Jump to content

2. El Dizel Mazda 3 Almak Ne Kadar Doğru

yetkin24
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar yaklaşık iki aydır dizel araç kullanıyorum, arkadaşlarımın çoğunda da dizel araç var, şunu farkettim kullanan insanların çoğu gerçekten dizel araç kullanmayı bilmiyorlar. Aracın motor ömrünü kısaltan bir sürü hatalar yapıyorlar, böyle bir durum söz konusu iken kmsi 70-80 bine dayanmış dizel araç almak bana gerçekten hiç mantıklı gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar yaklaşık iki aydır dizel araç kullanıyorum, arkadaşlarımın çoğunda da dizel araç var, şunu farkettim kullanan insanların çoğu gerçekten dizel araç kullanmayı bilmiyorlar. Aracın motor ömrünü kısaltan bir sürü hatalar yapıyorlar, böyle bir durum söz konusu iken kmsi 70-80 bine dayanmış dizel araç almak bana gerçekten hiç mantıklı gelmiyor.

Tespitin hakikaten çok doğru... Bu durumu bir kaç soru sorarak öğrenebilirsin, eğer gerçekten sorulara yanlış cevaplar veriyorsa, aracı yarı fiyatına verse de alınmaz...

Forumda da bu ve benzeri bir çok üye var, sormuş olduğu sorulardan ayan beyan belli oluyor... Dizel kullanmak başka bir meziyet ister...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Malesef çoğu dizel kullanıcısı tasarruf yapmak adına aracını düşük devirlerde kullanarak motorlarına işkence yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yani bu sebepten dolayı ikinci el bir dizel sanırım pek akıl karı değil, dizel sıfır alıp 60-70 binde satıp yenilemek herhalde en mantıklısı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konu başlığını, ilk görünce. 2.el dizel Mazda 3 almayı düşünüyorsunuz sandım. Ama içeriğini okuyunca anladım ki. Konu genel olarak, tüm dizel otomobilleri kapsıyor.

Bu durumda konu başlığı, "2.el dizel otomobil almak, ne kadar doğru" olsaymış. Daha geniş kitleye hitap edermiş, düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yani bu sebepten dolayı ikinci el bir dizel sanırım pek akıl karı değil, dizel sıfır alıp 60-70 binde satıp yenilemek herhalde en mantıklısı

Forever LPG...

:tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence en mantıklısı 2. el (dizel yada benzinli) araç almak."dizel 2. elde problem çıkarırmış" valla ben daha önce 105.000 km de dizel 2. el (üçüncü sahibi olarak) aldım hiç de bi sıkıntı yaşamadım.Çoğu insan aracına gözü gibi bakıyor.En iyi sürücü benim diye görmemek gerek.araçta sorun varsa zaten ilk sahibi sorunları çözmüş oluyor, siz uğraşmıyorsunuz onlarla, sorun çıkacaksa sıfır da alsan çıkar.Nasip.Kısmetse gelir bulur beni Yemen'den, nasip değilse sabun gibi kayar gider elden.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence en mantıklısı 2. el (dizel yada benzinli) araç almak."dizel 2. elde problem çıkarırmış" valla ben daha önce 105.000 km de dizel 2. el (üçüncü sahibi olarak) aldım hiç de bi sıkıntı yaşamadım.Çoğu insan aracına gözü gibi bakıyor.En iyi sürücü benim diye görmemek gerek.araçta sorun varsa zaten ilk sahibi sorunları çözmüş oluyor, siz uğraşmıyorsunuz onlarla, sorun çıkacaksa sıfır da alsan çıkar.Nasip.Kısmetse gelir bulur beni Yemen'den, nasip değilse sabun gibi kayar gider elden.

