Jump to content

Lider Tablosu


Popüler İçerikler

Showing content with the highest reputation since 23-10-2020 tüm alanlarda

 1. 8 points
  Arabalar

  3. Nesil Mazda 3 Kol dayama kapağı onarımı

  Dün sabah şoför koltuğunda otururken sağ camın buğulanan kısmını silmek için o tarafa doğru hamle yaparken, kol dayama kısmından bir çıtırtı geldi. Kol dayamanın kapağını açtığımda kilit çıkıntısının ucunun kırılmış olduğunu gördüm. Kapağı tümüyle açıp dik duruma getirip salladığımda ise sağ tarafının mil ekseninden çıkmış olduğunu gördüm. Bu ikinci söz ettiğim önceden olmuş olmalı. Kilit çıkıntısı kırılınca kontrol ederken buda ortaya çıkmış oldu. İnternetten kol dayamanın sökülme videosunu izledikten sonra söküm işlemine geçtim. Öncelikle yatağından çıkmış olan mili yerine yerleştirmek için arka kapağı çıkarttım. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi sağ menteşe pimi sağa doğru ilerleyerek yatağından çıkmış ve kapak sadece sol taraftaki pim yardımı ile durmaktaydı. Pimi ekseni boyunca sola doğru iterek yerine yerleştirdim. Böylece kapağın açıkken sallanma sorunu sona erdi. Sıra kırılan kilitleme tırnağına gelince; Kapağın kilit tırnağı kırılma sorunu için bu kez ince uçlu bir ıspatula ( telefon onarımlarında kullanılan ince plastikleri de kullanabilirsiniz) yardımı ile deri ve plastik arasından girerek tırnakları açmak sureti ile alt plastik parçayı komple deri kol dayama kapağından ayırdım. Ucu kırılmış olan hareketli tırnağın olduğu parça, bir baskı yayı ile bu soktüğüm plastik parçaya bağlıydı. Merkez pimini sağ taraftaki pim başından eksen boyunca çekerek iki plastik parçayı ayırdım. Kırılmış olan plastik parça bloğu ,aşağıdaki şekilde serbestleşmiş oldu. Kırılan kısım, tam uçta ufak bir çıkıntı olduğu için , bunu ufak bir parça ekleyerek onarmak çözüm olmayacaktı. En kısa sürede yeniden kırılacağı için, daha köklü bir çözüm olsun diye kırılan parçayı tümüyle temizleyip ayrıca alt kısmında yataklık yapacak müsait boşluğu da kullanmak için o bölgeyi deldim. Sıra 3D bir kilit pimi tasarlayıp basmaya geldi 3D baskıyı plastik parçada açtığım yatak boşluğunun içerisine yerleştirip , soğuk kaynak ile yerine yapıştırdım. Sökme işleminin tersini uygulayarak montaja geçtim. Kilit boşluğu da fena olmadı. Kapanınca bir mm kadar düşey bir boşluk vardı ama iyi kapanıyordu. Sonuç olarak kapak şu an düzgün çalışıyor, kapanıp açılıyor. İhtiyacı olabilecek arkadaşlar için onarımı buraya özetledim. Selamlar.
 2. 4 points
  AKayhan

  En Sorunsuz Marka Hangisi?

  Mazda'nin yukaridaki model siralamasina bakarsak en sorunsuz model MX-5 Miata ve en sorunlu model Mazda 3 görünüyor. Arada diger Mazda modelleri var. Eger sadece Mazda 3 verilerine bakarsak Mazda birinci degil, Honda ile hemen hemen ayni sirada yani 5. olurdu. Yani Mazda'yi yükselten MX-5 ve diger modeller olmus. Türkiye'deki Mazda popülasyonunun muhtemelen tamamina yakini Mazda 3 diye tahmin ediyorum. Mazda 3 ABD'de 2.5 litre atmosferik benzinli 4 silindirli motorla geliyor. Bilindigi gibi ABD'de 1.5 litre diye bir motor yok. Hatta onlar 2.5 litre motora "ekonomik" olarak tabir ediyorlar. ABD'de dörtten ziyade 6 ve 8 silindir daha yaygin kullaniliyor. Bu arada, ODD Otomotiv Distribütörleri Dernegi'nin 2019 senesi rakamlarina göre Mazda tüm Türkiye'de sadece 417 adet satmis. Karsilastirma için, Toyota 24,000 ve Honda 20,000 adet kadar otomobil satmis. Consumer Reports 2020 en güvenilir markasi Mazda'nin bir senede 417 adet satmasi bana göre düsündürücü ve Türk tüketicilerin düsük otomobil bilincini yansitiyor. Zaten Consumer Reports marka siralamasi kesinlikle bizdeki otomobil satis rakamlari ile dogru orantili degil. Yani Türkiye'de güvenilir markalar çok satiliyor, güvenilir olmayanlar az satiliyor diye bir kural yok. Hatta bazen tam tersi geçerli olabiliyor çünkü tüketicilerin Consumer Reports ve J.D. Power verilerinden hiçbir haberi yok.
 3. 4 points
  Tarahumara

  En Sorunsuz Marka Hangisi?

