Jump to content

Camların Aşırı Buğulanması

Allita24
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Camların buğulanması mevsimden dolayı normaldir. :) Fakat tüm camların dışarıyı göremeyecek kadar buğulanması ve hatta dışarıdan bakıldığında buz tutmuş gibi durması biraz anormal geldi bana. :( Kaloriferi 4. kademede çalıştırmama rağmen sadece ön camın buğusu çözülüyor. Sanırım bu durum biraz anormal. Bunun için önerebileceğiniz bir çözüm varmıdır?.. :-[

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 47
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Allita24

5

• domestos

8

• ak74ak77

6

• Katil Balina

5

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Havası nemli bölgelerde bahsetmiş olduğunuz olay sıklıkla oluşmakta ancak benim kalorifer sistemi bütün camların buğunu gidermeye yetiyor...

Motor sıcaklığı yeterli seviyeye geldikten sonra kalorifer bu sorunu çözüyor.

Yoksa, her şey normal.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anlaşılan benim kalorifer yeterli gelmiyor. :) Sanırım petekten dolayı sorun var. Üşütmüyor ama camlarıda açamıyor ne yazık ki...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anlaşılan benim kalorifer yeterli gelmiyor. :) Sanırım petekten dolayı sorun var. Üşütmüyor ama camlarıda açamıyor ne yazık ki...

Motor sıcaklığı normal seviyeye geldiğinde kalorifer sistemi camların buğusunu (en azından ön camın) aç(a)mıyorsa evet sorun var demektir... Fakat masraf yapmaya değmez bence...

Ön konsol geniş nasıl olsa, koyun bi pamuklu havlu gerektiğinde silin gitsin...

:tey:

Daha önceki emektar arabamda ben öyle yapıyordum da...

:P

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar camların buğulanmasının ana sebebi aracın içinin ıslanmasıdır yani paspaslarınız veya yıkarkane ıslanan kumaş bölgeler araç çalışıp içi  ısınınca buharlaşıp camlarıda buğulandırır bu konuda önerim şu kauçuk pas pas kullanın paspaslarda biriken; ayakkabıyla birlikte araca giren kar suyu yağmur suyu v.s.  boşaltın hatta suyu emsin diye karton falan serin aracı mümkün olduğunca havalandırmaya çalışın güneşli bir günde mesela açın 4 kapıyı bagajı yarım saat havalandırın  araçta nemlenmeye iizin vermeyin kalörifer ayarlarında hava sirkülasyonu direk orta konumda olsun  vede üfleme konumu ön cam ve ayaklar butonunda olsun soğuk havalarda o konumda olmazsa camları çözmez eğer gene çözmezse dirak ön cama yönlendirin araçlarımızın 20 yaşında araçlar olduğunu hatırlatarak kapı lastiklerinin veya pencere kenarlarının lastiklerinin yeni olmasınıda sağlayın  ha unutmadan sakın nemlenmeyi havluyla falan kurulamayın dediğim gibi yapıp açılmasını bekleyin eğer hareket etmemişseniz açılmadan hareket etmeyin havluyla silerseniz sürekli silmek zorunda kalırsınız ama araç kendisi kurutursa bir daha buğulanmaz son olarak hala sorun devam ederse buğu önleyici sürün camlara.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buğulanmanın diğer bir sebebi de; dört kişi aynı anda araca bindiğinde kişilerin nefeslerinden dolayı içeri sıcaklığının aniden değişime uğramasıdır... Bir de bölge nemli bir bölgeyse, bir de hava yağmurluysa işin tuzu biberi oluyor...

Sizin de belirttiğiniz gibi camların buğusu açılmadan hareket etmek sıkıntı veriyor, daha önceki aracımdan bu konuda tecrübeliyim...

:sopa:

Bu yüzden şimdiki Mazda 626 da kalorifer sistemi camların buğusunu rahatlıkla çözmekte, arka camda zaten rezistans mevcut...

Teşekkürler.

