Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Dizel Yakıt Tüketimi

Arilda07
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

5 dakika önce, M.E.G :

Şehir içinde 5.0 litre ve moral bozuk :) 

Mustafa'm benden önce gelmişsin o kısıma. :D

1 dakika önce, murataslanix :

Ben aracı yeni aldım eşimle birlikte kullanıyoruz hep şehir içi. alalı 1 ay oldu 8lt civarı yakıyor alışınca ne olur bilmiyorum emoji30.png

LG G2

Çift sürücü, şu anki mevsim koşulları ve sürekli şehir içi ve üzerine sürekli kısa mesafeli kullanımlarda maalesef bu rakamları görebiliyoruz.

Günlük kullanım mesafeniz ne kadar ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, murataslanix :

20-30km arası çok değil. Çalıştığım yer 2 seneliğine eve yaklaştı.

LG G2

Aslında çok kısa mesafede değilmiş. Sağlıklı bir yakıt sarfiyatı hesaplama istatistiği için. Aracı çalıştırdıktan sonra minimum 30-35 km yol kat edilmeli deniliyor. 

Sizin durum çift sürücü olmanız, aracınızın yeni olup belki alışma süreciniz olması. Trafik yoğunluğu, yokuş, trafik ışıkları, dur kalk, yolcu sayısı, klima, vs..hepsi etken faktörler. 

Biraz daha gözlemleyin..Bakalım baharda ve yazın ne olacak yakıt sarfiyatınız..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

44 dakika önce, İlhan :

Mustafa'm benden önce gelmişsin o kısıma. :D

Ben şehir içi, dışı karma da o değeri tutturamıyordum abi :) ki yol bilgisayarı da fazla gösteriyor... 4.7-4.8 gibi bi rakam, mükemmel... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle hepinizin tahmin ettiği gibi araç dizel, hergün elvankent-çayyolu-çankaya akşam tam tersi olmak üzere ortalama 80 km yol yapıyorum. Bu 80 km nin yaklaşık 60-65 km si 5 ve 6. viteslerde. Yani benim karma yakıt tüketimi değerim biraz uzun yol tarafına sarkıyor. İlk bakımda serviste bana 4 lt lerden bahsedilince öyle bi beklentim olmuştu. Bu arada arkadaş çevremde hep söyler aracı hiç bir şekilde zorlamadan, bağırtmadan, vites asistanına uyarak kullanıyorum. Yakıtla ilgili bi takıntım yok yani benim araç kullanma şeklim böyle.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Mustafa Y. :

Öncelikle hepinizin tahmin ettiği gibi araç dizel, hergün elvankent-çayyolu-çankaya akşam tam tersi olmak üzere ortalama 80 km yol yapıyorum. Bu 80 km nin yaklaşık 60-65 km si 5 ve 6. viteslerde. Yani benim karma yakıt tüketimi değerim biraz uzun yol tarafına sarkıyor. İlk bakımda serviste bana 4 lt lerden bahsedilince öyle bi beklentim olmuştu. Bu arada arkadaş çevremde hep söyler aracı hiç bir şekilde zorlamadan, bağırtmadan, vites asistanına uyarak kullanıyorum. Yakıtla ilgili bi takıntım yok yani benim araç kullanma şeklim böyle.

Yok biz tahmin etmedik. En azından ben tahmin etmedim. Tamamen mevcut konu başlığına istinaden yorumladım. ( 2. Nesil Mazda 3 Dizel Yakıt Tüketimi)

Ekonomik ve sağlıklı bir yakıt sarfiyatı için minimum 35 km üstü yok sarf edilmesi gerekli deniliyor. (Fabrika verilerini yakalayabilmek yada yaklaşabilmek için) Sizinde bu duruma uyuyor. Birde üzerine güzergah iyi olunca, uygun değerleri yakalamanız çok normal. 

Şu ana kadar minimum 4.4 Litreyi yakalayabildim şehirler arası 965 km lik bir güzergahta.. Ful yolcu+full bagaj+klima eşliğinde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşte ben ona takmış durumdayım,yazın 1600 km yol yaptım Ankara-Ordu Ordu-ankara 5.0 ın altını bi türlü göremedim. O kadar sakin kullanmama rağmen.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Selamlar arkadşlar.

