Jump to content

Mazda CX-3 Yakıt Tüketimi

Mehmet Özdemir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

9 saat önce, jackjoker :

araç henüz 660km olmasına rağmen tüketim düşüyor. 

biraz önce depoyu doldurdum.

shell den aldım

litresi 3,45 lira

toplam 20 litre de attı pompa

en son yakıt aldığım pompa arası 320km yol yapmıştım.

bu da toplam 100 km de 20,94 liraya denk geliyor

yani yaklaşık km de 21 kuruş yakıyor.

gidilen güzergahlar şehir içi tamamen.

kızılay + eskişehir yolu

aracın göstergesi 6.1 litre ile 5.8 litre arasında ortalama değişiklik gösteriyor.

aldığım yakıt hesabına göre 6.25 litre çıkıyor şehir içi. 

mazdanın ortalama hesabı her zaman tutar derler forumlarda.

bu da kanıtı.

tork konvertorlu bir şanzımana göre tüketim gayet iyi üstelik bu tüketim 1000-2000km sonra daha da düşecek. bahar da yaklaşık 100km de -1.5 litre daha aşağı iner.

Güzel değerler ama ben o yolları pek şehir içi saymıyorum :D Şehir içi dediğin 20km ortalama hız demektir. Bu hafta depoyu doldurayım da 4500km ortalamasını vereyim. Eskişehir'e geliyor musunuz hiç @jackjoker

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, fotifoti :

Güzel değerler ama ben o yolları pek şehir içi saymıyorum :D Şehir içi dediğin 20km ortalama hız demektir. Bu hafta depoyu doldurayım da 4500km ortalamasını vereyim. Eskişehir'e geliyor musunuz hiç @jackjoker

merhaba

kızılay trafiğinde hızı 20 görürsem seviniyorum :) eskişehir yolu da evlere şenlik bugün 40dk da geldim işe :)

valla eskişehire hayatımda hiç gelmedim. belli olmaz gelebilirim bu sefer :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, jackjoker :

merhaba

kızılay trafiğinde hızı 20 görürsem seviniyorum :) eskişehir yolu da evlere şenlik bugün 40dk da geldim işe :)

valla eskişehire hayatımda hiç gelmedim. belli olmaz gelebilirim bu sefer :)

Eskişehir'de kullandığım işe gidiş geliş rotası 4-5 km. 4 tane ışık var ve eskişehir'de ışıklar ömür yiyen cinsten :) yaris dizel vardı bir ara bir depo 9.8 yaktığım oldu :D uzun yolda çok az yakıyordu 4.8 gibi ama şehir içi cx-3 daha az yakıyor. Şuan 7.7'deyim. Hava sıcaklığı artar ve arada çevre yoluna çıkarsam ortalama 6.7'ye kadar düşüyor. Gayet makul yakıyor bence . Carcare diye bir program var, onunla çetele tutuyorum , paylaşırım :)

Eskişehir'e mutlaka bekliyorum hocam :) güzel buluşmalarımız oluyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Cx-3 kullanıcıları kesinlikle okusun arkadaşlar. Aracı yaklaşık 4 aydır kullanıyorum aldigimdan beri İstanbul da hep 7.0 yakıt tüketimi vardı. Yakıt pompasindan ses geliyordu bilen bilir bugün servis bir pul gibi birşey taktı o ses baya azaldı biraz yine gelmekte ama aracın yakıtı şuan 5.2 ye dustu ve performansında belirgin bir artış oldu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

17 dakika önce, mazdago :

Cx-3 kullanıcıları kesinlikle okusun arkadaşlar. Aracı yaklaşık 4 aydır kullanıyorum aldigimdan beri İstanbul da hep 7.0 yakıt tüketimi vardı. Yakıt pompasindan ses geliyordu bilen bilir bugün servis bir pul gibi birşey taktı o ses baya azaldı biraz yine gelmekte ama aracın yakıtı şuan 5.2 ye dustu ve performansında belirgin bir artış oldu

Vallahi bence bilmeyen kalmadı Osman. :D

Yakıt sarfiyatı hesaplamanı ne şekilde yapıyorsun ?

Yani örneğin günlük İş-Ev-İş arası kullanarak elde ettiğin değerler mi bunlar. Eğer öyleyse Ev-İş arası kaç km ? Ortalama günlük kullanımda kaç km yapıyorsun ? Günlük kullanım güzergahında rampa, trafik ışıkları, yoğun trafik, ve yolcu oluyor mu ? Tüm bu saydıklarım çok etken unsurlar yakıt sarfiyatında.

