Jump to content

Mazda 626'ya Sonradan Klima Takılır mı?

Allita24
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

1998 model Sunroof'lı Mazda 626 aracın kliması maalesef yok. Taktırmak istersek takılır mı? Ve kaç liraya mal olur. Yardımcı olursanız sevinirim..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Takılabiliyor.. Forumda bir arama yaparsanız, bu işi yapmış üyelerimizi bulacaksınız. Bu arada üye bilgilerinizde aracınız 92 model görünüyor, siz 98 model yazmışsınız. Aşağıdaki konuyu bir inceleyin.

http://www.mazdaclubtr.com/topic/7639-323-practicaya-klima-taktirdim/#msg340533

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her araca takılır. Ama maliyet burada büyük etken. Kazalı klimalı bir araçtan elektrik bağlantıları, kompresör, radyatör, evoporatör gibi ekipmanları alırsanız nereye nasıl takılacak sorusunu önden cevaplamış olursunuz. 

Lada samarasına sıfırdan Klima takan bir arkadaş vardı. İşçilik tamamen kendisine ait 1600tl gibi bir fiyata çıktığını söylemişti. İşçilikle 2000-2500 üstüne çıkar sanırım. 

Kolay gelsin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Öncelikle şunu belirteyim. Mehmet bey haklı. Sistemde 92 model aracım olduğu gozüktüğü doğrudur. Fakat onu gecen yıl satmak zorunda kaldım. Şimdi tekrar bi Mazda almaya karar verdim. Baktığım araç 98 modeldi ama klimasız olması sebebiyle, siz dostlardanda cevap gecikince vazgeçtim. Bugün itibariyle 94 model yeşil bir 626 aldım. Klimalı ama bununda tertibatını sökmüşler. AC tuşu var fakat aktif değil. Aldığım kişi valla ben aldığımda hiç sormadım. Kliması yok biliyorum. dedi.

Şimdi, bu durumda bu araca, yani yeni aldığım 94 model 626'ya klima motoru, fanı ya da başka ne lazımsa bulabilirmiyim? Nerden ve ne fiyata? Yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Öncelikle şunu belirteyim. Mehmet bey haklı. Sistemde 92 model aracım olduğu gozüktüğü doğrudur. Fakat onu gecen yıl satmak zorunda kaldım. Şimdi tekrar bi Mazda almaya karar verdim. Baktığım araç 98 modeldi ama klimasız olması sebebiyle, siz dostlardanda cevap gecikince vazgeçtim. Bugün itibariyle 94 model yeşil bir 626 aldım. Klimalı ama bununda tertibatını sökmüşler. AC tuşu var fakat aktif değil. Aldığım kişi valla ben aldığımda hiç sormadım. Kliması yok biliyorum. dedi.

Şimdi, bu durumda bu araca, yani yeni aldığım 94 model 626'ya klima motoru, fanı ya da başka ne lazımsa bulabilirmiyim? Nerden ve ne fiyata? Yardımcı olabilirseniz sevinirim...

öncelikle eksik parçaların listesini yapın.

Klima sisteminde bulunan parçalar

Evaparatör

Kondenser (klima radyatörü)

kurutucu

klima radyatör fanı

kompresör

klima boruları

iç kısımda  torpido gözünün arkasında kalorifer fanının yanında klima evaparatörü olması gerekiyor. yani klimanın iç kısımdaki radyatörü de diyebiliriz.

aracın motor kısmındanda iki tane metal boru bu evaparatöre giriyor olması lazım.

motor kısmındada klima kompresörü olması lazım. 2 hortum takılıdır.

ön kısımda ise radyatörün önünde klima radyatörü yanında tüp şeklinde kurutucu önünde ya da arkasında araca göre değişiyor fan olması lazım.

bu parçalardan hangisi yoksa onu tedarik edip takacaksınız. iyi bir klimacı işi çözer. sistemi kontrol edip gazı koyduğu zaman çalışır.

Çoğu araçta klima kompresörü arızalandığı zaman pahalı bir parça olduğu için yaptırmıyorlar. tahminime göre sizin araçta da eksik parça klima komperesörüdür. eğer önden bir kaza yaptıysa belki klima radyatörü ve fanı da olmayabilir. iç kısımdaki evaparatör büyük ihtimal duruyordur. çünkü bunu sökünce normal kalorifer sistemine hava gitmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mürsel Bey, bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Şimdi genel olarak bir sorunum daha var. Aldığım araç bayağı hor kullanılmış. Motor çekişi falan rampada gayet iyi ama sanırım motorda da sıkıntılar var. Çok sesli ve uğultulu çalışıyor. Expertiz raporunda yağ terletme var diye yazmışlar. Alt takımdan sesler geliyor. Direksiyon gezdiriyor. Bulunduğum yerde (Maraş / Göksun) maalesef aracı baktırabileceğim usta ya da servis maalesef yok. Alt takım, üst takım, motor, şanzuman, komple bakıma sokmak istiyorum. Bir Mazda'yı daha hayata döndürmek istiyorum.

Bu bölgeden bildiğiniz (Adana, Kayseri, Maraş, Malatya) tavsiye edebileceğiniz bir usta ya da özel servis varmıdır? Ayrıca saydığım bu bakımlar tahminen en kaba ne kadara mal olur? Saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Merhaba arkadaşlar arabama yaz gelince klima taktırmak mecburi gibi bi şey oldu 
1990 model mazda 626sedan klima takılırmı takanlar varmı hıc cıkma veya sıfır fıyatı nedır bıldıgınız varmı 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1~1,5 bin tl arasına uygulandığını okudum bizim araçların çıkma ekipmanini kendiniz satın alarak iyi bir ustada "belki" fiyat biraz daha aşağı cekilebilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

parçaları tamamen kaç liraya bulduğunuzda doğru orantılı olarak fiyat değişir.

Gerekli parçalar.

Klima kondenseri (radyatörü)

Klima Fanı

Klima boruları

Kurutucu (radyatörün yanındaki tüp boru şeklinde)

Klima Kompresörü

Klima evaporatörü ( iç kısım göğüs altındaki petek)

Klima düğmesi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...