Jump to content

Mazda3 Impressive LPG

ibrahimcivici
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşkar mrb. aranıza yenı katıldım. daha aracımı alalı 1 hafta oldu ama yakıt sarfıyatı bıraz fazla aracıma lpg taktırmayı dusunuyorum bana yardımcı olma sansınız var mı?? bana servıs tavsıyesı prıns veya brc taktır dedı hatta prıns takan ustaya sordum yağlama sıstemı takarız kafanız agrımaz dedı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

muhtelif markalarda lpg taktıran arkadaşlar oldu. bende ankara meb başayar da taktırdım. gas italy marka uygundu o sıra. şuan belki çok erken ama sorun yaşayan görünmüyor.

sanırım aracınız otomatik vites. motor şuan çok yeni olduğu için biraz yol yapmanızı tavsiye ederim. en azından rotasyon bitsin. ben 7bin de taktırdım .

prins çok pahalıya geliyor, ben taktırmadan önce ankaradaki, prins bayisi mazdaya uymuyor dedi. bu iş biraz el alışkanlığı gerektiriyor. daha önce mazda3 e lpg montajı yapmış yerler tercih edin. ankara da mocan, yada başayar gibi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben ankara opan mazdada aracım 1000 kmdeyken  landi renzo marka taktırdım şuan tüpte 780 km oldu herhangibir problem için birşeyler şöylemek için çok erken ama şuana kadar hiçbir sorun yaşamadım arıza ışıgı birkere bile yanmadı tekleme sarsıntı yok çekiştede öyle farkedilir bir düşüşde yok ( bizim araçların motoru 105 bg olduğu için benzinde bile genellikle hantal kaldığını söylenir yüksek devirde kullandığım içinmi bilmiyorum ama  bence söylendiği gibi araçta bir hantallık yok tabiki 140 - 180 bg lik araçlarla karşılaştırmak yanlış olur)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam ben de aynı arabadan kullanıyorum ve benim de yakıt tüketimim hayli yüksek. 12.5/100km....

ama yazık değil mi yepyeni arabaya el değdirmek?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı arabadan aralık sonunda aldım. haziranda 6 ay bakımı var. su an 3200 km. hazirana 7-8 bin olur. Bakıma soktuktan sonra ben de tüp taktıracağım. Meb Basayar ile konusacagım ama %90 BRC olacak. Mavi Denizler ANKARA tavsiye etti birkac kisi burda... Benim araba su an 8.5 lt/100 km. valla benzinlikten cıkarken canım yanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam 8,5LT/100KM bence çok iyi bir rakam.320 kuruşlara tekabil ediyor ki gaz taktırdığın zamanki beklentin ne?

önceden gaz taktırınca yüzde 50 farkediyordu ancak şimdi devlet uyandı gaz da pahalı yüzde 35 40 fark ediyor. yılda da 10bin km den az yol yapıyorsan bence kesinlikle taktırma derim...problem olacağından değil yaptığın masraf ve ne kadar sürede bu parayı çıkaracağını mutlak ahesapla. ben önceden en kısa mesafem 14 km idi şimdi en uzun mesafem 3 ile 5 km arasında. özellikle de kışın araba gaza2 km de geçiyor ben gazdan çok benzin yakıyordum. gittiğin yol da önemli. uzun süre trafikte kalıyorsan olabilir ama bence iyi hesap et... avm lerin kapalı otoparkları bedava ama açık otoparkları paralı bu ve benzeri şeyler da bir kriter olabilir... :D :D ayrıca lpg de de 20 binde bir ki eğer güzel bir yerde taktırdıysan ekstra problem çıkarmıyorsa 20 binde bir bakım masrafı var. 50 binde benim tartarini beyninden su kaçırmaya başlamıştı. enjektörleri tıkanmaya başlıyor gibi ekstra masraflar da... kısacası bunlardan  takma dediğimi algılama ama bunlaarı hesap et bence.. ben honda ile yılda 20 bin km yapıyordum hep şehir içi ve trafikti. benzinde 11-12 lt yakıyordu en iyi 10.4 görmüştüm çok yumuşak uzun kullanımda. lpg taktırınca baya rahatlamıştım yılda 20 bin km olunca ve araba 98  model  otm olunca karlı oluyor ama 8.5 lt yakıyorsa ben bidaha hesaplardım açıkçası..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yılda 10.000 km yol yapılıyorsa ;

10.000 / 100 = 100 * 8.5 = 850 Lt benzin

850 x 4,06 = 3451 TL

LPG nin %10 hatta %15  daha fazla yakıt yaktığını var sayarsak ;

850 x 1.1 = 977,5 Lt

977.5 x 2.26 = 2209 TL .. Fark = 1241 TL .

