Jump to content

Yeni Mazda CX-3 Güvenlik


Burak

Güvenlik

Dünya standardında güvenlik, CX-3 sürüş keyfinin temelini oluşturuyor

Mazda Proaktif Güvenlik, kazaya sebep olabilecek riskleri minimuma indirmek ve sürücünün aracı güvenli bir şekilde sürebileceği koşulları ise maksimuma çıkarmayı amaçlamaktadır.

Mazda CX-3 serisinin i-ACTIVSENSE aktif güvenlik teknolojisi ise sınırsız hareket kabiliyeti konseptinin diğer bir özelliğidir. Potansiyel risklerin erkenden belirlenmesini ve her türlü hasar ya da yaralanma şansının azaltılmasını sağlamak adına alınan aktif güvenlik önlemleri, Mazda’nın i-ACTIVSENSE gelişmiş güvenlik teknolojileriyle sağlandı.

Böylece sürücü şehir içi yollarda, otoyolda veya virajlı yollarda her türlü sürüşün tadını çıkarabiliyor. Pasif güvenlik özellikleri ise Mazda’nın yüksek dayanıklı SKYACTIV-Gövdesine dayanıyor. Emniyet kemerleri ve hava yastığı sistemleri dâhil olmak üzere yolcuların güvenliğini sağlamak ve aynı zamanda yayaları korumak adına oldukça özen gösterildi. Sonucunda gerçekten muhteşem güvenlik performansı ortaya çıktı ve Mazda CX-3 dünya çapındaki çarpışma testlerinde yüksek oranlar elde ediyor.

i-ACTIVSENSE aktif güvenlik teknolojisi

n
Mazda Radar Sabit Hız Kontrolü (MRCC),
güvenli bir takip mesafesi sürdürmek için gaz ve freni ayarlayarak öndeki araçların hız ve mesafesini takip etmek için 76GHz radarı kullanır.

n
Mesafe Tanıma Destek Sistemi (DRSS),
radar ölçümlerine dayalı olarak ve CX-3’ün çok fazla yaklaşması durumunda ikonu yakıp söndürerek öndeki araçlarla olan mesafeyi görüntüler.

n
Önde Bulunan Engel Uyarısı (FOW),
DRSS’nin çarpışma riskinin arttığını tespit etmesi durumunda sürücünün önleyici eylem gerçekleştirmesi için alarm sesi çıkarır.

n
Akıllı Fren Desteği (SBS),
radar kamera ve 15-145 km/s’te yolu izlemek için diğer bir kamera kullanır ve FOW’un alarm sesi çıkarması durumunda frenlere baskı yaparak önce hafif fren uygular, tehlikenin devam etmesi durumunda ise bu basıncı arttırır ve aynı zamanda sürücünün frene basması durumunda ek fren gücü sağlar

n
Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS),
SBS gibi düşük hızda (4-30km/s) acil fren sistemine dayalı olan yakın kızılötesi kameradır ve CX-3’ün 6m önünde bir araç veya engel olması durumunda etkiyi engellemek veya en azından azaltmak için önce frenlere basınç uygular ardından fren uygular.

n
Kör Nokta İzleme (BSM),
CX-3’ün yanında ve arkasındaki kör noktaları algılamak için 24GHz radarı kullanır, sürücü şerit değiştirmek üzere sinyal verdiğinde yan şeritten yaklaşan araçlar olması durumunda yan aynalardaki göstergeleri yakıp söndürerek ve sesli ikazla birlikte uyarıda bulunur. BSM, yandan geri geri gelen bir aracın olması durumunda sürücüyü uyaran Arka Trafik Uyarısını (RCTA) ekleyerek aracın her yanını görüntülemek için Arka Araç İzleme (RVM) sisteminin işlevlerini arttırır.

n
Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS),
bir kamera yardımıyla şerit çizgilerini gözlemler ve yanlışlıkla şerit değiştirme durumunda sürücüyü uyarır
.

n
Uzun Far Kontrolü (HBC),
karşıdan gelen araçların farlarını ve öndeki araçların arka farlarını incelemek için bir kamera kullanarak, diğer sürücülerin görüş açısını etkilememek için uzun ve kısa farlar arasında otomatik olarak geçiş yapar.

Pasif güvenlik

n
CX-3’ün SKYACTIV-Gövdesi, aşağıdaki özelliklerle birlikte SUV boyutunu ve ağırlığını yansıtan ek güçlendirmelere sahiptir:

- önden çarpışma gücünü daha iyi emmek ve kabini korumak için daha güçlü 4400MPa zemin panelleri

- enerjiyi yaymak ve kabinden uzaklaştırmak için diğer Mazda’lardaki aynı çok yüklü yol yapısı

- daha geniş burkulma bölgesi sunan ve hafif etkilerden gelen motor bölümü hasarını önleyerek onarım maliyetini kısıtlayan ön konsol çıkıntısı

n
Dört emniyet kemerinde de ön gergi tertibatı ve yük kısıtlama standardı

n
Standart ön, yan ve perde hava yastıkları.

n
Savrulmayı önleyen ön koltuk arkalıkları, arkadan çarpışma durumunda başı destekler

n
“Kısa” ön koltuk yan çerçeveleri (aracın yanından da görüldüğü üzere) kaburga yaralanmalarını önlemeye yardımcıdır

n
Yandan çarpışmalarda karın bölgesine gelen darbeyi en aza indirmek için ayarlanmış kapı trimi

n
Arka koltuk arkası, bagajların öne gelmesini önlemek için güçlendirilmiş bağlantı noktaları, kilit, menteşeler ve gövde elemanlarına sahiptir

n
Arka koltuklar için (sol ve sağ) ISOFIX barları

n
Kaput ve motor arasındaki burkulma alanı yayanın başını korur

n
Yayanın ön cama temas etmesi halinde enerjiyi emmek için özel s-şekilli kaporta

n
Enerji emici köpük, yayanın doğrudan ön tampon bölümüne temas etmesini önler ve “takviye” bölümü ise alt bacak kısmının araç altına girmesine engel olur.Kullanıcı Yorumları

Tavsiye Edilen Yorumlar

Henüz görüntülenecek bir yorum yok


Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...