Jump to content

Lider Tablosu


Popüler İçerikler

20-08-2017 tarihinden itibaren tüm alanlarda en çok beğenilen içerikleri gösteriyor

 1. 8 points
  Zealot

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  İnşaat ustasıyım ben. Pencere falan takıyorum. hırçın da değilim, rica ederim. herkesin her türlü fikiri söylemeye tabi ki hakkı var fakat 2 mesaj yukarıda birinin ak dediğine, diğeri aşağıda kara derse, burada doğru bilgiyi arayan insanlar , kirlilik arasında kaybolup giderler. Ben ak derim, sen kara, öbür kırmızı derken sadece dayanaksız iddaaların olduğu bir tartışma platformu olur. Burada herkesin yalın ve doğru bilgiye ulaşabilmesi için insalık adına, allah rızası için bir şeyler paylaşmaya çalışıyoruz. Bu şekilde karşılıklı dayanaksız iddaalaşarak kimseye yardımcı olamaz, aksine zarar verebiliriz. Siz'e düşen fikrinizi beyan etmeden önce, 2 mesaj yukardaki yazıyı okumak, ve acaba diye sorgulayıp belki bir iki dayanağı olan araştırma yapmak.. Ya da en azından ben böyle yapmaya çalışıyorum. Sübapları yanmış ve çare bulamamış bir arkadaş, gelip buraya bilgi almak istese, ve ben klima desem, sen egsoz desen ötekisi lastik havası inmiştir dese, bilgi bütünlüğünü ve doğruluğunu nasıl sağlayacağız. Burada forum işletmecileri bile maddi bir amaç beklemiyor, herkes arkadaşlık dostluk insanlık adına çalışıyor ve emek veriyor.. Ben de oturup 1 saat hesap kitap yapıyorum üşenmiyorum kağıda kaleme yazıyorum.. ego'm tatmin olsun diye mi yapıyorum sanıyorsunuz. Siz bir sorun yaşadığınızda, bir arıza ile karşılaştığınızda veya bir konuda doğru bilgi almak istediğinizde en kısa yoldan, en doğru ve tarafsız bilgiye ulaşmak istemez misiniz.. Bakın benim aracım arızalandı bir zamanlar.. 4 ay boyunca garajda yatmak zorunda kaldı.. internet ve temiz forum sayesinde meksika'da birinden öğrendim sorunun sebebini, çok basitmiş, ben ve istanbuldaki yetkili / özel servisler bakmamız gereken yeri bilmiyormuşuz. .. ve bu öğrendiğim bilgi ile Türkiye'de aynı dertten muzdarip 2 arkadaşa yardımcı oldum. Ortada kanıtlanmamış bilgiler, aydınlanmamış konular, teoremler hipotezler varken herkesin en saçma veya en mantıklı iddaa da bulunmasını bende isterim.. bu noktada tüm iddaa lar eşit değere sahiptir.. Ama Kanun niteliğinde ispatlanmış ve doğru olduğu bilinen, üzerine akademik araştırma yapılmış , tezler yazılmış bir konu hakkında da kalkıp böyle değil demek belki tartışma ortamının hararetlenmesini sağlayabilir ama uzun vadede insanların faydalanacağı kaynakların körelmesine, doğru bilginin satır aralarında kaybolmasına sebep olacaktır.. Son olarak da Her münakaşa'da biri gidecek olsaydı, her geçen gün azalır kaybolur giderdik.. Buyrun 15 günde 1 yaptığımız çay sohbet buluşmalarımızdan birine katılın. Her zaman bekleriz
 2. 7 points
  yeppaandela

  Android Auto Navigasyon ve İnce Ayarlar

  arkadaşlar bugün karıştırarak ve ekranı dondurma pahasına android auto yu yükledim. Artı olarak ekran döngüsünden tutunda mute de pause olayına, ekranda çıkan uyarı yazılarına kapatmaya kadar herşeyi başardım bravo bana:) aşama aşama anlatıcam sorularınızı da alabilirim. 2017 makyajlı kasa ve 59.xx sürümde de geçerli... birincisi şu videoyu izliyoruz. ikincisi bunuda izliyoruz aşamaları takip ediyoruz Türkiyede android auto aktif degil 2. videonun yardımıyla indiriyor ve kuruyoruz. Burda telefonun 32/64 bit mi olduğu önemli. Apk yı ilk önce bilgisayara atıp sonra telefona atıyoruz. 32/64 bit mi hangisi oldugunu antutu benchmark yardımıyla da bulabilirsiniz sonra telefona atıp kuruyorsunuz. https://www.android.com/auto/ apk dosyası sonra önceden fat32 formatladıgımız flash diske bu adresten http://mytechliving.com/automotive/android-auto/ indirdiğimiz ve 1. videoda anlatılan şekilde dosyaları atıp arabaya gidiyoruz 1. usb ye takıp beklioruz. 120sn gibi sonra ok ve ok hangi özelliği istiyorsanız yüklüyorsunuz. Kendisi restart atıyor sabırlıca bekleyin. iş bitip restart atınca usb yi çıkarıyoruz ve telefonun kablosunu takıyoruz. Bu aşamada telefona kabloyu takmıyor android auto uygulamasının telefonumuzdaki aşamalarını kabul ediyoruz onun yönlendirmesiyle telefonumuza kabloyu takıyoruz. Sonra gelsin navigasyon gelsin aramalar öneriler ekran döngüsü yazıların gitmesi speedmeter ses kapatınca pause olması vs . yemişim 1900 tl lik navigasyonu google maps güncel oldukça telefonunuzda ömür boyu kullanım. Not: lg g3 cihazımda olmadı s6 edge cihazımda oldu fotoları yükleyecem buda video player ama flashtan mı telefondan mı nerden göstermem gerek bulamadım.
 3. 6 points
  Koray74

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  Herkese Merhaba, Lavato marka kiti ben taktırdım ve 1000 km yaptım. Genel anlamda bende memnunum kaba taslak hesaba göre 100 km de 7 litre lpg yakıyor uzun yolda. aracım 2015 model 14.000 km de. Firmanın motor garantisi var. aracınız 3 yaş , 20000 km altındaysa garanti yapıyorlar. İzmir 6. sanayi Aktif otogaz'a taktırdım. Mustafa Usta Ar-ge çalışmalarının yapılmış olduğunu Motor numarası P5 ile başlıyorsa sıkıntı çıkmayacağını söyledi. Benim araçta P5 ile başladığı için daha daha sıcak baktım. Fiyat olarak 2000 tl peşin verdim 1500 tl yi 9 taksit yaptılar motor garantisi de içinde. 1000 km doldu cumartesi günü kontrol için uğradım yaklaşık değerlerin 19/1 olduğu 19 lpg yaktıysa 1 de benzin yakmış değerlerin çok az olduğunu söyledi bu ayarla devam. bir kaç resim atacağım umarım yararlı olur. Benim tavsiyemle Hasan bey de taktırdı ona haber vermemin ardından. Umarım bir sıkıntı ile karşılaşmayız.
 4. 6 points
  Zealot

