• Mümin
  Dijital kontrollü akıllı supap, benzinli motorlara daha iyi yakıt ekonomisi ve esneklik kazandırıyor.

  Benzinli motorlara dizel motorların verimliliğini ve performansını kazandırdığı iddia eden IVA adlı devrim yaratan dijital supap mekanizması sistemi Leamington Spa merkezli teknoloji şirketi Camcon Automotive tarafından geliştirildi. IVA veya "Akıllı Valf Aktivasyonu" sistemi, son altı yıldır geliştirilmekteydi ve yol testlerinin başlayabileceği noktaya geldi. IVA, hem normal hem de hibrit otomobillerde verimliliği artırmak için büyük üreticilere ve bileşen tedarikçilerine sunuluyor. IVA'nın başlangıcından bu yana geliştirilmesine liderlik eden ve kendini "ömür boyu motor adamı" olarak tanımlayan Camcon teknik direktörü Roger Stone'a göre sistem, valf kaldırma, valf zamanlaması ve süresinin bağımsız ve sonsuz kontrol edilebilir olmasını sağlıyor. Bu, valfin çalışması ile krank mili rotasyonu arasındaki kırılmaz mekanik bağlantıyı kırıyor ve bir yüzyılı aşkın bir süredir devam eden tüm pistonlu motor tasarımlarındaki önemli bir faktörü değiştiriyor. IVA'nın mucitleri, sistem için "muhtemelen noktalı ateşlemeden motor yönetimine veya karbüratörlerden yakıt enjeksiyonuna geçişten daha önemli" diyerek, bunu otomobillerde kalan son analog sistemi kaldıran bir tasarım devrimi olarak nitelendiriyorlar.

   
   
