Jump to content

Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar 2014 Mazda 3 Power Sense Otomatik Vites kullanıcısıyım. Şuan 3500 km civarında aracımın km sayacı. Yoğun olarak iş-ev-iş arasında kullanıyorum aracımı hafta içi. Evden çıktıktan sonra motor henüz soğukken 500 m çok dik bir yokuşu müteakiben iş yerine 8km lik bir yolu katederek gidiyorum. Bu 20 dk lık yolculukta yaklaşık 30 adet kasis ve 3 adet trafik lambasında dur-kalk şeklinde işe gidiyorum.  Bugüne kadar yol bilgisayarımda en çok 8,5 lt. yakıt tüketimi değerini gördüm. Soğuk bir motorla ve sürekli durk-kalklı bir rotada, yakıt tüketiminde bunun üzerine çıkamadım. Daha çok yakıt tüketimi şehir içinde nasıl olur bilemiyorum. Keyifli sürüşler.

Not: BMW 520i aldı bir arkadaşım geçen hafta, araba 1600cc ve şehir içi yakıt tüketimi 11 lt den aşağı inmedi şimdiye kadar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar 2014 Mazda 3 Power Sense Otomatik Vites kullanıcısıyım. Şuan 3500 km civarında aracımın km sayacı. Yoğun olarak iş-ev-iş arasında kullanıyorum aracımı hafta içi. Evden çıktıktan sonra motor henüz soğukken 500 m çok dik bir yokuşu müteakiben iş yerine 8km lik bir yolu katederek gidiyorum. Bu 20 dk lık yolculukta yaklaşık 30 adet kasis ve 3 adet trafik lambasında dur-kalk şeklinde işe gidiyorum.  Bugüne kadar yol bilgisayarımda en çok 8,5 lt. yakıt tüketimi değerini gördüm. Soğuk bir motorla ve sürekli durk-kalklı bir rotada, yakıt tüketiminde bunun üzerine çıkamadım. Daha çok yakıt tüketimi şehir içinde nasıl olur bilemiyorum. Keyifli sürüşler.

Not: BMW 520i aldı bir arkadaşım geçen hafta, araba 1600cc ve şehir içi yakıt tüketimi 11 lt den aşağı inmedi şimdiye kadar. 

Kullanım koşullarınıza göre iyi bir değer.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

520i  ile mazda 3 ü değil, mazda 6 yı bile asla karşılaştırmayın.    

bu  4+1 ev ile  stüdyo dairenin doğalgaz masrafı gibi olur.  

1600cc olması hiç!  önemli değil. 

zaten 1600cc motorun 12 litre yaktığı şartlarda  6400cc 48 litre yakmıyor.  

520i : 1690 kg  sürücü dahil

mazda 3 : 1290 kg sürücü dahil

400 kg = 520i neredeyse bir araba daha çekiyor. + daha büyük ve geniş lastikleri var.

ve

520i  170hp  (turbolu  = ara hızlanmalarda isterseniz çok yüksek tüketim yaparak, yüksek güç verebilir.)

mazda 3 120hp  ( turbosuz = bassanız da bir yere kadar yakabilir)

araçları performans ve tüketim olarak karşılaştırırken bakacağınız en son şey motor hacmi olsun bence.

ağırlık ve çıkış gücü olarak ele almanız daha doğru bir sonuç doğuracaktır.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün Çanakkale-İstanbul-Çanakkale yaptım. Toplam yol: 654 Km ve yakıt tüketimim: 6,8 lt. Gidişte 3 yetişkin ve bir çocuk (25 kg) ile 50 kg kadar bagaj. Yani kabaca 4 yetişkin diyelim. Klima açık 22 derecede, fan 3. kademede ve eco seçili. MRCC açık ve 110 km. Trafik çok yoğun değildi ve yer yer hız artıp azaldı ama çok zorlamadım. En fazla 140 ları gördüm.

Dönüşte ise 2 yetişkin ve bir çocukla yine zorlamadan ve klima kapalı olarak geldim. Tahminime göre depoda da 6 lt yakıt var. Benzin almadim. Elim doldurmaya gitmiyor çünkü benzini tutabilene helal olsun. Bir gecede 13 kr taktılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dün depoyu iyice bitirerek doldurdum.tam 49 litre benzin aldı.ekranda 0 km.yazdıktan sonra 40 km.kadar yol yaptım.depo 51 litre olduğuna göre demekki 0 km yazdığında 5 litre benzin kalıyor.buda yaklaşık 60-90 km.yol yapar.ortalamam 6.8 litre.hız ortalaması 52 km.pek basmayan bir sürücüyüm.araçta 4.200 km. oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha da az yakmak isteyenler aracına cila atabilir, rüzgarı güzel kaydırırsanız araç daha rahat ilerler, az yakar çok kaçar.

