Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Dizel Yakıt Tüketimi

Arilda07
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

@Coriolis kerem bey size bir soru soracağım  sanırım aracınız mazda 3 impressive otomatik vites.yıllardır otomobil işinin içinde olduğunuzu söylediniz ve çok iyi hesap kitap yaptığınız da ortada.peki neden honda civic düşünmediniz ? ben benzinli araç alsam herhalde honda civic alırdım.sebebi ise 5 yıl garantisinin olması , arkasının mazda 3 e göre daha kibar olması (bence ) forumlardan okuduğum kadarıyla ve kağıt üstündeki yakıt değerinin az olması olabilirdi.ikinci eli sanırım daha hızlı birde.ben hondanın daha iyi olduğunu yada mazda 3 alarak yanlış yaptığınızı söylemek istemiyorum.

güzel bir soru, teşekkürler,

Honda Civic çok iyi bir otomobil ancak,

SOHC (Yani üstten tek egzantrikli) motoru devir çevirme konusunda çok isteksiz, değişken supap zamanlaması yok. zaten 1400 kiloya yakın bu araçlarda birde devirsiz makine istemem,

daha az yaktığı konusuna pek katılamıyorum, ama çok daha fazla da yakmaz. burada fark eden sadece çalışma karakteristikleri.

DOHC (yani üstten çift egzantrikli) ve değişken supap zamanlaması olan makine üstelik yatık yerleştirilmiş, bana şunu anlatıyor:

"bu aracın motoruna daha çok yatırım yapılmış ve daha ileri bir teknoloji ürünü."

ben bu zamanda DOHC olmayan bir motor almam kısacası,

bir de bağımsız arka süspansiyonu olmayan araç da almam, Honda' da var bu ama forumda hala olmayan araçlarla kıyas yapanlar var.

şöyle anlatmak lazım o süspansiyon o kadar pahalı birşey ki içindeki donanımların alayını toplasak o kadar etmez.

Honda' da iç mekanda kullanılan malzeme kalitesi bana göre olması gerekenin çok altında, özelikle Mazda 3 ile kıyaslarsanız, gerek organik plastik tabir edilen malzeme gerekse benim hiç sevmediğim ve uzun dönem kullanımlarında rengi çok kötü hale gelen bir metalik renkli plastik iç mekan kaplaması var ki aman aman.

bir yerlerde söylemiştim her iki aracı lifte kaldırıp baktığınızda aradaki farkı ben değil Honda/Mazda bayisi olan arkadaşlar söylüyor. kablo/boru hatlarının döşenmesinden mühendislik ve birleştirme kalitesindeki özene kadar heryerde fark belli.

neticede (bunu maalesef itiraf etmem lazım) Yerli malı araçlar (Honda Civic) biraz daha düşük kalitede orjinal Japon mallarına göre.

ya bunun aslında çok bariz bir sebebi varo da şu:

Mazda ile Honda' nın üretim rakamları...Mazda kaliteli olmak zorunda, katma değeri yüksek araçlar üreterek karlı satmak zorunda,

Honda Mazda' nın 2 katından fazla üretiyor dolayısıyla aynı durumda değil. rekabette olduğu yer aslında Mazda' dan oldukça farklı,

elbette bir Opel veya Toyota veya Renault gibi değil, Honda' da hala duygulara hitap eden araçlar üretiyor ama nisbi olarak daha az radikal diyebiliriz algılamada.

bunu şöyle anlatalım;

bir düzlem düşünün sol taraf ucuz sağ taraf pahalı,

sonra bunu tam ortasından 2 ye ayıran bir boylam düşünün, yukarısı duygusal aşağısı mantıksal,

mesela Renault, Toyota, Fiat, Opel vb gibi markalar genelde sol alt kümede savaşırlar, orada dizel küçük hacimli sedan araçlar vardır. Fiat Linea 1.3 multijet gibi.

işte Honda burada neredeyse tam ortanın hemen sağ üst kısmında,

Mazda ise çok daha yukarıda, duygusal kısımda Honda' nın üstünde Alfa Romeo' ya yakın ancak fiyat konusunda aynı seviyede.

2. el konusunda ben sizin kadar kötümser değilim. Mazda' nın 2. eli oldukça iyi para ediyor ve aranan bir ürün. ancak Honda Civic' in satışı çok daha hızlı. buna diyecek birşey yok.

burada sizin beklentileriniz devreye giriyor. esnafsanız ve arabanızı anında satıp parasını kullanmak zorunda kalacakjsanız zaten Honda veya Mazda almaz gider Renault veya Opel alırsınız.

dolayısıyla 2. eldeki satış "hızı" arasındaki fark aslında etkisiz kalıyor.

bana göre Honda' nın tek gerçek avantajı arka koltuk diz ve baş mesafesi. ki burada bağımsız araştırma kuruluşlarının verilerine göre Mazda 4 santim daha fazla diz mesafesi sunuyor. ama Honda' nın tasarımından ötürü (yüksek tavan) çok faha ferah bir iç mekanı var.