  Tamamen esnek valf aktivasyonu ile, düşük hızlarda, düşük yük durumlarında, gerektiğinde çok yüksek güçle aşırı esneklik sağlayan sistemin, motorun sürücünün ihtiyaçlarına göre yapılandırılması bakımından yüksek bir potansiyeli var. Geleneksel eksantrik mili zamanlaması ile ve mevcut daha az gelişmiş değişken valf zamanlama sistemleri ile ortaya çıkan sorunlar da böylece sona ermiş oldu. IVA, özellikle karmaşık silindir devre dışı bırakma sistemlerine uyarlanabiliyor ve verimliliğe daha da fazla katkı sağlıyor.
  IVA'nın en önemli noktası, motorun en üstünde konumlanan ve her biri bir valfe ya da valf çiftine açılan bir eksantrik milini süren elektromekanik aktüatörler sisteminin geliştirilmesi oldu. Basına gösterilen deneysel bir motorda, bu aktüatörlerden sekiz tane bulunuyor. Valf tahriki desmodromik (vanalar pozitif olarak kapanıyor ve açılıyor) ve açma / kapama rejimleri bir yönetim bilgisayarı tarafından kontrol ediliyor. Sistem şu anda motorun üst kısmında büyük bir metal kutu içinde barındırılıyor ve üretimde mevcut ECU (motor elektronik kutusu) fonksiyonlarıyla bağlantılı olması muhtemel.
  Stone, sistem için "IVA inanılmaz kontrol sağlıyor. Eksantrik mili 360 derece döndürerek tam kaldırma elde edebiliriz ya da yarıya kadar döndürüp o noktadan geri döndürerek sevdiğimiz herhangi bir orta seviye kaldırmaya ulaşabiliriz. Sistem hemen her motora uyacak şekilde tasarlandı." diyor.
  Camcon, firmayla aynı bölgede faaliyet gösteren ve sistemle yakından ilgilenen Jaguar Land Rover'ın teknik yardımını da alıyor. Camcon, hem IVA'nın dayanıklılığını test etmek hem de gerçek dünya sonuçlarını görmek için bir test programı planlıyor ancak ticari direktör Mark Gostick, sistemin dayanıklılığının kanıtlanması için çoktan bir yol kat ettiğini düşünüyor. Bosch ya da Valeo gibi tedarikçiler tarafından kabul edilirse, IVA iki ya da üç yıl içinde seri üretime geçebilir. Ayrıca sistem farklı yönlerde geliştirilme potansiyeline de sahip.
  Kaynak
  Mümin
  Mazda, 2017 Temmuz'da Türkiye'de satışa çıkacak yeni kasa CX-5 modelinin fiyatını duyurdu.
        Mazda Türkiye, Japon üreticinin Skyactiv teknolojisi ve Kodo tasarım anlayışı ile şekillenen ilk modeli olan CX-5'in ikinci jenerasyonunu ülkemiz yollarına çıkarmaya hazırlanıyor. Genel hatlarına sadık kalınarak baştan aşağı yenilenen CX-5, 2012 yılından beri piyasada olan ilk neslin başarısını sürdürmeyi hedefliyor. Bugüne kadar 120 ülkede 1.5 milyondan fazla satılan CX-5, markanın satışlarını dörtte birini oluşturmasıyla önem arz ederken, ülkemizde Temmuz ayında 50- 70 adetlik satış hedefiyle yollara çıkacak. Avrupa pazarında 195 hp güç üreten 2.5 litrelik benzinli Skyactiv ve 150 hp veya 175 hp alternatiflerine sahip 2.2 litrelik dizel motorlarına sahip olmasına karşın yeni Mazda CX-5 ülkemizde sadece 2.0 litrelik benzinli motor ile sunulacak. Araçta görev alan SKYACTIV-G 2.0 litre motor 160 beygir güç ve 4000 devirde 208 Nm tork üretiyor. Bu motor, SKYACTIV DRIVE otomatik şanzımanla birlikte ve Mazda’nın yeni nesil i-ACTIV AWD dört çekişli sistemi ile sunuluyor.                       Ülkemizde 179.105 TL'den satılan güncel versiyonun yerini alacak yeni kasa Mazda CX-5 fiyatı Power donanım seviyesi ile 183.552 TL’den başlayacak. Metalik renk için 2.105 TL, özel kristal kırmızı renk içinse 2.632 TL ve White Leather paket için ise 1.000 TL ekstre bedel ödemek gerekecek.            Kaynak
  Mehmet Özdemir
  Mazda Türkiye’de belirli bir oranda satış yapıyor. Bu nedenle de hep “daha çok satabilir” yolunda eleştirlere hedef oluyor. Mazda Genel Müdürü Nurkan Yurdakul ile bu konuyu Barcelona’cda CX-5 lansmanında konuştuk. İşte Yurdakul ile konuştuğumuz konu başlıkları:
  KÂRLILIK  MAZDA'NIN GLOBAL KARARI