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  lpg nin benzinden %20 fazla yakması , sizin aldığınız 10 litre lpg nin, depo basıncında hacim olarak 10 litre gelmesi ama kütle olarak 8 litre benzine tekabül etmesindendir. teknoloji ile bir alakası yok. allah nimeti bu şekilde yaratmış. yani atıyorum 10 litre lpg 800 gram gelir.. 8 litre benzin de 800 gram gelir.. siz gazı daha düşük basınçta alır kullanır depolar motora püskürtürseniz aynı hacimde daha az yer kaplar ve %40 da fazla tüketebilir benzine göre.. ve bu hesaplar kütleye göre yapılır.. işler kütle ile yürür.. ____________ diğer yandan , manifolda enjeksiyonlu araçların lpg ile %10-15-20 güç kaybetmesi de kaçınılmaz bir gerçektir.. her kim ki aracımda güç kaybı yok derse iddaalaşmaya gerek yoktur. tamam diyebilirsiniz.. tüm ayarları mükemmel, tüm parametreleri kusursuz olsa , hatta motor lpg ile çalışmaya göre tasarlansa bile, hatta benzinsiz çalışmaya göre üretilse dahi, 2 litre havayı yakmak için gereken benzin atıyorum tırnak ucu kadar bir katredir.. ama 2 litre havayı yakmak için gereken lpg 0.1 litreden fazladır.. siz bu lpg yi de motora çekmek zorunda olduğunuz için maalesef çektiğiniz hava 1.9 1.8 litre mertebelerine düşecektir.. hava ile lpg çektiiniz için, ve lpg de ciddi yer kapladığı için havanız azalır. motor hacminiz azalrı efektif verim düşer. volümetrik verim düşer.. bilim böyle diyor.. . _______________ direkt enjeksiyonlu mtorlarda lpg de benzin de motora doğrudan benzin enjektöründen gönderildiği için, hava çekilen yerden yani emme manifoldundan geçmediği için motorun çektiği hava miktarı azalmaz. zaten eski tip motoru direkt enjeksiyon yaptığınız anda o benzinin kapladığı hacimden bile kâr etmiş oluyorsunuz.. neyse konumuza dönersek lpg de çekilen havadan bir miktar çalmayacaktır. 2.0 litre benzinli motora lpg takıldığında yine 2.0 litre olarak çalışacak ve 1 hp bile güç kaybetmeyecektir. hatta eğer sistemi yapan arkadaşlar yazılım kısmındaki püskürtme haritasını doğru kopyalayabilir ve o piston tepesindeki kavis in hakkını verirlerse skyactiv de lpg takıldığında güç artışı KAÇINILMAZDIR:. evet skyactiv e ve bir çok fsi a lpg taktığınızda güç düşmez.. ama skyactiv yüksek sıkıştırma oranı sebebiyle yakıt seçen bir motordur ve bu sebeple güç artışı olabilir.. özellikle 14e1 sıkıştırma oranı olan 2.0 165 hp lik yüksek dereeli egsantrik kullanan mazda 6 larda sağlıklı çalışması için kullanılması gereken benzin 93 oktan olup önerilen 97 üstüdür.. türkiyede benzin kalitesi de malüm.. lpg nin de oktan sayısı 105 civarı olduğu için aracına lpg taktıran arkadaş eğer enjektörlerinde sorun olmazsa mutlu mesut ve herkesi kıskandıran günler geçireektir. ilgilenen herkerse tavsiye ederim.. 4 enjektör fiyatını da sorun sağa sola.. yurtdışına vs.. eğer uygun fiyata ise.. deneyin pişman olmazsınız. saygılar
 5. 5 points
  Burak

  MazdaClubTR Perşembe Buluşmaları - IV

  until

  neler kaçırdığını bilsen o zaman kaçırmazdın Bak @Oziyal Eskişehir den geldi
 6. 5 points
  kindness

  2.Nesil Mazda 3 Ön Konsolda Açılma

  Arkadaşlar geçen hafta Mazda EVO servis ile görüştüm ilk etapta bilgilerinin olmadığını söylediler. Ben yapılan açıklamadan bahsedince benden araç bilgilerimi ve araç fotoğraflarını istediler. Ve bugün EVO dönüş yaptı. Mazda Türkiye ile görüştüklerini; aracımı servise getirmemi, rapor tutulacağını ve Mazda Türkiye'ye iletilerek sürecin başlatılacağını bildirdiler. Tamiratın hemen başlamayacağının, sürecin az da olsa zaman alabileceğini söylediler. Ben bayram tatilinden önce zaman bulup EVO'ya götürüp süreci başlatmayı planlıyorum. Gelişmeleri tekrar paylaşırım.
 7. 5 points
  h_sahin

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  üstadım araç sürekli %10 benzin %90lpg ile çalışıyor. Açıkcası şahsi fikrimi sorarsanız çok büyütüyoruz skyactive i gözümüzde, sonuçta lovato tarafından ar-ge si yapılmış uyumlu olmasa marka risk alıp adını kirletmez. Yakıtım yarı yarıya düştü km de 0.18 kuruş karım var. Yüzbin km sonunda 18 bin lira karım olacak , diyelimki sübap yaktı. Yetkili serviste 3.5 lira masraf diyor ? 18 bin kar ettikten sonra 3-5 bin sizce gözümüzde olurmu ? Detonasyon vesaire yok maşallah tıkır tıkır çalışıyor. Tavsiye ederim boşa benzine dünya meblağ vermeyin.
 8. 4 points
  Seriatsu

  MazdaClubTR Perşembe Buluşmaları - IV

  until

 9. 4 points
  Tarahumara

  Mazda Navigasyon Sistemi SD Kartı (Garantili)

  Daha önce de yazmıştım. Navigasyonu servisler dehşet paralara satıyorlar. 1000 tl servise göre güzel rakam ama sorun şu ki navigasyon kartının değeri benim gözümde 50 tl bile yok. Canlı trafik bilgisi olmadan hiçbir işe yaramıyor. O servis içinde yıllık baya yüklü bir fiyat ödüyorsunuz. Hadi onu da geçtim güncellemeleri inanılmaz kötü. 3. köprü açıldıktan sonra 2 tane güncelleme geldi navigasyon sistemine ve sonuncusu geçen aydı. Hala köprü yok ortalıkta navigasyon sisteminde. Ben aracı alırken @okkko hediye etmişti sağolsun ama bir kere bile kullanma gereği duymadım. Ayrıca orjinal navigasyon kullanan arkadaşlara önerim kartları yuvasında takılı şekilde bırakmasınlar. İşlemcinin gücünün yarısını tüketiyor siz navigasyonu kullanmasanız bile ve bütün sistemi yavaşlatıyor gereksiz yere. Menü geçişlerindeki animasyonlara bile etkisi var. Testini daha önce yapmıştım. Aşağıda paylaşayım tekrar. Kısacası neresinden tutsanız elinizde kalacak bir sistem. Bu karta vereceğiniz parayı bir kenara koyun. Yarın bir gün apple car play ya da android auto gelir ve güncelleme ücreti isterlerse servisten, onun için kullanırsınız. Kusura bakmayın @ozkanszn sizlik bir durum yok ama bunları söylemek zorundayım. Bütün bu durumları, mazdanın navigasyon sistemini yapan firma ile yazıştım ama yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Acil durum için elimin altında navigasyon kartı bulunsun diyorsanız 1000 tl servislerin verdiği rakama göre güzel rakam alabililirsiniz.
 10. 4 points
  Katil Balina

  Skyactiv-X Motorlu Mazda 3 2019'a Hazırlanıyor

  bu zaten makyajsız mazda 3. sadece motoru denemek için takmışlardır. adamlar makyajlı kasaya kıyamamışlar demek ki eskilerden birine uydurmuşlar:) bir de plaka alman plaka. denemeyi kim nerede yapıyor acaba? bildiğim kadarıyla mazda almanya'da bayağı aktif? neyse efenim kim bu "x" teknolojisi hakkında ne düşünür nasıl bir teknolojinin ne türden bir ürünüdür bilemem ama şahsen son kullanıcı olarak benim için skyactiv kendisi de tam bir fiyasko. bu da onun bir tık üstü bir motor olur en fazla. başka da bir şey beklememek lazım. nitekim o kadar tatavası yapılan skyactiv teknolojisi en nihayetinde reno'dan daha çok yakıyor. ben motorun ne kadar sıkıştırdığıyla değil benim cebi ne kadar sıkıştırdığıyla ilgileniyorum son tahlilde.. peki bütün bunlar mazda almama engel mi? elbette değil. çıksa da bendekini peşinata verip 4. neslini alsam diye heyecanla bekliyorum. motoru için mi? tabii ki hayır tipi için. ben iç güzelliğe değil dış güzelliğe önem veriyorum çünkü:)))
 11. 4 points
  Katil Balina