  Consumer Peports, ABD'de pazarda şeffaflık için kar amacı gütmeyen ve tüketiciler ile doğrudan temaz halinde olan, bağımsız bir kuruluş. Her sene düzenli olarak yayınladıkları en sorunsuz markalar ve alt modellerine listesinin güncel halini 19 Kasım 2020 tarihinde yayınladılar. Geçen yıl listede Lexus'un ardından ikinci sırada olan Mazda, bu sene liderliği ele geçirdi. Geçen yıl üçücü sırada olan Toyota, bir basamak yükselerek ikinci sıraya yerleşirken, Lexus liderlikten üçüncülüğe geriledi. Marka sıralamasını, markaya ait modellerin ortalama sorun/sorunsuzluk istatistiklerine göre belirleyen kurum her araca 0-100 arası bir puan veriyor. Marka sıralaması: Mazda için model sıralaması: Haberin orjinal ve detaylı haline buradan ulaşabilirsiniz: https://www.consumerreports.org/car-reliability-owner-satisfaction/who-makes-the-most-reliable-cars/
 4. 3 points
  ibrasoft

  2.Nesil Mazda 3 İçin Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız ?

  Yağ ile ilgili çok fazla değişken var. Temizleme, soğuk koruma, sıcak koruma, dayanım, yüksek sıcaklık performansı... Mesela hths denilen bir değer var ve yağın en can alıcı noktalarından biri olan konu. Yağ film tabakası diye tabir edilen, zorlama ve sıcaklıkta kopmasının motor korumasına ne kadar aşındırıcı etkisi olduğu anlatılan konu. Hatta internette bu değerleri anlatan çok detaylı bir kaç yazı vardı. Motoru koruma için Hths nin yüksek olması istenir. Belli bir değerin altı spor ve devirli kullanım için önerilmez. Bahsettiğin Total in teknik dokümanında değeri dahi yazılmıyor. İddialı olarak boşa para veriliyor dediğiniz firmaların teknik dokümanlarında yazılı olan değerler bunlar. Yağın kalitesi sadece sıcak ve soğukta akışkanlığı ile ölçülmez. Bana daha iyi hızlanıyor gibi geliyor da kıstas değil. Devir çeviriyoruz biz, siz dizelciler bilmez dediğiniz o 4-6 bin devir aralığında hele de lpg ile daha da artan silindir sıcaklığında önemli noktalarda daha da üst sıralara çıkar hths değerleri. Ayrıca 100 derecede 12,1 benim yağ 9,8 demişsiniz. 100 derece için 9,8 değeri daha düşük film tabakası ve koruyuculuk anlamına geliyor. Daha düşük değerler isteniyorsa 0w30, 0w20 yağlar kullanılabilir. Bu yağların viskozitesi daha incedir, eğer önemli olan incelik ise. Mesela total için 100 derecedeki viskozite motul de 0w30 ile aynı. Ama değer olarak belirtilmiş Hths nin daha düşük olduğu. Daha doğru bir karşılaştırma yapmak için Total in diğer teknik değerleri vermesi lazım ama yok tabi. Ama kararlılık olarak donma derecesi olarak daha geç donan, 100 derecede daha iyi motor koruması sağlayan bir yağ. İki yağın da 15 derecedeki viskozitesi aynı bu arada. Donma noktası açısından xclean efe 5w30 9000 NFC den daha iyi. Biri tam sentetik diğeri sentetik teknolojili yarı sentetik yağ. Eleştirmek için söylemiyorum ama kıyaslamak için söylenenler eksik. Bu kadar iyi yağ ise teknik bültenlerinde veya sitelerinde bu değerler neden açıklanmaz? En azından mobil gibi işin uyanıklığı ile farklı ölçüm standardı ile de olsa yayınlayabilir. Hiç bir markayı savunmuyorum, sadece ikisi arasında kendi yorumumu yapmaya çalıştım. Keşke tüm ölçümleri yayınlasa da gerçekten o mu bu mu daha iyi diye kıyaslayabilsek. Belirli bir kalite ve markadaki hiç bir yağa kötü demem. Hepsi belirli standartları karşılıyordur, firma onayları vs var. Ama teknik dokümanı yayınlayıp da, bazı değerleri gizlemeleri bende şüphe uyandırıyor. Hele ki böyle büyük firmalarda.
 5. 3 points
  doganayomer

  2009 Mazda 3 cam motoru dişlisi

  Hocam elimde fazladan 1 tane var dikmen ilker de oturuyorum iş yerim mürsel uluç mahallesinde, zamanında almıştım duruyor uğrarım derseniz yarın yanıma alırım size ücretsiz veririm. Eğer uzak derseniz ürün linkini ekliyorum 5 adet fiyatı 17 küsür. https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/mazda-3-5-6-cx-7-cx-9-rx-8-on-arka-cam-kriko-motor-dislisi-5-adet-P73145127
 6. 3 points
  osmansen

