Jump to content

Mazda CX-5 Benzinli (SKYACTIV-G) Yakıt Tüketim Değerleri

cceylan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

19 dakika önce, Daimon :

Hayırlı olsun Allah kazasın güzel günlerde kullanmayı nasip etsin. 

Mazda'nın kapora aldıktan sonra fiyatı sabitleme politikasını çok beğeniyorum. Başka firmalar bunu yapmıyor sanırım.

Bizde Kasım ayı sonunda kapora verip Ocak ayı ortasında teslim almıştık. Aracımızdan gerçekten çok memnunuz. Yakıt tüketimi şehirler arası 7,-7,5 arası  şehir içinde ise 10-10,5 civarı gerçekleşti. Yılda 10 bin km'yi geçmediğimiz için bizim açımızdan gayet makul seviyede olduğunu söyleyebilirim. Zaten almadan önce de bu değerlerde tüketimi olduğunu forumlardan öğrenmiştik. Bizim için bir sürpriz olmadı.

Hocam valla benim ayağım evrimleşti, Milimetrenin onda biri hassasiyet ile gaza basıyorum :) Dün akşam  Mecidiyeköy-Göztepe arası 18km 28dk'da 6.7LT/100km ortalama elde ettim, hafif trafik vardı. Sabah trafikte Göztepe-Beşiktaş 14km'yi 45dk'da giderken ise 9.4LT/100Km. Bu güzergahlarda en düşük 6.2lt/100km elde edebilmiştim. Şehirler arası ise 5.5lt/100km'ye kadar düşebildim. Tabi bunlar minimum rakamlar dikkatli kullanıldığında :)

44 dakika önce, Farstone :

ben nisan başında kapora verdim haziran sonunda gelecek araç için. fiyati sabitlediler. arabaya bu ay 5bin tl civarinda zam geldi zaten ama bu dovizdeki artislar nedeniyle tekrar zam gelebilir..

Hayırlı olsun, Allah kazasız, sağlıklı mutlu bir şekilde kullanmayı nasip etsin.

Bayilerde araç yok mu? Veya neyi farklı istediniz ki gelmesini bekliyorsunuz, merak ettim :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

29 dakika önce, Daimon :

Hayırlı olsun Allah kazasın güzel günlerde kullanmayı nasip etsin. 

Mazda'nın kapora aldıktan sonra fiyatı sabitleme politikasını çok beğeniyorum. Başka firmalar bunu yapmıyor sanırım.

Bizde Kasım ayı sonunda kapora verip Ocak ayı ortasında teslim almıştık. Aracımızdan gerçekten çok memnunuz. Yakıt tüketimi şehirler arası 7,-7,5 arası  şehir içinde ise 10-10,5 civarı gerçekleşti. Yılda 10 bin km'yi geçmediğimiz için bizim açımızdan gayet makul seviyede olduğunu söyleyebilirim. Zaten almadan önce de bu değerlerde tüketimi olduğunu forumlardan öğrenmiştik. Bizim için bir sürpriz olmadı.

tesekkur ederim. sizin aracinizda hayirli olsun. lpg 12000TL ye takiliyor. 5 sene sonunda lpg kendini amorti edip 8 bin lira kar ettiriyor. degermi drgmezmi karar veremedim.  tabi hic bir sorun cikmazsa bu degerler ve hesap gecerli oluyor

14 dakika önce, Batuhan79 :

Hocam valla benim ayağım evrimleşti, Milimetrenin onda biri hassasiyet ile gaza basıyorum :) Dün akşam  Mecidiyeköy-Göztepe arası 18km 28dk'da 6.7LT/100km ortalama elde ettim, hafif trafik vardı. Sabah trafikte Göztepe-Beşiktaş 14km'yi 45dk'da giderken ise 9.4LT/100Km. Bu güzergahlarda en düşük 6.2lt/100km elde edebilmiştim. Şehirler arası ise 5.5lt/100km'ye kadar düşebildim. Tabi bunlar minimum rakamlar dikkatli kullanıldığında :)

Hayırlı olsun, Allah kazasız, sağlıklı mutlu bir şekilde kullanmayı nasip etsin.

