Jump to content

626-1997 Klima sistem arızası;Az soğutma-üfleme kısımları değişmiyor-Kalorifer

mehmeh86
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba;

626-1997 aracımın Klima ile ilgili çok geniş sorunları var.İki defa ön göğüsü söktürdüm.Sağlam olanlarda çalışmaz hale geldi...

Sorunlarım;

1-) Benim Klimanın kumandası (altta resmini paylaştım) komple bozuk Çalışan iki düğme var.

a-)A/C

b-)Üfleme seviyesi 4.kısım

Bu havayı ayaklara verme sağa verme sola verme cama verme hiçbir kısım çalışmıyor.Usta manuel olaral el ile değiştiriyor.Sabitliyor bende öyle kullanmak zorunda kalıyorum.Dediğine göre içeride bunun değişmesini sağlayan makarada sıkınt var.Ayrıca soğuk sıcak seviyesini ayarlayan sağa-sola kayan düğmede çalışmıyor.

2-)Klimaya gaz bastırdım.Zaten sadece üfleme 4.Aşamada çalışıyor.Klimayı açıyorum ama arabanın içinde yanıyorum.Yarım saat bir saat çalışacakta araba anca içerisi hafif durulacak düzeye gelecek.

3-)Aracımın önceki sahibi mi yaptırmış kendisinde mi var bilmiyorum hemen direksiyonun sağ tarafında yuvarlark bir aksam var.Ben aracı ilk aldığımda bunu yukaru kaldırdığımda içeriye sıcak hava veriyordu.Aşağıya indirdiğimde ve klimayı açmadığımda dışarıdaki havayı olduğu gibi içeri veriyordu.Usta sağolsun bunuda bozdu.Kışın palto ile araç kullanıyordum.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.Mesela yeni yada çıkma klima kontrol kumandası(aşağıda resmi var) alsam sorunumu çözmüş olurmuyum.Yoksa iç aksamlarındada problem mi var?

Öneri ve görüşlerinizi rica ediyorum.Bu sorunu çözebilmemin herhangi bir yolu varmı?

Selamlar

post-10791-141695300962_thumb.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar merhaba;

626-1997 aracımın Klima ile ilgili çok geniş sorunları var.İki defa ön göğüsü söktürdüm.Sağlam olanlarda çalışmaz hale geldi...

Sorunlarım;

1-) Benim Klimanın kumandası (altta resmini paylaştım) komple bozuk Çalışan iki düğme var.

a-)A/C

b-)Üfleme seviyesi 4.kısım

Bu havayı ayaklara verme sağa verme sola verme cama verme hiçbir kısım çalışmıyor.Usta manuel olaral el ile değiştiriyor.Sabitliyor bende öyle kullanmak zorunda kalıyorum.Dediğine göre içeride bunun değişmesini sağlayan makarada sıkınt var.Ayrıca soğuk sıcak seviyesini ayarlayan sağa-sola kayan düğmede çalışmıyor.

2-)Klimaya gaz bastırdım.Zaten sadece üfleme 4.Aşamada çalışıyor.Klimayı açıyorum ama arabanın içinde yanıyorum.Yarım saat bir saat çalışacakta araba anca içerisi hafif durulacak düzeye gelecek.

3-)Aracımın önceki sahibi mi yaptırmış kendisinde mi var bilmiyorum hemen direksiyonun sağ tarafında yuvarlark bir aksam var.Ben aracı ilk aldığımda bunu yukaru kaldırdığımda içeriye sıcak hava veriyordu.Aşağıya indirdiğimde ve klimayı açmadığımda dışarıdaki havayı olduğu gibi içeri veriyordu.Usta sağolsun bunuda bozdu.Kışın palto ile araç kullanıyordum.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.Mesela yeni yada çıkma klima kontrol kumandası(aşağıda resmi var) alsam sorunumu çözmüş olurmuyum.Yoksa iç aksamlarındada problem mi var?

Öneri ve görüşlerinizi rica ediyorum.Bu sorunu çözebilmemin herhangi bir yolu varmı?