  2017 Model Mazda 3 ve Yeni Kasa Skoda Octavia Arasında Kararsız Kaldım

  bu kadar pişmanlığı düşünecekseniz almayın. mesela skoda on yıl üstüste dünyanın en iyi arabası ödülü alsa da şahsen skoda'ya bir kuruş para vermem. ayrıca bu işler her zaman maksimum fayda üzerinden değerlendirilmez. biraz da zevk ve keyif işidir. bence siz octavia'nızı alın temiz temiz binin..
 12. 4 points
  Reicht

  3. Nesil Mazda 3 Vuruntu ve Sarsıntı

  Herkese tekrardan selamlar. Geçmiş bayramınız kutlu olsun. Geçen hafta aracımı Musluoğlu'na ön süspansiyondan gelen ses için götürmüştüm. Oradaki usta şanzımanımda geri vitese takarken gelen sarsıntıyı fark etti ve bunu düzeltebileceğini söyledi. İlk aldığım aylarda sırf bu yüzden şanzımanı değiştirdiğimi fakat hiçbir düzelme olmadığını söylemiştim. Neyse usta aracı bilgisayara bağlayıp 10 defa alıştırma (öğretme) prosedürü uygulayacağını ve sorunun düzeleceğini söyledi. 40dk bekledikten sonra usta dediği gibi yaptı ve o eski sarsıntıdan eser yok. Buradan Musluoğlu'na teşekkürlerimi iletmek istiyorum ve bu sorunu yaşayan mazdacıların boş yere şanzımanlarını değiştirmeden araçlarına bu işlemi yaptırmalarını istiyorum.
 13. 4 points
  h_sahin

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  Arkadaşlar öncelikle herkese hayırlı bayramlar dilerim. Doğuda görev yaptığım için memlekete git-gel baya bir km yapıyorum, an itibariyle 3.500 km oldu Lpg taktıralı. Yakıtı genelde litresi 2.75 civarından aldım ve km de 0.17 kuruş civarında yakıt tükettim. En son depodaki Lpg'yi tamamen bitirdim uzun yolda ve 50 liralık lpg aldım denemek maksadıyla , litresi 3.16 Tl den. 50Tl / 3.16 =15.82 litre lpg aldı. 245 km de bitti lpg. Litresini 3.16 liradan almama rağmen 0.20 kuruş tüketti km de. Hız 120 civarı klima açık tek kişi bagaj full dolu idi. Özet olarak lpg litre fiyatına bağlı olarak 0.17-0.20 kuruş arası yakıt tüketimi var. Her 600 km lik lpg tüketiminde de 2 litre benzin tüketiyor. ( uzun yol tek mola verildiği taktirde) Son ayar sonrası performansın arttığından bahsetmiştim , performans artışı yakıtı etkilemedi. Elm327 aldım en kısa zamanda ltft ve stft değerlerinide kontrol ettikten sonra bilgi paylaşımında bulunurum. Sözün özü maşallahı var. Herkese tavsiye ederim. Üstadım lovatonun bu d.i kiti çıkalı baya zaman oldu fakat en son şubatta aradığımda ar-ge sinin tamamlanmadığını dolayısıyla takılamayacağını belirtmişlerdi. Atiker içinde benzer durum söz konusu olabilir nacizane tavsiyem ar-ge si tamamlanmamış ve ürün katoloğunda mazda skyactive uyumlu ibaresini görmeden taktırmamanızı tavsiye ederim.
 14. 4 points
  Zealot

  Mazda 3 merakı

  @Mazda_Ozan a bakmanı öneririm. elinde sana uygun bir araç yoksa bile haber bırakırsın. gelince bilgi verir. kendileri bu piyasada yıllardır dürüstlük ve güvenilirlik konusunda örnek olacak nitelikteler.. Ben dahil bir çok kişi, mazda_ozan 'a kefil olur .
 15. 4 points
  Arabalar

  Elektrikli araçlarda karşılaştırma kriterleri

  Günümüzde sürücüsüz araçlar yoğun olarak araştırma safhasındayken elektrikli araçlarda ise epey bir yol alındı. Elektrikli araçlarda karşılaştırmalar yapabilmek için bazı kıstaslar var ; Bataryaların özgül ağırlık katsayısı; bataryanın ağırlığının aracın ağırlığına bölünmesi ile elde ediliyor. ( k m = M Acum / m EV ) Bu formül, bataryanın kapasitesini içermediğinden dolayı verimliliği tümüyle temsil etmemektedir. Elektrikli otomobillerin bataryalarının kapasitesi kilovat saat ( kWh) ile ölçülür. Yüksek değerler, şarj esnasında daha fazla elektrik enerjisinin depolandığını ifade eder. Enerji kapasitesi verimliliğini kıyaslamak içinse; elektrikli aracın bataryasının enerji kapasitesi, elektrikli aracın bataryasının ağırlığına bölünür. ( P A = E Acum / m Acum ) Elektrikli araçların menzil testleri, yeni Avrupa sürüş döngüsü ( NEDC) testlerine göre yapılmakta fakat bu testler gerçek koşulları tam olarak yansıtamadıkları için % 25-30 fazla menzil sonuçları ön görebilmektedir. Bir başka batarya performans kriteri ise; bataryanın enerji kapasitesinin menziline bölünmesi ile bulunur. ( L E-1 = E Acum / L EV ) Bu değerin 100 ile çarpılması ilede 100 km deki batarya performansı temsil edilir. Bataryanın enerji kapasitesinin, elektrikli aracın toplam ağırlığına oranı da bir enerji depolama kriteridir. ( k E = E Acum / m EV-Gros ) Yerinde enerji aralık faktörü ile , elektrikli aracın şarj başına performansı da değerlendirilebilir. F E-L = E Acum L EV / m EV-Gross ) Yani bataryanın enerji kapasitesi ile menzilini çarpıp , aracın toplam ağırlığına bölüyoruz. Ekteki dökümanda farklı üreticilerin elektrikli araçlarının karşılaştırmaları yapılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde nihai olarak , seçilecek elektrikli aracın enerji kapasitesinin (kWh) 50 kilovat değerinden düşük olmaması tavsiye edilmiştir. Yararlanılan kaynak : http://agronomy.emu.ee/wp-content/uploads/2017/04/Vol15SP1_Berjoza.pdf Selamlar.
 16. 4 points
  h_sahin

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  Dün itibariyle 1.000km dolduğu için kontrole getirdim aracı ve sonrasında yolda giderken motor arıza lambası yandı. Bugün bilgisayara bağlandığında zengin karışım hatası verdiği için arıza lambasının yandığı söylendi ve maf yada map (tam emin değilim) haritasının yeniden ayarı yapıldı. Ankaradaki taktırdığım bayi Elazığdaki bayiye bağlandı ve ayarları yapıldı şu an performans kaybı sıfıra indi. Lpg de 195 km ye kadar sıkıntısızca çıktı, yol müsait olsa dahada giderdi diye tahmin ediyorum. Son bir kaç gündür araç rölantide hafif titriyordu, rölantide benzinde çalışacak şekilde ayarladılar ve titreme problemi ortadan kalktı. Bakalım performans artışı sonucu yakıt ne civarlarda olacak en kısa zamanda paylaşırım.
 17. 4 points
  kindness

  2.Nesil Mazda 3 Ön Konsolda Açılma

  Bugün EVO'ya gittim ön konsolun fotoğrafı çekildi, rapor tutuldu. Süreci hayırlısı ile başlattım yani. Benden önce EVO'ya bu şekilde başvuran hiç olmamış. Araya bayram tatili de girdiği için cevabın gelmesi 2 haftayı geçebilir bilgisi verildi. Gelişmeleri buradan yazarım..
 18. 4 points
  Burak

