Jump to content

Yağlama Sistemi Aldatmacası

Cherkess
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

aracımda bahsetmiş olduğunuz benzin desteği bulunmakta. 3500 devrin üstünüe çıktığım zaman benzin takviyesi gerçekleşiyor.

O zaman yağlama kullanmaya gerek yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

‎20‎.‎03‎.‎2015 at 09:23, Burak :

Özgür, konu gerçekten güzel yerlere gidiyor, sağolasın.

Ben de dün akşam aşağıdaki makale ile uğraştım. Bu vesile ile Subaru'lardaki sübap ayarının neden gerektiğiniz de anlamış oldum.

Haftasonu bitirebilirsem devamında yüksek ısının nereden geldiği ile ilgili ilginç bilgiler de mevcut :) Bazı itirazların olacağını tahmin ediyorum onlara :)

2004 Model Mazda6 kullandığım yıllarda ben de Romano taktırmıştım. Senin de yaptığın gibi >4000 devirlerde ben de belirli bir miktar benzin ekletiyor, böylelikle arada bir yapmam gereken benzin - LPG geçişini kendisinin yapmasını sağlıyordum.

Abi senin de emeğine sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi senin de emeğine sağlık.

Özgür, makalenin içinde şöyle bir ibare mevcut. Henüz bu kısmını tercüme etmedim ama daha fazla sabredemeyeceğim :) . Konuyu yazarına da sordum, cevap bekliyorum.

"Hatalı gaz/hava karışımı, özellikle de fakir karışım, sübapların aşırı ısınmasına yol açabilir"

Belki Emre'yi hatırlarsın BRC de çalışıyor. Yoğunluktan dolayı siteye artık pek girmiyor ama aktif olduğu dönemlerde bu konuları  konuşurken o da fakir karışımın yüksek ısı üretebileceğini söylemişti.

Yüksek ısı üretmek ile sübapların aşırı ısınmasına sebep olmak aynı şeyler olmayabilir ama ortada bir karışıklık olduğu kesin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Özgür, makalenin içinde şöyle bir ibare mevcut. Henüz bu kısmını tercüme etmedim ama daha fazla sabredemeyeceğim :) . Konuyu yazarına da sordum, cevap bekliyorum.

"Hatalı gaz/hava karışımı, özellikle de fakir karışım, sübapların aşırı ısınmasına yol açabilir"

Belki Emre'yi hatırlarsın BRC de çalışıyor. Yoğunluktan dolayı siteye artık pek girmiyor ama aktif olduğu dönemlerde bu konuları konuşurken o da fakir karışımın yüksek ısı üretebileceğini söylemişti.

Yüksek ısı üretmek ile sübapların aşırı ısınmasına sebep olmak aynı şeyler olmayabilir ama ortada bir karışıklık olduğu kesin.

Abi şimdi zengin karışım bol yakıt/az hava oluyor

Fakir karışım ise tam tersi Bol hava/Az yakıt oluyor.

Bu durumda o ibarede bir terslik var ama haydi hayırlısı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi şimdi zengin karışım bol yakıt/az hava oluyor

Fakir karışım ise tam tersi Bol hava/Az yakıt oluyor.

Bu durumda o ibarede bir terslik var ama haydi hayırlısı.

Zengin fakir karışımı biliyorum ama benim de kafamı karıştıran bu cümle oldu. Bazı bilgiler elde ettim, toparlanınca paylaşacağım..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Özgür, makaleyi bitirdim.  Makaleden anladığım kadarı ile aslında yağlama sıvıları mikro kaynak ve erozyon dışında çok da  fayda sağlayabilecek şeyler değil ki bunların etkisi de hatalı karışım karşısında motorun kaldığı yüksek ısının oluşturduğu hasar yanında çok da minimal kalıyor. Doğru karışım veren, yük altında benzin karışımı eklenen bir LPG kiti yukarıda bahsettiğim etkinin bertaraf edilmesinde çok daha etkenmiş gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi bende onu diyorum işte benzin takviyesi iyidir. Diğer tarafta da benzin takviyesi ne yapar nasıl çalışır nasıl fayda sağlar diye sormuşlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün aracı açıp  şu yağlama sistemine baktım nereye bağlanıyor falan gerçi pek anlamıyorum dolayısıyla fotoğrafını çektim. siteye koymaya çalıştım inş doğru yapmışımdır. Yağı da dediğiniz gibi bir bezi ıslatarak denedim. çakmağı çakar çakmaz bez tutuştu gitti. Yağlama sisteminin geçtiği hattı kırmızıyla işaretledim. Birde yağ kutusunun çıkışında cam bir tüp var o ne işe yarıyor anlamadım. Bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum

Saygılar

QR3aDZ.jpg

AAMLWp.jpg

076199.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sizin sistemi boğaz kelebeğine gidecek gibi emme manifoltuna vermişler. Boğaz kelebeğini bir temizletin ne halde olduğunu merak ediyorum.

