• Mehmet Özdemir
  Mazda, Volvo’yu geride bırakarak 2017’de dünyanın en güvenli otomobili oldu. Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün yaptığı değerlendirme sonucu Volvo’nun bile elde edemediği en yüksek dereceye layık görülen Mazda, geleneksel birinciyi geride bıraktı.

   
  Otomobil satın almayı düşünen kişilerin her birinin kriterleri, arayışları ve öncelikleri şüphesiz farklılık gösterir. Arabanın gövde tipinden donanımlara kadar değişiklik gösteren bu aşamanın ortak noktasıyla güvenlik standartlarıdır. Gerek küresel bazda gerekse bölgesel olarak, olmazsa olmaz kriter olan güvenliğin standartlarını belirlemek adına var olan kuruluşların yaptığı testler sonucunda düzenli olarak güncellenen sıralamaların bölgesel ayağında bu yıl önemli bir sonuç karşımıza çıktı. Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü tarafından 2017 model yılına sahip Mazda modellerinde yapılan testler, bizlere Japon devinin Volvo’yu bile geride bırakarak yola çıkan en güvenli otomobile sahip olduğunu söylüyor.
  Kurum bünyesinde yapılan testler sonucunda elde edilebilecek en yüksek değer olan “Top Safety Pick+“a layık görüldüğü açıklanan Mazda’nın, aynı koşullarda testlere katılan yeni Volvo S90 ve XC90‘ı da geride bıraktığının hatırlatması yapılıyor. Tüm bu değerlendirme sonucunda MX-5 dışında (otomobilin sınıfı değerlendirmeye dahil edilmiyor.) Mazda 3, Mazda 6, Mazda CX-3, Mazda CX-5 ve Mazda CX9‘dan oluşan Mazda ürün gamının tamamında bu başarının elde edilmesi de altı çizilmesi gereken önemli detaylar arasında yer alıyor. Volvo’nun yeni modeli V90’ın yakın zamanda aynı test sürecine dahil edilmesi beklenirken modelin alacağı sonuç şimdiden merak edilmeye başlandı.
  kaynak: log.com.tr
  Mümin
  İyi mi kötü mü ben karar veremedim. Yorumları da sizden bekliyoruz. Sanki sahtekarlara yol gösterir gibi olmuş.
  Dünyanın lider boya ve yüzey kaplama şirketi PPG, hasarlı araçların değer kaybını önleyecek ve ikinci elde kazanç sağlayacak astarlama teknolojisi ile öne çıkıyor. Tamamen PPG’nin buluşu olan “DP4000 Greymatic” isimli Yaş-Üstü-Yaş astar serisi sayesinde, fabrika çıkışı standartlarında tamir yapmak mümkün hale geldi. Aracın her yerinde fabrika çıkışı mikron kalınlığını elde etmeyi sağlayan PPG Yaş-Üstü-Yaş astar teknolojisi, boyanan araçta oluşan tamir kaynaklı değer kaybının önüne geçerek otobilin değer kaybının önlenmesini sağlayacak.
   

  İkinci el araç piyasasının her geçen gün büyüdüğü ve ciddi rakamlara ulaşan bir pazar haline geldiği Türkiye’de, güvenilir servis noktalarında fabrika standartlarında tamir yapmak ve aracı değer kaybetmeden satmak büyük önem arz etmeye başladı. Dünyanın lider boya ve yüzey kaplama kuruluşu PPG bu kapsamda, hasarlı araçların değer kaybetmesini önleyecek ve ikinci elde kazanç sağlayacak bir teknolojiye imzasını attı. PPG’ye ait “DP4000 Greymatic” isimli Yaş-Üstü-Yaş astar serisi sayesinde fabrika çıkısı olan 112-120 mikron aralığında tamir yapılabilirken, boyanan araçta oluşan tamir kaynaklı değer kaybının önüne geçiliyor. Aynı zamanda aracın serviste kalma süresini de 80 ila 100 dakika arasında kısaltan yeni Yaş-Üstü-Yaş astar serisi, böylelikle hem zaman kaybının hem de değer kaybının önüne geçerek OEM standartlarında bir hizmet sunuyor.