  2. Nesil Mazda 3 Chip Tuning Uygulaması

  Toplum içinde kulaktan kulağa konuşmak ayıptır
 19. 4 points
  Attiwolf

  2009 Otomatik Mazda 2 FUN ile GO Arasindaki Farklar

  Ben de güncel Mazda 2 kullanıcısıyım(1..3 Mid manuel). Yaklaşık 14bin km oldu alalı. Yedek parça sıkıntısı var diyorlar ama yok şöyle anlatayım, sanayide parçacılara gidip Mazda2 dediğinizde parçanın ne olduğunu bile sormadan yok diyebiliyorlar. Ben internetten alıyorum, eğer reklama girmezse aloparca sitesinde model bilgilerini girdiğinzide uyumlu tüm parçalar çıkıyor. Ya da oem numarası ile aratırsanız bulabiliyorsunuz. Aracın fren aksamı fiesta ile ortak. Hatta Fomoco marka tüm parçalarınız fiesta ile ortak o yüzden daha rahat parça bulabiliyorsunuz. Nasıl olduysa önceki sahibi cam motorunun kömürünü bitirdiği için cam motorunu aliexpressten almak zorunda kalmıştım. Orjinal parçayı Servis ve çıkmacı fiyatlarından daha uyguna aldım. Çıkmacılar servis fiyatlarının 2 katı fiyat veriyorlar nedenini anlayabilmiş değilim. Eğer lastikleriniz kötüyse ABS'nin sürekli devreye girmesi gibi sıkıcı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat düzgün bir lastik taktıktan sonra böyle bir sorun kalmıyor. Ben Pirelli P1 Verde kullanıyorum gayet memnunum. Otomatik versiyonda durum nasıl bilmiyorum ama fren pedalına alışmak biraz zaman alabilir. Düşük hızlarda pedal biraz alttan tutmaya başlıyor. Şehiriçinde sıkıntı yok ama uzun yolda aracın içine oldukça yol gürültüsü giriyor. Yol tutuşuna hayranım. Ses sitemi orta seviyede, ama sesi sonuna kadar açsanız bile bozulma cızırdama olmuyor o yüzden hiç değiştirmeyi düşünmedim. Ben LPG taktırmadım, araca alıştıktan sonra şehiriçi 6,5Lt ortalamalarda kullanıyorum. Kışın 8lt'lere çıkıyor, -10 gibi sıcaklıklarda kısa mesafede 10Lt gördüm en fazla. Eğer 3000-3500 devir arası kullanırsanız, ve iki kişi seyahat ediyorsanız uzun yolda sizi üzmüyor. Yokuş geldi hemen 3.vitese düşeyim dedirtmiyor. Aracın süspansiyonları sert. Alışana kadar rahatsız edebilir. Özellikle plastik tümseklerde arkada oturanların zıplamaması gibi bir durum söz konusu olmuyor. Aracımdan memnunum, -14derecede tüm kaporta buz tutmuşken dahi tek marşta çalışarak beni üzmeden gideceğim yere götürüp getirdi. Arka diz mesafesi de bence iyi. Aracın koltuk kumaşları da gayet iyi. Belki forumdaki arkadaşlar karşı çıkacaktır fakat benim forumlarda gördüğüm kadarıyla çeşitli mazda modellerinde cam motorlarının kömürü bitebiliyor. O yüzden aracı almadan önce camları özellikle kontrol edin, diğerlerinden yavaş inip kalkan cam var mı diye bir kontrol edin. Katlanan aynaları kontrol edin. Arka rezistans düğmesine bastığınızda yan aynalar ısınıyor mu onu kontrol edin. Ön arka sis lambalarını bir kontrol edin. CD oynatıcıyı bir kontrol edin. Benim şu an aklıma gelenler bunlar.Aklınızda soru varsa elimden geldiğince cevaplayabilirim.
 20. 4 points
  Tarahumara

  3. Nesil Mazda 3 Otomatik Şanzıman Arızası

  Şanzımanla ilgili sorun yaşayan arkadaşlar. Vuruntu, devir düşmesi, sert vites geçişi vs. Yetkili servise giderseniz şanzıman kabibrasyonu yapmalarını söyleyin.
 21. 4 points
  Zealot

  Sedan vs. Hatchback - Hangisin Yol Tutuşu Daha Üstün?

  teşekkür ederim kanks =)) arkadaşlar soru hangi araç daha iyi yol tutar.. cevap olarak da aerodinami ye rüzgara falan kaymışsınız.. viraja girerken zaten olay en basit prensipe göre genel kütleden bağımsızdır. dışarı çeken kuvvet m. V'2 /r yerde tutan kuvvet k. m.g m ler gider.. yani arkası sağlam , önü şöyle bagajı yukarı açılıyor filan bunlar çok minimal hesaplar.. öyle ki lastikleriniz 3 ay daha taze olsun.. hepsinden daha iyi yol tutar araç.. rüzgar mevzusuna hiç girmenize bile gerek yok.. hb ve sedan arabalara bakarsak , arka aksın gerisinde istenmeyen bir ağırlık var.. bu aracın merkezine doğru bir moment oluşturuyor. dezavantaj dır hatta aynı arabanın bagajına 300 kg koyup viraj almayı deneyin.. koparsa bir daha toparlanmaz. ön ve arka aks ın dışındaki ağırlıklar iyi değildir.. bu sebeple aks aralığını açmaya çalışır herkes.. ne kadar aks aralığı açıksa yani ön tekerlek arka tekerlekten ne kadar uzaktaysa sürüş dinamikleri yüksektir.. bunu yapmak için bazı sınırlandırmalar var ama.. özellikle önde.. önden çekişi aracınızın ön tekerleklerini sadece ve sadece motoru konumlandırdığınız eksene koyabilirsiniz. (Renault Toros hariç) arkadan çekişli araçlarda ise farlara yakın koyabilrsiniz.. ROADSTER lerin sürüş zevki de buradan gelmektedir.. çok uzakta ön tekerler.. arka aksın en sonuna yerleştirilmiş arka tekerlekler.. ve bu arka tekerleklerden geride kalan az ağırlık... ben uygulamalı merak ediyorum diyen varsa buyursun gelsin.. her zaman kapımız açık. yerimiz belli =)
 22. 3 points
  quiteguide

  2.Nesil Mazda3 ve Megaparca.com

  Son bir kaç ayda megaparca.com aracılığı ile elime ulaşan ferodo marka on/arka diskleri, fren balatalarini ve dot 4 fren hidroligini, teknorot marka on Z rotlari, rot millerini, rot başlarını ve rotilleri, blueprint marka yağ ve hava filtrelerini paylaşmak istedim. Özellikle yerli malı yurdun malı teknorot çalışanlarına, mühendislerine tebrikler, ürünler buram buram kalite kokuyor ve her ürün 2 yıl geçerli garanti belgesi ile geliyor. Mazda için ürün yelpazenizi lütfen arttirin, diyelim buradan. Ferodoya gelecek olursak, 4 diski zor kaldırdım. Gerçekten ağır abiler, çok yakışıklılar, pırıl pırıl. Fren balatalari için Ate ve ferodo arasında gidip geldim. En son oldu olacak set tam olsun diyerek ve fiyatının daha makul olması nedeniyle balatalar ve fren hidroligi için de ferodo da karar kıldım. Hayal kırıklığı(balatalar oturduktan sonra ses, artan fren mesafesi) olursa, kesinlikle yazarım. Blueprintin hava ve yağ filtreleri de çok hoşuma gitti. Boschun dandik filtrelerine 10 çekerler. Tam fiyat performans urunleri. Site ile ilgili izlenimim de gayet olumlu. Urun açıklamasında ne yazıyorsa o ürün geliyor. Yan sanayinin, yan sanayisi değil. Yağ filtrelerini yanlış göndermişlerdi. Durumu izah edince hemen uygun filtreleri gönderdiler. Benden 1 puan daha aldılar. Ozetle, Mazda 3 aracı için yedek parca ihtiyacı olan arkadaşların, burayı da değerlendirmelerini tavsiye ederim.
 23. 3 points
  babacanmurat