Honda Civic ilk çıktığında hayran olmuştum ve hala albenisi olan bir otomobil (yeni modeli görmedinizse bu böyle)

ama Mazda 3 hem daha ileri bir teknoloji ürünü, hem daha sağlam, hem daha sorunsuz

hem de benim duygularıma daha çok hitap ediyor.

kısacası Mazda 3' ün içinde olmaktan daha mutluyum...

son olarak: ben Honda kullancısı olsam Mazda ile aynı fiyata bile satsanız bu aracın anahtar teslimde yaklaşık %22-25 arası daha ucuz olması lazım (%10' luk gümrük vergisi navlun dahil matrah fiyattan kesilir ve tüm diğer vergiler bunun üstünden hesaplanır) neden bu kadar çok kar ediyorsunuz araç başına??? derim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kerem Bey ellerinize sağlık gerekeni yazmışsınız.Bana bu esnafların dediği laflardan dolayı ve babamın mazda 6 yı satarken zorlandığı ve benimde küsme sebebi olduğu için mazdadan tercihimi kullanamadım.opel astra j kasa aldım.Watt bağlantılı arka süspansiyonların herhalde burulma kirişli toyotadan daha iyi olacağını düşünüyorum.çünkü corollayla takla mazim vardı.ondan sonra bağımsız süspansiyonun ne anlama geldiğini öğrendim.

Mazda 3ün makyajlı kasada dizel sunroof heçbek  seçeneği olmadığı için mazdayıda tercihlerimden sildim.birde sky motorların Türkiyede görmemiz yakın gibime geliyor tamamen kendi tahminim.Ford tabanlı mazda 3 dizel kullandım ama hep istediğim 2.2 dizel mazda 3 idi.Ford tabanlı motor bence hiç yakışmıyor mazda markasına sky activler keşke piyasada olsa.

bir arkadaşım ne araba alayım diye sordu mazda 3 impressive dedimçevet mazda çok güze özellikleri falan filan dedi muhtemelen ondan alacam bilmem ne derken etrafındaki esnaf demiş git 58 milyara golf bluemotion al seneye 55 milyara satarsın mazdayı 45 e alsan seneye 30 a anc asatarsın hem benzinli hemde parçası çok pahalı demişler ve o da o dolduruşla ankaradaki bir bayiden iptal olan manuel klimalı golf bluemotion ile solugu aldı.şimdi ben bu adama ne desem ne anlatsam haksız ben olacağım.banada hayırlı olsun Allah pazarına bol müşteri versin demekten başka bir şey düşmedi.Mazda öyle binip seneye satarım tarzı bir araba değildir.Bunu da kimse anlamıyor maalesef.

opeli satacak esnaf ortamını şimdiden ayarladım zaten ;) araba yok şöyle yakıyor yok böyle gidiyor :) ama opelin amortisörleri benim mazda 3 e göre baya yumuşak geldi.yada benim mazdada sorun vardı.opelin amortisör yumuşaklığı ses yalıtımı ve arka tarafın ferahığı olarak beğendim.belkide 2012 model mazda 3  daha iyidir 2010 modelden denemek lazım

not:ben yılda 60 bin km yol yapıyorum takla atmadan önce aracım 2008 en boş dizel terra toyota corollaydı.mazda 3 ü yol tutuşuve çok km  yüzünden aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kerem Bey ellerinize sağlık gerekeni yazmışsınız.Bana bu esnafların dediği laflardan dolayı ve babamın mazda 6 yı satarken zorlandığı ve benimde küsme sebebi olduğu için mazdadan tercihimi kullanamadım.opel astra j kasa aldım.Watt bağlantılı arka süspansiyonların herhalde burulma kirişli toyotadan daha iyi olacağını düşünüyorum.çünkü corollayla takla mazim vardı.ondan sonra bağımsız süspansiyonun ne anlama geldiğini öğrendim.