  “Beklenen karlılık varsa, adet olsun zaten. Ama adet arttıkca karlılığın düşeceği sadece otomotiv sektörü için değil; her sektör için geçerlidir. Bir o yönü seçen markalar var. Bir de adet ve pazar payı üzerine giden markalar var. Pazar payın çok olunca ne oluyor ben onu anlamıyorum? Onun getirisi ne? Pazar payı yüksek olan markalar gerçekten arzu ettikleri karlılığı da yapıyorsa helali hoş olsun. Amerika benim 5 yıldır yapmak istediğim stratejiyi uygulamaya başladı. Bayi karlılığını yukarı çekmek. Dolayısiyle markayı yukarı çekmek için böyle bir yola başvurdu. Bu markanın global bir kararı. Bu mantıkla Amerika’da 40 bin aracı feda etti, bu fiyatı ve imajı yükseltmek için. Bu rakam bu sene 15-20 bine düşer. Avrupa’da işler iyi gidiyor. Bizim markanın felsefesinin doğru olduğunu dune kadar pazarı satın almak için fiyat kıran markaların bugün ben premiumum diye ortaya çıkmalarından anlamalı. Adet her şey değildir. Yani az daha çoktur!
  TÜRKİYE’DEKİ SATIŞLAR
  “Bir markanın mutluluğu bir de bayinin mutluluğu. önemlidir. Geçen yıl ne yaptıysak bu adetlerle ayakta kalabilmek için yaptık. Aldığımız tedbirler bu yöndeydi. Bizim geçen sene para kazanamadığımız  modellerimiz vardı. Mazda ne yaparsa yapsın 1,5 milyon araç satacak. Çünkü dünyada 1,5 milyon araç üretiyor. Bu 1,5 milyon adedi en yüksek karlı nerede satıyorsa orda satar. “
  MAZDA 3 SATIŞLARINDAN ZARAR ETTİK !
  “Mazda 3’ü Japonya’dan alıyorduk sonra Meksika’dan gelmeye başladı. Meksika’dan Avrupa’ya gittiği zaman Japonya’dan gittiğine nazaran yüzde 10 vergi ödenmiyor. Ama bize geldiği zaman biz yine ödüyoruz. Bu nedenle böyle bir zarar dönemi oldu. Marka bunu düşünmek zorunda. “
  KARLILIĞIMIZ 15 BİN SATAN MARKADAN DAHA FAZLA
  “Bu sene 1.400-1.500 satış hedefimiz var. Bu sene bunun önlemini aldık. Bizim 1.500 aracın bayi karlılığı açısından çok satan bazı markaların 10-15 binine denk geliyor. Bazı markalar 300-500 TL kar ile araç satıyor, bunu biliyoruz. Bizim şanssızlığımız araçlarımız durduk yerde bozulmuyor. Müşteri için şans bizim için şanssızlık. Bir çok markanın biz bu araçları sattık, bize servis olarak geri döner dediği şey bizim için geçerli değil. Araçlarımız yılda bir kere servise geliyorlar. Artık servisten kazanırız diye bir durum yok. Servisten para kazanmak eskisi gibi değil. Satış sonrasında o karlılık kalmadı. Bizim amacımız satıştan karlılığı elde eymek. Servis de kazanacak tabi. Ama servisten kazanıyorsun satıştan kazanmayıver demenimn alemi yok. “
  YEDEK PARÇASI EN UCUZ MARKALARDAN BİRİYİZ
  Mazda’nın parçası pahalı söylemi, bu silinmesi zor bir efsane. Ama sigorta şirketlerinin parça fiyatlarını takip ettikleri bir portal var. Oradan herkes bakabilir. Mazda’dan daha ucuz parçası olan 2 marka var. Parça konusnda iddialıyız. Bu durum ne kadar sürecek bilmiyorum ama servisimiz çok ucuz. 600 TL bakım markanın kalitesine yakışmıyor. Biz de en fazla  bekleyen parça 3 günde geliyor. “
  FİLO’DA HEMEN HEMEN HİÇ YOKUZ !
  “Bu yıl 1.300-1.500 arası bir hedefimiz var. Ayda 100 araç satışımız var. Şu an binek otomobillerdeki yüzde 15 daralma önemli bir rakam. Filoda hemen hemen hiç yokuz. Bazı müşteriler Mazda istediği için Mazda alıyor şirketler. “
  MAZDA’NIN GELDİĞİ NOKTADAN MEMNUNUM !
   “Mazda’nın kendi geldiği döneme baktığım zaman çok memnunum. Marka bir yere geldi. Premium markalar arasında artık. Ben aracın konum olarak geldiği yerden memnunum ama keşke biraz daha fazla kişiye ulaşsak. Mazda tek ithal otomobilken, çok satarken algılar oluştu. O algıları silebileceğiz.
  MAZDA’NIN 2.EL DURUMU
  Mazda’sı  olmayan insanların nezninde Mazda’nın 2.eli yetersiz. Hiç Mazda alıp satmayan insanlar öyle diyorlar. Mazda günlerce satılık durmuyor. Ender olan markanın 2. elinin zor olması mantıklı değil.
  CX-5 VE DİĞER MODEL SATIŞLARI
  CX-5 Temmuz’da geliyor hedefimiz bu araçtan 50-70 adet satmak.  Halen Mazda 3, CX-3, CX_5 ve Mazda 6 satıyoruz.  MX-5 bu sene CX-5 ve Mazda 6’yı geçecek. Geçen sene de geçti. Sınırlı bir kontenjan var ve 100 adet satıyoruz.
  Bu sene piyasa açılırsa istediğimiz kadar araç alabilme garantisi aldık. Geçen sene böyle bir durumumuz yoktu. Kota vardı. Şimdi alma şansımız var. .
  Kaynak
  Burak
  İsveçli otomobil üreticisi Volvo’nun CEO’su Hakan Samuelsson, nitrojen oksit emisyonunu azaltmanın giderek daha maliyetli hale geldiğini belirterek yeni dizel motorlar geliştirmeyeceklerini duyurdu.  Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, Samuelsson, “Daha fazla yeni dizel motor geliştirmeyeceğiz” dedi. Samuelsson, 2013 yılında pazara sundukları dizel modelleri gelecekteki emisyon standartlarını karşılamaları için geliştirmeye devam edeceklerini de vurguladı.

