Jump to content

3. Nesil Mazda 3 i-STOP Kullanımı

QMenTol
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar,

Yaklaşık 1 ay önce Mazda 3 power aldım. I stop gayet başarılı. Ancak son bir kaç gündür özellikle yokuş kalkışlarında (çok dik değil) i stop çalışırken 'krak' diye bir ses çıkarıyor. Fikri olan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

‎25‎.‎4‎.‎2016 at 10:41, gorta :

Arkadaşlar,

Yaklaşık 1 ay önce Mazda 3 power aldım. I stop gayet başarılı. Ancak son bir kaç gündür özellikle yokuş kalkışlarında (çok dik değil) i stop çalışırken 'krak' diye bir ses çıkarıyor. Fikri olan var mı?

Sorunun kaynağını buldum. İleride aynı şeyi yaşayanlar olabilir düşüncesiyle paylaşıyorum.

Fren pedalındaki boşluktan dolayı ses geliyormuş. Ayağımı pedaldan hızlıca çektiğimde bu ses oluyor. i stop la bir ilgisi yokmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
‎25‎.‎11‎.‎2015 at 23:28, kubilay1962 :

Arabam otomatik Mazda 3, bazen arabamı durdurmak istediğimde i-stop devreye giriyor, bu vaziyette vitesi N konumuna alıp el frenini çektikten sonra vitesi P durumuna alıyorum, motoru durdurmak için start stop butonuna basınca motor kapanmak yerine yeniden çalışıyor. Anladığım kadarıyla yanlış yaptığım bir şeyler var. Bu durumu nasıl düzeltebilirim.

Bende bu konuda şikayetçiydim. Dün akşam şunu denedim oldu:

Aracı durdurup, N'ye aldım, i-Stop devreye girdi.

El frenini çekip, ayağımı frenden çektim (i-Stop hala devrede).

Tekrar frene basıp vitesi hızlıca P'ye aldım. (i-Stop hala devrede).

Engine Start tuşuna basıp kontağı kapattım.

(Burada vitesi hızlıca P'ye alırsanız araç tekrar çalışmıyor.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracı durdurup N'ye aldığınızda motorun hemen stop etmesini istemiyorsanız, direksiyonu 90 derece sağa ya da sola çevirebilirsiniz.

Yani, şu N'de el freni çekip, sonrasında P'ye alma işlemi için yaptıklarım:

1. Aracı park edince direksiyonu sola/sağa çevir,
  2. N'ye al (Araç i-stop yapmaz),
  3. El frenini çek,
  4. Frenden ayak çek (aracın yükü el frenine biner),
  5. Tekrar frene bas,
  6. P'ye al,
  7. Direksiyonu düzelt ve
  8. Motor-stop.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Arkadaşlar,

Mesajımda bir düzeltme yapmak istiyorum:

Araç N'de iken frene bastığınızda araç tekrar çalışıyor. Halbuki frene basmadan N'den P'ye geçişe izin veriyor. Bu durumda motor çalışmadan P'ye almış oluyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

3.nesil Mazda 3 ün i-stop sisteminde aracın yeniden çalışması yani marş süresi , Passat TDİ den daha kısa sürede gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra Passat , aynı koşullarda daha uzun süre stop etmiş şekilde bekleyebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir soru: @arabalar Bey'in bahsettiği gibi aracımızın i-stop sistemi motoru çok çabuk çalıştırabiliyor piston konumlarının özel ayarlanması sayesinde. Peki, motor i-stop çerçevesinde stop etmişken P'ye almanız, aracı terketmeniz gibi daha uzun süreli stop'lardan sonra (yani iptal edilmiş bir i-stop'tan sonra) motoru çalıştırdığımızda motorun çalışma süresi normal uzunlukta oluyor.

Neden acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

On 14 November 2016 at 8:26 PM, arabalar said:

3.nesil Mazda 3 ün i-stop sisteminde aracın yeniden çalışması yani marş süresi , Passat TDİ den daha kısa sürede gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra Passat , aynı koşullarda daha uzun süre stop etmiş şekilde bekleyebiliyor.

Mazda 3 de istop suresi tam olarak 120 saniye. Bu surenin ardindan araba kendi kendine calisiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

On 11/21/2016 at 1:29 AM, Devrim Babacan said:

Tam 120'yi görüyor musunuz gerçekten? Çünkü bende 1:57, yani 117 saniye.

Kronometre tuttum. Tam 120 saniye. Ne 119 ne 121.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 9 ay sonra ...

Yaklasik 1 hafta önce yeni bir 2017 Mazda 3 satin aldim.  Aracimin özelliklerine alisma sürecindeyim.  Alisamadigim özelliklerden birisi de i-stop.  Her durusta aracin stop etmesine nedense pek alisamadim.  Bu nedenle, araci çalistirdiktan sonra direksiyon kolonunun sol tarafindaki dügmeyi kullanarak i-stop özelligini devre disi birakiyorum.  Ancak, araci her çalistirdiginizda bunu tekrarlamaniz (yani soldaki dügme ile i-stop'u devre disi birakmaniz) gerekiyor.  Acaba, ortadaki bilgi ekraninin ayarlar menüsünde i-stop ile ilgili bir "turn off" dügmesi var mi, diye aradim ama bulamadim.  Böylece, araci her çalistirdigimda ayni seyi yapmam gerekmeyebilir, diye düsünmüstüm.  Ama ayarlar menüsünda i-stop sanirim yok.  Bilen var midir?

Bir de, bu aksam nedense birden i-stop isigi yanip sönmeye basladi (bir uyari olabilir mi?).  Allahtan, kontagi kapatip gittikten sonra gelip tekrar araci çalistirdigimda durum normale döndü.

Sizce, araci her kullanista i-stop özelligini devre disi birakmanin bir sakincasi olabilir mi?  Siz nasil kullaniyorsunuz?  Bana sanki motoru 30 saniye için kapatmanin yarardan çok zarari olabilir, gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her binişte basmak gerek. Yada klima en üst veye alt degerde calısmalı. O zaman i stop devreye girmiyor. Birde mazda i stop yanma enerjisi kullaniyor diye biliyorum. O nedenle kullanmanın bir sorun oluşturacagını zannetmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fren pedalına sonuna kadar basmadiginizda Istop devreye girmez. Biraz alışkanlık meselesi ama alışınca ayak hassasiyetinizle istediğiniz zaman devreye sokup cikarabilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, Reicht :

Fren pedalına sonuna kadar basmadiginizda Istop devreye girmez. Biraz alışkanlık meselesi ama alışınca ayak hassasiyetinizle istediğiniz zaman devreye sokup cikarabilirsiniz

Ben de bu yolu i-stop u kontrol için kıllanıyorum. Çok da faydalı oluyor. O düğmeye ihtiyaç kalmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilgisayar baglantısı ve forscanı kullanarak tamamen devre dışı bırakabilirsiniz istop u ama tavsiye etmem. Faydali bir teknoloji ve fren pedalına uyguladığınız kuvvet ile istediğiniz zaman devreye almak sizin elinizde  daha doğrusu ayağınızda . Maksimum 2dk ya kadar devrede kalabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...