Jump to content

Lider Tablosu


Popüler İçerikler

Showing content with the highest reputation since 26-03-2019 tüm alanlarda

 1. 6 points
  Lupara

  120.000 TL bandında çekirdek aileye araç tavsiyesi

  Muhtemelen konu sahibi arkadasin kafasi daha bi karismis ve yanlislikla temiz bir steyşın Lada Vega alarak sorunu cozmustur.
 2. 5 points
  Mustafa Yılmaz

  3.Nesil Mazda 3 İçin Aksesuarlar

  Şimdi tamamdır diye düşünüyorum. Bu arada 18 jant yol tutuşu açısından inanılmaz olumlu konfor anlamında da olumsuz etkisini net bir şekilde görebiliyorsunuz. 16 jant var iken direksiyon ve aracın ne kadar güvensizlik hissi verdiğini 18 jantları takınca farkettim.
 3. 5 points
  Lupara

  Bu Araç Alınır mı ? - V Ortak Konu

  Sıfır Jetta comfortline 75bin liraydı. Bir arkadaş 6000 km deki aracını 82 bin liradan ilana koymuştu. Aradım. " Arabanın sıfırı 75 bin ama sıfır alınca kötü bir sürprizle karşılaşma ihtimalinden dolayı sizin aracınızı almak istiyorum. Hazır alınmış, azda olsa kullanılıp test edilmiş. Sorunsuz durumda olduğu belli. 80bin olur mu?" dedim. Gayet inandırıcı konuşmuşum ki adam en fazla 250/500 gibi inebileceğini söyledi. Ben de "80 bin üstü vereceğime 75bine sıfırını almak mantıklı" dedim ve telefonu kapattık. Değişik değişik insanlar var memlekette.
 4. 4 points
  tansu87

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Az biraz bilgili kişiler mazda kullanıcılarını “türkiye’de aracını en iyi tanıyan ve bilgi sahibi” olarak görüyor. Mitsubishi ve toyota da var. Ama mazda kullanıcısı diğer markalara oranla daha bilinçli. Bana sorarsan ise ilk seçme nedenim sürüş keyfi. Oturma pozisyonu, direksiyon ve tepki hissi, motor sesine kapılıp almıştım. İyi ki almışım.
 5. 4 points
  Tarahumara

  Mazda Connect v59.00.502+ sürümleri için tweak koruması

  59.00.502 sürümüne geçmeden önce id7 script ini AIO ile yüklerseniz, güncelleme yaptıktan sonra da tweakleri kullanabiliyorsunuz. Sırasıyla yapmanız gerek işlemleri aşağıda paylaşıyorum. Eğer halihazırda 59.00.502 sürümünde ya da daha üst bir sürümde ve tweak yükleyemez durumda iseniz, CMU'yu söküp, bilgisayara seri bağlantı yapmaktan başka şansınız yok. Bunun nasıl yapıldığını da ileriki zamanlarda gerek görürsem anlatacağım. ID7 script kurulumu: En son işlem olarak kırmızı ile işaretlediğim dosyaları fat32 ile formatlanmış bir usb flash diske kopyalıyoruz ve araca takıyoruz. Belli bir süre geçtikten sonra araç yükleme işlemine başlayacaktır. Gerekli onay tuşuna bastığınızda yükleme işlemi tamamlanıp, CMU kendini reset edecektir. Eğer yapılan bu işlemin başarılı olup olmadığını test etmek istiyorsanız, yukarıdaki işlemlerin aynısını tekrar boş bir usb diske uygulayın. Bu sefer Install ID7_Recovery Scripts Pack yerine Dryrun Script (To Test Installation) seçeneğini işaretleyin. Bu script, yapılan işlemi test edecek. Eğer usb diski araca takıp bir süre bekledikten sonra işlem başarılı gibi bir mesaj alıyorsanız sorun yok demektir.
 6. 4 points
  yeppaandela

  Silecek arayanlara tavsiye

  Bizim kuzuların malum hybrid silecekleri var. Servisteki fiyatı 210tl silecek sepeti denilen sitede hatcback ve sedan için 27tl gibi bir fiyata var. Hep sizden biz bilgi alıyoz paylaşayım dedim. Silecek arayanlara yardım olsun.
 7. 4 points
  Bora Yetkin

  Mazda Ayakkabı

 8. 4 points
  Özgül Çağlı

  2019 Bahar Kampanyası

  8 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında Mazda servislerine gelin; parça, işçilik ve aksesuarlarda, tüm araçlara %20 indirim fırsatından yararlanın.
 9. 4 points
  ediz07

  Bu Araç Alınır mı ? - V Ortak Konu

  böyle ilan görünce trolleyesim geliyor. 90 nakit vereyim diye mesaj atasım var Her malın ederi var tabi b*kunu da çıkarmamak lazım.
 10. 4 points
  Servet

