Jump to content

Mazda 2 Kasislerde ve Bozuk Yollarda Gelen Yay Sesi

Katil Balina
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Konuda adım geçmiş iki üç kelam da ben edeyim :)

Önceki aracım fiat stilo idi 3K ve 17" jantları vardı 45 yanak yumuşak hamurlu NOkian lastiklerimle eğer ön takım parçalarıda sorunsuzsa mazdanın 16" 55 yanaklı lastiklerine göre çok daha konforluydu diyebilirim.. Ben sırf bu konfor sıkıntısı ve sertlik sıkıntısı yüzünden ön 2 amortisörü değiştirdim, Adem usta ve genel mazda kullanıcıları KYB marka amortisör önerdiler ilk başta, fakat ben biraz araştırma sonucu bu amortisörlerin daha uzun ömürlü olmaları için biraz daha sert yapıya sahip olduklarını öğrenince kararımı MONROE olarak değiştirdim ve ön iki amortisörümü monroe olarak değiştirdim. Aracın eski amortiösörlerine oranla çok iyi düzeyde ilerleme ve rahatlama oldu araçta, fakat hala bazı sert küçük çukurlarda bir sertlik ve çok az da olsa bir lok sesi hissediyorum, sıkıntı ya 16" jantlardan çok daha yumuşak bir performans beklememden kaynaklanıyor, yada aracın orjinal yayları olması gerektiğinden daha sert. Ses konusunda da adem usta kontrol etti gezdi bir şey yok dedi ama, ben yine de bir rot balansçıya tek tek tüm ön takım parçalarını kontrol ettiricem. Bu çıkan lok sesi normal gibi gelmiyor bana, normalse de yayların sert olması etken olabilir. Şimdi arkaya da MOnroe alıp takmayı düşünüyorum ve kesinlikle tavsiye ederim.

hocam bu monroe sorunu büyük oranda çözüyorsa değişeyim diyecem de dediğim gibi birkaç ay sonra ikinci nesil 2012/2013) mazda 3 almayı düşünüyorum. yine de bu işlere kafayi takmış ankarada usta varsa tavsiyelere açığım bi göstermek isterim

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tez zamanda 'did you mean ... ? ' özelliği de istiyoruz :D

Amortisörleri değiştirdiniz herşey güllük gülistanlık tamam ama amortisörünüzde bu kitten var mı? Körük var mı? Poliüretan tampon var mı? Eğer bunlar yoksa amortisörünüz 1 aylık dahi olsa 1 çukurluk ömrü olur... Amortisör değişiminde mutlaka ama mutlaka bunlardan kullanın.

http://www.kyb.co.za/protection-kit/

Bu arada takozlar ses anlamında hayati öneme sahip, çin-taiwan malı kalitesiz takoz 1 aylık bile olsa ses yapar / yaptırır o yüzden takozda yüksek kalite tercih edin ;)

http://www.kyb.co.za/shock-mouting-kit/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tez zamanda 'did you mean ... ? ' özelliği de istiyoruz :D

Amortisörleri değiştirdiniz herşey güllük gülistanlık tamam ama amortisörünüzde bu kitten var mı? Körük var mı? Poliüretan tampon var mı? Eğer bunlar yoksa amortisörünüz 1 aylık dahi olsa 1 çukurluk ömrü olur... Amortisör değişiminde mutlaka ama mutlaka bunlardan kullanın.

http://www.kyb.co.za/protection-kit/

Bu arada takozlar ses anlamında hayati öneme sahip, çin-taiwan malı kalitesiz takoz 1 aylık bile olsa ses yapar / yaptırır o yüzden takozda yüksek kalite tercih edin ;)

http://www.kyb.co.za/shock-mouting-kit/

hocam amortisörler sağlamsa ki öyle olduğu söyleniyor sadece bu gösterdiklerinizi değiştirerek randıman alabilir miyim.

bi de tam olarak ne diyecem ustaya ya da bunları nereden temin edecem cehaletime verin

bi de baktiğımda körük gibi bişey var ama sanki üstüste binmiş iki parça ya da irtadan yarılmış bilemedim.