4x4 + Otomatik bir otomobil için 7 litre İstanbul'da bence çok makul değerler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Söylemek istediğim bu tamir olayından sonra yakıt tüketimi düştü. Kartal dan d100 karayoluna girdim gidiş yakıt sarfiyatı 7.4. Aracı tamir ettirdim donus yolunda sifirladim aynı d100 karayolu rota. Trafik yok ortalama hız 60 şuan ki yakıt verisi 5.2

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
2 saat önce, mazdago :

Bugün ilk defa uzun yolda bir depo kullandım şehir içine gore 160 km daha fazla yol yaptı 120 TL ye 590 km yol gittin

Yakıt sarfiyatlarını litre cinsinden vermemiz daha sağlık bir bilgi olacaktır. Aksi taktirde bu paylaştığınız bilginin üzerinden 3-5 ay gibi bir süre geçmesinden sonra. Ne sizin için ne de bir başkası için hiç bir şey ifade etmeyecektir. Mesajın paylaşıldığı tarihteki yakıt fiyatını internetten araştır bul/böl/çarp/vs. Ülkemizde akaryakıt fiyatlarının artışı malum...Çık işin içinden çıkabilirsen.... :fiuw:

Ben ufak bir hesaplama yapayım sizin verilerinize göre.

Sizin araç 4x4'mü 4x2'miydi ? her iki modelin depo kapasiteleri arasında 4 litre fark var. 

120.TL / 3,59.-Lira (Güncel Dizel fiyatı) = 33,4 Litre dizel yakıt yapar. 

33,4 litre ile 590 Km yapıyorsa

100 Km'de ki ortalama yakıtınız 5,6 - 5,7 Litre gibi bir sarfiyatınız olmuş.

Depoda daha  14,60 veya 10,60 litre yakıtınız var demek oluyor. Bu yakıtla 185 veya 256 km daha yol yapabilme şansınız var. Bu da toplamda 48 litre ise 846 Km, 44 litre ise 775 Km toplamda yol demek.

Yolcu sayısı, bagaj ağırlığı, klima, açık cam, ortalama hız, güzergah, hava koşulları  vs gibi hiç bir bilgi olmadığı için. Yakıt sarfiyatınız  "çok iyi" yada "çok kötü" diyemiyorum. Ama neticede günümüzde çok makul değerler bence..

Not: Konu Cx-3 Yakıt tüketimiyle ilgili olduğu için - Cx-3 Kullanıcı yorumlarından buraya taşıdım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

100km de 5.6 litre çok ciddi fazla bana göre.

ileri sürüş teknikleri açısından sıkıntılı bir durum.

ben şehir içinde ankarada 4.7 litreleri görüyorum.

şehir dışında ise 4 litrelere kadar indirdim.

not: ben 1 depo ile şehir içinde ortalama 700km yol yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yol bilgisayarı 5.8 litre gösteriyor hesaplamaya Gore de öyle çıkıyor zaten. Benim ki 4*4 ve performanslı kullanıyorum çok zevkli oluyor bu araba kesinlikle uzun yol arabası :) ayrıca yakıt alırken yol bilgisayarı 108 km daha yol gösteriyordu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim araçtan ses mes gelmiyor sakin kullanırım daha 6,5 lt nin altını göremedim benim yakıt pompasıdamı arızalı acaba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, jackjoker :

100km de 5.6 litre çok ciddi fazla bana göre.

ileri sürüş teknikleri açısından sıkıntılı bir durum.

ben şehir içinde ankarada 4.7 litreleri görüyorum.

şehir dışında ise 4 litrelere kadar indirdim.

not: ben 1 depo ile şehir içinde ortalama 700km yol yapıyorum.

- 4x4 ve otomatik bir otomobil için, 5.6.-Litre Çok fazla değil ! Aracın zaten fabrika şehir dışı verisi 4.9.-Litre. Aradaki 0.7.-Litre için mi çok fazla diyorsunuz ? Bırakın aradaki 0,7 litrede otomobildeki yolcu, bagaj, dolu olan yakıt deposu, klima, açık cam vs den kaynaklı olsun.

- İleri sürüş teknikleri açısından sıkıntılı bir durum derken ne demek istediğinizi anlamadım ?

- Şehir içi olsun, şehir dışı olsun her otomobille ama anlık ama kısa süreli, düşük yakıt verilerini yakalamak mümkün. Önemli olan katedilen toplam yolun sonundaki ortalamadır.

- Ortalamayı 4 litreye indirdiniz mi ? Yoksa uzun yol seyahatinde, toplam katettiğiniz mesafe sonunda ki ortalamanız mı 4 litre ? Ortalamanız 4 litre ise, deponuzda 44 litre, 10 Litre kala ışık yandığını var sayarsak. Toplamda ortalama 34 litre yakıt alıyorsunuz. Bu 34 litre ilede 850 km yol yapıyorsunuz demek oluyor şehir dışında.

