Jump to content

Skyactiv Mazda3 1.5 120 Hp Otomatik Yakıt Verileri

lucasthehacker
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bir depo manuel de yüksek devirde kullanmayı denediniz mi? Bu şekilde düşüren vardı. Benim şuan şehir içi 7.6 bunda hız sabitleyicinin etkisi büyük.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,
Daha önce bahsetmiştim havalar soğudu 7.9 a vurdu benim yakış ancak yavaş kullanmam, buna rağmen 7.9, bence normal bir rakam. Havalar sıcakken de 7.5 di ortalaması yer yer 7.4 oluyordu. Ankara şehir içi kullanım.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

02.12.2015 at 09:10, Mehmet Özdemir :

70'e sabitlesem, benim 2. nesil de bu civarda yakar düz yolda. bakımda bir şeyleri unutmuş olma ihtimali güçleniyor sanki. 

Mehmet hocam, çumra - konya arası yolda şu değeri yakalirsin bence.

https://m.youtube.com/watch?v=O1xFqnAjb0Y

3. Nesil sahibi arkadaşlar hoş görsün. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birde kısa mesafede kullanıyorsanız yakıt artıyor. Ben en büyük dezavantajım araç soğukken direk yokuş çıkıyorum her sabah. Bugün Yokuş sonrası ortalamayı sıfırladım ve daha uzun mesafe yol gittim.(çiğli-konak) öğlen trafik yoktu vardığımda ortalama 4.0 gösterdi. Dönüşte trafiğin en yoğun olduğu saatte ( 6-7 gibi ) çıktım yola ve eve vardığımda ortalama 6.3 gösteriyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Yakıt konusunda aracımı alalı henüz bir hafta olduğu için farklı kriterlerde deneme şansım oldu. Sadece henüz uzun yola çıkmadım. Benim düşüncem şu şekilde; iş yerine araç ile gidiyorsam eğer her sabah 8 gibi Göztepe köprüsünden Ayrılıkçeşmeye kadar aracımla gidiyorum. Bu mesafe bilmeyenler için söyleyeyim 5-5.5 Km civarı akşamda 18:30-19:00 arası aynı yolu dönüyorum. bu güzergahta özellikle akşamın can sıkıcı trafiğinde ki bu 5 Km kimi zaman 30 dakikada bitiyor 10-11 Lt arasında değişiyor. Bir önceki aracım Passat Variant 1.6 FSI benzinli ile 13-15 km arası ikin daha önceki aracım olan Alfa Romeo 147 1.6 benzinli ile 12-13 Litre civarında değişiyordu. Ek olarak son bir ay babamın Opel Astra Ecoflex 1.3 Cdti ve son 2000 Km de ortalaması 6,2 Lt olan araçla 7,5-8 Litreleri gördüm. Lafın kısası mesafe kısa ve yoğun trafik olunca ister istemez tüketim artıyor. Aldığımın ikinci akşamı bir yakınımı evine bırakırken gidişte o dönüşte ben yolunda müsait olamsı ile hem yüksek hızda hemde yüksek devirlerde aracı test ettik ve toplamda yaklaşık 20 Km bir menzilde tüketim 9.5 Lt gösteriyordu. KArşılaştırmaları 4 farklı araç üzerinden yaptığımın farkındayım ama buda kimi zaman bir farkındalık yaratmak için faydalı olabilir. Bence öyle korkulan gibi çok yakan bir araç değiller. Bu arada kullanım tarzımda ne agresif nede çok yumuşaktır genellikle.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konu hakkında daha önce de yorumlar yapmıştım, ancak tekrar güncelleme yapmak istiyorum. Şu ana kadar kullandığım araçlar içerisinde (ford,pejo,alfa,bmw,opel,mazda) en az tüketime sahip benzinli araçlardan birisi mazda3. Eskişehir' deyim isteyen arkadaşlara değerleri ve kullanımı gösterebilirim. Yakıt tüketimi karma olarak 5 litre ve 6.5 litre arasında gezmektedir. yakıt tüketimi araçtaki donanımların(klima,ısıtıcı,farlar vs.) kullanılmasıyla,soğuk hava, lastik basıncı veya agresif kullanım sebebiyle max. 1.5 litre farketmektedir. Aynı şartlarda tüketim 3-4 litre farkederse araçta başka bir sıkıntı var demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ankara istanbul arası 

120 km/s adaptif cruise controlda (malum yokuşlarda falan 5000 devir çevirir)

kışlık lastiklerle

4 yetişkin bagaj boş sayılır

6.7 lt/100 km

sizce nasıl?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha ne olsun :) kış lastikleri yakıti artırır . Cruise'da yokuşlarda kapatıyorum, yokuşa gelmeden biraz hızlanıyorum . Daha az yakıyor .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Daha ne olsun [emoji4] kış lastikleri yakıti artırır . Cruise'da yokuşlarda kapatıyorum, yokuşa gelmeden biraz hızlanıyorum . Daha az yakıyor .