  120.000 TL bandında çekirdek aileye araç tavsiyesi

  Aile için araç alınır iken önce arka koltuk sonra bagaj kontrolü yapılır. Sürücü alanı her araçta rahattır zaten
 11. 4 points
  ozgur35

  2. Nesil Mazda 3 Aracıma LPG Taktırıyorum

  brc den şaşma Benzınden daha ıyı çekiş
 12. 3 points
  Tarahumara

  Mazda Connect v59.00.502+ sürümleri için tweak koruması

  Orjinal kiti takmak istiyorsanız 70 versiyona geçmeniz lazım. Yukarıdaki işlemleri 56 da iken yaparsanız, üst versiyonların hepsinde tekrar yükleyebilirsiniz. Yeni versiyona geçtiğiniz yüklediğiniz tweakler silinecektir ama yukarıdaki işlem, size tekrardan yükleyebilme imkanı sunacaktır.
 13. 3 points
  Mutlu Tekir

  Ön Park Kamerası Montajı

  Ne zamandır aklımda olan ön park kamera uygulamasını sonunda bugün yaptım. En büyük uğraştırıcı kısım kabinden kaput altına (firewall dan) kablonun geçirilmesi oldu. Bunun için de daha önce araştırdığımda 2 uygun yer mevcut. Ya direksiyon milinin yanından ya da klima borularının yanından. Direksiyon milinin yanından geçirmek için akünün sökülmesi gerekiyor. Ardından milin yere girdiği kısımdaki plastik kapak çıkartılıp kauçuk contasından geçirilebiliyormuş. Klima borularının yanından ise geçirmek kolay, ama uğraştırıcı. Torpidoyu sökünce karşımıza çıkan manzara bu. Turuncu trim sökme aparatlarıyla bir yol oluşturdum önce. Buradaki sünger yumuşak ama kalın baya. Kablo böyle bir işleme gerek kalmaksızın rahatça geçebilirken, rca konektörü büyük olması sebebiyle böyle bir yol oluşturmam gerekti. 2 aparatı da yere paralel hale getirince ortada bir boşluk oluşmakta. Dışarıdan ise manzara böyle. Kablonun uzunluklarını ayarladıktan sonra aparatları çıkarıp eski haline getirdim. Sünger hemen eski haline geliyor. Bundan sonra çektiğimiz kabloyu uygun yerlerden geçirmekte. Dikkat etmekte fayda var, sıcak yüzeylere değmemesine dikkat edilmeli. Klima borusuna değmesin diye, hemen sol taraftaki bir vidaya plastik kelepçe ile sabitledim. Tamponu sökmeden en uygun nereye takabilirim diye düşünürken sis farı yuvası zorlayacağı için sarı konektörün çıktığı ufak boşluk daha mantıklı geldi. Kabloyu kaput mandalının olduğu yere kadar getirip oradan aşağı gönderdim, mazda logosunun altındaki boşluktan bir şekilde ulaştırabildim. O logo altı boşluğu ile konektörün çıktığı boşluk birbirine bağlantılı. Ve kameranın konumu. Ardından dış ortama açık bir yer olması sebebiyle elektrikçi bantıyla iyice yalıtım yaptım. Dışarıyı halledince geçiyoruz içeriye. Gücü ANT, ve video konektörünü de Aux Video In kısmına bağladım. Multimedyada Video In programına girince SONUÇ Herşey iyi güzel hoş da maalesef kamera ayna modunda (geri görüş için) olması nedeniyle ön görüntü ters. Düzgün bir kamera bulmam gerekli.
 14. 3 points
  quiteguide

  Mazda 3 LPG Uyumu - Ortak Konu

  Benzinde gitmiyor gibi gelip LPG de daha iyi ivmelenme olduğunu düşünüyorsan araç LPG de %5-10 fakir karışımda çalışıyor olabilir. Dynoyu LPG de yap. Aracı 3-5 gün benzinde kullan yakıt trimleri sifirlansin ondan sonra benzinde dyno yap. Daha gerçekçi sonuç/veri alırsın. Benzinli araçta pek işe yaramaz bu enjektör temizleyiciler, aksine AFR sensorunun ömründen yerler. En etkili temizleme yöntemi sökülerek yapılan. Bu km de tıkalı olması da çok zor ihtimal. Yine de aklına yatan işlemi uygula, biz de bilgilenelim.
 15. 3 points
  tansu87

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Arkadaşların subepb’si, golf’ü, toyota’sı, mondeo’su olanlar var. Bendeki 2.nesil benzinliyi ilk kullandıklarında “bu ne lan, dokunduğun gibi fırlıyor” diyorlar. Güçle alakalı değil bu. Aracı servise bırakıyorum. Servis hem subaru hem mazda servisi. Servis elemanı her aracı aldığında beni metrobüse bırakıyor. O esnada biraz sert kullanıyor hep. En son sordum hep böyle mi kullanıyorsunuz araçları dedim. Yok hocam dedi. Ben subarucuyum ama bu mazda’daki gaz direksiyon tepkisine hastayım o yüzden böyle kullanıyorum kusura bakma dedi. Farklı yani.
 16. 3 points
  Leanback