  Mazda3 Kar/Kış Lastiği Tavsiyesi

  Merhaba, Kış lastiği alacak olan arkadaşlara fikir verebilmek amacıyla yorum yapmak istedim. Eylül ayında 215/45R18 ebatlarında kış lastiği aramaya başladım, tabi öncelikle bu forumdaki kullanıcıları araştırdım. Herkesin hem ekonomi hem performans anlamında önerdiği Falken marka lastiğin ekim başlarında fiyatı 750 TL, Continental 1400 TL, Pirelli 1300 TL, Nokian 1150 TL Michelin 1350 TL bandındaydı. Bende Falken almaya karar vermiştim, ancak dün satın almak istediğimde fiyatının 950 TL lere yükseldiğini görünce vazgeçtim ve tekrar lastik arayışına girdim. en son bugün BRIDGESTONE 215/45R18 93V XL LM005'te karar kıldım,resmi sitesinden 998 TL'ye 0720 üretim tarihli lastikleri satın aldım(müşteri temsilcisi stokta eylül üretimi lastik varsa onu göndereceklerini belirtti). Satın almadan önce aşağıda yazdığım iki linkteki test sonuçlarını inceledim. Lastik etiketini de ekliyorum. https://alltyretests.com/bridgestone-blizzak-lm005-test-review/ https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgestone/Blizzak-LM005.htm Satın aldığım lastikleri bana en yakın bayiiye yönlendirdim, geldiğinde lastik montaj ve balans gibi işlemlerin ücretsiz olarak yapılacak. Lastikler 1 yıl sigortalı olacak. Kullanmaya başladığımda fırsatım olursa deneyimleyip tekrar buraya yazarım. https://www.bridgestone.com.tr/lastik/511467-lm005-kis-21545r18-93v Herkese iyi günler dilerim.
 7. 3 points
  Katil Balina

  3. Nesil Mazda 3 Ön Tampondaki Tuhaf İzler

  bir güncelleme; işlem gören tamponda zamanla hem renk solması, hem gelen taşlarla çabucak oluşan derin taş izleri ve ek olarak benzinlikte benzin alırken geri geri gelip duran arabaya vuran bir doblo'nun oluşturduğu, tutanak tutmadığımız ama sonradan farkettiğimiz çatlaklar dolayısıyla tamponu tabiri caizse "keyfe keder":)) yeniden boyattım. Boya işine aracı olan @BEY Otomotiv'e teşekkürler. Boya renk konusunda bana kalırsa %99.9 oranında tutmuş durumda. dayanıklılığını ise ilerleyen süreçte göreceğiz.
 8. 3 points
  Leanback

  Test Edenlerden 4. Nesil Mazda 3 Değerlendirmeleri

  1.5 litre 120hp BP kasa ile Malezya dağ yollarında tatlı gazlama. Yollar çok güzel, sonlara doğru iyice keyifli oluyor. Adam da Mazda'ya özgü bazı detayları güzel anlatmış, bizimkiler gibi gaza-direksiyona şasisi cevap veren, Rwd benzeri arkası oyuna dahil olan bir şasi ayarı olduğunu söylüyor, hoşuma gitti. Manuel olarak hiç kullanmadan otomatik spor modu motoru tam devrinde tutmuş, hiç 4k devir altına indirmiyor. Dış ortam sesinin azlığı da dikkat çekici, sadece motor sesi içeride. Burada biraz daha fazla detaya giriyor,
 9. 2 points
  Leanback

  En Sorunsuz Marka Hangisi?

  @Squall Skyactiv-d motorun 2. versiyonu 1.8lt 115hp skyactiv-d çıktı zaten ancak 1 sene satışta kalabildi ve Avrupada satıştan çekildi. Bu ay da 2.2lt Sky-d dizel satıştan kalktı. Üreticiler AB komisyonunun projeksiyonunda kendilerine bir yol haritası çizmeye çalışıyorlar da ülke meclisleri de ayrı ayrı toplanıp içten yanmalı tüm motorları kaldırma kararı alıyor, önce Norveç, Hollanda, sonra Almanya ve 5 gün önce de İngiltere de 2030'dan sonra hybrid ve elektrik harici tüm araç satışlarını yasaklayacak, 2035'ten sonra ise sadece full elektrikli araçlar satılabilecek. Durum böyle olunca artık dizel-benzinli hiçbir motora yatırım yapmanın anlamı kalmıyor, hatta Mercedes daha 2 gün önce Geely ile anlaşacaklarını ve ülkede motor üretim fabrikalarını durdurup, elektrikli motor üretimine göre ayarlarken, bu arada motorlarını Çin'de ürettirebilmek için anlaşma imzaladı. Daha birkaç ay önce dizelin 2040'a kadar yolu var diyorlardı ama yasaklamalar bir bir gelmeye başlayınca herşey değişti. Mazda harici, Nissan, Toyota, Mitsubishi, Honda hepsi dizellerini çektiler. Honda yıllar sonra gariplerim 1.6 dizel geliştirdi, 2 yıl pazarda kalamadan çöpe gitti makina, o kadar yatırım da boşa gitti. Bizde hala ufak dizel otomatik gelsin beklentileri var markalardan iş yapabilmek için. Endüstrinin gerçeklerine fazlasıyla uzak kaldık, bu tarz geleneksel konseptler bitti artık, bir an önce elektriğe geçmeyen, yatırım yapmayan markalara çok büyük cezalar, yaptırımlar kapıda. Bizim ülkemiz de Avrupa pazarına bağımlı olduğu için öyle veya böyle bu araçlar bize de gelecek, bütün sıfır km otomobil parkı baştan yazılacak. Sonsuza kadar bize özel 1.6lt altı motor geliştirecek halleri yok.
 10. 2 points
  Leanback

  En Sorunsuz Marka Hangisi?