Birde konforu emniyeti ikinci plana bırakıp lastikleri daha fazla hava ile şişirirseniz tüketiminiz düşer... Örneği Opel Astra Sedan lastik basıncı için Eko modu : 39 ps Konfor modu: 33 ps . Eko modunda araç zıp zıp uçuyor  direksiyon tüy gibi...

Araçda gereksiz ağırlık taşımayın, tüketiminiz yükselmesin.. Örneğin kayınvalidenize aracın yakıt tüketimini artırdığını bahane edebilirsiniz...

Yada bu yakıt tüketimi takıntısını unutmaya çalışır, benzin fiyatlarının düşmesi için dua edersiniz .İsteyince olurmuş, milletçe bir olup isteyemedik henüz gibime geliyor...

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha da az yakmak isteyenler aracına cila atabilir, rüzgarı güzel kaydırırsanız araç daha rahat ilerler, az yakar çok kaçar.

Birde konforu emniyeti ikinci plana bırakıp lastikleri daha fazla hava ile şişirirseniz tüketiminiz düşer... Örneği Opel Astra Sedan lastik basıncı için Eko modu : 39 ps Konfor modu: 33 ps . Eko modunda araç zıp zıp uçuyor  direksiyon tüy gibi...

Araçda gereksiz ağırlık taşımayın, tüketiminiz yükselmesin.. Örneğin kayınvalidenize aracın yakıt tüketimini artırdığını bahane edebilirsiniz...

Yada bu yakıt tüketimi takıntısını unutmaya çalışır, benzin fiyatlarının düşmesi için dua edersiniz .İsteyince olurmuş, milletçe bir olup isteyemedik henüz gibime geliyor...

6500. mesajımı sana ithaf ediyorum emre :) kaynanası olmayanlara tavsiyen var mı? :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dün Çanakkale-İstanbul-Çanakkale yaptım. Toplam yol: 654 Km ve yakıt tüketimim: 6,8 lt. Gidişte 3 yetişkin ve bir çocuk (25 kg) ile 50 kg kadar bagaj. Yani kabaca 4 yetişkin diyelim. Klima açık 22 derecede, fan 3. kademede ve eco seçili. MRCC açık ve 110 km. Trafik çok yoğun değildi ve yer yer hız artıp azaldı ama çok zorlamadım. En fazla 140 ları gördüm.

Dönüşte ise 2 yetişkin ve bir çocukla yine zorlamadan ve klima kapalı olarak geldim. Tahminime göre depoda da 6 lt yakıt var. Benzin almadim. Elim doldurmaya gitmiyor çünkü benzini tutabilene helal olsun. Bir gecede 13 kr taktılar.

Dün depoyu doldurdum. Toplam yol 709 Km. Alınan yakıt: 47.72 Lt. 709 km nin 40 km si şehir içi.

Lastik basınçları da: önler 35 arkalar 31 psi yanılmıyorsam. Kapının içinde yazan üç kişilik değerlere ayarlamıştım yolculuk öncesinde. Aracım 4360 km de.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Antalya da şehir içi yakıt tüketimim,

mazda 3 sedan 2014 power

facebook ta paylaşında arkadaşlarım inanamadı :)

mazda farkıpost-9305-0-80804000-1431244025_thumb.jp

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnfo tuşuna basılı tutup sıfırlayın ve kullanmaya başlayın. Bırde böyle deneyin.bende şehir içi ve klima sürekli açık kullanım değeri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnfo tuşuna basılı tutup sıfırlayın ve kullanmaya başlayın. Bırde böyle deneyin.bende şehir içi ve klima sürekli açık kullanım değeri.

50. km sıfırlayıp yapmıştım ama tekrar yapıyım. Gerçi 10.4 lerden 8.4 lere geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben servise gittim cumartesi,ayak dayama yaptrımaya,ozama sordum,hep 8,6 görünüyor dedim.öyle söylediler ve yaptım fark etti.:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben henüz infoyu sıfırlamadım. 8 ay oldu aracı alalı. 9000 km dolmak üzere. Ve yakıt tüketimim şuan 6.9 lt. Uzun yol yapmışlığım sadece 700 km' dir. DAHA NE OLSUN :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir kaç kişiden daha aynı soru gelmişti. Benim aracım 4000 km den sonra yakıt tüketiminde düşüşe geçti. Sanırım sizde 3-4 bin km sabredeceksiniz ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...