- 1 Depo ile 700 Km şehir içinde yol yapıyorsanız. Bir depo 44 litre ise ve deponun tamamına kadar kullandığınız var sayarsak. 100 Km'de ki ortalamanız 6,3 Litre oluyor. Ama deponuzun tamamını  kullanma ihtimalini vermiyorum. 10 Litre kala ışık yanıp 34 litrede yakıt aldığınızı var saydığımızda ki ortalamanız ise 4.9 Litre oluyor.  Bu durumda Ankara gibi bir yerde, şehir içinde şehir dışı yakıt sarfiyatını yakalamış oluyorsunuz. Şehir dışında da fabrika verisinin bile altına inmiş oluyorsunuz.  Bir dizel Mazda 3 kullanıcısı olarak tebrik etmek düşer bana. Otomatik ve 4x4 bir otomobille, şehir içi ve dışı benim manuel dizel verilerimin altını yakalamışsınız. İleri sürüş teknikleri derken, bu durumu mu kast etmiştiniz yoksa ?

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bir çok kişi bu konuda yanılgı içinde.

araç da 4x4 olması onun sürekli 4x4 de gittiğini göstermez. araba yol güzergahı boyunca hiç bir zaman arka tekerlere güç vermeyebilir. sürekli önden çekişli olarak da kullanabilirsiniz. yol zemini düz ve ıslak değilse, silecekler çalışmıyorsa, yağmurlu değilse yol boyunca her zaman önden çekişli olarak hareket ediyor araba gereksiz yere arkalara güç vermiyor.

öyle bir yazmışsınız ki yol boyunca araba sürekli 4x4 müş gibi izlenimi verilmiş.

uzaktan yakından alakalı bir durum değil bu. awd sistemin çalışma mantığı diyim.

diğer bir husus ise, evet belirttiğim litreleri yakıyorum. ankaradayım ama güzergah boyunca sürekli dur kalk yapmayacak rotaları tercih ediyorum. kısa olsun diye trafiğe girmiyorum. uzun olsun ama az trafik olan yolları tercih ediyorum.

yavaş kullanarak tork ve gücün erken geldiği aralıklardan kaçıp aracın gücünü yollun durumuna göre maximum derecede kullanacak şekilde seri kullanıyorum.

gereksiz yere eğimlerde gaza yüklenmiyorum. rampalarda düşük vites aralığı yerine hızı alıp yüksek vitese karşılıyorum.

vs vs. burda anlatmak biraz garip gelir ama aracın yaktığı bu.

sonuçta ben cebimden çıkana bakıyorum.

eğer sürekli 4x4 de kullanılıyorsa şehir dışı 5.7 litreler bencede çok değil hatta çok iyi.

ama aracın tüm yol boyunca önden çekişli olarak gidildiği düşünülürse 5.7 litre bu araç için şehir dışı olarak çok.

dediğimin arkasındayım yani.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu değerleri bende yakalayacakmıyım acaba. Araba oto. Reflex 650 km deyim şehir içi 9 litre. Araba göstergesinde 8,8 altını hiç görmedim. Servisi aradim, 1000 km den sonra düşer deniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

13 saat önce, onderece :

Bu değerleri bende yakalayacakmıyım acaba. Araba oto. Reflex 650 km deyim şehir içi 9 litre. Araba göstergesinde 8,8 altını hiç görmedim. Servisi aradim, 1000 km den sonra düşer deniyor.

bende istanbul da şehir içi 7.1 seviyesinde geziyordum yaklaşık 420 km de yol yapıyordu bir depo ile türkiye turuna çıkıcam demiştim ilk defa uzun yolda kullanıyorum aracı ilk sefer de basarak gittim istikamet istanbul- kütahya-eskişehir-konya-mersin-adana olacak istanbuldan eskişehire performanslı kullandım aracın yol bilgisayarı 5.8 gösteriyordu. eskişehir de depoyu fulledim 3.46 tl den 120 tl lik mazot aldı. yol bilgisayarını sıfırladım. gece yolculuk yaptım klima ve camlar kapalı.çok sakin kullandım hiç hız yapmadım çoğu yerde hız kontrol kullandım şuan itibari ile mazotum bitti opet den yakıt alıyorum yol bilgisayarı 4.3 litre gösteriyor.yaptığım kilometre 710 km

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şuan ortalama 5.5 Lt / 100 km gösteriyor. Otobanda 4.5 Lt'yi gördüm fakat 80-90'la sürüyordum. 

Aracım henüz 800 Km'de

5.5 ortalama iyi bir değer zaten bu araçtan bunun altını beklemiyorum.

Dizel Golf kullanıyorum oda 5 lt yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...