Jump to content

Yeni Mazda CX-3 Sürüş dinamikleri


Burak

Yeni Mazda CX-3 Sürüş dinamikleri

Sınırsız sürüş keyfi için dinamik performans

Mazda sürekli olarak sürüş keyfinin izini sürüyor ve sürücünün isteklerine uygun çözümler sunuyor. Araçtan sürücünün faaliyetleri doğrultusunda yanıt alınması, doğrudan Jinba Ittai sürüş deneyimi zevkiyle bağlantılı ve yalnızca güç ve hızla ulaşılamaz. Bu felsefeyi temel alan CX-3 gelişim ekibi; şehir içi yollarda sürüş kolaylığı sağlama, otoyolda güven verme ve özellikle de virajlı şehir dışı yollarla kolayca başa çıkarken tam olarak sürücüye hitap etmeye odaklandılar.

SKYACTIV Teknolojisinin tamamına yer veren ve tüm özelliklerini insan duyularına göre ayarlayan Mazda, Jinba Ittai deneyiminin gerektirdiği yol tutuş dengesiyle birlikte sürücünün hareketlerine hafif ve doğrusal bir tepki sunuyor. Güç aktarma ürün hattında, ayrı ayrı hedef pazarlarla uyuşan özel teklifleriyle Mazda’nın yepyeni SKYACTIV-D 1.5 ve SKYACTIV-G 2.0 motorları bulunuyor. Ayrıca yeni nesil bir AWD sistem de tanıtılıyor. Muhteşem yakıt performansı ve düşük emisyonlarla birlikte doğrusal tepki ve güçlü dinamik performans bir araya gelerek sınırsız bir sürüş keyfi sunuyor.

Şasi ve gövde

 • CX-3 SKYACTIV-Şasiye sahip. Bu şasi, tamamen yenilenmiş süspansiyon ve direksiyonu sayesinde güven ve gelişmiş konfor düzeylerini garantileyen istikrarlı tepkiler sunuyor. Bağlantılı her bir bileşenin ince ayarı; doğal bir tepki ve kontrol kolaylığı sunarken otoyolda sürüş sırasında bile güven veriyor.
 • Şasi, çok verimli bir donanım ve yüksek kalite hissiyle doğrusal yol tutuş ve sürüş konforu sunmak için sürtünme özelliklerini optimize eden ön ve arkada amortisörlere sahip olan bir hafif burulma kirişli arka süspansiyon sistemiyle birlikte çalışır.
 • Direksiyon sistemi şehir içinde hafif ve çevik yol tutuş sunar fakat virajlı yollarda ve otoyolda denge hissi verir.
 • Fren sistemi az-orta hızlarda aracın muhteşem şekilde kontrol edilmesini sağlar ve yüksek hızda ve yüksek G kuvveti durumlarında da harika fren performansı sunar.
 • CX-3; çarpışma güvenliği, ağırlık azaltma ve sağlamlık şeklindeki birbirinden farklı üç alanda yüksek performans seviyelerine ulaşan SKYACTIV-Gövdeye sahip. Mazda'nın SKYACTIV-Gövde mimarisinin daha da sade bir düzenini sunan araç, yüksek dayanıklı çelik ve sönümleme özellikleri bulunan hafif bir gövde oluşturmak adına yüksek dayanıklılığın etkili şekilde konumlandırılması ve optimize edilmiş çapraz kesit formlarını bir arada sunuyor.
 • Tüm araçta ve parçalarda yüksek dayanıklı çeliğin kullanım oranı yüzde 63. Aşırı yüksek dayanıklı çeliğin (780MPa ve üzeri) kullanım oranı yüzde 29 ve tamamının yüzde 4’ü ise 1,180MPa oranında.

NVH ve aerodinamikler

 • Muhteşem sessizliğe ise süspansiyon rezonansının kontrol edilmesi, motor elemanlarının şekil, sertlik ve konumlarının ayarlanması ve ses yalıtım ve emme malzemelerinin optimal düzeyde yerleştirilmesiyle ulaşıldı.
 • Ses ve titreşimleri azaltmak ve araç gövdesi boyunca bu aktarımları bastırmak adına AWD versiyonu için ek önlemler alındı. Bu önlemler arasında arka çerçeveye bağlanan çapraz elemana yapılan takviyeler ve yedek lastik altında kullanılan süslemelerin optimizasyonu da mevcut.
 • İleri derece bilgisayarlı sıvı dinamiklerini kullanan simülasyonlar, aerodinamik parçaların optimal verim için en stratejik noktalarda bulunmasını sağlıyor. Bu da, hem sürüş performansına hem de artan yakıt tasarrufuna katkı sağlayan muhteşem aerodinamikler elde etmeye yardımcı oluyor.

Güç Aktarma Organları

 • İki motor çeşidi mevcuttur: İki güç versiyonunda mevcut SKYACTIV-G 2.0 benzinli motor ve SKYACTIV-D 1.5 temiz dizel motor. Her iki motor da doğrusal ve güçlü sürüş performansı sunuyor ve muhteşem gerçek yakıt tasarrufu sağlıyor.
 • Hem otomatik hem de manüel şanzıman mevcut. SKYACTIV-Drive altı kademeli otomatik şanzıman; muhteşem yakıt ekonomisi, manüel şanzımanınkine benzer direkt his ve kolay, güçlü hızlanma sunuyor. SKYACTIV-MT, yakıt ekonomisini arttırırken hafif ve pozitif vites hissi sunan hafif, kompakt ve altı kademeli bir manüel şanzımandır.
 • Yeni nesil AWD sistem, ilk defa Mazda CX-5’te kullanılan aktif tork kontrol bağlantısıyla birlikte çalışıyor, muhteşem sürüş ve araç dengesi sağlıyor. Sürücünün isteklerini doğru şekilde izleyen ve sürekli sürüş koşullarını değiştiren sensor sinyallerinin kullanıldığı dünyanın ilk* ön tekerlek kayma uyarı algılama sistemine sahip. Ayrıca CX-3, güç kesme özellikleri ve hem kompakt hem de hafif yeni geliştirilen arka diferansiyel üniteye sahip.Kullanıcı Yorumları

Tavsiye Edilen Yorumlar

Henüz görüntülenecek bir yorum yok


Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
 • Yeni Oluştur...