Jump to content

2010 Mazda 3 Muayene Edildi ( Vizeyi Aldık 2015'e Kadar )

muratyildiz
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

:hi: Arkadaşlar Merhaba

bugun guzumu muayeneye götürdüm paylaşayım istedim

* ilk önce randevu aldık ( orhanlı ) fazla kalabalık degildi

* babamla gittik , yanlız bırakmak istemedi  :2funny: :2funny:

* hatta arkadaki subwofer görünce olm bunu indrelim garaja koyalım gelince takarız belki problem çıkartırlar dedi , bende yok baba o kadar da karışmasınlar bi zahmet diyerek sub indirmedim , eleman baktı güzelmiş deyip bagaj kapagını kapattı  :clap:

* içeri girip kiosk tan plakayı girdim numara aldım 2 dk sonra sonra sıra geldi

159,50 TL muayene ücreti / 32 TL egzos emisyon ve 5 TL belge parası verdim nakit  :nea:

sonra aracı aldık egzos muayenesi yapıldı , standart 0,30 olması gerekirken 0,01 çıktı  :sopa:

neyse ön tarafa gidip yine aynı sıra numarası ile başladık beklemeye

randevu saatinden 22 dk sonra sıramız geldi , elemana teslim edip arka taraftan aracı bekledik

* araç cam fimi çekildigi

* ve park lambaları beyaz oldugu için hafif kusurlu sayılıp vizesi verildi

tabi gitmeden önce Mazda merser servisine ugranıp Xenonlar çıkartılarak normal ampüller takıldı  :boks: maalesef fabrika çıkışı olmadıgı için agır kusurlu sayılarak vize vermiyorlarmış haberiniz olsun  :egy: :egy: :egy:

Herkese Selam ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun, kazasız günlerde vizeyi tüketin...

:nazar:

Ayrıca; vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler... Benim tereddüt ettiğim xenon meselesi idi, teredütlerim gitmiş oldu sayenizde...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam filmi yasak diyorlar. Yasak mı değil mı ? Yasaksa niye hafif kusur? Yasak degilse niye hafif kusur? Bu kusurlar niye yani?

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cam filmi yasak diyorlar. Yasak mı değil mı ? Yasaksa niye hafif kusur? Yasak degilse niye hafif kusur? Bu kusurlar niye yani?

Sent from my iPhone using canım Tapatalk

Evet evet merak ettiğim ikinci husus da bu, hatırlattığın için teşekkürler fotifoti...

Bilen birileri kaynaklarıyla birlikte yanıtlarsa aydınlanmış oluruz.

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

peki ben açıklama yapayım ozaman gene :)

cam filmi polis çevirirse ceza kesebilir. Ama muayeneden hafif kusurlu olarak sıkıntı olmadan geçiyor

tuvturk linkide paylaşıyorum

Cam filmi muayeneden geçer mi?

Periyodik muayenelerde cam filmi, "Camlar: sonradan boyanmış/sonradan film yapıştırılmış/folyoların montaj izni yok" kusur teksti ile "hafif kusur" olarak değerlendirilmektedir. Bilindiği üzere, hafif kusurlar muayeneden geçmeye engel teşkil etmemektedir. Bununla birlikte aracın muayeneden hafif kusur ile geçmiş olması, trafik birimleri tarafından ceza yazılması, filmin söktürülmesinin istenmesi gibi durumları ortadan kaldıran bir unsur değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buradan çıkan sonuç şu anladığım kadarıyla;

Mevzuat, poliste farklı, muayenede farklı işletiliyor... Polis isterse filmli cama orijinal (fabrika çıkışlı veya ruhsata işli) değilse cezayı kesip filmleri söktürebiliyor, çünki yasal olarak dayandığı bir kanun veya yönetmelik var...

Muayene işinde ise tolerans tanınabiliyor.

Bilgi için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet aslinda istedikleri xenon gecerli olmasi icin

€ far yikama olacak

€ mercek far olacak

€ otomatik ayar olacak

Bizim mazdalarda otomatik olmadigi icin far ayari kusurlu sayiliyor , otomatik far gormussunuzdur ilk calistirmada farlari otomatik ayarliyor, vs.

Bu kanunun cikma sebebi kus serisi ve diger araclarda takilan xenonlar oldugunu dusunuyorum , karsidakinin gozlerini fena aliyor ;( neyse kissadan hisse vaziyet budur ....

Cam filminde ise polis isterse sokturur ve ceza keser cok net ama yakin zamanda bir yumusama var sanirim bununla ilgili kanunda bir degisiklik olacak sanirim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracımın ben  aldıktan sonraki ilk muayene tarihi yaklaşıyor xenon farlar konusu açıkçası canımı sıkıyordu..

söktüreyim mi kalsın mı diye düşünüyordum..

lakin söktürmek şart oldu..

aydınlatıcı bilgilendirme için teşekkürler..

son olarak acaba muayenede ön camın filimli olması sıkıntı yaratıyormu.Hafif kusur olarak geçiyor diye belirtilmiş ama bu hususa ön camda dahil mi?(bazı forumlarda ön cam muayenede sıkıntı çıkarıyor gibi bişeyler vardı..)

henüz film yaptırmadım ama güneşli günler yaklaşıyor bir an önce yaptırmayı düşünüyorum,

yada muayeneden sonra mı yaptırsam..

saygılar;

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

xenon farlarınızı söktürmeden gitmeyin arkadaşlar.kuzenimin aracını xenon far sebebiyle ağır kusurlu olarak geçirmediler.far yıkama var fakat otomatik ayar olmadığı için kaldı.serviste söktürüp ertesi gün geçirdik aracı vizeden

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...