Jump to content

1. Nesil Mazda 3 Yakıt Tüketim Değerleri

Superas
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

tabiki söylerim. benzinlik sahibi arkadaş yoktur umarım :) .öncelikle hiçbir kalkışta ani gaz dokunuşu yapmam zaten araç kalkmaya yeltenecek halde iken ayak ağırlığı kadar yüklenme yeterli oluyor. tasarrufta en önemli unsur budur bence şehir içi için.

ikinci olarak araçta ani fren yerine gaz pedalı terk etmek daha faydalı ve

son olarak rampa yokuş çıkarken M moduna manuelde 2. viteste çıkıyorum.

uzun yol vs gibi yüksek hızlardada hız düşürmemek üzere sabit hızda gitmek gerekiyor.

şu gerçekmiş benim ilk arabam ve beklemediğim kadar samimiyet başladı araçla aramızda. sanki canlı gibi :) sen onu üzmezsen oda seni üzmüyor.

gerçekten tebrik ederim.bu denli iradeli kullanmak bu aracı heryiğidin harcı değil.  :clap:

ani gaz kalkışı yapmamak benim için çok uzak şeyler deniyorum olmuyor,aceleci bi insanım yavaş olamıyorum...hmm yanlışda anlamayın beni kelly block da değilim...sadece aheste kıvamında kullanıma gelemiyorum içim daralıyor.yapımla alakalı ... pedal koltuk arasınımı açsam acaba da ayağım pedala yetişmese  :)

velhasıl yakında tüpçü yolları gözüküyor bana benzinliğim olmadığına göre  ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar.

2005 mazda 3 at sahibiyim. benzinli aracımda yakıt tüketimi malum benzin fiyatlarından dolayı sıkıntı yaşayacağımı düşünüp, istatistik çalışması yaptım sizlerle paylaşmak isterim.

aracımla 3,5 ayda 3680 km yaptım.(Şehir içi -İstanbul)

toplamda 1670 tl benzin aldım (değişik markalardan)

oranladığımızda şehir içi 45.5 krş sonucu elde edilmiştir. ve benim düşüncem otomatik 1.6 benzinli bir araç için bu benzin fiyatlarına göre çok iyi bir veridir.

yorumlarınızı beklerim

bilginize.

sormayı unuttum aracınızın km'si  kaç bindeydi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şu anlık tüketimim full klima açık, biraz da gazlıyorum 1.6-1.7 gibi rakamları görmeye başladım ibrede, 9.9 lt / 100 km yazıyor yol bilgisayarı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Merhaba arkadaşlar.

2005 mazda 3 at sahibiyim. benzinli aracımda yakıt tüketimi malum benzin fiyatlarından dolayı sıkıntı yaşayacağımı düşünüp, istatistik çalışması yaptım sizlerle paylaşmak isterim.

aracımla 3,5 ayda 3680 km yaptım.(Şehir içi -İstanbul)

toplamda 1670 tl benzin aldım (değişik markalardan)

oranladığımızda şehir içi 45.5 krş sonucu elde edilmiştir. ve benim düşüncem otomatik 1.6 benzinli bir araç için bu benzin fiyatlarına göre çok iyi bir veridir.

yorumlarınızı beklerim

bilginize.

Hocam kullandığınız lpg kitinin markası nedir? Sıralı olarak tabir edilenlerden mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Hocam kullandığınız lpg kitinin markası nedir? Sıralı olarak tabir edilenlerden mi?

merhaba,

lpg kullanmıyorum :)

verileri birkaç benzin şirketini deneyerek buldum.

alman araçlar için shell ve avrupa için opet iyi ve performansta müthişler. ancak nedendir bilmem (mazda 3 ford motoru kullanıyor biliyorum) süper katkı kullanan benzin markaları (shell gibi) performansın yanında aşırı tüketim getiriyor. ben performansı istanbul gibi biryerde bu trafiğin içinde saçma bulduğumdan bıraktım po dan almaya başladım (inanın her po içinde geçerli değil) yani benzini aldığınız yer gerçekten çok önemli. bu verileride buradan elde ettim.

bunun dışında mazda sahibiyle bütünleşen bir araçtır. canlı bir varlık gibi :) davranın ve motoru asla üzmeyin diyebilirim. çok kibar kullandığınızda yakıt inanılmaz farkedecektir. aracı ilk aldığım ay içerisinde yakıtı bugunkinden 2 kat fazla kullanıyordum. varsa hata şöfördedir diye düşünüyorum . sonuçta 1.6 lt motor 105 beygir. eğer hortumda delik yok ise yakıt tüketiminde sorun olmamalı

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Bir mazdasever olarak şuanda sahibi olduğum familiamı sattıktan sonra ilk almak istediğim araç 2004-2009 arası mazda 3. Eminimki familia kadar sorunsuz ve seridir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlk mazdamı alalı tam 1 ay oldu....

