Jump to content

Ebay - Paypal üyelik ve Ebay alışveriş [Resimli Anlatım]

SWeeT6six6
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• Yanıt 130
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

15

• Selman

8

• SWeeT6six6

21

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Enes eline sağlık, çok yararlı bilgiler...

Ben de kısaca Buy It Now değil de açık artırma metodunu anlatayım. Aslında bir çok kişiye karışık gelen açık artırma olayı sanıldığından daha basittir ve bir çok eşyayı Buy It Now fiyatının altına satın alabilmenizi sağlar. Tüm açık artırmalarda amaç bütçemizin elverdiği ölçüde en yüksek teklifi vererek malı "kazanmak"tır. eBay'de de aynı şey geçerli, yalnızca artırmalar bazen günlerce sürebildiği için sürekli takip etme zorunluluğunuzu kaldırmak için bir kaç kolaylık var.

eBay'de bir açık artırmaya katılmak için ürün satış sayfasındaki "Bid Now" tuşuna basılır. Eğer sisteme giriş yapmadıysanız sistem sizden kullanıcı adı ve şifrenizi sorar. Bu bilgileri doğruladıktan sonra karşınıza teklifinizi vereceğiniz kutucuk gelir. İşte burada eBay'in bir kolaylığı devreye girer.

Bir örnek üzerinden konuşalım:

Diyelim ki bir ürün almak istiyorsunuz, anten olsun bu ürün ve başlangıç fiyatı da 10 $ olsun. 10 $ başlangıç fiyatının üstüne 2 kullanıcı teklif vererek fiyatı 11.95 $'a çıkarmış olsun. Bizim de bu antene verebileceğimiz en yüksek para 20 $ olsun.

Bizim burada yapabileceğimiz iki şey var:

Birincisi o anki teklifin hemen üstünde bir fiyat vererek başka bir kullanıcının daha iyi bir fiyat vermesini beklemek ve adım adım fiyatı artırmak. Bunun için Bid Now tuşuna bastıktan sonra gelen teklif kutucuğunun altındaki "Minimum Bid : XX.XX $" yazısındaki XX.XX tutarını yazarız. Bu tutar artırmanın o ana kadarki en yüksek teklifinin üzerine çıkmak için gereken minimum tutardır. Dediğim gibi, bu sistemde artırmayı sürekli olarak takip etmeniz ve geride kaldıkça size gönderilen "Outbid" email'larını gözden kaçırmamanız gerekmektedir.

Elbette bazen günler süren açık artırmalarda bu sistem kullanışlı değildir. Bu nedenle de eBay otomatik bir sistem geliştirmiştir. Bu sistem kısaca şöyle çalışır: Yukarıda teklifinizi yazdığınız "Bid Now" tuşuna bastığınızda çıkan kutucuğa verebileceğiniz en yüksek fiyatı yazarsınız. Örneğimizde bu para 20 $ demiştik. eBay hemen 20$'a çıkarmaz artırmayı, o anki en yüksek teklif 11.95$ olduğuna göre önce 12.00$ teklif eder. Biri 12.05$ derse 12.10$ der. Yani sizin yerinize belirlediğiniz maksimuma kadar fiyatı artırır. Diyelim ki biri 20.50$ dolar verdi ve sizi geçti. eBay o zaman size bir uyarı mail'ı göndererek artırmada geride kaldığınızı bildirir.

Artırma Buy It Now seçeneğiyle erken bitirilip ürün alınmış da olsa, kıran kırana bir artırmanın ardın da kazanılmış olsa ödeme şekli Enes'in anlattığıyla aynıdır.

Şimdi de birkaç ufak ipucu:

• Eğer artırmanın bitesine uzun bir süre varsa (1 gün veya daha fazla) veya ürün için yarışan sizin haricinizde birkaç kişi daha varsa son anlara kadar teklif vermeyin. Eğer verirseniz boşu boşuna fiyatı artırmış olursunuz. Bunun yerine artırmayı izlemeye alın ("Watch this item on My eBay" tuşu ile) ve artırmanın bitmesine 10 dakika kala teklifinizi verin. Bu sayede hem gereksiz fiyat artırmalarına yol açmazsınız, hem de bir ihtimal son dakikalarda işi çıkıp da artırmayı takip edemeyen rakiplerinizin önüne geçersiniz.
  • "Son anlar" kavramını abartmayın, ilk teklifinizi artırmanın bitmesine 15 saniye kala vermeyin, yoksa rakibinizin belirlediği maksimum sizin belirlediğiniz maksimumun biraz üstünde ve sizin kendinizi sıkıp ödeyebileceğiniz kadar küçük bi farklılıkta dahi olsa ikinci teklifi vermeye vaktiniz kalmaz ve ürünü alamazsınız.
  • Eğer biriyle son dakikalarda kıran kırana bir mücadeleye girdiyseniz bir üstteki maddeyi unutun, güzel bir zamanlamayla artırmanın bitmesine 5 saniye kala teklifinizi verin ve rakibinizin de aynı şeyi yapmamasını umun. Artırmanın bitmesine ne kadar kaldığını görmek için sayfayı sık sık refresh edin. 1 mbit'lik Telekom ADSL'inde herhangi bir bağlantı hatası veya yavaşlaması olmazsa ekranda son 15 saniye olduğunu gördüğünüz anda teklif verin, teklif verme işlemi yaklaşık 10 saniye sürer...
  • Ürünü kazanamasanız bile email'larınızı kontrol edin, seyrek de olsa ürünü kazanan kişi ödemeyi yapmayabilir veya ürünü almaktan vaz geçebilir. Böyle durumlarda size "Second Chance" email'ı gönderilir ve en son teklifiniz fiyatına ürünü alma şansınız olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Enes eline sağlık, çok yararlı bilgiler...