Sen eski mazda 3 te ne yakıyordun?

Ankara Düzce arası 3 yetişkin 1 çocuk, cc devrede 120 ile 6.5 litre yakıyor 2. nesil mazda 3.

Çok iyi değer değil bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ankara Düzce arası 3 yetişkin 1 çocuk, cc devrede 120 ile 6.5 litre yakıyor 2. nesil mazda 3.

Radarlı sistem diğeri kadar ekonomik gitmiyor. Çünkü önde araç olunca da yavaşlayıp hızlanıyor . Hiç iptale basıp manevra yapma gereği duymuyorsun. 2. Nesil 3'un otomatiği iyi yakar :) biraz çetele tutmuşum . 15bin km ortalaması

ca53bcc67524c6cb0be6766b704b188b.jpg

e0cd1a49a31cb923750f550718229d2b.jpg

Cx-3'de şuan 25 kuruş yakıyor [emoji1] biz LPG'yi hep pahalı aldık . Şimdi 2 lira civarı .

He bak , bu Lpg oranları . Benzinde 1lt az gösterir en az

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kısa mesafeler de özellikle kış aylarında şehir içi işe gidip gelirken ölçüm yapılmamalı bence, sonuçlar yüksek çıkar üzülürsünüz. Şehir içi ölçüm yapacaksanız yaz aylarını beklemeniz daha isabetli olacaktır. Aydın da bile  13 derece olan havada motorun ısınması 6-7 dakikayı bulabiliyor, haliyle yakıt sarfiyatı artıyor.

Eski bir 1.4 Dizel Auris kullanıcısı olarak ben bile benzinli olmasına rağmen yakıtından çok memnunum. 160 170 tl ye doldurduğum deposuyla 590 km yol yaptım (400 km otoyol gerisi şehir içi), bu veriler ile arabaya çok yakıyor demek haksızlık olur.

Not: Auris için şöyle bir veri kaldı aklımda 210 tl ye dolan deposuyla ortalama 800 km giderdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Radarlı sistem diğeri kadar ekonomik gitmiyor. Çünkü önde araç olunca da yavaşlayıp hızlanıyor . Hiç iptale basıp manevra yapma gereği duymuyorsun. 2. Nesil 3'un otomatiği iyi yakar [emoji4] biraz çetele tutmuşum . 15bin km ortalaması

ca53bcc67524c6cb0be6766b704b188b.jpg

e0cd1a49a31cb923750f550718229d2b.jpgCx-3'de şuan 25 kuruş yakıyor [emoji1] biz LPG'yi hep pahalı aldık . Şimdi 2 lira civarı .

He bak , bu Lpg oranları . Benzinde 1lt az gösterir en az

Şuan mirai kullanıyom.

Yakıtı uzun yolda 7.9 lt. Şehir içi 11 lt. Yakıyor. Az km yaptığım için görmemezlikten geliyom. Ne olur ilerde lpg mi takarım bilmiyorum. Lpg de sıkıntı çıkıyormuş ileriki zamanlarda

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şuan mirai kullanıyom.

Yakıtı uzun yolda 7.9 lt. Şehir içi 11 lt. Yakıyor. Az km yaptığım için görmemezlikten geliyom. Ne olur ilerde lpg mi takarım bilmiyorum. Lpg de sıkıntı çıkıyormuş ileriki zamanlarda

Çok yol yapmıyorsanız gerek yok. Amorti bile etmez . Yol yapıyorsanız , yapacaksanız takın. Soguk iklimde sorun çıkıyor (Eskişehir gibi) , o da 1500-2000 bin arasına hallolur. Ben 80bin km sorunsuz gittim. En az 8bin cebimde kaldı

Aracı 105binde sattım, alan da 1 yıl olmadan 20bin yapmış :) o da satıyor . Lpg olunca gezersin de gezersin :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok yol yapmıyorsanız gerek yok. Amorti bile etmez . Yol yapıyorsanız , yapacaksanız takın. Soguk iklimde sorun çıkıyor (Eskişehir gibi) , o da 1500-2000 bin arasına hallolur. Ben 80bin km sorunsuz gittim. En az 8bin cebimde kaldı

Aracı 105binde sattım, alan da 1 yıl olmadan 20bin yapmış [emoji4] o da satıyor . Lpg olunca gezersin de gezersin [emoji4]

Max 7000 yaparım heralde

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Max 7000 yaparım heralde

Gerek yok ya, araca yazık . Şimdi benzin de ucuz . En fazla 42 kuruş yakacaksın diyelim, Lpg olsa 22 . Km 20kr kurtarsa 2000₺ amorti icin 10000km yapmanız lazım . O da sadece amorti edecek sonraki yıl kâr edeceksiniz . Benim 5 ayda 16bin yapmışlığım var mesela [emoji12] az gezene lazım olmaz Lpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 saat önce, M.E.G :

eski kasamın şehir içi ortalaması 9.4 uzun yol ortalaması 8.9 lt idi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

eski kasamın şehir içi ortalaması 9.4 uzun yol ortalaması 8.9 lt idi...