Selamlar

Klimanın sadece dördüncü seviyede çalışması klima fanının orada rezistör denen bir parça var onun bozuk olmasından kaynaklıdır. onu değiştirince tüm kademelerde çalışır.

klima yön kumandaları sizinkinde sanırım motorlu kontrol sağlıyor. ben düğmede sıkıntı olacağını sanmıyorum. büyük ihtimalle yönü değiştiren motorda sıkıntı vardır. onu da söküp bakmak lazım. bazen kolay bir şekilde tamirde yapılabilir.

sıcak soğuk kısmı telli bir yapıda. bu tel içeride ön göğsün altında nereye gittiğine bakılması lazım. belki teli yerinden çıkmış olabilir. yani oranın pek bozulacak bir şeyi yok. torpido kapağını çıkarıp bakılabilir. torpido gözünün tam arkasına gelen kısımda iç dış hava sirkülasyon teli var onun sol tarafına yani ortaya yakın kısımda ise sıcak soğuk değiştirme teli olması lazım.

Klimanın soğutmasıyla alakalı bence iyi bir klimacıya gidip gazı ve yağı kontrol edilmeli. eğer bunlarda bir sıkıntı yoksa ön kısımda yer alan klima radyatörü çok kirli olduğundan iyi soğutma sağlayamıyor olabilir onun haricinde iç kısımda yine torpido gözünün arka kısmında yer alan evaporator ünitesi var. bu da bir nevi radyatör gibi işlevi var. o da zamanla kirden vs dolmuş olabilir temizlenmesi gerekiyor olabilir. sizin araçta ayrıca polen filtresi varsa onu da kontrol etmek gerekebilir.

Aslında sistem basit bir yapıda iyi bir klimacının tüm sorunları çözmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Pvqq95.jpg

rezistor denen parça buna benzer yapıda torpido gözünün arkasında sağ kısımda üfleme fanı vardır onun çevresine monte edilmiştir. bunun üzerindeki teller zamanla kırılabiliyor onun içinde fanın üfleme kademeleri çalışmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın;mursel_balci

İlginiz için çok teşekkür ederim.Evet dün sağolsun forumdaki diğer arkadaşlar ile rezistans hakkında konuştuk.

Benim gittiim elektrikçi bizim sanayinin en eski ve en övülen ustalarından lakin şu anlattıklarınız kadar usta bana bunları anlatmadı...

Bizde mecburen bilen adamdır usta adamdır hesabına ne söylediyse tamam dedik...

Herşey tamam yalnız sormak istediğim bir soru daha var size...

Benim klima kontrol panalim çalışmıyor yani sorun diğmelerdemi başka bir yerdemi bilmiyorum lakin panel çalışmıyor.Hani bu panelde soğuk ve sıcağın şiddetini ayarlayan sağa ve sola kayan bir düğme varya.Acaba diyorum ki bu tam soğuk kısmına getirilmemiş olduğundan istediğimiz gibi soğutmuyor olabilir mi?

Bu arada elektrikçim iyi soğutmamasını şöyle açıkladı;Biz fanı 4.ayarda çalıştırabildiğimiz için borular iyice soğumadan içeriye hava veriyor bu yüzden yeterince soğutmuyor....

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

fan dördüncü kısımda da olsa elinizi ızgaraya koyduğunuzda bayağı bir soğukluk vermesi gerekir. ustanın dediğinde biraz haklılık payı var ama sizin dediğiniz kadar da geç soğutmaması gerekiyor. bu sıcak soğuk dediğiniz kısım sadece bir tane basit kapaktır. yani o sağa sola çektiğiniz kısım bir tane teli kontrol ediyor o tel ise bir tane kapağı açıp kapatıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dünkü mesajınızı şimdi gördüm. resmini yüklediğiniz parça rezistör. sizin araçlarda baskı devre şeklinde yapmışlar. onu da iyi bir tamirci tamir edebilir. eğer telli yapıda olsaydı tamiri daha kolay olurdu. o parçayı değiştirdiğinizde ya da tamir ettirdiğinizde fan kademeleri çalışır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın;mursel_balci

Az önce belirtmeyi unutmuşum.Benim aracı aldığım adam.Bu klima kontrol paneli bozulunca bu  üflemenin yönünü değiştirmek için bir düğme yapmış.İşte bir defa basınca ön taraftan veriyor.İki kere basınca diğer tarafa alıyor vs...Ben aracı aldığımda üflemeyi nereden yapıyor olur ise olsun sadece bir tur atıyor sonra yerinde kalıyor.Yani eski yerine dönmüyor.Farkında olmamaı sağladınız.Herhalde bahsetmiş olduğunu o motorda sıkıntı var.Bu motorun resmini bulabilirmiyiz acaba.Şu an yurtdışındayım yani resmi olur ise elimde parçayı bulabilirim.Rezistör'ü arıyorum zaten

Şimdi hali hazırda anladığım kadarı ile;

Klima sorununu çözmek için;İyi bir klima ustası,bahsetmiş olduğunuz motorun tamiri yada değişmesi,klima kumanda merkezi ve rezistör...Gerekli...