Mazda 3ün makyajlı kasada dizel sunroof heçbek  seçeneği olmadığı için mazdayıda tercihlerimden sildim.birde sky motorların Türkiyede görmemiz yakın gibime geliyor tamamen kendi tahminim.Ford tabanlı mazda 3 dizel kullandım ama hep istediğim 2.2 dizel mazda 3 idi.Ford tabanlı motor bence hiç yakışmıyor mazda markasına sky activler keşke piyasada olsa.

bir arkadaşım ne araba alayım diye sordu mazda 3 impressive dedimçevet mazda çok güze özellikleri falan filan dedi muhtemelen ondan alacam bilmem ne derken etrafındaki esnaf demiş git 58 milyara golf bluemotion al seneye 55 milyara satarsın mazdayı 45 e alsan seneye 30 a anc asatarsın hem benzinli hemde parçası çok pahalı demişler ve o da o dolduruşla ankaradaki bir bayiden iptal olan manuel klimalı golf bluemotion ile solugu aldı.şimdi ben bu adama ne desem ne anlatsam haksız ben olacağım.banada hayırlı olsun Allah pazarına bol müşteri versin demekten başka bir şey düşmedi.Mazda öyle binip seneye satarım tarzı bir araba değildir.Bunu da kimse anlamıyor maalesef.

opeli satacak esnaf ortamını şimdiden ayarladım zaten ;) araba yok şöyle yakıyor yok böyle gidiyor :) ama opelin amortisörleri benim mazda 3 e göre baya yumuşak geldi.yada benim mazdada sorun vardı.opelin amortisör yumuşaklığı ses yalıtımı ve arka tarafın ferahığı olarak beğendim.belkide 2012 model mazda 3  daha iyidir 2010 modelden denemek lazım

not:ben yılda 60 bin km yol yapıyorum takla atmadan önce aracım 2008 en boş dizel terra toyota corollaydı.mazda 3 ü yol tutuşuve çok km  yüzünden aldım.

Mazda 6' nın ilk çıkışı maalesef mermerlerin en kötü zamanlarına geldiği için Mazda 3' ten çok daha kötü durumda olduğunu kabul etmek lazım. özellikle ilk jenerasyon M6' lar böyle.

işin komik tarafı aynı şasi ve motoru paylaşan aynı jenerasyon Mondeo' lar da aynı kaderi paylaşıyor diyebiliriz.

Watt bağlantısı aslında Panhard kolundan türetilmiş denilebilecek bir sistem ve 19. yüzyıla uzanıyor icadı. bağımsız süspansiyonun esprisi tekerleklerin yol tutan kısımlarının her koşulda yola tam temas etmesini sağlamaktır, dolayısıyla lastiklerden maksimum fayda ve ömrü alır.

şimdi kusura bakmayın lütfen ama 21. yüzyılda geçerli bir sebep yokken (üstelik maliyet olarak %10' luk vergi avantajı da varken - tüm avrupada) hala C segmentinde bağımsız süspansiyona yatırım yapmayan, bunu kullanmaktan çekinen markalara şunu söylemek istiyorum:

YUH olsun size...bunların içinde Toyota, Renault, Opel gibi markalar var.

aşağıda bağımsız süspansiyonun ne demek olduğunu Honda Civic Type R üstünde Top Gear programında izleyebilirsiniz.

yol tutuş = sert amortisör diyebiliriz.

elbette bu kadar basit değil ama yumuşak amortisör body roll dediğimiz virajlarda yatmaya sebep olur.

Toyota Corolla' lar '92 lerden sonra yol tutuş konusunda hiç iddialı olmadı zaten.

izolasyon konusunda Japonlar arasında yine en iyisi Mazda ama maalesef asfalt şartlarına göre ses alıyor araçlar.

yılda 60 bin km size dizel Mazda 3 ' ün maliyetini haklı çıkartacak bir rakam.

kolay gelsin

Kerem

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni modellerin her anlamda öncekilerden daha üstün olmadığını bu video birkez daha ispatlamış oldu... Araç resmen savurdu yaws, görüntüye, tasarıma aldanmamak lazım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Afedersiniz arkadaşlar ama, bu videolarda Mazda 3 dizel yakıt tüketimleriyle ilgili ne gibi bilgi paylaştınız?

Çünkü konu başlığı "2010 ve Sonrasi Manuel Mazda3 Dizel Yakit Tuketimi"

Çok merak ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Afedersiniz arkadaşlar ama, bu videolarda Mazda 3 dizel yakıt tüketimleriyle ilgili ne gibi bilgi paylaştınız?

Çünkü konu başlığı "2010 ve Sonrasi Manuel Mazda3 Dizel Yakit Tuketimi"

Çok merak ettim.

yukarda 1-2 soru-cevap geldi onların devamıydı.

kusura bakmayın biraz off-topic olmuş.

bir daha yapmayız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kusura bakma  Gökhan abi.geçen ramazan bayramında 156 liraya 857 km gittim.mazot 3,79 falandı yanlış hatırlamıyorsam.genelde ışık yandığında yakıt alırım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar konu ile pek alakalı olamasada bişe öğrenmek istiyorum 1 ay önce sıfır mazda 3 dizel aldım arabadan genelde ısındığı zaman ilk çalıştığında pek rastlamadım vantilatör kayışının ordan çok rahatsız edici olmasada ses geliyo mazda servisine sorduğumda da bu hepsininde olan bi sorun hatta japonyadan mail geldi bu ses üzerinde fazla durmayın diye o sesi fark eden arkadaşlar var mı yoksa servisin uydurmasımı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bahsettiğiniz ses direksiyonu çevirdiğinizde gelen ince sese benziyormu ? direksiyon hidroliği sesi olmasın ?

