Jump to content

Lider Tablosu

 1. ibrasoft

  ibrasoft

  Katılımcı


  • Puan

   8

  • İçerik sayısı

   485


 2. Katil Balina

  Katil Balina

  Kıdemli


  • Puan

   7

  • İçerik sayısı

   3.048


 3. mehmet26

  mehmet26

  Yeni


  • Puan

   5

  • İçerik sayısı

   22


 4. AKayhan

  AKayhan

  Kıdemli


  • Puan

   5

  • İçerik sayısı

   1.083


Popüler İçerikler

Showing content with the highest reputation since 05-05-2023 tüm alanlarda

 1. tansu87

  Toyota Corolla Hybrid E210

  Hibritin e-cvt şanzımanı ile normal cvt şanzımanın aynı ya da benzer olduğu düşünülüyor. Halbuki hiç alakası yok. Biri baklava iken diğeri peynir tatlısı kadar farklı şanzımanlar hibritte aslında şanzıman yok. O yüzden çok uzun yıllar sorunsuz ve konforlu otomatik vites araba arayanlar tercih edebilir. Neden? e-cvt’de kavrama yok. Kavrama olmaması zaten başlı başına avantaj. Motor sürekli sisteme bağlı. sistem içinde herhangi bir plaka, debriyaj tarzı tasarımlar yok. Her şey sürekli birbirine bağlı birkaç dişliden oluşuyor. Tekerleklerimiz direkt olarak 2.elektrik motoruna bağlı şekilde dönüyor. Gaz pedalı ile benzinli motorun alakası yok. Gaz pedalına bastıkça güç isteği olacağı için motorun devri bilgisayar yükseltiliyor. E-cvt, kendine özel tasarımı gereği standart benzinlideki gibi sonsuz vites oranı gibi davranıyor ama aslında çok farklı şanzımanlar. bu cvt; klasik kasnak tasarım tork konvertörlü bu e-cvt; tork konvertör yok. Kavrama yok. 2 elektrik motoru, 1 benzinli motor, 1 son dişli, 1 ara dişli var. Motor ile 1.elektrik motoru iç içe. İkisinin bulunduğu dişli içinde planet sistem dişliler var. Ayrıca marş motoru da olmadığı için benzinli motoru 1.elektrik motoru çalıştırıyor. Motor ve şanzıman bağlantı yerinde volan+debriyaj seti var. Ama amacı torku sınırlandırmak. İlk çalıştırmadaki titreşimi almak. Motor ve şanzıman dönüşü hiçbir zaman ayrılmıyor. Boş viteste bile bu siteden power split device denen şanzımanın animasyonu var. Pc’den açıp düğmelerle oynayınca nasıl çalıştığı görülüyor. 2 elektrik motoru 1 benzinli motordan oluşan sistemde 3 motorun devirleri doğrusal çubukla birleştiriliyor. O doğrusallık asla bozulmuyor. http://eahart.com/prius/psd/ bu amcamız kutu içini anlatmış. Merak edenler için link ekliyorum.
  2 points
 2. doganayomer

  2011 Mazda 6 Sport Bulamadığım İçin Başka Markaya Geçtim

  Teşekkür ederim, başkalarının ne dediğini umursamayın, korkmayın İnşallah sıkıntısız arızasız kazasız belasız kullanmak nasip olur. Mazda yı ilk alırken satamazsın diyen o kadar çok insan vardı ki, ilan a sabah 8,30 gibi koydum aynı gün 15,00 te noter satışını verdim.
  2 points
 3. mehmet26

  2011 Mazda 6 Sport Bulamadığım İçin Başka Markaya Geçtim

  Merhaba Doğan Bey, teşekkürler sizinde aracınız hayırlı olsun gerçekten bende araç bulamayınca ve diğer marka araçlarında hep fiyatlarının yükselmesi nedeniyle hem bunaldım hemde paramızı öldüreceğiz diye çok korkarak 3 ay sonunda pes ettim.İlk defa Volkswagen tecrübem oldu 1 aylık süreçte sıkıntı yaşamadım ve aracıda beğendim tabikide bir Mazda 6 değil ama BK kasadan da çok iyi, Almadan önce çok korkuttular inşallah bir sıkıntı olmaz
  2 points
 4. doganayomer

