Jump to content

 • MazdaClubTR
  Bir süredir gördüğümüz teaserları ve Tesla'nın TIR dünyasını kasıp kavuracağına dair söylentileri düşünürsek, büyük bir şeyler olmasını bekliyorduk. Elon Musk Los Angeles'ta Semi'nin performansını anlatırken biraz etkilenmiştik. Fakat bize aracın sıfırdan 100 kilometreye 5 saniyede çıktığını söyleyince gerçekten de aklımız şaştı. Semi bunu arkasında yükü yokken yapıyor. Fakat diğer kamyonları bir kenara koyun, bu bir Alfa Romeo Giulia'dan bile daha hızlı.

  Bu epey iyi, fakat çekicinin sırtında yükle yüz kilometreye çıkması ne kadar sürüyor? Tesla'nın söylediğine göre TIR arkasında 36 ton yükle yüz kilometreye yaklaşık 20 saniyede çıkabiliyor, böyle bir kütle için bu inanılmaz bir rakam. Daha önemlisi ise, Semi %5 eğimde (dik bir yokuş) 105 kilometre sabit hızla tırmanabiliyor. Dolambaçlı yollarda bir TIR'ın arkasına takılan her insan bu özelliğe saygı duyacaktır.
  Dahası da var. Açıklanan rakamlara öre Semi otoyol hızında 800 kilometre menzile sahip. Bu rakam dizel motora sahip bir çekicinin bir depoyla gidebileceğinden çok daha fazla. Çekicinin verimli aerodinamik tasarımının da bu menzile katkısı var. Aracın tabanı düz, ve verimliliği arttırmak için yan taraflarında plakalar var. Bütün bu detaylar bir araya geldiğinde Tesla'nın sürtünme katsayısı bir Bugatti Chiron'dan daha küçük.
  Tabi ki en büyük sorun bataryaların tekrar şarj edilme süresi. Fakat Tesla, DC megaşarj istasyonlarında 30 dakikada aracın 650 kilometre menzile yetecek kadar şarj olduğunu söylüyor. TIR parklarına kurulacak şarj istasyonları ağı ile bir anda uzun menzilli bir çekiciye epey yaklaşmış oluyoruz.
  Şoför mahalinde ise Tesla Semi merkezi bir sürüş pozisyonuna sahip. Direksiyonun iki tarafında iki büyük ekran mevcut. Aracın her tarafında bulunan kameralar kör noktaları izlemeyi mümkün kılıyor. Aynı zamanda araç büyük ölçüde sürücü güvenlik yardımcılarıyla geliyor. Tesla Semi'lerden oluşturulmuş bir konvoyda ise araç otopilota alınarak en öndeki Semi'yi takip edebiliyor.
  Fiyata gelirsek, Tesla masraflardan çok bahsetmiyor fakat 1.6 milyon kilometre sonunda 200,000 dolara varan yakıt masrafından kurtularak kar edilebileceğini söylüyor. Bu mesafe araçlarını günlük olarak süren bizler için çok fazla gelebilir, fakat taşımacılık dünyasında hiç de büyük bir rakamdan bahsetmiyoruz.
  Tesla, Semi'nin 2019'da üretimine başlanacağını söylüyor. Marka çoktan 5000 dolar karşılığında ön sipariş alımına başladı. Eğer bu makine gerçekten tanıtıldığı gibiyse, otomobil ve taşımacılık dünyalarının değişiminin eşiğindeyiz diyebiliriz.
  Kaynak: Motor1.Com
  Mümin

  2018 Mazda 6 Turbo Motorla Geliyor

  Mümin | Mazda Haberleri, |

  Mazda 6, 5 yıl içerisinde üç kez bıçak altına yattı. 2018 Mazda 6 yenilenmiş bir iç mekana, daha spor bir görünüme ve yenilenmiş motor seçeneklerine kavuşmuş. Tamamen yeni Honda Accord ve yenilenmiş Toyota Camry karşısında kartlarının daha güçlü olduğunu göstermek istiyor.