LPG neredeyse amorti etti kendini :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak hocam sürekli dilden dile gezen hadiseyi rakamlara döktüğün için tebrik ediyorum. Sanırım birçok soruya direk cevap olacaktır. Ellerine sağlık... Bu arada Ankara'da LPG 2.14  :clap:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabii göz ardı edilmemesi gereken bir husus da kışın aracın su sıcaklığı 45 dereceye gelene kadar tüketilen benzin. Bu amorti süresini biraz uzatabilir ama sonuçta şehir içinde katedilen mesafe uzunsa avantaj devam edecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben yılbaşında Ankara Mocan Otogaz'da BRC taktırdım. Şiddetle tavsiye ederim. Çok ilgililerdi ve bugüne kadar da hiçbir sorun yaşamadım. Ankara şehir içi dışı karışık tüketim bende 9 lt'yi geçmiyor, benzinde de 8 lt yakıyordum. LPG'yi 2,02 den alıyorum. Yani km'de maksimum 18,5 krş. Tabii yıllık kullanımınıza göre karar vereceksiniz. Ben yılda en az 20000 km yol yapıyorum, bu yüzden benim için çok avantajlı.

Ben bu sübap meselesini Mocan'da Övünç Bey'e sorduğumda, sübaplardaki aşınmanın manifoldun delme noktasının yeriyle alakalı olduğunu, LPG dönüşümü yapan bazı yerlerin, manifoldu delmesi gereken yerin sıkışık ve montajı uğraştıran bir yer olması sebebiyle daha kolay olan (işçilikten 20-25 dk lık bir tasarruf sağlıyormuş) başka bir noktadan deldiğini, bu şekilde montaj yapılan araçlarda da sübap arızası oluştuğunu, kendi yaptıkları Mazda 3 montajlarından böyle bir şikayet gelmediğini söyledi.

Bir de MeB Başayar'a bu LPG işini sorduğumda da bana dikkat edilecek birkaç noktadan biri olarak LPG'li araçta mutlaka Bor Power kullanılması gerektiğini söylemişlerdi. Mocan ise yağa herhangi bir katkı maddesi eklenmesine kesinlikle karşı çıkıyor. Ben kullanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eski arabamda büyük bir hevesle bor power (motor silk) alıp, motora koymuştum. Ne ses, ne çekiş ne de tüketimde zerre kadar fark hissetmedim. Ha tüketimde bir değişiklik oldu, 70 TL'yi motor silke verdim  :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence mazda 3 problem yaratıyor olayının en byük sebebi takan firmaların motorun yapısını tanımaması nedeniyle oldu gördüğüm kadarıyla lpg taktıran ve sorun yaşamayan kişi sayısı artıyor mazda 3 heveslisi biri olarak bu gelişmeler çok iyi kanımca

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sedatp ve Burak'a teşekkür ederim. iki yorumu da düşüneceğim. Ben aslında yılda 15000 km civarı yapıyorum. Ama bunun neredeyse 10000'ini yazın gezerek yapıyorum. kışın cok binmem arabaya. yani gaza geçiş daha kısa süre de olacak:)

Manifoldu delmeden lpg taktıran arkadaşlarım var. bu konuda fikri bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 yıl sonra ...

arkadaşlar istanbul avrupa yakasında  tanıdığınız işi bilen lpg dönüşümü işini yapan birisini tanıyormusunuz ona göre kendisiyle iletişime geçeyim. Karar verd,m taktıracağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadaşlar istanbul avrupa yakasında  tanıdığınız işi bilen lpg dönüşümü işini yapan birisini tanıyormusunuz ona göre kendisiyle iletişime geçeyim. Karar verd,m taktıracağım.

Merhaba şu konuyu incelediniz mi ?

http://www.mazdaclubtr.com/topic/7577-lpg-ama-nerede-takt%C4%B1rmal%C4%B1/

Yada şu bölümün altında ki konular belki bir fikir verebilir.

http://www.mazdaclubtr.com/forum/171-mazda3-teknik-lpg/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...