  Volvo dizel motorundan çekilen ilk büyük üretici oldu.
  Kaynak : HaberTURK
  MazdaClubTR
  MazdaClubTR 10.Yıl Hediyelerinin Nisan ayı kazananları belli oldu. 

  Lider Tablosu linkinden de görebileceğiniz gibi Nisan ayında ;
  Toplamda ;
  @Zealot 134 beğeni ile birinci olarak 10 puan,
  @Tarahumara 108 beğeni ile üçüncü olarak 6 puan,
  @Fotifoti105 beğeni ile ikinci olarak 4 puan,
  @M.E.G de 70 beğeni ile 4. olarak 3 puan aldı.
  Bildiğiniz gibi bunun yanında teknik konular yani Modeller kategorisi altında yer alan konularda en çok beğeni alanlara da puan veriyorduk. Buna göre ;
  2. Nesil Mazda 3 - 18" Jant ve Lastik Uygulaması konusundaki mesajı ile @SpeedMazda e 8 Puan
  2017 Makyajlı Mazda 3 Sahibi Arkadaşlar Var mı ? konusundaki mesajı ile @Leanback'e 6 puan
  Sedan vs. Hatchback - Hangisin Yol Tutuşu Daha Üstün? konusundaki mesajı ile @M.E.G'e 4 Puan
  Mazda CX-3 Kullanıcı Yorumları konusundaki mesajı ile de  @SR-71 e 3 puan verilmiştir.
  @Zealot ve @Tarahumara arkadaşlarımız daha önceden tüm ödülleri kazandıkları için değerlendirme dışı bırıkılmış ve bunun sonucunda toplamda toplamda ;
   
  @SpeedMazda 8 puan ile  birinci olarak Mazda Polar,
  @M.E.G 7 puan ile ikinci olarak  Mazda Yelek ve Gömlek,
  @Leanback da 6 puan ile 3. olarak Mazda T-shirt + kartvizitlik + 2GB Mazda 3 USB kazandı.
   
  Buna ek olarak Nisan ayının birincisi olması sebebi ile @SpeedMazda 5 ayın sonundaki Periyodik Bakım oylamasına katılma hakkı kazanmış bulunmaktadır.
  Bizden ve @Mazda Türkiye'den bir hatıra olmak üzere üyelerimizin hediyelerini güle güle kullanmalarını diliyoruz.
  Mehmet Özdemir
  Mazda, SUV ailesine yeni bir model daha eklemek için çalışmalarına devam ediyor, yeni modelin ismi Mazda CX-8.
  Mazda, 6 veya 7 koltuklu olarak kullanılabilecek ve gelecek yıl Japonya'da satışa sunulacak Mazda CX-8'i, Mazda CX-9'un Japonya yollarına çok büyük gelmesinden dolayı üretimini gerçekleştirecek. Japonya'da satışta olan tek SUV segmentindeki aracı, Mazda CX-5 olduğu düşünülürse; böyle bir üretim için geç bile kalınmış diyebiliriz.
  Şu an Japonya dışına satılmayacak olsa da rakipleri; Nissan X-Trail, Honda CR-V, Volkswagen Tiguan Allspace ve Skoda Kodiaq için ileride iyi bir alternatif oluşturabilecek.
  Araç ile ilgili detaylar şu an için sadece dış ölçülerini içeriyor. Kodo tasarım dilinin devamı olacak SUV, Mazda CX-5'ten 350 mm daha uzun, dingil mesafesi ise 230 mm daha fazla. Mazda CX-8'in genişliği, Mazda Cx-5 ile neredeyse aynı (1840 mm).
  Araçta kullanılacak motor, CX-5'in kaputunun altındaki 4 silindirli, 2,2 litre, 129kW/420Nm dizel motorla aynı olacak.

  Mümin
  Mazda tüm modellerinde geçerli olacak bir kampanya ile 30 aya kadar %0 faizli kredi imkanı sağlayacağını duyurdu. Haziran ayı sonuna kadar devam edecek Finans Mazda kampanyası süresince, örnek olarak ;
  20.000 TL tutarındaki kredilere 30 ay, 24.000 TL tutarındaki kredilere 24 ay, 30.000 TL tutarındaki kredilere 18 ay, 44.000 TL tutarındaki kredilere ise 12 ay vade ile %0 faiz uygulanacak. Mazda, açıklamasında daha detaylı bilgilerin ve test sürüşü imkanının Mazda Bayileri vasıtası ile sağlandığını bildirdi.
  Kaynak
  İlhan
  6 ay önce Resmi Gazete’de yayınlanan ve bugün yürürlüğe giren Araçların İmal, Tadil ve Montajı (AİTM) Yönetmeliği ile birlikte, araçlara cam filmi taktırmak artık serbest oldu.

