Jump to content

DSC OFF ışığı gitmiyor

Revivo73
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Geçen hafta araç 1,5 ay kadar yatmıştı o esnada akü bittiği için deneme amaçlı akü kutup başlarını çıkarıp taktık dolayısıyla bazı şeyler reset oldu. İlk kullanımda DSC OFF ışığı yanıp sönmeye ve ortada tekerlekleri kayan araba ışığı yanmaya başladı ancak tamircim bir süre kullanınca kendini kalibre edip o ışıkların gideceğini söyledi nitekim bir süre kullanımdan sonra gitti.

Ancak en son geçen ctsi araç 2 gün kadar kullanmadım, bu akşam biraz çıktım, bir iki sert kalkıştan (birisinde çok az patinaj da yaptım) sonra düz yolda yine hızlı şekilde giderken DSC OFF yine yanıp sönmeye başladı (yukardaki diğer kayan araba ışığı da) Akşam eve gelene kadar öyle devam etti.

Nasıl giderilir diye Google'da aradım, kontak açık direksiyon önce tamamen sola, sonra tamamen sağa çevirip, DSC OFF ışığı gidince kontağı kapat 3 sn bekle sonra motoru çalıştır şeklinde bir reset prosedürü ile karşılaştım. Prosedürü 2 defa uyguladım. Yola çıktım, gerçi yol hep dümdüz yollar değildi, Bursa'nın arka sokaklarında dolaştım biraz ancak DSC OFF ışığı ve diğer ışık gitmedi. Sağ farımın Xenon beyni yarın gelecek, o olmadığı dolayısıyla sağ far yanmadığı için düz yollara çıkmadım, yarın belki çıkacağım. Ancak o ana kadar bu DSC OFF ve diğer ışık neden bu kadar yanmaya devam etti onu merak ettim sorayım dedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba

Bugün araçla yola çıkmadan; bu sefer akü + kutup başını çıkarıp taktım, yani aracın uçucu belleğindeki verileri sıfırladım. DSC sıfırlandı. Kutup başını yerleştirdikten sonra DSC resetleme prosedürünü uyguladım ve çok şükür (oh :) DSC OFF uyarı ışığı gitti sonunda. Araçla şöyle bi yola çıkıp biraz gazladım sağ sol makas falan zımba gibi gidiyor. Tekrar oh :) Mazda bu işi sağlam yapmış, bir an bozdum sandım. Mazda'ya güvenim yine tazelendi, bu gidişle ben hep Mazda'cı olacağım galiba :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler. Akü kutup başını çıkarırken daha önceki tamircilerin bir eksikliğiyle daha karşılaştım bu arada: Kutup başındaki somunu ne kadar sıkarsam sıkayım kutup başını yine de gevşek tutuyordu. Tam sıkılı haldeyken bile yerinde oynuyor ve hatta yukarı çekince çıkıyordu.  Daha önceki tamircileri onu öyle bırakmakta sakınca görmemişler; fakat bir ana elektrik bağlantısının gevşek durması kabul edilemez, araya halka şekline metal koyarak tam sıkı tutmasını sağlayacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler. Akü kutup başını çıkarırken daha önceki tamircilerin bir eksikliğiyle daha karşılaştım bu arada: Kutup başındaki somunu ne kadar sıkarsam sıkayım kutup başını yine de gevşek tutuyordu. Tam sıkılı haldeyken bile yerinde oynuyor ve hatta yukarı çekince çıkıyordu.  Daha önceki tamircileri onu öyle bırakmakta sakınca görmemişler; fakat bir ana elektrik bağlantısının gevşek durması kabul edilemez, araya halka şekline metal koyarak tam sıkı tutmasını sağlayacağım.

Bu durumu gördüğü halde müdahale etmeyene ben usta demem... Dükkanına bir daha da uğramam...

Kelepçenin arasına pul, civata vs. şeyler sıkıştırarak kelepçenin kutup başını kavramasını sağlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

revivo bunu beğendi:

Bu durumu gördüğü halde müdahale etmeyene ben usta demem... Dükkanına bir daha da uğramam...

Kelepçenin arasına pul, civata vs. şeyler sıkıştırarak kelepçenin kutup başını kavramasını sağlayabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklısın; onu öyle gevşek bırakan ustayı anıyorum şimdi... Cunku oradaki gevşeklikten dolayı akü bazen devre dışı kaldığı için DSC kendini resetliyordu. Ayrıca bu akşam, aracıma hiç birisi girmeye calışmadığı halde alarmı çalmaya başladı. Uzaktan kumanda ile kilidi açmaya calıştığımda calışmadı, tamamen akü başı temassızlığından kaynaklanan bir sorundu

Doğru dürüst ince metal bulamadığım için kalın bir elektrik kablosunun plastiğini sıyırıp kutup kıskacına sardım, şu anda sapasağlam tutuyor. Ve hiçbir sorun kalmadı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...