Bayilerde araç yok mu? Veya neyi farklı istediniz ki gelmesini bekliyorsunuz, merak ettim :)

benim anlastigim bayide arac yoktu gelecek olanlarda satilmisti. ici siyah olarak celik gri yada kirmizi istiyordum... tuzlada ici beyaz gri vardi yakin vadede gelecek olan onuda ben istemedim icinin beyaz olmasindan dolayi.. bende izmit haldizla anlstim bekliorum kirmizi ici siyah.. beyaz istemememin sebebi ise 3 yasinda ve 6 aylik 2 bebegimin olmasi.. 3 yasindaki kizim cok kusuyor arabada :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

35 dakika önce, Daimon :

Aracı eşim kullanıyor, yüksek tüketim değerlerini buna bağlayabiliriz. :)

:) Olabilir, ama eğer benzini kendisi alıyorsa oda bir süre sonra daha dikkatli kullanmaya başlayacaktır :)

33 dakika önce, Farstone :

tesekkur ederim. sizin aracinizda hayirli olsun. lpg 12000TL ye takiliyor. 5 sene sonunda lpg kendini amorti edip 8 bin lira kar ettiriyor. degermi drgmezmi karar veremedim.  tabi hic bir sorun cikmazsa bu degerler ve hesap gecerli oluyor

benim anlastigim bayide arac yoktu gelecek olanlarda satilmisti. ici siyah olarak celik gri yada kirmizi istiyordum... tuzlada ici beyaz gri vardi yakin vadede gelecek olan onuda ben istemedim icinin beyaz olmasindan dolayi.. bende izmit haldizla anlstim bekliorum kirmizi ici siyah.. beyaz istemememin sebebi ise 3 yasinda ve 6 aylik 2 bebegimin olmasi.. 3 yasindaki kizim cok kusuyor arabada :)

Hım, demek ki araç bir şekilde satıyor stok yok :)  teşekkürler tekrardan hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

09.05.2018 at 10:36, Farstone :

200.000 siniri var ocakta geldi. 200.000TL yi gecerse alamiyorsun... ancak bayi indirim yapip 200.000e indirirse fiyati ozaman alabilirsin ama ondada arabanin gelis fiyati onemli.. yani her arabayi 200.000 e indiremezler

Hocam alınıyor kanunu iyi oku. 239bin tl ye kadar alabilirsin. Kanunu da sana burdan atayım

09.05.2018 at 10:24, AreY :

2.0 motorlarda engelli indirimi yoktu, demek 200 bin tl sınırı geldi.

Güzel olmuş değerlendirmek lazım, babaanneme alırmıyız acep 😎

Motor sınırlaması kalktı değer sınırlaması geldi bu sene için 239bin tl ye kadar alabilirsin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, rubin :

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/12/20171227-18.htm bu linkten kanunun b bendini iyi okuyunuz. Fotosunuda koydum

10387B39-2F0E-4201-838F-2B14A6E0271A.jpeg

Bu kanun maddelerinin yazılış dilinden oldum olasıya hiç bir şey anlayamadım. bildiğim ve araştırdığım kadarıyla vergiler dahil 200.000 i geçmemiş olması gerekiyor. bayi indirim yapacaksada gümrükte vergilendirilmemiş fiyat üzerinden %10 indirim yapabiliyor en fazla. emin olmamakla birlikte benim bildiğim bu şekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 saat önce, Farstone :

Bu kanun maddelerinin yazılış dilinden oldum olasıya hiç bir şey anlayamadım. bildiğim ve araştırdığım kadarıyla vergiler dahil 200.000 i geçmemiş olması gerekiyor. bayi indirim yapacaksada gümrükte vergilendirilmemiş fiyat üzerinden %10 indirim yapabiliyor en fazla. emin olmamakla birlikte benim bildiğim bu şekilde.

