Jump to content

Mazda 3 Dizeli mi Honda Civic Dizeli mi Beklemeliyim?

vethekim
 Paylaş

Mazda 3 SKYACTIV Dizeli mi, Yeni Honda Civic Dizeli mi Beklemeliyim?  

56 oy

1. 1. Mazda 3 SKYACTIV Dizeli mi, Yeni Honda Civic Dizeli mi Beklemeliyim?

• Mazda 3 SKYACTIV Dizel
    • Yeni Honda Civic Dizel

Tavsiye Edilen Mesajlar

19 saat önce, m2hamid :

2013 civic aracim var ve gecen ay 30bin bakimi ankarada 650 tl tuttu. Bana gore Hondalarin bakimlari gereksiz yuksek ancak mazda turkiyenin bakim icin 6ay sarti ciddi sorun.

İzmir yeni otomotivden aldığım sıfır km aracım için yılda bir yada 10 bin bakımına gelin yeterli dediler. 6 ay da bir olan bakım değil kontrol amaçlı olan bir şeymiş, bakım gerekli değil dediler... 

Honda servislerinde de standart bir fiyat yok demek ki...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Türkiye ' de 50 seneyi bulur, biz göremeyz büyük ihtimal [emoji4]

As650-950 ' ler hala karaduman ata ata geziyorken çok zor....

Ama şöyle bir sorun var. Dpf dejenerasyonu ortalama yakıtı çok yükseltiyor. Uzun yol gidenler fark etmiyorlar fazla. Sürekli şehir içi kısa mesafe gidenleri ise ciddi üzüyor. Benim arabada sorun mu var diyordum , birden araç 10dk falan iki kat yakmaya başlıyordu. Meğer yeni dizellerin hepsinde varmış. Kankada superb var muhabbet şu şekilde : 7lt yakıyor Elazığ'da, haftada bir fan çalışıyor dedi. Birinde captur var katalog verisi 3.8 realite 7.5 [emoji1] dedim o Zaman act alaydın daha iyiydi. Olur mu o da 12lt yakıyor, Adam 120bine aldı 100'e satamıyor dedi. Diyeceğim o ki , dpf emisyon tutturacak diye katalogda yazmayan bir tutarı cebinize bindiriyor. 300km ortalamam 6.3'den 6.8'e çıktı . Zaten mazot yüksek, dizelin avantajı bittiği an millet LPG'ye döner. Bu dünyayı yakarsa garibanlar yakar [emoji12]

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

33 dakika önce, fotifoti :

Ama şöyle bir sorun var. Dpf dejenerasyonu ortalama yakıtı çok yükseltiyor. Uzun yol gidenler fark etmiyorlar fazla. Sürekli şehir içi kısa mesafe gidenleri ise ciddi üzüyor. Benim arabada sorun mu var diyordum , birden araç 10dk falan iki kat yakmaya başlıyordu. Meğer yeni dizellerin hepsinde varmış. Kankada superb var muhabbet şu şekilde : 7lt yakıyor Elazığ'da, haftada bir fan çalışıyor dedi. Birinde captur var katalog verisi 3.8 realite 7.5 emoji1.png dedim o Zaman act alaydın daha iyiydi. Olur mu o da 12lt yakıyor, Adam 120bine aldı 100'e satamıyor dedi. Diyeceğim o ki , dpf emisyon tutturacak diye katalogda yazmayan bir tutarı cebinize bindiriyor. 300km ortalamam 6.3'den 6.8'e çıktı . Zaten mazot yüksek, dizelin avantajı bittiği an millet LPG'ye döner. Bu dünyayı yakarsa garibanlar yakar emoji12.png

Act o kadar yakmaz foti yada çok kısa mesafede kullanıyordur. Çünkü ben hafta sonları full şehir içi geziyorum 7.5-8 i geçmiyor ki bunda ışıklarda kalkmalar, caddede gezmeler ( dur kalk trafik)  falan da var , Mazda3 te hiç gaza basmadan gezeyim 11'in altına inmiyor benzinde. Act' de 6000 lerde vites ata ata gezersen 15 leride görüyorum orası ayrı ama o performansa da normal yani. 