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam amortisörler sağlamsa ki öyle olduğu söyleniyor sadece bu gösterdiklerinizi değiştirerek randıman alabilir miyim.

bi de tam olarak ne diyecem ustaya ya da bunları nereden temin edecem cehaletime verin

bi de baktiğımda körük gibi bişey var ama sanki üstüste binmiş iki parça ya da irtadan yarılmış bilemedim.

teşekkürler

Protection kit, diğer deyişle koruma kiti var olan hastalığı çözmez, ama hasta olmasını engeller diyelim ;)

Poliüretan tampon (kahverenk olan) sıradışı durumlarda (aniden derin çukura düşülmesi gibi) amortisörün stroğunu sınırlayarak patlamasını yada hasar görmesini engeller, siyah kauçuk körük ise tekerlekten sıçrayan taş,toz, çamur gibi etkenlerden amortisörün milini ve keçelerini korur,ömrünü uzatır. Fotoğrafını gösterin yeter, amortisör yada ön düzen işi yapan adamlarda bulabilirsiniz her ikisini de ya da kafam rahat olsun derseniz netten attığım link gibi kit şeklinde satın alabilirsiniz.

Amortisörler sağlam ama takozları ne durumda bu arada? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim amortisör takozlarını adem ustam sağolsun kontrol etti, hatta içindeki bilyaları fln da kontrol edip gerekli yağlamaları da yaptı, eğer sorun olsaydı söylerdi zaten. Yanlız şu protection kit nedir onu anlayamadım ilk kez duyduğum bir şey..

Sitede farkında olmadan mention özelliği mi ekledik ne ? :D ( O da geliyor yakında biraz sabır :D )

mention a gerek yok :) konuları takip edip okumak yeterli oluyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lastik basınçlarınızı 2psi  düşürmeyi deneyin bir..  

lastik markanız nedir. hamur sertliği konforu etkiliyor efendim.  bir dönem ROF lastik kullandım mazda626'mda, tren sürüyor gibiydim.

öte yandan amortisörler patlak değildir cidden..  o konuyu rafa kaldıralım ama  tabiki zamanla darbe sönümleme özellikleri de azalıyor.

alt takım kontrolü evet levye ile yapılıyor ama ustaların gözünden kaçabilir. bir önceki bakımda yansanayi malzeme kullanılmış olabilir.

salıncak arka ve ön burcu   değiştirin. plastik parçalar. lap-lup sesleri kesiyor

amortisör takozları kontrol ettirin..

iyi malzeme kullanın..   

japon malzemeler ile yapılmış bir mazdaya taiwan malı parçalar kullanarak bakım yaparsanız artık ondan bir japon kalitesi beklemek manasız olacaktır.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aracımda her şey serviste yapılmış ve değişmiş, yan sanayi parça kullanılmamış çıkan amortisör bile fomoco marka idi, mazda serviste taktıkları. Alt takım da normal kasislerde hiç ses yok maşallah tık sesi bile yok, fakat hafif sert bir çukurda böyle lakur lukur değil ama lok diyebilceğim esneme ile aynı  oranda ve sayıda bir ses geliyor. Heee bunu benden başka da kimse fark etmiyor ben söylemezsem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi ayrınıtısını bilemiyeceğim ama illede orjinal amortisörleri değiştirmeyi düşünüyorsanız Monroe amortisörü tavsiye ederim, hangi araba olduğunu unuttum ama daha önce babam amortisör değişimi gerektiğinde 2-3 defa Monroe taktırmıştı.Sonuçta bilinen bir marka.

55 ile 60 yanak lastik arasında çok fark var, 60 - 65 yanaklı michelin takın farkı mutlaka hissedersiniz. 

