Jump to content

Mazda3 Fren Problemi

moretimetokill
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Park ederken v.b kisa mesafelerde oluyorsa bu hepsinde vardi. Ama yuksek hizlarda oluyorsa baktirmakta fayda var.

Evet özellikle park ederken ve az hızda oluyor. (Klima kapalıyken de)

Fakat klima açıkken de aynı sorunu özellikle dönüşlerde yavaşlarken yaşadım.

Ayrıca geri viteste her durumda bu sıkıntıyı yaşıyorum. Uzun mesafeye çıkacağım bu hafta sonu gidip bir baktırsam iyi olur sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabii iyi olur ,  Bu işin şakası yok , yazdığım gibi probleme sebep olan frenin şişmesi durumu, bu duruma sebep olan neyse bulunması gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsetttiğiniz durum bende de var ben de servise uğradığımda sorduğumda bana da aracın rölantisinin düşmesini bekleyin sorun kalmaz dedi. o günden beri rölanti düşmeden hareket etmiyorum. 1-2 defa rölanti düşmeden hareket ettiğimde yine aynı sorunla karşılaştım. ama klima açıkken veya hareket halindeyken yaşamadım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okuduğum kadarı ile problem yaşayan araçların hepsi otomatik. Ben de manuel var ve bu tarz bir problem hiç yaşamadım.  Çok önemli ve incelenmesi gereken bir konu bana göre de.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servisi arayarak bu durumu ayrıntılarıyla izah ettim. Bu genel bir sorun bir şey yapamayız ama içiniz rahat edecekse gelin bir bakalım dediler.

Bu nasıl bir cevap anlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tum otomatiklerde var. Yapacak birsey yok dogru demisler. Vitesi bosa aldiginiz anda problem olmuyor. Ozellikle rolanti yuksekken yapiyor.

Serviste kiminle gorustunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tum otomatiklerde var. Yapacak birsey yok dogru demisler. Vitesi bosa aldiginiz anda problem olmuyor. Ozellikle rolanti yuksekken yapiyor.

Serviste kiminle gorustunuz?

hımm..

Bu büyük bir sorun değil mi? yani bunun için yapılan bir ARGE yok mu?

Kiminle konuştuğumu hatırlamıyorum fakat beni serviste ilgili kişiye bağladılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu problemin (problem sayılırsa, çünkü üretici bizi bu konuda uyarmış, bkz kullanım kitapçığı) çözümü için yapılacak şey çok basit; aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket etmeyeceksiniz. En az 30 sn (ben 1 dk bekliyordum, böyle bir problemi hiç yaşamadım) rolantide çalıştırıp öyle hareket etmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Benim de klima açıkken fren tutmama sorunum devam ediyor. Fren şişiyor resmen bassam da bir işe yaramıyor. İlk çalıştırdığımda değil düşük hızlarda sürekli yapıyor bunu. Çözüm bulamadım.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu problemin (problem sayılırsa, çünkü üretici bizi bu konuda uyarmış, bkz kullanım kitapçığı) çözümü için yapılacak şey çok basit; aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket etmeyeceksiniz. En az 30 sn (ben 1 dk bekliyordum, böyle bir problemi hiç yaşamadım) rolantide çalıştırıp öyle hareket etmelisiniz.

Bunun fren tutmama sorunuyla hiç bir alakası yok. Bu sadece motorun soğuk çalışıp çabuk yıpranmasını önlemek için bir uyarı. 

Frenlerdeki sorunun bambaşka nedenleri olmalı. Yetkili bir servise gidip durumu incelettirmekten başka bir çare yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fren hidroliklerinin 2 yılda bir değişmesi gerekiyor. Çoğu ustalar/servisler üstüne ekleme yaparlar, yenilemeyle uğraşmak istemezler. Bunu kesinlikle isteyin. Klasik hava alır gibi en uzak tekerden başlayarak içeriden fren pompalayıp hava alma valfinden kötü yağı alacaklar, haznede yağ azaldıkça yeni yağdan konulacak. Ta ki yeni yağ hava alma valfinden gelesiye kadar bu işlem her teker için tekrar edilecek. 

İlk çıkan yağların kapkara olduğunu göreceksiniz. Eminim frenleme sistemine olumlu katkısı olacaktır bu tür durumlar için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bunun fren tutmama sorunuyla hiç bir alakası yok. Bu sadece motorun soğuk çalışıp çabuk yıpranmasını önlemek için bir uyarı. 

Frenlerdeki sorunun bambaşka nedenleri olmalı. Yetkili bir servise gidip durumu incelettirmekten başka bir çare yok.

Tam da bu sorunla alakalı, iyi araştırmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam da bu sorunla alakalı, iyi araştırmanızı tavsiye ederim.

Kitapçığı okumanızı tavsiye ederim bende :) otomatik jiklenin fren tertibatıyla bir alakası yoktur

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

jikle ile alakası yok hocam, mesele jikle meselesi değil! Mesele fren hidroliğinin tam anlamı ile fren ana merkezinde etki göstermesi. Kitapçıkta bu durum belirtiliyor zaten, eğer farklı kitapçıkları okumuyorsak!

Okkko  (Okan) kardeşim konuyu görürse muhakkak ki en doğru bilgiyi verecektir. Yani biz burada motorun ısınmasını değil, fren hidroliğinin yeterli basıncı kazanmasını bekliyoruz.

Bir önceki kasaya artık sahip olmadığım için kitapçığı elimde yok, bu sebeple sayfa ve başlık belirtemiyorum, ancak bu konuyu özellikle okumuştum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

2 gün önce ve bugün aynı durumu yaşadım.

Ankarada avm parkından çıkarken frenler 2_3 sn liğine tutmadı. Bugün de aracımı tam park edeceğim sırada tutmaz gibi oldu 1-2 sn liğine. 2 durumda da hızım yavaştı. Niyedir ki bu durum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Geçmiş olsun, öncelikle bu duruma neyin sebep olduğunu öğrenmek isterdim, fren takoz gibi oldu dediğinize göre stop etmiş durumdaki gibi frende şişme olduğu anlaşılıyor, lakin klima pompasının çalışması nasıl etki ediyor frene tam olarak sebebini kavrayamadım, tahminimce klima devreye girdiğinde fren merkezi işlevini yitiriyor, bunun dışında hiçbir fikrim yok.

Frenlerin takoz gibi olmasının sebebi rölanti kaybından kaynaklıdır. Klima devrede iken motor rölantisi düşer ve araçta vakumlama azalır. Fren kannister tüpü vakumla yani emişi manifolddan almaktadır.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Frenlerin takoz gibi olmasının sebebi rölanti kaybından kaynaklıdır. Klima devrede iken motor rölantisi düşer ve araçta vakumlama azalır. Fren kannister tüpü vakumla yani emişi manifolddan almaktadır.

Eyvallah bunu biliyorum lakin ilk mesajda yazdığına göre rölanti kaybı yok hatta soğuk motor olduğundan daha yüksek bir rölantide çalışma durumu sözkonusu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...