Şuan 990 km yol yapmışım 400 km  si şehir dışı ( 120 sabit) gerisi şehir içi ortalama tüketim 5.7 lt. 150 km daha götürür görünüyor. Depo 66 lt. Bu kullanımda bundan az yakacak benzinli yoktur.  5 defa da C180 le kalkış var yani :D

DPF jenerasyonu 115 lik mazda3 te de vardı. İnsan gibi kullanımda şehir içi 5.5-6.5 yakıyordu ama ben hiç çalıştığını hissetmedim. Şehir dışı devirli kullanıyordum dolmuyordu belki de ondan. 

Çok dert etme 5 sene sonra satar benzinli turbo mazda3 alırız sana foti bide LPG atarız :D  Allah sağlıklı uzun ömür versin yeter ki :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O arada gittiğin uzun yol ortalamayı düşürüyor zaten. Mesela benim Eskişehir'de ev-iş 4.3 km ve 4 ışık var. Ortalama hız 22 :) 5.7 yakacak mı act? Yarisle 9.8 görmüşlüğüm var. Act uzun yolda çok avantajlı ona şüphem yok. Zaten sabit hızla düz yolda 5-10hp anca kullanıyor. Şehir içine hiç girmeden bir depo düz gitsen 3-4 arası göreceksin demek ki :) o yüzden adam 12 yakıyorum dediginde ; yalan söyleme @m.e.g 5.7 yakıyor diyemedim [emoji12]

Bu yeni dpf'ler öncekilere benzemiyor kanımca. Öncekiler tıkanırken bunlar Boğazını temizliyor o sırada da yakıyor. Aldığımız yakıtta, mesafe de sıcaklık da yakıta etki edecektir.

Sağlık afiyet ilk şart :) ehliyetim bile tehlikede.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, fotifoti :

O arada gittiğin uzun yol ortalamayı düşürüyor zaten. Mesela benim Eskişehir'de ev-iş 4.3 km ve 4 ışık var. Ortalama hız 22 :) 5.7 yakacak mı act? Yarisle 9.8 görmüşlüğüm var. Act uzun yolda çok avantajlı ona şüphem yok. Zaten sabit hızla düz yolda 5-10hp anca kullanıyor. Şehir içine hiç girmeden bir depo düz gitsen 3-4 arası göreceksin demek ki :) o yüzden adam 12 yakıyorum dediginde ; yalan söyleme @m.e.g 5.7 yakıyor diyemedim emoji12.png

Bu yeni dpf'ler öncekilere benzemiyor kanımca. Öncekiler tıkanırken bunlar Boğazını temizliyor o sırada da yakıyor. Aldığımız yakıtta, mesafe de sıcaklık da yakıta etki edecektir.

Sağlık afiyet ilk şart :) ehliyetim bile tehlikede.

Kısa mesafede çok yakar zaten. Önceki mesajımda yazmışım zaten kısa mesafede kullanıyordur. Motor ısınmadan son noktaya geliyorsan yapacak bişe yok. 4 km de motor tam randımanlı çalışma sıcaklığına bile ulaşmaz neredeyse :) 

Bayramda Düzce yolculuğu var 120 sabit giderim inşallah sonuçları yazarım :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kısa mesafede çok yakar zaten. Önceki mesajımda yazmışım zaten kısa mesafede kullanıyordur. Motor ısınmadan son noktaya geliyorsan yapacak bişe yok. 4 km de motor tam randımanlı çalışma sıcaklığına bile ulaşmaz neredeyse [emoji4] 

Bayramda Düzce yolculuğu var 120 sabit giderim inşallah sonuçları yazarım [emoji4] 

11000km ortalamam 6.7 :) çetelesi var [emoji12]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
2 hours ago, Teknisyen said:

Bu karşılaştırmanın aslı var mı? Eğer Testi yapanlar bir dümen çevirmediyse durum hiçte iyi değil ?