  2011 Mazda 6 Sport Bulamadığım İçin Başka Markaya Geçtim

  yeni aracınız hayırlı olsun, bende aynı süreçten geçtim, BK kasayı sattım mazda 6 arayışına girdim saçma sapan arabalar ile karşılaştım ankaradan ıspartaya kadar gittim araba bakmak için tam bir felaketti, mazda 6 yı o hale getirmek için uçaktan atmaları lazım, bende siz gibi bunalmıştım eşimin iş arkadaşının 2020 corsa f kasası vardı 147 km de arabayı bir kere servise götürmüş bir kere deposunu doldurmuş bir daha da binmemiş, bizde 2020 model 0km ayarında corsayı aldık içimde hala mazda 6 uktedir. kısmet olursa bir gün almak ümidiyle.
  2 points
 5. AKayhan

  Mazda 3 2004 Xenon Uyumlu Mu ?

  High Intensity Discharge (HID) veya yaygın bilinen adıyla Xenon ampul kullanma amacınızı bilemiyorum ama hedefiniz daha iyi aydınlanma ise bunun bence daha iyi yöntemleri var. HID veya Xenon karşıdan gelenin gözünü alabildiği için bazıları (mesela ben) tercih etmeyebiliyor. Benim kişisel tercihim ileri düzey Halogen ampul olurdu. Halogen ampul otomobillerde uzun senelerdir kullanılıyor ve bunun sonucu sürekli geliştirildi. Sitede bunlarla ilgili somut deneyimleri olanlar var. Tabii sizin tercihiniz ama isterseniz bu Osram sitesini bir inceleyin. HALOGEN headlight lamps | OSRAM Automotive
  2 points
 6. Leanback

  Ravenol FL22 Antifiriz Hakkında

  @g3z3g3n1616 Motorunuz 2.0 litre sanırım, aşağıdan şanzıman ve ülkeye göre kapasitelere bakabilirsiniz.
  1 point
 7. Leanback

  Ravenol FL22 Antifiriz Hakkında

  https://www.ravenol.de/en/product/kuehlerfrostschutz/ravenol-hjc-concentrate-protect-fl22 Burada ürün detayı var, istenen donma derecesine göre distile saf su ile karışım yapmanız gerekiyor.
  1 point
 8. Leanback

  Ravenol FL22 Antifiriz Hakkında

  Saf su eklenmemesi gereken tiplerde üzerinde mutlaka "Do not add water" veya premix yazar. Sizin aldığınızda eğer yazmıyorsa ve arkasında ölçek şeması var ise istediğiniz donma derecesi korumasına göre su eklemeniz gerekiyor. Ancak 1:1 yazdığına göre bence 1'e 1 ölçek saf su/antifiriz hazır karışım olması lazım.
  1 point
 9. AKayhan

  Otomobil "EN"leri

  ABD'de 1926'dan beri otomotiv endüstrisinde en iyi bilinen isimlerden biri olan Kelley Blue Book 2023 senesinin en iyi kompakt otomobillerini seçti. Mazda 3 bu listede "one of the most enjoyable cars in its class" ("sınıfında en eğlenceli araçlardan biri") tanımlamasıyla yer aldı. Best Compact Cars of 2023 | Kelley Blue Book (kbb.com)
  1 point
 10. Mutlu Tekir

  2011 mazda 3 arka taraftan gelen ses

  Tam punto olayını söyleyecektim Ömer bey söylemiş. 2010 model aracımda da vardı punto atmasından kaynaklı yapıyor. Arka koltukları indirip plastik trimleri çıkarttığınızda sacları zorlayın özellikle pandizot altındaki sacı, o sesi duyacaksınız.
  1 point
 11. FarukSahin