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Sizin dediğiniz gaza verdiği anlık tepki değil, gazın güç-tork olarak bir karşılığı olmasıdır. Yani basıyorsun çekip gidiyor araba. 2. nesli bilmiyorum ama 3. nesilde vites manuele alıp yüksek devirde gaza dokunduğunuz milisaniyede fırlıyor araç. TSi'lar falan az bekleyip öyle çekiyor, boşluk var. Aynı şekilde kalkış gaz emri de ve trafikte de, pürüzsüz, çabuk ve yumuşak tepkiler, BMW tipi tabadan menteşe gaz pedalı ayrı bir rahatlık. Aracın en sevdiğim kısımları buralarda toplanıyor hep. Motor hacmi 2.0lt olsa çok hazırcevap olcak araba, kullanması ayrı bir keyif olacak. 2.0lt 307 XSI kullanmıştım zamanında turbo yok bişey yok, ayak altında yüksek hacim sayesinde dopdolu hazır bekleyen bir gaz pedalı olması tam bir keyif. Bizde o motor hacmi olmadığı için ilk tepki var ama gerisi yok Konuya gelince bizim araçların güzelliği hep aracın kullanımı ile ilgili ince nüanslarda. Çok temel, ana konulara (performans, 2.el, konfor, izolasyon) bakan adamı memnun etmeleri zor. Bu yüzden müşterisinin zaten farklı olması gerekiyor Mazda'nın. Yani adamlarda arkaya ayrı bir şekilde açılan ışık koymama cesareti var. "Olsun, arabamı seviyorum" diyebilecek müşteri lazım
 17. 3 points
  Katil Balina

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  şu gaz tepkisini bi de 3. nesile koysalarmış iyi olurmuş. araba gaza basınca " ha ne gaza mı bastın tamam pardon gidiyorum" diyerek hareket ediyor. gecen kayınpederin şu son nesil steyşın 1.2 clio'sunu sürerken farkettim.
 18. 3 points
  Sergio_01

  Bose Ses Sistemi Amplifikatörü Aracın Neresindedir?

  Ön yolcu koltuğunun altındadır....
 19. 3 points
  quiteguide

  2. Nesil Mazda 3 Buji Değişimi Hakkında

  İridyum bütçeyi zorlayacaksa aynen devam. Araç mevzu bahis kriterlerde ki M3 ise en azından doğru bujinin iridyum olduğunu öğrenmiş olduk. Olurda başınıza bir önceki mesajda yazdığım durumlardan biri gelirse, ilk nereye bakilacagini biliyorsunuz. Sorunu şanzıman da aramayın. Ya buji yada bobin.
 20. 3 points
  ozgur35

  2. Nesil Mazda 3 Buji Değişimi Hakkında

  Tüketım ve çekişte bir fark görmedım ben. İkısını de kullandım. Ama şöyle bısey var Malıyet hesabı yapsak 1 takım ırıdyumla 60-70 bın gıtsen, 4 takım normal tip bujıye denk gelcek. İridyum malıyetı 400 tl + 50 tl (işçilik) 450 tl malıyetımız olur Normal tipte 4 kez degıscegı ıcın 4 kez ıscılık verılcek yanı; 65 tl + (4x50=200tl işçilik yapar) = 265 tl Günün kazananı Normal tip Yalnış oldu 65 x4 olcak bi de 460 tl oluyor Normal tıp Yani Günün KAzananı Yok İkisi de aynı kapıya çıkıyor
 21. 3 points
  Katil Balina

  3. Nesil Mazda 3 Koltuk Temizliği

  3. nesil mazda 3lerin koltuk kumaşı çok kalitesiz. bende de birkaç leke oluşunca kullanmadıgım otomobil ürünü kalmadı ama en sağlıklı sonucu en ucuzunda buldum. herkese tavsiye ederim. rossman'da domol textilerfrischer diye bir ürün var nefis iş gorüyor. 8-10 lira bir şey. ürünü koltuklara sıkın çok fazla ıslatmayacak kadar ama kuru bölge de kalmasın, iyice nemlenmiş gibi. fazla sıkmaktan da korkmayın bir şey olmuyor. üzerinden çok hafif fiber bezle geçerseniz bastirmadan daha iyi sonuç alırsınız. aksamdan sıkın sabaha kurur. en azından hiçbir zararı yok. leke iz bırakmıyor ve bayağı ferahlatıyor kumaşı. lekeleri de ortadan kaldırıyor. gerekirse birkaç gün sora tekrar edersiniz. bende güya bu işler için yapılmış ünlü markaların hiçbiri bunun kadar işe yaramadı. http://www.rossmann.com.tr/Urunlerimiz/tekstil-ferahlatici-sprey-500-ml/3825
 22. 3 points
  quiteguide

  2. Nesil Mazda 3 Aracımda Vuruntulu Çalışma

  Yapılacak ilk iş, silindirlere kompresyon testi. Testten önce yakıt pompasının sigortasını çıkart, araç boşuna boğulmasın.
 23. 3 points
  Leanback

