Jump to content

Lastiğin Üzerinde Yazanlar ve Anlamları

mazdamx-5
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• Yanıt 47
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

5

• OveRMinD

9

• Mücahit

7

• joys_eftelya

8

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Valla zaten öncelikle iş durumu var benim, sabah babam veya abimle geçerken arabayı bırakıp onlarla devam ediyorum, o yüzden serviste beklemem diye bişey söz konusu olamıyo bile. Bi de ben bi iş yapılırken yapan adamın başında durmanın güvenmiyomuşum izlenimi vereceğini düşünüyorum. O nedenle Dündar Abi'nin ordayken veya jantçıdayken bile bizzat orda bulunmama rağmen ustanın başında dikilmiyorum. Bir tek yıkanırken başında duruyorum arabanın, o da güvenmediğimden değil, biyeri atlamasın diye...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hangisi doğru bilmiyorum.. Ben dururum başında. Yoksa içim rahat etmez..

Senin yaptığın doğru Burak neler yapıldığını bilmezsen rahat edemezsin,ben arabam yıkanırken,bakım yapılırken,görmeliyim sanki o bakım bana yapılmış gibi rahatlarım arabadan daha çok zevk alırım
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam tersi de güzel oluyo, mesela ben xenon'lar, çift egzos, vs. için bi yurtdışına giderken arabayı Dündar Abi'ye bırakmıştım 1 hafta. Standart bi arabayı bırakıp bi hafta sonra geldiğinizde bambaşka bi araba bulmak da ayrı bi keyif. Tabi bu kadarı için arabayı bıraktığınız kişiye güvenmeniz şart...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Onlar takılırken başında dursan nasıl yapıldı görsen vidaların nasıl sıkıldığını görüp emin olsan için daha rahat eder ve yapılanlardan daha başka zevk alırsın

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

geçmiş olsun Okan abi.Bu arada bende arabam yapılırken serviste ta arabanın başında bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Hort :D

Bir arkadaş sorunca arayıp buldum bu konuyu , güncelliyeyim dedim.

lastik-%C3%BCzerindeki-bilgiler-525x523.jpg

şimdi o örnekteki tam yüklü iken 87 km mi gidecek
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu daha açıklayıcı olabilir

lastiklerin üzerindeki rakamların ne anlama geldiğini açıklayalım.

Örnek olarak P 205/50V15 ölçülerindeki lastiği alırsak:

İlk harf olan ‘P’, ‘Passanger Car’ anlamındadır.

Tam olarak karşılığı ‘Yolcu Otomobili’ ama biz sadece ‘otomobil’ diyelim.

Bu harf çok da önemli değil aslında, isterseniz gelin diğer harf ve rakamların anlamına bir göz atalım….

İlk rakam ‘205’, lastiğin mm. olarak genişliğidir. 205 mm. yani 20,5 cm.

İkinci rakama dikkat! Bu rakam ‘Aspect Ratio’ olarak adlandırılır ve ilkinden farklı olarak mm. veya cm. şeklinde bir uzunluk belirtmez.

Lastik yanak yüksekliğinin yani profilinin lastik genişliğine oranını belirtir ve % olarak ifade edilir.

205/50 boyutunda bir lastikte profil, lastik taban genişliği olan 205mm.’nin %50’si kadar, yani 205 x %50 = 102,5mm.’ dir.

Şimdi en önemli kısma geldik: Hız Değerleri… H, V, Z gibi harflerle ifade edilen bu değer,

astiğin normal şartlar altında uygun bir basınçla ve aşırı yüklenmeden çok uzun süreli olmamak şartıyla ne kadarlık bir hıza dayanıklı olduğunu gösterir.

En sık rastlanılanları şunlardır:

Q (max.160 km/s)

R (max.170 km/s)

S (max.180 km/s)

T (max.190 km/s)

U (max.200 km/s)

H (max.210 km/s)

V (max.240 km/s)

Z (240 üzeri)

W (max.270 km/s)

Y (max.300 km/s)

Genel olarak bir lastiğin hız değeri ne kadar büyük olursa,

yüksek hızlarda oluşan ısınmaya karşı o kadar dayanıklı olacağını söyleyebiliriz.

Özellikle modifiye edilmiş bir otomobilde stabilite, daha başarılı hızlanma, frenleme ve viraj kabiliyeti için bu tip lastik kullanımının şart olduğuna inanıyorum.

Bu sebeptendir ki aile tipi normal bir sedan otomobil için ‘S’ veya ‘T’ tipi lastikler yeterli olabilirken, bir Ferrari fabrikadan ‘Z’ değerinde lastiklerle çıkmaktadır.

Son harf olan ‘R’ stands for ‘Radial’ anlamındadır.

Son rakam, lastiğin üzerine oturduğu jantın inch olarak çapını verir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla erinmeden 5  kat inip lastiğin  üzerindeki harfe baktım R yani 170 km ben 210 km yaptım bu lastiklerle allaha emanet yapmıışız demekki

:))))))

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...