  En önemli değişiklikler aslına bakılırsa kaput altında görünüyor. Yeni Mazda 6'da  CX-9'da da bulunan silindir kapatma özellikli dört silindirli 2.5 litre Turbolu motor kullanılacak. Bu motor 250 bg güç ve 420 Nm Tork sunuyor. 
  Mazda CX-5 de kullanılan son tasarım anlayışıyla, CX-5 tekine benzeyen bir ön burun tasarımı oluşturulmuş. İnce farlar ve büyük, beş noktalı bir ızgarayla tamamlanan kaput ucunun en dikkat çekici özelliği elbette ki farların alt kısımlarıyla birleşen  krom ızgaranın çevresidir. 
   

  Değişikliklerin içerideki kısmında ise Japon sen-wood anlayışıyla tasarlanmış gösterge tablosu göze çarpıyor. Aynı anlayış iç kısımlarda kendini göstermeye devam ediyor. 
  Ek olarak yeni Mazda 6 daki akıllı hız sabitleyici aracı sıkışık trafikte sıfır km hıza kadar düşürüp yani durdurup, tekrar sabitlenmiş hıza kadar ivmelendirebiliyor. 360 derecelik kamera sistemi yeni özellikler içerisinde yer alıyor. 
  Daha fazla fotoğraf ve detay Los Angeles otomobil fuarında gün yüzüne çıkacak. Aracın 2018 yılı içerisinde satışa çıkması bekleniyor.
   
  İlhan
  2024 yılı itibariyle bütün binek otomobillerde elektrikli opsiyon mevcut olacak.
  Opel, CEO'su Michael Lohscheller aracılığıyla PSA Grubu patronu Carlos Tavarez ile birlikte, markanın yeni stratejik planını duyurdu. PACE! adlı proje, olumlu bir serbest nakit akış üretmeye ve karlı bir iş modeli oluşturmaya katkıda bulunacak çeşitli girişimler içeriyor.
  Tüm Opel/Vauxhall modellerinin beklenenden daha hızlı bir şekilde Fransız platformlarına geçeceği doğrulandı. 2024 yılından itibaren iki markanın da tüm binek otomobilleri PSA Grubu’nun teknolojilerine dayanıyor olacak. Kullanılan toplam platform sayısı, 9’dan yalnızca 2’ye indirilecekken, güç aktarma organı aileleri şu anki rakam olan 10’dan 4’e optimize edilecek.
  PSA mimarilerini kullanan ilk Opel modelleri, yeni Combo ve 2019'da yeni nesli gelecek olan Corsa olacak. Her yıl "bir büyük lansman" gerçekleşecek ve Alman marka en az 2020'ye kadar dokuz yeni model sunacak.
  CEO' Lohscheller, "Mimariyi ve güç aktarma organı ailelerini düzenlemek, gelişimi ve üretimdeki karmaşıklığı büyük ölçüde azaltacak ve genel karlılığa katkıda bulunacaktır" dedi.
  Opel'in bir diğer önemli hedefi ise "Avrupa’da CO2 lideri olmak" olacak. Firma, bunu başarmak için, 2024 yılına kadar tüm binek otomobillerinin saf elektrikli veya bir hibrit versiyonunu sunacak. Ayrıca, içinde bulunduğumuz on yılın sonuna gelindiğinde Opel, Grandland X'in bir PHEV versiyonu ve bir sonraki Corsa'nın tamamen elektrikli bir varyantı da dahil olmak üzere dört adet elektrikli araca sahip olacak.
  Alman şirketinin Russelsheim'daki mühendislik merkezi, gelecekte otomobil üreticisinin tüm modellerinden sorumlu olacak. Sadece bu değil, aynı zamanda tüm PSA Grubu için küresel bir yeterlilik merkezi haline gelecek. Burada Alman ve Fransız mühendisler yakıt hücreleri, belirli otomobil sürüş teknolojileri ve sürücü asistanı gibi farklı alanlarda çalışacak.