yok abi öyle bises değil vantilatör kayışının her dönmesinde gelen bi ses  gruk gruk gruk (benzetme pek iyi olmadı ama:) diye gelen bi ses

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

rölantide çalışırken benim araçta gıcırtı sesi vardı düşük devirlerde giderken de belli oluyordu .servise götürdüm triger seti garantiden değişti.triger bilyasında  hata varmış  o ses olabilirmi acaba?bendeki sorun rölantide sürekli vardı.ısınmayla alakası yoktu.

edit: bende v kayışında sorun varmı diye servise gitmiştim.triger dediler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gıcırtı gibi deilde belki benimkide trigerle alakalı bi sorun olabilir fakat dediğim gibi her zaman olmuyo ama %80 o ses geliyo. bide insan kafaya takınca arabadan soğuyo servis genelde var demesi ilginç senin arabanda dizel mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dizel ve 68 binde.hiç sorunum yok araçta

yakıt tüketimi nedir seninkinin valla şehir içi 9.2 lerde geziyo benim araba normal mi?

gerçi daha 1200 km de

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

normaldir havaların soğuk olmasıda etkiliyor.ben en az 5.6 ltyi gördüm şehir içi çok özenle kullandım devri genelde 2200de tuttum klima açmadım.şuan şehir içi sert kullanırsam 7.4 falan görüyor.yani ş içi ortalamam 6,5 lt.araç daha yeniyken ve kullanım durumuna göre fazla yakabiliyor.araç 5 ileri olan versiyondan 109 hp.sizinki 115 hp lik olan ise yakıtı biraz daha az olacaktır ilerd.uzun yolda 6. viteste 2000 devirde sanırsam 120 ile falan gidiyor araç.bayramdan önce 600 km yol yaptım hızım genelde 120 üstüydü bazen 180 200 gittim ve tam 600. kmde benzin ışıgı yandı ortalama 6,9 gösteriyordu.ortalama hız 122ydi.

araba taş gibi yol tutuşu mükemmel yakıtı ideal en önemlisi sorunsuz.abim kullanıyor şimdi mazda 3 bende opel astra j kasa dizel var 2 haftalık.şimdiden eski arabamı arar gibiyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sanırım yol bilgisayarı verileri pek doğru değil. geçen 400 km sehir dışı(130-140 beş kişi klimalı), 350 km sehir içi yol yaptım(toplam 750km). yol bilgisayarı 6.2 gösteriyordu ama depoyu fulleyip hesaplayınca ortalam 5.5 lt çıktı. bu kasaya göre normal bence. o zaman doldurudum tık edene kadar. şimdi 720 km sadece şehir içi ve ışık yanalı 40 km oldu. tekrar dolduracam ona göre hesaplayıp bildiririm. yol bilgisayarına bakacak olursak 7.2 .opel astar ile ilgili fikrimi yazmıştım. uzun süreli opel kullanıcısıyken mazda dizele geçtim motor farkı inanılmaz. hele bide uzun yolda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sizdeki baya farketmiş.ben yol bilgisayarının hata payını ölçmeye çalıştım ve görünen ile gerçek arasında 0.3 lt fark oluştu.birde benim araçt ışık yandıktan hemen sonra doldurduğumda depoda yaklaşık 16 litre falan mazot kalıyor şehirler arası yolda.servis istenildiğinde ayarlanabilir olduğunu  söyledi.ben karıştırtmadım.mesela benim S2000de depo %10 un altına indiğinde yanıyor.

opel astrayla bayramda 2 depo harcadım ve hızım genelde 90 110 idi ve araç 4.1 lt yaktı.şehir içide 5.4 yakıyor araç.motor olarak küçük ama yakıtı hissedilir şekilde düşük.bahsettiğim kasa astra j.

mazdadaki satış temsilcisi bir toplantıda dizel hatchback modelin konusunu konuşmuşlar ve gelecek olsa şuan siparişlerinin alımı olurdu şeklinde sonuca bağlandığını söylemişler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

depoyu tekrar fulledim . sadece şehir içi kullanımda 731 km gittim. 45.5 lt motorin aldı. yani ortalama 6.2 bence 1400 kg lık bir araca göre gayet iyi. ama sanırım fabrika verilerine yaklaşmak bile çok zor. anladığım kadarıyla depo da 12-15 lt mazot kaldığında ışık yanıyor. tam bitene kadar gidilirse de sehir içi 890 km gidiyor. aracım da daha 2000 km de.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...