Bu arada yağlamada kullanılan o sıvının Kerosen olduğunu söylemiştik.

Buyrun Kerosen neymiş ne işe yararmış öğrenin.

Kerosen, genellikle sanayide kullanılan bir petrol türevidir. Kerosen halk dilinde gazyağı diye geçen maddenin daha gelişmiş ve içerik olarak süzülmüş olanıdır. 150 °C ile 270 °C arasında petrolün çok ince bir şekilde damıtılmasıyla elde edilir. Parlama derecesi 40 °C'dir.

Petrol ürünleri içinde yer alan benzin, gaz yağı, motorin gibi yakıtların içinde bulunan parafin özellikle dizel araçlarda düşük sıcaklıklarda sıvı akışkanlığını donduracak kadar sıvılık özelliğini kaybeder. Bu açıdan uçak motorlarında dizel yakıt kullanılamamaktadır. Parafin dizel yakıta göre az oranda da olsa benzin içinde de bulunur. Bu açıdan çok düşük sıcaklıklarda sıvının akışkanlığını kaybetmemesi için kerosen kullanılır. Yanıcılığının yanı sıra düşük sıcaklıklarda sıvılık özelliğini kaybetmediği için %20 oranında hava taşıtlarında kullanılan yakıtların içine karıştırılır. Benzinden daha zor alev alır ama benzinden daha fazla da ısı verir. Yanma açısından çok ince olan kerosen saf hâlde kullanıldığında yarattığı aşırı sıcaklık ile motorun yanmasına ya da pistonların yatak sarmasına sebebiyet verebilir.

Kerosenin parlama derecesi olan 40 °C'nin altında herhangi bir ateş temasında yanmamasından ötürü “Uçak yakıtı” olarak da kullanılmaktadır. Böylece herhangi bir kaza/kırım anında yangın çıkartma riski asgari seviyeye indirgenmektedir. Kerosen yakıtının donma noktası -47 °C ila -49 °C olduğundan dolayı, içerisinde su yoksa, benzin tank manifoldlarından donmadan kolayca motora akar. Kerosen yakıtı havacılık alanında “ JET-A1” yakıtı olarak da bilinir. Daha teknik bir ifadeyle günümüzde jet motorlu uçaklarda kullanılan kerosen yakıtının bilinen diğer adları “JET-A, JET-A1, JET-B, JP-4, JP-5, JP-7 ve JP-8”dir. Yakıtın birim hacminin kütlesine yakıt yoğunluğu denir. Yakıt yoğunluğu sıcaklıkla ters orantılı olarak değişmektedir. Deniz seviyesinde standart yakıt yoğunluğu:

Metrik olarak 0,803 kg/l.

İngiliz, Amerikan sistemine göre ise 6,70 Lb/US galondur.

Kullanım alanları:

Sanayide pas giderici,

Bilimsel ve Endüstriyel Alanlarda,

Japon sobalarında yakıt,

Yapısı itibarı ile benzinden daha kalın olan bu yakıtın yanıcılığı benzinden daha fazla olduğu için benzindeki oktanı yükseltmek için de kullanılır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün fırsat bulursam gideceğim ustanın yanına. Boğaz kelebeğini bir açtıralım bakalım. Fotoğrafını paylaşırım burada. Aklıma takılan acaba bu kerosen yerine motor yapı 5w 30 kullanılabilir mi? yoksa sistemi tamamen devre dışı bırakıp benzinin LPG ye belli bir devirden sonra katıla miktarını tekrar kalibre mi edilmeli? Boğaz kelebeğinden emme manifolduna gidiyor demişsiniz o zaman sadece emme subaplarını yağlıyor ekzos subaplarına bir faydası yok. Doğru mu anladım acaba?

internette dolanırken şöyle bir şey gördüm. Ürünün içeriği belli değil ne yağı olduğu falan sadece Landirenzo Subap Yağlama olarak geçmekte.