  Son olarak, Opel, 2022 yılına kadar 20'den fazla yeni pazara girecek ve ayrıca "küresel orta vadeli yurtdışı karlı ihracat fırsatlarını keşfedecek".
  Lohscheller, “PACE! tam potansiyelimizi açığa çıkaracak. Bu plan şirket için, çalışanlarımızı sert rüzgarlara karşı korumak için ve Opel/Vauxhall'u sürdürülebilir, karlı, elektrikli ve küresel bir şirket haline getirmek için çok önemli" diyor.
   
  Kaynak: Opel & Motor1
  İlhan
  Dört koltuklu coupe modellerden Le Mans yarışçısına.
  Mazda, şu sıralar tasarım anlamında çok başarılı günler geçiriyor. Diğer üreticilerde olduğu gibi Mazda'nın da konseptleri, markanın gelecekte seri üretimde sunmak istediği detayları gösteriyor. Hatta bazıları diğerlerinden biraz daha fazla ipucu verebiliyor. Japon üretici, yakın zamanda, 2017 Tokyo Otomobil Fuarı'nda Vision Coupe ve Kai konseptlerini sergiledi. BU araçlar çok güzel görünseler de üreticinin daha önce de etkileyici konseptler hazırladığı bir gerçek. Şimdi bunlara bir göz atalım.

  Şu kırmızı güzelliğe bir bakın. İki kapılı, iki koltuklu ve arkadan itişli bir spor otomobil. Uzun kaputu ve geniş çamurlukları Mazda'nın Kodo tasarım dilinin parçaları. Arka kısımda yer alan çift yuvarlak stoplar RX-7'nin stoplarını andırıyor. Konseptin genel profiliyse Mercede-AMG GT S gibi görünüyor. Kaputun altıysa daha da ilginç. Skyactiv-R isimli rotary motor, Mazda'nın Wankel motor aşkının sönmediğini gösteriyor. Seri üretim için bir plan olmasa da firma, bu otomobili gelecekte üretmek istiyor.
  Shinari

  Furai

  Listedeki diğer otomobillerin aksine Furai'nin seri üretim hayalleri hiç olmadı. Şu arka kanada bir bakın! Le Mans yarışçılarını andıran harika görünümlü gövdenin altında, ortaya yerleştirilmiş, 450 beygir güç üretebilen bir rotary motor bulunuyor. Top Gear, bu otomobili kullanma şerefine erişmiş olsa da bu organizasyon, aracın alev alması sonrasında tamamlanmıştı.
  Taiki

  Kabura

  2006 New York Otomobil Fuarı'nda Mazda, dört kişilik, arkadan itişli bir spor otomobil fikriyle oynuyordu. Yalnız alışılmış 2+2 oturma düzeninin aksine bu araçta üç kişi önde, bir kişi arkada oturuyordu. Bu tekli arka koltuk için MPV modellerinde kullanılana benzeyen bir kayar kapı da tasarlanmıştı. Bu aracın tasarımı Franz von Holzhausen tarafından yapılmıştı ki kendisi Pontiac Solstice'in de tasarımından sorumluydu.   
  Kaynak
   
  dr_azoom
  2017 Mazda Sonbahar Servis Kampanyası 6 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında geçerli olacak.  Servis kampanyası kapsamında, 0 - 3 yaş aralığındaki araçlar için  yedek parça, işçilik ve aksesuarda %20, 3 yaş üstü araçlarda ise %30 indirim uygulanacak. Kampanyadan yararlanan tüm Mazda sahiplerine mıknatıslı telefon tutucusu hediye edilecek.
  MazdaClubTR
  Mazda 2017 Tokyo Otomobil Fuarı'nda bugün iki konsepti görücüye çıkardı. Ödüllü Japon otomobil üreticisinin ilham verici araçlarının yeni neslinin müjdesini veren kompakt hatchback modeli Mazda KAI CONCEPT dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Dün akşam fuar öncesi gerçekleştirilen Mazda Design Night 2017 etkinliğinde ilk kez görücüye çıkan Mazda VISION COUPE ise ikinci kez sergilendi.
  Yeni nesil SKYACTIV-X benzinli motor, SKYACTIV-Araç Mimarisi ve KODO tasarım dilinin daha olgun bir dışavurumuna sahip olan KAI CONCEPT gelecek Mazda nesillerini belirleyecek olan teknoloji, mühendislik ve stilin vücut bulmuş halidir. Tüm dinamik performans alanlarında yapılan geliştirmeler daha sessiz ve konforlu bir sürüş ve gelişmiş performans sağlanmıştır. KAI CONCEPT gövdenin yan yüzündeki zarif yansımalarla yaşam bulan güçlü ve iyi orantılı bir biçime sahiptir.