Aranıza yeni katıldım biliyorsunuz.ve ilk mazdam.aracım dizel.yakıt tüketimi çok yüksek.bilgi ekranını resetlememe rağmen 9.9 gösteriyor.ve. 100 liralık mazotla 165 km sonra ışık yandı.dikkatli ve yumuşak kullanan birisiyim.ölçüm değerlerinde sıkıntı var sanırım.tecrübesi olan varmı bu konu ile alakalı..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, ds'leven :

Selamlar arkadşlar.

Aranıza yeni katıldım biliyorsunuz.ve ilk mazdam.aracım dizel.yakıt tüketimi çok yüksek.bilgi ekranını resetlememe rağmen 9.9 gösteriyor.ve. 100 liralık mazotla 165 km sonra ışık yandı.dikkatli ve yumuşak kullanan birisiyim.ölçüm değerlerinde sıkıntı var sanırım.tecrübesi olan varmı bu konu ile alakalı..

100 liraya 4,65 tl/litre fiyatından  21,5 litre motorin almışsınız.

165km sonra ışık yandı demişsiniz. içerisinde 5 litre yakıt kala ışık yansa....

165 km de 16,5 litre dizel yakıt tüketmişsiniz.  

100 km de 10 litre olarak yol bilgisayarınız da bunu onaylamış..  

hatta yakıt aldığınızda içinde 3 litre de motorin varsa,  13 litre yakmış olursunuz ki,  bu değerler panamera veya s350long ayarına gelmiş.

aracınızda ciddi bir sorun var ya da motor ısınsın diye rölantide çok beklemiş, arabada ısınmış, hatta arabada yatmışsınız. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Zealot :

100 liraya 4,65 tl/litre fiyatından  21,5 litre motorin almışsınız.

165km sonra ışık yandı demişsiniz. içerisinde 5 litre yakıt kala ışık yansa....

165 km de 16,5 litre dizel yakıt tüketmişsiniz.  

100 km de 10 litre olarak yol bilgisayarınız da bunu onaylamış..  

hatta yakıt aldığınızda içinde 3 litre de motorin varsa,  13 litre yakmış olursunuz ki,  bu değerler panamera veya s350long ayarına gelmiş.

aracınızda ciddi bir sorun var ya da motor ısınsın diye rölantide çok beklemiş, arabada ısınmış, hatta arabada yatmışsınız. 

Işık yandığında 10-11 litre mazot kalıyor. 200 km rahat gidiyordum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben bi anlam veremedim.yarın servise soracağım.araç 2000 bin km önce periyodik bakıma girmiş bnden önceki sahibi tarafından.motor ile ilgili bir sıkıntı olsa orda çıkardı diye düşünüyorum.şuan 220 liraya 45 lt mazot ile fulledim.bakalım kaç km gideceğiz. Eğer depo 45 lt ise.bazı arkadşlar 55 lt  demiş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, ds'leven :

Ben bi anlam veremedim.yarın servise soracağım.araç 2000 bin km önce periyodik bakıma girmiş bnden önceki sahibi tarafından.motor ile ilgili bir sıkıntı olsa orda çıkardı diye düşünüyorum.şuan 220 liraya 45 lt mazot ile fulledim.bakalım kaç km gideceğiz. Eğer depo 45 lt ise.bazı arkadşlar 55 lt  demiş

Depo 55 litre

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Benim hesabım ile yol bilgisayarı arasında 0.5 - 0.8 lt arasında fark var. 2012 dizel mazda 3 kullanıyorum. Sizde de böyle bir durum var mi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
Şehir içi sürekli dur kalk ve ışık varsa 7-8 lt civarı oluyor bendede

LG G2

Yaz döneminde 6,7 düştü şehir içi

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18.06.2017 at 03:49, murataslanix :

Yaz döneminde 6,7 düştü şehir içi

Şehir içinde düşse düşse 6,5 litreye düşer zaten en fazla. Bizim araçlar ş.içinde biraz bonkör ama. Ş.arası yolda oldukça cimridir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...