2018 yılı için vergiler dahil 200 bin TL ye kadar araçlar için motor hacmi sınırlaması olmaksızın ÖTV istisnası uygulanabiliyor. Zaten bu tutar açık bir şekilde yukarıdaki tebliğ metnin de belirtilmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Daimon :

2018 yılı için vergiler dahil 200 bin TL ye kadar araçlar için motor hacmi sınırlaması olmaksızın ÖTV istisnası uygulanabiliyor. Zaten bu tutar açık bir şekilde yukarıdaki tebliğ metnin de belirtilmiş.

bende bu şekilde biliyorum fakat  @rubin arkadaş 239.000 TL den bahsediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

09.05.2018 at 01:08, rubin :

Hocam 200bin TL yi geçse de  ötv indirimli alabiliyorsun. Bence vazgeçme al. Yakıtdan cok sıkıntı yaşarsan lpg illaki bikaç seneye uygun bişeyler cıkacaktır

13000 lira civarina lpg takiliyor ve 35 kurus sehir ici yakiyor arac 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14.05.2018 at 12:16, Daimon :

Üst limit 2018 yılı için kesinlikle 200 bin TL

Arkadaşlar özellikle belirttim kanunun B bendini okuyun dedim siz pek bakmadınız sanırım. Ewet her şey dahil üst limit 200bin tl dir. Aynı kanunun B bendinde üst sınır bedelinin devlet tarafından belirlenen bir önceki yılın yeniden degerleme oranı ile güncellenir der. Bir önceki yıl burda 2017 yılıdır. 2017 yılı için maliye bakanlığının belirlediği 2017 yılı degerleme oranı 14,41 dir. 200 bin tl yi bu oranla carparsanız 2018 yılı içinde ötv indirimli alabileceğiniz üst limit tutarını bulursunuz (200bintl X 1,1441 =  239tl gibi bir rakamı bulursunuz. Oran ve carpma işleminde ufak tefek hatalar olabilir ) aşağı-yukarı bu rakamlara yakın tüm herşeyi dahil araç için ötv indirimi alınabilir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, rubin :

Arkadaşlar özellikle belirttim kanunun B bendini okuyun dedim siz pek bakmadınız sanırım. Ewet her şey dahil üst limit 200bin tl dir. Aynı kanunun B bendinde üst sınır bedelinin devlet tarafından belirlenen bir önceki yılın yeniden degerleme oranı ile güncellenir der. Bir önceki yıl burda 2017 yılıdır. 2017 yılı için maliye bakanlığının belirlediği 2017 yılı degerleme oranı 14,41 dir. 200 bin tl yi bu oranla carparsanız 2018 yılı içinde ötv indirimli alabileceğiniz üst limit tutarını bulursunuz (200bintl X 1,1441 =  239tl gibi bir rakamı bulursunuz. Oran ve carpma işleminde ufak tefek hatalar olabilir ) aşağı-yukarı bu rakamlara yakın tüm herşeyi dahil araç için ötv indirimi alınabilir

Kanun 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olduğu için artışa ilişkin madde 1 Ocak 2019 yılı itibari ile uygulanacak. Bu nedenle 2018 yılı için üst limit 200 bin TL'dir. Bu durumu her hangi bir vergi dairesinin ÖTV biriminden teyit edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20.05.2018 at 21:21, Ozgur AKDEMİR :

13000 lira civarina lpg takiliyor ve 35 kurus sehir ici yakiyor arac 

Aslında BRC'nin 2.0 SDI kiti PE3 motor kodlu Cx-5'lere uygulanabiliyor ama yeni nesil Cx-5'lerin motor kodlarını bilmiyorum. Bu kitin fiyatı bir ay önce 4.500TL idi ama güncel fiyatı 5.000TL olmuştur diye tahmin ediyorum. 