  VISION COUPE’nin öne çıkan özellikleri arasında, minimalist Japon estetiğini bünyesinde barındırırken hız hissi veren “tek hareket” formunu elde eden ve KODO – Hareketin Ruhu felsefesiyle geliştirilen dış tasarımı yer alıyor. Aracın içinde geleneksel Japon mimarisinden esinlenen ma (“alan” anlamına gelir) konsepti kullanılırken üç boyutlu derinliği güçlü dikey eksenlerle birleştirerek daha rahat bir alan yaratılıyor ve hareket hissi korunuyor. Modelin adı, Mazda’nın ilk binek aracı olan Mazda R360 ve aynı zamanda Mazda R130 olarak da bilinen Mazda Luce Rotary gibi coupé modellerinde temsil edilen markanın tasarım geleneğine bir övgü niteliğinde.


  Bu iki modelin dışında Mazda tüm dikkatleri üç koltuk sıralı bir SUV olan ve Japonya'da bu yıl satışa girecek olan yeni Mazda CX-8 ile 2018 Mazda MX-5 ve 2018 Mazda MX-5 RF modellerine çekmektedir. 2018 Mazda MX-5 RF daha kaliteli sürüş, daha sakin kabin ve daha geniş gövde rengi yelpazesi gibi geliştirmeler de sunmaktadır.
  Mazda’nın uzun vadeli teknoloji geliştirme vizyonu olan Sürdürülebilir Zoom-Zoom 2030 ışığında şirket, ilham vermek ve toplumu zenginleştirmek için otomobilin – sürüş keyfinin – temel çekimini kullanmayı planlıyor.
  Şirket bugün, iki basın gününden birincisinde saat 13:40'ta bir basın konferansı düzenledi ve bu konferans Youtube, Twitter ve Ustream üzerinden canlı olarak yayınlandı 45. Tokyo Araç Fuarı 28 Ekim ile 5 Kasım arasında halka açık olacak.
   
  Mümin
  Her ne kadar elektrikli motora sahip otomobiller konusunda bir yandan önemli gelişmeler oluyorsa da, gelecek görülmeyen içten yanmalı motorlar konusunda yaşanan gelişmelerin de ardı arkası kesilmiyor. Örneğin; İsveçli spor otomobil üreticisi Koenigsegg eksantrik mili olmayan motoru Çinli Qoros markası ile hayata geçirecekken, Infiniti de değişken sıkıştırma oranlı motoru piyasaya sunmuştu. Tabii burada Honda'nın patent başvurusu yaptığı değişken hacimli motor ve Mazda'nın da bir sonraki Mazda 3 modelinde kullanmaya başlayacağı SCCI yani hem bujili hemde bujisiz olarak tutuşma yapabilen benzin motoru da unutulmamalı.
  Kısacası otomobil üreticileri bir yandan elektrik motorlu araçları geliştirirken bir yandan da içten yanmalı motorların peşini bırakmıyor diyebiliriz. Aslında bu durumun esas nedeni, elektrik motoruna sahip araçların en az 500-600 km menzile sahip olabilmesi için gerekli pil teknolojisinin henüz yaygınlaşmamış ve ucuzlamamış olması diyebiliriz. Ayrıca elektrik motorlu araçların baskın hale gelebilmesinin de 20 yılı bulabileceği belirtiliyor. 

