Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Dizel Yakıt Tüketimi

Arilda07
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

7 aydır şirketin l200 ile geziyorum mazda3ü hiç çıkarmadım.geçen hafta yarısı şehir içi olmak üzere toplamda 740 km yol yaptım ve yakıt göstegesinin hiç bir lambası yanmıyor ve 7 km menzil 5.5 lt ortalama gösteriyor şuan bittim diyor yani.shell gtl yakıt aldım doldurdum daha önce opetten doldurduğumda 800 kmde iken ışık yanardı.ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa araçta bi sorun mu var ? eskiden ışık yandığında depoda 12 14 lt gibi yakıt kalırdı ama bu sefer çok erken yandı ve gtl çok yaktırıyor deniyor.denicem şimdi yatan arabaya 50 lt mazot alasımda gelmiyor şantiyeden gelemiyorum.denemedende olmayacak biliyorum ama var mı bir yorumunuz romalılar yurttaşlar ? şuan ortalama 5.5 gösteriyorsa ve 740 km gitmişse şehir içi en kötü ihtimalle 100 km daha gitmez mi?lambanın erken yanması hep kafamı karıştırıyor.

Teknik olarak bir şey diyemem fakat; yakıt ışığının yanıp yanmaması ile net ve sağlıklı bir bilgiye ulaşmak mümkün değildir...

Sert viraja girersin yanar, park ettiğin yer eğimlidir yanar, sert fren yaparsın yanar... Ve bu durumda erken yanan lamba hep kafaları karıştır...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tahminimce depoda 7 8 lt mazot var eğer yoksa bi sorun var.depoyu doldurduğum zaman hepsini detaylı yazıcam.şantiyedeyim araba otoparkta yatıyor bir kaç güne haberdar ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 aydır şirketin l200 ile geziyorum mazda3ü hiç çıkarmadım.geçen hafta yarısı şehir içi olmak üzere toplamda 740 km yol yaptım ve yakıt göstegesinin hiç bir lambası yanmıyor ve 7 km menzil 5.5 lt ortalama gösteriyor şuan bittim diyor yani.shell gtl yakıt aldım doldurdum daha önce opetten doldurduğumda 800 kmde iken ışık yanardı.ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa araçta bi sorun mu var ? eskiden ışık yandığında depoda 12 14 lt gibi yakıt kalırdı ama bu sefer çok erken yandı ve gtl çok yaktırıyor deniyor.denicem şimdi yatan arabaya 50 lt mazot alasımda gelmiyor şantiyeden gelemiyorum.denemedende olmayacak biliyorum ama var mı bir yorumunuz romalılar yurttaşlar ? şuan ortalama 5.5 gösteriyorsa ve 740 km gitmişse şehir içi en kötü ihtimalle 100 km daha gitmez mi?lambanın erken yanması hep kafamı karıştırıyor.

Yol bilgisayarından ortalama yakıt tüketimini en son ne zaman sıfırladınız ?

Yakıt göstergesindeki lambalar yanmıyor derken, yakıt işaret çizgilerini kast ediyorsunuzdur. O çizgilerden tek çizgi kalınca, hem sesli ikaz veriyor, hemde yakıt az ikaz ışığı yanıyor. Işık yanar yanmaz yakıt almaya kalktığınızda ortalama minimum 12 litre yakıt kalmış olması lazım.

Şehir içi 740 Km yaptıysanız, üzülmeniz değil sevinmeniz lazım bence :). Yakıt sarfiyatı değişken olabilmekte. Bunlar kullanıma bağlı, yakıt aldığınız firmaya ve hatta ve hatta firmanın değişik değişik istasyonlarına göre bile değişiklik gösterebilmektedir. Bu forumda defalarca konuşulup tartışılmıştır.

Bence siz kullanmakta olduğunuz "Mazda" otomobilin keyfini çıkarmaya bakın. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Dün sabah yakıt alıp depoyu tam doldurdum. Otoyola çıktıktan sonra ortalama hız 90-100 Km arası gitmeye başladım. Yol bilgisayarında, kalan yakıtla gidilebilecek mesafe Km'yi gösteren rakamlarda, sabit hızdan dolayı artmaya başladı. Taki 999 Km oluncaya kadar. 1000 ve üstünü görmek için bayağı bir efor sarf ettim ama yok ne yaptıysam olmadı. 90 Km hızda hız sabitleyiciyi bile açtım, ve bu şekilde 14 Km yok yaptım rakam 999 Km'de sabitlendi. Ne üstüne çıkıyor, nede altına düşüyordu.