  4. Nesil Mazda 3 Beklentiler

  Bu arada konuya bunları yazmıştım 1.5lt motorda hiçbir değişim yok, check Hatta kendisi bile yok galiba - Torsiyonlu sistem baya övülüyor. Manyak detaylı bir Pdf var, aracın yürüyen aksamı ile ilgili yapılan her çalışmayı tek tek anlatan, bir iki videoda rastladım ama tamamını bulamadım. Galiba basına verilmedi tam olarak. Buna check demeyim, aracı kullanmak lazım. - Direksiyon sistemi bizimkilere göre çok tepkili deniyor, daha ağır ama tekerleğin yola temas ve direnç hissi direksiyona kesinlikle daha iyi yansıyormuş. Bizim kasanın sürüşündeki en soğutucu nokta. Bu da check gibi. - Fren sistemi özellikle güçlendirilmiş. Aynı Pdf'de bunlar da yazıyor bu pdf'ın bir kaç sayfasının yayınlandığı detaylı video'yu aşağıya ekleyeceğim zaten. Check - Yol sesi: finito. Check - Arka yolcu lambası tek tuşla içeriden açılıyor, nihayet. Sağ sol lambası yok, olsun buna da şükür, ayrıca içerideki led aydınlatma sistemine de ayrı bir özel gösterilmiş. Bizim tofaş benzeri iç aydınlatmadan sonra her türlü iyi geleceği kesin, check - Canbus elektonikleri ve bütün bilgi sistemleri geliştirilmiş, herşeyin detayı sürücüye veriliyor. Yağ sıcaklığı, kapı ikaz bilgisi detayı, hangi lastiğin ne kadar basınçta olduğu, hatta en son ne zaman kontrol edildiğinin tarihi ve saatine kadar. Ekstra bir çok detay bilgi de var. Check - Bose'nin basları aynen kapıdan alınıp merkez konsolun yanlarına entegre edilmiş, harika. Zırıltı, bıngırtı yok, yolda giderken taa sağ kapılara uzanıp da nereler cızırdıyor diye bastırmaya çalışmaya gerek yok. Sistemin ses kalitesi de çok geliştirilmiş, bizdeki biraz ortalama idi. check - Camları bilmiyorum ama sunroofun kumandadan tam açıldığını (ama kapanmadığını) okudum bir yerde. Sunroof varsa camlarda vardır diyerekten check (değilse bunu düzeltiriz) - Headup display de cama alınırken özellikle polarize gözlükler ile okunması için çalışılmış. bazı buna benzer sistemlerde okunuyor deseler de çok silikleşiyor. Mazda da böyle değil, tam anlamıyla gözlüklerle uyumlu. Check Özetle çoğu beklentim karşılandı benim, büyük ihtimal bir daha Mazda 3 almayacak olsam da. Pek otonom, şu bu assist vb sistemleri sevmediğim için onlara dikkat edemedim. Bu tarz özelliklerin nasıl çalıştığını da bir öğrenmek lazım rekabetçilik anlamında. Oldukça detaylı bir Mazda 3 videosu, pdf'lerle ilgili detaylar var, aşağıya bir video daha ekleyim onda da araç gelişiminden sorumlu Dave Coleman bazı detayları anlatıyor. Dosyayı bulan olursa çok iyi olur. Bu arada bizim BM kasa Mazda 3'lerin buna benzer bir detaylı mühendislik pdf dosyası bende mevcut isteyene gönderebilirim.
 24. 3 points
  HASAN KURT

  Motor Yatak Vurma

  Orjinal çıkma bobinle değiştim, dr müller modül aldım ve tüm sıkıntılar bitti şükür, ayrıca motoru da yeniledik, nasip kısmet diyelim teşekkür ederim. Aracıma motor yaptırdım, çıkma orjinal bobin buldum ve dr müller modül aldım aracın çekişi düzeldi rolanti düzeldi silkeleme düzeldi ayrıca çıkma 97 karbüratör buldum araçta kini revize ettik, gayet güzel oldu. Manifold kaçırıyordu, özel saplama ve conta yaptırdım, cam motorlarını elden geçirdik, şimdilik işimizi görüyor. Şimdi ses yalıtımı ve koltuklar için uğraşacağım,
 25. 3 points
  Mutlu Tekir

  Rüzgar Sesi Azaltma Yöntemleri

  ------------------------ 2. Deneme Güncel yerini, A sütununda ön tarafa yakın olarak görebilirsiniz. Kapı B sütununda iz kaldı ama dert etmiyorum. B, C sütunu, cam alt üst çıtalarına farklı projelerim var.
 26. 3 points
  kadirgündüz

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  valla oraya kadar yetişemedim yüksek devir ve hızlı kullanımda yakıt tüketimi atması normal diye düşünüyorum 330 km yol yapabildim ama dediğim gibi sürat vardı dün lpg yi işlettim muane ve noter masrafı 515tl tuttu
 27. 3 points
  kadirgündüz

