Jump to content

Mazda CX-5 i-Stop Problemi

alper
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese tekrar merhaba,

Öncelikle konuya ilgi gösteren ve yardımcı olanlara tekrar teşekkür ederim. Hafta sonu yukarıda bahsedilen tüm hususları yerine getirmeme rağmen i-stop u çalıştırmayı başaramadım. Bunun üzerine bir kaç yurt dışı foruma daha baktım ve aynı sorunla karşılaşan insanların yazılarını okudum. Problem yaşayanların ana sorunu battery ile ilgili. Battery değişikliği yapanlarda sorun ortadan kalkmış. Ben de müsait bir zamanımda aracı servise götürmeyi düşünüyorum.

Umarım sorun akü kaynaklı ise değişimi ücretsiz olur. Araç 2012 Haziranda alınmış ve garantisi devam ediyor ama akü için garanti süresi ne kadardır bununla ilgili Garanti kitapçığında net bir şey göremedim. Bazı araçlarda garanti süresi 2 veya 3 yıl olsa da akü v.b. şeyler istisna tutulabiliyor. Avusturalya'da bir çok şey için Garanti süresi 3 yıl iken akü için 2 yılmış örneğin. Burada ne kadar bilmiyorum ama orda akü ücreti 537$ mış.

Akü garanti süresi ve fiyatı hakkında bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İntenetten pek bişey bulamadım. Servisi aradım, Orijinal akü getiremiyorlarmış. Vartanın start-stop aküsünden bahsetti. 200TL+KDV.

Yalnız Avusturalya'da 500 dolara olan akünün muadilinin 100 dolar olması bana pek mantıklı gelmedi. Ya akü o akü değil, ya da muadili değil...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne yani akü asit firmaları tarafından mı ithal ediliyor?

bilmiyorum dayı :) okan cevaplayabilir sanıyorum.

ama konuyu araken  "Aracın uzun süreli kullanılmamasından veya kısa mesafelerde kullanılmasından kaynaklanan problemler (lastik, akü, vb)" honda'nın garanti koşullarında bunu buldum. Hepsi aynıdır sanırım. Akü'nün garanti işi biraz inisiyatifle ilgili sanırım.

http://www.fordclubtr.com/forum/topic/237573-garanti-kapsami-aku-yu-kabul-etmedi/page-2

gogılda örneği çok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

akü konusunda benden varta'nın marka kodunu isteyin. Varta nın kendisi bu araca yanlış akü veriyor ve sonrasında akünün tekrar değişmesi gerekiyor. başımıza geldi...

akü de garanti 2 yıldır. trafiği çıkışı 2yılı geçtiyse aküyü parayla almanız gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın trafiğe çıkışı iki yıl olmadı. Umarım Garanti kapsamında değerlendirirler. Marka kodunu verebilirseniz sevinirim, serviste kontrol etme şansım olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araçlardaki bu akü farlılıklarına sebep olan durum nedir, yani cx5 in aküsünün diğer araçlardan farklı olmasının sebebi soruyorum sayın okkko rica etsem anlatırmısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teknik bir konu. Diğer akülerin teknik yeterliliği arabanın gereksinimlerini karşılayamıyor. Kısa vadede araç aküyü bozuyor. o sebeple olması gereken akü kodu yukarıda verdiğim gibi olması gerekiyor. Yani basit anlamda sadece votaj, amperaj yeterli değil. başka parametreler de var.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İşte benim sorduğum husus tamda bu parametreler, cx5 in özelliği nedir ???

Tahmin hakkımı kullanıyorum. Elektrik sistemi, i-stop, ellop vs.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İ-ellop sadece 6 da var diye biliyorum, bence istop yüzünden çünkü star stop yaparken çok enerji harcanıyor, bu yüzden de uzun ömrülü akü gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla teknik rakamları bilmiyorum ancak araştırırım. akünün cold start, amperaj, azami amperaj ve marş denilen bir takım değerleri oluyor. bu araçta i-stop diğer araçlardan farklı bir yöntemle tekrar çalıştığı için daha fazla anlık amper gerekiyor. bu süreçte araç stop halinde zaten akü boşalmakta ve zayıflamış oluyor. bunun üzerine problemsiz bir şekilde start verebilmeli araç, ki i-start buji ateşlemesiyle tekrar start veriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...