Sonra dedim bu veri takıldımı yol bilgisayarında. Sol şerite geçip, 160-170 Km arası bir hıza ulaştım 2-3 Km sonra rakam aşağı düşmeye başladı. Bu şekilde takılmadığınıda anladım :)

Yol bilgisayarı 999 Km üstünü göstermiyormu acaba :)

Bu arada en son tüketimim şehir içi ağırlıklı 775 Km yol yaptım, Işık yanıncaya kadarki olan mesafe. 44 Litre yakıt aldım.

Yol bilgisayarının fotoğrafınıda paylaşıyorum.

post-6837-141695288926_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Km kadranındaki Trip A ve Trip B deki Km sayacı, 999 Km'den sonra, tekrar sıfırdan başlıyormuş. Bu gün sabah fark edip öğrenmiş oldum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Merhaba

2011 ekim ayında aldığım aracım 1 yaşını doldurdu şuan 12500 km civarında ikinci altı aylık bakımdan yeni çıktı.

Arkadaşların mazda 3 e haksızlık ettiğini düşünüyorum.

İstanbul trafiğinde kullandığım aracın şehir içi katettiği mesafe genelde 650-700 km civarında  ortalama tüketim mevsimine göre 220-250 civarında. Eski aracım Mazda 626 dan kalan alışkanlık her depoda genelde yakıt ortalamasına bakarım.

suanki yol bilgisayarı değeri 6.0 son altı aydırda değişmedi. bazen kullanıma bağlı kısa süreliğine 6.1 yada 5.9 oluyor.

şehir dışında aracın verileri ise ortalama 100 120 ile 850 km de işık yndı son 150 kmsi şehir içi. yol bilgisayarı ceğeri ise 5.6

Yeni bakımdan çıkan arabamla bakalım bayram tatiline gidiyoruz. 5.5 i göreceğimi umuyorum bakalım..

Herkese selamlar..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yol bilgisayarı menüsünde ortalama yakıt tüketimine geldiğinizde, info tuşunu 5-6 saniye basılı tutun sıfırlanması için. :)

Birde profilininizde halen Mazda 626 Gözüküyor  :tey:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar yakıt konusundakı sıkıntılarımı mazda musterihizmleri ile paylastım yasadıgım sıkıntıyı net bi sekilde anlattım. gecenlerde antlya mazda servisinden saban bey aradı aracınızda yakıtla ılgılı sorun varmıs dedı. Kendısıne de durumu anlattım. Mazdanın yakıt konusunda (yakıt tuketımı normalın ustunde olan araclar ıcın) yeni bir yazılım gelistirdigini ve bu yazılımı kendilerine gonderdiklerini soylediler. aracında bakımı gelmıstı (20000 olduk) yarın 20.10.2012 cumartesi gunu sabah aracı alıp yazılıve bakımı yapıldıktan sonra mazdanın verdıgı kriterlerde testini yapcaklarmıs. umarıım su yakıt sorunu biter eger benim gibi yakıtta sıkıntı ceken arkadaslar varsa mazda musteri hızmetleri ıle gorussun. Yardımcı olacaklarını dusunuyorum. Sonucları bayramda antalya bursa yapıcam uzun yolda daha net belli olur ilk fırsatta sizinle paylasırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizin bu mesajınızdan sonra Mazda Müşteri hizmetlerini arayama gerek yok bence. Yakıt tüketimi fazla olan araçlar için, yazılımın servislere gönderildiğini belirtmişsiniz yazınızda. Servise başvuran kişinin bu yazılımdan haberinin olduğunu vurgularsa servise, ona göre de yardımcı olur herhalde servis. Servisle çözülemeyen sorunlar için, Mazda Türkiye müşteri hizmetlerini aramak daha mantıklı bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar Bugun aracımın bakımı ve yakıt konusunda yazlım ıslemı yapıldı.