  İşte bu nedenle de ara geçişte daha verimli benzin motorları ve bu motorların ayrıca elektrik motorları ile birlikte kombine edildiği hybrid sistemler büyük önem kazanıyor. Sonuç olarak üreticiler motorları daha da küçülterek yakın vadede bu motorları hem çekişe giren motorlar olarak hem de elektrik motorunu besleyen pilleri şarj etmek için jeneratör olarak yaygınlaştıracaklar. Bu tip araçlar halen mevcut olsa da sayıları 2 elin parmaklarını geçmiyor diyebiliriz.    İşte hacim küçültüp (down-sizing) daha küçük, güçlü ve verimli içten yanmalı motorlar elde edebilmenin önünü açabilecek bir gelişme de Koenigsegg, Infiniti, Mazda ve Honda'dan sonra Ford markasından geldi. Yapılan bir patent başvurusu çiziminde 3 silindirli bir motorun her bir silindirine birer adet turbo monte edildiği görülüyor. Ayrıca bu çizimdeki motorun 3 silindirli olduğu da açık bir şekilde belli oluyor.    Yukarıdaki patent çiziminden de anlaşılacağı gibi kırmızı ile belirtilen yerler turbo beslemenin egzoz tarafı yani türbin pervanesinin bağlı olduğu salyangoz, mavi yerler ise emme tarafı yani kompresör pervanesinin bağlı olduğu salyangoz. Egzoz gazları silindirlerden atıldığı zaman türbin pervanesi dönüyor ve bu pervanenin bağlı olduğu emme pervanesi yani kompresör pervanesi de aynı şekilde hareket ederek silindir içerisine yüksek basınçlı bir şekilde taze havayı emiyor. Tabii görüleceği gibi her bir silindirin yüksek basınçlı taze havası kendi turbosu tarafından temin ediliyor.      Halen Ford markasında 2 farklı hacimde 3 silindirli motorlar kullanılıyor. Bir tanesi son 4-5 yıldır birçok ödül almış 1.0lt Ecoboost ve bir tanesi de yeni Ford Fiesta ST modelinde kullanılacak olan 1.5lt hacmindeki 3 silindirli motor. 1.0lt Ecoboost motor tek turbo ile en yüksek 140ps güce sahip şekilde sunuluyorken, 1.5lt 3 silindirli Ecoboost motor 200ps güce sahip olmasıyla öne çıkıyor. Bu arada 1.0lt Ecoboost motorda yer alan tek turbonun yaklaşık 65ps güç artışı sağladığını da belirtmeden geçmeyelim.   Diğer taraftan yapılan açıklamaya göre; çizimdeki turbo beslemeler, halen kullanılmakta olan turbolardan daha küçük ölçülere sahip. Yani tek bir turbonun 1.0lt ecoboost motorda olduğu gibi 65ps ekstra güç sağlaması zor. Zaten amaçlanan da tam olarak bu değil. Tahminimizde 30-40ps güç vermesi beklenen her bir turbo, daha hafif ve küçük pervane yapıları sayesinde daha rahat dönebilecek ve bunun sonucunda da turbo boşluğu en aza indirildiği gibi yakıt tüketimi de düşük devirde elde edilen tork sayesinde daha az olacak. Tahminlerimize göre 1.0lt motordan düşük devirlerde elde edilebilecek 250nm civarında tork ve yaklaşık 200ps güç ise gayet makul. Günümüzde fabrika çıkışı 200ps/lt oranına yakın değerlere sahip bazı araçların caddelerde dolaştığı düşünüldüğünde, 200ps/lt  oranı ilerleyen yıllarda hiç de sürpriz olmayacaktır.    Peki bu motor araçta ne yönde kullanılabilir? Üretebileceği güç ve tork dikkate alındığı zaman, tek başına çekişe girecek şekilde B, C ve D segmenti araçlarda kullanılabileceği gibi, elektrik ve içten yanmalı motorları bir araya getiren hybrid sistemlerde de çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Ara ara çekişe girdiği gibi sadece elektrikli kullanımlarda Range-Extender yani menzil uzatıcı amacıyla kullanılabilecek bu motor sayesinde, hem oldukça düşük yakıt tüketimi ile fazlasıyla elektrik enerjisi elde edilebilir, hem de motorun araçta kapladığı hacim oldukça sınırlı olur. Tabii tüm bunların yanında genelde düşük bir motor devrinde çalışacağı için düşük hacimli bol turbolu motor çok fazla yıpranmayacaktır.    Görüleceği gibi otomobil firmaları içten yanmalı motorların peşini bırakmıyor ve turbo kullanımı da günden güne yaygınlaşıyor. BMW'nin halen M550d modelinde 6 silindirli dizel motorunda 4 adet turbo kullanması, VW Grubu üyesi Audi SQ7 ve Bentley Bentayga Diesel modellerinde de ortak olarak V8 silindirli 1 adet elektrikli 3 adet turboya sahip motor kullanması turbo beslemelerin daha farklı şekilde ve sayıda karşımıza çıkacağını gösteriyor olabilir. Bu nedenle Ford'un yeni çalışması da dikkate alınırsa ilerleyen zamanlarda her silindire birer adet turboya sahip 3.0lt 6 silindirli fabrika çıkışı 1000ps gücünde içten yanmalı motorlar da görebiliriz diye düşünüyoruz.    Kaynak
  MazdaClubTR
  MazdaClubTR - SONAX işbirliği sayesinde üyelerimiz ve Mazda sahipleri araçlarına far, araç içi koruma, car fresh ve cam suyu itici uygulaması içeren paketlere SONAX Uygulama Merkezlerinde indirimli şekilde sahip olabilecekler.

