Jump to content

Lider Tablosu

 1. Tarahumara

  Tarahumara

  Moderatör


  • Puan

   9

  • İçerik sayısı

   2.198


 2. Onur10ur

  Onur10ur

  Yeni


  • Puan

   7

  • İçerik sayısı

   25


 3. unutulmayanlar

  unutulmayanlar

  Kıdemli


  • Puan

   6

  • İçerik sayısı

   2.403


 4. İlhan

  İlhan

  Moderatör


  • Puan

   6

  • İçerik sayısı

   17.467


Popüler İçerikler

Showing content with the highest reputation since 27-12-2021 tüm alanlarda

 1. Onur10ur

  Merser Mazda Yetkili Servisine Teşekkürler

  Geçen aylarda açtığım konuda sol ön far sisteminde ledlerin sağ fara göre sönük yandığını dile getirmiştim. 2 gün önce gündüz led sistemi tamamen bozuldu ve hiç yanmaz hale geldi. Bugün bilgi alma amaçlı ve belki tamiri vardır umuduyla İstanbul Merser yetkili servisine uğradım. Durumu anlattım, ruhsatımı aldılar ve sistemden kontrol edip dönüp aracınızın farını komple iyi niyet garantisi kapsamında değiştireceğiz Pazartesi saat 09:00'da sizi bekliyoruz dediler. Yüzümde anlamsız bir gülümseme ve şaşkınlıkla aracın garantisi mi varmış diye sordum... 2015 model 51.000 km'de ve aldığım yer bana aracın yetkili servis bakımlı olmadığını söylemişti dedim. Sorun yok değiştireceğiz yine de ve sizi bundan sonraki bakımlarda servisimize bekleriz dediler Bu pozitif ve samimi yaklaşımları için İstanbul Merser bayiine teşekkürü borç bilir ve bundan sonraki her bakımda servislerinde olacağımı belirtmek isterim.
  6 points
 2. Mustafa Yılmaz

  3.Nesil Mazda 3 Kalorifer Sorunu (Donuyoruz)

  Bilgi için çok teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi büyük ihtimalle eksik olan soğutma suyuna eklediğim opet in organik antifiriz inden kaynaklı tıkanma meydana geldi diye düşünüyorum. Temizlik konusunda da işlemi yaptırdım ardından kendim temizledim. Lpg regülatör ünü de tamamen iptal ettim. Sonuç gayet iyi. Bu konuda bilgilerini eksik etmeyen @Mutlu Tekirve tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
  3 points
 3. Leanback

  3. Nesil Mazda 3 Kullanıcı Yorumları

  Hocam motorlar ne yazık ki torpido gözüne gözlük koyar gibi koyulamıyor. Mx5'deki 1.5 bizdeki 3'lerdeki motorun aynısı değil, uzunlamasına konumlu, manuel şanzıman ve arkadan itiş için yapılmış bir paket. Üstüne 6 ileri otomatiğe de uyarlamak için mühendislik çalışması yapılması lazım, bu ülkede 5 tane araba satacak diye? Bu kadar kısıtlı satış adedi beklentisi ile simkart'ı entegrasyonunu kabul etmemiş adamlar, böyle bir şeyi dünyada hiçbir marka yapmaz. 2009 yılında Mercedes yaptı (C180k 1.6) burası için ama Tr'de ciddi bir 1.6lt altı Ötv desteği vardı, o dönem 1.6 D sınıf premium yoktu, müthiş bir talep vardı, 1.8 motora da sadece destroking yapıp daha küçük kasnak takarak 1.6 yaptılar, sonuçta marka da Mercedes idi, kamyonlarla da sattılar. Uzakdoğulu ufacık üretici eski bir atmosferik motoru entegre edip yılda 34 adet satış planlıyoruz, 650bin tl başlangıç lansmanı japonya üretim falan Herşey aleyhte. Bu tip ülkeye özel bir çalışmayı yapacak olsa VW yapar, halihazırda 1.6 dizelleri var grubun başka markalarında, ona rağmen Golf'e uygulanmıyor, hele Passat'ta tekrar gelse yine ne biçim satacak belki ama yapmıyorlar. Öyle motoru koydum taktım, söktüm çıkardım gibi kolay değil çünkü bu işler. Hybrid, plug-in hybrid vs bunları geliştirmek Toyota'ya ait. 1 günde 15 tane ayrı elektrikli otomobil duyurdu adamlar, hemen hepsinin teknolojisi ve altyapısı Mazda'ya gelecek. Ortağı bu konuda böylesi uzman iken kendilerinin ayrıca çalışması asıl israf olur. Skyactiv-x dediğin gibi boşa kürek çekme oldu. Bu da Mazda'nın suçu değil, emisyon skandalları sonrası tüm standartları baştan yazılan ve birden içten yanmalı motor karşıtı haline gelen Avrupa birliği komisyonunun yol açtığı nihai sonuç. Ha yine satıyor Avrupa'da en çok tutulan ünite ama öbür marka eski boktan bir motora, koca bir pil takıp, yan tarafa da fiş atıyor (örneğin Ford'un şu sıralar yaptığı gibi), havadan geçip gidiyor emisyon testlerini. Yol vergisi düşüyor, katma değer düşüyor. Toplam paket çevreci veya değil pek kimsenin umru değil bu geçiş dönemi keşmekeşinde. Özetle Mazda'nın bilerek yanlış yaptığı veya yapabilecek iken yapmadığı bir şey yok aslında. Biz yanlış ülkedeyiz. En azından Ötv matrahlarının 1600cc altı olarak değil de 2000cc altı yüzde dilimler olarak kademelendirilmesi şart Mazda'nın bu ülkede varolabilmesi için. Diğer markalar için de seçenekleri birden çok zenginleştirir böyle bir değişim.
  2 points
 4. İlhan