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  Evet sonunda tam ölçüm yaptım biraz seri kullanım ş.içi sabah iş ve akşam iş çıkışı trafik yoğunluğunda sonuç bu ben gayet memnunum
 28. 3 points
  Mutlu Tekir

  2. Nesil Mazda 3 Aracıma LPG Taktırıyorum

  OBDli kitte obdnin düzgün çalışabilmesi için önce düzgün bir yol ayarı yapılması lazım. Ardından obd aktifleştirilerek düzeltme yaptığı görülmeli. Eğer lpg ayarı çok bozuksa obd aktif olsa dahi kontrolü tamamen bırakıyor düzeltemiyorum diye. Özgürün dediği gibi bazı işgüzarlar obd yi sadece motor arıza ışığı söndürmek için de kullanıyor. Tavsiyem kurcalayarak siz de öğreneblirsiniz, kablo alıp kendi ayarınızı kendiniz daha iyi yapabilirsiniz. Ya da afr ayarı yaptırabilirsiniz. Antalyada afrciler olacaktı, Tansu bilir.
 29. 3 points
  Zealot

  120.000 TL bandında çekirdek aileye araç tavsiyesi

  bende mx5 alırdım çekirdek aileye . Keza zaten öyle de yaptım.. : )
 30. 3 points
  zoptrik

  120.000 TL bandında çekirdek aileye araç tavsiyesi

  https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-jaguar-ceylan-otomativ-500553884/detay Bana pek 200binde gibi gelmedi Bir de biz araba olayına pek "mantık" çarçevesinde bakamıyoruz maalesef Daha çok duygusal ilişkiler bizimki Akşehir gibi yerde RX8 binmiş adamım ben mesela. Motoru bırak bilen duyan bile yoktu.
 31. 2 points
  NeW3

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  Motoru da ona göre yapacan asfalt ağlayacak
 32. 2 points
  Mutlu Tekir

  Ön Park Kamerası Montajı

  Montajı tamamladım sonunda bugün arkadaşlar. Yaptığım devre bu şekilde. 12V röle(20tl), RCA çoklayıcı 2 dişi-1 erkek (10 tl), park butonu (1dolar aliexpress) ve kamera (65tl, öneri yukarıdaki mesajlarda) gerekli. Ön kameranın montajını, nasıl kabloyu içeri aldığımı anlatmıştım. Bu mesajda ise devreyi anlatacağım. Çalışma mantığı basitçe 2 kameranın video bağlantısını çoklayıcı aracılığıyla birleştirip 2 kamerayı aynı zamanda çalıştırmayıp görüntü almaya dayalı. Çünkü 2 kamera da aynı anda çalışsa gelen 2 video birbirine karışacak, görüntü bozulacak. Multimedyamın tetik (reverse) kablosu, tetiklendiğinde kameraya güç veren kırmızı artı (cam power) kablosu ve de multimedya açıldığı gibi sürekli güç veren anten (ant) kablosu bulunmakta. İşin enteresanı multimedya, vitesi geriye aldığımı canbustan anlayıp otomatik olarak ekranı açıyor. Yani tetik vermeden, vitesi geriye aldığımda geri görüş kamerasına (cam power) kablosu aracılığıyla gidiyor. Geri vitese aldığımda bir tetik alabileceğim yer olmadığı için ben de tuşla 2 kamera arasında gel git yapmayı düşündüm ve uyguladım. Butonu açtığımda röleyi çalıştıracak şekilde ayarladım öncelikle. Daha az kafa karıştırması için üstteki devre çiziminde çakmaklık dedim. Siz de herhangi bir güç kaynağını kullanabilirsiniz. Ben de elimin altında multimedyadan sürekli güç veren anten kablosu olduğu için bunu kullandım. Bu kablodan sonra buton, ve butondan sonraki kabloyu da rölenin + ve in girişine (ek kabloyla) bağladım. Böylece butona bastığımda röle otomatik olarak çalışacak ve tetiklenecek. Ön kamera görüntüsünün ekrana gelmesi için de multimedyanın tetik girişine (reverse) 12v uygulanması gerekli. Maksat burada sistemi geri vitese takıp geri vites ampulu yaktığını sandırıp geri görüş kamerasını gösterdiğini zannettiriyoruz. Halbuki biz bu röle aracılığıyla ön kamerayı da gösterebiliyoruz. Bu nedenle reverse, multimedya ekranının açılabilmesi için de butondan sonra rölenin hem + hem in kısmına bağladığımız kabloyu bu reverse kablosuna da bağlıyoruz. Rölenin 2 pozisyonu 3 ayağı bulunmakta. NO (Normalde Açık devre), COM (iletişim), NO(Normalde kapalı devre). Tetik yokken ya da röleye güç uygulanmıyorken COM-NC uçları kısa devre, COM-NO uçları açık olmakta. Fakat çalışırken tetik verdiğimizde COM-NO uçları kısa devre olur, COM-NC uçları ayrılır. Buradan COM ucuna multimedyadan kameraya güç veren kabloyu (cam-power) bağladım. NC ucuna geri görüş, NO ucuna ön görüş kamerasının kırmızı kablolarını bağladım. Röle çalışmazken yani park butonuna basılmazken arka kamera çalışıp görüntü aktarmaktayken, butona bastığım zaman güç akışı ön kameraya geçmektedir. Çalıştığını doğruladıktan sonra butonun yeri için vites trimini söküp park sensörü delme aparatı sayesinde matkapla deldim ve tam oturdu. Bağlantılarını yapıp yerine taktım ve sonuç. Aşağıda butona basmadan önce ve sonraki görüntüleri görebilirsiniz. Videosu
 33. 2 points
  tansu87

