Jump to content

2001 Model Mazda 626 Silkeleme Sorunu

byildirim
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tüm Mazda severlere tekrar selamlar...Bazı sebeplerden dolayı bir süredir foruma giremedim ve arabamdaki kısmi sorunlarla ilgilenemedim.Verdiğiniz bilgiler için herkese ayrı ayrı teşekkürler ederim.

Daha önce de bahsettiğim gibi lpg servisindeki ustamız silkeleme sorununu gidermiş, rolantisini belli bir seviyede tutturabilmişti.Tabi ufak dalgalanmalar hariç.

Yalnız bunu gerçekleştirirken sorunun maf sensörü arızası veya lpg tankındaki düzenek içerisinde bulunan sibopun (silindirik,2-3 cm boyunda,yan kısmında küçük bir delik bulunan metal parça) gazı kesmesinden kaynaklanabileceğini söylemişti.Ve usta bu sibobu çıkardıktan sonra silkeleme sorunu bitti.Fakat gaz tüketimi bir miktar arttı.

Şu anda arabadaki tek sorun; seyir halinde iken debriyaj + fren basınca rölantinin stop etme derecesine kadar düşmesi akabinde normale dönmesi...Özellikle düşük vites ve düşük hızda oluyor.

Bununla ilgili bilgi ve tecrübelerini aktaracak olan herkese şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dönüp dolaşıp aynı yere gelmişsiniz hep. Araç rölantiyi toparlayamıyor bu bariz bir şey. Eğer araç normal seyirde bir sıkıntı çıkarmıyor, yakıt şehir içi 10-11L civarlarını geçmiyorsa ve anlattığınız rolanti düşmesi trafikte sıkıntı olmuyorsa kullanın gitsin sonuçta eski araç servisten yeni boğaz kelebeği (kelebek sensörü ve rölanti motoru dahil) alıp DENEMEKTEN başka çareniz yok. O da gerçekten cebinizi yakar. Tam olmasa da sonuç almışsınız bence daha fazla kurcalamayın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçenlerde birisi çözmüştü bu sorunu, rölanti sensörü çatlakmıymış neymiş, yapıştırmışlar sorun çözülmüş, konuyu aradımda bulamadım, geçen hafta bahsi geçmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dönüp dolaşıp aynı yere gelmişsiniz hep. Araç rölantiyi toparlayamıyor bu bariz bir şey. Eğer araç normal seyirde bir sıkıntı çıkarmıyor, yakıt şehir içi 10-11L civarlarını geçmiyorsa ve anlattığınız rolanti düşmesi trafikte sıkıntı olmuyorsa kullanın gitsin sonuçta eski araç servisten yeni boğaz kelebeği (kelebek sensörü ve rölanti motoru dahil) alıp DENEMEKTEN başka çareniz yok. O da gerçekten cebinizi yakar. Tam olmasa da sonuç almışsınız bence daha fazla kurcalamayın.

aynen öyle hocam dönüp dolaşıp aynı yerdeyim.Sevindiğim bir nokta varsa o da silkeleme sorununun bitmesi...Maşallah 150-160 km hız tık yok.Galiba ben de biraz fazla taktım kafaya.Dediğiniz gibi normal seyirde sıkıntı yok,şehiriçi ortalama 30 krş gibi yakıyor,trafikte de bir sorun yaratmıyor bu durum.Sadece eğer maddi durumum müsait olursa rölanti sensörünü değiştireceğim.Fiyatı nedir bilmiyorum ama çıkma da olsa bakacağım artık.Yine aynı olursa daha da elletmem bi tarafına böyle kullanırım artık.

Bugün gittim bir tamirciye arkadaş sorun rölanti sensöründe dedi.Sensörün soketini çıkardık arabanın çalışmasında zerre kadar farketmedi.Yani hiç işlevi yokmuş gibi soketi tak-çıkar yaptık aynı şekilde çalışmaya devam etti.Böyle olunca tamirci bu rölanti sensörü bozuk işlev görmüyor,en azından çalışması yalpalardı motorun dedi.Rölanti ayarı boğaz kelebeğinden ayarlanmış ve onun ayarına göre çalışıyor dedi.Açıkçası söyledikleri pek te mantıksız gelmedi bana.Ve sizin de belirttiğiniz gibi bu şekilde kullan gitsin abi,çok ta acil bişey yok dedi.Böyle devam edicez artık napalım...

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçenlerde birisi çözmüştü bu sorunu, rölanti sensörü çatlakmıymış neymiş, yapıştırmışlar sorun çözülmüş, konuyu aradımda bulamadım, geçen hafta bahsi geçmişti.

Bugün gittiğim tamirci rölanti sensörü bozuk dedi.Tabi söküp bakmadı ama tamir edilebilir mi edilmez mi bilemiyorum da açıkçası.Gerçi tamir edilir gibi bişeyler de söylemedi.Değiştircez bunu ama sıfırı pahalı olur çıkma araştır sen dedi.

Cevabınız için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ateşleme elemanları pahalıdır hakkatende, benim arabanın ateşleme modülü nün orjiali 530 tl idi, tabii ben yan sanayi taktım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...