   
  Kimi süs, kimi güvenlik, kimisi de sağlık problemleri nedeniyle araçlarına cam filmi taktırıyordu. Ancak bu işlemi yaptıran araç sahiplerine, trafik kurallarına uygun olmadığı gerekçesiyle cezai yaptırımlar uygulanıyordu.
  Bugün yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte, artık araçlara cam filmi takmak serbest hale geldi. Ancak yönetmelikte, hem araç sahipleri, hem cam filmi üreticileri hem de uygulamayı yapan işyerleri için bazı şartlar bulunuyor.
  ÖN CAM ŞARTI
  Sadece standartlara uygun olarak üretilmiş ve onaylı cam filmlerinin kullanılmasının mümkün olacağını vurgulayan Avukat Cevat Kazma, araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacağının altını çizdi. Yapılması halinde kesilecek ceza miktarının 189 TL olacağını ve itiraz edilemeyeceğini ifade etti.
  Cam filmi üreticileri ve uygulama yapan işyerleri için de bazı şartların olduğunu belirten Cevat Kazma, "Cam filmlerinin üretiminde PVC malzeme kullanımı yasak. Ayrıca uygulama yapılırken kullanılan yapıştırıcı malzemenin akrilik esaslı olması ve uygulamanın cam panellerin iç yüzüne yapılması zorunluluğu bulunuyor." dedi.
  BİR ÇOK KEZ DAVA KONUSU OLMUŞTU
  Trafik polisleri ile sürücüler arasında büyük soruna neden olan, ceza kesilir, kesilmez tartışmaları bir çok kez mahkemeye de taşınıyordu. Balıkesir'de bir sürücü, aracın ön camında film olmadığı ve görüşünü engellemediği için tarafına kesilen trafik cezasına itiraz etmiş ve Yargıtay tarafından haklı bulunmuştu.
  İstanbul'da da bir kadın sürücüye, cam filmi nedeniyle trafik cezası kesilmiş, kadın sürücü trafikte tacize uğradığını gerekçe göstererek cezanın iptal edilmesini sağlamıştı.
  Mehmet Özdemir
  Mazda, 2 - 27 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği ilkbahar bakım kampanyası çerçevesinde yedek parça, işçilik ve aksesuarlarda %30'a varan indirim yapacağını duyurdu.

  Tüm Mazda araçlarında geçerli olacak kampanya süresince, Mazda yetkili servislerinden hizmet alacak araçlar için yedek parça, işçilik ve aksesuar bedellerinde yapılacak indirim oranı, üç yaş ve altı araçlar için %20, üç yaş üzeri araçlarda ise %30 olacak. 
  MazdaClubTR
  İngiliz firması BBR 4.Nesil Mazda MX-5/Miata ND 2.0 için 252 HP güç ve 320 Nm tork üreten "Stage 1" Turbo Modifikasyonu duyurdu.
  Avrupa müşterileri için şirketin Brackley şehrindeki tesislerde , Amerika için ise Flyin' Miata firması tarafından yapılabileceği duyurulan modifikasyonun değeri 4995 Sterlin + vergiler ile yaklaşık 24.000 TL + vergiler olarak bildirildi.

  Peki bu modifikasyon sonucunda aracın teknik verileri nasıl değişiyor ?
  Tamamen yenilenmiş, 2015 yılı ve sonrası üretilen Mazda MX-5/Miata ND 2.0 araçlar ( RF de dahil ) için turbo. Güncelleme sonrası motor 252 HP ve 320 Nm tork üretmeye başlıyor. 0-60 mil/saat yani 0-96 km/saate sadece 5 saniyede çıkan aracın hızı 255 km/saat ile sınırlandırılmıştır. Fabrika çıkışı Mazda güvenlik özellikleri ve MOT emisyon uyumluluğu korunmuştur. Fabrika kalitesinde uygulama yapılır ve istenirse araç tamamen orijinal haline döndürülebilir. Turbo ile güçlendirilen SKYACTIV-G motor maksimum gücünü 7.150 devirde, maksimum tork değerini 3.250 devirde veriyor. 2.750 ile 6.500 d/d aralığındaysa 271 Nm tork alınabilen aracın 0-100 hızlanması ise fabrika verilerine göre 2 saniye düşerek 5 saniye civarında oluşuyor.


   
  Kaynak : 2017 BBR Mazda MX-5 2.0 Stage 1 Turbo

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.