  Tavan Ambiyans Led Aydınlatma Ekleme

  Elinize sağlık güzel olmuş bende yapacağım. bende daha önce focus 2 vardı onunda bu şekilde bir aydınlatması vardı koyu turuncu renkte loş bir ortam yapıyordu o renk daha güzel gidebilir yaparsam paylaşacağım.
  1 point
 12. mehmet26

  2011 Mazda 6 Sport Bulamadığım İçin Başka Markaya Geçtim

  Merhaba Arkadaşlar ; Mazda Fanatiği ve eski Mazda Eskişehir Esoto çalışanı olarak,Mazda 3 BK aracımı satıp aylarca temiz Mazda 6 Sport 2011 Model Benzinli Düşük Kilometreli araç aradım.Tam 3 ay boyunca tüm araç satış ilan siteleri,sosyal medya Mazda grupları ve galeriler olmak üzere gece gündüz araştırdım.Sonunda pes ederek ve paramızı da öldürmemek adına geçen ay Volkswagen Jetta 1.4 TSI Benzinli 2013 model Otomatik,Comfortline Paket 87.000 Kilometrede araç aldım.Resimleri ekte yüklenmiştir.Mazda 3 BK araçtan sonra bu araç çok daha iyi geldi açıkcası. Ülkemizde temiz Mazda 6 Sport 2011 Model Benzinli Düşük Kilometreli araç bulmak imkansızmış bunu öğrenmiş oldum.Mazda bir Aşk'tır ve İnşallah 3-4 sene sonra Mazda 6 Skyactive alabilmek adına görüşmek dileğiyle......
  1 point
 13. mehmet26

  2011 Mazda 6 Sport Bulamadığım İçin Başka Markaya Geçtim

  İnşallah hayırlısı olsun hepimiz için güzel günler de kullanırız
  1 point
 14. mehmet26

  2011 Mazda 6 Sport Bulamadığım İçin Başka Markaya Geçtim

  Teşekkürler İlhan Bey, Mazda 6 Sport 2011 model Benzinli Düşük Kilometreli araç bulmanın zor olacağını biliyordum ama imkansız olacağını bilmiyordum gerçekten,Tam 3 ay aradım pes ettim.Şuanki Volkswagen Jetta aracımızdan da memnunuz, Jetta'nın kredi borcu 2 sene sonra bitecek.O zaman Mazda 6 Skyactiv olabilir inşallah, Jetta o fiyat makasını kısaltmak adına iyi bir seçim oldu bence
  1 point
 15. İlhan

  2011 Mazda 6 Sport Bulamadığım İçin Başka Markaya Geçtim

  Mehmet yeni aracın hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız keyifle kullanırsın inşallah. Alınık 2011 Mazda 6 Sport ilanı açtığında da "Bol Şanslar" dilemiştim. Çünkü geçtiğin tüm arayış, bekleme, araştırma, exper vs süreçlerinden geçmiştim. Hayırlısı olsun keyifli forumlar diliyorum.
  1 point
 16. AKayhan

  Amerikan "Consumer Reports" Kurumundan...

  Consumer Reports 20 Nisan 2023 tarihinde otomobil markalarının 10 senelik bir süreç içerisindeki bakım ve arıza giderlerini analiz eden ve markaları bu giderlere göre sıralayan bir makale yayınladı. Bu makalenin özü aşağıda verdiğim tablo ("Maintenance and Repair Cost by Brand"). Buna göre 10 senelik bakım ve arıza giderleri en az olan marka Toyota, ikinci Lincoln, üçüncü Buick ve dördüncü Mazda. Yine 10 senelik bakım ve arıza giderleri en fazla olan marka Porsche, onu sırayla Benz, BMW ve Audi izliyor. Tabii ABD'ye göre ithal olan markaların 10 senelik giderleri yüksek ve Amerikan markaların giderleri daha düşük oluyor.
  1 point
 17. Serdar74