  Araç İçi Kamera Sistemleri

  Aliexpress’ten mai 70 pro aldım. Sd kart olmadan 300 liraydı. Alırken de şüphem vardı, bakan “o zarfların içinden çıkanlar neler neler” demişti ama ürün 2 haftada hiçbir kargo-gümrük ücreti ödemeden elime geçti. Bugün de taktım. Hattı sigorta çoğaltıcı ile kutudan aldım. Kameranın usb kablosu oldukça uzun ve giriş yönü doğru seçilmiş. A sütunundan geçirip tavan döşeme boşluğundan geçirip dikiz aynasının kutusunun içine sokarak kabloyu kameraya ulaştırdım. Şöför mahalinden kamera gözükmüyor bile bence iyi oldu
 34. 2 points
  Katil Balina

  Kullanıcı Gözüyle "Mazda" Ne Demektir ?

  yok hocam insan sevdiğini yerden yere vururmuş öyle diyelim. o clio'yu kullandıktan sonra arabama bindiğimde neredeyse koltuğa bir öpücük konduracaktım:) şimdi araba alsam yine aynısını alırım. bunu da sadece ve sadece 4. nesil alabildiğimde satarım. bu konuda çok netim.
 35. 2 points
  quiteguide

  Sigorta Çoğaltıcı

  Mazda + yurdumun güzel yolları : ZOR En iyisi eski düzen maket bıçağı ve izola bantla girişeyim.
 36. 2 points
  Renegade

  2. Nesil Mazda 3 Aracımda Vuruntulu Çalışma

  Bende orjinal japon üretimi, kaliteli bobin siparişi verdim. Yoksa 65 tlden, 320 tl ye kadar bobin var. Prensip olarak yan sanayi kullanmak en son zorunlu kaldığım tercih olur. Diğer kullandığım araçlarda da kesinlikle yan sanayi kullanmadım.
 37. 2 points
  Mutlu Tekir

  Mazda 3 Lastik Tavsiyesi

  68 db lik michelin primacy 4 e geçince bariz azaldığını hissettim. En garantisi sizin aracın içini söküp bitüself ve sünger yapıştırmanız tabana. Yol sesini baya azaltır. Ya da en basiti direk mazda 6 ya geçin. Ayrıca bu yıpratmada durmadan gelmenin etkisi de çok. Aralarda dinlenerek gelseniz o kadar yorulmazsınız hem de yol üstündeki gerek doğal gerek tarihi güzellikleri görmüş olursunuz. Belçika'ya ben İstanbul'dan 5 günde gitmiştim geze geze.
 38. 2 points
  Katil Balina

  3. Nesil Mazda 3 Koltuk Temizliği

  bunları zamanında çok konuştuk hocam. ilgili başlık bile vardır da unuttum şimdi. sen neredeyse mercedes s classta göreceğin "rvm"yi kac yil önceden koy ama arka lambaya açma kapama koyma. hele bagaj demişken kapaktaki keçeyi adam alelade maket bıcağıyla eğri büğrü kesmiş. olacak şey değil. koltuk kumaş kalitesi hakkaten berbat. benim 2009 mazda 2'n8n koltukları çok daha kaliteli ve konforluydu. mazda'nın ne yazık ki böyle abuk subuklukları var. torpido gözünde bile kapağı açarken ışık yanmıyor eğer farlar açık değilse. ve tuhaf olan farlar açık olduğu sürece kapak kapalıyken de yanıyor ışık içerde. şiir gibi bir saçmalık:)))
 39. 2 points
  münürb

  3. Nesil Mazda 3 Bakım Fiyatları

  Herkese iyi günler,servislerde bahar kampanyası başladı yaptıran arkadaşlar yapılan işlemleri ,kaç bin bakım olduğu,nerede yapıldığı ve ücreti paylaşabilirse herkes faydalanır.
 40. 2 points
  Anilcanatan