Vallla şöyle söyliyeyim ben sizin kadar şanslı bir adam değilim. Şu anki araç politikam öncelikle sıfır ve dizel gücümün yettiği araçlar, ikinci önceliğim en fazla 10.000 km de dizel araçlar, üçüncü önceliğim sıfır ve benzinli küçük hacimli b sınıfı küçük ve hesaplı araçlar. Benim ikinci elden çok canım yandı ve şanssız oluğum için ikinci ele yaklaşmak artık beni korkutuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vallla şöyle söyliyeyim ben sizin kadar şanslı bir adam değilim. Şu anki araç politikam öncelikle sıfır ve dizel gücümün yettiği araçlar, ikinci önceliğim en fazla 10.000 km de dizel araçlar, üçüncü önceliğim sıfır ve benzinli küçük hacimli b sınıfı küçük ve hesaplı araçlar. Benim ikinci elden çok canım yandı ve şanssız oluğum için ikinci ele yaklaşmak artık beni korkutuyor.

Ben de boyle yola ciktim ama kismet olmadi... Ister sifir al ister ikinci el bence ikisi de sans isi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de boyle yola ciktim ama kismet olmadi... Ister sifir al ister ikinci el bence ikisi de sans isi...

Aynen oyle.bu yuzden de en mantiklisi ikinci el almak.araba ayni zamanda bir zevk isi.kimisi zamanla bikar satar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Şu zaman da dediğiniz gibi dizel aracı kullanmayı bilmeyenleri yanı sıra normal atmosferik benzinli araba kullanmayı bilmeyenlerle dolu. Katılıyorum söylediklerinize.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Bu arada dizel aracı nasıl kullanmamız gerekiyor kısaca değinseniz :) Hani dizel aracım yok ama ya olursa diye soruyorum :)

Katılıyorum Bu Soruya ;

Dizel Nasıl Kullanılmalı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Maksimum torkun başlangıç ve maksimum torkun azalmaya başladığı devirleri öğrenmek gerekir.

maks torku veren devirin altına düşmeden, üstüne de çıkmadan vitesleri değiştirmek uygun olacak.

Turbonuz da varsa ilk startta 45 sn gaz vermeden beklenmeli, stop yapılacağı zaman da en son gaz verişten itibaren 45 sn sayılıp araç kapatılmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Maksimum torkun başlangıç ve maksimum torkun azalmaya başladığı devirleri öğrenmek gerekir.

maks torku veren devirin altına düşmeden, üstüne de çıkmadan vitesleri değiştirmek uygun olacak.

Turbonuz da varsa ilk startta 45 sn gaz vermeden beklenmeli, stop yapılacağı zaman da en son gaz verişten itibaren 45 sn sayılıp araç kapatılmalı.

Sanırım Turbonun Yağlanması İçin...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yada turbo Timer takmak lazım :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Az çok dizel araç kullandım. Bunlar Otobüs kamyonda dahil. Ancak konumuz binek olduğu için bildiklerimi paylaşmak istedim. Yanlışsa arkadaşlar düzeltsin, malum akıl akıldan üstündür.

-İlk olarak tüm filtreler ve enjektörlerin bakımlarını takip edip yaptırmak en önemli faktör.

-Kontağı açtıktan sonra, tüm ışıkların sönmesine dikkat etmeli.

-Çalıştıktan sonra 1 dakika minimum kendini toplama (yağlama/ısınma) için rölantide çalışsın.

-Aracın tork aralıklarını bilmek önemli. altı ve üstünde araç sürülmemeli. Özellikle soğukken.

-Şimdiki arabalar artık turbolu, turbo ayrı bir dikkat istiyor. İlk çalışmada gazlama yapılmamalı.

-Yakıt kaliteli olmalı. Kısa vadeli yapılan tasarruflar ileride enjektör ve pompa arızası olarak geri dönmesin.

-Ani devir değişikliklerinden kaçının. 5. viteste giderken 3e çekme gibi işlemler yapmayın. Sadece motor değil, baskı ve diğerlerini de sakatlarsınız.

-Uzun sıcak yolculuk sonrası (en az 3 saatlik) molalarınızda stop etmeden rölantinin biraz üstünde 1-2 dakika motoru çalışır bekletin. Sonra motoru kapatın.

-Mümkünse antifiriz kullanın. Su en iyi çözüm değildir.

-Kırmızı hat pek önerilmez, zorda kalmadıkça oralara girmeyin.

Benden bu kadar, unuttuklarımı eklersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...