Ben de kısaca Buy It Now değil de açık artırma metodunu anlatayım.

Okancım çok teşekkürler, yalnız bir ekleme yapmam gerekiyor. Açık artırma yaparken teklif edeceğiniz fiyattan sonra bir seçenek daha geliyor. Eğer bu seçeneğe de bir artırım miktarı girerseniz; her verilen teklife karşılık sizin adınıza belirlediğiniz kadar fazlası otomatik teklik olarak veriliyor.

Bir kere başıma geldi; 12dolar şimdi al fiyatı olan ürün; bu hatamdan ötürü 41dolara elimde kaldı. Neyse ki satıcıyla konuşup hallettik.

E almam olur biter diyeceksiniz; bunun yaptırımı; size negatif geribildirim olarak döner ve alış satışlarınızda insanların sizinle ticaret yapmaması gibi bir durum oluşabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi ben en son kullandığımda yoktu öyle bişey, direkt olarak "Maximum Bid" kutusu geliyodu, en fazla verebileceğin rakamı oraya yazıp onaylıyodun... Hatta Buy It Now fiyatının üstünde bi rakam girersen uyarıyodu "Kafan mı güzel?" diye :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
Guest uyumsuzelement

ya ebay e üyelik acmaya calısıorum bilgileri dolduruyorum düzgünce ama continue diyince su uyarı cıkıo sürekli uyuz oldum yardım edinnnnn

Input Error

One of the parameters received was invalid for this function. This probably means that your browser had problems with the form or you invoked the function incorrectly. Please go back and try again. If you're using an old bookmark, you may need to rebookmark it due to recent changes to protect your privacy. We are aware of the problem and are working tirelessly to resolve it as quickly as possible.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

üyelik işi halloldu bu sefer pay pal sorun cıkarıyor limitli hesap verdi acılması için  bi ücret kesiyorya onun kredi kartı extresinde acıklaması geldiğinde yanında 4 haneli bir rakam olacakmıs onu girmemi istio bide bir kimlik türevi bişey sizden de istedimi bunu 2 ayrı hesap actım 2 sinde de istedi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet Bülent ekstreden o 4 haneli rakamı girecksin ve aktif hale getireceksin üyeliğini..

sanırsam bu uygulama başkasının kredi kartını izinsiz alıp kullanan (annesinin babasının mesela) kişilere karşı artık son önlem olabilir..

birkaç güne zaten online bankacılık yapıyorsundur..oraya düşer oradan bulur girersin..

bir de neden 2 tane birden açtın ki?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

akşam tamda niyetlenmiştim bi heves  angel,kapı basamakları ve pedal setini aradan cıkaracaktım olmadı

pedal seti kalkmıs zaten satılmış:((

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi unverified hesap kullanabilirsin. Benim hesap unverified ve bir sıkıntı yaşamadım. Unverified hesap ücretsiz

Edit: Yine eklenir pedal seti abi. Biri bitmiştir, biri gelir. Yaw sanırım biz Bülent abiyi de yoldan çıkardık; sağlam modifiye ile geliyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest uyumsuzelement

Abi unverified hesap kullanabilirsin. Benim hesap unverified ve bir sıkıntı yaşamadım. Unverified hesap ücretsiz

Edit: Yine eklenir pedal seti abi. Biri bitmiştir, biri gelir. Yaw sanırım biz Bülent abiyi de yoldan çıkardık; sağlam modifiye ile geliyor :)

aslında Murat ın arabada canlısını görene dek pek niyetim yoktu :tey: sonra birde Selman abi sayesinde anten modifiyesi gercekleştirdik artık kalanını yapmak mecburiyete bindi :tey: :tey:
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Guys, I LIVE by EBAY & PAYPAL.  If there's a part you need, that's the place to get it.  I have not had a problem getting anything from there.

Ebay cok guzel!

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guys, I LIVE by EBAY & PAYPAL.  If there's a part you need, that's the place to get it.  I have not had a problem getting anything from there.

Ebay cok guzel!

that`s very nice to hear that! I`ve used ebay several times it worked fine for me but there`s always a doubt like "what if my items got stuck @ customs"

normally if the value of the transportation is higher than $100. USD , than they keep that item @ customs and call you for paying extra extra costs and taxes..

if you`ve different ways to get the parts here (using NATO sources maybe) than pls let me know  ^-^

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...