http://www.lpgyedekparca.com/landirenzo-subap-yaglama-sivisi-urun865.html

Bu firmayı aradım oradaki bir ustayla konuştum. Ustanın Söylediği şu, 1000 de 1 ihtimal işe yarar. dakikada 2-3 damla yakıtla beraber gidiyor. zaten yağ girdiği an yanıyor subaplara bir faydası olmuyor.

birde şöyle bir animasyon yapmışlar

http://www.flashlube.com/en/products/electronic-valve-saver-kit-series-2.html

Sizin sistemi boğaz kelebeğine gidecek gibi emme manifoltuna vermişler. Boğaz kelebeğini bir temizletin ne halde olduğunu merak ediyorum.
Bu arada yağlamada kullanılan o sıvının Kerosen olduğunu söylemiştik.
Buyrun Kerosen neymiş ne işe yararmış öğrenin.

Kerosen, genellikle sanayide kullanılan bir petrol türevidir. Kerosen halk dilinde gazyağı diye geçen maddenin daha gelişmiş ve içerik olarak süzülmüş olanıdır. 150 °C ile 270 °C arasında petrolün çok ince bir şekilde damıtılmasıyla elde edilir. Parlama derecesi 40 °C'dir.

Petrol ürünleri içinde yer alan benzin, gaz yağı, motorin gibi yakıtların içinde bulunan parafin özellikle dizel araçlarda düşük sıcaklıklarda sıvı akışkanlığını donduracak kadar sıvılık özelliğini kaybeder. Bu açıdan uçak motorlarında dizel yakıt kullanılamamaktadır. Parafin dizel yakıta göre az oranda da olsa benzin içinde de bulunur. Bu açıdan çok düşük sıcaklıklarda sıvının akışkanlığını kaybetmemesi için kerosen kullanılır. Yanıcılığının yanı sıra düşük sıcaklıklarda sıvılık özelliğini kaybetmediği için %20 oranında hava taşıtlarında kullanılan yakıtların içine karıştırılır. Benzinden daha zor alev alır ama benzinden daha fazla da ısı verir. Yanma açısından çok ince olan kerosen saf hâlde kullanıldığında yarattığı aşırı sıcaklık ile motorun yanmasına ya da pistonların yatak sarmasına sebebiyet verebilir.

Kerosenin parlama derecesi olan 40 °C'nin altında herhangi bir ateş temasında yanmamasından ötürü “Uçak yakıtı” olarak da kullanılmaktadır. Böylece herhangi bir kaza/kırım anında yangın çıkartma riski asgari seviyeye indirgenmektedir. Kerosen yakıtının donma noktası -47 °C ila -49 °C olduğundan dolayı, içerisinde su yoksa, benzin tank manifoldlarından donmadan kolayca motora akar. Kerosen yakıtı havacılık alanında “ JET-A1” yakıtı olarak da bilinir. Daha teknik bir ifadeyle günümüzde jet motorlu uçaklarda kullanılan kerosen yakıtının bilinen diğer adları “JET-A, JET-A1, JET-B, JP-4, JP-5, JP-7 ve JP-8”dir. Yakıtın birim hacminin kütlesine yakıt yoğunluğu denir. Yakıt yoğunluğu sıcaklıkla ters orantılı olarak değişmektedir. Deniz seviyesinde standart yakıt yoğunluğu:

Metrik olarak 0,803 kg/l.
İngiliz, Amerikan sistemine göre ise 6,70 Lb/US galondur.
Kullanım alanları:

Sanayide pas giderici,
Bilimsel ve Endüstriyel Alanlarda,
Japon sobalarında yakıt,
Yapısı itibarı ile benzinden daha kalın olan bu yakıtın yanıcılığı benzinden daha fazla olduğu için benzindeki oktanı yükseltmek için de kullanılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu konunun devamına da yazayım istedim

Lütfen Söyler misiniz arkadaşlar

kaç kişi var yağlama sistemi yaptırdığı halde sorun yaşayan? Motor subap arızası yaşayan?

Bir de kaç kişi var prins vsi + yağlama kiti taktırıp subap yemiş bi örnek varsa ?söylesinler forumda onu da bilelim! Onun görüşlerini de alalım

Parama kıyarak vsi + yağlama sistemi taktırmış biri olarak

ben eğer bir gün prinsle ilgili bi sorun yaşarsam inanın forumda paylaşırım hemde buradaki herkesten çok söz hakkım olarak prinsi gerekiyorsa ben kötülerim..

Ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan kimselerin;

Kendi subjektif Fikirleriyle gerçekten objektif bilgi sahibi

Olmaya çalışan forumdaşlarında aklını bulandırmasına bilgi kirliliği yaşatılmasına da bu forumun bir üyesi olarak karşıyım. Saygılarımla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yusuf, bu konuda elde veriler varsa eminim paylaşmandan herkes mutluluk duyacaktır. Özgür bu konuyu açınca benim de dikkatimi çekti ve aşağıdaki çeviriyi yaptım.

Sorunun kaynağı güzel bir şekilde anlatılmış ama çözüm gerçekten bu yağlama sistemi mi tartışılır çünkü uygulama şekli ve bilinmezlikler (yağın içeriği, homojen dağılımın nasıl sağlandığı veya gerçekten sağlanıp sağlanmadığı, yanınca neye dönüştüğü v.b. )  bu sistemin faydaları konusunda şüpheler uyandırıyor. Zaten tartıştığımız nokta bu sistemin zararından ziyade ( ki aşırı kullanımın zararlı olacağı aşikar ) söylendiği kadar fayda sağlayıp sağlamadığı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağlamalıyı bilemem ama babamın sıfır alıp bir hafta sonra Lpg taktırdığımız (montajı da o kadar muazzam değil 5 yıl Aralıksız arıza lambası Yanık gezdik 6-7 ay önce benim ustam düzeltti) octavia Mpi motorlu aracında şu an 100 bini devirdik ve sıkıntı yok.

Yağlamalı olduğu halde piston eriten (ki subap bile değil dikkatinizi çekerim) forester örneği de var Gözümüzün önünde. Burak abinin de dediği gibi mantığa sığdıramadık bir türlü. Çünkü motor mantığına LPG montaj mantığına ters bir yapı bu olay.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ne taktirirsaniz taktirin bu isin en önemli noktası takan usta dir net olarak. 200 km yakın lpg li araç kullanmış biri olarak söylüyorum ki bunun içinde 70000 km ile mazda 3 1. Nesil aracimda var USTA iyiyse 100000 km rahat sorunsuz kullanırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar size bir önerim var, madem illa komple sistemi yağlamak istiyosunuz, lpg ye yağlama sistemine gerek yok , kullandığınız benzine uygun oranda motor yağı karıştırın,, arada bir benzinde gezinin, olsun bitsin, hem bölelikle direk olarak manifolda yağ verip tüm sistemi berbat etmemiş olursunuz ama unutmayınız;  yağ fazla olmamalı aksi halde enjektörler sorun çıkarabilir, demem oki sadece biraz sistem yağlansın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Peki bu yağ homojen olarak benzinle karışacak mı?

Ayrıca motorlarda yağ yakma denen bir olay mevcut yani bu yağda benzinle birlikte yanabilen bir yağ demek ki gerçi sanayide kullanılmış yağı yakmak için sobalar var çok gördüm demekki bir çalmakla da yanabiliyor.

Katalizörü de tıkar bu yağ miktarı ne olursa olsun.

Bence Çelik subap masrafını Göze almak en iyisi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Katalizörlü arabalar için hiç ideal olmaz, ama kara düzen deneme yapmak isteyen varsa yapsın değişen bişey yok LPG ile karışan yağın atığıda katalizöre zarar verir, değişen bişey yok, ayrıca bu benzine yağ karıştırma çok eski bir uygulamdır kartersiz , yani yağsız motosikletlerin yağlama sistemi böledir, benzin yanar kalan yağ motoru yağlar, tabii abartılmaması gerek , aslında başındada ifade etmiştim gene sölim çok gereksiz uygulamalar bunlar , yağ kalıntısının motoru kotuyacağına pek ihtimal vermiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Merhaba arkadaşlar. Ikinci el Mazda 3 aldım alalıda bir sene oldu üzerinde yağmalı LPG kit vardı. Formu incelediğimde yağlamaya herkes karşı gibi ama mevcut bi yağlama kiti var ben yağını koyup biniyorum açıkcası ama tabi her 10000 kmde yağa para veriyoruz. Aklım iyice karıştı araç 60000kmdir böyle kullanılıyor. Şimdilik bir sorun yok ama bu yağlama farklı sorunlara yol açarım bilemedim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağlamalı lpg kiti benim arabama zarar verdi diye yazana rastlamadım. Şu ana kadar okuduklarım teoriden ibaret. Ancak mantıksal olarak kullanmamış olsamda ters bir durum yağlı lpg. Bana taktır deseler ben itiraz ederdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...