  2. nesil mazda 3 yakıt sorunu

  50 Litre yakıtlar 500 Km yol gidiyorsunuz dersek, 100.-Km'de 10 Litre yakıt sarf etmiş oluyorsunuz. Klasik Atmosferik motorlu ve otomatik vites bir araç için normal yakıt sarfiyatı. İşin özü sorun aracınızın yakıt sarfiyatında değil. Sorun aracınızın sarf ettiği yakıtın birim fiyatında! Son zamlardan sonra trafikteki araç sayısı her geçen gün azalıyor. Trafik sorununu bu şekilde çözecekleri kimsenin aklına gelmezdi sanırım.
  2 points
 5. İlhan

  5w30 yerine 0w30 deneyen oldu mu?

  Aynı aracın 2011 modelini 160.000.- Km kullanmıştım. 80 Bin Km'den sonra sadece Mobil 1 ESP 5W-30 Motor Yağına geçmiştim. 0W 30 Kullanmadığım gibi, düşünmedim de. Ne servisten ne forumdan hiç öyle bir tavsiye gelmemişti.
  2 points
 6. Can SAKA

  Cx-5 global geri çağırma

  Aracım 2018 model. Şase no’yu girerek kontrol ettim fakat herhangi bir geri çağırma olduğunu belirtmedi. Sürekli gittiğim servisten aradılar benide ancak o şekilde haberim oldu. En iyisi servisi arayıp bilgi almak.
  2 points
 7. Seriatsu

  Model Arabalar

  100.000 bakım için hazırız
  2 points
 8. İlhan

  2. nesil mazda 3 yakıt sorunu

  Abi sadece bu söylediğim durum Mazda araçları için geçerli değil. Piyasadaki yeni nesil tüm fosil yakıtlı araçlar için geçerli. Günümüzün tüm yeni nesil otomobilleri artık çok az yakıt sarf ediyor. Düşük emisyon ve yakıt sarfiyatı açısından yapılabilecek belki son hadde geldi otomobil firmaları. Ama ülkemizde her şeyde olduğu gibi yakıtında birim fiyatı aldı başını gidiyor. Şimdi gelir seviyemiz, alım gücümüz ve yakıtın birim fiyatı olması gereken adaletli makul bir fiyat olsaydı bu başlık açılır mıydı ? Bilmiyorum Allah sonumuzu hayır eğlesin diyeceğim ama...
  1 point
 9. Zealot

  Mazda6 2997 akü deisimi

  tüm camları tek tek her bir kapıdaki düğmelere basılı tutup aç açıldıktan sonra 5 saniye daha basılı tut sonra kapat. kapandıktan sonra 5 saniye daha basılı tut ve bekle... bu işlemi 4 cam içinde yap. düzelir. benzin ibresi için de tek seferde en az 150 tl lik benzin alırsan düzelir.
  1 point
 10. AKayhan