  Consumer Reports'un direktörü, Mazda öndeki nesilden gelen teknolojileri kullanıp geliştirmesine rağmen, sürüşü zevkli olduğu için yüksek skor aldı demiş. Yani 9-10 ileri otomatik, çift kavrama veya Cvt şanzımanlar kullanmaması, dokunmatik olmayan ekran vb konvansiyenel özellikleri olduğu için öne çıkmış. Motorlar da öndeki nesilden gelen Sky-G atmosferikler olduğu için rakiplere avantaj sağlıyor sorunsuzluk konusunda sanırım ama Sky-X Amerikaya gelseydi birincilik zordu, bazı sorunlar yaşandı Avrupada. Amerikada bu kadar çok satan araçlarda şanzımanlar bu kadar sağlamken bizde piyasada gezen 3 tane araba var, bir arıza mevzusudur gidiyor. Var herhalde 1.5lt motorla bir uyumsuzluğu, ne diyelim. Consumer reports Amerikada Jd Power ile beraber en büyük ürün test değerlendirme, anket şirketi bu arada, ciddi büyük bir gurur bu Mazda için, Toyota'yı Lexus'u geride bırakabilmek. https://ca.finance.yahoo.com/news/mazda-no-1-consumer-reports-144449359.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLnJ1Lw&guce_referrer_sig=AQAAAFnjZ7WznbocB5IlZLU9g2jhZH7psPqipxKyR1-tFnwkkDk2-u5-MAov-QNM09twdms1WW1Op24U8vykqfP7AjkfP3j4LLQW1eriGWqpwGo6N19Hl4GOVzBfp5UUq8HmLtGD71ufVv7ooJsn5lOaWtbUfcbNIp3FLjwR0G8mNkew Birde Skyactiv-x motora da 2021 içinde bir güncelleme geliyor, maksimum güç 180hp'den 190hp'ye, tork da 223nm'den 240nm'ye çıkacak.
 11. 2 points
  Leanback

  Yeni Honda Civic (11. Nesil) Prototipi Tanıtıldı

  Daha konvansiyonel, daha pröminyum yapalım denmiş belli de, neden bu kadar VW grup bağrından kopma bir komple arka dizayn, omuz çizgisine gitme yolunu seçtiniz anlamak zor. Önceki uçuk Civic Jettadan falan çok daha fazla satmış bir alet ama yine de geleneksel Audi stili alman çizgilerine yenik düşülmüş biraz, (Alfa Romeo Giulia'ın arkasına da benzeten çıkacaktır ama aslında büyük hata, fotolarda bagaj stop kesimi benzese de Giulia'nın arkası gerçekte dışa doğru çok bombeli, canlı görünce şaşırmıştım. Bütünen farklı bir tasarım o.) Yeni kabin zarif ve pahalı duruyor, Audi A3ü anımsattı. Epey iyi olacaktır diye düşünüyorum. Tr pazarında ise Civic bundan sonra yokuş aşağı. LPG'li model bizim ülkeye ve fabrikaya özel uygulanıyordu, fabrika kapanınca büyük ihtimalle LPG işi de bitecek, bol bol C02 salan 1.6 eski Vtec motor da kalkacaktır. 1.0 ve 1.5 turbo güzel motorlar, 1.5 turbo geldi, çok da başarılı, performanslı, uygun fiyatlı bir seçenekti ama hiç satılmadı. 1.0 turbo'nun maliyet olarak 1.5'ten çok farkı yok, pahalı bir motor, bu yüzden zaten Honda Tr getirmemişti onu. Geriye hybrid kalıyor da ithal hybrid Civic, yerli hybrid Corolla ise nasıl fiyatta rekabet eder bilinmez, Hyundai ioniq'le reklam pazarlama yaptı, biraz uğraştı da olamadı. Şuan Honda bayisi olsam kara kara düşünmeye başlardım açıkcası. En toz pembe seçenek, 1.6 atmosferik Vtec motorla gelmeye devam edip, burada bayilerin yapacağı LPG kit uygulamalarının 5 yıl garanti dahiline alınmasını kabul ettirmeleri hali olur.
 12. 2 points
  Renegade

  2.Nesil Mazda 3 İçin Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız ?

  yağ seçimi dolayısıyla, bir aracın bu kadar değişerek hızlanması, akışkanlığı bana şüpheli geliyor. yağ kesin bir etken fakat sadece yağ değil, hava filtresinin temizliği, ateşleme sisteminin düzenli çaışması, debriyaj baskı balata yeniliği, aracın boş dolu olması, lastik hava basınçları, yol, rüzgar yönü, vs. hepsi etkilidir diye düşünüyorum. Hepimizin bildiği, Yağın temiz veya kirli çıkması motor iç yapısı ile ilgilidir, hangi yağı koyarsanız koyun, sonuçta motor içi metal sürtünmesi kaçınılmazdır. doğal olarak bu atıklar yağ içine karışır, ayrıca aşırı ısı gibi etkenler yağ kimyasını ve rengini bozar yağ renk değiştirmiş olarak çıkar. renk çok temizse bu yağ bu çok kalitelidir demek konusunda tam bilgi sahibi değilim, dededen kalma bilgi, iş yapmıyor diye söylenir.
 13. 2 points
  Mutlu Tekir

  2.Nesil Mazda 3 İçin Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız ?

