Jump to content

Cam Filmi Cezası İle İlgili Mahkeme Kararım

reallaz61
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese merhaba,

14 ay önce araç camındaki filmlerden dolayı inatla verdiğim mücadele sonucu dün nihayet dava sonuçlandı. Sizlerinde başına gelmiş olduğunu umarak, kararın emsal teşkil etmesi açısından dilekçe örneği ve kararı sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sizlerede örnek teşkil eder.

Saygılarımla...

post-9242-141695296128_thumb.jpg

post-9242-141695296133_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konu ile ilgili geçen haftalarda Yargıtay'ın kararını paylaşmıştım, Sakarya'da alınan aynı mahkeme kararını emsal teşkil etmemesi için iptal etmişlerdi... Ama yazılan ceza iptal olmuştu.

Bekleyelim görelim.

Bu arada geçmiş olsun, tebrikler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle haklı mücadeleniz ve başarınız için tebrik ederim.

Subaru forumunda cam filmi konusunda kaleme aldığım bir yazı vardı birkaç yıl önce. Aşağıda size kopyalıyorum;

Cam filmi konusunda size bir iki birşey söylemek istiyorum. Tavsiye ederim ya da etmem demiyorum, sadece bilgi vereceğim.

1- Ben 2004 yılından beri cam filmsiz araç kullanmadım. Bu sebeple hiç durdurulmadım ve hiç ceza yemedim. TÜV muayenelerinden araç hafif kusurlu olarak geçiyor.

2- Uluslararası standartlarda cam filmi uygulamaları yasak değil. Zaten yasak olsa, bu markaların hiçbirisi yaşayamazdı. Özellikle Ziebart, Sonax, 3M vb gibi markaların ABD ve Avrupa menşeili olduğunu düşünürseniz... Yasak olan sürücünün görüş kabiliyetini sınırlayacak ya da polisin aracın içindeki ön koltuk yolcularını görmesine engel olacak düzeydeki uygulamalardır. Yani yasak olan görüşün sınırlanma derecesidir. Bu sebeple kaliteli ve prestijli cam filmi üreticileri, bu sınırlara uyan koyulukta filmler üretiyor. Bu sınırlar her ülkeye göre değiştiği için, her üreticinin de farklı koyulukta ürünleri var.

3- Film uygulamalarıyla ilgili önemli bir teknik detay da ruhsata işlenmesi gerekliliği. Trafik polisleri gözle kontrolde filmlerin ışık geçirgenliğinin sınırlar içinde olup, olmadığını kontrol edemeyeceği için, bu işlemin ruhsata işlenerek baştan yapılması lazım. Ruhsata işlenirken de, film üreticisinin yetkili kuruluştan aldığı sertifika trafik tescil dairesine sunulmasıyla oluyor.

4- Yukarıda anlattıklarım modern ülkelerde olan ve olması gerekenler. Peki ülkemizde nasıl? Ülkemizde cam filmlerinin ruhsata işlenmesi mümkün değil, çünkü trafik tescil biriminin böyle modern uygulamalardan haberi yok. Ancak bir devlet hastanesinden alacağınız sağlık raporu ile, güneş ışıkları ile temasınızın zararlı olduğu vb. gibi bir rapor olabilirse, bazen mümkün oluyor.

5- Ülkemizde çok sayıda, özellikle de İstanbul'da cam filmli araç var. Gözlemlerim trafik polisleri cam filmi olan araçlardan çok sürücünün, aracın yapısı ve sürücünün davranışlarına göre karar veriyor durdurmaya... Yani bir standart yok. Ben kaç defa asayiş için durduruldum gece-gündüz, hiç kimse cam filmini konu bile etmedi.

6- Cam filmi yaptıracaksanız, mutlaka kaliteli markalardan (pahalı dahi olsa) yaptırınız. Bu biraz da güneş gözlüğü gibi bir durum. Kalitelisi sağlığınıza yarar sağlarken, kalitesizi yarar sağlamadığı gibi, zarar bile verebilir. Kaliteli ürünler, labarotuvar testleri yapılmış ürünlerdir. İstanbul gibi yazın insanların saatlerce güneşin altında, akvaryum gibi arabalarda beklediği bir şehirde, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için iyi bir metotdur cam filmi. Eğer doğru kalitede, tehlikeli olmayacak ışık geçirgenliğinde uygulanırsa tabii... Ayrıca kaza anında camların tuz buz olup, insanların gözlerine verebileceği zararları da önlemek adına yararı var. Ancak burada dikkat! Güvenlik filmi özelliği olanlar kırılmaya çok dirençli. Yani bir kaza anında dışarı çıkabilmek için camın kırılması olayı gerekirse, sıkıntı çıkabilir.