  Araç alım ve satım sürecinde boyanmış araçların yaşadığı değer kaybının en çok şikayet edilen konulardan birisi olduğunu belirten PPG Otomotiv Tamir Boyaları Türkiye ve Ortadoğu Pazar Müdürü Bülent Alpay, “Fabrika çıkışlı ya da OEM standartları denildiği zaman herkesin aklına boya kalınlığı tüm yüzeyde aynı olan araçlar gelir. İkinci el sürecinde eksperlerin kullandığı mikrometre denilen alet, aracın metal yüzeyinin üstündeki tüm katmanların kalınlığını ölçmeye yarar. Bu ölçü fabrika çıkışı değerlerinden fazla ise araç boyalı ya da kazalı olarak işlem görür ve ikinci el değeri düşer. Ancak bizimle çalışan servislere sunduğumuz Yaş-Üstü-Yaş astar teknolojisi ile bu fabrika çıkısı kalınlığını geçmeden tamir yapmak artık mümkün oluyor. Bu teknoloji sayesinde astarlama süreci 25-30 mikronda, toplam süreci ise 85 ila 115 mikron arasında tamamlayabiliyoruz. Bu da fabrika çıkışı olan 112-120 mikron aralığında bir değere denk geliyor. Bu sayede PPG olarak araçların satılırken oluşan değer kaybını önlemiş oluyoruz” dedi. 
  Kaynak
  Burak
  2017 yılı araç muayeneleri kusurlar tablosuna göre yönetmeliğe uygun olmayan araç plakaları ağır kusur kapsamına alındı. Plakalar 32 TL karşılığında değiştirilebilecek.
  Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı tarafından 2017 yılı araç muayenesi kapsamında geçerli olacak kusurlar tablosu yayımlandı. En önemli dikkat çeken ayrıntı plakalara getirilen standart. Yönetmeliğe uygun olmayan plakalar artık ağır kusur olarak işlem görecek. 3 Temmuz 2017 itibarıyla bu tablodaki kusurlar geçerli olacak.
   
  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın tarafından yapılan açıklamada özellikle Hızlı Geçiş Sisteminde HGS yanlış okumadan dolayı cezai işlemlerin bulunduğu, rakamlar arasında yer alan vidaların, yazıların silik olması, yazıların koyu veya italik olmasından dolayı sıkıntılar yaşandığı belirtildi.
  Bu şekilde standart dışı tüm plakalar ağır kusur kapsamına alınacak. Plakaların da değişmesi için TŞOF tarafından cüzi bir miktar alınarak değişim sağlanacağı açıklandı.
  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından kayıt ve tescil bürolarında 31 TL karşılığında plakalar 10 dakikalık bir işlemin ardından değiştirilebilecek.
  Karayolu Trafik Kanununda yer alan tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişlik ve 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların araç muayenesinden geçemeyeceği ve ağır kusur olarak işleme tabi tutulacağı belirtildi.
   
  Kaynak: mymemur.com
  İlhan
  Uluslararası değerlendirmeye göre “Yılın Motoru 2017″‘nin kazananları belli oldu.

  13 farklı kategoride verilen ödüllerde yerini korumayı başaran motorlar dikkat çekiyor.
  Hava kirliliğinde yaşanan ciddi artışın içten yanmalı motorlara yansıma olarak her geçen yıl emisyon standartları daha sıkı bir hal alırken otomobil üreticilerinin bu standartlara uyma konusundaki çabaları da artmaya devam ediyor. Geleneksel olarak verilen yılın motoru ödüllerinde de bu kuralların üreticileri farklı işler yapmaya zorladığına şahit oluyoruz. 58 otomobil gazetesicisinden oluşan bir jürinin Stuttgart’tan açıkladığı Yılın Motoru 2017‘in bu yılki kazananları da bahsettiğimiz bu kurallar doğrultusunda en iyi işleri ortaya koyarak yüksek verimlilik elde etmiş markalar olarak karşımızda duruyor. Genel bazda verilen “Yılın Motoru” ödülüyle birlikte 13 farklı sınıfta verilen ödüllerin bu yılki genel kazananıysa Ferrari oldu.
  Yapılan değerlendirmede 488 GTB, 488 Spider başta olmak üzere daha küçük turbo varyasyonuyla California T ve GTC4Lusso T’de sunulan 660 beygir güç ve 760 Nm tork üreten 3.9 litrelik bi-turbo V8motorun Ferrari’ye zaferi kazandırdığı görülürken verilen 100 kilometrede 11.2 litrelik ortalama tüketim değerinin verimlilik bazında büyük etken olduğu göze çarpıyor. 13 farklı dalda açıklanan ödüllerin sahipleriyse şu şekilde;
  Yılın Motoru 2017 – Ferrari 3.9-litre biturbo V8
  Yılın Performans Motoru – Ferrari 3.9-litre biturbo V8
  Yılın Yeni Motoru – Honda 3.5-litre V6 hibrit (NSX)
  Yılın Çevreci Motoru – Tesla
  Yılın Elektrikli Motoru – Tesla
  Yılın 4.0 litre+ Motoru – Ferrari 6.3-litre V12
  Yılın 3-4 litre Motoru – Ferrari 3.9-litre biturbo V8
  Yılın 2.5-3 litre Motoru – Porsche 3-litre V6 turbo (911 Carrera ailesi)
  Yılın 2-2.5 litre Motoru – Audi 2.5-litre V5 turbo (RS3, TT RS)
  Yılın 1.8-2.0 litre Motoru – Porsche 2-litre turbo (718 Boxster, 718 Cayman)
  Yılın 1.4-1.8 litre Motoru – BMW 1.5-litre V3 hibrit (i8)
  Yılın 1-1.4 litre Motoru – PSA Peugeot Citroen 1.2-litre V3 turbo (Peugeot 208, 308, 2008, 3008, 5008, Citroen C3, C4, DS3, DS4)
  Yılın 1 litre Motoru – Ford 999cc V3 turbo (Fiesta, B-Max, Focus, C-Max, Grand C-Max, Mondeo, EcoSport)
  Kaynak: LOG
   