  Yağ teknolojisi gelişiyor abiler. Yeni araçların toleransları o kadar düşük ki 0w-20 istiyor. 5w-30 eskide kaldı. Tansu senin zaten hibritin yok mu? Neyi soruyorsun anlamadım. Hibritlerde 0w-16 gerekli. Ama yetkili servisler koymuyor, bulabilirsin 0-16 koy. olmadı 0w-20 den devam. Hibritte şehiriçi sürüşlerde motor sürekli soğuk kalıyor o nedenle aşınmaların olmaması için soğuk viskozitesi düşük bir yağ kulanılmalı, yani dediğin gibi hths oranı yüksek bir yağ kullanılmalı. Ben 1.6 lpgli aracıma Eneos Premium Ultra 0w-20 koydurdum. Servise kalksa 5w-30 kakalayacak. Çok değil 5 sene önce yetkili servisler 10w-40 da ısrar ederken biz 5w-30 kullanıyorduk. Şimdi yeni araçlarda 0w-20 kullanılıyor, kitapçıkta üstüne basa basa söylemiş 0w-20 kullanın diye. Ama servisler 5w-30 da ısrar ediyor. Ben yağ eksiltme olasıya kadar 0w-20 kullanmaya devam edeceğim.
 14. 2 points
  Koyukara

  2. Nesil Mazda 3 Bagaj Hidroliği / Amortisörü

  https://www.nettengelsin.com/urun/stabilus-st-2697lz-8d5827552f-bagaj-amortisoru-vw-a4-95-00-vw Merhaba uzun süredir yazan olmamış konuyu hortlatayım madem linteki orjinal amartisörün markasından ve birebir uyumlu ve 490 N gücünde almak isteyenler için tavsiye ederim. Fakat tek başına kapağı kaldırmaya yeterli gelmiyor. Germe yayıyla ilgili işlemi de yapacağım ve yine yetmezse mavi kalıp yay sipariş edeceğim.
 15. 2 points
  Leanback

  4. Nesil Mazda 3 Fiyat Tahminleri

  Gelişimi bitti derken, jenerasyon değişimi bitti artık. Bundan sonra bütün markalar ellerindeki motorları ufak tefek iyileştirmelerle, elektrik desteğiyle falan sonuna kadar kullanacak. Mazda için haydi atmosferik motor ailesini iptal edelim, yeni sıfırdan bir turboşarj motor ailesi yapalım durumu söz konusu olamaz yani, bu kararı 10-15 sene evvel vereceklerdi. Onlar rotary-elektrik konsepti derdindeler zaten. Motor beslemesinden bağımsız diğer markalar için de geçerli bu durum, bütün büyük üreticiler son seri motorlarını kullanıyor. 2035 yılında model gamının en az yarısından fazlası full elektrik olmayan veya tüm araçları hybrid/plug-in hybrid olmayan bir markanın avrupa pazarına kalabilmesi mümkün değil. 2030'da 54g/km model gamı ortalama zorunluluğu var ve bu gayet yumuşak Wltp testleri ile böyle. 2035'de de bütün büyük şehirlere içten yanmalı motor girişi yasaklanacak. Bu yüzden kimse artık içten yanmalı motora büyük yatırım yapmaz, Mazda tek istisna idi Skyactiv-x ile, onu da elektrik ünitelerle kombine edecekler.
 16. 2 points
  osmansen

  3. Nesil Mazda 3 Bakım Fiyatları

  Merhaba, 7 Ekim'de aracın ilk 10 bin km. bakımını yaptırdım; yağ,filtreler,cam suyu,balata spreyi,yakıt katkısı vs. 900 TL ödedim.Motor yağı 5W30. Tabiki parça ve işçilik fiyatı ürünlerin parkenede fiyatları ve normal işçilik ücretiyle karşılaştırıldığında 300 TL kadar pahalı,ama diğer marka servis ücretlerine göre gayet makul.Üstelik garanti çok önemli. Örneğin sağ dikiz aynası 2-3 kez otomatik açılmamıştı ve dağa sonra düzelmişti, ancak şu an bir sorun yok.Bunu söyledim genede garantiden değişim yapalım birkaç müşterimizde aynı sorun olduğunu söyledi servis. Sipariş verildi,geldiğinde haber verecekler. My Mazda uygulamasına servis kaydı henüz yansımadı, hafta içerisinde düşer sisteme sanırım. Bu arada araç ilk çalıştığında 15-20 saniye yüksek rölantide çalışıp daha sonra düşük devirde rölantiye geçiyordu.Bunu söyledim servise bana otomatik şanzımanlı motorlarda bir sistemin(adını unuttum) ısınmasıyla ilgili olup bunun normal olduğunu, o 15-20 saniyelik rölanti süresini bekleyip hareket edersek motor ömrünü uzatacağımızı belirtti. Herkese iyi günler dilerim..
 17. 2 points
  kadirgündüz

  4. Nesil Mazda 3 Fiyat Tahminleri

  Millet bineli neredeyse 2 sene olacak türkiyede mazda bayileri kapanıyor mazda türkiyeden elini ayağını iyice çekmese iyi
 18. 2 points
  amirbey

  2015 Mazda 6 İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

  Aracın iç mekan, kapı altları, plaka, bagaj ve torpidosunda bulunan tüm sarı ışıkları beyaza çevirdim. 1 yıldır neden yapmamışım diye kızdım kendime. Ampulleri malum Çinli siteden set halinde 110 TL'ye aldım. Montajı da youtube videolarından istifade ederek yarım saatte tamamladım. Tavsiye ederim değişiklik isteyen arkadaşlara.
 19. 1 point
  Mehmet Özdemir

  En Sorunsuz Marka Hangisi?

  ben de ben de alırım
 20. 1 point
  AKayhan

  En Sorunsuz Marka Hangisi?