  2019 Bahar Kampanyası

  @dr_azoom Herter e de bekliyoruz
 41. 2 points
  quiteguide

  2. Nesil Mazda 3 Aracımda Vuruntulu Çalışma

  90 k LPG için çok iyi bir değer. Belirtiler yeni başladı, sorun subapdan desek bile en az bi 10-15 hatta 20 k ve üzeri değişim ertelenebilir. Işık yanana kadar yolu var. Subap değişimi yapacak arkadaşlara genel olarak nacizane tavsiyem, emme manifoldu sökülünce knock/vuruntu sensorunun de değişmesi. Bu arkadaş hassas ölçüm yaptığı için tork anahtarı ile sıkmak gerekiyor. Değiştirmek için arıza lambası yakmasını beklemek gereksiz, değişim vakti gelince oturduğu yuvadan hafif yağ sızıntısı yaptığını görebilirsiniz. Tavsiye edilen N-m sıkma değeri ; 19.6 - 34.3 arası. 26-27 N-m iyidir diyebiliriz. Bir de, varsa pcv valfinin değişmesi tavsiyedir. Varsa diyorum çünkü 2000 cc ve üstü Mazda 3'lerde manifold-motor blogu arasında olduğu kesin ama 1.6'larda emin olamadım. Catcar'a göre yok. Resimdeki 3 numaralı arkadaş. Diğer resimde A noktasından ufleyince diğer noktadan hava kacirmamasi lazım. Hava kaciriyorsa, motorun fakir çalışmasına neden oluyor. Emme manifold contalari (4 adet) ve benzin enjektorlerinin emme manifolduna oturduğu yerde bulunan contalar(4 adet), egzoz manifoldu girişinde bulunan contanın (4 delikli yekpare metal) da değişmesini tavsiye ederim. Boğaz kelebeği contası (1 adet) da kontrol edilebilir. Silindir kapak contası için Japon, Alman, İngiliz üretimi olduğundan emin olduğun herhangi bir marka kullanılabilir. Avara kasnak ve gergi kasnagindaki rulmanların değişmesi çok basit iş, dert etmeye/düşünmeye değmez.
 42. 2 points
  rasim.akyol

  3. Nesil Mazda 3 SKYACTIV Sonunda LPG ile Buluştu

  inşallah sıkıntısız binersiniz. Bende de 2015 power var seneye hazirana kadar garantisi var.eğer o zamana kadar satmaz sam lovato exr taktırmayı düşünüyorum. genelde bir sıkıntı yok gibi.o zamana kadar takibe devam edeceğim. en çok hoşuma giden yüksek devirde benzin de kullanması hem performans hemde sibop sağlığı açısından. Sıvı sistem en güzeli ama Türkiye ekonomisinde çok pahalı. Bu arada CNG doğal gaz sistemini de takip ediyorum. Mazda orjinal cng li araç üretiyor sadece Türkiye ye gelmiyor fakat dönüşümleri yayılacak gibi.Henüz yabancı sitelerden orjinal üretimde hangi marka cng sistemi kullanıldığını bulamadım ama cng yüksek sıkıştırma için çok daha uygunmuş hatta performans artışı da var ve doğal gaz emisyon salınımı daha az ve ucuz. Bakalım takipteyim inşallah bir yıla kadar cng sistemi de yaygınlaşır.
 43. 2 points
  Arabalar

  Sürücüsüzler yaklaşırken

  Gelişmiş ülkelerde sürücüsüz araçlar devri yaklaştıkça hazırlıklar da konunun her alanında ilerliyor. Mesela araç tutması meselesi. Buna “Kinetoz” deniyormuş. Taşıtla yolculuk sırasında düzensiz hareketlerin vücut dengesiyle ilgili organlarda geçici işlev bozukluğuna yol açması durumu. İç kulağın maruz kaldığı hareket ile gözlerin gördüklerinin arasındaki kopukluğun neden olduğu düşünülüyor ve bu durumdan çocuklar ve gençler yetişkinlere nazaran daha fazla etkileniyor. Buda merkezi sinir sisteminin gelişiminin fiziksel büyümenin gerisinde kalmaya meyilli olmasına bağlanıyor. Ricardo Innovations’ın araştırma ekibi, en çok istenen sürüş özelliklerini sağlamak için en uygun süspansiyon özelliğini belirten yazılım tarafından kullanılacak algoritmalar geliştirmeye çalışıyor. Sürücüsüz araçlar için, algoritmalar, ayrıca kabin ortamının gerçek zamanlı sıcaklık, aydınlatma ve aroma kontrolünü yapmak, viraj alma durma kalkma manevralarını da optimize ederek araç tutma etkisini en aza indirgeyecek yazılımlar üzerinde çalışıyor. Bizim için böyle konular pek önem taşımıyor. Trafikte bakıyorum çoğu araç zaten neredeyse sürücüsüz ilerliyor. Neden derseniz sürücüler akıllılarla iletişiyor. Selamlar.
 44. 2 points
  Holydao

  Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

  Bugün Marmaris-Antalya yolculuğumda arabada 4 yetiskin + 1 bebek (bebek koltugunda), bagajda 3 bavul + bebek arabasi, ön ve arka yolcular ayak altlari dolu (arabada kola kutusu koyacak yer yoktu yeminlen, arka camın önünü boşaltın bari vicdansızlar, bisey gorünmüyor dedim en son ), klima 20'ye ayarlı halde 6.7 lt ortalama ile geldik. Zorunlu yavaslamalar ve sollamalar haricinde 100-110 arasi hizi sabitledim, yol genel olarak sakindi. Antalyaya girdikten sonra 1700-1730 arasi sıkışık trafikte Konyaaltı-Lara arasi sehirici trafikte ise 7.4 lt ortalama gordum.
 45. 2 points
  Katil Balina

  3. Nesil Mazda 3 Portakal Renk İngiliz Anahtarı Işığı

  silinebildiği gibi sanırım bakım periyodunu da kendiniz belirleyebilirsiniz. böylece zırt pırt yanmaz. ben de ilk şehirlerarası bir yolda eve 800 km uzaktayken yandığında bayağı bi korkmuştum, coluk çocuk perişan olacaz diye:)
 46. 2 points
  quiteguide

  1. Nesil Mazda 3 Otomatik Viteste Zorlanma ve Vuruntu

  Arıza lambası yandı/söndü demişsin. Kod P0772 miydi? Değiştirmeyi düşündüğün solenoidlerden biri (resimde en sağda ki) bu koda sebep olabilir. Masrafa girmemek için, mevcut solenoidlere önce bir direnç testi yapabilirsin. Yalnız direnç testini geçen solenoid, yine de kaçırıyor olabilir. Bir de basınçlı hava testi yapmak gerekir. Elindeki solenoid demir tozlarından tikandiysa, temizliği kolay, ilacı beyaz ispirto ama sorun/durum, beyin denen kısımda, bu solenoidin uyguladığı basincla hareket eden yaylı valfde/yağ kanalında ise....... Neyse. 20 derece/oda sicakliginda olması gereken direnç aralıklarını diğer resimde görebilirsin.
 47. 2 points
  Mutlu Tekir

  2. Nesil Mazda 3 Aracıma LPG Taktırıyorum

  https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=70480.0 Sen yeter ki öğrenmek iste hocam, kaynak bitmez bizde. OBDli kitlerde ayar çok çok çok kolay. @ediz07hoca yaptı, ince ayar kısmında biraz yardımcı olmaya çalıştım ve gerçekten basit. OBDli kitlerde ne kadar saptığını ltft+stft toplayarak görülüyor, ters işaret koyup o kadar yüzde olarak değiştiriliyor.
 48. 2 points
  Zealot

  İridyum Buji Temizleme

  Eskiden, eskimiş buji ciddi yakıt tüketimine sebep olurdu, yanmayan benzin çiğ atılırdi Şimdi o2 sensörü sayesinde ecu çiğ benzin gördüğü anda püskürtmeyi değiştiriyor. Close loop da, sürekli o2 sensörü çıkan gazı tahlil edip milisaniye sonra ecu ya yakıt ve emisyon hakkında bilgi veriyor. Eğer düzgün yanmayi sağlayamaz ve hatayı düzeltemezse, %20 zengin karışımdan sonra motor arıza lambası yakar. Hızlanma esnasında yani open loop da, sensör devre dışıdır ve baz harita ya göre püskürtme ve ateşleme yapılır. Bu esnada da zengin karışımı tutuşturmak buji için çok zor değildir ama yinede eski buji sapitabilir. Sonuç olarak eskiyen buji yi, cok da eskimeden dibini görmeden değiştirin. Ha kapak a kaynar ve sökülmezse, silindir kapağı açılır. Ocak söndürür yuva yıkar... Çok pahalı bişey değil değiştirmek iyidir.
 49. 2 points
  tansu87

  2. Nesil Mazda 3 Aracıma LPG Taktırıyorum

  Valla biz de taktırdık, ne gaz yememe ne yığılma ne de stop etme durumu oldu. Maşallah benzinde gibi çalışıyor. Arıza lambası yakmamasının sebebi, programdan arıza lambasını yakma işaretlenmiş olabilir. Uyanık montajcılar yapıyor.
 50. 2 points
  tansu87

  2. Nesil Mazda 3 Aracıma LPG Taktırıyorum

  Kör nokta uyarı varsa obd’li kitler kör nokta uyarısını kızarık bırakıyor. Ilıman iklimde yaşıyorsanız 35 derece normal. 30 derece lpg gaz fazına tam geçmemiş oluyor. Afr ayarını yapıyorsa montajı yapan yer de yapabilir. Openloop döngüsü yapılıyor zaten. Diğeri için o2 sensörü yeterli oluyor. Manifold kapakçıklarına dikkat. Bizim motorlarlarda manifoldda açılıp kapanan kapakçıklar var. Üstüne delmesin. Ama benim tavsiyem 15 bin km üstü kullanmayacaksanız taktırmayın. 2-3 sene kullanıp satarım derseniz taktırmayın.
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
 • Yeni Oluştur...