Jump to content

2012 Mazda3 Impressive HB Otomatik (Makyajli Kasa)

Onur
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

• Yanıt 66
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

10

• emregc

5

• Onur

17

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Onur kardeşim, RVM konusunda, RVM'nin sağdan gelen otobüsü, bazen, algılamaması hususunu anlamadım.

Kitapçıkta "hatalı doğru " ve "hatalı yanlış " larla ilgili açıklamalar var buna göre; RVM'nin hatalı doğru uyarılar verme ihtimali olabiliyor ama hatalı yanlış, yani senin durumundaki gibi, reaksiyon göstermesi yani tepki vermemesi çok olası görünmüyor.

Zaten söylenmiş, RVM enaz 60 km/h hızda ve arkadan yaklaşan aracın hızı senin aracın hızından daha yüksek olduğu durumlarda çalışıyor. Koşullar uygun olduğunda da iki ayrı fazda çalışıyor RVM. Buna göre sen enaz 60 km/h hızında gidiyorsun, arkadan sağ veya sol şeritten daha hızlı bir araç yaklaşıyor. Direksiyonu şerit değiştirmek için kırmadığın sürece ilgili yan aynada yaklaşan aracı göstermek için sadece turuncu uyarı ışığı yanıyor, şerit değiştirmek amacıyla direksiyonu hafifçe ilgili yöne kırmaya teşebbüs ettiğinde, hemen aynadaki ışık kırmızıya dönüyor ve sesli uyarı veriyor...

Tekrar belirtmek istiyorum; koşullar uygunsa otobüsü görmeme ihtimali olacağını  düşünmüyorum; yani bu çok çok çok düşük bir olasılık.  Bu hata, bir arıza anlamına gelebilir. Ben kendi aracımda 3 aydır hatalı bir algılamaya rastlamadım.

Bir teori :) Acaba RVM metal aksamı mı algılıyor ? , Otobüs 0403 müydü, O403 ler fiber kasa değil mi... Hadi bir bunu test etsin :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir teori :) Acaba RVM metal aksamı mı algılıyor ? , Otobüs 0403 müydü, O403 ler fiber kasa değil mi... Hadi bir bunu test etsin :)

yok artik :) sanmiyorum o kadar basit bir sistem oldugunu, anladigim kadariyla park sensoru mantigi ile calisiyor. okumak lazim technical user guide'i :) ben robert mazda'ya bir mail atip datasheet isteyeyim..  :krrsz:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emre kardeşim,

Teorileri pratiğe dönüştürelim: pasif algılama için iki tür temel algılama sensörü mevcuttur. Bu sensörler genellikle güvenlik sistemlerinde yaygın kullanılır ve amaçları ortamda bulunan maddeyi ve/veya hareketi algılamaktır.

1. PIR: Pasif infrared dedektör'dür. Kızılötesi ışık ışınlarının yatay ve dikey olarak yayarak, vücut ısısını ya da başka bir deyişle ısı yayan bir nesneyi algılayarak bu düzlemleri kesmesi sonucu alarm verir. Dolayısıyla genelde evlerde ve otomobillerde hırsız alarm sistemlerinde kullanılır. Fakat PIR metal, cam gibi kütleleri algılayamaz.

2. MW: Mikrodalga dedektörüdür. PIR'a göre çok daha hassastır ve üst düzey güvenlik gerektiren yerlerde kullanılır. Dedektör için belli bir hacim tanımlanır ve bu hacim içerisinde olabilecek her türlü değişikliği tespit eder ve alarm verir. Tanımlı hacimdeki algılama için alarm seviyeleri de tanımlanabilir; hangi boyuttaki ve hızdaki değişiklikleri alarm olarak algılaması gerektiği gibi... Bu sistem PIR'a göre çok daha hassastır ve canlı, cansız, metal, fiber, cam ne varsa uçanı kaçanı algılar. RVM sisteminin sensörleri MW'dir ve 60 km/h üstünde devreye girecek şekilde ve kendinden daha hızlı hareket eden 50 metrelik menzildeki kara taşıtlarını algılayacak düzeyde programlanmıştır. Dolayısıyla aslında tespit edememekten çok gereksiz alarm verme ihtimali çok daha yüksektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben de rvm sensörünün ultrasonic sensör olduğu kanısındayım, eğer düşündüğümüz gibi ultrasonicse algıladığı cismin metal veya metal olmaması önemli değil.