7- Bazı otomobillerde fabrikasyon termal konfor camları geliyor. Bu camlar ön cam ve ön yan camlar haricinde tüm camlara uygulanıyor. Böylelikle özellikle bagajdaki eşyalarınız ve bebekleriniz güneşin aşırı ısıtma ve zararlı ışınlarından korunuyor. Bu durumda da araçların teknik uygunluk belgesinde bu durumun belirtilmesi lazım. Bu olduğunda bu uygulama yasal hale geliyor. Zaten bu araçları ithal eden tüm üreticiler de bunu yapıyor. Bu durumda sadece ön yan camlar sorun olarak kalıyor. Unutmayınız ön cam için her ülkede ve her şartta film ve karartma uygulamaları yasaktır.

8- Benim bir sürü aracıma Ziebart 4.Levent ve Sonax Akademi tarafından camlar sökülmeden film uygulaması yapıldı. Hiçbir sorunum olmadı. İstanbul'da olan arkadaşlar için Avrupa yakasında Ziebart 4. Levent ve Anadolu yakasında ise Sonax Akademi'yi rahatlıkla tavsiye edebilirim. Filmlerin kaliteli ve markalı ürünler olması kadar, işçilik de çok önemli. Piyasadaki ne olduğu belli olmayan ucuz ürünleri ise, aynen Remzi Bey'in yaptığı gibi bedava olsa bile almayın.

9- Film uygulamaları ABD gibi özellikle çok sıcak iklimlerin mevcut olduğu ve otomobil aksesuarlarına para verilen ülkelerde gelişmiştir. Film uygulamaları aynı zamanda çevreci uygulamalardır da. Neden? Yaz aylarında sürekli klima kullanımı ile hem araçların tüketimi artmakta, ceplerden para gittiği gibi, ülke ithalatı artmakta, hem de çevre daha çok kirlenmektedir. Benim aracımda camlarda film uygulaması var, üşenmeyip ön cama da park halinde aluminyum folyo koyuyorum. Şirketimizin önünde, sıcak bir yaz gününde benim araç ile, aluminyum folyo/cam filmi olmayan bir araç içerisinde ısı ölçümü yaptık. Mutlaka çok bilimsel bir test değildi. Çünkü araçların renkleri, cam yüzeyleri, iç döşeme malzemesi/rengi vb. bir sürü data farklıydı. Ancak arada bulduğumuz 9 derecelik fark bir fikir verecektir. Şimdi 2 aracın klimasının iç mekanı yaşanabilir hale getirmek için harcayacağı enerji farkını düşünün. Devamında da tüm yolculuk boyunca orada tutmak için harcayacağı enerji kaybını düşünün. Benim Makina Yüksek Mühendisi iş ortağımın aracına bu uygulamayı ilk ben yaptırdım. Şimdi evinin camlarına da yaptırdı. (zaten enerji tasarrufu konusuna takıntılıdır)

Şimdi 'evlerde tasarruflu klimalar kullanın, tasarruflu klimaları da tasarruflu kullanın' diyen bir enerji bakanımız var. Otomobilde emisyon bazlı modern vergilemeye geçmek için çalışan bir maliye bakanımız var. Neden ulaştırma bakanımızın bu konudan haberi yok?

10- Bu film uygulamalarını hem kendi emniyetlerini, hem de çevrenin emniyetini tehdit edecek şekilde kullananlara ben de hepiniz gibi karşıyım. Ama modern ve trend olan enerji tasarrufu ve insan sağlığıyla ilgili olan bir uygulamayı da, kurunun yanında yaş da yanar mantığıyla yasaklamaya da karşıyım.

Bunun yerine; cam filmi üreticilerinin, ithalatçılarının TSE'den hem insan sağlığı için hem de trafik güvenliği için uygundur sertifikası alma zorunluluğu getirilmesi gereklidir. Trafik birimi de, bu işlemi yapanın faturası ve sertifikasını görünce bunu ruhsata işlemeye itiraz etmemeli. Yani işin çaresi komple yasaklamak değil, standartları belirlemektir.

Doktorların TV'lerde öğle saatlerinde güneşe çıkmayın, güneşin zararlı etkenleri çok arttı, kısa bir süreden daha fazla direk ışınlara tabi olmayın, güneş koruyucu kremler kullanın diye bağırdığı bir ortamda, insanları 2-3 saat İstanbul trafiğinde güneş altında oturtmak mantıklı değil.

Ya kanuni sınır içindeki filmler serbest bırakılsın ya da araç kullanırken güneş kremi kullanımı zorunlu hale getirilsin!

Herkese merhaba,

14 ay önce araç camındaki filmlerden dolayı inatla verdiğim mücadele sonucu dün nihayet dava sonuçlandı. Sizlerinde başına gelmiş olduğunu umarak, kararın emsal teşkil etmesi açısından dilekçe örneği ve kararı sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sizlerede örnek teşkil eder.

Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle yazdıklarınızın bilincede olan birisi olduğumu ve uyarılarınız için teşekkür ederim.

Camda film olması aracımı benden çok eşimin kullanması nedeniyle. Yoksa inanın meraklısı olduğumdan değil. Bunu paylaşmamın nedeni hani olaki sizelerede benzeri ceza yazılırsa, örnek teşkil etmesi açısından bilgi vermek. Yanlış anlaşılmasın lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanlış anlaşıldığıma inanıyorum. Ben de cam filmi kullanıyorum, hem de tüm araçlarımda. Sizi tebrik ettim yukarıda.

Tüm yazımda anlatmak istediğim de; benim gibi, sizin gibi bu işi emniyet ve sağlık için yapan  bilinçli insanları rahatsız etmesinler demek için. Bir standart getirsinler, biz bu standarda zaten uyarız, ondan sonra da bizi uygunsuz yerlerde (size yaptıkları gibi) rahatsız etmesinler diyorum...

Öncelikle yazdıklarınızın bilincede olan birisi olduğumu ve uyarılarınız için teşekkür ederim.

Camda film olması aracımı benden çok eşimin kullanması nedeniyle. Yoksa inanın meraklısı olduğumdan değil. Bunu paylaşmamın nedeni hani olaki sizelerede benzeri ceza yazılırsa, örnek teşkil etmesi açısından bilgi vermek. Yanlış anlaşılmasın lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ayrıca mücadelenizin sonuçlarını burada paylaşmanızı da çok değerli buluyorum, tekrar teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Estağfurullah hocam teşekkürler, yanlış anlaşılma ne demek aynı düşüncedeyim.

Ben çok detayına inmedim işin. Bu ceza muhabbeti yaklaşık 20-25 dakika sürdü. Yok filmi sökmeye kalktı, ben biraz agresiflik yaptım felan derken bide baglama cıkartmışlardı. Demem o ki, mevzuat keyfe göre uygulanıyor. Sapla samanı sizinde dedğiniz gibi ayırmak lazım. Piyasadaki apaçiler yüzünden tırmalıyoruz resmen. Tekrar saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Estağfurullah hocam teşekkürler, yanlış anlaşılma ne demek aynı düşüncedeyim.

Ben çok detayına inmedim işin. Bu ceza muhabbeti yaklaşık 20-25 dakika sürdü. Yok filmi sökmeye kalktı, ben biraz agresiflik yaptım felan derken bide baglama cıkartmışlardı. Demem o ki, mevzuat keyfe göre uygulanıyor. Sapla samanı sizinde dedğiniz gibi ayırmak lazım. Piyasadaki apaçiler yüzünden tırmalıyoruz resmen. Tekrar saygılar.

Böyle mevzuat olursa bu ülke insanı elbette keyfine göre uygular, Mustafa abi yıllardır cam filmli araç kullandığını ve sıkıntı yaşamadığını yazdı, bu durumu ben çok iyi anlayabiliyorum, fakat aynı mevzuata takılanlar da küçük bi öz eleştiri yaparsa bazı şeyler daha net anlaşılabilir...

Örnek;

Araç durdurulmuş sürücüye selam verilerek evrakları ile kimliği istenilmiş; sürücünün ilk tepkisi, benim evraklarıma kimse bakamaz, ben size kimlik vermem, sizlerin maaşı benim vergilerimden ödeniyor... Biraz daha muhabbet koyulaşırsa; ben adam mı öldürdüm, ben teröristmiyim, siz gidin önce teröristleri yakalayın türünden cümleler de gelebiliyor...

Örnek;

Araç durdurulmuş, sürücüye selam verilerek evrakları istenilmiş ve karşılık olarak; tabi memur bey, buyrun...

:fiuw:

Örnekler yaşanılmış olaylardır... Yorumu değerli jüri üyelerine bırakıyorum...

:D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabikide biraz etki tepki meselesi ama üniforma ve yetki insanları değiştiriyor. Aramaya girdik adam bagajda alkol şişesi görünce "Bunlar ne" diye bi soru tarzı var, zannedersinki bagajda ceset bulmuş. Ne var paşam, ben sosyal içiciyim dedim (ki ayda yılda bir eş dost muhabbetinde) yap alkol testi bırak beni dedim. Park ederken soruyorum yasakmı diye 5 dakikaya kadar değil dedi, sigara aldım çıktım camda 77 TL, gelde şimdi delirme. Demem o ki tmm bizler biraz önyargılı davranabiliriz kabul ediyorum ama üniforma devleti temsil ediyosa, halk devleti oluşturuyo. Herkes için, önce Eğitim sonra Saygı-Sevgi diyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...