Kazasız günler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Nasıl yani, iç sirkülasyon dediğiniz tuşlarlamı alakalı?

böyle bir soru sorduğunuza göre sizin sorunuz iç sirkülasyonun kapalı olmasından kaynaklan sorun.. bende aynı sıkıntıyı aylarca çekmiştim içerisi daha hızlı soğusun veya ısınsın diye kalorifer açıkken dışardan hava akışını kesiyordum buda camlarda buğu oluşumunun en büyük nedenidir... yazın klima açıkken dışarıdan gelen havayı keserek daha hızlı bir soğuma sağlayabilirsiniz ancak taze hava gelmemesinden dolayı içerideki hava kalitesinin düşmesi sorunundan başka buğu veya başka bir sorun yaşamazsınız. ama kışın bu opsiyonu kesinlikle devre dışı bırakmanız gerekir çünkü kaloriferi ne kadar çalıştırırsanız çalıştırın buğuyu kesinlikle gideremezsiniz..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar hepinize vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Sanırım bu bilgiler sayesinde bu sorunuda halledeceğim. Tekrar teşekkür ediyorum... :dua:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 yıl sonra ...

arkadaşlar aracın camları çok buğu yapıyo neden olabilir bi fikriniz var mı acaba hele de 4 kişi binerse arabaya buz tutmuş gibi oluyor bi öneriniz var mı klima demeyin klima yok  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

havalandırmayı araç içi sirkülasyon modundan fresh air ( aracın önden aldığı hava ) moduna getirirseniz sorun kalmaz ;) ayrıca havalandırmayı ön cama yönlendirip 1. kademe açarsanız da kısa sürede çözebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

farklı yollar deneyenler de vardır illaki..cam buğu giderici adı altında satılmakta olan ürünler var mesela ama ben hiç kullanmadım deneyebilirisin mesela..bazı yerlerde şunu da duydum sabunlu bezle camları silmek

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkürler arkadaşlar sezar-323'ün dediğini hiç denememiştim aklıma gelmemişti diğer yöntemleri denedim özellikle buğu çözücü pek bir işe yaramadı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar aracın camları çok buğu yapıyo neden olabilir bi fikriniz var mı acaba hele de 4 kişi binerse arabaya buz tutmuş gibi oluyor bi öneriniz var mı klima demeyin klima yok  :)

Araca binmeden önce buğulu oluyorsa araç içerisine su alıyor demektir, bindikten sonra buğulanma oluyorsa; Sezar'ın dediklerini uygula, kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Havası nemli bölgelerde bahsetmiş olduğunuz olay sıklıkla oluşmakta ancak benim kalorifer sistemi bütün camların buğunu gidermeye yetiyor...

Motor sıcaklığı yeterli seviyeye geldikten sonra kalorifer bu sorunu çözüyor.

Yoksa, her şey normal.

abi senin araçla ilgili bahsini görünce kendime daha bi kızıyorum..  :kafa:  :kafa:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

klimalı araçlarda yaz kış yagmur kar veya sıcak hava da klima çalıştırıldığı takdirde ön ve yan camlara üflettirildiğinde sadece arka cam(rezistans çalışıyorsa zaten olmaz) ve arka kapıların camlarında bugulanma olur ki( ki araç 4-5 kişi varken ) yoksa zaten arka camlardaki bugunun da önemi yoktur. içerde sirküle etmek yazın iç ortamın ısısının daha çabuk düşürülmesinde kışında daha çabuk ısınmasında etkilidir.

ki memleket şartlarında dışardan hava alayım darken;

yazın tozlu yolların tozu vb girer

kışın da trafikteki araçların pis egzoz gazı girer.

yani klimanızı 4 mevsim açık tutarak iç ortamın nemini azaltmaya yardımcı olursunuz. nem azaldığında da havayı içerde sirküle edebilirsiniz (tabi ki yakıt tasarrufu noktasında hassas olup kliması olupta kullanmayanlardan değilseniz... birde klimanızın uzun sure çalışmamasından dolayı gazı bitmiş derdi de olmayacaktır)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...