  Fiat EGEA'nın Sudan Ucuz 20.000 Km Bakımı

  Abi iyi güldürdün sabah sabah Allah'ta seni güldürsün Bu arada Fiat marka bi araca hem 70 - 80 bin lira para verip alıcam hemde 20.000 km bakımı için 1.000 lira vericem...Hiçbirşey olmasa evde ki hatun çeker vurur beni @Burak abi arkadaşına söyle Mazda'ya dönsün
 24. 3 points
  Tarahumara

  3. Nesil Mazda 3 Bose Patlak Hoparlör

  Sadece hoparlör tek başına elbette değiştirilebilir. Parça numarasıyla orjinal olarak da değiştirilebilir, başka bir marka seçimi yaparak da değiştirilebilir. Eğer bireber ölçülerde bulunamazsa, uygun bir adapotör yapılabilir ama Mazda 3'lerdeki bose ön iki hoparlörün aynı anda subwoofer görevi gördüğünü de unutmamak lazım.
 25. 3 points
  İlhan

  Fiat EGEA'nın Sudan Ucuz 20.000 Km Bakımı

  17 Liraya taktıkları nasıl bir polen filtresidir yahu ! Çok ama çok ucuz.. Yani pvc pencerelere takılan, tel sineklik bile daha pahalıdır anasını satayım. Faturada kıl-tüy, ıvır-zıvır şeylerin tutarı 74,18.-Lira (Berteraf, Motor ve Fren Spreyleri, Cam suyu vs) 2011 yılından bu güne Mazda aracımın servis bakım faturalarında bunların hiç birisi yer almadı. Yağ filtresi 2-2,5 katı fiyat Yağ zaten destansı bir yağ olsa gerek. Karterden çıkart evde kızartmalarda kullan. İşin bitince tekrar kartere koy kullanmaya devam et. Yakıt filtresi %30-35 daha pahalı. Birde 20 bin kmde değişmesine bir anlam veremedim. Dizel Mazda 3'te 40 bin ve katlarıdır. Bu arada bir şey dikkatimi çekti Egea'nın "Hava Filtresi" değişimi gözükmüyor ! Polen ve yakıtf filtresi değişimi var, ama hava filtresi yok. Mazda 6 ay servis bakımı aralığı her zaman dediğim gibi, iş kullanıcının servis ile olan diyaloğuna bağlı.
 26. 3 points
  Mazda41

  Fiat EGEA'nın Sudan Ucuz 20.000 Km Bakımı

  Abi sanayide güzel bir yemek yiyorsun ardından gerekli malzemeler yagdir filtredir aliyorsun 40 50 lira işçilikle degistiriyorsun yemek dahil 300 tl oduyorsun
 27. 3 points
  Oziyal

  MazdaClubTR Perşembe Buluşmaları - IV

  until

  Buda bizim Eskişehir çay buluşmasından görüntüler
 28. 3 points
  İlhan

  2.Nesil Mazda 6, Eksantrik Zincir Değişimi

  Kapatmak lazım şu özel mesajlaşmaları. Çözümün daha çok kişiye ulaşıp fayda sağlaması açısından burada paylaşılması daha faydalı olacaktır. Yarın bir gün bir başka Mazda 6 kullanıcısı aynı sorunu yaşayıp. Bu başlık sayesinde sorununu çözerse, onun hayır dualarını alırsınız.
 29. 3 points
  Bullbaba

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  Güzel cevabınız için teşekkür ederim. Vaktim olursa seve seve katılmak isterim. Sizde haklısınız. Sizin yazılarınızı da okuyorum ve doğru bilgiler paylaşmaya çalıştığınızı biliyorum. Benim konu hakkında yanlış bilgi vermek gibi bir amacım zaten olamaz. Sadece düşüncemi paylaşmak istedim. Zaten sizinde söylediğiniz perspektifte olaya bakar isek doğru bir düşünce yapısı. Forumu okuyan arkadaşlar sizin yazdıklarınızın daha doğru bilgiler olduğunu anlayacaklardır. Sağlıklı kalın.
 30. 3 points
  Bullbaba

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  Merhaba, Konu ile alakalı kısıtlı bilgiye sahip olmam yada olmamam fikrimi paylaşamayacağım anlamına gelmez. Keza burası bir forum ise zaten amacımız bu olmalı. Siz yaptığınız iş ve bildiğiniz bilgi olarak kendinizi üstün görüyor ve benim gibi insanlar ile konuşmak istemiyorsanız, birimizin forumdan ayrılması daha doğru olur. Keza ben sizin yazınıza cevap bile vermemişken bu hırçın tavrınızı da anlayabilmiş değilim. Ufuk Beyin bilgilerinden bende faydalanıyorum ama bilmeyen insanları yermek bu foruma yakışmıyor bence. Bilmeyen insanlar bilmediğini yada düşüncesini yazacak ki sizin gibi bilen üstadlar düzeltecek yada bilgi verecek. Bilginin kitapta olduğunu herkes biliyor zaten. O zaman foruma ihtiyaç yok, herkes gitsin okusun birbiri ile paylaşmasın. Forumun amacı bilgi paylaşmak ise doğru yada yanlış herkesin hakkıdır. Yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız söyleyin.
 31. 3 points
  Atmosferik motorlu araçlar alt devirlerde turbo motorlu araçlara göre daha yavaş hızlanırlar üst devirlerde daha tatminkar hızlanırlar. Mazdanın bu atmosferik aracı diğerlerinden çalışma prensibi olarak biraz farklıdır bunlar detay bilgiler ilgileneceğinizi pek sanmıyorum fakat basitçe şöyle söyleyim turbolular kalkışta daha iyidir atmosferik olanlar devrini arttırdıkça iyidir. Yani turbo kullanıp da atmosferik bir araca bindikten sonra araç size gitmiyormuş gibi gelebilir lakin ki öyle değildir:)
 32. 3 points
  Zealot

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  %10 benzin kurum bağlamaya yetmez ama bir miktar faydası olabilir tabiki. benzin sübapları soğutan bir akaryakıt değildir. bu konuda "sanayi" de çok yanlış şehir efsaneleri var. kurum bağlaması sonucu sübapların ısınmadığını farkeden mühendisler.. son yıllarda bu olayı farkedip hesaba kattılar ve madem kurum bağlıyor ısınmıyor, o zaman daha hafif olan bi malzeme kullanabiliriz dediler. obd siz kaliteli sistemler de zengin ve fakir karışıma düşmüyor.. bu konuda da bi bilgi kirliliği var. şöyle örneklendirebiliriz. : bolu dağında 2000 metrede motor benzini de lpg yi de %20 kısmak zorundadır.. istanbuldan gaz ayarı yapan herkes bolu dağına çıktığında lpg veya benzin araçları sapıtması gerekir. ama normal çalışıyor.. veya erzurumda gaz ayarı yapılan bir araba istanbula geldiğinde, hatta gelene kadar 10 yerde kesinlikle motor arıza lambası yakar.. ama yakmıyor.. nerden biliyorum.. benimde lpg li bir aracım var ve 2500 metreye kadar çıktım.. obd siz ve kendisi lpg yi kısıp açıyor.. ha bunu nasıl yapıyor derseniz şöyle yapıyor.. lpg li araçta lpg on/off düğmesine bastığınızda araç direk benzini kesiyor. lpg ile yürüyor ya.. ama motor benzin sanıyor, yol bilgisayarı çalışıyor.. arıza vermiyor.... hatta tekrar lpg düğmesine bastığınızda anında geri benzine alıyor.. lpg nasıl oluyor da benzini kesebiliyor.. çünkü montaj esnasında benzin enjektörüne giden kabloları kesip lpg nin üzerinden geçmesini sağlıyorlar . böylece lpg benzini kesebiliyor.. kesebildiği gibi motorun benzin enjektörüne gönderdiği sinyalleri bi yere kadar taklit edebiliyor. böylece siz bolu dağına çıktığınızda ecu benzini %20 kısmak için enjektöre komut gönderir.. bunu gören lpg de lpg enjektörünü revize eder.. hatta bazı kitler o2 sensörü de görebilmektedir.. böylece sıfır hata ile çalışabilir. bunları nerden biliyorsun derseniz, lpg li aracım.. lpg ayar kablom ve yazılımım var.. kısıyorum lpg yi %20.. bakıyorum obd den.. ECU direk açıyor yakıtı %20 ve yine araç aynı performansta çalışıyor... mesela sektör lideri prins mühendisleri ,veya piyasa liderlerinden brc mühendisleri gerizekalı mı obd yi keşfedememişler.. yani obd siz KALİTELİ kitlerde aracınız zengin fakir e düşmez. LPG beyninin, benzin de ki değişmeleri görmesi için ille de obd soketine gerek yoktur.. benzin sinyalleri zaten lpg üzerinden geçer.. obd li kite karşı değilim ama amerikayı tekrar keşfetmeye de gerek yok .. son olarak da subap yanma sorunu ile karşılaşmayacak her kullanıcı, karşılaşan birine göre daha mutlu olacaktır diye düşündüm =)
 33. 3 points
  h_sahin