  2. nesil mazda 3 yakıt sorunu

  Kesinlikle katılıyorum.
  1 point
 11. Leanback

  Mazda BL Dizel 1.Viteste Aracın Kontrolsüzlüğü

  Yetkili servise danışın, aracınızı kullansınlar, başka aynı model-motor araçlarla kıyaslayın. Bir problem mi yaşıyorsunuz yoksa kısa bir kavrama aralığından mı muzdaripsiniz anlaşılacaktır. Benzer sorunu 98 model 1.6 manuel Polo'da görmüştüm, çok keskin bir kavrama aralığı koymuşlar debriyaja, araç çok hafif (900kg), motor da alt devirlerde çok dolu olunca ya araba fırlayıp gidiyordu, ya da stop ediyordu. Ancak bu atmosferik haliyle canlı, gaz telli falan eski tip bir araç olduğu için anlık tork veriyordu neticede, sizde böyle bir durum yok, bu yüzden zaten dizeller yumuşak kavrar ve kalkar aslında. Debriyaj merkezi ile alakalı bir sorun da olabilir.
  1 point
 12. Can SAKA

  Cx-5 global geri çağırma

  Merhaba, Cx-5 için yakıt pompasında geri çağırma varmış. Bazı durumlarda yakıt akışını kesip motorun yüksek hızlarda dahil olmak üzere kapanmasına neden olup kazalara yol açabiliyormuş. Biraz araştırdığımda yakıt pompasını yapan şirketin Japon bir tedarikçi olduğunu ve aklınıza gelebilicek neredeyse tüm Japon otomobillerinde kullanıldığını okudum buna Toyota’da dahil. Tabi ki Toyota’da bu araç sahiplerini geri çağırmış ve arızalı olması muhtemel yakıt pompalarını değistirmişler. Şöyle ki yakıt pompası değişiminden sonra Toyota sahiplerinden araçlarında yakıt tüketiminin arttığını ve aracın tepkilerinin, performansının olumsuz biçimde değistiğini motor devrinde de dengesizlikler olduğunu bildirmişler. Bu arada değisim sadece Cx-5 degil Mx-5 ve Mazda 6’da kapsamakta. Tabi ki Toyota’nın değişimden sonra taktığı pompadan takılmayabilir Mazda’lara fakat bu geri bildirimleri okuduktan sonra aklımda soru işaretleri olmadı değil. Aramızda sorunlu yakıt pompasını değiştirip herhangi bir sorun veya farklı bir şey yaşayan, tecrubesi olan var mı?
  1 point
 13. AKayhan

  5w30 yerine 0w30 deneyen oldu mu?

  Teorik olarak, bildiğiniz gibi 0W30 yağın vizkozite aralığı 5W30 yağı da içeriyor. Bu bakımdan 5W30 yağın kullanıldığı yerde 0W30 yağ da kullanılabilmesi gerekir. Öte yandan, uygulama ile ilgili hiçbir bilgim yok.
  1 point
 14. Tarahumara

  Cx-5 global geri çağırma

  Benim aracımı da kapsıyormuş geri çağırma. Servis ile görüştüm. Yakıt pompasını sipariş ettiler. Gelince haber vereceklermiş. Sitedeki geri çağırma sorgusunda gözükmesi gerekiyor ama daha bilgilendirmesi bile bize yeni geldi dediler. Mektuplar da gelirmiş yakında. Pompa arka koltuk altındaymış. Çocuk koltuğunu söküp düşük yakıtla getirmemi söylediler gelirken.
  1 point
 15. tansu87

  5w30 yerine 0w30 deneyen oldu mu?

  0w20 de kullanabilirsiniz eğer kitapçıkta uygun yazıyorsa. 0w30 da olur
  1 point
 16. tansu87

  Cx-5 global geri çağırma

  Benzinli modellerden mi bahsediyoruz?
  1 point
 17. Tarahumara

  Cx-5 global geri çağırma

  Aracınız VIN numarasını girerek geri çağırma kapsamında mı değil mi öğrenebilirsiniz paylaştığım linkten. https://www.mazda.com.tr/arac-sahipleri/geri-cagirmalar/
  1 point
 18. Geçmiş olsun. Garanti bu gibi durumlar için var ve bence çok önemli bir unsur.
  1 point
 19. Şubat 2021'de akü değişimi yapmıştım, mutlu akü taktırdım. Kasım ayında akü uyarısı verdi. Dedim herhalde şaka yapıyor. Ciddiymiş, ertesi gün araç çalışmadı Bu arada far açık falan bırakmadım, start-stop genelde kapatırım, soğuklar da gelmemişti henüz. Mutlu akü servisine götürdüm, 3 gün test ettiler, sonrasında garantiden akü değişimi, akü arızalıymış. Dediklerine göre arada oluyormuş, beni bulmuş Forumda da başka sıkıntı yaşayan yok sanırım benden başka. Fotodaki de eski ölü aküm. Yenisi sıkıntı çıkarmaz umarım.
  1 point
 20. Mutlu Tekir