Km 48.280 idi aldığımda ( gerçi pahalıya aldık ama olsun.ilk guzum)

Yol bilgisayarı ort tüketim 8.4 gösteriyor.

Bir depo benzin bitmek üzere...yol bilgisayarı 70 km daha gider diyor.

Tahminen kmde 45 kuruş yakıyor...

Çok sakin kullanıyorum....

Ve guzumu seviyorum...

Yaza bir de pasta cila düşünüyorum....araç rengi derin siyah...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...

yarısı uzun yol yarısı çok sıkısık olmayan şehiriçi karısık 9litre lpg yakıyorum.benim için yeterli ve güzel bir değer.araç manuel

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkdaşlar pek fazla trafiğin olmadığı bir şehirde yaşıyorum %80 sakin %20 agresif kullanıyorum lpg.ile sehir içi 9-9.5 litre arası yakıt tüketiyorum.araç manuel..aynı araçla uzun yolda daha az yakar  lafına katılmıyorum 120 ile giderkende9.5-10litre yakıyorum bu değerler hem yol bilg.hem kendi ölçümlerim. merak ettiğim bu durum herkezde aynı mı eğer öleyse hangi uzun yolda nispeten daha az yakacak?hatta bendeki 0.5bile olsa şehir içi daha az yakıyor ilginç??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkdaşlar pek fazla trafiğin olmadığı bir şehirde yaşıyorum %80 sakin %20 agresif kullanıyorum lpg.ile sehir içi 9-9.5 litre arası yakıt tüketiyorum.araç manuel..aynı araçla uzun yolda daha az yakar  lafına katılmıyorum 120 ile giderkende9.5-10litre yakıyorum bu değerler hem yol bilg.hem kendi ölçümlerim. merak ettiğim bu durum herkezde aynı mı eğer öleyse hangi uzun yolda nispeten daha az yakacak?hatta bendeki 0.5bile olsa şehir içi daha az yakıyor ilginç??

Benzinli ve otomatik için söylüyorum; şehir içi tüketimim 9 civarıyken, uzun yolda bu değer, 100 km/h sabit hızda 7 civarına kadar geriliyor. LPG'de de şehir içine göre az yakması gerektiğini düşünüyorum. Kullandığınız güzergah bahsettiğiniz gibi trafiksizse bile daha az yakması gerekir uzun yolda. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bncede öyle olmalı fakat değil acaba vites aralıkları kısa tutulduğundan mıdır nedir düz yolda 5.vites 80km ile giderken 5.3 gösteriyor 80den 110a bile çıksam direk 9lt.en az.anlayamadım bu durumu.manuel araç sahibi arkadasların değerlerini merak edıyorum

burdan su anlasılmasın yakıtından şikayetçi değilim suan fiyatlarda uygun 20krş gibi bir rakama denk gelir km başına buda gayet ideal.problem o değil de uzun yolda az yakma olayı sanki sürekli 80-90 arası gidilirse ekonomık oluyor gibi düşünüyorum ama tüm marka modellerde böylemidir bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı şartlarda kullandığımız bir arkadaşım vardı. Bendeki otomatikti, ondaki manuel.

Ben 8.5 litre yakıyordum şehir içi sakin kullanımda. Onun araç 7.4 lt. 

2006 model de 90-110 arası şehir dışı 5.8 litre ortalama yakalıyordum ki 2012' den az yakıyordu o aracım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7.4 baya düşük ya benim araçta bir sorun mu var acaba diye düşünüyorum suan))16jant ve lpg var aracta bunların etkisindendir umarım zira başka bişey aklıma bile getirmek istemiyorum :

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...
  • 3 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

inegöl-kırşehir arası yaklaşık 500 km, ortalama hız 100-120 arası, simit depo, landi renzo lpg kiti, ortlama 2,15 tl lpg fiyat ile 157-180 krş, kesinlikle mazda 3 ortalama kullanımlarda müthiş ekonomik, 0 alıp, 10 yıl 1,4 dacia logan kullanıcı olarak loganla öğünüyordum yakıt konusunda, objektif bakışla değerlendiriyorum mazda tartışmasız. ama profesyonel sürüş kullanımı ile belirtmem lazım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...