  İlhan
  Bosch’tan geleceğin teknolojilerine tarihin en büyük yatırımı.
  Motor, fren ve teknoloji olmak üzere otomobil dünyasının en büyük tedarikçilerinden birisi olan Bosch gelecek için tarihin en büyük yatırımını yaparak geleneğini sürdürmek istiyor.
  Ulaşımın hemen her alanında tedarik sağlamaya devam eden Bosch bu rolünü geleceğin ulaşım teknolojilerinde de sürdürmek konusunda kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Tesla dahil olmak üzere otonom sürüş sistemleri konusunda ciddi yatırımlar yaparak tüm eforunu Ar-Ge sürecine yönelden Alman devi bu alanda bu zamana kadar görülmemiş bir adım atmaya hazırlanıyor. Yapılan resmi açıklamayla 1,1 milyar dolarlık üretim tesisi için yatırım yapacağını açıklayan Bosch bu adımla birlikte tarihte tek seferde görülmüş en büyük yatırımı da yapmış olacak.
   

   
  Almanya’nın Dresden kentinde yer alacağı açıklanan üretim tesisinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinin yanı sıra akıllı ev sistemleri ve akıllı şehirler üzerine geliştirmeler yapacağı açıklanan Bosch, otomobillerin kokpit teknolojileri, hava yastığı sensörlerine de yeni üretim tesisinde yer verecek. İnşa sürecini 2019 yılında tamamlamayı planlayan marka yetkilileri 2021 yılından itibaren sürücüsüz otomobillerde kullanılacak çip ve yazılımları piyasaya sunma amacında. 130 yıllık bir geleneği günümüzde devam ettiren markanın yaptığı bu hamleyle pazarın rekabetçi yapısı içerisinde yine ön sıralarda yer alacağına hiç şüphe yok.
  Kaynak:LOG
   
  MazdaClubTR
  MazdaClubTR'nin 10. Yıl münasebeti ile sizlerle paylaşmaya başladığı hediyelerin sonuncu ve muhtemelen sizlerin de en çok ilgisini çekecek olan Periyodik Bakım hediyemizi kazanacak üyemizi sizlerin oyları ile belirleme zamanı geldi.

  Daha önce de belirttiğimiz gibi 5 ay boyunca seçilen birincilerin ( Ocak ayı @Tarahumara, Şubat ayı @Zealot, Mart ayı @Fotifoti, Nisan ayı @SpeedMazda, Mayıs ayı @Servet )  katılacağı anket sonucunda kazanan üyemizin ilk periyodik bakım masrafını ( yağ, hava-yağ-polen filtreleri ve periyodik bakım işçiliği ) biz karşılıyor olacağız.
  Yapmanız gereken tek şey hediyeyi kazanmasını istediğiniz kişiye bu konuda yer alan ve 13 Haziran 2017 saat 18.00 e kadar açık olacak ankette oy vermeniz.
  Sürecin başından beri herhangi bir etki oluşturmamak için yönetim olarak biz müdahil olmamaya karar vermiştik ve bu karar gereği de bu oylamaya katılmayacağız.
  Karar sizin...
  MazdaClubTR
  MazdaClubTR 10.Yıl Hediyelerinde Mayıs ayı kazananları belli oldu.