Bu arada yeni aracımla (2012 model Cx-5) Ankara - İnegöl arası 110 km/saat sabit hızla (vardığımda ortalama hız 104 km/saat'di) bazen 150ye kadar çıkıp, bazen 70lere kadar düşerek 6.5 l/100km yakıt ortalamasıyla gittim. Ankara içi trafikte 8.3 ile 9 arası geziniyorum. İşyerinde 2.0 CRV'si falan olan arkadaşlar inanmakta zorluk çekiyor. Hatta 3.20d'si olan biri dizelde aynı ortalamayı tutturduğunu söyledi. Şimdilik LPG işini erteledim. Böyle biraz zorlamayı düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, serkan306 :

Aslında BRC'nin 2.0 SDI kiti PE3 motor kodlu Cx-5'lere uygulanabiliyor ama yeni nesil Cx-5'lerin motor kodlarını bilmiyorum. Bu kitin fiyatı bir ay önce 4.500TL idi ama güncel fiyatı 5.000TL olmuştur diye tahmin ediyorum. 

Bu arada yeni aracımla (2012 model Cx-5) Ankara - İnegöl arası 110 km/saat sabit hızla (vardığımda ortalama hız 104 km/saat'di) bazen 150ye kadar çıkıp, bazen 70lere kadar düşerek 6.5 l/100km yakıt ortalamasıyla gittim. Ankara içi trafikte 8.3 ile 9 arası geziniyorum. İşyerinde 2.0 CRV'si falan olan arkadaşlar inanmakta zorluk çekiyor. Hatta 3.20d'si olan biri dizelde aynı ortalamayı tutturduğunu söyledi. Şimdilik LPG işini erteledim. Böyle biraz zorlamayı düşünüyorum. 

2018 başında aldığımız aracın motor nosu PE311...şeklinde gidiyor. Bu durumda 2012 ler ile aynı motor mu oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 saat önce, Daimon :

2018 başında aldığımız aracın motor nosu PE311...şeklinde gidiyor. Bu durumda 2012 ler ile aynı motor mu oluyor.

Nesil olarak zaten aynı motorlar, bence bir farkı yoktur, küçük farkları varsa da uyarlanabilir. Daha detaylı bilgi isterseniz, Mavi Denizler BRC'den alabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 saat önce, serkan306 :

Nesil olarak zaten aynı motorlar, bence bir farkı yoktur, küçük farkları varsa da uyarlanabilir. Daha detaylı bilgi isterseniz, Mavi Denizler BRC'den alabilirsiniz. 

Arkadaşlar malesef aynı motor değil bazı iyileştirmeler yapılmış yüksek basınç pompası aynı değil mesela ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Kocaeli-İstanbul, otobandan gidiş, ortalama hız 84 km(yolda tıkanmalar, onarım ve kaza nedeniyle mecburi yavaşlamalar oluyor), tüketim 6.0lt/100 km, araçta üç kişi var, klima açık. Dönüş ortalama hız 90 km, tüketim 6.2lt/100 km, aynı koşullarda. Aynı güzergahta aynı koşullarla 2009 model 2.000 motor dizel Koloeos’la ortalama 95 km sürat ile tüketim 8.3lt/100km. Mazda CX -5 birinci yıl periyodik bakımı 600 küsur ₺. Dizel Koleos’un hiç bir bakımı 600₺’nin altına düşmedi. Ana bakımlarda minimum 1200₺. Dizel-benzin farkı bakımlarda ortadan kalkıyor. Yılda 12-15 bin km yapan benim gibi birisi için dizel çok anlamlı değil. Unutmadan ekleyeyim, CX-5’in şehir içi tüketimi ortalama 34 km. hızla 9.8 lt/100 km. Koloeos’un 42 km hızla 10.1lt/100 km. Tabii ki dizel bir aracın dik rampadaki çekişi benzinli ile kıyas kabul etmez. Yurtdışında otomotiv sektöründe çalışan arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiler doğruysa, birçok Avrupa ülkesinde dizel otomobiller 2022-2025 arasında yasaklanacak. Hibrit ve elektrikli araçlar öne çıkacak. Biz de o zaman aracımıza tüp değil, pil taktırırız😊

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Merhaba zaman hızlı ilerliyor. 

Aracı Mayıs ayında teslim aldım. 6500 Km'yi geçtik. Bu arada iki kez şehir dışı yaptık. Yani yaklaşık 3 bin KM diyeyim.

Karma yakıt tüketimim 8.6 LT/100 Km.

Yine istanbul'da şehir-içinde 8.5-9.0 arası bir tüketimle gidiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...