  13/10/2017 - 31/12/2017 tarihleri arasında  geçerli olacak bu kampanyada Mazda Club TR üyeleri ve Mazda otomobil kullanıcıları, SONAX Uygulama Merkezlerinde aşağıda detayları verilen paketlerden indirimli şekilde  faydalanmış olacak.

  Mazda Club TR üyeleri ve otomobil kullanıcıları, SONAX Uygulama Merkezlerine Mazda marka otomobilleri ile geldiklerinde mevcut kampanyalardan yararlanabileceklerdir.

  KAMPANYA DETAYLARI
  KAMPANYA - SONAX SIFIR ARAÇ İÇ KORUMA  PAKETİ 300 TL YERİNE  225 TL
  SONAX KOMPLE İÇ KORUMA
  SONAX KOLTUK KORUMA VE KİR LEKE ÖNLEME
    KAMPANYA -  SONAX CAR FRESH PAKETİ 330 TL YERİNE 245
  SONAX KLİMA TEMİZLEME VE DEZENFEKSİYON SİSTEMİ
  SONAX OZONLA DEZENFEKSİYON VE STERİLİZASYON
  SONAX VIP OTOMOBİL YIKAMA
    KAMPANYA - SONAX FAR BAKIM PAKETİ 155 TL YERİNE 115
  FAR ÇİZİK GİDERME,PARLATMA VE KORUMA SİSTEMİ
  SONAX OTOMOBİL YIKAMA
    KAMPANYA -  SONAX ÖN CAM SU İTİCİ UYGULAMA PAKETİ 185 TL YERİNE 140 TL
  SONAX YAĞMUR KAYDIRICI-SU İTİCİ CAM KAPLAMASI
  SONAX OTOMOBİL YIKAMA KAMPANYA KOŞULLARI
  Kampanya 13 Ekim - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında bütün SONAX Uygulama Merkezlerinde geçerlidir. Kampanya başka bir Sonax kampanyası ile birleştirilip kullanılamaz. Kampanya Paketlerinde yer alan uygulama hizmetleri tek tek ve paketi içeriğinden bir hizmet çıkarılarak kullanılamaz. Kampanyadan yararlanabilmek için Sonax Uygulama Merkezlerine Mazda marka araç ile gelinmesi gerekmektedir. Kampanya binek araçları içermektedir, long  (SUV, hafif ticari) araçlarda %20 arttırılarak uygulanır. Yetkili SONAX Uygulama Merkezleri için www.sonax.com.tr Kampanya Detayları : Sonax tan Mazda Club TR Üyelerine Büyük Kampanya
   