  Lider Tablosu linkinden de görebileceğiniz gibi Mayıs ayında ;
  Toplamda ;
  @Servet 98 beğeni ile birinci olarak 10 puan,
  @Zealot 97 beğeni ile ikinci olarak 6 puan,
  @Tarahumara 91 beğeni ile üçüncü olarak 4 puan,
  @Fotifoti de 71 beğeni ile 4. olarak 3 puan aldı.
  Bildiğiniz gibi bunun yanında teknik konular yani Modeller kategorisi altında yer alan konularda en çok beğeni alanlara da puan veriyorduk. Buna göre ;
  Servis Kampanyasına Navigasyon Yazılımı Dahil mi? konusundaki mesajı ile @Zealot a 8 Puan
  Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri konusundaki mesajı ile @Ali ye 6 puan
  Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri konusundaki mesajı ile @Tarahumara'ya 4 Puan
  3. Nesil Mazda 3 'km77.com' Performans Başarısı konusundaki mesajı ile de  @Tarahumara'ya  3 puan verilmiştir.
  @Zealot ve @Tarahumara arkadaşlarımız daha önceden tüm ödülleri kazandıkları için değerlendirme dışı bırakılmış ve bunun sonucunda toplamda ;
   
  @Servet 10 puan ile  birinci olarak Mazda Polar,
  @Ali 6 puan ile ikinci olarak  Mazda Yelek ve Gömlek,
  @Fotifoti de 6 puan ile 3. olarak Mazda T-shirt + kartvizitlik + 2GB Mazda 3 USB kazandı.
   
  Buna ek olarak Mayıs ayının birincisi olması sebebi ile @Servet 5 ayın sonundaki Periyodik Bakım oylamasına katılma hakkı kazanmış bulunmaktadır.
  Bizden ve @Mazda Türkiye'den bir hatıra olmak üzere üyelerimizin hediyelerini güle güle kullanmalarını diliyoruz.
  5 ayın bitmesi sonucunda aşağıdaki isimler önümüzdeji günlerde yapılacak olan Periyodik Bakım hediyesi oylamasına hak kazanmış bulunmaktadır ;
  Ocak Ayı Birincisi @Tarahumara
  Şubat Ayı Birincisi @Zealot
  Mart Ayı Birincisi @Fotifoti
  Nisan Ayı Birincisi @SpeedMazda
  Mayıs Ayı Birincisi @Servet
  Bu anket önümüzdeki günlerde yapılacak ve üyelerimizin oyları ile kazanan kişi periyodik bakım kazanacaktır.
  MazdaClubTR
  50 yıl önce bugün Mazda, rotary motorlu Mazda Cosmo Sport'u duyurduğunda bu otomotiv tarihi için önemli bir dönüm noktası idi. Bu gösterişli, şık, iki kişilik araç bugüne kadar süren bir mirasın, sürmesi keyifli, motor spor başarıları ile bezenmiş eşsiz bir teknolojinin başlangıcı oldu.

  1967 de Cosmo Sport dünyanın ilk çift rotorlu motor ile güçlendirilmiş aracı oldu. Bu aynı zamanda Mazda'nın bugün herkes tarafından bilinen Mazda RX-7 ve MX-5'in DNAsına ilham veren ilk spor aracı idi. Sadece 1176 tane üretilmesine rağmen Cosmo Sport, kamyon ve küçük araç üreten Mazda için çok büyük  bir dönüşümü temsil ediyordu.
  Rotary motorun çok daha büyük ve ağır silindirli motorlara eşdeğer performans sergilemesinden faydalanan Mazda, rotary motor ile güçlendirilmiş 2 milyon araç üretirken aynı zamanda bu gücü motor sporlarına taşıyarak 1980 lerde RX-7 ile IMSA serisini domine etti ama Mazda'nın en büyük başarısı 1991 yılında 2.6 litre 4 rotorlu  710 PS güç üreten bir Mazda 787B ile LeMans yarışını kazanarak geldi.
  Bu başarı ile Mazda efsanevi dayanıklılık yarışını kazanan ilk ve tek Asya markası olmakla kalmıyor aynı zamanda Mazda 787B'nin birinciliği bu yarışta silindirik olmayan bir motor ile güçlendirilmiş ilk ve tek araç zaferi olarak da tarihe geçiyordu.