  VW Golf yüksek performans GTI üretiyor ama Türkiye'ye pek gelmiyor. Golf GTI ise alirim. Degilse Mazda 3 alirim.
 21. 1 point
  Katil Balina

  En Sorunsuz Marka Hangisi?

  ben alırım hocam:))
 22. 1 point
  duanca

  Sıfır Aracın İlk Muayene Tarihi Nedir ?

  ben dün yaptırdım ilk muayeneyi (20/11/2020) ruhsatta bu tarih yazıyor aracı 2018 mayısta aldım. ben de tescil tarihi başlangıç sanıyordum ama üretim tarihiymiş.
 23. 1 point
  Squall

  En Sorunsuz Marka Hangisi?

  Aslında bu bizim oto piyasasında da kanıksanmış bir durum. Buna rağmen ülkemizde bu kadar az satması beni kara kara düşündürüyor. Zaten 1.5 Dizel otomatik seçeneğinin de üzerini çizdi Mazda. Bu durumda yeni skyaktive x teknolojisinin düşük hacimli bir versiyonu üretilmezse firmayı bizim piyasamız için iyice ulaşılmaz yapacak. Normalde birkaç yıl önce sky aktive d motorun 2. jenerasyonu ile ilgili bir çalışma yapacaklarını söylemişlerdi. Ya rafa kaldırdılar ya da pandemi aksamaya neden oldu. Umarım ülkemiz gibi ülkeler içinde en azından hayalini kurabileceğimiz bir model geliştirmeleri vardır.
 24. 1 point
  YunusEmre567

  2009 Mazda 3 cam motoru dişlisi

  İnşallah bişey olmazda lazım olursa klima İçin de yardım isterim
 25. 1 point
  ibrasoft

  2. Nesil Mazda 3 Bagaj Hidroliği / Amortisörü

  Gerçek 490N olsa idi yeterli gelirdi büyük ihtimalle. 480-500N spoylersiz bagaj kapağı için yeterli geliyor mavi yaylar ile. Yan sanayi ürünlerde etiket ve gerçek değerlerin uyumu tamamen şans işi. Amortisörcüye gidip ölçtürürseniz görebilirsiniz bunu. Orijinal amortisörlere gaz bastırıp 1-1,5 sene kullanıyorum. Bagaj spoyleri ile 560-580N aralığında yeterli geliyor ancak. Açılması ile ilgili forum içinde ve youtube da video eklemiştim bakabilirsiniz.
 26. 1 point
  Mehmet Özdemir

  3. Nesil Mazda 3 Kol dayama kapağı onarımı

  Uzun zamandır görmediğimiz ustalık çalışmalarından olmuş. Tebrikler elinize sağlık mete bey
 27. 1 point
  Mehmet Özdemir

  Yeni Honda Civic (11. Nesil) Prototipi Tanıtıldı

  Yeni Honda Civic hakkında her geçen gün yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda modelin iç ve dış tasarımının patent başvuruları ortaya çıkmıştı. Bugün ise Japon üretici Twitch kanalı üzerinden modelin prototip tanıtımını yaptı. Adı her ne kadar prototip olsa da seri üretim versiyonun da gösterilen ile oldukça benzer olacağı bekleniyor. Tasarım dili olarak kimliğini korurken Bunda Solar Flare isimli rengi ile oldukça sportif görünen model, sevenlerinden de tam not aldı. Alçak sayılabilecek kaput hatları ve ince bir hat şeklindeki ön farlar ilk dikkat çeken detaylar arasında. İç mekanda ise marka ilk kez tamamı dijital bir panel kullanacak. Yeni Honda Civic Sedan, Accord’un kompakt çizgilerini taşıyor Paylaşılan fotoğraflar, beklentilerimiz ile oldukça paralel bir şekilde karşımıza çıktı. Accord’da kullanılan yeni tasarım diliminin etkilerini burada kolaylıkla ayırt edebiliyoruz. Yeni Civic’in kaputunun altındaki motor seçenekleri ve donanım özellikleri hala netlik kazanmış değil. Buradaki en büyük beklenti ise hibrit dinamiklere geçiş üzerine kurulu. Type R başta olmak üzere Si ve diğer sportif paketlerle daha da ilgi çekecek bi karakterin bizi beklediğini de biliyoruz. Söylemeden geçmemek gerek, model hala coupe formunda bir sedan. Güncel versiyona göre genişleyen ve keskinleşen hava girişleri modeli bu konuda daha da iddialı yapmış. Yeni Honda Civic'in Avrupa pazarına önümüzdeki bahar döneminde sunulması bekleniyor. kaynak: log.com.tr Tüm haberi görüntüle
 28. 1 point
  doganayomer