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  OBD'li taktırmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Sübap yakma sorunuyla uğraşmazsınız OBD'li bir kit takılırsa. Bugün 60.000 bakımını yaptırırken Lpg taktırdığım bayiye uğradım ve yol ayarı yapılmasını talep ettim. Yaklaşım 80 km boyunca düşük hız,yüksek hız. dipgaz, redline yapıp ayarları kontrol edildi, laptopdan veriler kontrol edildi arasıra göz attım bende OBD gerçekten hakkını veriyor, anlık düzeltmeler yapıyor , kendi kendine ltft ve stft değerlerini düzenliyor bizzat şahit oldum. Elm 327 aldım ve telefona torque programı kurdum değerleri kontrol ettiğimde benzin ile birebir örtüştüğünü gördüm , ustaya sorduğumda da OBD sayesinde ayarların anlık benzine göre endekslendiğini söyledi. Sözün özü OBD'siz kitten uzak durmayı bırakın kaçın derim.
 34. 3 points
  Katil Balina

  Bir mantık hatası yok mu?

  mazda'nın ince gıcıklıklarına merhaba diyin:) daha neler var bunun gibi. mesela follow me home var ama "auto" konumda değil de far açık konumdayken çalışır. bu tarz saçmalıklar için bi başlık açılsın bence. teklifim "mazda'nın ifrit eden ince gıcıklıkları":))
 35. 3 points
  Benim sipariş ettiğim cihaz da geldi bugün. En kısa zamanda takıp paylaşacağım. Fırsat olursa hem montaj aşamalarını hem de sonrasını anlatmaya çalışacağım.
 36. 3 points
  zoptrik

  Elektrikli araçlarda karşılaştırma kriterleri

  Haklısınız. Ben çok büyük dergilerde yayınlanmış yanlı makalelere de denk geldim ama sistem bu şekilde işliyor. Bu konu dediğiniz gibi çok su götürür. Eğer dünyada ABD gibi kapitalizmin dibi bir ülke dünyayı yönetiyor, İngiltere gibi kapitalizmin satıcısı bir ülke "güneş batmayan" ünvanını alıyor, Çin gibi bir ülke sadece çok ürettiği için yani "PARASI ÇOK OLDUĞU" için dünyada söz sahibi oluyorsa bunların önüne geçmek pek de mümkün değil. Eskiden onur, insanlık da bir değer iken artık dünyada tek geçer akçe maalesef "para". Bu noktada sorumu yinelemek istiyorum. Sabah güneşten şarj ettiğiniz aracınızı akşam kullanmanın kime ne zararı var? Varsa bu fosil yakıtların zararlarından daha mı fazla? (1.8 motorun emisyonuna denk falan denmişti sanırım ben buna da inanmıyorum) Madem bu konuda fikir sahibiyiz, bu zararı azaltmak için ne yaptık? Tam bu noktada aşağıdaki video aklıma geldi: Bu konuştuklarımız aslında bizi yönettiğini zannettiğimiz elit(!) grubun ana prensipleri. Aslında çok da zeki değiller. Sadece programlı bir şekilde her yönden (hem sermaye, hem zihin yönlendirme, hem teknik imkan vs vs vs) nesiller boyu devam ettirdikleri süregelen bir plan/programları var. Bunu engellemenin tek yolu maalesef sadece dürüst olup kimseye boyun eğmemek. Zor da olsa doğru yolu tercih etmek. Ha yolun doğru olup olmadığını bilmek için de çalışmak lazım. Emin olmak lazım. Klavyeden ne yazsak boş. Keşke imkan olsa da bunlar için çalışma yapabilecek imkanım, bilgi birikimim olsa. Son olarak çok saygı duyduğum adını aldığım Türk Büyüğüne ithafen imzamı tekrar edeyim; Deha, imkansızda mümkünü görebilmektir. Gemilerin karada da yüzebileceğini sezmek Mehmetlerden birini FATİH yapar. Çalışınca oluyor yapıyoruz. Sadece dürüst olmadığımız gibi tembeliz de. Yoksa kafamız zehir
 37. 3 points
  Oziyal

  MazdaClubTR Perşembe Buluşmaları - IV

  until

  " Valla arkadaş söyledi ben bilmiyorum " lafı da iyiydi Çok kırıldım @Servet ABİ "bak abiyi çok belirgin yazdım " seninlede görüşmek isterdim işin gırgırı bir dahakine inşallah. Aynen @İlhan elimden geldiği kadar katılmaya çalışacağım güzel hoş sohbet bir akşamdı herkesin diline yüreğine sağlık Sen isimden kaybettin @Osman Örengül yoksa başka bişey değil
 38. 3 points
  Burak