  İş Mazda'daki bu  durmaksızın devam eden sınırları zorlama ve yeni şeyleri deneme arzusu yeni MX-5 deki Jinba-Ittai yani sürücü ve aracın bir olması felsefesi ile aynı rotary motor gibi alışılmışa meydan okuyan SKYACTIV teknolojisinin de öncüsü olarak Mazda'yı rakiplerinden ayrıştırmaya devam edecektir.
   
   
  Mümin
  Dijital kontrollü akıllı supap, benzinli motorlara daha iyi yakıt ekonomisi ve esneklik kazandırıyor.

  Benzinli motorlara dizel motorların verimliliğini ve performansını kazandırdığı iddia eden IVA adlı devrim yaratan dijital supap mekanizması sistemi Leamington Spa merkezli teknoloji şirketi Camcon Automotive tarafından geliştirildi. IVA veya "Akıllı Valf Aktivasyonu" sistemi, son altı yıldır geliştirilmekteydi ve yol testlerinin başlayabileceği noktaya geldi. IVA, hem normal hem de hibrit otomobillerde verimliliği artırmak için büyük üreticilere ve bileşen tedarikçilerine sunuluyor. IVA'nın başlangıcından bu yana geliştirilmesine liderlik eden ve kendini "ömür boyu motor adamı" olarak tanımlayan Camcon teknik direktörü Roger Stone'a göre sistem, valf kaldırma, valf zamanlaması ve süresinin bağımsız ve sonsuz kontrol edilebilir olmasını sağlıyor. Bu, valfin çalışması ile krank mili rotasyonu arasındaki kırılmaz mekanik bağlantıyı kırıyor ve bir yüzyılı aşkın bir süredir devam eden tüm pistonlu motor tasarımlarındaki önemli bir faktörü değiştiriyor. IVA'nın mucitleri, sistem için "muhtemelen noktalı ateşlemeden motor yönetimine veya karbüratörlerden yakıt enjeksiyonuna geçişten daha önemli" diyerek, bunu otomobillerde kalan son analog sistemi kaldıran bir tasarım devrimi olarak nitelendiriyorlar.

   
   
  Tamamen esnek valf aktivasyonu ile, düşük hızlarda, düşük yük durumlarında, gerektiğinde çok yüksek güçle aşırı esneklik sağlayan sistemin, motorun sürücünün ihtiyaçlarına göre yapılandırılması bakımından yüksek bir potansiyeli var. Geleneksel eksantrik mili zamanlaması ile ve mevcut daha az gelişmiş değişken valf zamanlama sistemleri ile ortaya çıkan sorunlar da böylece sona ermiş oldu. IVA, özellikle karmaşık silindir devre dışı bırakma sistemlerine uyarlanabiliyor ve verimliliğe daha da fazla katkı sağlıyor.
  IVA'nın en önemli noktası, motorun en üstünde konumlanan ve her biri bir valfe ya da valf çiftine açılan bir eksantrik milini süren elektromekanik aktüatörler sisteminin geliştirilmesi oldu. Basına gösterilen deneysel bir motorda, bu aktüatörlerden sekiz tane bulunuyor. Valf tahriki desmodromik (vanalar pozitif olarak kapanıyor ve açılıyor) ve açma / kapama rejimleri bir yönetim bilgisayarı tarafından kontrol ediliyor. Sistem şu anda motorun üst kısmında büyük bir metal kutu içinde barındırılıyor ve üretimde mevcut ECU (motor elektronik kutusu) fonksiyonlarıyla bağlantılı olması muhtemel.
  Stone, sistem için "IVA inanılmaz kontrol sağlıyor. Eksantrik mili 360 derece döndürerek tam kaldırma elde edebiliriz ya da yarıya kadar döndürüp o noktadan geri döndürerek sevdiğimiz herhangi bir orta seviye kaldırmaya ulaşabiliriz. Sistem hemen her motora uyacak şekilde tasarlandı." diyor.
  Camcon, firmayla aynı bölgede faaliyet gösteren ve sistemle yakından ilgilenen Jaguar Land Rover'ın teknik yardımını da alıyor. Camcon, hem IVA'nın dayanıklılığını test etmek hem de gerçek dünya sonuçlarını görmek için bir test programı planlıyor ancak ticari direktör Mark Gostick, sistemin dayanıklılığının kanıtlanması için çoktan bir yol kat ettiğini düşünüyor. Bosch ya da Valeo gibi tedarikçiler tarafından kabul edilirse, IVA iki ya da üç yıl içinde seri üretime geçebilir. Ayrıca sistem farklı yönlerde geliştirilme potansiyeline de sahip.
  Kaynak

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.