Eğer oraya kocaman bir bobin yerleştirip te metal dedektörü yaptıysa, sadece metalleri algılaması normal. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Anlattık olmadı galiba, buyurun kitapçıktan:

Mazda's rear vehicle monitoring system is also onboard. Employing two wide-angle, 24 GHz microwave radar units on the right and left side of the rear bumper, this system is a fully independent active safety feature that detects and warns the driver of an approaching vehicle from behind - when driving at speeds over 60 km per hour - before he has a chance to change lanes by mistake. It also detects vehicles driving in the blind spot area, and is effective even in bad weather conditions. The two radar units are positioned to face outwards from the vehicle's centre line to cover the left and right lanes at the back of the car within a range of about 50 m. These radar units emit microwaves, which reflect off a following vehicle - including smaller vehicles like motorcycles - and are picked up again by the radar units in the bumper

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emre kardeşim,

Teorileri pratiğe dönüştürelim: pasif algılama için iki tür temel algılama sensörü mevcuttur. Bu sensörler genellikle güvenlik sistemlerinde yaygın kullanılır ve amaçları ortamda bulunan maddeyi ve/veya hareketi algılamaktır.

1. PIR: Pasif infrared dedektör'dür. Kızılötesi ışık ışınlarının yatay ve dikey olarak yayarak, vücut ısısını ya da başka bir deyişle ısı yayan bir nesneyi algılayarak bu düzlemleri kesmesi sonucu alarm verir. Dolayısıyla genelde evlerde ve otomobillerde hırsız alarm sistemlerinde kullanılır. Fakat PIR metal, cam gibi kütleleri algılayamaz.

2. MW: Mikrodalga dedektörüdür. PIR'a göre çok daha hassastır ve üst düzey güvenlik gerektiren yerlerde kullanılır. Dedektör için belli bir hacim tanımlanır ve bu hacim içerisinde olabilecek her türlü değişikliği tespit eder ve alarm verir. Tanımlı hacimdeki algılama için alarm seviyeleri de tanımlanabilir; hangi boyuttaki ve hızdaki değişiklikleri alarm olarak algılaması gerektiği gibi... Bu sistem PIR'a göre çok daha hassastır ve canlı, cansız, metal, fiber, cam ne varsa uçanı kaçanı algılar. RVM sisteminin sensörleri MW'dir ve 60 km/h üstünde devreye girecek şekilde ve kendinden daha hızlı hareket eden 50 metrelik menzildeki kara taşıtlarını algılayacak düzeyde programlanmıştır. Dolayısıyla aslında tespit edememekten çok gereksiz alarm verme ihtimali çok daha yüksektir.

Bunları öğrendiğimiz iyi oldu, yoksa daha ne efsaneler duyacaktık :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu arada aklima gelmisken, orjinal veya cok kaliteli logolu paspas, pedal ve ayak dayama seti gibi arabaya almak istedigim malzemeler var. bunlari alabilecegim bir orjinal veya yuksek kaliteli mazda ekipmanlari satan bir yer var mi istanbul'da? internette bir sürü var bisiler ama ne kadar uyumlu ne kadar kaliteli anlamak imkansiz. en azindan cok guzel bir paspas seti ve pedal seti almak arzusundayim hizli bir sekilde. bir de (bir kac yerde sordum ama cevap alamadim) en azindan 1 numara cam filmi yaptirsam basim polisle ne kadar belaya girer?

tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yetkili Servislerde hepsi mevcut. Mevcut değilse bile sipariş ile geliyor.

