Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Far Yıkama Motoru (pompasi) Sorunu ve Tamiri

sahmelik
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bilmiyorum mehmet abi. Borudaki suyun basıncıyla birlikte dönmüyordu belki de. Su boşalıp da bir tek kireçler kalınca rahatça döndü sanırsam

Bu arada far yıkama motorunun yerini söylemeyi unutmuşum. Tampon çıkınca silecek suyu deposunu görüyorsunuz hemen. Aracın önüne bakan yüzünde silindirik prizma şeklinde. Zaten far yıkama nozzle larından gelen su borusunu takip ederseniz de görürsünüz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Far yıkama motoruyla ilgili sorun yaşayan kişiler varsa eğer hiç ustaların motor yanmış demelerine güvenmesin. Hatta boşu boşuna motoru kesip içini de açmayın. Yapacağınız tek şey var. Önce direk aküye bağlayıp çalıştırmak, çalışmıyorsa da pompa kısmı tıkanmıştır, bunun için de pompayı bidona giren kısımdan çıkaracaksınız. Orada pompanın pallerinin ucu var, mercedes simgesi şeklinde. Buraya kargaburnunun iki ucunu da sokup döndürerek tıkanıklığı açıyoruz. Ardından hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanmaya devam ediyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Selam arkadaşlar. Bende takılmıştır umuduyla geçtiğimiz bayram tatilinde arabayı kaldırıma çıkararak altına yattım. Motor altındaki plastik kapakları sökünce far yıkama motoruna ulaşabildim. Aracın altına rahat yatabileceğiniz imkan olursa tamponu sökmeden ulaşılabiliyor. Motora birkaç defa tıkladım, çalışmadı. Sonrasında hortumunu ve soketini ayırarak motoru söktüm (kelepçe civatasını arabanın altına yatarak sökmek sıkışık alan olduğu için biraz zahmetli oluyor). Motor daha önce sökülerek açılmış, soket tarafındaki motor kapağını bant ile tutturmuşlar. Direk aküden 12v vererek denedim yine çalışmadı. Sonrasında motoru parçaladım ve sürpriz. Motorun endüvisi (dönen mil üzerine sarılı bobin) var fakat stator (gövdedeki bobin veya aynı görevi görecek metal) kısmı yok. Daha önce toplayan arkadaş takmamış sağolsun. Ayrıca motor gövdesi de çatlak. Sonrasında toplayıp soketini takmadan motoru yerine monte ettim. 

Sormak istediğim daha önce sadece far yıkama motorunu alanınız veya soranınız varmı. Biraz araştırdım ama sadece motoru satan bir site bulamadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
18.06.2019 at 09:23, Akuma :

Selam arkadaşlar. Bende takılmıştır umuduyla geçtiğimiz bayram tatilinde arabayı kaldırıma çıkararak altına yattım. Motor altındaki plastik kapakları sökünce far yıkama motoruna ulaşabildim. Aracın altına rahat yatabileceğiniz imkan olursa tamponu sökmeden ulaşılabiliyor. Motora birkaç defa tıkladım, çalışmadı. Sonrasında hortumunu ve soketini ayırarak motoru söktüm (kelepçe civatasını arabanın altına yatarak sökmek sıkışık alan olduğu için biraz zahmetli oluyor). Motor daha önce sökülerek açılmış, soket tarafındaki motor kapağını bant ile tutturmuşlar. Direk aküden 12v vererek denedim yine çalışmadı. Sonrasında motoru parçaladım ve sürpriz. Motorun endüvisi (dönen mil üzerine sarılı bobin) var fakat stator (gövdedeki bobin veya aynı görevi görecek metal) kısmı yok. Daha önce toplayan arkadaş takmamış sağolsun. Ayrıca motor gövdesi de çatlak. Sonrasında toplayıp soketini takmadan motoru yerine monte ettim. 

Sormak istediğim daha önce sadece far yıkama motorunu alanınız veya soranınız varmı. Biraz araştırdım ama sadece motoru satan bir site bulamadım. 

Bir ara o motorun üstünde yazan kodu arattığımda aliexpresste satan biri görmüştüm.

Pompanın hortum giriş ve çıkışlarını bir şekilde modifiye edip farklı bir aracın pompası da uydurulabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ali expreste mazda 3 atenza, RX8, eski CX3 ve 5 uyar diye satılıyor. Ama malum günümüzdeki şartlar yüzünden sipariş edesim gelmiyor. N11 de Mercedesler için var kolaylıkla uyar gibi görünüyor. Birde Tofaş Doğanın var oda biraz modifiye uyacak gibi ama onunda fiyatı diğerleriyle aynı :) Tekrar yazlığa gitme fırsatım olduğunda Mercedesinkinden alıp takmaya çalışacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Far yıkamayı hıc sevmıyom arabayı batıyor yıkıyoz bı sıkıyor araba rezıl ıptal etcem onu soketını cekcem 

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...