicisi olmadığınız ürün ve hizmetlerle ilgili olumsuz yorum yapılmaması, mesaj atılmaması gerekmektedir. Sitemiz hakkın aranacağı bir kurum değildir, lütfen ilgili kurumlara başvurunuz.

8. Kişisel eşyalarınızın satışı için ilanlar bölümünde ilan verebilirsiniz. İlanlar ticari amaçlı olduğunda ise her kullanıcı için bunların tek bir konu altında toplanması zorunluluğu vardır, bu konuda takdir hakkı tamamen yöneticilere aittir.

9. Basımı yayımı izne bağlı ve lisans gerektiren, yazılım, belge veya dokümanların izinsiz olarak yayınlanması yasaktır ve izin verilmeyecektir.

III. Konu ve Mesajlar (Yazım):

1. Forumları kullanırken konuları, ait oldukları başlıklar altına açmanızı rica ederiz. Gereksiz başlıklar açmamaya, aynı veya benzer bir konuda daha önce başka bir başlık açılıp açılmadığını 'Arama' fonksiyonunu kullanarak kontrol ettikten sonra başlığı açmaya, aynı konuya gereksiz sıklıkta mesaj atmamaya özen gösteriniz.

2. Konu açarken ve mesaj yazarken, konu başlığında ve/veya mesajın tamamında büyük harf kullanılmayacaktır. Buna karşılık Türkçe yazım kuralları gereği başlıklarda kelimelerin ilk harfleri (Bağlaçlar hariç) büyük yazılacaktır. Konu başlığı; konunun içeriğini özetlemelidir. "lütfen", "yardım", "acemiyim", "acil" ve benzeri şekilde olmamalıdır, başarılabilen en iyi özeti vermelidir.

3. Mesajlarınızda Türkçe yazım kurallarına uymaya azami gayret gösteriniz, kelimeleri yuvarlamayınız (örneğin chat dili vb) ve genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanmamaya dikkat ediniz.

4. Anlaşılamayacak derecede cümle düşüklüğü olan ve/veya Türkçe imla kurallarına uygun olmayan veya tamamen boş olan, tamamen büyük harfle yazılmış veya tamamı gülücüklerden oluşan mesajlar silinecektir. Herhangi bir konu altında yazılmış ancak konu başlığı ile ilgisi bulunmayan mesajlar silinecektir.

IV. Kurallarla İlgili Ceza Maddeleri:

Bu kurallar yöneticilere başvuru kaynağı olarak kullanılacak, ceza gerektiren bir kural ihlali saptandığında, yöneticilerin oybirliği ile alınan karar kullanıcıya bildirilecek ve ilgili konusunda ilan edilecektir. Yukarıda ilgili maddelerinde bildirilenler dışında;

Uyarı Gerektiren Durumlar

III. Bölüm, Konu ve Mesajlar (Yazım) altındaki maddelere aykırı davranışlar ve bunun süreklilik arzetmesi uyarı gerektirir.

II . Bölüm, Konu ve Mesajlar (Genel) altındaki maddelerden 5,6,7,8 ve 9. Maddelere aykırılıklar ilk seferinde uyarı gerektirir.

Geçici Uzaklaştırma Gerektiren Durumlar

Geçici uzaklaştırmanın süresi yöneticilerce kararlaştırılır, uyarı gerektiren durumların tekrarı ve alışkanlık haline getirilmesi geçici uzaklaştırma gerektirir.

Ayrıca, II . Bölüm, Konu ve Mesajlar (Genel) altındaki 1 ve 2. Maddelere aykırılık, hafifletici sebepler varsa veya kullanıcının ilk ceza gerektiren durumuysa geçici uzaklaştırmayla cezalandırılabilir.

Süresiz Uzaklaştırma Gerektiren Durumlar

I. Bölüm, Genel altındaki maddelere aykırılıklar üyelik talebinin reddi, üyelik iptali veya süresiz uzaklaştırma gerektirir.

II .Bölüm, Konu ve Mesajlar (Genel) altındaki 1 ve 2. Maddelere aykırılıklar süresiz uzaklaştırma gerektirir.

Ayrıca daha önce geçici uzaklaştırma verilmiş kullanıcıların davranışlarının tekrarı halinde süresiz uzaklaştırma verilecektir.

V. Makaleler ve Makale Niteliğindeki Mesajlarla İlgili Özel Kurallar:

1. Bu bölümün amacı, üyelerimizden değişik alanlara ilgisi ve bunu ifade edebilecek düzeyde bilgisi olanlara yazma ve paylaşma ortamı sağlamak, önemli yazıların genel forum ortamı içinde kaybolmasına engel olmaktır...

2. Yazılan makalenin özgün olması esastır. Açık bir şekilde kaynak belirtilerek ve alıntı yapılan eserin veya sitenin kurallarına uymak kaydıyla alıntı yapılabilir ancak yapılan alıntılar yazının geneline yayılmamalıdır..

3. Makaleler bölümündeki yazıların bütün hukuki hakları ve sorumluluğu yazan üyeye aittir..

4. Rolü, uygun ortamı hazırlamaktan ibaret olan site yönetimine, her ne kadar elden gelen özen gösteriliyorsa da, hiçbir sorumluluk atfedilemez...

5. Bu bölümdeki makaleler site yönetiminin ve yazar üyenin birlikte onayı alınmadan hiçbir şekilde kopyalanamaz ve alıntı yapılamaz. Bu şartlarda dahi kaynak belirtilmesi zorunludur ve telif hakları ile ilgili kazanımlar saklıdır..

6. Açık ortamda yayımlanan bu yazılar ayrıca forumda, üye olmayanlara ve aday üyelere kapalı olan tartışma bölümlerine ayrı başlık altında birer konu olarak açılır ve varsa sorular ve eleştirirler yanıtlanır.. Bu başlık ve konularda da yukarıdaki maddelerde açıklanan kurallar aynen geçerlidir..

7. Bu kurallar forumun genel kurallarına ek olarak uygulanır.

Yukarıdaki bütün kurallar önceden belirtmeksizin değiştirilebilir ve taraflar açısından geçerliliğini sürdürür, bunları ve sitemize üyeliğinizi bütün sonuçlarıyla birlikte kabul ediyorsunuz.

Sitemize üyeliğinizin ve katılımınızın sürekli olmasını dileriz...

×
×
  • Yeni Oluştur...