2012'de kullandığım 323 1.8'de markası belirsiz dandik ucuz courier marka 60 yanaklı lastik vardı, sahile çıkan parke taşları çok bozuk bir yol var bizim burada o sokaktan sahile giderken o 60 yanaklı courier'ler ile inanamadığımız şekilde, mucizevi olarak araba sarsılmıyordu bile, aynı yolu dayımın 2011 mazda 3' ü ile 55 yanaklı bridgestone lastiklerle geçiyoruz, sanki tarlada gider gibi geçiyoruz, aynı şekilde benim arabada ki 55 yanaklı michelin' ler bile o yolda sarsıyor, yani sonuç olarak lastik yanak kalınlığındaki en küçük değişiklik konforda çok büyük fark yaratıyor, amortisörleriniz orjinal ve sağlam ise amortisörleri değiştirip büyük masrafa girmeden önce 60 - 65 yanaklı 4 lastik takmanızı tavsiye ederim .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Protection kit, diğer deyişle koruma kiti var olan hastalığı çözmez, ama hasta olmasını engeller diyelim ;)

Poliüretan tampon (kahverenk olan) sıradışı durumlarda (aniden derin çukura düşülmesi gibi) amortisörün stroğunu sınırlayarak patlamasını yada hasar görmesini engeller, siyah kauçuk körük ise tekerlekten sıçrayan taş,toz, çamur gibi etkenlerden amortisörün milini ve keçelerini korur,ömrünü uzatır. Fotoğrafını gösterin yeter, amortisör yada ön düzen işi yapan adamlarda bulabilirsiniz her ikisini de ya da kafam rahat olsun derseniz netten attığım link gibi kit şeklinde satın alabilirsiniz.

Amortisörler sağlam ama takozları ne durumda bu arada?

hocam bi ustaya göstereyim fırsat bulursam, gelişmeleri ya da sorunları buradan paylaşırim. yardımınız için çok teşekkürler..

lastik basınçlarınızı 2psi düşürmeyi deneyin bir..

lastik markanız nedir. hamur sertliği konforu etkiliyor efendim. bir dönem ROF lastik kullandım mazda626'mda, tren sürüyor gibiydim.

öte yandan amortisörler patlak değildir cidden.. o konuyu rafa kaldıralım ama tabiki zamanla darbe sönümleme özellikleri de azalıyor.

alt takım kontrolü evet levye ile yapılıyor ama ustaların gözünden kaçabilir. bir önceki bakımda yansanayi malzeme kullanılmış olabilir.

salıncak arka ve ön burcu değiştirin. plastik parçalar. lap-lup sesleri kesiyor

amortisör takozları kontrol ettirin..

iyi malzeme kullanın..

japon malzemeler ile yapılmış bir mazdaya taiwan malı parçalar kullanarak bakım yaparsanız artık ondan bir japon kalitesi beklemek manasız olacaktır..

hocam teşekkürler, ben ekseriyet orjinal kullanıyorum ama benden önceki de ilk sahibi ve iyi bakmış arabaya servis kayıtları var hep orjinal kullanmış. dediklerinizi bir tamirciye gittiğimde ilgilenmesi için iletecem. genelde sorun yok diyip baştan savıyorlar ama bu sefer daha bilgili gideceğim için üsteleyecem bakalım. ilginiz için çok teşekkürler

Şimdi ayrınıtısını bilemiyeceğim ama illede orjinal amortisörleri değiştirmeyi düşünüyorsanız Monroe amortisörü tavsiye ederim, hangi araba olduğunu unuttum ama daha önce babam amortisör değişimi gerektiğinde 2-3 defa Monroe taktırmıştı.Sonuçta bilinen bir marka.

55 ile 60 yanak lastik arasında çok fark var, 60 - 65 yanaklı michelin takın farkı mutlaka hissedersiniz.

2012'de kullandığım 323 1.8'de markası belirsiz dandik ucuz courier marka 60 yanaklı lastik vardı, sahile çıkan parke taşları çok bozuk bir yol var bizim burada o sokaktan sahile giderken o 60 yanaklı courier'ler ile inanamadığımız şekilde, mucizevi olarak araba sarsılmıyordu bile, aynı yolu dayımın 2011 mazda 3' ü ile 55 yanaklı bridgestone lastiklerle geçiyoruz, sanki tarlada gider gibi geçiyoruz, aynı şekilde benim arabada ki 55 yanaklı michelin' ler bile o yolda sarsıyor, yani sonuç olarak lastik yanak kalınlığındaki en küçük değişiklik konforda çok büyük fark yaratıyor, amortisörleriniz orjinal ve sağlam ise amortisörleri değiştirip büyük masrafa girmeden önce 60 - 65 yanaklı 4 lastik takmanızı tavsiye ederim .

hocam amortisörler sağlam. lastiklerim ve jantlarım yepyeni olmasa dediğinizi yapardım. bi dahakine artık, teşekkürler
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

Arkadaşlar merhaba. 