  3. Nesil Mazda 3 Kullanıcı Yorumları

  20 yaşımdan beri aktif olarak araç kullanıyorum. 2016 senesine kadar hep manuel araç kullanmış ve hiçbir zaman otomatik araç kullanmayı düşünmemiştim. Manuel araç kullanmak kesinlikle daha zevkli, çünkü dediğiniz gibi her şey sizin elinizde. Ancak sol dizimde çocuk yaşta olmuş menisküs zedelenmesinin yaşım ilerledikçe ve istanbul trafiğindeki dur kalkların da son zamanlarda dayanılmaz boyuta gelmesinden dizimde çok fazla ağrı oluşmaya başladı ve mecburen otomatik araca yöneldim. Yoksa şehir dışına gidip araç kiralamam gerektiğinde tercihim genelde manuel oluyor. Dizel olayına gelecek olursak, her seferinde "bu artık son dizel aracım, bundan sonraki benzinli olacak" deyip tekar dizele yönelmemin iki sebebi var; yakıt tüketimi (aslında bunun da artık eskisi kadar farkı yok) ve benzinli araçların dizeldeki torku verememesi, yine de bu konuda yani otomatik benzinli almadığım için biraz pişmanım.
  1 point
 18. ibrasoft

  Mazda 3 Yağmur Sensörü Sorunu

  Forscanda silecek hassasiyet ayarı ile ilgili bir menü olduğunu hatırlamıyorum. Sadece makyajsız kasada; su püskürtmeyle 5 kere silme sayısını değiştiren bir menü vardı. Onda da işlev olarak silecekle ilgili başka bir şey yazıyordu, değişiklik yapıldığında silme sayısını düşürüyordu. Otomatik farların hassasiyet ayarıyla alakalı bir menü var onu biliyorum. Sensörü sökmeniz sensörün veya jelin durumu hakkında net bir bilgi vermez. Sensörler ve elektonik aksam her zaman NO çalışmaz. Bazen NC modda çalışır. Yani normalde kapalı kontak üzerine kuruluysa sensör sistemi, sensörün bozuk olmasıyla, jelden dolayı hatalı okumasıyla veya sensörün çıkarılması aynı sonucu verir. Basitçe izah etmek gerekirse sileceği kontrol eden modülün çalışma mantığı şu şekilde olabilir; "yağmur algıladığında kontaklarını aç". Bu çalışma sisteminde şu üç durum da aynı sonucu verir; sensörün bozulması, sensörün hatalı okuması ve sensörün soketinin çıkartılması... Şemasına ulaşılabilirse ve soketine bakarak; tetik kontak ucunu kısa devre yaparak sensör bypass edildiğinde sistem normal çalışıyorsa şu iki ihtimale kalırsınız; jel problemi, sensör arızası. Bir ihtimal sensörün jelinde değişiklikten dolayı kontrol eden ecu nun forscanla sıfırlanması şuanki mevcut durumu sıfır kabul et modu olarak algılıyorsa işe yarayabilir. silecekleri kontrol etme ihtimali olan ecular IC, büyük ihtimalle BCM dir. Resetleme menüsünde bu ecuların sıfırlanması vardı. Forum içerisinde forscanla ilgili açtığım konu ve paylaşımlar mevcut, inceleyebilirsiniz.
  1 point
 19. Renegade

  Mazda 3 Yağmur Sensörü Sorunu

  ALINTI: Merhaba Aracım 2012 Golf 1.6 Tdi Highline silecek kolunu bir kademe üste aldigimda (int yazan kademeye ) silecekler sürekli calisiyor. Yani hizi yavaslatirsam yavas calisiyor, hizi son kademeye alirsam hizli calisiyor. Yagmur yagmasada kuru camda surekli devam ediyor silme eylemi. Hic bir forumda çozumunu bulamadim. Daha once yasayan varmi ? Vagcom kodlama ile yapilan bir hata mi yoksa camdaki sensorden mi ? simdiden tesekkurler ##Problemi hallettim belki ayni sorunu yasayanlar vardir diye nasil olduğunu soyleyeyim. Aracin gizli ozelliklerini actim kendim. Ve o sirada vcds programindan aracin hata kodlarini kontrol ettim. Onemli bir sorun olmadigini gordum ve tum hata kodlarini sildim. Bugun sensor sorunsuz calisiyor.
  1 point
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00
×
×
 • Yeni Oluştur...