  3.Nesil Mazda 3 Kalorifer Sorunu (Donuyoruz)

  Evet petek tıkanmış o nedenle böyle sıcaklık farklılıkları mevcut. Bu problem yeni kasa corolla kullanıcılarında da mevcut. Pembe uzun ömürlü hibrit antifriz kullanılıyor, kalitesiz başka türde bir antifriz kullanıldığında çökelme yapıyor nedense ve petekleri tıkıyor. Bu tortuları eritecek birşey kullanarak temizlik lazım.
  1 point
 21. Onur10ur

  2017 Mazda CX-5 İnceleme

  Volvo'dan daha iyi bir skor aldığını görmek, içindeyken ailemi ve beni ne kadar iyi koruduğunu bildiğim bir aracı kullanıyor olduğumuzu hissetmek açısından, çok güzel bir his Acaba Xc60'ın bu testteki skoru nasıldır? Videolarını da izlemiştim bu testin ve test sonunda uzman bir yorumcu 'Tebrikler Mazda' diyerek bu sınıfta referans araç olduğunu söylüyordu
  1 point
 22. Mutlu Tekir

  3.Nesil Mazda 3 Kalorifer Sorunu (Donuyoruz)

  Bazı lpg ustaları montaj yaparken motordan çıkan sıcak su kalorifere girmeden regülatöre bağlıyor. Regülatör de ısıyı fazla çektiğinden kalorifere bu sefer sıcaklık kalmıyor. Kaloriferden dönen hortumdan ek alınmalı normalde. Böyle mi yapılmış kontrol ettirin. Sadece benzinde kullanımda da bu problem var mı kontrol edin. Bir de soğutma suyu değişim zamanı gelmiş zaten. standartları karşılayan yeni bir soğutma suyuyla değiştirin.
  1 point
 23. İlhan

  Yetkili Servis(AKCANLAR-Gaziantep)

  Benzinli Mazda 3'le arasında bariz bir yakıt tasarrufu yok. Benzinle Dizel arasında birim fiyat farkı yok artık. Dizel - Benzinli Otomobil ilk satın alma fiyat farkı çok yüksek. Aradaki ödenen farkla minimum 2-3 yıl benzin alınır. Birde Mazda düşük hacimli dizel motorda başarılı olduğunu düşünmüyorum.
  1 point
 24. postaci

  3. Nesil Mazda 3 Silecek Suyu Seviye Işığı Sönmemesi

  Biraz oldu ama geçen hafta -8,-10 gördükten sonra başka bir aracım için cam suyu almam gerekti. Shell'in kendi işlettiği 2 istasyona baktım yakın zamanda, winter essentialsın 3 litresi 70 küsür lira olmuş. -30 diyor, 2 antifiriz 1 su karışımı ile -10 veriyormuş. Bunun yerine litresi 12 liraya satılan yeşil olan 4 mevsim cam suyundan aldım. -20, 1 antifiriz 1 su karışımında yine -10 veriyor. Şu ana kadar hep ucuz mavi antifirizli cam sularına alışmışım bu çok güzel geldi. Köpürmesi az, temizliği güzel, iz çok çok az bırakıyor. Bir ara 1 lt alıp deneyin bence, -20 çok yeterli bir oran bence Ankara için. Fiyat avantajı yarı yarıya neredeyse. -10 yeterli ise fiyat avantajı çok daha fazla.
  1 point
 25. izmazda

  4. Nesil Mazda 3 Türkiye'ye Gelmeyecek

  4. nesil Mazda 3 sevebilme ihtimalini bile sevemeyeceğim için bugün Honda bayisine gittim. Yeni Civic aralık fiyatlarını gördüm, şok oldum. Gittim, kırmızıma sarılarak "O bir bayilik ilişkiydi, özür dilerim" dedim. Karısını yenileyemeyen arabasını yenilermiş. Ben arabamı bile yenileyemedim. Elimizdekinin kıymetini bilelim.
  1 point
 26. mesut2323

  2017 Mazda CX-5 İnceleme

  https://www.donanimhaber.com/yeni-carpisma-testinde-20-suv-dan-sadece-1-i-iyi-derece-aldi--140870
  1 point
 27. aliexpress ten aldığım oksijen sensörünü 4 yıldır sorunsuz kullanıyorum, arızalanırsa yine alırım o zaman 80 tl sensöre, 20 tl de işçilik vermiştim. Kat kat ucuza geliyor, gümrük vergisi konulsa bile hala çok ucuza geliyor.
  1 point
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00
×
×
 • Yeni Oluştur...