Ben bir gariplik göremedim testte. İyi olmayan durum nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Just now, Teknisyen said:

Mazda'nın dubaları ezmesi.

ESP yi kapatinca gayet normal geldi bana. Her arabanin surus dinamikleri farklilik gosterir. ESP nin amaci da en guvenli ve stabil sekilde aracin kontrolden cikmasini onlemek. Bir BMW de ya da Porsche'de de ESP kapali konumdayken ayni sonucu gorebilirsiniz. Videoda araci kullanan kisinin, o araca ne kadar hakimiyet kurabildigiyle dogru orantili degisir dubayi ezip ezmemesi. Honda'yi daha iyi kullanmis demek ki ya da Mazda'da iken direksiyonu daha ani cevirmis olabilir. Ufak bir hataya bakar aracin kontrolden cikmasi. Bu sebepten ESP zorunlu tutuluyor artik araclarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, tarahumara :

Ben bir gariplik göremedim testte. İyi olmayan durum nedir?

Mazda'da ESP yi kapatırken Honda'da kapatmıyorlar mı? ( İngilizce bilmediğim için soruyorum) Birinde kapatıp diğerinde kapatmıyorlarsa işgüzarlık yapmışlar o zaman.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 minutes ago, Teknisyen said:

Mazda'da ESP yi kapatırken Honda'da kapatmıyorlar mı? ( İngilizce bilmediğim için soruyorum) Birinde kapatıp diğerinde kapatmıyorlarsa işgüzarlık yapmışlar o zaman.

Hayir ikisinde de kapatiyor ESP yi. Dedigim gibi ESP devre disi kaldiktan sonra tamamen surucunun hatasina kalmis bir durum bu kontrolden cikmasi. Kullanan kisinin kabiliyetinden tutunda, kullanilan lastiklerin farkina kadar bircok etken sebep olabilir bu duruma. Bir de ESP acik durumda iken test etselermis keske. Yanlis anlasilmasin bu arada ESP varken araba yoldan cikmaz diye birsey de yok. Fizik kurallarini hicbir teknoloji ile yenemezsiniz.

Bu da Mercedes ile Mazda 6 nin testi. Mercedes yaklasamiyor bile Mazda 6 nin yanina. Bu testlere Moose test diyorlar. Belirli hizlarda sanki karsiniza geyik cikmiscasina bir manevra yapiyorsunuz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geyik testi herkesin malumu zaten.Yalnız bizim ülkede buna öküz testi demek daha doğru. Piyasada bol miktarda hem 4 ayaklısı hemde 4 tekerlisi var çünkü.

Yalnız her ikisinde de ESP kapalı iken Honda'nın daha iyi performans sergilemesi şaşırttı beni.Her ne kadar sürücü tepkisi değişkenlik gösterse de bence yinede böyle bir fark olmamalı idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 minutes ago, Teknisyen said:

Geyik testi herkesin malumu zaten.Yalnız bizim ülkede buna öküz testi demek daha doğru. Piyasada bol miktarda hem 4 ayaklısı hemde 4 tekerlisi var çünkü.

Yalnız her ikisinde de ESP kapalı iken Honda'nın daha iyi performans sergilemesi şaşırttı beni.Her ne kadar sürücü tepkisi değişkenlik gösterse de bence yinede böyle bir fark olmamalı idi.

Isin detayini bilemedigimiz icin birsey demek zor tabi.

Bir de boyle bir sey var :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullandigimiz makineler ne kadar teknolojik olursa olsun bu makineyi sonucta insan kullaniyor. Arkadaslarinda dedigi gibi testi etkileyecek cok fazla faktor var. Surucu ayni olsa bile... Bu arada herkese iyi bayramlar. Uzun ve yorucu bir yil oldu benim acimdan. Mazda 3 icin konu hala guncel arkadaslar. Yazlik alma niyetim ve birazda rakiplerinin gecikmesinden dolayi beklemekteyim. Detayli bir inceleme yapip sizlerle paylasmak istiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...