  3. Nesil Mazda 3 Kol dayama kapağı onarımı

  Helal olsun çok başarılı ve detaylı elinize sağlık.
 29. 1 point
  Leanback

  Turbo Mazda3, Güç Onu Bekleyenlere Gelir

  "Mazdaspeed" ismi fazla ucuz gazcı arabası imajı taşıyor (ki Amerikada gerçekten böyleydi, en ucuz en güçlü hatchback'i sunmaktı Mazda'nın amacı) , bu yüzden böyle olgunluk içermeyen çağrışımları bir yana bırakıyorlar. Premium imaj istiyorlarsa haksız değiller açıkcası, tamamen yeni bir yaklaşım lazım böyle bir sportif seri konsept olacaksa ileride. Daha da açık olmak gerekirse Almanları taklit etmeleri şart. Mazda 3 2.5 turbo'nun da hızlanma videoları çıkmaya başladı. Tam olarak beklediğim gibi arabanın yürüdüğü falan yok, büyük Suv Mazda'lar için yapılmış uyuşuk dizel karakterli bir alt devir motoru ile 6 ileri tam otomatik şanzımanın birleşimi. 0-100kmh 7sn falan çoğu videoda. 430 torkla çekiş gücü çok yüksek olacaktır ayrı konu.
 30. 1 point
  Lupara

  1. Nesil Mazda 3 Triger Set Değişimi

  Araci surekli zorlayarak kullanmiyorsaniz, suanda da herhangi bir zincir sesi yoksa degistirmenize gerek yok.
 31. 1 point
  doganayomer

  2009 Mazda 3 cam motoru dişlisi

  hadi geçmiş olsun, ben hem cam dişlisi için hemde klima derece düğmesi için 2-3 elektrikçi gezdim kimse yanaşmadı arabayı tanımıyoruz, tamir olmaz değişmesi lazım falan dediler gayette güzel tamir oluyor:) azcık sabır ve istek lazım tebrik ediyorum sizi
 32. 1 point
  ibrasoft

  1.Nesil Mazda 3 Çelik Sübap Değişimi hk.

  Fiyatlar günlük kur ve ustanın işçilik fiyatlandırmasına göre değişir. Aşağı yukarı fiyatlar @Zealot un dediği gibi 3-4 bin aralığındadır. Yapanlar nasıl yaptı, ne kadar sürdü, nerde yaptırdı sorularınızın cevapları forum içerisinde mevcut. O konular içerisinde, konuları açan arkadaşlara sorabilirsiniz.
 33. 1 point
  YunusEmre567

  2009 Mazda 3 cam motoru dişlisi

  YouTube de video vardı onu izleyerek yapmaya çalışıyım artık.yine de teşekkür ederim
 34. 1 point
  Mutlu Tekir

  2.Nesil Mazda 3 İçin Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız ?

  Zaten benzinli motoru zorluyorsanız yağ mağ hikaye, supaplar su koyuveriyor.
 35. 1 point
  Mehmet Özdemir

  Satılık 2014 honda civic eco premium hatasız

  hayırlı satışlar
 36. 1 point
  ozgur35

  2.Nesil Mazda 3 İçin Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız ?

  @tansu87 nun tavsiyesi ile Shell veya israrla Total önerdi. Totali siparis verip kargo ile 2 gun sonra gelmesini bekliyemedim çünku Motul beni hayattan soguttu Havalar sogudu ve aracin icindeki Motul yag cok kalın oldugu icin arac sabahlari zorlanmaya basladi yazin belli olmuyordu bu sikinti lakin şu bi hafta havalar sogunca Motul xclean efe de kalin bir yag olunca soguk marsta sabahlari arac yaglanmiyor gibiydi ve beni rahatsiz etti bu durum. 5000 km yapmis Motul 5w30 X cleanEfe yi hemen degistirdim bugun ve kurtuldum. Zaten yukarda da paylastim video -30 derecede Motul'un akiskanligi son sirada Shel ve Total ilk siralarda ardindan Mobil ve liqio moly geliyor. Yetkili saticidan Shell aldim. Ön yargili olmayin alin deneyin Bu aralar Motul cok popüler lakin ben pisman oldum. Bir daha asla isim olmaz kamyon yagi gibi kendisi. Fakat ben Motul xclean efe serisini kullandim. Belki diger serileri cok basarilir Motulun bilemiyorum Shell mukemmel bir yag. Motul ile zaten bu saaten sonra isim olmaz. Shell Castrole gore cok cok iyi. Arac akici yag gibi sessiz performans cok artti. Castrol tum serilerini denedim A5 C2 Edge LL bile. Keske cok daha once Shell 5w30 hx8 e gecseydim Bi dahakine Totali denicem Ona gore Shel veya Totalle devam etcem
 37. 1 point
  Grknrbtr

  Mazda CX-5 "There is a malfunction in the battery management system." Hatası

  tesekkurler, bana soylenen arac calisirken akusunu sarj eden cihazmis
 38. 1 point
  Grknrbtr