  MazdaClubTR Perşembe Buluşmaları - IV

  until

  Gecenin özeti ; MIRC, Zurna, Kemal, Macun, şase no, Kurtuluş, Osman ( bizimki değil, bu başka ) , elektronik devre, Konya. Geri kalanları bu bölüm halka açık olduğu için yazamıyorum anlayan anladı
 39. 3 points
  Japon Mazda markası, geçtiğimiz günlerde bujisiz HCCI motorlar ile bujili SCI motorların harmanlandığı SCCI motor (Skyactiv-X) teknolojisini tanıtmıştı ve önümüzdeki yıl tanıtılacak olan yeni Mazda 3'te bu motorların yer alacağını belirtmişti. Otomotiv dünyasında bu tip bir teknolojiyi ilk kez seri üretimde kullanacak olan Mazda, şimdi de patent başvurusunda bulunduğu yeni motoru ile dikkatleri üzerine çekti. Bu doğrultuda patent bürosuna gönderilen çizimlerde 2 adet geleneksel turbo ve 1 adet de elektrikli supercharger sahip olduğu anlaşılan yeni motor, bu açıdan Volvo'nun Power Pulse sistemine de benziyor. Turbo boşluğunun en aza indirilebilmesi için uygulanan Volvo'nun sisteminde; bir hava kompresörü alt devirlerde istenen havayı elde edemeyen turboyu hareket ettirmek için turbo türbinine ekstra hava basıyor ve bu sayede taze hava emişini arttırıyor. Bu sistem gücünü 48V'luk bir elektrik motorundan alıyor ve elektrik motoru da aküden besleniyor. Yani kompresörün temin ettiği hava egzoz gazlarını beslemek için kullanılıyor. Benzer şekilde Audi SQ7ve Bentley Bentayga Dizel modellerinde de elektrikli supercharger/turbo kullanılıyor ancak hem Volvo, hem de Audi/Bentley motorlarının dizel olduğunu hatırlatmakta fayda var. Mazda ise bu sistemi benzin motora uygulayacak. (Volvo Power Pulse teknolojisi aşağıdaki videoda izlenebilir) https://www.youtube.com/embed/zmJI21S8a0U Volvo ile tamamen farklı prensibine sahip Mazda'nın sisteminin çalışması ise şu şekilde yer gerçekleşiyor; Aşağıdaki şekilde görüleceği gibi, Emilen taze hava (14) ilk olarak 1.turbo pervanesinden (43) ardından da 2.turbo pervanesinden (44) geçiyor. Bu emme işlemi sırasında 1. ve 2. turbonun türbinleri (40 ve 41) egzoz gazı tarafından yeterince döndürülemiyor ve yüksek basınçlı hava emilemiyorsa turbo boşluğu oluşuyor ve ECU vasıtasıyla bunu tespit eden sistem 17 nolu valfi kapatıyor. 17 nolu valfin kapanmasıyla emilen hava elektrikli supercharger sistemine (18) giriş yapıyor ve burada basınçlandırılıyor. Yüksek basınç sonucu sıcaklığı artan taze hava Intercooler'dan (16) geçerek soğutuluyor ve emme portundan (3) motorun yanma odasına giriş yapıyor. Bu sayede turboların çok düşük devirlerde (800-1200d/d) yapamadığı yüksek basınçlı hava temini işini elektrikli supercharger yapıyor ve turbo boşluğu en aza indiriliyor. (Yazı paten çiziminin ardından devam ediyor) Diğer taraftan yüksek devirlerde bu sisteme ihtiyaç kalmıyor ve turbolar gerekli yüksek basınçlı hava emme işini gerçekleştirdiği için 19 nolu valf kapanarak superchargerın hava temini görevi devre dışı kalıyor ve turboların emdiği yüksek basınçlı havanın yanma odasına gidebilmesi için de kapalı olan 17 nolu valf bu sefer açılıyor. Buradan soğutulmak üzere intercoolera (16) giren hava soğuyarak emme portundan (3) yanma odasına giriş yapıyor. Burada bir diğer dikkat çekici nokta ise, elektrikli kompresörün gücünü Mazda'nın i-Eloop sisteminden temin ediyor olması gösterilebilir. Bu sistem, fren gücü geri kazanım enerjisini super kapasitörde depolayarak elektrikli supercharger sistemini besliyor. Bu sayede ek bir aküye gerek kalmadığı gibi aracın kendi aküsü de kullanılmıyor. Boşa gidecek bir enerji başarılı bir şekilde turbo boşluğunu en aza indirmek için kullanılıyor. Görüleceği gibi, birçok farklı markanın turbo boşluğuna farklı çözümler ürettiği bir ortamda Mazda da kendine göre bir çözüm bulmuş ve kağıt üstünde de başarılı görünüyor. Öyle ki elektrikli supercharger sistemi, geleneksel supercharger sistemleri gibi gücünü motordan bir kayış vasıtasıyla almıyor ve bu sayede yük de oluşturmuyor ve araç aküsünü bile kullanmıyor. Bunun yerine tamamen fren enerjisi geri kazanımı enerjisi ile çalışabiliyor. Son olarak; Bu motorun, önden çekişli araçlarda değil de sadece arkadan çekişli araçlarda kullanılacağını da belirtmeden geçmeyelim. Yani çok daha güçlü ve sportif bir MX-5 modeli karşımıza çıkabileceği gibi, 2019 yılında Wankel Rotary motor ile beklenen RX-9 modelinde bile çift turbo + elektrikli superchargerlı bu motor ile karşılaşma ihtimalimiz bulunuyor. Volvo'nun farklı çalışma prensibi taşısa da aynı amaçla tasarladığı E-Powertrain konsept motorun 2.0lt'den 450ps güç ürettiğini düşünülürse M"zda RX-9'da karşımıza oldukça ilginç bir şekilde çıkabilir diye düşünüyoruz. Kaynak
 40. 3 points
  Koray74

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  Bu sistem dört beş senedir varmış ama bizim korkumuz olur mu olmaz mı sıkıntı yaşar mıyız diye hep erteliyoruz. Biz bir yola girdik umarım sıkıntı çıkmadan kullanırız. Yaptığınız hesap doğru değerler aşağı yukarı tutuyor. Lpg nin yanında bir miktarda benzin harcıyor bunu da göz önünde bulundurmak lazım.
 41. 3 points
  Servet

  Elektrikli araçlarda karşılaştırma kriterleri

  Yahu üstad taş koyma işime
 42. 3 points
  Revivo73

  Mazda RX-8'i Anlatır mısınız ?

  Rotor şeklinde selebant ile RX-8'i anlatmak : )
 43. 2 points
  gümrük piyangosu bi tek size çıkmış. devlet baba yakaladığı yerde affetmiyor.
 44. 2 points
  Mutlu Tekir

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  Ufuk hocamın dediklerine katılıyorum. Bu platformda teknik konuşanlar zaten birşey bilmeden yorum yapanlar değil, konuyu bilip de tartışanlardır. Anlık sıcaklık ile ortalama sıcaklık terimleri birbirine karıştırılmamalı. Kendi kendine tutuşma sıcaklığı da Otto çevrimli motorlar için yüksek olması istenen birşeydir. Birşeyler öğrenmek istiyorsanız önce Otto çevriminin nasıl çalıştığını, ardından lpg benzin yakıt karşılaştırmalarını, sonrasında lpg uygulamasının motordaki etkilerini bilimsel kaynaklarda (makale, kitap) araştırabilirsiniz. Ya da DH gibi mahalle ağzıyla tartışılan değil, tartışan her tarafın kanıtlar sunduğu burası gibi forumları araştırabilirsiniz.
 45. 2 points
  Arabalar

  Hava Yastığı Nasıl Çalışıyor

  Hava yastığı sisteminin altı ana bölümü vardır; ivmeölçer, devre, ısıtma elemanı, patlayıcı madde ve hava yastığının kendisi. İvmeölçer, aracınızın hızının ne kadar hızlı değiştiğini izler. Aracınız başka bir araca yada başka bir nesneye çarptığında, akselerometre devreyi tetikler. Devre, ısıtma elemanına elektrik akımı gönderir ki buda çok hızlı bir akkorlaşma oluşturarak patlayıcı kimyasalı ateşler. Bu patlayıcı kimyasal çoğunlukla, katı parçacıklardan oluşan Sodyum Azit ( NaN3) dir. Patlamanın oluşturduğu nitrojen gazı hava yastığını yaklaşık 320 km/saat hız ile şişirir. Tüm bu olup bitenler yaklaşık 2,4 salise’de tamamlanmış olur. Alıntı : http://www.popsci.com/how-airbags-are-supposed-to-work Selamlar.
 46. 2 points
  Bora Yetkin

  Bir mantık hatası yok mu?