once 20000 bakım faturasını soylıyım

toplamda 401,45 tl kdv dahıl faturam cıktı.

servis Antalya mepaz

castrol yag 88 tl (4 lt)

polen fitresi 59 tl

fıren balata tem.  8,5 tl

camsuyu 3,5 tl

yag fılıtresı kartuşu 14,36 tl

hava filtresi 27,30 tl

balans ???  (nedir bilmiyorum sormadımda) 30 tl

servis ucreti 110 tl

toplam da kdv falan filan 401,45 (bu kısım bayram oncesı bıraz acıttı)

servis araçla tam 87km yol yapmış. yazılım oncesı ve sonrası olarak.

su anda araç normal kullanımda (2000 -2700 rpm) yaklaşık bende 50 km yol yaptım denemek ıcın

ortalama 4,2 gosterıyor

durum gosterıyorkı bu yakıt sorunu benım ıcın tarıh oldu.

ayrıca bazı arkadaşlarda da vardı 2. vıteste sılkeleme olayı cok sukur oda yok. bu benım ıcın suprız oldu.

arıfe gunu yaklaşık 500 km sehırler arası yol yapıcam ozaman net olarak ortalamayı yakıt lıtresını ve km yı yazarım.

bu sorunu yasayan arkadaşlar varsa bakıma gıttıklerınde anlatsınlar gerçekten ıse yarıyor gıbı :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün sabah yakıt alıp depoyu tam doldurdum. Otoyola çıktıktan sonra ortalama hız 90-100 Km arası gitmeye başladım. Yol bilgisayarında, kalan yakıtla gidilebilecek mesafe Km'yi gösteren rakamlarda, sabit hızdan dolayı artmaya başladı. Taki 999 Km oluncaya kadar. 1000 ve üstünü görmek için bayağı bir efor sarf ettim ama yok ne yaptıysam olmadı. 90 Km hızda hız sabitleyiciyi bile açtım, ve bu şekilde 14 Km yok yaptım rakam 999 Km'de sabitlendi. Ne üstüne çıkıyor, nede altına düşüyordu.

Sonra dedim bu veri takıldımı yol bilgisayarında. Sol şerite geçip, 160-170 Km arası bir hıza ulaştım 2-3 Km sonra rakam aşağı düşmeye başladı. Bu şekilde takılmadığınıda anladım :)

Yol bilgisayarı 999 Km üstünü göstermiyormu acaba :)

Bu arada en son tüketimim şehir içi ağırlıklı 775 Km yol yaptım, Işık yanıncaya kadarki olan mesafe. 44 Litre yakıt aldım.

Yol bilgisayarının fotoğrafınıda paylaşıyorum.

999'un üzeri yok doğru İlhan :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2012 mazdaya 400 tl az çıkartmışlar,ben 1997 lantise 700+400 tl ödedim : )

sanırım sadece bakım degıl dır bu ucret :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Triger vbg..

Bu durumda o zaman, rutin periyodik bakımla mukayese etmek yetkili servisler içinde, guzular içinde haksızlık olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

999'un üzeri yok doğru İlhan :)

Sağol Savaş birisi sesimi duydu sonunda :). Sende Dizel olmamasına rağmen cevaplamışsın. Bu bilgiyi sende teyit etmiş oldun. Sen nasıl tecrübe ettin ?....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Aracı alalı 700 km oldu ,ilk aldığımda yol bilgisayarını sıfırladım. Tahmini olarak İzmir trafiğinde

%50 şehir içi ve %50 çevre yolu kullanımında yol bilgisayarı 6.3 ortalama gösteriyor.

2 dolum arasında 685 km yol yaptım ve 36 lt mazot aldım. Benim hesabıma göre yaklaşık olarak 5.3 çıkıyor. Araca alışmadığımı düşünürsek rakam bana gayet iyi geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sağol Savaş birisi sesimi duydu sonunda :). Sende Dizel olmamasına rağmen cevaplamışsın. Bu bilgiyi sende teyit etmiş oldun. Sen nasıl tecrübe ettin ?....

Ben etmedim. Geçmişteki araçlarında da bu şekildeydi oradan biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...