Benim araçta da kasislerde veya sarsıntılı yollarda bir gıcırtı geliyor. 

Şiddeti her zaman aynı değil. Bazı kasislerde hiç olmuyor. 

Önce tavandan geliyor sandım. Köpük gıcırtısı gibi. Ama  torpidonun altından geliyor belli. Direksiyon ile mi ilgili amortisör ile mi anlamadım. Ya da bir köpük körük gibi bir parça mı var gıcırdıyor anlamadım. Araba duruyorken sallıyorum ses filan gelmiyor. Anlamadım. 

Tecrübeli arkadaşlar yorum yapabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence denge kolu lastikleri. Denemesi de baya ucuz. Lifte kaldırıp denge kolu bağlantılarına wd40 veya yağlı herhangi bir sprey sıkın. Ses giderse yenilerini alır değiştirirsiniz. Değişimde orijinal servis parçası kullanın ki uzun süreler tekrar işçilik vermek zorunda kalmayın. Zor bir iş çünkü değişimi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

32 dakika önce, zoptrik :

Bence denge kolu lastikleri. Denemesi de baya ucuz. Lifte kaldırıp denge kolu bağlantılarına wd40 veya yağlı herhangi bir sprey sıkın. Ses giderse yenilerini alır değiştirirsiniz. Değişimde orijinal servis parçası kullanın ki uzun süreler tekrar işçilik vermek zorunda kalmayın. Zor bir iş çünkü değişimi. 

Bence BMC... hayırlı forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracımı arka tekerlerinden iterek lastiği sallamaya çalıştığımda, tavandan ittirdiğimden gıcırtı sesi gelirdi, denge kolları değişti ses mes kalmadı.

Motor kulağı ise kasislerde tangırtı gibi ses yapardı, hızlı geçersem hatta birşey kopuyor gibi hissettirirdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu denge kolları "z rot" denilen malzeme mi? benim aracı satarken ekspertize soktuk serviste, usta arabayla bir dolaştı geldi, z rot değişmesi gerekir ses yapıyor demişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 dakika önce, Mehmet Özdemir :

bu denge kolları "z rot" denilen malzeme mi? benim aracı satarken ekspertize soktuk serviste, usta arabayla bir dolaştı geldi, z rot değişmesi gerekir ses yapıyor demişti.

Yok değil abi. 10 nolu parça denge kolu, 15 z rot.

s-l640.jpg

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

30 dakika önce, zoptrik :

Denge kolu 12 deil mi yaw? @Mutlu Tekir benim bozuk olduğunu düşündüğüm parçalar da 14 numaralı parçalar. sağ sol 2 adet mevcut. 

Bir de bu arka taraf. Öndeki denge çubuğunun bağlantı noktaları diyelim :P 

Yok abi, Denge çubuğunu değiştim tipini bliyorum aşağıdaki gibi. Önde yok bundan diye biliyorum.

https://megaparca.com/urun/mazda-3-2004-2009-arka-denge-kolu-56142?gclid=CjwKCAiA767jBRBqEiwAGdAOr3L95Q5W6qnEJ67ri0IybXmVooO05B7W8wj_PQomjwPtEN8EzR7iJRoCsSMQAvD_BwE

O dediğin parçalar da sanıyorum viraj demiri lastikleri. 

Dediğin lastiklerden olabilir derdim ses arkadan gelseydi. Önden böyle ses yapabilecek bilemiyorum. Ufuk usta takoz diyorsa olabilir. Bu arızalar başka başka ses yapabiliyor. Bende tangırtı gibi ses yapıyordu kopuk motor takozu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...