Çok sağolun,Teşekkür ederim

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Klimanın sadece dördüncü seviyede çalışması klima fanının orada rezistör denen bir parça var onun bozuk olmasından kaynaklıdır. onu değiştirince tüm kademelerde çalışır.

klima yön kumandaları sizinkinde sanırım motorlu kontrol sağlıyor. ben düğmede sıkıntı olacağını sanmıyorum. büyük ihtimalle yönü değiştiren motorda sıkıntı vardır. onu da söküp bakmak lazım. bazen kolay bir şekilde tamirde yapılabilir.

sıcak soğuk kısmı telli bir yapıda. bu tel içeride ön göğsün altında nereye gittiğine bakılması lazım. belki teli yerinden çıkmış olabilir. yani oranın pek bozulacak bir şeyi yok. torpido kapağını çıkarıp bakılabilir. torpido gözünün tam arkasına gelen kısımda iç dış hava sirkülasyon teli var onun sol tarafına yani ortaya yakın kısımda ise sıcak soğuk değiştirme teli olması lazım.

Klimanın soğutmasıyla alakalı bence iyi bir klimacıya gidip gazı ve yağı kontrol edilmeli. eğer bunlarda bir sıkıntı yoksa ön kısımda yer alan klima radyatörü çok kirli olduğundan iyi soğutma sağlayamıyor olabilir onun haricinde iç kısımda yine torpido gözünün arka kısmında yer alan evaporator ünitesi var. bu da bir nevi radyatör gibi işlevi var. o da zamanla kirden vs dolmuş olabilir temizlenmesi gerekiyor olabilir. sizin araçta ayrıca polen filtresi varsa onu da kontrol etmek gerekebilir.

Aslında sistem basit bir yapıda iyi bir klimacının tüm sorunları çözmesi lazım.

Mursel abi 92-97 kasaların klima tuşları ve sıcaklık ayar sürgüsü dahil hepsi motorlu. Sıcaklık ayarının ayrı yön tuşlarının ayrı bide iç dış hava tuşları olmak üzere 3 motorlu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın;emytoget

İlginiz için teşekkür ederim.

Rica ederim;konu hakkında uygun bir zamanınızda daha fazla bilgi verebilirmisiniz.

Ve lütfen sıkıntının giderilmesi için tamir ve yedek parça konularında mümkün mertebe beni ve aynı sorunu yaşayabilecek&yaşayan arkadaşları aydınlatırmısınız?

Ayrıca bir kaç gündür aktif olarak forumda olmama rağmen,Üye arkadaşların göstermiş olduğu iyi niyet ve yardımseverlikten ötürü hepinize tekrar teşekkür ederim..

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mursel abi 92-97 kasaların klima tuşları ve sıcaklık ayar sürgüsü dahil hepsi motorlu. Sıcaklık ayarının ayrı yön tuşlarının ayrı bide iç dış hava tuşları olmak üzere 3 motorlu.

resimden 2sinin motorlu olduğu anlaşılıyor sıcak soğuk bizimkiler gibi durduğu için tellidir sandım ama sonuç olarak farketmez motorlu da olsa yaptığı iş aynı. eski elantramda dijital klima vardı onda da aynı şekilde tel yerine motorlar hareketi sağlıyordu. yani bir tane kapağı hareket ettiriyor. öncelikle motorların çalışıp çalışmadığına bakılır motorlarda sorun yoksa panelde sıkıntı vardır.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın;mursel_balci

Benim panelin bozuk olduğu kesin...Lakin motorlar ile ilgili hiç birşey diyemeyeceğim.Yön değiştirme motorunun çalışırken takıldığını biliyorum sadece.Elektrikçim bana sadece panel gerekli dedi.Lakin aynı elektrikçi mevcut çalışan bir takım şeyleride bozdu...

Ben böyle motorların varlığından daha yeni haberdar oldum.

Bu motorların neye benzediğini bilmiyorum,parça talep etmek için isimlerinin ne olduğunu bilmiyorum.

Yardımcı olur iseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...