110-120 ile benim söylediğim. Yoksa 13 litre uzun yol ortalamam da var.

2006 mazda3 te 5 kişi bagaj full 110-120 arası 5.8 yaktığım da vardır. 780 km de ışık yanmıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu yakıt olayını kişi aynı güzergahı başka araçla kullanarak kıyaslamalı bence de. Eskişehir'de Yaris 9.8 lt görmüşlüğüm var [emoji1] çünkü sürekli kısa mesafe ve ışıklar var ışıklar,ışıklar ... Biraz çevre yoluna çıksam ortalama düşüyor. Şöyle diyeyim CX-3 şehir içinde hepsinden az yakıyor. Hatta Hızı 30'a sabitlerseniz 3.8 lt gibi değerler gösteriyor ki başka araçta görmedim. Düşük vites çok yakması lazım :) 3. Nesil 3 uzun boylu kullanmadım ama Eskişehir içinde 2. Nesil ile en az %30-40 tasarruf yaparım ben onunla :) istop'u efektif kullanmak lazım . 5 saati geçtim şuan. Yeni dizel 3 ise hepsinden az yakacaktır. Ege'nin beğenmediği bu şanzımanla :)

110-120 ile benim söylediğim. Yoksa 13 litre uzun yol ortalamam da var.

2006 mazda3 te 5 kişi bagaj full 110-120 arası 5.8 yaktığım da vardır. 780 km de ışık yanmıştı.

Sen 110-120 gitmezsin :) 2. Nesil 3 110 ile 120 arasında çok yakış fark ettiriyordu. 110 geçmesen daha az yakar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• keser
      Yazan: keser
      Herkese merhaba. aracım 2011 impressive otomatik. Yaklaşık 2-3 ay önce aldım.
      yol bilgisayarında Av. yakıt tüketimi 15, 16 lt iken şu sıralarda 17 lt' yi aştık normali 8-10 lt sanırım. Açıkçası 10 bin km bakımı benden önceki sahibi ne zaman yaptı tam olarak bilmemekle beraber şu sıralar bakımı geldi sayılır öyle hatırlıyorum. iki haftaya bakıma sokacağım. LPG(Landirenzo) tüketimi de başlarda 40 krş iken 50 krş ardından 60 krş' u gördü. Ankara Şaşmaz OLgun LPG'de gaz ayarı yaptırdım. ayarın darmaduman bir halde olduğunu söyledi. gaz ayarından sonra yol bilgisayarı yakıt tüketimini sıfırladım. 8 -9 lt lere düştü. ama bu sadece bir gün sürdü şuan 17 lt.  sebebini bilmiyorum.
      Sizden ricam bakıma gitmeden önce beni yönlendireceğiniz hususlar varsa hazır bakıma gitmişken sizinde önerilerinizi gerçekleştirmek olacak. şimdiden çok teşekkür ederim.
    • Jamiryo
      Yazan: Jamiryo
      Herkese Merhaba, 
      Sanırım Mazdaclub'ın en yeni üyesiyim. Burada sizin bilgi ve birikimlerinizden yararlanmak ve ilerde aynı konu başlığı altında kafasında benim gibi soru işaretleri bulunan insanlara bir fikir vermek için oktanlarla ilgili bir sorum var.
      Soru 1: MAZDA 3 1.5 Skyactiv'e önerilen benzin 95 mi, yoksa 98 oktan mıdır? Bu sorunun cevabını yabancını sitelere bakıp bulamadım. Broşür ve manual kitabında da rastlamadım. Malum yurtdışında halen 87,91 ve 95  oktan satılıyor (nadiren de 98 oktan mevcut) o yüzden adamlar 95/98 oktanlardan hiç bahsetmemişler bile.
      Soru 2: Ek bir sorum daha var. Eğer her ikisini de kullandıysanız aralarında performansa ve ekonomik kullanamaya dayalı bir fark gördünüz mü? Her iki soruyu birlikte cevaplandırırsanız çok sevinirim. 
      Bilse bilse yurdum insanı bilir diyerek sorumu üstadlara yöneltip, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
    • sporenes
      Yazan: sporenes
      Ben mazda3 HB A/T alalı 3 hafta oldu. Yakıttaki belirsizlik dışında aracımdan çok memnunum. 2010 model İmprsv. HB kullananan arkadaşlarıma şunu sormak istiyorum. Bir depo ile kaç km gidiyorsunuz. bu arada aranıza yeni katışdığım için çok mutluyum. Mesleğim basın mensubu. 

• Yeni Oluştur...