  SpeedMazda
  Mazda, bugün sosyal medya hesaplarından 45. Tokyo Motor Show 2017 için ipuçları yayınladı. Tokyo Motor Show ziyaretçilerini ve Mazda takipçilerini heyecanlandıran bir takım görseller paylaşan Mazda Japonya,  Motor Show sunuşunu 3 ana başlıkta gerçekleştireceğini hazırladığı web sayfasında açıklıyor. Yeni Nesil ürün Kavramı Modeli - referans Sergi Otomobili, Yeni Nesil Tasarım Vizyonu otomobili ve Yeni Nesil Benzinli Motor ( Skyactive-X ) başlıklarıyla duyurduğu Tokyo Motor Show sunum akışı görsellerinde çok önemli ipuçları olduğunu görüyoruz.
  Yeni Nesil Ürün Kavramı Modeli - Referans Sergi Otomobili: Görselinde RX-Vision modelinin çizgilerini taşıyan bir Hatchback tasarım göze çarpıyor.


   
  Yeni Nesil Tasarım Vizyonu Modeli - Referans Sergi Otomobili: Görselinde RX-Vision konseptinden farklı çizgiler olduğu gözlemleniyor. Yepyeni bir tasarım konsepti sunulacaağının ipuçları verildiğini tahmin ediyor ve heyecanla bekliyoruz..

  Yeni Nesil Benzinli Motor - Skyactive-X - Teknik Sergi:  Daha önce de Mazda yetkililerinin belirttiği üzere yeni Nesil Skyactive-X benzinli motor detayları da Tokyo Motor Show'da ayrıca sergilenecek.


  Not: Haberin orijinali için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz:
  http://www2.mazda.co.jp/motorshow/2017/en/
  Mehmet Özdemir
  Mazda, kullanılmazken arka farların girintisine saklanan yeni bir hareketli arka kanadın patentini aldı. Hareketli aerodinamik parçalar yeni bir şey değil, buna karşın Japon üreticinin fikri kanadı sadece yukarı kaldırmaktan ziyade önce geriye, sonra yukarıya kaldırmak.
  Mazda, bu patentleri araçlarına arka tarafındaki türbülansı azaltmak ve kanat kullanılmadığında kanadı saklayarak aracın estetiğine katkıda bulunmak amacıyla koymak istiyor. Bu kanat aracın arka kısmının genişliği kadar uzun olabilir ve uçları arka farları kapatabilir. Uçlardaki ince kısımlar farların görünmesine de engel olmuyor.

  Elektrikli bir kol kanadın hareketini kontrol ediyor. Mekanizma kanadı yukarıya da kaldırabiliyor. Aparat kanat tam yüksekliğine ulaştığında bile tamamen aracın gövdesinde saklı kalıyor. Tamamen açıldığı durumda kanat aracın uzunluğuu arttırıyor ve atak açısıyla birlikte ek bir yere basma kuvveti sağlıyor.
  Alınan iki patent, fikrin iki ana özelliği ile ilgili; kanadın arka far girintilerine sokulması ve açılan kanat. Buna karşın iki patent birlikte çalıştığı için patentlerin de ortak birçok noktası mevcut.

  Yeni patentler tarz bir performans otomobili için çok uygun. Mazda da bu fikri araçlarına uygulamak için farklı yöntemler deniyor gibi görünüyor. Bu patent resimlerinde gördüğümüz teknolojileri Mazda RX-Vision konseptinde görebiliyoruz. Otomobilin de arka farlarının önünden kanat benzeri bir yapı geçiyor. Bu parçanın açılıp yükselmesini ve ufak hareketlerle aerodinemik kazanç sağlamasını düşünmek zor değil.
  Bu açılır arka kanadı yakında görebiliriz çünkü Mazda RX-Vision konseptinin üzerinde çalışılmış bir versiyonunu  25 Ekim'de Tokyo Otomobil Fuarı'na getirecek. Söylentiler bu harika kanadı yakında showroomlarda bile görebileceğimizi söylüyor.
  kaynak: motor1.com

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×