Aşağıdaki linkte detayını bulabilirsin ;

http://phwt.mazda-tr.com/tr/tr/Mazda3F2

Kaynağı da şu sayfa ;

http://www.mazda-tr.com/owning_mazda/accessories/

ahanda buldum süper saol.. pahali gibi duruyor ama orjinal olmasi hasebiyle sanirim :) kasinma isine bak ordan al, mi dersin yoksa birebir daha ucuzu var midir piyasada?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu dediğiniz ürünlerin en kalitelileri orjinal ekipmanlar... ve çoğu bayinin elinde mevcut. bayilerden istemeyi denediniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiiiiiiiiççç uğraşma, arabayı da bozma, Onur kardeşim.... Madem "0" araba çektin, babalar gibi gidip orijinalini, logolusunu alıp taktırmak var. Ben de gidip ayak dayama alacam, 170 TL dedi servis. Internette de var bir hayli 5 TL'den 50 TL'ye kadar ama tiplerinde tip yok, yeri tam uymuyor...  :P

Arabayı ilk aldığımda orijinal diye yan sanayi paspas seti koymuşlardır... Sonra orijinaliyle ücretsiz değiştirttim ama bir görsen, Allah'ım yan sanayi nasıl igreeeennnnççç duruyordu. :o

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu dediğiniz ürünlerin en kalitelileri orjinal ekipmanlar... ve çoğu bayinin elinde mevcut. bayilerden istemeyi denediniz mi?

bayimle gorusmeden once forumun da fikrini alayim dedim. adres belli. bayi ile gorusuyorum tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiiiiiiiiççç uğraşma, arabayı da bozma, Onur kardeşim.... Madem "0" araba çektin, babalar gibi gidip orijinalini, logolusunu alıp taktırmak var. Ben de gidip ayak dayama alacam, 170 TL dedi servis. Internette de var bir hayli 5 TL'den 50 TL'ye kadar ama tiplerinde tip yok, yeri tam uymuyor...  :P

Arabayı ilk aldığımda orijinal diye yan sanayi paspas seti koymuşlardır... Sonra orijinaliyle ücretsiz değiştirttim ama bir görsen, Allah'ım yan sanayi nasıl igreeeennnnççç duruyordu. :o

:) hahahah  tamam abi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bayim döndü simdi bana, paspas varmis (gormedim ama var diyosa vardir) ama asil mevzu pedal seti, dediler ki otomatik makinalar icin pedal seti uretilmemis, sadece ayak dayama yeri uyumlu olabilir bakmak lazim onun icin de koca seti bozmaya gerek yok.

sorunumuz su anda pedal seti , icin otomatik  mazda 3 hb :)

sizde var mi hocam mugla da stokda ole bisi :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bazı şeylerin orijinal olmasına bende dikkat ediyorum ama pedal setinde değişik seçenekleri de değerlendirmenizi tavsiye ederim orijinalinden daha güzel duruyorlar... Kalite ve sağlamlık konusunda da ben şimdiye kadar aldığım hiçbir üründe problem yaşamadım orijinal olsun ya da olmasın.

Bende ki pedallar ve ayak dayama;

http://www.ebay.com/itm/Mazda3-Aluminum-MT-Pedal-Set-Mazda-2-Mazdaspeed-3-Gas-Brake-Clutch-Dead-Pedals-/320756960762?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4aae9acdfa&vxp=mtr#ht_2213wt_1037

Otomatik için set;

http://www.ebay.com/itm/Mazda3-Aluminum-Auto-Pedal-Set-Mazda-2-Mazdaspeed-3-Gas-Brake-Footrest-Pedals-/220905655468?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item336f00ccac

Zevk meselesi tabii ki ama bence bunlar orijinalinden daha alımlı ve şık duruyor... Tercih sizin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...