  Kilit mandalını açmadan kol ile kapının açılmaması da var:)
 47. 2 points
  Japon Mazda markası, geçtiğimiz günlerde bujisiz HCCI motorlar ile bujili SCI motorların harmanlandığı SCCI motor (Skyactiv-X) teknolojisini tanıtmıştı ve önümüzdeki yıl tanıtılacak olan yeni Mazda 3'te bu motorların yer alacağını belirtmişti. Otomotiv dünyasında bu tip bir teknolojiyi ilk kez seri üretimde kullanacak olan Mazda, şimdi de patent başvurusunda bulunduğu yeni motoru ile dikkatleri üzerine çekti. Bu doğrultuda patent bürosuna gönderilen çizimlerde 2 adet geleneksel turbo ve 1 adet de elektrikli supercharger sahip olduğu anlaşılan yeni motor, bu açıdan Volvo'nun Power Pulse sistemine de benziyor. Turbo boşluğunun en aza indirilebilmesi için uygulanan Volvo'nun sisteminde; bir hava kompresörü alt devirlerde istenen havayı elde edemeyen turboyu hareket ettirmek için turbo türbinine ekstra hava basıyor ve bu sayede taze hava emişini arttırıyor. Bu sistem gücünü 48V'luk bir elektrik motorundan alıyor ve elektrik motoru da aküden besleniyor. Yani kompresörün temin ettiği hava egzoz gazlarını beslemek için kullanılıyor. Benzer şekilde Audi SQ7ve Bentley Bentayga Dizel modellerinde de elektrikli supercharger/turbo kullanılıyor ancak hem Volvo, hem de Audi/Bentley motorlarının dizel olduğunu hatırlatmakta fayda var. Mazda ise bu sistemi benzin motora uygulayacak. (Volvo Power Pulse teknolojisi aşağıdaki videoda izlenebilir) https://www.youtube.com/embed/zmJI21S8a0U Volvo ile tamamen farklı prensibine sahip Mazda'nın sisteminin çalışması ise şu şekilde yer gerçekleşiyor; Aşağıdaki şekilde görüleceği gibi, Emilen taze hava (14) ilk olarak 1.turbo pervanesinden (43) ardından da 2.turbo pervanesinden (44) geçiyor. Bu emme işlemi sırasında 1. ve 2. turbonun türbinleri (40 ve 41) egzoz gazı tarafından yeterince döndürülemiyor ve yüksek basınçlı hava emilemiyorsa turbo boşluğu oluşuyor ve ECU vasıtasıyla bunu tespit eden sistem 17 nolu valfi kapatıyor. 17 nolu valfin kapanmasıyla emilen hava elektrikli supercharger sistemine (18) giriş yapıyor ve burada basınçlandırılıyor. Yüksek basınç sonucu sıcaklığı artan taze hava Intercooler'dan (16) geçerek soğutuluyor ve emme portundan (3) motorun yanma odasına giriş yapıyor. Bu sayede turboların çok düşük devirlerde (800-1200d/d) yapamadığı yüksek basınçlı hava temini işini elektrikli supercharger yapıyor ve turbo boşluğu en aza indiriliyor. (Yazı paten çiziminin ardından devam ediyor) Diğer taraftan yüksek devirlerde bu sisteme ihtiyaç kalmıyor ve turbolar gerekli yüksek basınçlı hava emme işini gerçekleştirdiği için 19 nolu valf kapanarak superchargerın hava temini görevi devre dışı kalıyor ve turboların emdiği yüksek basınçlı havanın yanma odasına gidebilmesi için de kapalı olan 17 nolu valf bu sefer açılıyor. Buradan soğutulmak üzere intercoolera (16) giren hava soğuyarak emme portundan (3) yanma odasına giriş yapıyor. Burada bir diğer dikkat çekici nokta ise, elektrikli kompresörün gücünü Mazda'nın i-Eloop sisteminden temin ediyor olması gösterilebilir. Bu sistem, fren gücü geri kazanım enerjisini super kapasitörde depolayarak elektrikli supercharger sistemini besliyor. Bu sayede ek bir aküye gerek kalmadığı gibi aracın kendi aküsü de kullanılmıyor. Boşa gidecek bir enerji başarılı bir şekilde turbo boşluğunu en aza indirmek için kullanılıyor. Görüleceği gibi, birçok farklı markanın turbo boşluğuna farklı çözümler ürettiği bir ortamda Mazda da kendine göre bir çözüm bulmuş ve kağıt üstünde de başarılı görünüyor. Öyle ki elektrikli supercharger sistemi, geleneksel supercharger sistemleri gibi gücünü motordan bir kayış vasıtasıyla almıyor ve bu sayede yük de oluşturmuyor ve araç aküsünü bile kullanmıyor. Bunun yerine tamamen fren enerjisi geri kazanımı enerjisi ile çalışabiliyor. Son olarak; Bu motorun, önden çekişli araçlarda değil de sadece arkadan çekişli araçlarda kullanılacağını da belirtmeden geçmeyelim. Yani çok daha güçlü ve sportif bir MX-5 modeli karşımıza çıkabileceği gibi, 2019 yılında Wankel Rotary motor ile beklenen RX-9 modelinde bile çift turbo + elektrikli superchargerlı bu motor ile karşılaşma ihtimalimiz bulunuyor. Volvo'nun farklı çalışma prensibi taşısa da aynı amaçla tasarladığı E-Powertrain konsept motorun 2.0lt'den 450ps güç ürettiğini düşünülürse M"zda RX-9'da karşımıza oldukça ilginç bir şekilde çıkabilir diye düşünüyoruz. Kaynak Tüm haberi görüntüle
 48. 2 points
  aattaa

  Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

  3,5 yıl ve 50bin km yol ortalamam km'de 30 kuruş.... her türlü kullanım bunun içinde ... şehir içinde de olsam, uzun yolda klimalı da olsam, fiyatlar inse de çıksa da bu seviyede dolaşıyorum... 18 inç lastikli otomatik vitesli bir aracın isteklerine, tepkilerine saygı duyarak, onun gitmek istediği gibi gitmeye alışmak sanırım en mantıklısı... Tork sevdalısı hızlanmalar yerine sürüş zevkini ön planda tutuyorum... virajlara benim gibi girip çıkamayan ve muhtemelen benim aldığım güven duygusu ve keyfi alamayan diğer markalara tebessümle dikiz aynamdan bakıyorum... Hala ve sürekli, çok daha pahalı araçları olmasına rağmen, bu araca hayranlıkla bakan ve merak eden insanlarla karşılaştıkça da, yaktığı yakıtı önemsemiyorum.... Daha az yakıt için yeni motoru bekleyeceğiz birkaç yıl daha...
 49. 2 points
  Arabalar

  Deterjan tipinin boya koruma tabakasına etkileri

  Otomotiv boya sistemleri tipik olarak en fazla beş farklı boya katından oluşur; Otomotiv boya sisteminin toplam film kalınlığı her katmanın belirli bir amaca hizmet ettiği 90 ila 140 μm arasında değişir. Şekil-1 deki tipik katmanlara baktığımızda ; En altta Korozyon koruyucu olarak galvanizli çelik üzerine metal kristalin metal fosfat tabakası uygulanır. Daha sonra, korozyon önleyiciler içeren bir organik kaplama, (E-katman veya ED-katman, ~ 17 - 22 um) uygulanır. Üstüne yapışmayı arttırmak ve ışıktan korumak için pigmentli bir astar (~ 30 - 50 um) ile kaplanır Üstüne renk vermek için pigmentli bir temel kat (~ 10-20 um) Şeffaf kat (~ 30 -50 μm) parlaklık sağlamak için astar üzerine uygulanır. Bu son katman dış hava koşullarına karşı koruma sağlamak için uygulanır. Bu ön bilgiden sonra ekteki kaynakta verilen deneysel çalışmadan söz edelim. Araçlarımızı yıkarken kullanılan deterjanların etki ettiği katman, yukarıdaki sıralamadaki en son yer alan saydam vernik katmanıdır ( tipik kalınlık 30-50 miktron ). Atmosferik koşulların ilk etki ettiği yüzey katmanı bu olduğuna göre, araç yıkaması esnasında kullanılan deterjanın da etkilediği yüzey budur. Deneysel araştırmada iki tür deterjan kullanılmıştır. Bunların birisi araç yıkama deterjanı diğeri ise evlerde kullanılan deterjan. Araştırma sonucunda; her iki tür deterjanın uygulanmasından sonra atmosferik koşullarda belli sürelerde bekletilmesinden sonra, aracın en üst katmanın pürüzlü dokusunun artması ve tabakanın bozulması açısından karşılaştırıldığında, araç deterjanının ev tipi deterjana nazaran, daha az bozulmaya sebep olduğu gözlenmiştir. Yararlanılan Kaynak : http://file.scirp.org/pdf/MSA_2017063014051860.pdf Selamlar.
 50. 2 points
  okkko

  2.Nesil Mazda 3 Ayna Camı RVM Problemi

  Bayağa iyi ayarlamış... Ayna camındaki led devre tamamlamayınca rvm sistemi arızaya düşer ve kapanır. Gösterge tablosunda amber renk rvm ışığı yanar. Orjinal ayna takılırsa düzelir...
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×