  Mazda CX-5 "There is a malfunction in the battery management system." Hatası

  yaklasik bir ay once ayni durum basima geldi, sanayide bildigim bir oto elektrikci abime gittim, yaptigi kontrolden sonra, akumun sarj edilemedigini ve konduktor arizasi oldugunu soyledi, aracimi hemen orda biraktim ve ertesi gun yeni konduktor temin edildi, bu arada mars motoru sokulerek temizlik, bakim ve kontrolu yapildi, rulmanlari yenlendi. toplamda 650 tl odedim, suan icin sorunum yok sadece akumunde artik degismesi gerekiyor.
 39. 1 point
  BEY Otomotiv

  3. Nesil Mazda 3 Ön Tampondaki Tuhaf İzler

  Biz teşekkür ederiz. Her zaman bekleriz. Kazasız sürüşler dileriz.
 40. 1 point
  Tarahumara

  3. Nesil Mazda 3 Hareket Halinde Ekran Dokunmatiğini Aktif Etme

  Evet orjinal Android Auto değil. Tweakler ile yüklenen versiyon. Orjinal Android Auto V70 altında çalışmıyor zaten.
 41. 1 point
  Mehmet Özdemir

  3. Nesil Mazda 3 Ön Tampondaki Tuhaf İzler

  Benim eski aracın tamponunu da ufak tefek vuruklar için boyatmıştım. 1 yıl sonra aynı sizdeki gibi çatlaklar meydana gelmişti. Boyayan ustaya gösterdim, kesin birisi vurmuştur dedi kestirip attı. Bu plastik parçaların sonradan boyanması pek verimli olmuyor şahsi düşüncem. Umarım siz memnun kalırsınız
 42. 1 point
  Leanback

  Test Edenlerden 4. Nesil Mazda 3 Değerlendirmeleri

  Görünen o, aslında torsiyona geçince takribi 15-20kg civarı bir avantaj oluyor multilink sistemlere göre ama nasıl bir yalıtım yapıldıysa artık epey yağlanmış araba. Çoğu pazarda daha büyük motorlarla satıldığı için çok sorun değil de, zaten 1280kg altında bile pek de mesut olmayan 1.5 motoru daha fazla üzecektir ekstra ağırlık.
 43. 1 point
  Ekrem Usta RX-8

  FL22 Antifriz Mazda Türkiye Bulunmama Problemi

  SLM ARKADAŞLAR HAYIRLI KANDİLLER DİLERİM.. KÜÇÜK BİR VİDEO ATAYIM..TAKİP PAYLAŞIM VE BEYENİLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
 44. 1 point
  Lupara

  Mazda 3 Sunroof Sorunu

  @ozgur35 Benim arkadasimin aracinda da lamba dugmesi yerinden cikmis. Ona da dyson la yapistirmasini soyleyeyim. Ya da senin yanina mi gondersem
 45. 1 point
  Zealot

  Fren Kaçırma Problemi

  fren sisteminde arıza kodu verecek veya arızayı kontrol edecek bir elektronik sistem yok. %100 mekanik
 46. 1 point
  ibrasoft

  1. ve 2. Nesil Mazda 3 İçin Balata ve Disk Önerisi Ortak Konu

  Ön arka söküp değiştirirken 7mm diye hatırlıyorum. Hidrolik tahliye için olan tapaları tutan anahtarlar farklı ama alyanlar aynı.
 47. 1 point
  İlhan

  1. Nesil Mazda3 Hızlanamama Sorunu

  Etmeme gibi bir lüksleri yok artık !
 48. 1 point
  Tarahumara

  3. Nesil Mazda 3 Silecek Deposu Seviye Sensörü

  Fabrika çıkışı led modellere geçince kaldırmışlar far yıkamayı da. Mazda 3 makyajlı, cx-3, yeni cx-5, yeni mazda 6 fabrika çıkışı led farlarla geliyor ve far yıkamaları yok. 2015 Mazda 3 kullanırken en sevmediğim özelliklerden biriydi, tertemiz arabayı çok şahane batırıyordu çalıştığında, kaput tampon iptal. Kullanım kılavuzunda her 5 cam yıkamada bir farlar açıksa, far yıkama da çalışır yazıyordu ama ne hikmetse her silecek kolunu çektiğimde farları da yıkıyordu. Gece, araç genel olarak temizken ön cam su püskürtmeyi kullanacağımda farları kapatıp öyle siliyordum camları.
 49. 1 point
  Katil Balina

  3. Nesil Mazda 3 Ön Tampondaki Tuhaf İzler

  kedi mümkün degil. eskiden sigorta işi yapan bir arkadaş gördü tesaduf kediyi cıkarmaya çalişan köpek dedi. bana mantıkli geldi...
 50. 1 point
  PeLiKaN

  2. Nesil Mazda 3 Bagaj Hidroliği / Amortisörü

  @ibrasoftabi inan ilk yazdıklarını okuduğumda autocad ekranına bakan bakkal çırağı gibi kaldım yazdığın ikinci paragrafın faydası olacak zahmet edip bu kadar detaylı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ümraniye sanayiye gittiğimde eğer parça bulamazsam alternatif markaları tavsiye edebilirim en azından amortisörcü arkadaşa..tekrar çok teşekkür ederim.
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
 • Yeni Oluştur...